Chefarine „4" doet' Nederlandse arts even terug uit Biafra Drinltwater zonder fluor voor 10 cent STREEKNIEUWS SCHIPHOL, 8-8. De Nederlandse arts II. J. Middelkoop, die als vertegenwoordiger van de Wereldraad der Kerken in Biafra de lei ding heeft bij de distributie va» het voedsel, dat Caritas en de We reldraad ter leniging van de hongersnood weten over te vliegen is in ons land aangekomen, teneinde heden (vrijdag)avcnd in het televisie programma de actie ten bate van de slachtoffers van de oorlog in Biafra. een stimulans te geven. Overigens - ze deelde hij bij zijn aankomst op Schiphol op des betreffende vragen mede - is het grootste probleem op het ogenblik niet het inzamelen van geld voor voedsel, want er is geld genoeg, doch veeleer het transport naar het geheel door federale Nigeriaanse troepen ingesleten deel van Biafra. De Duitse kerken alleen al heb ben reeds 12 miljoen fnarken bijeen gebracht, maar verder in de toekomst kijkend achtte dokter Middelkoop de actie toch nuttig, om dat er voor gezergd moet worden, dat er geld voldoende komt voor een voorraad van minstens 4 maanden. Van de drie grete internationale hulporganisaties zijn tot nu toe alleen Caritas en de Wereldraad actief bezig voedsel en medicamen ten naar Biafra te sturen. Het Internationale Rode Kruis laat nog verstek gaan. (Het Nederlandse Rcode Kruis heeft verklaard, dat het Internationale Rcode Kruis zich aan de conventie van Genève wenst te houden en dat betekent, dat het zich houdt aan de wensen van de legale Nigeriaanse regering in Lagos. Met name de Duitse kerken hebben veel initiatief getoond. Zij zijn het geweest, die vier DC-6 vliegtuigen hebben gekocht (op de twee de hands markt, en er kernen er binnenkort neg zes bij) en zij stu ren deze iedere nacht vanaf het Portugese eilandje Sao Terne voor de Nigeriaanse kust naar de enige landingsstrip, waarover Biafra be schikt, een goed verlichte baan overigens. De vliegtuigen worden door de ook in Nederland niet onbekende Amerikaanse piloot en avonturier Henry Wharton (kaper van Schiphols mysterie-vliegtuig) en diens al evenzeer cp de goede beloning beluste trawanten Biafra binnen gevlogen. „Hij mag dan misschien een avonturier zijn." aldus de heer Middelkoop, „wij zijn allang blij dat hij er is, want er is geen enkele normale chartermaatschappij, Iaat staan een Iata-maatschap- pij, die het waagt deze riskante vluchten te ondernemen. Het is nl. onmogelijk gebleken de vliegtuigen bij een assuradeur te verzekeren. Niemand neemt het risico". Slachtoffer bij oefening „Koningsgambiet" CELLE, 8-9. Nabij het plaatsje Knesebeck in West-Duitsland is don derdag de 20-jarige Nederlandse dienstplichtige soldaat D. Kronen burg bjj een ongeluk cm het leven gekomen. Soldaat Kronenburg nam deel aan de oefening „Koningsgambiet" en. reed in een jeep. Zijn wagen kantel de in een bocht. Hij liep zodanige ernstige verwondingen op dat hij in de loop van de dag in een ziekenhuis in CeMe is overleden. Een andere inzittende van de jeep, dienstplichtig soldaat G. N. Witte van het eiland Texel werd niet ern stig gewond. Kunstdieven opereren in België BRUSSEL, 8-8. Voor de tweede maal binnen 24 uur bleken donder dag in België schilderijen ter waar de van verscheidene miljoenen fran ken te zijn gestolen. Onbekende in brekers ontvreemdden uit een villa aan de rand van Brussel twintig werken, waaronder schilderijen uit de scholen van Breughel en Rubens en een houtplastiek uit de vijftiende eeuw. De eigenaar ontdekte de dief stal bij terugkeer van een vakantie. In de nacht van dinsdag op woens dag werden bij Brugge door onbe kenden vijftien waardevolle schil derijen gestolen. Muizen braken uil in vliegtuig KOPENHAGEN8-8. Een DC- 8 van de Ccandinavische lucht vaartmaatschappij S.A.S., die van Ne-w York op weg was naar Italië, heeft op het vlieg veld van Kopenhagen een op onthoud van drie uur gehad doordat een grote hoeveelheid muizen die in een kist werden vervoerd, waren ontsnapt. Aangezien het niet mogelijk was de kleine knagers te van gen, moest het toestel worden uitgegast. Dit kostte de maat schappij meer dan 2.000 gulden Brand in meubelfabriek RENKUM. 9-8. Omstreeks half ze ven vanochtend iS een grote uit slaande brand uitgebroken irni de meubelfabriek Raanhuisr en Zn. in Oosterbeek (Old.). De brand blijkt te zijn uitgebro ken, in, de afdeling meubelmakerij en werd door voorbijgangers ont dekt. De brandweer sloeg onmiddel lijk groot alarm omdat er veel brandbaar materiaal in de faibriek aanwezig ds en ging de vuurhaard met vier hogedrukspuiten en twee motorspuiten (totaal 20 stralen) te lijf.- Kont ha 8 uur was men de brand meester. De oorzaak van de brand is nog ruiet bekend. N.V.S. wil diabetes-centrum 's-GRAVENHAGE, 8-8. De Neder- iandse Vereniging van Suikerzieken (N.V.S.die op het ogenblik circa 27.500 leden telt, maakt in de toe lichting op haar begroting voor 1969 melding van plannen voor de bouw van een nationaal diabetes-centrum. Hoewel de opzet hiervoor nog nader moet worden uitgewerkt, wordt voorlopig gedacht aan een grootte van 200 a 300 bedden. Naar schat ting zal met de realisering een in vestering van. ea. 12 tot 16 miljoen gulden gemoeid zijn. Engelsman verdronken bij zwemmen in zee DEN HAAG, 8-8. De 28-jarige William Albert Crosby uit White haven in het Engelse Cumberrand is donderdagmiddag' bij Kijkduin in de Noordzee verdronken. De Engelsman, die met vrienden op „Ockenburg'' kampeerde, was on geveer 25 meter uit de waterlijn in zee, to enhij in moeilijkheden kwam. Zijn vrienden sloegen alarm en trachtten met politiemannen de drenkeling te redden. Zij slaagden hierin niet. liet lichaam van het slachtoffer is nog niet geborgen. Daders overval Den Bosch veroordeeld •s-HERTOGENBOSCH, 8-8. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft de 39-jarige losarbeider M. V. en de 35-jarige chauffeur L. van O., beiden uit 's-Herfogenbosch, die op 29 juli jl. terechtstonden wegens de op 1 februari jl. gepleegde roofoverval op de zelfbedienringsgrossierderij Sligro N.V. te 's-Hertogenbosch veroordeeld tot twee jaar en drie maanden ge vangenisstraf' met aftrek van voor arrest. De officier vaw justitie had tegen beiden drie jaar gevangenisstraf met aftrek geëist. MM» Zivaardvis „springt" nieuw wereldrecord SCHIPHOL, 8-8. Een op dit mo ment nog bij de noordpunt van Van couver in het zoute zeeioater rond zwemmende jonge zivaardwalvis, de grote telg uit de familie van de veel kleinere dolfijnen, zal volgende week donderdag de grootste sprong van zijn leven boven water maken, na melijk dwars over de Atlantische oceaan naar een speciaal voor hem gebouwd en aan zijn afmetingen aangepaste enorm bassin van hel dolfinarium in I-Iarderwijs. De reis van dit bijna vier meter lange, nog niet volgroeide zoogdier, is een wereldprimeur en een wereld record: het beest is het eerste van zijn soort, dat in Europa in een dol finarium of zee-aquarium te zien zal zijn en hij is het grootste zoogdier, met andere woorden de grootste le vende passagier, die ooit per vlieg tuig over de Atlantische oceaan is gevlogen. Het vervoer geschiedt met een ■normaal vrachtvliegtuig. Duitser hij Ouddorp in zee verdronken OUDDORP, 8-8. De 20-jarige Her- bert Franse uit Hechelein (gem. Leu- zendorf) in Duitsland is donderdag bij het zwemmen in zee verdronken. Hij was ,in Ouddorp op een zeer ge vaarlijke plaats, namelijk tussen twee strekdammen, gaan baden. Nederlander verdronken in Denemarken KOPENHAGEN, 8-8. De 29-jarige J. L. Zimmermann uit Zand voort is donderdag bij het baden in zee bij het Deense eiland1 Moen verdronken. De heer Zimmermann bracht met zijn ouders zijn vakantie in Dene marken door. Slachtoffer roofoverval le Bergen op Zoom overleden BERGEN OP ZOOM. 9-8. Vrijdag- echtend omstreeks drie uur is de heer C. P. J. M. Rogier zonder bij kennis te zijn gekomen in- het St. Elisabeth-ziekenhuis te Tilburg aan zijn verwondingen overleden. In de nacht van zaterdag op zondag werd hij het slachtoffer van een overval op zijn villa in Bergen op Zoom. De op 21 juni 1894 te Bergen op Zoom geboren heer Rogier was di recteur/eigenaar van de N.V. Rogier Nerincx Richter machinefabriek en ijzergieterij. Voorts was hij bescher mer van vele verenigingen. Overvaller spaarbank te Utrecht nog spoorloos UTRECHT, 8-8. De Utrechtse po ntile is nog niet veel wijzer gewor den bij -het ncdierzoek naar de onbe kende man, die woensdag een over val pleegde op een bijkantoor van d'e Nutsspaarbauk iru Utrecht en er met bijna f 20.000 vandoor ging. Hoewel het signalement van de overvaller nauwkeurig kon worden vastgesteld heeft de politie nog geen aanwijzin gen, die itot een aanhouding zouden kunnen leiden. Niemand weet overigens op welke wijze de overvaller is gevlucht. Men neemt echter aan, dat 'hij die be schikking had over een vervoer middel. Reebok door voorruit VAALS, 8-8. In Vaals ris donder dagmiddag een reebok door d'e voor ruit van -e'en rijdende auto gespron gen. De -bestuurder van, de auto liep snij won-den -in het gezicht op. De reebok moest ter plaatse worden af gemaakt. Bijzondere postzegels Had en heeft ook het zuiden met regen te kampen in deze zomer, het belette niet te streven naar een zo zinvol mogelijke vakantiebesteding. Steeds meer als toeristische attractie komt in trek het maken van tochtjes te paard dooi de Alpen. Zowel dagritten als weektochten te paard zijn mogelijk geworden. Onnodig te zeggen dat men op deze wijze de sfeer van de bergwereld op heel bijzondere wijze leert proeven. a De Mexicaanse scholieren en stu denten hebben besloten tot een alge mene staking in het gehele land, om dat de overheid al langer dan een week geweigerd heeft op hun eisen te antwoorden. DEN HAAG. Een bezininings-voet- tocht naar aanleiding van de toe stand in Biafra en Nigeria start za terdag 10 augustus 's avonds om ze ven uur rin Scheveningen. WESTKAPELLE. De 27-ja-rige C. B. uit Vlissingen, werkzaam als ver zekeringsagent, wordt vandaag (vrij dag) voor de officier van justitie geleid, verdacht van- een - overigens mislukte - overval donderdag jl. op het postkantoor van Westkapelle. TILBURG. Voor de tweede maal binnen een maand tijds is Tilburg deze week getroffen door een wolk breuk, gepaard gaande met onrweei-, waardoor andermaal -grote gedeelten van d'e stad volkomen blank kwamen te staan en het waiter huizen en kel ders binnenstroomde. ERMELO. In de vorige nacht is in het ziekenhuis „Salem" de zeven tienjarige serveersitjer, mejuffrouw van de Pol uit Putten, overleden aan de verwondingen, die ze enkele uren tevoren had opgelopen bij een verkeersongeval op de Putterweg in Ermelo. AMSTERDAM. In het eerste half jaar v-a-n 1.968 zijn bij ihet gemeen schappelijk admin is tratriebureau 881 duizend ziekmeldingen ontvangen. Diit is circa 40 pot. -meer dam- in het eerste halfjaar van 1967. AMSTERDAM. Uit het water van het Openhavenf ronst vlak tegenover het Centraal Station in, Amsterdam is het stoffelijk overschot opgehaald van de 27-ja-rige bloemenhandelaar I-I „J. van der Zalm uit Rossurn. DEN HAAG. Negen Koreaanse kinderen kwamen heden (vrijdag morgen) aan op het vliegveld Zes- tienhoven op doorreis naar Zwitser land. Ter herdenking van enkele jubilea in de Nederlandse luchtvaartwereld zal de Nederlandse postadministratie drie bijzondere frankeerzegels zonder toe slag uitgeven, welke van 1 oktober t.e.m. 2 november 1968 - en zoveel langer als de voorraad strekt - op alle postinrichtingen zullen worden verkocht. FINANCIËN EN ECONOMIE Goede gang van zaken bij Amro-bank AMSTERDAM, 8-8. De Amsler- dam-Rotterdam Bank N.V. heeft over bet eerste halfjaar 1968 een sal do-winst vóór-reservering behaald van f 28,0 min. tegen f 24,0 min. in het eerste halfjaar van 1967. De cij fers blijken algemeen in stijgende lijn te zijn geweest. De opbrengsten uit interest en wissels namen toe van f 101,9 mlln. tot f 117,6 min, provisie van f 59,4 min. tot f 67,7 min., ef fecten en syndicatenvan 1' 3,1 min. tot f 4,9 min. Tezamen heeft dit een stijging opgeleverd van f 164,4 min. tot f 190,2 min. SPORT VOETBAL MEVO I en II legen Kapelle I en II Zaterdag a.s. komen Kapelle I en II naar Zierikzee om tegen het eer ste en het reserve elftal van' MEVO in het: strijdperk te treden. Het be treft hier vriendschappelijke ont moetingen, welke om kwart over vier zullen aanvangen. Kapelle speelt- weliswaar een klas se hoger dan MEVO, maar de oran jehemden zullen er zeker alles voor doen om deze ploegen in het zand te laten bijten en een gang naar het sportpark „Bannink" is dan zeker niet misplaatst. AGENDA Vrijdag 9 augustus Zierikzee Concertzaal: 8 uur, dansavond met het jazz-orkest „New Orleans Syn- copaiters", Mondra-gon: 8 uur, vergadering ama teurfotografen vereniging „Delta- Foto". Zaterdag 10 augustus Zierikzee Havenkanaal: 1.30 uur, zwemwed strijden „De Zeepaardjes". Grote Kerk: 4 uur en 8 uur, orgel bespeling dooi-. Dirk Jansz. Zwart. Graanbeurs - 8 uur, dansen met „Soul Sound". Woensdag 14 augustus Zierikzee Mondragon: 8 uur, Mis- verkiezing Donderdag 15 augustus Zierikzee 17.00-18.00 uur. Uitzending radio programma over Zierikzee (Hilver sum I). Vrijdag 16 augustus Zierikzee Concertzaal: dansavond met het jazz-orkest „New Orleans Synco- paters". Wijnfeest en PREDIKBEURTEN Renesse: ned. hervormde kerk. Kandidaat J. Smit uit Leiden (i.p.v. ds. Feunekes). V/er miédelen in een. tdt'let - waaronder het betrouwbare tnaagmiddelrChefqfox - helpen snel en... doen wonderen! De vier middeleiyVerenigd in Chefarine „4" - elk afzonderlijk al beroemd - wer ken tezamei) nog beter en helpen vaak ook dan wanneer andere middelen falen. De combinatie is ideaal om pijn óf griep snejpén doeltreffend te bestrijden. UW yEpONTJE VERMAAKT ZICH KOSTELIJK Uw buren zullen het échter minde^leuk vinden, want hij heefLÖe krant te pakken die U hfin beloofd hebt. Neerrv daarom een abonnement op ZIERIKZEESCHE NIEUWS- IODE! BOEKJE MIDDELHARNIS, 8-8. Begin september zal de drinkwater leiding maatschappij op Goe- ree-Overflakkee hun, die be zwaren hebben tegen de con sumptie van gefluorideerd drinkwater de mogelijkheid bied enongefluorideerd water te betrekken. Het bestuur dei- maatschappij heeft degenen die van deze mogelijkheid ge bruik wensen te maken ver zocht kenbaar te maken in welke hoeveelheid zij het wa ter a tien cent per liter wen sen te betrekken. De bedoeling is dat een tankauto met onge- fluorideerd water gedurende drie dagen in de week op een bepaalde tijd in elk der dor pen op Goeree-Overflakkee voor een half uur wordt gesta tioneerd. Deze voorziening is het resultaat van een verzoek tot algehele stopzetting van de in 1962 begonnen fuoridering dooreen actiecomité dat dit verzoek vergezeld liet gaan van de handtekeningen vna ca. 2200 sympatiserende gezins hoofden. De drinkwaterleiding heeft in totaal ca. 10.000 aan sluitingen. Het verzoek lot stopzetting werd afgewezen maar wel werd toegezegd een uitwijkmogelijkheid te zoeken. ZIERIKZEE Opening „De Maltarakkers" Op woensdag 14 augustus a.s. wordt de nieuw gebouwde Chr. Kleuterschool (Calandweg 1), offici eel geopend -door de heer A. M. den Boer, oud-wethouder der gemeente Zierikzee. HEERLEN. De 47-jarige Hans van H., die er van wordt verdacht de g-rafschenner te zijns w.erd donder dagmiddag in voorlopige vrijheid gesteld. Scheepvaartberichten Acmaea, 8-8. 510 m. ZZW Azoren naar Madeira. Abida, 8-8 te Singapore. Ameland, 7-8 Pto Cardon naar Pt. au Prince. Attis, 7-8 New York naar Kingston. Calamares, 8-8 200 m. NNO Colon naar Baltimore. Echo, 8-8 85 m. ZW Bathurst maar Pointe Noire, Esso Rotterdam, 8-8 500 m. W. Sey chelles naar Përz. Golf. Esso Amsterdam, 7-8 dw. Westpunt Jamaica naar Galenupark. Gulf Swede, 8-8 70 m. NO Ras Al Hadd naar Ulsan. Kenia, 7-8 130 m. Z Porto Rico naar Rotterdam. Maasdam, 6-8 3 m. N Anticosti naar Southampton. Mississippillo-yd, 7-8 230 m. ZZW Havannah naar New Orleans. Slamat, 7-8 300 m. N Flores naar Norfolk. DEN HAAG, 9-8. Het Prinses Bea- trix-fondis ris bezig met de voorbe reiding vaini een actie, 'die onder die naam „Oranje-beschuit" zal plaats vrinden, zodra de - in de tweede helft van september te verwachten - blij de gebeurtenis op kasteel Dra ken - 'Steyin :een feitis. Volgens de oud- Hollandse gewoonte ter gelegenheid' van een geboorte, wordt heli dus e'en itiractatrie van beschuit-met-muisjes, maar deze 'keer in 'de bijzondere vorm van „Oranje-beschuit". Een menigte, die op een gegeven ogenblik was aangezwolllen tot 10.000 mensen, heeft vannacht een betoging gehouden voor het gebouw van de Ver. Naties in New York om de aandacht van de Amerikaanse re gering en de Ver. Naties op de nood en honger in Biafra te vestigen. (Verbeterde opgave) BOXTEL. De landbouwtrekker, die op een met knipperlichten be veiligde overweg tussen Boxtel en Vugbt rin botsing kwam met de snel trein Maastricht-Utrecht, werd be stuurd door de 18-jarige J. H. W. Kuilenburg uit Boxtel. Volgens de politie moet het slachtoffer vrijwel op slag dood zijn geweest. ROTTERDAM. Met ingang, van 1 oktober zal die Britse luchtvaart maatschappij Channel Airways de verbinding van de luchthaven Rot terdam met de Engelse zuidkust her stellen. Channel Airways moest de diens-ten op Porthmouth in septem ber van het vorige jaar om veilig heidsredenen staken. WESTDONGERADEEL. De 6-ja- rrige B. Damstra uit Bornwird', West- dongera'deel, is dodelijk gewond 'toen hij van het erf van zijn ouderlijke woning de weg opliep en werd aan gereden door een personenauto. De jongen overleed tijdens het -vervoer naar het ziekenhuis. Als u wat in de put zit (het zou soms kunnen: Biafra ,Nixon en als maar regen hier), dan zij aanbevolen: „Een boek vol kinderhumor" van de journalist Jean-Charles, die merk- w>aardige uitspraken uit kindermon den en schoolopstellen naarstig heeft opgetekendJean-Charles heeft zich in zijn boekje (miljoenenoplaag in Frankrijkoverigens niet tot de kin deren beperkt, maar ook de literato ren onder de loep genomen. Hun ge noteerde - en uiteraard geïsoleerde - „neerschrijfsels" zijn hier en daar wel twee glimlachen waard. Deze bv. onder het motto: „Mijnheer de hoed"; „Zijn gedeukte, kapotte hoed die vol modder zat, had niets-, meer van een mens". En dit „Mondje dicht"; Een commissaris van poli tie antwoordt zwijgend: „ze is hele maal niet gek". En - zo is dat ook - de journalisten maken er ook wat van: „Een achtenswaardige dame uit de omgeving van Auxerre werd met 21 messteken, om het leven ge bracht. Algemeen wordt aangeno men dat er kwade opzet in het spel is". Onder het hoofdje (van Jean- Charles naUiurlijk) „Puntige glim lach" deze: „Chroesjtsjov begon zijn ontevredenheid te laten merken door zenuwachtig met zijn vork te glim lachen". En onder „Super-record": „Ver geldingsdag in de Correze. Meer dan 100 pet. van de spoorwegarbeiders heeft gevolg gegeven aan de oproep het werk neer te leggen". En uit de opstelletjes dan: „Ik til mijn hoofd op. Ik zie een wesp. Moe der is jam aan 't maken. Ze gaat op de rand van het jamglas zitten". On der het hoofdje van Jean: „Leve het huwelijk'' dit heerlijks: „De toe komstige echtelieden bleven twee weken aangeplakt op de deur van het gemeentehuis". Onder „Verrassing": „Plotseling kwam er een man te voorschijn uit het achterste van de bóom". Op een Frans strand moet het 'eens heel druk zijn geweest. Een jongetje schreef: „Het weer was zó mooi dat zelfs de kwallen in grote families naar het strand waren getrokken". De schrijvende ouders weten ook van wanten: „Mijn dochter is gisteren niet 'gekomen, omdat ze verhinderd was". Een merkwaardige opwek king: „Denk aan de liefdadigheids verkoop. We rekenen er op dat u alle nutteloze voorwerpen mee zult brengen: boeken, snuisterijen, kle ren en natuurlijk uw echtgenoten". Kind tot boekhandelaar: „Kunt u me niet de namen geven van een paar boeken, die een meisje van vijftien met gesloten ogen kan le zen?" Natuurlijk kan men niet blij ven citeren; het boekje moet gelezen. Hier nog een paar slotnummers: uit een kunstrecensie: „Deze pren ten ademen wellust uit en wel uit volle borst". Uit een toespraak: „Ze is een dochter van het platteland, zoals het merendeel van u heren gezworenen". En uit een opstel dan nog: „Als ik rijk ben wil ik een groot huis hebben en ik wil de vrien din van de burgemeester worden of: „We keerden allen huiswaarts onder de blikken van de maan, die achter de wolken schuil ging". Een heerlijk boekje SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2