zandloper wandelkaart er I :;s TUSSEN KORVEN EN KASTEN Weer vliegtuig gedwongen naar Cuba Top voorbij - maar nog veel toeristen in de Schouwse Westhoek STREEKNIEUWS op wo- jes. nds tij- ticr het /eel Het ten n r J. oek in tare ing n.i- De uur uto pa- aat te- Het rijd vis- erd Bru tak. 3al, Lot- ui- jen. 'er ase, 140 120 120 n>t.; nt.; nt.; R. ers, rijs, erg loo, .ol- fet, lie- isse am, int. 10 Hilt. ps- za- /an aat hij op- de rag mie del een on iric en een dat Zij iü- ds- igd x ze nog ren in op aat en in ede. het Het ze MOERDIJK. De 38-jarige K. E. A. Engelen, uit Herent/hals (België) is op slag gedood bij een verkeerson geluk 'dat zondagmorgen bij de Moerdijkbrug plaats had. De 41-ja rige A. A. van! der Water, eveneens uit Herenthals, werd zwaar gewond. xii- Verkrijgbaar bij de boekhandel el de V.V.V.'s Een bijenmarkt met een geschiedenis van 500 jaar Met zachte stralen overgiet een gouden zonnetje het grasland achter café-restaurant „De Bijenkorf" te Veenendaal. Langs de kant van de weg staat een groot aantal auto's ge parkeerd en onwillekeurig vragen we ons af wat hier te doen is. Wie de moeite neemt het grasland naast het café te betreden, stapt in de we reld van imkers en bijen. Daar staan ze in lange rijen, de blonde korven en de houten kasten met hun volken. Hier wordt de jaarlijkse Veenen- daalse bijenmarkt gehouden, een markt met een Europese reputatie en een geschiedenis van niet minder dan omstreeks vijfhonderd jaar. Minder imkers, maar steeds meer amateurs Tussen de korven en kasten dren telen de imkex-s, 'de bijenkap over het hoofd ,de pijp tussen de lippen. Met kennersblik monsteren ze de volkjes. Er worrit druk zaken ge daan. Zo gaat het reeds jaren lang. Dikwijls kwamen hier x-eeds de va ders of grootvaders van de imkers die nu deze markt bezoeken. De ken nis van alles wat met bijen te ma ken heeft, wordt van vader op zoon overgelevei-d. Maar het zijn niet al leen boei-en die wij hier ontmoeten. Langs de kant van de weg stopt een grote Amerikaanse wagen. Het portier zwaait open en een dame en heer stappen uit. Hij keurig gekleed in een licht grijs zomerpak en zij even fleurig met een modieus hoedje op. Voordat het poi-tier wordt dicht geslagen, pakt de man van de achter bank twee bijenkappen. Hij zwaait er een over het hoofd en zijn echt genote laat het masker zachtjes over haar hoed glijden, texwijl ze zich koket spiegelt in de lak van de auto. Inmiddels steekt de man een pijp Een oude (ingekleurde) foto van het slot Haamstede. De datering is wat moeilijk ditmaal, omdat er geen en kele .aanduiding. op de oorspronke lijke kaart te vinden is. Gelet echter op de gebruikte techniek, lijkt het ons een vóór-'20-plaatje. aan en samen wandelen ze de bijen markt op. Even latex-, wanneer de keuring dcor de jury achter de x-ug is, zitten we even te praten met de secx-etax-is van de Veenendaalse bijenmax-kt. Hij kent de markt als geen ander en hij weet ons er heel wat van te vertel len. Imkers trokken naar de Veluwe Het valt te betwijfelen cf de markt werkelijk vijfhonderd jaar oud is, want men beschikt over te weinig geschiedkundige gegevens om dit met zekex'heid vast te stellen. Vast staat 'echter-, dat dit niet veel zal schelen en op zo'n leeftijd van om streeks vijfhonderd jaar kijkt men niet op enkele tientallen jax-en. De Veenendaalse bijenmarkt is na- tuux'lijk gegi-oeid. De Betuwse boe ren die bijen hielden, ti-okken hon derden jaren geleden in de volle zo mer met hun volken naar de rand van de Veluwe, om hun bijen de heide te laten bezoeken. In de om geving van Veenendaal zetten ze zich neer en zo kwam het dat vele im- kei-s hier elkaar ontmeetten. Er ont stond een levendige ruilhandël; ook met de wol van heideschapen. Een ondernemend man stichtte hier in het Veenendaalse aan de Veluwe- zooxn een hei-berg, die de rake naam kx-eeg van „De Bijenkorf". Dit werd het trefpunt voor de bijenhoudex-s. Aanvankelijk trof men elkaar bijna de gehele maanden juli en augustus. Later wei"d het alleen juli ,pm ten slotte via enkele weken af te zakken tot enkele dagen, om te eindigen zo als nu in slechts één dag per jaai'. Sterft imker uit? Er zijn lijden geweest dat er op zo'n marktdag niet minder dan on geveer 2000 korven en kasten ston den. De laatste jaren di-aait het zo om de 300 tot 500, hetgeen heel wat minder is, ook al is het om te zien nog heel wat. Want wanneer wij even later met onze gastheer over de markt lopen, zien we de korven en kasten rijen aan i-ijen staan. De secretaris betreurt het dat het aantal imkex-s minder woi-dt. Hij ziet het niet alleen aan de aanvoer op de jaarlijkse markt, maar het is een al gemeen waarneembaar verschijnsel. Daar staat echter een vex-heugend feit tegenover en wei dat veel meel mensen uit liefhebberij bijen gaan houden. Duidelijk tx-eedt dit aan de dag wanneer onze gastheer vertelt, dat de imkersvereniging Amsterdam de gx-ootste van Nedex-land is. De le den zijn echt niet allemaal mensen die buiten wonen. Er zijn er genoeg die hun bijen houden op een volks tuintje of zelfs wel middenIn de stad. Bijen houden wox-dt meer en meer de laatste jax-en een liefheb- berij, ook voor stadsmensen, zoals ze ock wel konijnen en vogels houden. Dan zijn er nog mensen met grote tuinen, zoals villabewoners in het Gooi en elders in Nederland, die vol op in de gelegenheid zijn om voor de aai-digheid bijen te houden. Ook deze mensen bezoeken de Veenendaalse bijenmarkt, want hier kunnen zij heel geschikt een nieuwe korf of kast aanschaffen met een kostelijke inhoud. Hoge kwaliteit Over het algemeen kan de kwali teit die op deze markt wox-dt aange voerd, de toets der kx-itiek goed door staan. Dat is ook de mening van de jury, die juist voor ons praatje de korven en kasten had bekeken en de beschikbaar gestelde pi-ijzen had uit gereikt. Wat nu zo'n korf met een zwerm kost, is moeilijk te zeggen, want het is zoals alles op een max-kt een kwes tie van vraag en aanbod. Maar soms hebt u voor ongeveer een vijftien gulden al iets aax-digs. Een px-acht kcx'f met een veelbelovend jong, ge zond volkje kost zo ongeveer twintig tot vijfentwintig gulden. Met de kas ten ligt de zaak wat anders, omdat men bij de koop van een kast ook de gehele houten kast met inventai-is ex-bij koopt. De px-ijs van een kast varieei-t van omsti'eeks veei'tig tot zeventig gulden, waarbij het natuur lijk niet cp vijf gulden te zeggen valt. 50.000 bijen in één kast Natuurlijk willen we ook wel eens weten hoe dat keuren van de kox-ven en kasten eigenlijk in zijn werk gaat. Daar weet keurmeester Blom uit Rhenen het een en ander van te ver- tellen. Men weegt de kerf op de hand, zodat men kan voelen of die goed zwaar is. Daar gaat het ook nog om het binnenwerk. De raten moeten jong en fris van uiterlijk zijn, er moeten weinig darrencellen zijn en veel jong broed. Hoe meer een korf dit ideaal benadei-t, hoe beter hij is. Hetzelfde geldt voor een kast. Eén bijenvolk telt vele tienduizenden buijen. Ook dit is niet px-ecies te zeggen, maar een volk van zo'n 50.000 stuks is heel normaal. Gezien de gx-ceiende belangstelling in liefhebberskringen, meent men dat het houden van bijen nu wel op een andex-e basis zal komen te staan, maar dat het imkeren toch als zo danig zal blijven leven. Ook voor de vijfhonderd jaar oude max-kt van Veenendaal ziet de toekomst er niet somber uit. NAPLES, 4-8. De piloot van een klein Amerikaaais vliegtuig is zon dag gedwongen naar Cuba te vlie gen. De machine was in Naples in de staat Floi-ida gehuurd door een Ame rikaan, Stewart Orth, die zei een Vlucht van Joden uit Arabische landen NEW YORK, 4-8. Het Amerikaan- se bureau voor hulp aan Joden, een Joodse ox-ganisatie, heeft zaterdag bekend gemaakt dat duizenden Jo den sinds de juni-oorlog van vorig jaar uit Arabische landen naar Eu ropa zijn gevlucht. Vele van de 20.000 Joden die uit Noord-Afrika naaf Frankrijk, Italië en andere landen vluchtten, kwamen daar berooid aam aldus het bureau! tochtje te willen maken met een klein meisje dat hij bij zich had. Toen het vliegtuig in de lucht was, d\vong Orth de bestuurder koers te zetten naar Cuba. Het was de 16e maal in dit jaar dat op een derge lijke wijze een vliegtuig op Cuba te recht kwam. De Zwitsex-se ambassade die de be langen van de V.S. in Havanna be hartigt, heeft het verzoek gekregen voor de vrijlating van de piloot en de teruggave van het vliegtuig te zorgen. De in Ass enwonende Nieuwzee- landse motorcoureur Anderson lis in een zondag in Mezieres sou Laverdin in de buurt van Le Mans, gehouden motorcross het slachtoffer geworden van- een ongeluk. De coureur liep ernstige verwondingen op. „Wisgelpatroon" in de dorpen HAAMSTEDE RURGH, 3-8. Nog steeds vertceven in de Westhoek veel toeristen. Op de kampeerterreinen blijft het gezellige beeld van in fraaie kleuren uitgedoste bungalow tenten en verder blijkt dat ook de caravans bewoond blijven. Vrijdag begon, weer een grote uit tocht van mensen die hun vakantie er op hadden zitten. Terugkomen deen ze volgend jaar. Dat staat vast, want nu al ligt er op de divex-se ter reinen een groot aantal aanvragen van, mensen die denken dat het beter is cm zes maanden te vroeg te re serveren dan twee dagen te laat. Zaterdag het bekende wisselpa troon in de dorpen. Afx-ijdende au to's, daarnaast winkelende blijvers en opnieuw een intocht van nieuwe lingen die nog een weekje of veer tien dagen vakantie hebben. Natuur lijk is.de top voorbij, doch evenals vorig jaar in augustus blijft er een opmerkelijk druk vreemdeiingenver- kéer. Zo te zien zijn er in het afgelopen weekend een aantal brommende jon gelui het kustgebied binnen gereden die de titel „toerist" niet waardig zijn. In de nacht van vx-ijdag op za terdag maakten deze jongelieden van de Nocrdstraat in Haamstede een wild-west-partij en vochten er lus tig op los. Er sneuvelden zelfs i-uiten. Ook zondagmorgen te half één ont stond daar opnieuw een knokpartij. Er zijn tevens verschillende geval len van diefstallen gemeld. Vooral uit geparkeerd staande auto's wer den goederen en zelfs geld ont vreemd. Een sigarettenautomaat werd vakkundig „behoord" waardoor alle sigaretten er uit gehaald konden worden. Ook werden bandx-ecox-ders gestolen. De eigen bevolking die meende dat de zomermaanden vrij KERKNIEUWS Ger. Gemeente HAAMSTEDE. Donderdag 8 aug.. ds. J. Karens, Nieuwerkerk (7.30 uur H.D.). DODELIJKE ONGELUKKEN VOORSCHOTEN. Zaterdagmiddag verongelukte de 84-jarige mevrouw Montfoort uit Den Haag dodelijk op de Veurseweg te Voorschoten bij het oversteken naar het restaurant De Gouden Leeuw. Een aankomende auto kon de bejaarde dame niet meer ontwijken. DRACHTEN. De 82-jarige wiel rijder J. Bron uit Houtigehage is zaterdagmiddag in Drachten dode lijk verongelukt. De bejaarde man stak de ringweg te Drachten over cp het moment dat een vrachtwagen met aanhanger uit de richting Ure terp naderde. De chauffeur kon1 de wielrijder niet. meer ontwijken De man werd op slag' gedood. xustig voorbij waren gegaan zonder veel ongewenst publiek moet nu er varen dat er een hoop misdadig ta lent gearriveerd is. Goed wegbergen van kostbare spullen en het niet achterlaten daar-< van in auto's, moet ten sterkste wor den aangex-aden. Reizen per schots De geheimen van de Poolzee hebben door de jaren heen ontdekkingsreizigers en ge leerden gefascineerdHet on derzoek van de Poolstreken heeft in de loop der tijden vele slachtoffers geëist. Het Noordpoolonderzoek geschied de in vroeger jaren meestal per schip. Tal van deelnemers daaraan overleefden de reis niet. Sedert enige jaren is een visite aan de Noordpool geen- zeldzaamheid meer: vliegtui gen gaan er met grote fre quentie overheen. De oceano grafen intussen, zijn in het overvliegen van het poolijs niet geïnteresseerd. Voor hun onderzoek gebruiken zij echter niet meer in de eerste plaats schepenmaar ijsschotsen. In toenemende mate maken zij gebruik van dit transport middel, dut zijn betrouwbaar heid inmiddels heeft bewezen en dat niets kost. Een van de grootste stations van deze aard wordt aangeduid met het symbool T3. De schots meet ongeveer 15 bij 6 km. en is omstreeks 60 m. dik. De schots beweegt zich met een snelheid die ongeveer een vijfde is van de heersende windkracht. Dit komt in doorsnee neer op niet meer dan een paar zeemijlen per dag. Het reizen per ijs schots geeft de oceanografen gelegenheid tal van experi menten uit te voeren en on derzoekingen te doen, die aan boord van een schip niet mo gelijk zouden zijnZo zijn met behulp van camera's uitge breide foto's gemaakt van de zeebodem en de onderzeese flora en fauna. Voorts zijn waarnemingen gedaan van de zeestromingen en wat niet al. ZIERIKZEE KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Leeuwarden-Huizum A. Lam, Zierikzee. Bedankt voor Rotterdam-Zuid (wijkgemeente Slotboom) en voor Vriezenveen (vac. A. J. van Oosten): J .Dijkstra, Kampen. Ger. Kerken Beroepen te Oostvoorne-Tinle en te Kollum: J. de Hoop, Zwartebroek. Ger. Gemeenten Bedankt voor Leerdam: A. Hoo- gerlan'd, Werkendam. Oud Ger. Gemeente BRUINISSE. Woensdagavond 7 augustus, 7.30 uui\ Oproep aan publiek i.v.m. kastekort bij P.T.T. Vrijdag 26 juli j.l. werd op het postkantoor te Zierikzee na het op maken van de kas een tekert gecon stateerd van f 106,50. Het vermoeden bestaat dat een betalingsstuk per abuis aan de aanbieder is terugge geven. Aangezien de betrokken ambte naar zelf het tekort zal moeten bij passen wordt het publiek dat die vrijdag een dergelijk bedrag heeft geïnd, verzocht na te gaan cf het be wuste betalingsstuk wellicht in hun bezit is. Bij aantreffen wordt ver zocht hiervan bericht te geven aan de heer directeur van het postkan toor te Zierikzee. Het dominiale bos- en duingebied in de Westhoek op Schouwen- Duiveland is in z.n lentetooi te bewonderen. Geeft U zelf dan eerst een zandloper wandelkaart cadeau! U weet dan waar U het meest kunt genieten!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3