Q RICHARD NIXON KANDIDAAT PRESIDENTSCHAP V.S. Wat gebeurt 16 augustus er op vrijdag Kijk naar TV Nederland 2 20.30 uur India getroffen door overstromingen Grote Nederlandse militaire oefening Weer bankoverval in Engeland Veel werk voor dr. Barnard Israël waarschuwt de Veiligheidsraad NIGERIE EIST ONGEDAANMAKING UITTREDING BIAFRA DANSEN „SOUL SOUND" ZIERIKZEESCHE M NIEUWSBODE H Donderdag 8 augustus 1968 124ste jaargang Nr. 20041 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Afscheidsfeest op camping „Schouwen", Renesse De Republikeinse partijconventie te Miami MIAMI BEACH, 8-8. De 29ste Republikeinse partij conventie heeft vanochtend vroeg in Miami Beach de 55-jarige Richard Milhous Nixon gekozen tot republi keins kandidaat voor de presidentsverkiezingen welke op 5 november zullen worden gehouden. Richard Nixon won de kandidatuur bij de eerste stemming die me,t grote vertraging plaats had nadat een groter aantal delegaties dan ooit in de ge schiedenis van de republikeinse partij „Favorite Sons" naar voren hadden geschoven, hetgeen gepaard ging met-langdurige redevoeringen en demon straties. Nixon behaalde de benodigde 667 stemmen nog vcor de laatste delegaties hun keuze hadden bekendgemaakt. Richard Nixon heeft een grote er varing in nationale publieke en poli tieke aangelegenheden. Twee ambts termijnen van vier jaar (van 1952- 1960) was hij vice-president onder president Dwight D. Eisenhower en zijn optreden in de volksvertegen woordiging dateert van 1946 toen hij tot congreslid werd gekozen. Kan Nixon enerzijds bogen op een zeer 'lange staat van dienst voor land en volk, anderzijds gaven zijn mis lukte pogingen de presidentsverkie zingen van I960 en de gouverneurs verkiezingen van de staat Californië ia 1962 te winnen velen de indruk dat hij zijn greep op de politiek had verloren en een „verliezer" was ge worden. Sedert 1962 deed Richard Nixon geen pogingen meer om in openbare ambten te worden gekozen hij ging in New York in de advocatuur maar bleef wel actief in de republikeinse partij. Reizen In die periode bezocht' hij vele lan den in oost- en west-Europa. Vele politici meenden dat hij zich voorbe reidde op een poging de kandidatuur voor het presidentschap in 1964 te winnen. Nixon sprak deze bewerin gen tegen en toen senator Barry Goldwater in 1964 republikeins kan didaat werd voerde Nixon een uit gebreide campagne voor zijn partij genoot. Nadat Lyndon Baines John son zijn rivaal Goldwater had ver slagen, ging Richard Nixon reizen waarbij hij tijdens talloze perscon ferenties kritiek leverde op de bui tenlandse politiek van de regering- Johnson. Tijdens verkiezingen in 1966 deed de Republikeinse Partij opnieuw een beroep op Nixon en deze veerde een uitgebreide campagne om scheurin gen te voorkomen .Het resultaat voor de Republikeinen was 47 zetels winst in het Witte Huis van Afgevaardig den, drie in de senaat en acht gou verneursposten. Hoewel de Republikeinse kandi daat in het verleden heeft doen ver onderstellen dat hij in de kwestie- Vietnam aan de kant van de „havik ken" zou staan - zonder echter zo'n hard standpunt als de conservatieve republikeinen in te nemen - schijnt Nixon's mening over de aanpak van het probleem nu meer over te hellen naar de kant van de „duiven" zoals dat in de partij voorstellen deze week tot uiting is gekomen. In een verklaring op 1 augustus riep Richard Nixon op tot opvoering van de activiteit aan de economische, politieke, diplomatieke en psycholo gische fronten van de oorlog. Tege lijkertijd pleitte hij voor uiterste in spanning om een vrede door onder- NIEUW DELHI, 7-8. Door de over vloedige moessonregens zijn in India overstromingen veroorzaakt die min stens een miljoen mensen schade hebben berokkend en vele levens hebben geëist. De staat Goejaret in het westen, is het ergst getroffen. Daar staat 1.560 vierkante km onder water. De ver bindingen met de getroffen gebieden zijn verbroken, zodat men in Nieuw Delhi een onvolledig overzicht heeft over de aangerichte schade. De rivieren That Tapti en Karjan zijn overstroomd, waarbij véél dor pelingen zijn verdronken en grote delen van de oogst, wegen, spoor weg- en kabelverbindingenn zijn vernield. Het leger brengt gevluchte dorpe lingen in veiligheid met snelle boten en houdt hefschroefvliegtuigen ge reed voor het neerwerpen van voed sel. Ook uit Cettar Pvadas, Orissa en Rajasthan komen berichten over ver nielingen door overstromingen bin nen. „Gekruisigde" verdwenen uit ziekenhuis LONDEN, 7-8. De Londense huis schilder Joseph de Havilland, die vorige maand hangend aan een drie meter hoog kruis werd aangetroffen in een park bij Hampstead, is ver dwenen uit het ziekenhuis waar hij destijds in ernstige toestand was op genomen. Volgens .getuigen zou de man zijn weggegaan met de vrouw van een andere patiënt. „Zigeunerkamp" in tuin van politiebureau BUS SUM, 7-8. Sinds enkele da- gen is de tuin van het Bussumse po litiebureau een soort zigeunerkamp geworden. Drie families met in to taal 21 personen (waarvan 15 kin deren) verblijven hier, nadat ze ille gaal over de grens waren gekomen. De zigeuner families, die uit Italië afkomstig zijn en ook met auto's met Italiaanse nummers reizen, kwamen in aanraking met de Bus sumse politie, toen ze verdacht wer den van oplichting van een hotelier. Hier kon echter geen strafbaar feit worden bewezen, maar wel bleek dat men niet in het bezit was van een paspoort. CELLE, 8-8. In west-Duitsland, tussen Celle en Braunschweig, is van nacht in een 80 bij 30 kilometer me tend gebied, een Nederlandse lucht machtoefening begonnen, waaraan rond 8000 man en 2000 voertuigen deelnemen. „Kcningsgambiet", zoals de oefe ning iheet, is een van de meest mas sale oefeningen van na de oorlog; handelingen te bewerkstelligen en drong hij aan op vermindering van de troepenzendingen naar Vietnam en het uittrekken van minder geld voor de oorlog. „Zes crises" Gedurende zijn hele loopbaan heeft de vandaag gekozen republikeinse kandidaat een „harde lijn" tegenover het internationale communisme be pleit. In zijn boek „Six Crises" („Zes crises") betreurt hij de bereidheid van sommigen cm met communisti sche landen compromissen te slui ten. „De communisten zijn uit op we reldoverheersing. Zij tasten elke zwakke plek in de niet-communis- tische wereld af. Zij zijn bereid risi co's te nemen om hun doelen te be reiken. Het is daarom noodzakelijk dat degenen die de Verenigde Sta ten vertegenwoordigen inzien dat we tot mislukken gedoemd zijn tenzij we bereid zijn evenveel te riskeren cm de vrijheid te verdedigen als de communisten willen riskeren om die te vernietigen." Grafschennis te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 7-8. De be heerder van de geallieerde militaire begraafplaatsen aan de grote weg van Bergen op Zoom naar Roosen daal, constateerde dat in de bezoe kerskapel op de Canadese begraaf plaats met viltstift enkele woorden waren geschreven. De tekst van het geschrevene en de wijze van schrij ven geven de indruk dat men hier niet te doen heeft met de bekende maniak. De recherche stelt een on derzoek In. BRIGHTON, 7-8. Drie mannen en een meisje hebben woensdag bij een bankoverval in de Engelse badplaats Brighten 38.000 pond sterling (onge veer 325.000 gulden) buitgemaakt. Ze sloegen de hoofdkassier neer na hem ammonia in het gezicht te heb ben gesmeten. Twee vrouwen en een man, die de overvallers wilden te genhouden, werden licht gewond. De bandieten, die valhelmen en zonnebrillen droegen, vluchtten in een bestelwagen, maar stapten over in een personenauto die 250 meter verderop stond. Het was de tweede grote bank overval in Engeland binnen veertien dagen. Eind juli werden 25.000 pond sterling uit een Londense bank ge roofd. ROME, 7-8. Ongeveer honderd Italiaanse ouders hebben verzoeken ingediend om hun zieke kinderen door dr. Barnard te laten behande len nadat bekend is geworden, dat de Zuidafrikaanse hartspecialist naar Rome komt en daar op verzoek van filmster Sofia Loren twee Italiaanse kinderen zal onderzoeken die aan ernstige hartkwalen lijden. Inmid dels is bij dit tweetal een derde hartpatiëntje gevoegd en een vierde wordt donderdag verwacht. Een woordvoerder van het zieken huis zei dat dr. Barnard slechts con sulten zal geven en dat een operatie onder zijn leiding niet wordt over wogen. v Dr. Barnard ,die donderdag in Ro me aankomt, zal verscheidene landen bezoeken, waaronder Nederland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Als u niet ivilt clai de schijn tegen u is, moet u de schijn mijden. WAT UQT Dl BILT Plaatselijk regen Verwachting tot vrijdagavond: In het algemeen veel bewolking met plaatselijk regen; zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. 9 aug. Zon op 5.14, onder 20.16. Maan op 21.05, onder 6.00. Volle maan: 8 aug te 12.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 aug. 3.51 v.m. BROUWERSHAVEN 9 aug. 3.25 Springtij: 11 aug. 16.08 n.m. 15.54 mm. MIAMI BEACH. De karavaan der armen was in Miami Beach, waar de republikeinse conventie gehouden werd, present. Op de foto een van de ezel wagens voor het Fontainebleau Hotel, het hoofdkwartier van de conventie. Het Midflen-Oosten geldingsacties niet kunnen worden geduld en dat de raad zich in geval van herhaling moet uitspreken voor sankties. Nu die herhaling een feit is huldigen de niet-westelijke leden tijdens de gesprekken in de wandel gangen dan ook de opvatting dat de Veiligheidsraad nu woord moet hou den. NEW YORK, 7-8. De Israëlische vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties, Jozef Tekoah, heeft woens dag gedreigd dat Israël zelf op zal treden tegen Arabische „samenzwe ring tot agressie", indien de veilig heidsraad geen doeltreffende maat regelen hiertegen neemt. Tekoah zei dit op de derde dag van het debat in de raad, die bijeen is naar aanleiding van de luchtaan vallen die Israël zondag ondernam tegen kampen van Arabische com mando's in Jordanië. De Israëlische vertegenwoordiger zei dat geen enkele Arabische rege ring haar aandeel in de veelvuldige infiltraties in Israël heeft onkend, en dat stopzetting van de terroristische acties een voorwaarde is voor stap pen in de richting van een vreedza me regering. De Veiligheidsraad bevindt zich in een enigszins precaire positie. In zijn laatste resolutie over het Midden- Oosten verklaarde de raad op 24 maart eenstemmig dat militaire ver- TE LAVIV. Ten zuiden van het Golangebergte hebben Israëliërs en Jcrdaniër selkaar een uur lang over de Jordaan met mortieren bescho ten. Volgens een Israëlische woord voerder zouden de Jordaniërs zijn begonnen. Aan Israëlische kant wa ren geen doden of gewonden geval len. Twee vrouwen bij oversteken gedood DEN HAAG, 7-8. Twee vrouwen zijn op de Meppelweg in Den Haag door een auto overreden en gedood. - De automobilist reed naar de Schil- diersbuurt, waar 'de politie de wagen vond. De bestuurder, de 45-jarige J. H. uit' Den Haag, is gearresteerd. Het vermoeden bestaat datl de automo bilist onder 'invloed van medicijnen was. De twee vrouwen die het slachtoffer zijn geworden zij.ni: de 68-jarige mevrouw A. C. de Graaf- de Hon uit Amsterdam en haar 72- jarige zuster W. C. A. de Hon te Den Haag. De twee vrouwen staken op de hoek van de Meppelweg en de Olststraat 'de weg over, terwijl zij zich met paraplu's tegen de regen beschermden. Beide vrouwen moeten op slag zijn gedood. Een van hen werd veertig meter door de auto meegesleurd. De politie heeft bij aanhouding van J. H. geconstateerd dat hij geen bril droeg. Op zijn rijbewijs stond aangetekend dat hij tijdens het auto rijden een bril moest dragen. sinds de jaren '50 zelfs de grootste Nederlandse mlitaire oefening in de bondsrepubliek. Twee brigades tre den er tegen elkaar -in' het veld - 13 pantserinfanteriebrigade uit Oir- sOhot en 41 pantserbrigade uit het Duitse Seedorf - en helicopters van de Duitse luchtmacht, die luchtlan dingstroepen zullen afzetten, plus 150 vliegtuigen uit Nederland, Bel gië, Groot-Brittannië en Denemar ken verlenen hun medewerldng. ADDIS ABEBA, 7-8. Nigeria heeft woensdag bij de besprekingen met Biafra in Addis Abeba een plan in gediend dat beoogt de burgeroorlog te beëindigen. Nigeria handhaafde hierby echter de eis, dat Biafra de uittreding uit de Nigeriaanse Fede ratie ongedaan maakt. Zaterdag 10 augustus a.s. m.m.v. Graanbeurs - Zierikzee De belangrijkste punten van het plan zijn: Ontwapening van de Biafraanse strijdkrachten; Een bijeenkomst van Nigeriaanse en Biafraanse militaire leiders; Politietoezicht in Biafra, uit te oefenen door Ibo's (de grootste stam in dit gebied); Een belofte van Nigeria het ge bied niet met federale troepen te overstromen; Buitenlands toezicht, zoals voor gesteld door Biafra, uit te oefe nen door Ethiopiërs, Indiërs en Canadezen; Militair bestuur in het gebied, bijgestaan door een uitvoerende raad, die voornamelijk uit Ibo- burgers is samengesteld. Oplaaiende strijd LAGOS, 7-8. De strijd is op alle fronten in Nigeria in hevigheid toe genomen. De Biafraanse strijdkrach ten hebben de woensdagochtend door de federale troepen ingezette aanval len afgeslagen en hun posities kun nen behouden. Dit heeft radio-Biafra woensdag in een in Lagos opgevan gen uitzending meegedeeld. Volgens de radio wil de regering in Lagos een militaire overwinning behalen voordat de besprekingen in Addis Abeba worden beëindigd. STUTTGART. Bij een botsing tus sen twee tramstellen zijn in Stutt gart dertig mensen gewond. Een tienjarige jongen kwam om het le ven. De materiële schade wordt op ruim veertigduizend gulden geraamd De ravage was groot. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de weerkaarten van woens dag was de luchtdruk boven west-, midden- en zuid-Europa relatief laag met afzonderlijke kernen boven Bel gië, Spanje en het gebied rond de Adriatische zee. De depressie boven België gaf in het zuiden van ons land aanleiding tot regenval. Daar bij liepen de temperaturen niet ver der op dan 19 graden. Meer naar het noorden kwamen vooral in de och tend zonnige perioden voor en steeg het kwik hier en daar tot 22 graden. Bij deze temperaturen konden zich buien ontwikkelen, die op enkele plaatsen van onweer vergezeld gin gen. Vooral in zuid-Scandinavië, noord-Duitsland, Polen, de zuidoos telijke Balkan, grote delen van Italië en Spanje was het mooi zomerweer. Gedurende het komende etmaal trekt het lagedrukgebied boven Bel gië langzaam zuidwaarts, terwijl een deel van de Balkandepressie zich via Duitsland in onze richting uitbreidt. Er moet dan ook met voortduren van wisselvallig weer rekening worden gehouden. De wind blijft oostelijk en in het temperatuurverloop komt nau welijks verandering. Nixon zou naar Parijs en Moskou gaan MIAMI BEACH, 7-8. Richard Nixon, één van de belangrijkste re publikeinse 'kandidaten voor het Amerikaanse presidentschap, heeft op een persconferentie in Miami Beach verklaard dat, als hij in no vember tot president wordt gekozen, één van zijn eerste daden zal zijn naar Frankrijk te gaan om de dia loog met generaal de Gaulle weer op gang te brengen. Ook zei hij de mogelijkheid te overwegen om, in geval 'de republikeinen hem als hun kandidaat aanwijzen, een bezoek aan Moskou te brengen. Officiële uitslag stemming in Miami MIAMI, 7-8. De offici ële uit slag van de stemming is: Nixon 692, Rockefeller 277 en Reagan 182 stemmen. Toen de een na laatste staat, Wiscon sin, het aantal stemmen voor Nixon reeds op 680 gebracht- had, kwam de „aardverschui ving" los. Het grootste deel van de afgevaardigden zwaai de naar Nixon om, totdat Rea gan tenslotte aankondigde, dat de republikeinse partij Nixon met algemene stemmen tot haar kandidaat voor hel pre sidentschap gekozen had. Roc kefeller heeft gezegd, dat hij bij de eerste, en beslissend gebleken stemming, 75 stem men minder heeft, gekregen dan verwacht iverd. Reagan kreeg 100 stemmen minder dan het aantal waarop hij ge rekend had.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1