♦karnemelk* lekkere, koele, slanke, witte ♦dorstlesser* Gijs de Peur Psychologische test is „in" Romeinen saboteren verkeersplan Brand, diefstal? NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE Weerstanden berusten voornamelijk op angst (Slat). De eerste wereldoorlog zou de test- psychologie krachtig bevorderen. Bij selectie van mensen voor aller lei vitale militaire functies werd de hulp van de psycholoog ingeroepen. Op deze manier werd de psycholo gische test een belangrijke factor bij de beslissing spolitiek van aanne ming en plaatsing. Ook het bedrijfs leven riep de psycholoog nu te hulp. Onderttissen kwam de testpsycholo- gie steeds meer tot ontwikkeling. Terwijl in de Ver. Staten het ac cent vooral op de zg. groepstests kwam te liggen, raakte in Europa de individuele diagnostiek „in". De ze beperkte zich niet langer tot het alleen vaststellen van iemands in telligentieniveau. Er werden ook tests gecreëerd, die de psycholoog inzicht gaven in de werkinstelling van de betrokkene, zijn flexibilitei en zijn creatieve mogelijkheden. Be kend zijn bijvoorbeeld, de zg. persis- tentietesten. De onderzochte moet enkele vervelende taken verrichten en xiit de manier waarop hii dat doet blijkt iets van zijn doorzettingsver mogen. Hoe en waarom Het spreekt vanzelf dal de psy choloog dus niet alleen takeji op geeft, maar levens de onderzochte zorgvuldig gadeslaat tijdens het ver richten van de opgaven observa tieWant bij een lest g,aat het er niet alleen om wat iemand kan, maar ook hoe hij iets doet Naast de specifieke intelligentie tests, die een inzicht kunnen geven in bepaalde vaardigheden en capa citeiten van de onderzochte, welke iveliswaar niet helemaal losstaan van zijn intelligentie, maar die met het oog op een bepaald beroep van belang kunnen zijn. We denken hierbij bijv. aan de zg. motorische tests, waarmee iemands reactiesnelheid en lichaamsbeheer- sing vastgesteld kunnen worden, de concentratietests, die duidelijk ma ken of iemand zich lang op één be paald onderwerp kan concentreren en de tempotests, die onthullen of iemand snel en goed een taak kan verrichten. Mies Bouwman In sommige gevallen is een dieper inzicht in de persoonlijkheid van de onderzochte gewenst. Talrijke tests staan in dit verband de individuele diagnostiek ten dienste. Een van de bekendste tests op dit gebied is af komstig van de Nederlandse hoog leraar van Lennep, t.w. zijn zoge naamde vier-platentests. Deze vier platen bevatten schemerige tekenin- „in de stoel" enkele woorden voor vatbaar zijn. Aan de onderzochte wordt gevraagd deze tekeningen te bekijken en er vervolgens een ver haal over te schrijven. Deze inter pretatietest geeft een helder inzicht in iemands verbeelding of fantasie, en zegt dus iets over de persoon zelf. Bekend zijn ook de associatietests. De psycholoog noemt een woord of lanceert een zin, en dan moet de onderzochte hierop reageren. Die re actie is min of meer typerend voor de onderzochte. Van deze interview techniek maakt ook Mies Bouman gebruik in haar programme Mies-en -scène, wanneer zij de man of vrouw „in d etoel" enkele woorden voor legt waarop hij of zij spontaan moet reageren. Prejektie-technieken Beroemd en misschien wel be rucht zijn de zg. projectietests. Deze tests onthullen de psycholoog veel van de onbewuste strevingen en die pere motieven van de onderzochte. Zeer beroemd is de vlekkentest van de Zwitserse psychiater Ror schach. De onderzochte krijgt een aantal tekeningen ,die veel lijken op inktvlekken, te zien en moet zeg gen wal hij in die tekeningen ziet. In zijn zingeving aan deze tekenin gen openbaart hij een sttik innerlijk leven. Bijna even bekend is de „ap- percation test" van twee Amerikaan se geleerden Murray en Morgan. Zij ontwierpen een serie tekeningen, waarop allerlei situaties zijn afge beeld. De proefpersoon moet over ieder van deze tekeningen een ver haal schrijven, en dat verhaal geeft weer inzicht in de diepere lagen van- zijn persoonlijkheid. Natuurlijk zal een psycholoog nooit op één test afgaan. De onder zochte krijgt verschillende taken te verrichten en tezamen geven zij een beeld van zijn intelligentie, vaardig heden en persoonlijke eigenschap pen. Weekeinde ARTSENDIENST Zaterdag 3 en zondag 4 augustus Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor de artsen Van Hoorn en Van der Waarden. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)—280, neemt waar voor dokter Speelman. Zuster Risseeuw, Bruinisse, telefoon (01113) 367, neemt waar voor zuster Compagne. Zuster v. d. Schelde, Brouwershaven, tel. (01119) 259, Neemt waar voor de zusters Steutel, Werk man en Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman, Re- nesse, tel. (01116) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. in goedkope, echte liters en nog thuis bezorgd ook OVERDENKING Dezelfde zaak Lezen: 2 Kronieken 18. Vierhonderd! profeten profeteren éénstemmig voor Achab van Israël: „Trek op naar Ramoth in Gilead en gij zullt voorspoed hebben; de Heer zal het in de macht van de koning geven". Maar Josafat van Juda, Achabs bondgenoot, vertrouwt deze profetie niet. Het gaat hem te vlot. Daarom vraagt hij: „Is hier niet nóg een profeet des Heren?" Met enige wrevel antwoordt Ach eb: „Er is nog één man, door wie wij de Heer kunnen raadplegen, maar ik haat hem omdat hij mij nooit iets goeds, maar altijd onheil profeteert. Het is Micha, de zoon van Jimla". Josafat voelt, dat die Micha dan wel een onafhankelijk man moet zijn, en dringt aan ook hem nog te laten roepen. Als de bode, die uitgestuurd is, Micha gevonden heeft, meent hij hem een goede raad te moeten ge ven: „Man, wees wijs! Sluit je aan bij die grote groep, die naar de zin van de koning spreekt! Anders krijg je maar narigheid!" Maar Micha vindt dit een verzoe king: „Hetgeen mijn Gód' zeggen zal, dat zal ik spreken". En dat doet hij ook. De moeilijkheden blijven niet uit. Zedekia, de leider van de vierhon derd, slaat hem. Achab zet hem ge vangen. Toen (850 voor Christus) en nu (1968 na Christus): dezelfde zaak, nl. de onafhankelijkheid van het woord .Het is van 'het grootste be lang, dat er profetisch getuigenis zal wezen. Als het moet, dwars tegen tegenspraak en verzet van velen (hoog of laag) in. Ook al zou men er niet op ingaan, (A'chab en Josafat trokken tóch naar Ramoth), de waarheid' moet gezegd worden. Opdat zij vroeg of laat tot de overwinning kan komen. Op de progressieve uitwerking van het tweede Vaticaanse concilie wordt allerlei kritiek geleverd. Op de nu en dan revolutionaire uitin gen van de vierde assemblee van de Wereldraad van Kerken in Uppsala wordt allerlei kritiek geleverd. Op de jongste theologie wordt allerlei kritiek geleverd. Op 'de meningen van een aanko mend', fris geslacht, dat id© kerke lijke mufhei'd en steriliteit wil dóor- breken, wordt allerlei kritiek gele verd. Soms terecht, vaak ten onrechte. 'Hoe dan ook, als strekking van de meeste kritiek hoor ik: „Laat toch uw woord zijn als 'dat van ieder hunner, en spreek gunstig". De bede-, die dit in. 85Ö voor Chris tus aanraadde (2 Kron. 18 21), be doelde het goed' met de profeet. Zij, die het in 1968 na Christus aanraden, bedoelen het goed met de kerk. Maair Miicha ben Jimla zag de ver zoeking en zwoer: „Zo- waar de Heer leeft; hetgeen mijn Gód zeggen zal, dat zal ik spreken". Ook nu, in een wereld, die een toekomst met ongekende mogelijk heden tegemoetleeft, zal 'het van het grootste belang zijn, dat onafhanke lijk en moedig gesproken wordt wat onze Heer te spreken geeft! Zierikzee. J. B. ASSENDORP. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Maasdijk (toez.): K. van der Sluijs, Hei-wijnen. Ger. Kerken Beroepen te Sellingen: H. Wanink, Campen (Did.). b Generaal Aöhmed Hassan. El- Bakr, president van Irak, is korte tijd nadat hij zich had' ontdaan van premier El Najef en minister van defensie Al Dawoed, heer en mees ter in zijn land' geworden. Hij bezet nu drie sleutelposities: staatshoofd, leider van de regering en opperbe velhebber van de strijdkrachten. Voor 30 jaar.... ZONNEMAIRE. Metenige plech tigheid had de eerste steenlegging plaats voor de nieuwe muziektent. OUWERKERK. Het harmoniege zelschap „Nieuw Leven" gaf een con cert in de tent. Het gezelschap bleek belangrijk uitgebreid tot 26 perso nen, wat het volume van de muziek ten goede kwam ZIERIKZEE. Met de bouw van het nieuwe postkantoor, dat komt te staan hoek Poststraat-Manhuisstraat zal zo spoedig mogelijk worden be gonnen. ELLEMEET. Een groep van 23 padvinders is gearriveerd voor een kamp van 10 dagen. Het is de eerste maal dat men deze gemeente als kampeerplaats uitkiest. ZIERIKZEE (Adv.). In onze mo derne kapsalon: permanent wave f 1,75, wassen en watergolven f 0,60, ijzer-ondulatie f 0,40. BROUWERSHAVEN. De collecte voor de op 6 september te houden feesten ter gelegenheid van het 40- jarig ambtsjubileum van de konin- ging heeft f 650 opgebracht. ZIERIKZEE. De Ned. Herv. Zon dagsschool vierde het 50-jarig be staan met een herdenkingsdienst in de Kleine Kerk en een feestavond in de Concertzaal. HAAMSTEDE. Inde afgelopen maand juli bedroeg het Aantal in- en uitgaande passagiers op de lucht haven Haamstede 1712 vorig jaar 1121) en goederen 2739 kg. (vorig jaar 2166 kg.). OOSTERLAND. Dezer dagen is een nieuwe voetbalclub opgericht I met aanvankelijk 24 leden. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. C. den Engelse, Voorburg. Gasthuis- kerk: 10 uur prof. dr. J. Sperna Wei land/Amsterdam; 7 uur ds. Ytsma, Colijnsplaat. Kerkwerve: 2 uur ds. Feunekes. Serooskerke: 9.30 uur ds. Faber. Burgh: 9 en 10.15 uur ds. Om- mering. Haamstede: 10 en 7 uur dr. A. P. v. d. Made, Rotterdam. Renesse: 9 en 10.15 uur ds. v. d'. Most, Rotter dam; 7 uur kand. Speelman, Amster dam. Noordwelle: 7 uur ds. Faber. Scharendyke: 10 uur wika Hiensch, Goes. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Kelling, Biervliet.. Dreischor: 11 uur d's. Kelling. Ouwerkerk: 11 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wes terhof. Oosteriand: 10 uur ds. Flink, 6 uur ds. Om mering. Sirjansland: 10 en 6.30 uur de heer Van Oosteinde, Opheusden.. Bruiriisse: 10 uur ds. J. D. Wuijster, Schipluiden, 5 uur d's. Kelling, Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur dr. J. F. van Royen, Rotterdam (rem. dienst). Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn (kindernevendienst). Haamstede: 9 uur dr. H. Mulder, Delft; 10.30 uur kand. W. Speelman, Amsterdam, 7 uur dr. Mulder. Renesse: 7 uur kand. Speelman. Scharendijke: 9 uur ds. B. Wentsel, Beverwijk; 7 uur ds. A. C. Verheul, Maasbracht. Brouwersha ven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zon nemaire: 10 en 2.30 uur de heer Jans- ma. Nieuwerkerk: 10.30 en 5 uur ds. B. Wentsel, Beverwijk. Oosteriand: 10 en 3 uur ds. T. Kamper, Zoeter- meer. Bruinisse: 10.30 uur dr. H. Mulder, Delft, 5 uur dr. A. Dondorp, Gapjnge. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. K. C. Smout'er, Breda. Haamstede: 5 uur ds. Smouter (in de Ger. kerk). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Op den Velde. Kerkwerve: 10 uur dienst des woords, 6 uur ds. Westerink. Haam stede: 9 en 10.30 uur ds. Westerink, 3 uur ds. Broersma, Goes. Nieuwer kerk: 10 uur dienst des woords. 3 uur ds. Op den Velde. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 uur (H. A.) en 2.30 uur ds. J. v. d. Noord. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosteriand: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosteriand: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmelsdijk: 10 uur mej. d's. H. J. W. Modderman, Amsterdam. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede; Euchaiistievieringen za terdag 17.00 en 19.00 uur, zondag 8.30, 10 en 19 uur, 11.30 uur Duitse dienst. Renesse: Eucharistievieringen zater dag 17.00 en 19.00 uur; zondag 9.30, 11 en 19 uur, 8 uur Duitse dienst (toeristenkerk De Ark). In West-Berlijn zijn intelligente en charmante meisjes ingezet om op te treden als perfekte stadsgidsen en tolken (in 16 talen). Zij fungeren verder als fotomodel, filmfigurant en gezelschapsdames. Zij behoren tot - wat wordt genoemd - het „cre atieve team van een jonge d'.enst- verlenende onderneming", de WIS (Welcome International Service) en zijn opgeleid aan een speciale aca demie. De diensten van de beroeps- ladies eindigen om middernacht. Ze mogen de vreemdelingen van dienst zijn en frank en vrij tegemoet tre den, maar anderzijds zijn zij uiter aard aan strenge voorschriften ge bonden. Er is een boetestelsel inge voerd bij overtredingen. ROME, 1-8. Duizenden inwoners van Rome hebben donderdag ge tracht een nieuwe maatregel van de overheid, bestaande uit een parkeer verbod gedurende v;jf uur per dag in de oude stad, te saboteren, waarop de politie echter reageerde met een stortvloed van bekeuringen. Ook werden auto's weggesleept. Automobilisten en winkeliers zijn eensgezind in hun verzet tegen het verbod. De hoop dat een massale de monstratie van ongehoorzaamheid de nieuwe bepalingen krachteloos zou malcen, ging echter niet 'in ver vulling. Uit alle wijken van de stad werden politieversterkingen te hulp geroepen om bekeuringen uit te de len. In onze ondergrondse Huisinrichting zijn Uw waarden veilig geborgen in kluisloket De huurprijzen vallen U mee. dagelijks geopend van 10.00-12.30 en 1.30-4.00 uur. Feuilleton door J. G. J. Bax „Ja, ik begrijp je maar al te goed" viel zij hem ongeduldig in de rede. „Dan 'doe je maar je vader's zin en dan neem je maar een boerenmeid, misschien heb je er al een op het oog". Kwaad zweeg zij en trok haar arm uit de zijne terug. „Marietje", zei Jacob verwijtend. „Hoe kun je zoiets zeggen, je weet dat ik alleen maar van jou hou, maar het behoeft toch niet ihals over kop?" „Zo, als je dan maar weet, dat ik zo niet lan ger door wil gaan, ik weet niet meer wat ik thuis zeggen moet, ik wil niet eeuwig ruzie hebben en om altijd stiekum met je mee te gaan, daar heb i'k geen zin in. Ik hoef me voor niks te schamen". Jacob wist uit verlegenheid niet wat hierop te zeggen. Hij keek eens op zijn horloge er. Marietje vroeg verschrikt: „Hoe laat is het al?" „Kwart over negen". „Dan moet ik weg!'' „Goed laten we dan maar gaan". Zij hield ihem echter tegen: „Laat mij liever alleen gaan, als ze ons zien.Ben je dan niet kwaad meer op me ?ïk beloof je, dat ik er van de week werk. van zal maken, het een of het ander; is het dan goed?" Twijfelend keek zij hem aan en besloot: „Ik hoop het, als het dan maar niet weer zo lang duurt". „Dan ga ik maar". „Ja, en wanneer zie i'k je weer?" „Dat weet" ik nog niet, maar kom me dinsdag maar uit mijn betrekking halen, mischien weet je dan wat nieuws. Nou, dan ga ik maar, tot 'dinsdag dan1, dag", en hiermee liet zij Jacob alleen achter, die neerslachtig haar slank figuurtje nazag. Hoofdstuk 10. „Ziezo, 'da's veertien gulden en vijfendertig cent", besloot Gijs zijn optelling van de al op tafel liggende munten, die varieerden van een cent tot een gulden. „Effen kijken of de kas klopt". Hij stond op en haalde uit zijn jasje een beduimeld zak boekje met zwart zeildoeken kaft. In de grote rieten leunstoel ging hij geheel schuil. -Het was zijn lieve lingsplekje, waar hij zich geborgen voelde en naar alle kanten een vrij uitzicht had. Hij had een stompje potlood uit zijn vestzakje opgediept en zat in gespannen te cijferen. „Verroest", het 'klopt niet! Ik heb 15 cent te veel". Opnieuw begon hij de munten, die netjes op rijtjes lagen, te tellen. „Nee, da's toch in orde". Hij krab belde eens onder zijn pet, die hij thuis ophield tot hij naar bed ging. „Dam heb ik er vast eentje voor drie stuivers opgelicht! Maar afijn, beter van een 9tad as van een dorp. Hij streek het geld' bij elkaar, telde twee gulden en 35 cent af, die hij in zijn geldzakje deed' stond op, knoopte het vette linnen zakje dicht, deed dit in zijn broekzak en stapte met de rest van het geld naar de bed stee ,'diie op de achterplecht van de sloep opgebouwd en met een gordijn van het woonvertrek afgesloten was. „Dat 'houdt Gijs in zijn zak en de rest gaat in de brandkast". Hij sloeg het gprdijn open en buk te zich naar de vrije ruimte, die zich onder de slaapplaats bevond. Hij lag er als een prins, ruim en ge riefelijk en ook hier was voor uit zicht gezorgd. Leen, die de schuit voor hem had1 gebouwd', had een paar patrijspoorten op de kop weten te tikker, die voor licht en ventilatie zorgden. Gijs nam een duik, lichtte een verborgen plank op en haalde een gekneusde broodtrommel voor de dag, die met een hangslot was af- gesloten. Hij' stond' een ogenblik met het sleuteltje in zijn stijve knuisten te wurmen, totdat hij de trommel eindelijk open had en zijn bedrijfs kapitaal zich voor zijni oog vertoon de, wam* hij de rest van het geld bijvoegde. Hij was geen gewone palingven- ter, nee, hij deed tegenwoordig za ken voor eigen rekening. Hij kocht de vis van Hoos en stelde zelf de verkoopprijzen vast. Zijn geheime bergplaats was alleen aan zijn vriend Leen en aan zijn zoon be kend; de laatste had' hem er reeds herhaaldelijk, op gewezen, dat het toch onzin was het geld op die ma nier te verbergen, want als er eens een ongewenste bezoeker mocht ko men, dacht hij dan soms, dat deze zich door het hangslot zou laten weerhouden? Die broodtrommel trapte je toch zeker zo in elkaar! Aandachtig had Gijs toegeluisterd en overtuigd ja geknikt, maar .niet temin bad hij zijn opbergsysteem gehandhaafd. I-Iij was het nu een maal zo 'gewend en zou zijn dage lijks ritueel niet gaarne hebben ge mist. Met een zucht van voldoening stond hij op en begon bedrijvig zijn schuit rond te trippelen. Hij ver wachtte die middag Marietje, die zoals elke week de boel een beetje kwam doen. Het was hem nooit ge heel duidelijk waarom dit nodig was nu ja, hier en daar lag een beetje stof, de mat op de grond was na tuurlijk een beetje knarserig en het hoekje naast het trapje, waar zijn keuken was, een ietsje vettig en de ramen een weinig aangeslagen van het roken, maar overigens zag de boel er toch netjes uit. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2