De prater uit twee mondhoeken STREEKNIEUWS Griekse premier aan aanslag ontsnapt ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 augustus 1968 Nr. 20045 BLIK DOOR HET WERELD „De kampioen in het praten uit twee mondhoeken tegelijk", dat is een van de vele onaangename titels die Richard Nixon zijn toebedeeld in de laatste tijd. En )}et is met een achtergrond. Tijdens de conventie in Miami, waarop hij kandidaat werd gesteld voor liet presidentschap, hield hij een persconferentie waarop hij on der meer zei dat ten aanzien van Vietnam de conferentietafel groot genoeg moest zijn opdat alles ter tafel en iedereen aan die tafel kon komen om een eerzame oplossing te bereiken. Een uur of xoat later ver gaderde hij met een groep afgevaar digden uit het zuiden van de Ver enigde Staten. Door een bandopne mer waarvan Nixon niets wist, kon de Miami Herald verslag uit brengen van dat gesprek: Nixon liet door schemeren dat hij zelfs kernwapens in zijn overweging betrok als het ging om middelen om Hanoi op de knieën te brengen. Dit is dan maar een voorbeeld hoe Nixon zijn prevelement aanpast aan zijn gehoor, een onbetrouwbaarheid die hem al veel eerder in zijn car rière de bijnaam Tricky Dick schonk. Het is tevens de voornaamste reden waarom in het buitenland met wei nig vreugde van zijn kandidatuur kennis is genomen. Onbetrouwbaar Het leiderschap dat de Verenigde Staten aan hun grootte en macht te danken hebben in de wereld, kan De y.S. willen een nieuwe sa menkomst met Ncord-Korea voor een gesprek over het door Noord- Korea in beslag; genomen Ameri kaanse inlichtingenschip „Pueblo" en de neg in leven zijnde bemanning van 82 man. INGEZONDENSTUKKEN Mijnheer de redacteur: Met groot plezier hebben d;e be woners van „Caimping Kllemeet" een avond kampfeest gevierd. Het is één groot' familiefeest gewerden, waar aan alle kampbewoners deelnamen, en er van groot -tot klein fanatiek werd gestreden om de eer nummer één te zijn. Onze hartelijke dank vooral aan mevrouw Van. Oorschot en de vele spontane dames en heren, die zo gezwoegd hebben om alles, ondanks de regen, zo plezierig mogelijk te maken. Het kampvuur dat weer vakkundig was opgebouwd vormde het slot van deze onvergetelijke avond. Nogmaals namens allen onze har- telijke dank. De kampbewoners. Voor 55 jaar.... ZIERIKEE. (Adv.) Rijtuigen: een luxe brik voor 4 personen en een dogkar voor 4 personen. Verder ver schillende vrachtwagens voor hitten en paarden. BRUINISSE. Het muziekgezel schap „Nu met Hope" bracht maan dagavond in de Beurs nabij de ha ven enige muziekstukken ten geho re. Een talrijk publiek genoot van de schone en opwekkende muziek. BURGHSLUIS. Elk lid van de be manning van de reddingboot ont ving een zilveren medaille met bre vet, geschonken door de Franse pre sident naar aanleiding van de red ding van de Franse schoener „Mari anne". OOSTERLAND. Ter gelegenheid van de jaarlijkse poldervergadering gaf het muziekgezelschap „Ooster- lands Fanfare" een goed geslaagd concert in de muziektent. SIRJANSLAND. Ook in onze ge meente zullen de schoolkinderen een reisje maken naar Rotterdam. Onder andere zal de Diergaarde worden bezocht. ZIERIKZEE. Naar de betrekking van ingenieur bij het Waterschap Schouwen hebben zich 13 sollicitan ten aangemeld. ZIERIKZEE.De minister van Buitenlandse Zaken, jhr mr. R. de Marees van Swinderen, vertoefde in onze gemeente. Hij bracht onder andere een bezoek aan 's Lands- kamer. BROUWERSHAVEN. De kermis heeft weer veel gezelligheid gebracht Opgesteld stonden: een stoomcarrou- sel, elektro-cinema, werjDtent, koek en galanteriekramen, gebakkraam en de schouwburgtent van Frans Hart. slechts op een redelijke manier wor den uitgeoefend als er vertrouwen bestaat in de man die de politiek der V.S. in grote trekken bepaalt. Zelfs degenen die weinig waardering heb ben voor wat president Johnson doet, hebben althans enig houvast aan hem: men weet ongeveer wat men van hem verwachten kan. Van een eventuele president Nixon zal men het maar moeilijk zeker kunnen weten. Uit hij zich niet in verschillende zin voor verschillende belangengroe pen, dan vemxilt hij zijn bedoelingen in nevel. Ten aanzien van de rust in de steden bijvoorbeeld gewaagt hij van het handhaven van wet en orde. Voor de conservatiefste Ame rikanen betekent dit een verster king van de politiemacht zodat ge weld met nog meer geiveld gekeerd kan' iv or den. Nixon kan ook bedoe ïen dat hij de orde wenst te verze keren door de omstandigheden zo te onaken dat de behoefte om door ge weld te protesteren gaat verdwijnen - een methode die progressievere groepen voorstaan. Uit Nixons woorden mag ieder ha len wat hij wil, zij het dat de con servatievere kiezer waarschijnlijk de meeste hoop uit zijn woorden put: heeft hij immers niet gezinspeeld op een wettig maken van het systeem van afluisteren van telefoongesprek ken? O ja, dat_ is onwettig en onwet tige dingen moeten we niet doen, maar aan de andere kant is het ook het effectiefste wapen tegen geor ganiseerde misdaad", in zijn woor den waaruit ieder dan maar moei halen wat hem goeddunkt. Deze ingebouwde onbetroxixvbaar- heid verontrust vele Amerikanen en vooral velen buiten de V.S., die zich met schrik herinneren dat hij indertijd maar net verloor van Ken nedy, een kandidaat die iets-van be zieling had. En nu komt hij in het veld ivaarschijnlijk tegen Hum phrey, een heel wat minder aanspre kende politicus SPORTBERICHTEN VOETBAL „Zierikzee" naar „Hulst" De Voetbalvereniging „Zierikzee" zet zondag a.s. haar oefenprogram ma voort met een wedstrijd tegen H.V.V. '24, welke te Hulst wordt ge speeld. Deze wedstrijd gaat door op uitnodiging van de Hulster se voet balvereniging en houdt verband met het feit, dat de Schouwenaren de destijds door H.V.V. '24 ingestelde wisselprijs 1967-'68 hebben gewon nen. Deze wisselprijs iis beter bekend geworden onder de naam „Fair Play Challenge Cup". Deze prijs werd drie jaar geleden door H.V.V. '24 inge steld, voor de hoogste sportiviteit, die werd ten toon gespreid in de af deling, waar-in H.V.V. '24 uitkomt. Een week later, zondag 25 augustus a.s. komt Zeeland Sport uit Vlissin- gen in Zierikzee op bezoek. „Zonnemaire" besluit nederlaagtoernooi De V.V. „Zonnemaire" besluit aan staande zondagmiddag haar neder laagtoernooi met de wedstrijd tegen SVOWK I uit Ouwerkerk. Na de re cente overwinning op Nieuwerkerk zou men geneigd zijn om de rood-ge- len ook nu weer een goede kans op de veile inzet te geven. SVOWK is echter beduidend sterker dan SKN WK, zodat een interessante wedstrijd tegemoet kan worden gezien. Tot op heden heeft Zonnemaire alleen nog maar van Oude Tonge verloren, zo dat de Ouwerkerkers nog een goede kans krijgen cm beslag op de eerste prijs te leggen. ZWEMMEN Zierikzeese zwemmers in interlandwedstrijd Zopclag a.s. worden te Sas van Gent zwemwedstrijden gehouden tussen Zeeland en Belgisch Vlaan deren. In de Zeeuwse selectie-ploeg zijn twee zwemsterren van de Zie rikzeese zwemvereniging „De Zee paardjes" opgenomen. Roel Verbeek komt uit op twee nummers: de 100 meter vrije slag en de 4 x 100 meter estafette wisselslag; Sipke Dekker komt op de 50 meter schoolslag. WATERPOLO „Zeepaardjes" verloor eervol van kampioen S.Z.V. Het watprpolo-team van de Zierik zeese zwemvereniging „De Zeepaard jes" heeft de laatste wedstrijd in de adspirantencompetitie tegen de kam- pioensploeg S.Z.V. te Souburg met een bijzonder eervol resultaat afge sloten. De gasten uit Zierikzee verló ren de strijd met 7-8, na, bij ingang van de rust een 'voorsprong te heb ben gehad van 4-2. Van „De Zee paardjes" nam Kees de Vo-s vier doelpunten voor zijp rekening, de overige drie werd gescoord door Roel Verbeek, die er tijdens de .afgelopen, competitie in is geslaagd in totaal 18 doelpunten te maken. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 16 AUGUSTUS NED. I. Voor de jeugd „Avontu ren van Christobal". De schat is nog steeds niet gevonden, maar de brug wachter heeft nu weer nieuwe aan wijzing. In „De ontmoeting" dwaalt een cameraploeg van de Vlaamse televisie door de dierentuin van Ant werpen, met- als resultaat een vrien delijk, speels filmpje. Na het jour naal een vermakelijk programma: „O, wat een heerlijke wereld", de in zending van de Noorse televisie voor het televisiefestival van Montreux. Vervolgens „Bonanza", waarschijn lijk de langst lopende buitenlandse serie van ons land. De mannen van de Pondorosa ranch krijgen ditmaal bezoek van een militair, die enkele Indianen heeft vermoord. Het Apachenopperhoofd achtervolgt hem en komt zo ook bij de Cartwrighls terecht. Alvorens „Brandpunt" het programma van de K.R.O. afrondt, krijgen we nog een eenacter van de B.B.C. te zien Het is een stuk van Hugh Leonard met de merkwaardige titel „Het vliegtuig naar Londen heeft vertraging". Een jong vrouw tje is bij haar man weggelopen en heeft voor haar vertrek per vlieg tuig een briefje voor hem achterge laten. Nu het toestel later vertrekt, komt de echtgenoot net nog op tijd. om haar terug te halen. NED. II. Van het tweede program ma valt weinig te vertellen. Na Barend de Beer volgt het weekjour- naal voor gehoorgestoorden, waarna „Open Oog", de rubriek met tips om de vrije tijd kostbaar te maken. De V.A.R.A. vult het hele avond programma met „Zomaar een zomer avond" 'met nieuws en amusement, de quiz en wat cabaret. De presen tatoren en het publiek zitten in Stu dio Bellevue in Amsterdam en in Kasteel Hoensbroek. ZATERDAG 17 AUGUSTUS NED. 1. In de middag voor de postzegelsverzamelaars de rubriek „Onder de loep", voor de lachlief- hebbers een Abbott en Costello- filmpje, voor de romantische jeugd een aflevering van „Berestreken" en tenslotte „Kijkkast" met onder meer beelden van een Mexicotentoonstel- ling in Leiden. In de vroege avond „Musical Medley", waarin hoogte punten uit de musical „Bells are ringing", met in de hoofdrollen Dick Rienstra en Mieke Bos. Daarna het tweede deel van de reportage van het optredien in ons land van de Joe goslavische dansgroep Frula. Na het journaal een programma van coun try and western muziek, maar dan in een Nederlands jasje gestoken. De uitvoerenden zijn Charley Pride, Conny Vink en The Dutch Blue Grass Boys. Dan is het tijd voor „Zeskamp", de grote finale die in de grote Hanzehal in Zutphen wordt ge houden. Tegenover elkaar staan de beste Belgische ploeg (Hallej en de de beste Nederlandse (Aalten). Alvo rens ds. Sillevis Smith de dagslui ting houdt, nog een verhcial van de Gevangenedat zich 'afspeelt in Cowboy-stijl. NED. II. „De eenzame dory-man- nen" is een documentaire, van Geor ge Sluizer over Portugals mannen van de zee. Het laat het harde leven zien van de kabeljauwvissers die een half jaar achtereen hun zware werk in de Noordelijke IJszee uitoefenen. Direct na het journaal twee afleve ringen van „Peyton Place". De harts tochten laaien weer hoog op en voor al Lesley Harrington en George An derson krijgen het kwaad met hun herinneringen. Tot slot van de avond vijf kwartier met de Vuist van Wil lem Dxiys. VRIJDAG 16 AUGUSTUS NED. I. 18.50 Barend: 18.56 Ster; 19.00 Journaal: 20.16 Ster; 20-.20 O, wat een heerlijke wereld; 20.45 Bo nanza (kleur); 21.35 Het vliegtuig naar Londen heeft vertraging; 22.05 Brandpunt; 22.45 Journaal. NED. II. 18.50 Barexid; 18.56 Ster; 19.00 Niexiws; 19.03 Weekjournaal; 19.25 Open Oog; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Zo maar een zomeravond; 22.15 Journaal. ZATERDAG 17 AUGUSTUS NED. I. 16.00 Niexixos; 16.02 Onder .de loep; 16.20 Abbott en Costello; 16.45 Berestreken (kleur); 17.10 Kijkkast; 17.30 einde; 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuxos; 19.03 Ster; 19.06 Mxisical medley; 19.30 Joegoe- slavische folklore; 19.56 Ster; 20.00 Joxirnaal; 20.16 Ster; 20.20 Rondom Nashville; 20.45 Zeskamp; - finale; 21.55 De gevangene (kleur); 22.45 Evangelie; 22.50 Journaal. NED. II. 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 De eenzame Do- ry-maxmen (klexir); 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Peyton Place; 21.05 Voor de vuilst weg; 22.20 Joxirnaal. Schenking aan de Provinciale Bibliotheek De provinciale bibliotheek van Zeeland krijgt de beschikking over een belangrijke collectie handschrif- teii, pamfletten, brochures, ordon nanties, zogenaamde prijsboeken en foto's uiit de 18e en de 19e eeuw. Deze collectie wordt de provinciale 'bibliotheek aangeboden uit de na latenschap van de heer W. Berdenis van Berlekom en heeft voorname lijk betrekking op, of is afkomstig van de leden van deze familie. De fa- nilie Berdenis van Berlekom telde tal van artsen, en juristen onder haar leden en speelde een rol van bete kenis in het wetenschappelijk en staatkundig leven van Middelburg. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben aan Provinciale Staten in tussen voorgesteld de schenking on der dankzegging aan de vertegen woordiger van de familie de heer ir. J. P. Berdenis van Berlekom. de schenking te aanvaarden. ZIERIKZEE Diploma-zwemmen in zwembad „De Val" Zaterdag 17 augustus a.s. wordt onder leiding van de Zierikzeese zwemvereniging „De Zeepaardjes" in Initiatief Blindcnbond Films worden opgenomen te Zierikzee en Dreischor ZIERIKZEE - DREISCHOR, 14-8. De Nederlandse Blindenbcnd laat in het kader van zijn landelijke film actie volgende week films opnemen in Zierikzee en Dreischor. De bijzon derheid van deze films is dat deze niet, zoals bij een documentaire, al leen het karakteristieke van de plaats tonen, maar dat speciaal de camera op de inwoners gericht zal worden. Maandag 19 augustus zal een film- opnamewagen door Dreischor rijden om de mensen bij hun, huis, op de boerderij, op straat en bij hun werk te f ilmen. Dinsdag 20 augustus wor den de opnamen in Zierikzee ge- méakt. Het is de bedoeling dat de film ook een beeld geeft van het ver enigingsleven, waartoe een optocht gehouden zal worden. De opstelling hiervan vindt plaats om 18.45 uur in de Ring van het dorp te Dreischor en in Zierikzee om de zelfde tijd op het Havenplein. De Ne derlandse Blindenbond hoopt van de inwoners en de plaatselijke vereni gingen alle medewerking voor het slagen van de film te ondervinden. In het komende winterhalfjaar wor den de films vertoond. ATHENE, 14-8. De premier van Griekenland, kolonel Papadopoulcs, is aan een aanslag cp zijn leven ont snapt. Toen hij per auto op weg was van zijn zomerverblijf in Lagcnissi naar Athene wierp een man een bom cp de weg. De bom Gntplo-fte in de buurt van de auto, maar richtte geen onheil aan. Niemand werd gewond. Direct na de aanslag arresteerde de veilig heidspolitie, die de premier escor teerde, een man in zwembroek, die trachtte e enaan de kust gemeerde motorboot te bereiken. Hij bleek een vorig jaar naar Israël uitgeweken luitenant van het Griekse leger te zijn, Georg Panagoulis. De Israëli sche autoriteiten zetten hem na kor te tijd het land uit. Panagoulis ver trok toen op een Griekse lijnboot, maar verdween vlakbij Piraeus. Een regeringswoordvoerder ver klaarde dat Panagoulis uit het bui tenland was gekomen „om zijn mis dadige handeling uit te voeren". „Dit vormt het bewijs, dat daarvoor in Griekenland niemand gevonden kon worden", zei hij. Een brokje Zierikzee's stadscentrum in vroeger tijd. Eén deel xrnn het Ha venpark. De foto dateert uit 1905. Opmerkelijk is het gaasomspannen bloemperk in het park. „Moest dat toen", vraagt men zich af. De foto toont intussen dat het park altijd de liefde van de stadstuinmannen heeft gehad. Toen en nxi! het zwembad „De Val" gelegenheid gegeven tot diploma-zwemmen, aan vang 9 uur 's morgens. Het gaat hier cm diploma's van de K.N.Z.B. Aan het diploma-zwemmen kan door ie dereen wórden deelgenomen. Orgelbespelingen in Grote kerk Zaterdag 17 augustus geeft de or gelist Dirk Jansz. Zwart zijn weke lijkse bespelingen op het orgel van de Grote kerk te Zierikzee. De eerste bespeling heeft 's middags om 4 uur plaats en de volgende 's avonds om 8 uur. De programma's bestaan uit werken van Bach, Handel. Pescetti, Boyce, Boëllmarin (Suite Gothique), Jan Zwart e.a. Consulent basisonderwijs Zeeuwse Muziek-school Naar wij vernemen is met ingang van oktober a.s. tot Consulent voor geheel Zeeland van het basis-onder wijs bij de Stichting Zeeuwse Mu ziekschool benoemd de heer J. M. Luijkenaar te Zierikzee. De heer Luijikenaar blijft daarbij in funktie als adjunct-directeur van de Zeeuwse Muziekschool Schouwen-Duiveland. Advertentietje Rozen! Nu binnen ieders bereik. Een feestelijke bloem. Om uzelf en anderen mee te verrassen. Vooral nu ze zó gevarieerd voorhanden zijn. Bloemen brengen sfeerl KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE Frits heeft energie genoeg voor nog een partijtje voetbal, Geen wonder! Zijn moeder geeft hem Franka. U weel wel, die échte druivenlimonade. Lekker en...gezond. 24. Onmiddellijk springen enkele krijgers overeind. „Ha, het zwijn is bijgekomen. Nu zullen we spoedig meer weten", hoort hij één van hen tegen zijn makkers zeggen. Dan komen ze op hem af. „Wat heeft dit te betekenen?" begint Aram op hoge toon, als de krijgers hem naderen. „Hebt ge niet gezien dat ik u te hulp kwam? Is dit uw dank?" Eén van de krijgers, die wel een hoofd groter is dan zijn makkers en een fraaie mantel om de schouders heeft gehangen,- doet een stap naar voren en zegt: „We hebben heus wel gezien dat ge uw vrien den té hulp kwam! Tracht de zaak niet om te draaien! Met mijn eigen ogen heb ik gezien hoe ge één van mijn mannen hebt neergeslagen! Maar ge zult uw straf niet ontlopen, doch eerst moet ik een paar din gen van uw weten!" „Mag ik misschien eerst weten met wie ik te maken heb?" vraagt Aram uit de hoogte. „En vindt ge niet dat het tijd wordt om mij uit deze vernederende positie te bevrijden?"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9