Gijs de Peur De geschiedenis van het buiten „Rustenburg" Schuddebeurs STREEKNIEUWS Omgeving van Zierikzeese „Zaagmolen" wordt flink opgeknapt In stedelijke nieuwbouwwijk verrees een Chr. kleuterschool Een greep uit de historie (Slot) SCHUDDEBEURS, augustus. An- thonie Dane was eigenaar en bewo ner van het huis op de hoek Melk markt-Schuithaven. Dit huis werd door de aanhangers van ds. Ponti- aan van Hattem regelmatig voor het houden van godsdienstoefeningen ge bruikt. Volgens overlevering bezoch ten de volgelingen van ds. Van Hat tem het genoemde huis via een brug getje over de Schuilhaven. Dit brug getje kwam uit in het achterhuis. In het perceel bevond zich een koepel vormig plafond, waarin in levendige kleuren de meer dan levensgrote af beeldingen der vier evangelisten stonden geschilderd, samen met de bijbehorende symbolen (een engel, een leeuw, een os en een arend) en daaronder Hebreeuwse woorden. Aangenomen wordt dat deze kamer voor de godsdienstige bijeenkomsten werd gebruikt. Het pand werd in 1900 grondig verbouwd en toen zijn ook de schilderingen - ze zouden geen grote kunstwaarde hebben ge had - weggenomen. Gelet op zijn kerkelijke gevoelens moet wel met SPORT ZWEMMEN Wedstrijden in havenkanaal Zierikzee op 10 aug. ZIERIKZEE, 7-8. Zaterdag 10 au gustus worden weer de jaarlijkse zwemwedstrijden in de Nieuwe Ha ven gehouden, georganiseerd door de zwemvereniging „De Zeepaardjes". Wat de organisatie betreft is er een wijziging gekomen, in vergelij king met andere jaren, die tegelij kertijd een belangrijke verbetering inhoudt. De kantine en het kleedlo kaal van Smit Bolnes N.V. mogen n.l. worden gebruikt voor jury en de deelnemers en deelneemsters aan respektievelijk de prestatietocht en de 2 km-wedstrijden. Voor de pres tatietocht wordt gestart bij het stei ger van Smit Bolnes, terwijl de 2 km zwemmers(sers) starten bij de keersluis aan de Oosthavendijk. Het hele sportieve gebeuren gaat zich dus - door de nieuwe gevonden pied a terre - afspelen naar de Oostha vendijk. Pony-achttal Schouwse Ruiters nam deel aan concours in de Braakman Zaterdag werden in de Braakman de pony wedstrijden gehouden om het kampioenschap van Zeeland, waaraan werd deelgenomen door het pony-achttal van de Schouwse Rui ters. Dit achttal heeft zeer intensief getraind, vooral gedurende de laat ste weken, onder leiding van de in- structrice mej. G. Steen dij k. De toehaalde resultaten waren aardig goed. Walt betreft het aantal behaalde pumlten in de achttallen- dressuur, stonidën de pony's van de Schouwse Ruiters op de vierde plaats, bij zeven deelnemende ver enigingen. Aan 'de individuele dressuur en hiod'ernisspringen werd nog niet deelgenomen, omdat de ruitertjes hiervoor nog niet 'lang genoeg rij den. Niettemin worden goede vor deringen gemaakt. Dit bleek wel bij de vorige week te Schuddebeurs ge houden streekwedstrij'd, waarin ver schillende ponyruiters al voldoende punten behaalden in een verplicht dressuur-mummer. Al eerdei* 'dit jaar trad mej. Steen- dijk op met 'haai* ponyruiters en met succes, ni, tijdens de Koninginnedag te Zierikzee. Een en antler betekent intussen een goede reclame voor de po ny-r u itersport Organisatie watervoorziening in Zeeland ZIERIKZEE, 7-8. Ged. Staten van Zeeland hebben een schrijven doen toekomen inzake de organisatie van de watervoorziening in. Zeeland. Dit in verband met het feit o.a., dat) de minister van economische zaken als voorwaarde voor het vinden van een oplossing voor de financiële moei lijkheden van de N.V. Industrie watervoorziening Z eeuws -VI a and e- ren stelde, dat één provinciaal wa terleidingbedrijf voor geheel Zee land zou moeten worden gevormd, intussen hebben de aandeelhouders vergaderingen van de drie betrok ken N.V.'s de bereidheid uitgespro ken om mee 'te werken aan de tot standkoming van één de gehele pro vincie omvattend waterleiding-be drijf. G.S. stellen de Zeeuwse Staten voor in principe med'e te werken aan de totstandkoming van één wa terleidingbedrijf voor de gehele pro vincie, uitgaande van de volgende punten: de nieuwe maatschappij zal eèn naamloze vennootschap zijn waarin naast de provincie ook de gemeenten participeren; de aande len van de nieuwe N.V. zullen wor den gehouden door de provincie Zeeland voor 40 procent, de gemeen ten Terneuzen en Vlissingen, zijnde rechtstreeks betrokken bij de indus triewatervoorziening, voor elk 10 procent, de overige gemeenten, de provincie Noord-Brabant en de daarin gelegen gemeenten, indien behorend tot het voorzieningsgebied van de nieuwe vennootschap, verte genwoordigende de drinikwatersec- tor, voor 40 procent; in de raad van commissarissen zullen zowel de pro vincie als de gemeenten zoveel mo gelijk naar rato van het aandelen bezit zijn vertegenwoordigd'. ZIERIKZEE Orgelbespeling Dirk Jansz Zwart Op zaterdag 10 augustus geeft de orgelist Dirk Jansz. Zwart weer een concert op het orgel van. de Grote Kerk te Zierikzee. Het programma bestaat uit werken van Bach, Han del, Guilman'ti e.a. De American Field Service In verband met een recent ge val van uitzending van een jonge man naar Amerika, in het kader van de doelstellingen van de A.F.S. (American Field Service) wordt er ons van bevoegde zijde op gewezen, dat vrijwel alle kosten ko men voor het ontvangende gezin, in het onderhavige geval dus voor de Amerikaanse familie. Ook het omge keerde -is het geval. Komt een Ame rikaans kind naar Nederland, dan betaalt het Nederlandse gezin de kosten, zij het dat d:e overtocht vaak door bepaalde organisaties wordt ge financierd. Wij geven deze aanvul ling om misverstanden te voorko men. PA'NMOENDJOMIn de gedemi litariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea is een Amerikaanse pa trouille slaags geraakt met enige Noordkoreanen. Eén Amerikaan Met het leven. zekerheid worden aangenomen dat in de periode 1734-1743 ook op „Rus tenburg" bijeenkomsten van Hatte- misten hebben plaats gevonden. Andere eigenaren „Rustenburg" werd in 1743 op nieuw verkocht. Nieuwe eigenaar werd Cornells Jacobse van der Os, een gefortuneerd koopman, die aan de oostzijde van de Nieuwe Boogerd- straat woonde. Het buiten ging voor f 4000 van de hand. In die prijs wa ren o.m. inbegrepen alle meubelen en inboedel, met uitzondering van het.gereedschap van de tuinman'. Van der Os overleed in 1756 en zijn weduwe bleef het buiten bewo nen tot 1759 in welk jaar zij her trouwde met Barend Hocke (1713- 1782), die o.m. baljuw was van Brou wershaven. Hocke behoorde tot de afgevaardigden van Zierikzee en om geving. die in 1747 naar Leeuwar den reisden, om aan prins Willem IV de opdracht van de Staten van Zeeland te verstrekken als stad houder, admiraal en kapitein-gene raal. Bij die gelegenheid schonk de prins Hocke een gouden pen ning, die heel lang in de familie is bewaard gebleven. Hocke had na melijk bepaald, dat de penning nim mer mocht worden verkocht. Pieter de Kanter In 1792 werd eigenaar de bekende Pieter de Kanter. Behorende tot de partij der patriotten werd zijn huis te Zierikzee, (aan de Oude Haven zuidzijde) in 1787 duchtig geplun derd. Hij vluchtte de stad uit, keerde terug, maar vertrok later naar Dord recht. Ook het buiten „Zomerlust" onder Noordgouwe was zijn eigen dom, zodat hij „Rustenburg" kon verhuren aan de ambachtsheer van Noordgouwe, Wessel Cornells Ferle- man. In 1820 werd eigenaar Jacobus Dekker te Zierikzee, een gefortu neerd koekbakker en kruidenier. In 1823 heeft hij het woonhuis vergroot en het bos opnieuw doen aanleggen. Op het hek kwam het opschrift: „Rustenburg. Anno 1823". Bij zijn overlijden in 1830 liet Dekker grote bezittingen na aan de ned. hervorm de kerk te Zierikzee. Eigenares van het buiten werd zijn dochter Aidria- na; in 1865 opgevolgd door Reinier Koole als nieuwe eigenaar. Hij was gehuwd met Maria Louisa van der Vliet en na het overlijden van het echtpaar kwam „Rustenburg" dn be zit van de enige dochter, mevrouw Adriana Cornelia van der Vliet te Amsterdam. Zij overleed enkele jaren geleden en bemaakte haar bezittingen - w.o. „Rustenburg" - aan haar pleegkind, een elders in het land praktiserend chirurg. Bescherming voor vlamdragers MEXICO STAD, 7-8. Zeven- tien jongens, die de deelstaten van Mexico vertegenwoordi gen, zullen op 6 oktober de Olympische vlam zwemmend van het fregat waarop de vlam naar Mexico is gekomen naar de oever van Vera Cruz brengen. Die laatste kilometer voor het Mexicaanse land le verde echter een moeilijk pro bleem op, omdat haaien de kust voor Vera Cruz erg ge vaarlijk maken. De organisa toren kwamen op het idee vier kleine marineschepen in te schakelen, die een allumini- umnet door het water zullen slepen om de haaien bij de ze ventien zwemmers (en de Olympische vlam) weg te hou den. Feuilleton door J. G. J. Bax ZIERIKZEE, 7-8. Een ploeg wer kers is door de plantsoenendienst in geschakeld cp een ver vooruitge schoven pest van het Zierikzeese on- derheudsfront, dat zich tegenwoor dig al tot buiten de „nieuwbouw" uitstrekt. Immers, er wordt nu hard gewerkt om een uniek stukje nog altijd bijzonder „landelijk" Zierik zee een behoorlijke opknapbeurt te geven. Onderwerp van de gesigna leerde activiteit is de Zaagmolen, de misschien weinig bezochte maar niettemin in Zierikzee toch algemeen bekende buurt „ver bij 't Sas". De in uitvoering zijnde werkzaam heden betekenen intussen voor deze buurt meer licht en ruimte: het dichte en wilde „bos" onder de prachtige oude bomen aan het eind van de straat en op de grens met de polder is intussen grotendeels ver dwenen. Op de „driehoek" tussen Zaagmolen en het wegje naar de Zelke, is het wilde struikgewas op geruimd, maar de fraaie boomgroep jes die hier al vele jaren verloren gingen in een chaos van de zich uit levende natuur, zijn gespaard en ge ven nu vrijgemaakt fraaie doorkijk jes te zien. De „driehoek" - waar zo'n vijftig jaar geleden nog een stadsvuilnisbelt rookte en smookte - wordt bovendien met grond opge hoogd en met gras ingezaaid. Het op Deltahoogte gebracht dijk je, tegenover de huizen, dat de straat afsluit van het lager gelegen bouw land, maar het uitzicht over het land vanuit de huizen geheel onbe lemmerd laat, wordt eveneens op geknapt. Het dijkje zal worden ver fraaid met een rij iepebomen.' De dijkhelling' aan de landzijde zal met grond worden volgestort, zodat een helling ontstaat die in de toekomst met grasmaaiers gemakkelijk te on derhouden zal zijn. De aansluiting van het dijkje op de nieuwe ver keersweg die is aangelegd op de vroegere trambaan, wordt ook opge knapt. De benodigde grond komt van een bouwterrein aan de Calandweg, tegenover de galerijwoningen v/d De Jongestraat, waar flats zullen wor den gebouwd. Verder wordt er over gedacht om de bushalte aan het Sas, die gevaar oplevert voor passagiers en verkeer, te verplaatsen naar de nieuwe weg ter hoogte van de tele- foonloods. Hier is ruimte genoeg voor het eventueel plaatsen van een abri. Intussen betekent het werk aan de Zaagmolen een grote verbetering voor deze omgeving: ruimtelijk en wat „aanzien" betreft wordt er veel gewonnen, terwijl toch het landelijk karakter goed gehandhaafd blijft. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode) Omdat Vrouw de Regt. de moeder van Rinus, een bescheiden vrouwtje, dat alleen maar voor haai* zoon leef de, zo aangedrongen had, was Gijs een boterham blijven eten. Nieuws gierig om te weten wat hij op zijn hart had, had Rinus hem direct na het eten uitgenodigd nu toch eens naar zijn tuin te komen kijken, dat had hij al zo dikwijls beloofd. Nadat hij hem aldus naar buiten had ge troond, keek hij hem in afwachting aan. „Ik zal het je maar 'ineens zeg gen, Marietje wil het huis uit!" „Het huis uit, waarom?" was Rinus' eer ste vraag. „Ruzie met Hoos vanwege Jakob," antwoordde Gijs, die het kort wilde maken. „Daar snap ik niks van, wil zij er zelf uit?" „Ja en nee, als ze Jakob niet laat lopen moet ze er van Hoos uit, maar er is van middag zo'n ruzie geweest, dat ze gezegd moet hebben, dat ze uit ei gen beweging wel weg zou gaan." „Hoe weet je dat?" „Ze is vanmiddag bij me geweest en heeft 't mij ver teld." Langzaam liepen zij door Ri nus proeftuin, langs 'de keurige groentebedden, waar overal bordjes stonden met bijzonderheden over zaaitijd, soort, bemesting en andere dingen, die voor Rinus bij zijn proe ven van belang waren. Rinus was in nadenken verzonken. Gijs in bewondering voor wat zorg- zame handen hier in vrije tijd aan gelegd en onderhouden hadden. Schuin keek hij naar de jongen, die zeker twee koppen groter was. Mot je zo'n grote kwajongen daar nou zien lopen, nou zit-ie in de put, zou je hem niet in zijn nek grijpen en hem met zijn haren naar haar toe slepen? „Nou, Rinus", stootte hij hem aan, „wat zeg je er wel van, heb je nou je zin?" „Hè", schrok Rinus op, „mij;n zin?" Ja, natuurlijk, als jij een vent was geweest en een beetje min der aan je tuin had gedacht, was het vast zo ver niet gekomen. Maar nee, Rinus had meer belang bij zijn kro ten hier" en voor een bedje stil staand verpletterde hij met zijn voet een van de keurig in het gelid staan de plantjes. „Het zijn geen kroten, Gijs" kon Rinus niet nalaten hem te verbete ren. „Niet!" „Nou, het kan me niet schelen wat het zijn!" viel Gijs woe dend uit, kwaad dat iemand op zo'n moment nog lust had zijn botanische kennis te luchten. „Het zou beter ge weest zijn als die dingen1 h'ier" en weer sneuvelde een plantje, „kroten of niet, een beetje minder mooi in het rijtje stingen en Rinus zich een beetje meer om wat anders bekom merd had!" „Toe Gijs", trachtte Rinus, die er bedremmeld' 'bijstond hem te be daren. „Word nou niet kwaad". „Niet kwaad, laat me wel kwaad worden, dan wordt er tenminste eentje kwaad, want het schijnt jou niet veel te kunnen schelen, wel?" „Dat weet je wel beter, maar als ze nou wer kelijk van Jacob houdt, wat moet ik er dan aan doen? Ais ze nou het huis uit wil, omdat Hoos het niet goetd vindt, dan zal ze toch wel wat om Jacob geven". Gijs deed een paar stappen terug en rustig midden in een keurig bed je peen staande, waarvan Rinus on willekeurig ontstelde, keek hij hem meewarig aan. „Nou zal ik me niet meer kwaad maken, maar ik zou je één ding willen vragen: hou je varu Marietje of niet?" „Natuurlijk!" „Mooi, dan moet je zelf maar weten wat je te doen staat, ik bemoei me er verder niet mee'' en kalm uit de peen stappend, liep hij het hoofd schuddend op 'het huisje toe. Voor hij hier aangekomen was, hield Rinus hem staande. „Weet je ook wanneer ze weg gaat en waar naar toe?" „Nee, .ik heb je al gezegd dat ik er verder buiten blijf, maar als ik me er niet mee bemoeid had, was ze nou misschien al weg ge weest". „Zo, maar je kan toch wel raad geven. Wat kan ik er aan- doen? KAAP KENNEDY. Van Kaap Kennedy is in het geheim een kunst maan gelanceerd', die in een baan zou moeten komen die de Sowjet- Unie en China bestrijkt. Met Hoos praten? Ik kan toch niet naar Jacob gaan?" „Begin je nou weer! Je zoekt het zelf maar uit ,ik heb je in elk geval gewaarschuwd en nou ga ik je moe der gedag zeggen en dan smeert Gijs hem, salut!" De nacht na Gijs' bezoek had Ri nus geen oog dicht gedaan. Marietje weg, voor goed het huis uit, dan zou hij haar niet meer zien. Het ver trouwde huisje van 1-Ioos zonder Marietje. Hoewel ze elkaar niet meer zo vaak spraken, hoorde hij haar stem tooh nog. AJls zij eenmaal het huis uit zou zijn, zou hij haar ge heel verliezen. Nu kon hij tenminste nog hopen, dat zij eens zijn liefde zou beantwoorden. Had hij toen maar meer moed gehad en doorgezet, 'dan was alles misschien heel anders gelopen, wie weet had hij zelf schuld 'dat zij met die Jacob ging. Hij moest er niet aan denken: zijn Marietje van een ander! Dat zij werkelijk van Jacob hield, kon en wilde hij niet geloven. Eens had hij gedacht, dat zij van hem hield; hemzelf was het vorige zomer plotseling overvallen. Al ja ren kenden zij elkaar, reeds van :kindsbeen af 'Woonden zij aan het zelfde weggetje en als klein meisje was zij met hem de grote buurjon gen, naar school gegaan. Zij waren altijd samen od de plas te vinden, roeiden en vermaakten zich op de eilandjes. Dat was zo gebleven, toen hij op de tuin werkte en zij in be trekking was, tot verleden jaar zo mer toe. Tot die tijd was hun om gang vriendschappelijk en ong'e- dwongen geweest. (Wordt vervolgd) ZIERIKZEE, 7-8. Niet alleen de Chr. Nationale school krijgt er (aan de Raamstraat) een tweede school gebouw bij, Zierikzee krijgt ook een tweede Chr. kleuterschool. Het in Malta verrezen gebouw is gereed. Woensdag is een begin gemaakt met het inbrengen van het meubilair en reeds op woensdag 14 augustus vindt de officiële opening plaats. Juist op tyd om de kinderen voor het cursus jaar 19G8/1969 in de nieuwe school te ontvangen. De nieuwe tweeklassige school prijkt al met een eigen vlot gevon den naam: „De Maltarakkers". Niet minder dan tachtig „rakkertjes" gaan straks de school b;evolken, allen af komstig uit de stedelijke nieuw? bouwwijk en in dit opzicht staat het bestuur van de Chr. Kleuterschool vereniging verbaasd over de snelle verschuiving die heeft plaats gevon den. Gelet op deze - duidelijk aan de wijk gebonden - toeloop, zou een driekiassige school geen overbodige luxe zijn geweest. Toen destijds de eerste plannen werden gemaakt, lag dat echter allemaal nog niet zo dui delijk. Be leerlingenaantallen De ingebruikneming van de nieuwe school betekent uiteraard een be langrijke verlichting van de school aan de Baden Powellweg, die voort aan - althans aanvankelijk - zestig a zeventig kinderen gaat herbergen. In de leerlingencijfers voor de beide kleuterscholen weerspiegelt zich de reeds eerder genoemde verschuiving. De ingebruikneming betekent ook een ontlasting voor de openbare kleuterschool „De Woelwaters", die sinds de ingebruikneming een lokaal aan de Chr. kleuterschool heeft wil len afstaan. Voor de .tijdige voltooiing van „De Maltarakkers" is hard gewerkt. Het gebouw werd - naar een ontwerp van de architect J. Jobse te Vlissin gen - gebouwd door de N.V. Maco te Middelburg. Met het heiwerk werd in februari begonnen, zodat de school vlot van de grond is gekomen. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6