O CzfGZ? Bijzonder concert in kerk te Haamstede WILDE MOORDPARTIJ IN ROSSE BUURT AMSTERDAM Waarom zij niet? Kijk naar TV Nederland 2 0p vrijdag 16 aug. om 20.30 uur Zending babyvoeding naar Biafra Hans van H. niet tegen grafschennerij DANSEN „SOUL SOUND" Opnieuw rellen in Miami-stad Ultimatum Israël? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 augustus 1968 124stc jaargang Nr. 20042 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Twee mensen gedood - drie gewonden Politie haalt zwaar gewonde dader na urenlange belegering uit huis ojj de Zeedijk AMSTERDAM, 8-8. Een wilde moordpartij, waarbij twee doden vielen en drie personen min of meer ernstig werden gewond, heeft donderdag avond de rosse buurt van Amsterdam urenlang in zijn greep gehouden. Het drama ontrolde zich tegen half negen, toen de 34-jarige, in Para maribo geboren en op de Zeedijk wonende Waldy Hong A-Fat zich in het café „Joke's Place" ongevraagd bemoeide met een gesprek. De gevolgen waren rampzalig. Op het plaveisel van de Zeedijk lagen weinige minuten later de lijken van de 19-jarige mevrouw Johanna A. M. Sipsma-Koopmans en de 20-jarige matroos van de koninklijke marine Johan Bijleveld. De vrouw was door Waldy met een korte bajonet in de linkerzijde ge stoken en bloedde dood midden cp de weg, omdat niemand het aandurfde haar te hulp te snellen. De matroos werd, terwijl hij wegliep, door Waldy met een 12 mm colt in de rug geschoten. Hij was op slag dood. Nog wat dit drama niet ten einde. In een ander café werd de 30-jarige barjuffrouw Margot Schnitzler uit Keulen door Waldy in de rug ge schoten, terwijl inmiddels ook al de 32-jarige uit Haarlem afkomstige Surinamer Ronald R. G. Melchiot, door Waldy met de 'bajonet in de rechterschouder was gestoken. Het einde kwam toen de politie de wo ning van Waldy in een pand op de hoek van de Zeedijk en de St. Olofs steeg binnendrong en daar in de keu ken de dader zwaar gewond aantrof. Hij had schotwonden door de keel en in de buik en een steekwond. Het vermoeden bestaat, dat hij getracht heeft zelfmoord te plegen. De beide andere gewonden maakten het tegen middernacht ï'edelijk wel. Waldy lag toen op de operatietafel en was er volgens de politie zeer ernstig aan toe. De levens van twee mensen had den gespaard kunnen blijven wan neer Waldy niet tussenbeide was ge komen in een gesprek tussen mevr. Sipsma en de marineman. Die zaten aan de bar in „Joke's Palace", enkele krukken van elkaar verwijderd, en voerden een gespx-ek over een zekere Eddy. Waldy kwam op dat moment binnen en begon ruzie te maken met Bijleveld. Het liep zo hoog, dat Waldy de marineman een klap in het ge zicht gaf, waarbij Bijleveld, die een brandende sigaret in de mond had, vrij ernstig gewond moet zijn ge raakt. Mevr. Sipsma begon hierop Waldy uit te schelden. Haar „je benl een schoft" bracht Waldy tot razer nij. Hij gaf haar een klap in het ge zicht en toen zij reageerde met „wat is dat laf", trok hij de bajonet en stak haar in de linkerzij, vlak onder de borst. Mevr. Sipsma strompelde naar bui ten en zakte voor het café in elkaar. Inmiddels was de marineman naar buiten gerend en liep weg in de rich ting van de Prins Hendrikkade. Hij kwam niet ver. Waldy trok namelijk een 12 mm coltpistool en loste en kele schoten in zijn richting. Bijle veld werd in de lïnkerbovenborst en in de maag getroffen en was op slag dood. Als een wilde rende Waldy nu met het pistool in de hand de op de an dere hoek van de St. Olofssteeg ge legen bar „Emile's Place" binnen en schoot op de 30-jarige Keulse bar juffrouw Margot Schnitzler, die nog pas kort in ons land was. Zij werd in de rug getroffen, liep wankelend SCHIPHOL, 8-8. Donderdag is een Boeing 707 van Transavia Holland met aan boord een voor Biafra be stemde lading van 30 ton babyvoe ding van Schiphol vertrokken. Het toestel vliegt naar het voor de Nigeriaanse kust gelegen Portugese eiland Sao Tome, waar naar ver luidt al meer van dergelijke zendin gen zijn opgeslagen. Vandaar wor den de goederen overgeladen in vliegtuigen van een lokale lucht vaartmaatschappij, die een soort pendeldienst onderhoudt tussen Sao Tome en het enige vliegveld dat Bia fra nog rijk is. De babyvoeding is afkomstig van een Amerikaanse katholieke missie, die de zending in Biafra opvangt. Aanstaande maandag zal Transavia een tweede zending naar Biafra brengen. Of er nog meer zullen vol gen is nog niet bekend. De Amerikaanse militaire ver liezen van. 28 juli tot 3 augustus in Vietnam bedroegen 171 gedode en 1.050 gewonde militairen. Deze cij fers behoren volgens een woordvoer der tot de laagste van het hele jaar. Ook het aantal gedode tegenstanders - 899 - was uitzonderlijk laag. LONDEN. Deze vijf grootmoeders hebben de stoute schoenen aangetrokken, hun bezittingen in een landrover geladen en zijn op weg gegaan naar Aus tralië, ongeveer 25.000 kilometer verder. Op de foto staan zij nog voor de Engelse parlementsgebouwen. V.l.n.r. mevr. Humphries, 56, mevrScolt, oud-journaliste en 56, mevr. Delmont, 53, mevr. Britter, 54 en verpleegster en mevr. Spink, 66 en onderwijzeres. het café uit en kon zich in veilig heid stellen. Intussen had Waldy nog een slacht offer gemaakt. Zijn 32-jarige in Haar lem wonende landgenoot Ronald R. G. Melchiot, die in „Joke's Palace" getracht zou hebben na de steek partij Waldy tegen te houden, was beloond met een steek in de rechter schouder. De paniek op de Zeedijk was groot. Na zijn daden was Waldy zijn eigen woning op de hoek van de Zeedijk en de St. Olofssteeg binnengerend en hield vanuit een raam op de derde verdieping de straat onder schot. Niemand durfde dan ook aanvanke lijk een hand uit te steken naar de beide slachtoffers. Op de schoten waren inmiddels twee agenten van de motorbrigade afgekomen Terwijl zij zich gingen ontfermen over de hevig bloedende mevr. Sipsma, kwam Waldy aan net venster en gooide een televisietoestel naar beneden. Eén van de agenten werd er nog net door geraakt. Zijn collega keek omhoog, zag Waldy voor open raam en vuurde twee kogels af. Of Waldy door deze kogels werd ge troffen, staat nog niet vast. Hierna zochten zij dekking in een portaal schuin tegenover het huis, dat intus sen door een grote politiemacht in gesloten werd, want men wilde on der geerf voorwaarde dat er nog meer slachtoffers zouden vallen onder de vele belangstellenden, die op af stand werden gehouden. Einde van het drama Aan drie kanten hield de politie het huis, waarin Waldy zich had ver schanst, zeker een uur lang onder schot. Éénmaal nog liet hij zich voor het open venster zien. Toen vluchtte de op de Zeedijk samengepakte me nigte in paniek naar alle kanten. Daarna bleef het stil in de woning. Tenslotte besloot de politie in te grypen. Twee commissarissen, een hoofdinspecteur en twee recher cheurs drongen het pand binnen, for ceerden met een koevoet op de derde etage een deur en troffen Waldy ba dend in zijn bloed voorover liggend in de keuken aan.. Dat was het einde van het drama. Meer dood dan le vend werd hij, cp een brancard vast gebonden, langs de krappe trap naar beneden vervoerd en door een zie kenauto weggereden. Ver na middernacht kwam het be richt dat Waldy de operatie goed doorstaan had en waarschijnlijk in leven zal blijven. De overstromingen in India heb ben volgens de jongste cijfers tot dusver 255 mensenlevens geëist, ter wijl een miljoen mensen ge-isoleerd of dakloos zijn. Het zwaarst getrof fen is de staat Goejarat. Britse laarzen J LONDEN, 8-8. Het Britse le ger blijkt een overschot van 650.000 paar laarzen te heb ben. Een Lagerhuiscommissie die zich met deze kwestie be zig houdt, kreeg te horen dat het overschot een gevolg is van het feit dat de recruten nu grotere voeten hebben dan vroeger. Ook zou men er geen rekening mee hebben gehou den, dat in 1962 de dienstplicht werd afgeschaft. Tenslotte is het overtollige schoeisel van een verouderd type. Hoewel de commissie pleitte voor een snelle afhandeling van de zaak vond zij ook dat rekening ge- houden moest worden met de J bezwaren van de fabrikanten tegen een tegelijk op de markt brengen van deze 650.000 jrnar schoenen. Advertentie Veilig inhal met BM Stel het veel voorkomende geval van inhalen vrachtauto, die 80 km rijdt, op een tweebaans weg. Hoeveel me ters heeft u nodig om VEILIG in te halen? Een computer werd „gevoed" met gegevens, zoals acceleratietijden van diverse merken auto's, snelheid vrachtauto, enz. Als snelste kwam uit de computer: Porsche 911. prijs 27.700,met 309 meter. Direkt gevolgd met nr. 2: B.M.W. 2002, prijs 10.975.met 339 meter. Nr. 3: B.M.W. 1600-2, prijs 9.795,—, 355 meter. B.M.W.-dealer voor Schouwen-Duiveland: Autobedrijf P. A. Kemeeus Ouwerkerk - telefoon (01114) 473 BUSSUM. In de tuin van de politie in Bussum hebben 21 staatloze zigeu ners hun tenten opgeslagen. Ze zijn illegaal het land binnengekomen en zullen weer over de grens worden gezet zodra justitie heeft uitgezocht hoe dit kan gebeuren. In afwachting daarvan laat de politie de zigeuners in haar tuin kamperen, zodat er een oogje op hen kan worden gehouden. HEERLEN, 8-8. De 47-jarige Ne derlander Hans van H. was donder dagmiddag bjj zijn vrijlating gekleed in een kort blauw rokje en een mouwloos bloesje. Hij liep op blote voeten wat volgens hem te wijten was aan het feit dat de justitie al zijn schoenen in beslag zou hebben genomen. Advertentie Zaterdag 10 augustus a.s. m.m.v. Graanbeurs - Zierikzee De Sowjet-Unie en Nixon MOSKOU, 8-8. De Sowjet-Unie reageerde donderdag voorzichtig op de verkiezing van Richard Nixon tot republikeins kandidaat voor het pre sidentschap van de Verenigde Sta* ten. Tot voor kort had Moskou geen goed woord voor diens persoonlijke en politieke kwaliteiten, maar nu schreven twee correspondenten van het officiële persbureau Tass uil Miami Beach, dat Nixon's uitlatin gen daar over de internationale be trekkingen „wat doordachter en ge matigder van toon" waren geweest dan „zijn strijdlustige uitspraken van enkele maanden geleden". WASHINGTON. 8-8. In de neger- wijk „Vrijheidsstad", van Miamistad, op onigeveer tien kilometer van de plaats waar de republikeinse partij- conventie werd gehouden, hebben zich donderdagavond voor de twee de achtereenvolgende dag ernstige onlusten voorgedaan. De politie (on geveer 500 man sterk) schoot op plunderende negers die wlnikels in brand staken met molotov-cocktails. De nationale garde van Florida moest de ordebewakers te hulp ko men. Een pantserwagen schoot traangasgranaten in de demonstre rende menigte. Op verscheidene plaatsen kwam het tot vuurgevechten tussen de po litie en de 'betogers. Tenminste vijf personen werden hierbij gewond. Politiewagens werden bekogeld met stenen en flessen. Bij schietpartijen zijn tot nog toe twee mensen gedood en acht gewond De burgemeester heeft een avond klok voor „Vrijheidsstad'' ingesteld. Na 18 uur mag men niet op straat. Sexueel onderricht via de telefoon... HAMBURG, 8-8. De inwoners van Hamburg krijgen naast telefoonnum mers voor het weerbericht, de juis te tijd, de wegeninformatie, het uit gaansleven, hulp in nood, brandweer en politie waarschijnlijk binnenkort ook een nummer voor raadgeving op sexueel gebied. Volgens een woordvoerder voor de stedelijke gezondheidsdienst ligt het niet in de bedoeling gedetailleerde inlichtingen te verschaffen over sexuele betrekkingen of over het hoe en xvaarom van geboorten. Wel zal de instructie vermoedelijk gaan over het gebruik van de „pil", venerische ziekten en waarschuwingen over de gevaren van abortus. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's 4 Sommige mensen zouden f f minder dwaas zijn als zij min- i der hadden geleerd. WAT UQ T VI BILT 2 Na een bezoek aan zijn Hasseltse woning vertrok Hans van H. verge zeld van een groot aantal journalis ten naar het Belgische plaatsje Diest waar hij in een oud vervallen kerk je een eigen kerkgemeenschap wil gaan stichten. Op de gemeentelijke begraafplaats verklaarde hij, gezeten op een grafsteen, dat hij eigenlijk helemaal niet tegen grafschennerij was. „Wij lopen nu toch ook over de lijken heen", zei hij, „die hebben er helemaal geen last van". Hans van H. vertelde voorts dat hij een boek wil gaan schrijven met als titel „ik tel de stukken" de ondertitel zal moeten luiden „gedachten van een grafschenner". Over zijn verblijf in de Duitse N.A.V.O.-kazerne en de Hasseltse gevangenis was Hans van H. zeer tevreden. ..Ik was vanmorgen om 9 uur al vrij maar ik ben pas vanmiddag weggegaan omdat ik eerst nog iets wilde eten". Hij zei het grootste gedeelte van zijn voor arrest te hebben doorgebracht met het zingen van psalmen. Vanavond gaat Hans van H. terug naar zijn echtgenote in het Duitse Werl. JERUZALEM. 8-8. Als de Alge rijnse 'regering donderdag niet be sloot het gekaapte vliegtuig van El- Al terug 'te geven met de twaalf be manningsleden en passagiers die nog in Algiers worden vastgehou den, en blijft zeggen dat „het onder zoek voortduurt", zal de Israëlische regering dit beschouwen als een weigering tot vrijlating „en hieruit d'e consequenties trekken". Dit is van doorgaans welingelichte zijde in Jeruzalem vernomen. Minister van buitenlandse zaken Abba Eban heeft woensdag de kwes tie nog besproken met de Italiaanse ambassadeur in Israël. Oefening loopt vast in week asfalt CELLE, 8-8. „Koningsgambiet", de grote brigade-oefening van de Ko ninklijke Landmacht in West-Duits- land, is donderdag vastgelopen in het week geworden asfalt van de wegen ten oosten van Celle. Op het moment dat Centurion- tanks van de Nederlanders en Leo- pard-tanks van de Duitsers in het kleine plaatsje Lachendorf 10 cm door het wegdek zakten, maakte de oefeningsleider, generaal-majoor F. E. Meijnderts, met het codewoord .ijskast" een eind aan alle voertuig bewegingen. Daarmee was een streep gezet door een deel van de manoeu vres, die drie tot vier maanden voor bereidingstijd hebben gevergd. Zodra de temperatuur gezakt is. komen de troepen weer in actie. Tot zo lang wordt er gerest en bevoor raad. Humphrey gaat met Johnson praten AUSTIN (Texas), 9-8. President Johnson, die op zijn boerderij in Te xas rest houdt en de laatste tijd in een ziekenhuis herhaaldelijk wordt onderzocht wegens buikklachten, zal vandaag (vrijdag) met vice-presi dent Hubert Humphrey een onder houd hebben. Dit is door het Witte Huis bekendgemaakt. Sommige waarnemers menen hiet- een teken te zien dat Johnson be trokken gaat raken in een wedloop naar het presidentschap. Humphrey, die dingt naar de de mocratische kandidatuur voor dit presidentschap, zal in het weekeinde in Texas een campagne voeren. Zijn voornaamste tegenstander, senator Èugene McCarthy, zal vandaag in Texas een campagne beginnen. Afnemend buiig Verwachting tot zaterdagavond: Zonnige perioden, maar in de middag en avond, voornamelijk in het bin nenland, nog hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit noorde lijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 10 aug. Zon op 5.16, onder 20.14. Maan op 21.17, onder 7.25. 11 aug. Zon op 5.17. onder 20.12. Maan op 21.27, onder 8.45. 12 aug. Zon op 5.19, onder 20.10. Maan op 21.37, onder 10.02. Laatste kwax-tier: 16 aug. te 3.13. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 aug. 4.39 v.m. 11 aug. 12 aug. 5.19 5.54 v.m. 16.51 n.m. 17.28 n.m. 18.02 n.m. BROUWERSHAVEN 10 aug. 4.12 v.m. 16.38 n.m. 11 aug. 12 aug. 4.53 v.m. 5.30 v.m. 17.17 n.m. 17.52 n.m. Spiingtij: 11 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 9-8. Het K.N.M.I. deelt mede: een i-ug van hogedruk strekt zich uit van het zeegebied tussen IJsland en de Britse eilanden over midden-Scandinavië naar West-Rus land. In deze landen is het dan ook fi-aai weer met middagtempei-aturen tot omsti-eeks 25 gi-aden. De x-est van Europa wordt, uitgezonderd het Mid dellandse zee-gebied, beheerst door een lagedrukgebied, waarvan het centrum vrijdagmoi-gen boven Tsje- choslowakije lag en dat gevuld is met vochtige, onstabiele lucht. Om dit druksysteem trekken randstorin- gen over Duitsland in westelijke richting naar onze omgeving. Een dei-gelijke storing bracht donderdag middag en -avond, vooral in het midden en zuiden van het land re gen- en onweei-sbuien, met plaatse lijk meer dan 20 milimeter neex-slag. De middagtemperatui-en werden om streeks 22 gi-aden. Inmiddels trekt genoemde rug van hogedruk van Scandinavië langzaam zuidwaarts, Voor zaterdag worden dan ook meer opklaringen verwacht, al zullen er, vooral in het binnenland, nog enke le buien vallen. De wind draait naar noordelijke x-ichtingen en de tempe raturen zullen in het algemeen de zelfde zijn als vi-ijdag. in het noor den echter iets lager. Ds. Abernathy kreeg de rekening gepresenteerd WASHINGTON. 8-8. De leiders van de mai-s der armen naar Was hington hebben van de plantsoenen dienst van die stad een rekening van 71.795 dollar gekregen voor het verwijderen van hun „stad van de wedei-o pst and i n g"de houten onder komens, waar de betogers in mei en juni zes weken hebben gewoond. De rekening is gezonden naar de „Sout hern Christian Leadership Confe rence" die onder leiding staat van ds. Ralph Abernathy. Een woordvoerder van de plant soenendienst van Washington zei dat de rekening direct moet worden vol daan. „DENKFOUT" t VAN COMPUTER 5 READING, 8-8. De modernste f computer van de Britse P.T.T. f heeft veel verwarring gezaaid 4 door aan telefoonabonnees in 4 Reading en omgeving een 4 laatste aanmaning te sturen, 4 nog voordat de betrokken re- 4 keningen ivaren verzonden. In 4 de laatste aanmaning stond, 4 dat de wanbetalershun toe- 4 stel zouden kwijtraken als zij 4 niet binnen een week betaal- a den. De P.T.T. heeft de be- i trokkenen verontschuldigingen a aangeboden. J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1