Akkoord in Bratislava: Tsjechen mogen eigen politiek voeren Auto slipt en rijdt te water: Twee doden Encycliek krijgt Spaanse instemming Aanslag op industrieel te Bergen op Zoom JORDANIË VRAAGT SPOEDZITTING VEILIGHEIDSRAAD Extra hulp van Unicef voor Biafra Doden bij brand aan boord van Brits schip ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 5 augustus 1968 124ste jaargang Nr. 20039 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Brouwershaven besloot toeristenseizoen Mits leidende rol comm. partij niet wordt verzwakt BRATISLAVA, 3-8. Radio-Bratis lava heeft zaterdagavond bekendge maakt dat de delegatieleiders op de communistische topconferentie al gehele overeenstemming hebben be reikt over de tekst van een gemeen schappelijke verklaring. In de gemeenschappelijke verkla ring die de zes Oosteuropese commu nistische partijen in Bratislava heb ben uitgegeven, wordt het recht van de afzonderlijke communistische lan den bevestigd om hun politiek op de eigen omstandigheden af te stem men, mits dit de leidende rol van de communistische partij niet verzwakt. Anderzijds is het „de gemeenschap pelijke internationale plicht" van al deze landen, de socialistische ver worvenheden te steunen, te consoli deren en te beschermen. De samenwerking moet worden uitgebreid en verbeterd, met name op economisch terrein. Vandaar dat een spoedige economische conferen tie op het hoogste niveau dringend gewenst is. De verklaring maakt ook gewag van „onverbrekelijke solida riteit en grote waakzaamheid" je gens de ondermijnende activiteit van het imperialisme, die vergroting van de samenwerking binnen de organi satie van het Warschau-pact nodig maakt. In de inleiding tot het communi qué staat, dat de conferentie van Bratislava is belegd omdat „de in gewikkelde internationale situatie en de ondermijnende activiteit van het imperialisme" nog grotere eenheid van de socialistische landen vereisen. Daar komt bij dat de ontwikkeling ZIJPERSLUIS, 4-8. Bij een poging cum e.en file auto's in te halen is de 29-jarige F. H. Rike uit Alkmaar met een personenauto geslipt en na drie maal over de kop geslagen te zyn in het Noordhollands-Kanaal in de buurt van Zypersluis gereden. In het water buitelde de auto waarin ook nog een meisje zat nog enkele keren over de kop en ver dween toen in de diepte. In de na bijheid badende zwemmers hebben getracht de auto te openen, maar dit mislukte. Een poging om de auto met behulp van een kabel en een plezierjacht naar boven te halen mislukte even eens. Daarom is op verzoek van de rijkspolitie een kikvorsgroep uit Den Helder gealarmeerd die reeds een half uur na het ongeval terplaatse verscheen. Twee mannen van deze groep hebben tot ongeveer kwart voor zeven getracht de stoffelijke 'overschotten te bergen. Een der kikvorsmannen bracht de bestuurder aan wal.' Bij het bergen van de wagen ontdekte men het tweede slachtoffer, de 18-jarige Han- neke Lorie uit Krommenie. Een heel bijzondere hond is de Aire dale-terrier Barchan, toebehorend aan de Russische beeldhouwer Stempkowski. Op een recente ten toonstelling haalde het dier zijn 30e onderscheiding. Barchan is niet al leen een fraai, maar ook een uiterst intelligent dier. Zo liet zijn baas hem eens achter op een plaats ver buiten Moskou. Het dier liep prompt naar het stationnetje en nam daal de elektrische, die naar de hoofdstad reed. Na allerlei avonturen kwam het dier weer behouden bij zijn baas. Ook heeft Bachan eens een vermist meisje opgespoord. Boven dien trad het dier op in verschillen de films.. van het socialisme nieuwe taken met zich meebrengt, waarvoor verdere bundeling van krachten noodzake lijk is. De besprekingen zijn verlo pen „in een sfeer van volkomen openhartigheid, trouw aan de begin selen, en vriendschap". De verklaring wijst vervolgens op de successen, die sinds de verplette ring van het fascisme zijn geboekt door de volken van de Europese lan den die de weg van het socialisme zijn opgegaan. Ondertekening Na afloop van de besprekingen, kort na 19.00 uur Nederlandse tijd, kwamen de partijleiders bijeen in de spiegelzaal van het oude stadhuis om het slotdocument te onderteke nen. In deze zaal werd in 1805 de vrede van Presburg (Bratislava) ge tekend, na de slag van Austerlitz. Nog voor het bekend worden van het einde der conferentie demon streerden ongeveer 150 studenten en andere jongelui in Praag met borden waarop „democratie" stond. Zij mar cheerden door de straten van de bin nenstad onder het roepen van „wij willen democratie en geen democra tisering". Vele bewoners van Praag tekenden weer lijsten ter ondersteu ning van partijsecretaris Dubcek. Na de ondertekeningsplechtigheid omhelsden en kusten de partijleiders elkaar. In een korte toespraak zei Dubcek dat het zo juist getekende document van grote betekenis zal zijn voor het verstevigen van de broederlijke betrekkingen tussen de socialistische landen op economisch, politiek en cultureel gebied. Het zal ook een rol spelen bij de ontwikke ling van de internationale betrekkin gen met andere communistische par tijen. Radio Praag verklaarde dat het document tien pagina's lang is. BORNE. De gemeente-ontvanger van de gemeente Borne is in voor lopige hechtenis genomen in ver band met een tekort van 40.000 gul den in 'de gemeentekas, dat aan het licht- kwam door een controle van het verificatiebureau. Prinses of aap? ANN ARBOR (Michigan), 4-8. Vol gens de Egyptologen dr. Paul Ponitz van de universiteit van Michigan en Arthur Store van de universitei van Toronto is een Egyptische mum mie, die tot dusver wordt beschoiiwd als die van prinses Moetemhit, in werkelijkheid die van een aap. Dit zou uit door hen verrichte onder zoekingen gebleken zijn. Dit zou de eerste keer zijn dat Egyptologen een dier in een konink lijke graftombe in Egypte ontdekt hebben. Dit nummer bestaat uit G pagina's PARIJS, 3-8. De beheersraad van Unicef, waaraan de directeur-gene raal van het kinderfonds, Henri la. Bouisse, een krediet van één miljoen dollar had gevraagd voor onmidde- lijke extra hulp aan de slachtoffers van het conflict, tussen Nigeria en Biafra, heeft met grote spoed op dit voorstel gereageerd. MADRID, 4-8. De Spaanse minis ter van justitie, Antonio Maria de Oriol, heeft de pauselijke nuntius in Spanje een boodschap overhandigd, waarin zonder voorbehoud instem ming wordt uitgesproken met de en cycliek „Humanae Vitae". Russische troepen uit Tsjecho-Slowakije WENEN, 3-8. De laatste Russische troepen, die in Tsjecho-Slowakije waren voor legeroefeningen hebben zaterdag dit land verlaten, zo heeft het Tsjechoslowaaikse ministerie van defensie meegedeeld. Dealer voor Schoiiwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 BERGEN OP ZOOM, 4-8. In de nacht van zaterdag op zondag is een aanslag gepleegd op de 75-jarige in dustrieel Chr. P. J. M. Rogier in diens villa aan de Faurestraat in Bergen op Zoom. De bejaarde man werd overdekt met messteken in de hall van zijn woning aangetroffen door zijn chauffeur. In levensgevaar lijke tcestand werd de heer Rogier naar een ziekenhuis overgebracht. Na optreden Israëlische luchtmacht AMMAN, 4-8. Jordanië heeft zon dag om een spoedbyeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd. Aanleiding hiertoe was een optreden van de Is raëlische luchtmacht tegen doelen in het gebied van Es-Salt, op bijna 30 km ten noordwesten van de Jor daanse hoofdstad Amman gelegen. Volgens een Israëlische woord voerder in Tel Aviv was de actie ge richt tegen twee kampen van de Ara bische guerilla-organisatie Al Fatah, die als basis zouden dienen voor aan vallen op door Israël bezet gebied aan de andere kant van de Jordaan. Genoemde woordvoerder zei dat het merendeel van de recente aanvallen was voorbereid in en uitgevoerd van uit het hoofdkwartier van El Fatah te Wadi Sjoeeeib, op 5 km ten zuiden van Es-Salt. Hij schatte het aantal Arabische guerillastrijders in dat ge bied op 300 tot 400. Van Jordaanse zijde werd meege deeld, dal de Israëlische actie, die drie en een half uur duurde, aan vijf burgers - onder wie twee vrou wen en een kind - het leven heeft gekost. Voorts hadden twintig bur gers en een militair verwondingen opgelopen. Een Jordaanse militaire woordvoerder deelde ook mede, dat Jordaans luchtdoelgeschut een Israë lische jachtbommenwerper van het type Skyhawk had neergeschoten. Het toestel was brandend ten noor den van Jericho naar beneden ge komen. Tijdens de Israëlische luchtaanval kwam het ook tot een vuurduel tus sen Israëlische en Jordaanse tanks bij de Badoellah-brug over de Jor daan. Deze schietpartij, waaraan ook artillerie deelnam, duurde ongeveer een uur. Volgens een Israëlische woordvoer der zijn alle Israëlische vliegtuigen onbeschadigd op hun bases terugge keerd. De toestellen die in golven aanvielen, bestookten hun doelen met bommen en boordwapens. Naar in Amman van welingelichte zijde werd meegedeeld, bevond ko ning Hoessein zich in het hoofdkwar tier van het Jordaanse leger om de actie tegen de Israëlische aanvallen te leiden. Het was niet de eerste keer dat Israël aanvallen deed op bases van de Arabische commandotroepen, die het verantwoordelijk stelt voor sa botagedaden op Israëlisch of door Is raël bezet gebied. El Fatah is één van de vele Arabische organisaties die streven naar de „bevrijding van Palestina". Op 9 juli woonden ver tegenwoordigers van deze organisa ties in Cairo de eerste bijeenkomst bij van de „Palestijnse Nationale Raad" van 100 leden, die tot taak heeft de guerilla-activiteit tegen Is raël te coördineren. Op 21 maart ondernam Israël een militaire actie tegen Ax-abische com mandokampen te Kax-ameh, Safi en Sjoenah, niet ver van de Jox-daan gelegen. Toen werd hoofdzakelijk ge- bi-uik gemaakt van tanks. Volgens Isx-aëlische kringen is het optx-eden van saboteurs toen duidelijk minder geworden. De jongste Israëlische actie werd al enige dagen verwacht, nadat de Arabische saboteurs enige opvallende successen hadden geboekt, zoals het opblazen van de spoorlijn by Gaza en het plaatsen van laxxdmyneii bij dorpen in de vallei van Beisan, ten zuien van het Meer van Galilea. Uit de eerste indrukken wordt op- gemhaakt dat in de villa een vecht partij heeft plaats gehad, waarbij de bejaarde heer Rogier zich met een stok heeft verzet. Vermoedelijk ge beurde dit reeds om een uur of één. Het slachtoffer werd om half acht gevonden. De politie stelt een onder zoek in, waarvoor ook de officier van justitie uit Bx-eda naar Bergen op Zoom is gegaan. De heer Rogier is dii-ecteur-eige- naar van v/h machinefabriek en ij zergieterij Rogier Nex-incx en Rich ter N.V. in Bergen op Zoom. De laatste tijd liet de heer Rogiex-, in verband met zijax leeftijd, steeds meer van zijn taken over aan mede werkers. Het bedrijf telt ongeveer 120 man pex-soneel. Vechtpartij tussen broers: Eén ernstig gewonde FINSTERWOLDE, 4-8. In café Bulten aan de Klinkerweg in Fixi- sterwolde ontstond zaterdagavond een vechtpartij tussen twee broers. Een varu hen, Hendrik Kerbof uit Winschoten, stond dronken in het café toen zijxx broer Herman uit Fin- st'erwolde binnenkwam .Er ontstond een woordenwisseling waarbij Hen drik een paar asbakken stuk sloeg op de tafel en teen met een asbak op Herman af kwam met de woor den „Ik zal je de hersens inslaan". Her-man voelde zich hierdoor be dreigd en sloeg Hendrik met een bierglas in het gelaat. Hij wex-d met ernstige verwondingen en een slag aderlijke bloeding aan de hals naar een ziekenhuis in Winschoten ver- voex-d, waar operatief moest worden ingegrepen. Zijn toestand is nog ern stig'. Tegen de beide broer-s wox-dt proces-vex-baal opgemaakt. Geen tulpen dan lelies SCHIPHOL, 3-8. Bij gebrek aan tulpen, die immers allang zijn uitgebloeid, heeft hostess Nanny van Bekkum van de Amsterdamse V.V.V. de 21- jarige Canadese tulpenkonin gin Helen Hughes, die in de opsomming van haar hobbies onder andere gewichtheffen heeft staan, een bos lelies met gladiolen aangeboden. Al met al vormde het tweetal een kleurrijk plaatje, want Nanny had zich voor de gelegenheid in Volendams costuum gesto ken. Helen Hughes stamt uit Ottawa, de plaats die jaarlijks nog altijd van koningin Juli ana een groot aantal tulpen ontvangt als blijk van dank baarheid voor de bewezen gastvrijheid in de oorlog. Dit jaar werd Helen Hughes tot „Tulip Queen'' uitverkoren en won daarmee een reis met haar moeder naar ons land. Het tweetal zal 14 dagen de gast zijn van het A.N.V.V. Daarna zullen zij een bezoek brengen aan hun geboorteland Schotland. Lach een jong mens niet uit als hij zich aanstelt: hij probeert enkel hel ene ge zicht na het andere om dal van zich zelf te vinden. CIERNA. Van links naar rechts N. Podgorny, L. Svoboda, A. Kosygin en J. Smrkovsky in druk gesprek tijdens een wandeling door de straten van Cierna Nad Tisou, de plaats ivaar het beraad tussen Tsjecho-Slowakije en Rusland werd gehouden. Het Unicefbestuur heeft zaterdag een aanvullend steunbedrag van één miljoen dollar goedgekeurd voor le niging van de nood vaxx moeders en kinderen in de rampgebieden. Dit bedrag komt boven de hulp van de laatste zes maanden, waarin Unicef als voornaamste zendingen 200 ton melkpoeder, tien miljoen vitaminen a en d capsules, geneesmiddelen te gen malaria en dysenterie, meer dan 5000 ton voedsel en medicijnen heeft gestuurd. Deze voorx-aden, voor zo ver nog niet naar Nigeria gezonden, liggen vlakbij het noodgebied opge slagen. Daar het er naar uit ziet dat spoe dig een overeenkomst tussen de par tijen tot stand zal komen, kunnen deze goederen binnen zeer korte tijd en op grote schaal onder de slacht offers worden gedisti-ibueerd via de plaatselijke Rode Kx-uis teams", zo deelt Unicef mede. Moeder en kind verdronken 11a aanvaring pleziervaartuigje RIDDERKERK, 5-8. De 32-jarige uit Nieuw Lekkerlaod afkomstige mevrouw M. Vlot en haar vier jaar oude zoontje zijn zaterdagmiddag op de Noord bij Ridderkerk verdron ken toen het scheepje van de familie Vlot op de druk bevax-en rivier werd geramd door twee gekoppeld vax-en- de tank ens. Het pleziervaartuigje, een omgebouw motorsloepje, kwam onder de tankers terecht. De heer Vlot en het tweejarig dochterje kon den worden 'gered. Warm Vex'wachting tot dinsdagavond: Warm weer met zonnige perioden, maar ook plaatselijk een x*egen- of onweersbui; zwakke tot matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krach tige wind tussen noord en oost. 6 aug. Zon op 5.09, onder 20.21. Maan op 19.58, onder 1.37. Volle maan: 8 aug te 12.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 6 aug. 0.46 v.rri. 13.20 n.m. BROUWERSHAVEN 6 aug. 0.31 v.m. 13.11 n.m. Spx-ingtij: 11 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 5-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het afgelopen weekeinde wex-d de circulatie boven west-Eux-opa enex-zijds beheerst door een hogedrukgebied, dat van Schot land -tol boven Scandinavië x-eikte en andex-zijds door gebieden met lage barometerstanden boven zuid- en zuidoost Eux-opa. Behoudens in Zee land en ten noorden van de lijin Den Heldex'-Twente regende het langdu rig en kwamen plaatselijk ook fikse onweersbuien tot ontwikkeling. Hierbij viel zondag in Limburg op sommige plaatsen ongeveer 30 mm. regen. In Den Helder werd evenals op vele plaatsen in zuidwest-Duits- land zelfs 60 mm. of meer afgetapt. Inmiddels beweegt een storingsge- bied vanuit zuidwest-Frankrijk in onze 'richting. Samenhangend bier- mede wordt verwacht dat de wind in' de oosthoek blijft en het dinsdag aanvankelijk vrij zonnig zal zijn. Hierbij zal bet tevens warmer wor den dan maandag. In de middag en avond 'kunnen in verband met het nadex-bij ikomen van genoemd sto- ringsgebied onweex-sbuien tot ont wikkeling komen. Meisje verongelukt ZAND VOORT, 4-8. Zondagavond is in Zand voort op de hoek van de Diaconiiehuisstraat. en de Diaconie- dwarsstraa't d'e 17-jarige Martha Kluijskens uit Zandvoort, dodelijk verongelukt. Zij werd aangereden door een tractor bestuurd door de 20-jarige B. K., eveneens uilt de bad plaats. Het meisje werd tegen een gevel aangedrukt en was onmiddel lijk dood. De politie heeft de trac tor 'in beslag genomen. Auto tegen boom: 2 doden EMMELOORD, 4-8. Een auto-on geval dat zaterdagmorgen bij Krag- genburg in) de Noordoostpolder heeft plaats gehad heeft tiwee doden geëist. De 19-jarige bestuurder F. L. Trompot uit Vollenhove is in het ziekenhuis te Emmeloord aan zijn verwondingen bezweken. Zijn even oude neef G. J. Trompot uit Holten werd bij de botsing op slag gedood. De auto was van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. Bij vechtpartij gedood DEN HAAG, 4-8. De 22-jarige classi'ficereder Daniel Litzau uit Rijswijk is vannacht dodelijk ge wond geraakt bij een vechtpartij. De man werd! ini Den Haag door een x-uit gesmeten. Daarbij kreeg hij een twaalf centimeter lange snij wond aan zijn hals. Hij wex-d door om standers onverwijld naar het dicht bij 'gelegen militair hospitaal ge bracht. waar hij aan de verwonding bezweek. WELLINGTON, 5-8. Bij een brand aan boord van de Britse vrachtboot met passagiersaccomodatie Gothic (15.911 ton) zijn heden (maandag) ze ven passagiers en bemanningsleden omgekomen. Het brugdek en de passagiex-sver- blijven wex-den vexwoest. Het schip voer 800 mijl van Napier aan de oostkust van het noordelijk eiland van Nieuw-Zeeland en was op weg naar Livex-pool in Engeland. Er wa ren vijf passagiex-s aan booi'd. De radio- en navigatie-uitx-usting zijn vex-nield en de melding werd via de kleine zender aan boox-d van een i-eddingssloep doorgegeven. Twee Britse schepen en een Nieuwzeelands vliegtuig zijn op weg naar de Go thic.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1