Gijs de Peur Groot verschil in ontwikkeling uit het buitenland WERELDBEROEMD 7 DOOR KWALITEIT 41 34.50 Ji Provinciale bijdragen rioleringsobjecten ZIERJKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 augustus 19G8 Nr. 20039 Groententeelt op akkerbouwbedrijven Flitsen" Herziening van de winkelsluitingswet bepleit (i) Wanneer het blikje doperwten dat de huisvrouw in de winkel koopt, op dezelfde wijze tpt stand kwam als voor de oorlog zou het ongeveer tien maal zo duur zijn. Toen werden alle doppers met de hand geplukt, zij het veelal in koppelarbeid door vrouwen en kinderen. Ze gingen per auto of spoorwagen naar de conservenfa- briek, waarbij het voorkomen van broei de grootste zorg was. Bij voorzichtig plukken haalde men wèl de hoogste opbrengst in kg per ha, maar deze werkwijze is nu onbetaalbaar. Alleen het veiling goéd wordt nog met de hand geplukt. De rest wordt op akkerbouwbedrij ven geteeld, gemaaid en in eenmaal afgedorst. Het loof gaat naar de vee houders om ingekuild te worden. Hoewel geen enkel erwteras gelijk matig afrijpende peulen heeft is dit toch de enige werkwijze die nog mo gelijk is. Een hele reeks volgde Zo werd de doperwt een teelt voor de akkerbouwbedrijven. Pre cies zo ging het met de stamslabo~ nen, al waren daarbij méér moei lijkheden te overwinnen omdat het daarbij gaat om de hele peul. De bonenplukmachine is niet ideaal, maar bruikbaar. Tenslotte volgt de tuinboon. Ook hierbij is het plukken met de hand, hoewel dat bij tuinbonen vele malen vlugger gaat dan bij slabonen of doperwten, te duur geworden. Men maait ze nu met de maaibalk in het zwad, laadt ze met behulp van een voorlader op een wagen, rijdt ze naar de fabriek en dorst de bonen daar uitDit blijkt voordeliger te zijn dan plukken met de hand, te meer daar dan de bonen tóch uit de peulen verwijderd moeten worden. Thans is zelfs reeds dorsen van tuin bonen uit het zwad mogelijk (mobi- le-viner). Tot zover de te dorsen gewassen. Daarnaast zijn er de maaibare ge wassen, zoals spinazie en postelein. Vooral het eerste gewas is echter Z1ERIKZEE, 3-8. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan pro vinciale Staten een schrijven gericht inzake overheidsbijdragen in riole- rings-objecten. Toegelicht wordt dat de bijdrage van het ministerie van verkeer en waterstaat afhankelijk is van een bijdrage uit de provinciale middelen. De gezamenlijke bijdragen van het ministerie en de provincie zullen niet meer bedragen dan 25 procent van de investeringskosten. Voor objec ten, gelegen in z.g. recreatie-gemeen ten kan de gezamenlijke bijdrage tot 50 procent worden verhoogd. De bij drage van de provincie moet Vs zijn van die van het ministerie. De bij dragen worden alleen verleend in de kosten van investeringen, niet in die van exploitatie en onderhoud. Ged. Staten zijn van oordeel dat hei alleszins verantwoord is provinciale gelden beschikbaar te stellen, gelet op het grote belang dat met de tot standkoming" van persleidingen en/of zuiveringsinstallaties uit een oogpunt Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 6 AUGUSTUS. NED. I. In de loop van de dag zal de NTS beelden uitzenden over de verkiezing van een presidentskandi daat van de Republikeinse Partij in Amerika. De TROS begint de avond weer met de twee series MrEd" en „The Munsters". Het sprekende paard wordt als mascotte gebruikt door meisjesstudenten en de mon sters beleven een nieuw avontuur wanneer opa er in slaagt van water benzine te maken. In de Italiaanse serie over de geheimen van de zee, handelt deze aflevering over de ge weldige mogelijkheden, die de zee in zich bergt voor de levering van ener gie, als voedselbron en als winplaats van delfstoffen. De volgende vijftig minuten komen Maarten en Karin van Wamelen met hun programma „Zonzin" aan bod. Vervolgens een avontuur van „Honey West" met als ondertitel „Corrupte waarzegger" Sextant besteedt haar zendtijd aan het onderwerp: geen vlinderliefde. NED. II. De NTS met het interna tionaal agrarisch nieuws, informatie uit de regio in de rubriek „Van ge west tot gewest" en „Wij Europea nen". In deze aflevering een zelf portret van Roemenië. Na het jour naal een aflevering van „Dubbel spion" met de ondertitel „Geen ge nade voor verraders" en dat belooft weer knokwerk. De vrienden als vij anden deze keer want Kelly wordt beschuldigd ook voor de vijand te werken, waardoor Scott hevig te leurgesteld is. Vervolgens informa tie uit Miami, waar de republikeinen moeten kiezen tussen Nixon, Rocke feller en Reagan. Het sluitstuk is de derde en laatste aflevering van de Canadese televisieserie over de Ga lapagos eilanden. DINSDAG 6 AUGUSTUS. NED. I: 13.00 Amerikaanse ver kiezingen; 13.30 Einde; 18.50 Barend 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Mr. Ed: 19.30 The Munsters; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Verhaal van de zee; 21.05 Zonzin; 21.55 Honey West; 22.20 Sextant; 22.30 Journaal. NED. II: 18.50 Barend: 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Internationaal agrarisch nieuws; 19.15 Van gewest tot gewest; 19.35 Wij Europeanen; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dubbelspion (kleur); 21.10 Ameri kaanse verkiezingen21.30 In het voetspoor van Darwin (kleur); 22.20 Journaal. van belang voor de conservenindus- trie en dus werd dat een zeer grote teelt. Dit gewas kan bovendien twee maal achtereen op hetzelfde stuk land geteeld worden en soms houdt men dat vier of vijf jaren achtereen vol. Spinazie wordt gewoonlijk eerst met de zeis gemaaid omdat in het voorjaar de grond veelal te los is voor maaien met de machine. Later wordt de spinazie machinaal ge maaid en opgeraapt en net als kort gras voor de drogerij in kooiwagens naar de conservenfabriek gereden. Meer gewassen De teelt van witlofwortels als grondstof voor het forceren is even eens een akkerbouwteelt geworden. Vroeger werden de wortels voorna melijk geteeld door hen die tevens forceerden, maar naderhand kwam ook de gescheiden teelt op. Men kan zaaien met de pricisiemachine en oogsten met de witlofrooier. De me chanisatie bracht met zich mee, dat de wortelteelt alleen rendabel was bij grote oppervlakten. Deze zijn veelal groter dan de forcerende tuinder aan kan en vandaar de scheiding tussen wortelteelt en for cering. Bij de knolselderie bleek de bie tenrooier heel goed bruikbaar. De knollen zijn weer grondstof voor de conservenindustrie, vooral de Duit se, want schijfjes van de knol wor den gebruikt als toespijs in allerlei gerechten en in slaatjes. De teelt van wortelen verplaatste zich ten dele van de geestgronden bv. rond Rijnsburg, naar andere lichte gron den, echter ook als veilinggoed. Bij de kroten traden minder verschui vingen op en bleef nog veel hand werk bestaanRabarber is een veel jarige teelt, die in Zuid-Holland in grote oppervlakten bedreven wordt. De uien, en dan zowel de pootui als de plantui, de zaaiui en de zilverui, worden al lang als volwaardige ak kerbouwgewassen beschouwd. Hier was vooral het zuidwesten actief, terwijl de andere yollegrondsgroen- legewassen vooral in het westen van Brabant intbreiding kregen. van volksgezondheid gemoeid is. Het college deelt mee dat aan ob jecten, die als recreatie-object aan gemerkt kunnen worden, thans voor een bedrag van-f 14.500.000,- plannen in een min of meer vergevorderd stadium van voorbereiding zijn. Het gezamenlijk subsidie van het minis terie van verkeer en waterstaat en van de provincie bedraagt hierin 50 procent of f 7.250.000,- waarvan 14 of f 1.812.500,- ten laste van de pro vincie komt. Aan overige projecten zijn plan en in voorbereiding tot een bedrag van f 32.700.000,-. Hierin wordt een gezamenlijk subsidie van 25 procent of f 8.175.000,- genoten, waarvan 14 of f 2.043.750,- ten laste van de provincie komt. In totaal zal dus met deze subsidieregeling, geba seerd op de huidige ramingen een bedrag gemoeid zijn van f 3.856.250,- n.l. f 1.812.500,- voor recreatie-objec ten en f 2.043.750,- voor overige ob jecten, waarvoor het college provin ciale staten machtiging vraagt. AMSTERDAM, 4-8. In de nacht van zaterdag op zondag hebben brandkastkrakers een geslaagde ope ratie uitgevoerd bij een automobiel bedrijf op de Overtoom te Amster dam. Zij zijn via een ruitje aan de ach terzijde binnengedrongen in de ga rage en hebben daarna opnieuw een ruit verbroken om in de ruimte te komen waar de kluis staat opgesteld. Met behulp van snijbranders is de kluis open gemaakt waarbij een buit van f 15.000 in hun handen viel. Voor het ogenblik heeft de politie nog geen spoor van de daders. V oedselvergiftiging kost 46 mensenlevens NIEUW DELHI, 3-8. In een dorp bij Monighuyi in noordoost India, op ongeveer 400 'km. van Calcutta gele gen, zijn zesenveertig personen over leden aan de gevolgen van voedsel vergiftiging tijdens een mohamme daans feest. 73 personen, onder wie kinderen, zijn lin ernstige toestand in een zie kenhuis opgenomen. De organistoren van het feest en een van de koks zijn gearresteerd. MARKTBERICHTEN De eierveilingen BARNEVELD, 1-8. Coöperatieve Veluwse eier veiling Barneveld. Aanvoer 535.958 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 54-55 gram f 10,98-11,02; van 58-59 gram f 12,33-12,67; van 62-63 gram f 13,30-13,64; van 66-67 gram f 14,34- 14,40. Eierveiling Barneveld. Aanvoer 715.605 stuks, Stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 10,19-10,47; van 57-58 gram f 12,31-12,92; van 62-63 gram f 13,61-14,14; van 66-67 gram f 14,44- 14,72. Kruishoutum (België). Aanvoer 160.920 stuks, stemming vlot. Prijzen pea* 100 Stuks: eieren van 52-53 gram f 9,79-9,94; van 57-58 gram f 12,06-12,28; van 62-63 gram f 13,16-13,38. Eiermarkt Barneveld, Aanvoer ca. 1.900.000 stuks, handel iredelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 10,25-12,65, kg. prijs f 2,05-2,18; van 59-65 gram f 12,90- 14,40, kg. prijs f 2,19-2,21. WASHINGTON. De totale sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam is gebracht op 541.000 man. MOSKOU. Voordaft de gong voor de eerste ronde van de openingsont moeting viami het Olympisch boks- toernooi in) Mexico heeft geslagen, zijn twee vooraanstaande Russische boksers al uitgeschakeld voor een van de ereprijzen. NAIROBI. De eerste Engels spre kende landen zijn thans met de E. E.G. geassocieerd: Kenia, Uganda en Tanzania. In Arusha, in Tanzania, heeft een E.E.G.-commissie het as sociatieverdrag getekend. Daarvan maakte de Nederlandse staatssecre taris van buitenlandse zaken, H. J. de Koster, deel uit. ALGIERS. De Algerijnse regering schijnit geen haast, .te willen maken met een regeling van de kwestie met 'de gekaapte Israëlische Boeing. Volgens een donderdag mia een kabi netsvergadering" in Algiers gepubli ceerd communiqué is het onderzoek nog niet afgesloten. SAIGON. De regering van Zuid- Vietnam heeft een van de grooltste kranten van Saigon, Song, verboden. Volgens hét ministerie van voor lichting heeft het blad de laatste tijd systematisch verdeeldheid! ge zaaid, ook tussen Zuidvietnamezen en Amerikanen. WASHINGTON. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat het Ame rikaanse ministerie vain defensie be sloten heeft zo weinig mogelijk staal te kopen bij Amerikaanse staalfa brieken die deze week hun prijzen hebben verhoogd ten voordele van maatschappijen die dit nog niet ge daan hebben. SANTIAGO (Chili). Stakers in een fabriek van t.iv.-toestellen in San tiago, die zagen aankomen dat zij de strijd tegen de politie die hen wilde verdrijven zou verliezen, hebben de fabriek Sim brand gestoken. De scha de is meer dan IV2 miljoen gulden. HANOI. De drie Amrikaanse pi loten die op 3 juli uit Noordvietna- mese krijgsgevangenschap zijn ont slagen, hebben vrijdag de thuisreis aanvaard. Zij reizen eerst met een vliegtuig van de internationale con trolecommissie naar Vientiane in Laos. PARAMARIBO. Een Surinaamse delegatie onder leiding van de mi nister van handel en industrie, de heer G .Rakim, is naar Indonesië vertrokken. KAIRO. In Kairo verwacht men geen opzienbarende ontwikkeling in d'e kwestie van de vrijmaking van de vijftien schepen, die al veertien maanden in het Suezkanaal opgeslo ten liggen. ADDIS ABEBA. Generaal Gowon, het Nigeriaanse staatshoofd, zal niet deelnemen aan de 5 augustus in Ad dis Abeba beginnende onderhande lingen tussen Nigeria en Biafra, zo is uit betrouwbare bron in de Ethi opische hoofdstad vernomen. PARAMARIBO. Binnenkort zal de samenwerking tot stand komen tus sen de Vervuurts Bank in Suriname, de Nederlandse Overzee Bank - Mees en Hope in Nederland, en Ma- duro en Curiels Bank op de Neder landse Antillen. NEW YORK. Twee politiemannen zijn in New York getroffen door schoten die van het dak van een huis werden afgevuurd. Zij zijn ernstig gewond in een ziekenhuis opgeno men. VER. NATIES. Cambodja heeft bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de aanval van een Amerikaans of Zuidvietnamees vliegtuig op een Cambodjaans dorp. Bij de aanval, op 10 juli, zouden een burger gedood en twee gewond zijn. BRAZZAVILLE. President Al- phonse Massamba-Debat van Kon go-Brazzaville, heeft alle politieke gevangenen gratie verleend, in een poging de gemoederen tto bedaren te brengen. FRANKFORT A/MAIN. Nog deze maand zullen de r.k. bisschoppen in West-Duitsland in buitengewone con ferentie bijeenkomen, om over de jongste pauselijke zendbrief Huma- nae Vitae te beraadslagen. MADRID. De 58-jarige chef van de recherche in de Noordspaanse stad Irun, Meliton Manzanas, is in zijn woning door een onbekende doodgeschoten. Men vermoedt dat een lid van de illegale Baskische se paratistenbeweging Eta de aanslag heeft gepleegd. s. DJAKARTA. In het district Wo- nogiri (midden-Java) zijn in de af gelopen maand 800 communistische guerrillastrijders gevangengenomen, zo is in Djakarta meegedeeld. WASHINGTON. Een gezamenlijke commissie van het Huis van Afge vaardigden en de Senaat, heeft be sloten in een amendement, op de be groting voor buitenlandse hulp, bij de regering aan te dringen op leve ringen van supersone jachtvliegtui gen aan Israël. GENÈVE. De Economische en So ciale Raad (ECOSOC) van de V.N., heeft een plan aanvaard voor een wereldconferentie over exportkre diet en exportbevordering in ontwik kelingslanden. WASHINGTON. Een woordvoer der van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft „met voldoening" bevestigd dat Noord- Vietnam drie Amerikaanse piloten heeft vrijgelaten. PARIJS. Een woordvoeder van de Nccrdvietnamese delegatie op de Amerikaans-Noordvietnamese be sprekingen in Parijs heeft verklaard, dat zijn regering de eis van de Vere nigde Staten, dat Noord-Vietnam iets tegenover een eventueel staken van de bombardementen zou stellen, met kracht verwerpt. LANDBOUW EN VEETEELT Dc komende najaars- enting van rundvee In de zgn. „Vervoersbeschikking runderen 1968", heeft de minister van landbouw en visserij ten aan zien van de enting van rundvee te gen mond- en klauwzeer in het ko mende najaar, de volgende wijzi gingen doen aanbrengen: Om te voorkomen dat runderen, geboren in de maanden oktober, no vember en december van het vorig jaar, in 1968 ongeënt zouden blij ven en daardoor gevoelig zullen zijn voor besmetting met de ziekte, moe ten nu ook deze dieren in de na jaarsenting worden opgenomen. De voor deze enting tegen mond- en klabwzeer in aanmerking komende categorie dieren, die oorspronkelijk de na 1 januari 1968 geboren runde ren omvatte, zal nu dus bestaan uit alle na 30 september 1967 geboren runderen. De entingsperiode zelf werd met veertien dagen verruimd en beloopt nu het tijdvak van 1 september tot 16 september 1968. President Johnson heeft zaterdag de boycot van staalbedrijven die on langs hun prijzen hebben verhoogd, uitgebreid door alle regeringsinstan ties opdracht te geven staal te ko pen tegen de laagst mogelijke prijs. De Russische generaal Sjtemenko is benoemd tot stafchef van de strijdkrachten van de landen van het vedrag van Warschau. Hij volgt zijn landgenoot generaal Kasakov op. Advertentie 4^4' adidas „Europa Cup" topmodel. Halfhoog model met polsterrand. Voetbed, brede leest. Nylonzooi met schroefdoppen. adidas „La Plats" oerdegelijke hockeyschoen met blauwe aangevulkaniseerde noppenzooi. adidas „Rêal" met aangevulkaniseerde noppenzooi. Bovenleder van soepel rundbox. Feuilleton door J. G. J. Bax Hij was in de roef druk aan het rommelen met emmers, teilen en blik, die hij vast voor Marietje klaar zette. Na uit de rivier een emmer te hebben gevuld, zette hij die op het grote petroleumstel, dan had Marietje vast warm water. Op het kleine stel zette hij tegelijk theewa ter op. Juist had hij een trommeltje met koekjes voor de dag gehaald, toen 'hij Marietje de loopplank hoor de opstappen. Hij ging het trapje af en begroette haar met een vrolijk: ,.Ha. daar hebben we Marietje! Meid je bent vroeg!" „Ja, Gijs", was het enige antwoord, geen kwinkslag, zoals hij dit. van haar gewend was. Hij keek haar aan en merkte, dat zij in zeer opgewon den toestand verkeerde. Zij had' een rode kleur en het leek wel of zij ge huild had ook. „Ik zal vast thee zet ten, ga jij maar effen zitten nodigde hij het meisje uit. „Hier, neem mijn stoel maar". 'Om haar op haar ge mak te stellen, deed hij alsof hij niets gemerkt had. Hij ging naar het keukentje, Marietje ging stil in de stoel zitten. Toen de thee gezet was, ging Gijs voor haar staan en vroeg: „Nou ,valt de rommel mee of niet? Hoe heb dik me 'gedragen van de week?" Afwezig keek zij in het rond en antwoordde: „Best Gijs, ik ga .straks Ibeginmen". „Ja, kalm aan maar, er is toch niet veel te doen, we zullen eerst een ba je thee ne men, ze zal zo wel getrokken zijn". Zwijgend liet Marietje hem gaan, verdrietig zat zij ineen gebogen, af en toe snikte zij nog. Gijs keek ver baasd en meewarig naar het meisje, dat zich nog niet had verroerd. Hulpeloos keek zij hem een ogen blik aan en viel toen luid huilend met het hoofd op de armen op ta fel. Gijs nam haar hand en zei zacht: „Toe Marietje, wat is er?" Het meis- DEN HAAG, 3-8. De landelijke middenstandscommissie van de V.V. D., die de problematiek van de win kelsluiting heeft bestudeerd en daar- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Krimpen aan de IJs- sel (vac. G. E. Bakker): W. Verweij, Alphen aan de Rijn; te Leeuwarden- Huizum: A Lam, Zierikzee Aangenomen de benoeming tot ad viseur van de Verenigde Presbyte riaanse kerk in de Ver. Staten, voor het contact met de kerken in Europa (standplaats Wenen): mej. ds. K. van Drimmelen, predikant voor buiten gewone werkzaamheden (studiesecre taresse World Council of Christian Education) te Genève, die bedankte voor een beroep naar de Ionacom- munity te Schotland. Bedankt voor Nieuw-Lekkerland: S. de Jong, Houten; voor Dinteloord: H. Binnenkamp, Vriezenveen. Geref. Gemeenten Tweetal te Sioux-Center (Iowa): M. Heerschap, Sint Catharines (On tario) en W. C. Lamain, Grand Ra pids. Beroepen te Kootwijkerbroek: A. Hoogerland, Werkendam, die voor dit beroep bedankte. Baptisten Gemeenten Beroepen te Harlingen: B. Posthu mus, Deventer. OTTERLO, 3-8. In het nationale park De Hoge Veluwe zijn de laatste dagen tenminste vier vakantiegan gers, onder wie een kind uit Heiloo, verwond door wilde zwijnen. Hoewel de jachtopzieners herhaal delijk waarschuwen de dieren niet te dicht te naderen, blijken ze voortdu rend door bezoekers te worden ge voerd met meegebrachte etenswaren, van boterhammen tot gevulde koe ken. Op verscheidene plaatsen in het park houden zich wilde zwijnen bui ten de eigenlijke wildbaan op. Zo is bij het Kröller Muller museum bijna de gehele dag een varken met fris- lingen (biggetjes) aanwezig, die voor kleine verkeersopstoppingen zorgt. Er zijn vakantiegangers die zich ont roerd over de frislingen willen ont fermen, of zich willen laten fotogra feren met een klein wild varken in de armen. Ook het kieken van een wild zwijn dat brood uit het vuitsje GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over de maand juli 1968 Geboren: 4. Elizabeth D.. d. van W. Heijboer en K. C. Ligtendag (Kerk- werve); 9. Marco, z. van J. E. H. Tesson en M. M. Klap (Kerkwerve); 13. Cornelis J., z. van C. J. Elenbaas en M. M. van den Hoek (Ellemeet); 15. Michel R., z. van C. J. van Sluijs en M. Gerritsen (Kerkwerve). Gehuwd. 19. Abraham van der Hulle, 26 j. (Duiveland) en Willemina B. de Glopper, 22 j. (Middenschou- wen). Ingekomen: C. J. Quartel en gezin, van Hellevoetsluis naar Kerk werve; mej. M. Boot van Utrecht naar Kerkwerve; A. Muller en gezin van Zierikzee naar Kerkwerve; mej. M. J. Smits van Etten-Leur naar Kerkwerve; J. van der Slikke van Huijbergen naar Ellemeet. Vertrokken: A. P. M. Boogerman- van der Velde van Scharendijke naar Rotterdam; I. van de Panne van Scharendijke naar Bruinisse; C. Kloet en gezin van Duivendijke naar Zierikzee. je probeerde tussen haar snikken door te antwoorden: „Gijs, vader wilhij heeft gezegd.„Ja, stil maar, huil maar effen uit, hoor, ik begrijp het wel, je hebt zeker ruzie met je vader gehad, hè?" Hij was opgestaan en streelde het meisje zacht over de haren, dat langzaam enigszins tot bedaren kwam. Be schaamd riohitte zij zich op, veegde met haar zakdoek over haar ogen en zei: „Ik kan het niet helpen, Gijs, let er maar niét op, ik was een beet je overstuur, maar ik heb met vader 'Opnieuw barstte zij in tranen uit, greep hem vast en zei snikkend: „I'k ga er uit, Gijs!" Geschrokken dat zijn vermoedens waren 'bewaarheid, sprak hij sus send: „Daten we nou eerst een kopje thee drinken en vertel Gijs dan maar eens wat er gebeurd is, wil jij in schenken?" Onder het theedrinken kwam het er met horten en stoten uit. Vader had haar, toen ze net weg ging, ge vraagd waar ze naar toe ging. Op haar antwoord dat zij naar Gijs ging, was hij plotseling uitgevaren. Hij had haar voor het laatst ge waarschuwd, dat hij haar niet meer met Jacob wou zien en als hij nog eens 'hoorde, dat zij hem ontmoette, dan gooide hij haar het huis uit. Of ze al beweerde, dat ze alleen maar naar Gijs 'ging, vader was niet meer tot bedaren te brengen, hij had ge noeg gehoord en als ze nou niet naar hem toeging, dan ging ze wel een ^andere keer. Moeder was er tussen -gekomen, 'die had hij 'echter ruw weggestuurd. Hij stond er op nu antwoord te hebben, of zij hem wou laten schieten of niet. Zij was toen ook kwaad geworden om zijn redéloze' uitval, nee, ze dacht er niet aan Jacob, terwiUe van een vader, met wie niet eens behoorlijk te pra- cver onder de titel „Herziening van de winkelsluitingswet" heeft gerap porteerd spreekt zich uit voor libe ralisatie van het vvinkelsluitingsbe- leid. Verder is de commissie voorstan der van het herstel van een zo groot mogelijke ondernemersvrijheid ten aanzien van de openstellingstijden der winkels. Ook pleit de commissie voor een raamwet, die niet meer dan algemene normen vaststelt - waar onder als regel sluiting op zondag - en ruime grenzen trekt, binnen welke de ondernemersvrijheid kan worden gerealiseerd, het aan het georgani seerde bedrijfsleven overlatend die normen desgewenst naar gebleken behoefte nader uit te werken. Tenslotte spreekt de commissie zich voor een algemeen kader van openstelling der winkels gedurende maximaal 63 uren per week, waar van vijf dagen gedurende tien uten per dag en één dag gedurende maxi maal dertien uren, binnen welk ka der de ondernemer vrij is zijn keuze te bepalen. ZIJPE. De 34-jarige M. Nanne uit Zijpe is 'overleden aan de gevolgen van een verkeersongeluk dat op de rijksweg van Alkmaar naar Den Helder onder Zijpe plaats had. ORANJEWOUD. Voor haar wo ning in Oranjewoud is de 79-jarige weduwe Jantje de Vries-van Dijk door een personenauto aangereden. Zij was op slag dood. eet blijkt een geliefde bezigheid voor amateurfotografen. Door deze on doordachte activiteiten worden re gelmatig bezoekers min of meer ern stig verwond. De directie van De Hoge Veluwe heeft nu besloten bij alle parkingan gen borden te plaatsen, die verbie den het wild te voeren. Bij overtre ding wordt geen enkele aansprake lijkheid meer aanvaard. Boek over „De dood van Adolf Hitler NEW YORK, 3-8. In een boek ge titeld „De dood van Adolf Hitler", dat in de Sowjet-Unie is versche nen, werdt onthuld dat Hitier des tijds zelfmoord gepleegd heeft door het innemen van cyaankali en zich niet, zoals tot dusver werd aange nomen, heeft doodgeschoten. Het beek is geschreven door Lev Aleksandrowitsj Bezymensky, die of ficier van de Sowjetrussische inlich tingendienst is geweest. Hitier en zijn maitresse Eva Braun, pleegden op 30 april 1945 in een bun ker in Berlijn zelfmoord. De lijken werden daarna verbrand. Men kon ze echter aan de hand van de gebit ten definitief identificeren. Deskun digen vonden stukgebeten glazen capsules in de monden. De geur van bittere amandelen en chemisch on derzoek van de ingewanden toonden cyaankali aan. Een reconstructie van de gebeurte nissen gaf het volgende beeld: Hitier en Eva Braun trokken zich in de vroege uren van 30 april in de bun ker terug. Hitier gaf zijn huisknecht Heinz Linge opdracht over tien mi nuten terug te komen. Toen dat ge beurde bleek de dubbele zelfmoord te zijn gepleegd. De schrijver van het boek, dat door Harcourt, Brace and World wordt uitgegeven, zegt te menen dat Stalin de bewijzen hiervoor aanvankelijk geheim beeft gehouden voor het ge val iemand zou beweren dat hij Hit-Ier was. 34 ten viel, op te geven. Zij kon het toch niet helpen, dat zij Jacob had leren 'kennen en van hem was gaan houden. Toen had hij -haar dingen verweten, die zij aan Gijs niet eens vertellen wildé en haar uitgeschol den voor zoiets laags en gemeens, dat ze vader 'gezegd had, dat zij niet eens meer thuis wilde blijven. Ze zou zelf wel gaan, hij hoefde haar al niet eens meer te sturen. Ze 'had niet meer gehoord, wat vader nog had willen zeggen, maar had haar fiets gepakt en hier was ze nu. Gijs had rustig geluisterd zonder haar in de rede te vallen. Een ogenblik dacht hij na, hoe hij het opgewonden meisje het best kon aanpakken, om haar van haar on beraden plan af te brengen. „Zo, Marietje", sprak hij tenslotte, „het is er dus eindelijk van gekomen, ik ben er bang voor geweest". „Ja, en ik ben blij dat het nu zover is, want zo is het ook geen leven meer. „Blij mag je niet zijn, het is treurig ge noeg, dat het zo ver gekomen is, maar jullie waren natuurlijk buiten je zelf en dan worden er dingen ge zegd, waar je later spijt van hebt". „Ik 'in elk geval niet, mij zien ze niiet meer terug!" „Kom, Marietje, dat meen je niet". „Ja, dat doe ik wel, vader is te ver gegaan en als je wist wat hij tegen mij gezegd heeft, dan zou je het ook wel begrijpen" .„Ja, 'kind, ik kan het me denken, maar wat wou je dan beginnen; .en je moet toch ook om je moeder denken". „Dat weet ik nog niet, Gijs, ik zoek wel een be trekking in de stad voor dag en nacht of anders hier in. de buurt, dan zie ik wel op een boerderij te ko men. Alleen weet ik niét waar ik zo lang moet blijven". (Wordt vervolgd) Vakantiegangers gewond na voeren van wilde zwijnen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5