VOORTZETTING DISCUSSIE HERVORMINGSPLANNEN Vrouw stak vrouw met dolkmes Hans van H. niet gezochte grafsclienner Mislukte overval postkantoor Westkapelle Vier doodvonnissen in Amerika Vergissing bij aanval uit de lucht Zware aardbeving op de Philippijnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 2 augustus 1968 124ste jaargang Nr. 20038 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, iel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand '°An tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, na 18.00 Redakleur: M. J. Bij "de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Riiigrijden op paarden te Renesse Enige concrete resultaat van vierdaagse conferentie: Dit nummer bestaat uit 8 pagina's PRAAG, 1-8. Na vier dagen prak tisch ononderbroken en klaarblijke lijk moeizaam onderhandelen, heb ben de Russische en Tsjechoslowaak- se partijleiders besloten de discussie over de Tsjeclioslowaakse hervor mingsplannen zaterdag in Bratislava voort te zetten. Aan dat overleg zul len wel Rusland's bondgenoten in het geschil met Tsjecho-Slowakije - Po len, Oost-Duitsland,Hongarije en Bulgarije - maar niet Roemenië en Zuidslavië, die Praag steunen, deel nemen. Voortzetting van het overleg is het enige concrete resultaat van de con ferentie te Cierna. Het uiterst laco nieke communiqué waarin dit werd meegedeeld, laat ampel ruimte over voor speculaties en ook voor vrees. Een tweede gevolg van het overleg is, zonder dat er officieel iets over is gezegd, een „staakt-het-vuren" in de ideologische polemiek tussen de Tsje clioslowaakse en Russische partij. Volgens zegslieden in Praag zouden de Russen ook hun bondgenoten tot kalmte gemaand hebben. Naast het communiqué bood alleen de toespraak van px-esident Ludvik Swoboda voor radio en televisie enig houvast Swoboda stelde krachtig dat Tsjecho-Slowakije zonder zijn communistische bondgenoten weinig overlevingskans heeft, maar be toogde even duidelijk dat men niet zal afwijken van het door de partij ingeslagen pad van hervormingen. Ook zei Swoboda dat „de Russische kameraden ons verzekerd hebben dat zij besloten hebben ons te steunen in de uitvoering van de taken, om schreven in het actieprogram van dc partij. UTRECHT, 1-8. Dc politie in Utrecht heeft tie 19-jarige mevrouw W.-P. aangehouden, (lie kort tevoren uit haal een 19-jarige hulp in de huishouding met een dolkmes ver scheidene steken had toegebracht. De vrouwen hadden elkaar ont moet. in een café aan de Oudegracht. Mevrouw W.-P. had vrij - veel ge dronken en maakte om bepaalde re denen ruzie met mej. L. D. K. die plotseling ernstig gewend werd toen mevrouw W.-P. uit haar rokband een mes tevoorschijn haalde en haar op het trottoir voor Jiet café twee steken in d'e onderbuik en een in de rug gaf. Mevrouw W.-P. nam daarop de ducht en werd korte tijd' later in de binnenstad gearresteerd. Het dolkmes is in beslag genomen. Aan gezien de vrouw bij haar onbeheerste manipulaties met het mes zichzelf aan de pols had verwond, werd zij ter behandeling naar het academisch ziekenhuis.overgebracht. Zij weiger- Schilders aan de dood ontsnapt ROERMOND, 1-8. De 50-jarige huisschilder R; van Vliet uit Sittard en zijn 26-jarige collega L. Enco uit Heerlen, zijn donderdagmiddag bij schilderswerkzaamheden aan de bui tenzijde van een flatgebouw op de Donderberg op 32 meter hoogte uit hun schildersplank geschoten, toen een verbindingskabel losraakte. De schildersplank kwam geheel verti kaal te hangen. Beide schilders dankten hun leven aan een reddings- gcrdel, die zij donderdag" voor het eerst gebruikten. De Roermondse brandweer heeft de beide mannen uit hun benarde positie bevrijd. de zich echter te laten behandelen en sloeg zelfs een ruit van de poli kliniek in Diggelen. Mej. L. D. K. is direct nadat zij werd aangevallen door omstanders naar het centraal militair ziekenhuis „Dr. Mathijsen" gebracht waar ope ratief ingrijpen noodzakelijk bleek. Mevrouw W.-P. is ingesloten onder verdenking van poging tot doodslag, c.q. zware mishandeling. Opnieuw kind klem geraakt in lift DEN. HAAG, 1-8. Opnieuw is een jongetje beklemd geraakt tussen lift en liftkoker. Een 3-jarig kind uit Londen speelde donderdagmiddag met leeftijdgenootjes in een lift in een hotel aan de Gevers Deynootweg in Scheveningen, toen het met zijn voetje bleef steken tussen liftbodem en een uitsteeksel - een ruitje - in de liftschacht. De ruimte tqssen lift en schacht bedraagt anderhalve cen timeter. Het jongetje kon worden be vrijd door inslaan van het ruitje. Zijn verwondingen zijn niet ernstig'. 1 Afgelopen zaterdag 'kwam een jon getje aan de Meppelweg' in Den Haag met zijn armpje klem te zitten. Het heeft toen anderhalf uur geduurd voor het kind uit zijn benarde posi tie werd verlost. De jongen ligt met ernstige wonden in het ziekenhuis. a President Johnson heeft donder dag een beroep op de wereldopinie gedaan, druk uit te oefenen op Noord-Vietnam, opdat dit land een gebaar niaakt waardoor de impasse bij het inleidend vredesoverleg zou kunnen worden doorbroken. Duljcek terug in Praag Partijleider Alexander Dubcek en andere leden van het Tsjechoslo- waakse communistische partij presi dium, zijn donderdagavond in het bureau van het centraal partijcomité te Praag uit Cierna aangekomen. Betogers, die verduidelijking van de r-esultaten van het overleg in Cierna eisten, begaven zich naar het bureau en verwacht werd dat Dub cek een delegatie van de betogers zou ontvangen. PRAAG, 1-8. „De conferentie van Bratislava zal maar een dag duren" en zaterdagavond afgelopen zijn, zo heeft de voorzitter van het Tsjeclio slowaakse parlement, Josef Smrkovs- ky, donderdagavond in de oude stad van Praag verklaard tegenover een duizendkoppige menigte, die „de waarheid" over de besprekingen in Cierna verlangde. De menigte, die tot ruim 10.000 man was aangegroeid, viel Smrkovs- ky enige malen in de rede en schreeuwde o.m. „waarom niet Zuid- Slavië en Roemenië?", doelend op Praag's bondgenoten, die niet voor het overleg in Bratislava zijn uitge nodigd. Ook voor de radio trachtte Smr- kovsky de bevolking gerust te stel len. „Ik heb u beloofd aan het eind van de onderhandelingen verslag uit te brengen, maar de onderhandelin gen lopen pas zaterdag af, in Bra tislava", zo zei hij. „Onze bevolking heeft blijk gegeven van veel ver trouwen in ons. Laat zij dat nog twee dagen bewaren, laat zij nog geduld beti-achten. Ik ben ervan overtuigd dat alles goed verloopt en dat wij ons allen erover zullen verheugen". Vliegtuigbom opgebaggerd DEN HAAG, 1-8. Bij bagger- werkzaamheden in de eerste Scheve- ningse binnenhaven is donderdag een vliegtuigbom boven water gekomen. De mijn opruimingsdienst is gewaar schuwd. Auto gekraakt: dode en twee gewonden BAEXEM. 1-8, Op de rijksweg Roermond-Weert bij Baexem is don derdagmiddag omstreeks vijf uur een Duitse personenauto uit Hagen (West-falen), die 'achter een vracht auto 'die midden op de rijweg voor gesorteerd stond stopte, van achte ren aangereden door een andere vrachtauto. Bij deze botsing werd de Duitse auto gekraakt. Een 55-jarige dame 'viel uit d'e auto en werd door een uit tegenovergestelde richting komende auto overreden. Zij was op slag dood. Haar 28-jarige dochter en de 47-jarige (bestuurder van de auto werden zwaar gewond. De slachtof fers zijn naar een ziekenhuis te Roermond overgebracht. Door deze botsing ontstond een grote ravage, zodat het verkeer moest worden omgeleid. f Wie flink is om van alles r aan te pakken moet nog een i tikje flinker worden om f f zichzelf aan te pakken. LAGE VUURSCHE, kasteel Drakensteyn: prins Claus verricht acrobatische toeren met Willem-Alexander zoals elke trotse vader met zijn zoon in een speelse bui. (Foto: Max Koot). BREDA, 1-8. Het is vrijwel zeker dat Hans van II, de man die enige tijd geleden in Duitsland werd gear resteerd, niet de graf- en kcrkschen- ncr is waarnaar politiekorpsen in Nederland en België reeds bijna twee jaar zoeken. Donderdagmorgen is zowel in Bre da als in Roosendaal een kerk be klad en de politie acht het bijna po sitief vast te staan dat. dit is gedaan door de man die men al geruime tijd tracht te vinden. Tussen half elf en half twaalf wer den door een kerkganger in de An- thoniuskerk in de St. Janstraat in Breda allerlei opschriften ontdekt. Onder het koor stond „Van Osta, ik ben er weer", ondertekend met „De Grafschender", op de doopkapel wa ren twee SS-tekens aangebracht met de tekst „Satan is onze God", op een trede van de preekstoel stond „leuge naars", verschillende kruiswegstaties waren overdekt met hakenkruisen en ook de Mariakapel was besmeurd. Tijdens een persconferentie ver klaarde hoofdinspecteur A. Puntman van de Bredase recherche, die zich RENESSE. Te Renesse organiseerde de V.V.V. gisteren (donderdag)-middag een geslaagde Schouwse Ringrijderij, welke werd gadegeslagen door vele honderden belangstellenden. Foto: een groepje deelnemers in afwachting om tol actie over te gaan, mei op de voorgrond een „voorjiitgeschoven post kijkgrage jongelui. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WESTKAPELLE, 1-8. Donderdag middag omstreeks 3 uur heeft een gewapende, ongeveer 25 jaar oude, jongeman een mislukte overval op het postkantoor van Westkapelle op Walcheren gepleegd. HONGKONG. Bij het westelijke deel van de Koreaanse bestandslijn zijn drie Noordkoreaanse infiltran ten bij een schermutseling in de nacht van dinsdag op woensdag ge dood, zo is officieel in Seoel meege deeld. De vulkaanuitbarsting op Cosla Rica SAN JOSE, 1-8. De uitbarsting van de vulkaan dc Arenal op Costa Rica heeft volgens officiële cijfers het leven gekost aan 100 mensen, terwijl velen vermist worden. Gouverneur Morera van de pro vincie Alajuela, die de cijfers be kendmaakte op een persconferentie, zei dat het zeer moeilijk was na te gaan hoeveel inwoners van afgelegen plaatsen nog' vermist worden. Inmiddels is een hulpprogram op gang gekomen voor de bewoners van het getroffen gebied, dat 170 km ten noordwesten van de hoofdstad San José ligt. In. het gebied rond de vulkaan zijn rijst- en katoenplantages vernield, evenals vele bomen. Ook zijn dooi de lavastroom rivieren buiten hun oevers getreden. Om die tijd wordt het postkantoor van de Zeeuwse badplaats dagelijks gesloten. Op het ogenblik dat post- kantoerhouder Lievense de deur wil de afsluiten, trachtte een met een pistool' dreigende „net uitziende" jongeman het kantoor binnen te dringen. De PTT-employé was net iets sneller dan de overvaller en smeet de deur in het slot. De jonge man nam ogenblikkelijk de benen. Van hem ontbreekt nog ieder spoor. Hij heeft aldus de rijkspolitie 'die een onderzoek instelt, kennelijk de be schikking gehad over een vervoer middel. De dader vluchtte een zij straatje in en vandaar ontbreekt elk spoor. De rijkspolitie wist niet pre cies hoeveel geld er in het postkan toortje aanwezig was. „In deze va- kantietijd is er altijd zoveel geld aanwezig dat zo'n overval de moeite waard is", aldus de rijkspolitie. Overval op alleenwonende man OVERLOON, 1-8. In Overloon is een overval gepleegd in de woning van de 65-jarige H. G., die alleen woont aan de Vierlingsbeekse weg in Gverloom Onder bedreiging persten twee mannen, die het huis waren bin nengedrongen, de bewoner een be drag van plusminus 200 gulden af en gingen er daarna vandoor. Het poli tic-onderzoek heeft nog geen resul taat opgeleverd. in het verleden veel met de graf- schenneraffaire heeft beziggehouden, dat hij altijd al het vermoeden had gehad dat Hans van H. niet de man was die men zocht. Ook een schrift kundige van het gerechtelijk labo ratorium in Den Haag heeft onmid dellijk na de aanhouding van Van H. gezegd dal men niet de juiste man had. BOSTON, 1-8. Een rechtbank in Boston, Massachusetts, heeft dood vonnissen geveld over vier leden van „Cosa Nostra", de Amerikaanse tak van de intex-nationale misdadi- gersorganisabie „Maffia". Daarmee kwam een einde aan een proces van 46 dagen, waarin zes mannen te rechtstonden voor de moord op een door „Cosa Nostra" ter dood ver oordeelde plaatselijke bendeleider. Twee van hen kregen levenslang. In de betrokken staat worden dood vonnissen met de elektrische stoel voltrekken. De verdedigers hebben hoger beroep aangetekend. SAIGON, 1-8. Amerikaanse vlie gers, die in juni van dit jaar voor de kust van Vietnam raketaanvallen deden op een Amerikaanse kruiser en een Australische torpedojager en daarbij een Amerikaanse patrouille boot tot zinken brachten, verkeer den In de veronderstelling dat zij op vijandelijke toestellen vuurden. Dit staat in een officieel rapport dat donderdag bekend is gemaakt'. Op het Australisch vaartuig, de „Ho- bart" vielen twee doden. Van: d'e patrouilleboot worden nog' vijf man nen vermist. Noordelijke wind Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt mei plaat selijk enkele buien en vannacht hiel en daar mist. Tot matig, aan de kust tot vrij krachtig toenemende wind, draaiend naar noordelijke richtin gen. Weinig verandering in tempe ratuur. 3 aug. Zon op 5.05, onder 20.27. Maan op 16.38, onder 23.44. 4 aug'. Zon op 5.06, onder 20.25. Maan op 18.02, onder 5 aug. Zon op 5.08. onder 20.23. Maan op 19.10, onder 0.31. Volle maan: 8 aug te 12.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 aug. 9.14 v.m 4 aug. 5 aug. il.44 n.m. 10.36 v.m. 23.14 n.m- 12.02 n.m. n.m. BROUWERSHAVEN 3 aug. 9.11 v.m. 21.42 n.m. 4 aug. 10.32 v.m. 23.06 n.m. 5 aug. 11.56 v.m. n.m. Doodtij: 4 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-8. Het K.N.M.I. deelt emde: Ten westen van de Britse eilanden handhaaft zich een hoge- drukgebied met een uitloper tot bo ven Scandinavië, terwijl zich boven west Europa een samengesteld lage drukgebied bevindt. Donderdag kwamen in ons land verspreide re- gen- en onweersbuien voor. en het vliegveld Twente registreerde onge veer 40 mm. Het weer in onze om geving zal ook het komende etmaal in 'hoofdzaak door het lagedrukge bied worden bepaald. Kleine storin gen trekken met de zwakke zuid westelijke bovenstroming over Frankrijk noordoostwaarts, zodat ook zaterdag plaatselijk enkele bui en worden verwacht. De wind zal zwak tot matig zijn uit noordelijke richtingen, bij weinig verandering in temperatuur. Moeder en dochter gedood door vallend puin MIJNSHEERENLAND, 1-8. De 36-jarige mevrouw Bornkamp-van de Wulp uit Mijnsheerenland, en haar driejarig dochtertje Ester zijn thuis door vallend puin gedood. De heer Bornkamp was met een zeventienjarige jongen op het dak van de woning' bezig met'het afbre ken van de schoorsteen. Toen ze met. het hakken tot de pannen van het dak gevorderd waren, brak het deel van de schoorsteen, dat schuin over de open zolder van het huis liep, en dat door een balk gesteund werd, in tweeën. Het dochtertje dat op de zolder aan het spelen was, werd direct on der de brokstukken bedolven. Het puin dat door het trapgat naar bene den viel, verwondde de moeder do delijk. Tientallen doden en gewonden MANILLA, 2-8. Dc Fhilippijnsc hoofdstad Manilla is door een zware aardbeving getroffen, waarbij naar gevreesd wordt enkele honderden do den zijn gevallen. In de Chinese wijk stortte een flatgebouw van vijf verdiepingen in. Volgens de eerste berichten zijn tweeenzestig lijken onder het puin vandaan gehaald en liggen er ver moedelijk nog honderden mensen on der bedolven. Reddingsploegen heb ben minstens honderd mensen le vend uit het puin gehaald. Er hebben zich twee bevingen voorgedaan, die een slapende stad troffen. Het epicentrum bevond zich in de provincie Isabella, tweehon derd kilometer ten noorden van Ma nilla. In de hoofdstad brak op ver scheidene plaatsen brand uit. en de bevolking vluchtte de straat op. De eerste beving deed zich om 04.21 uur plaatselijke tijd voor en hield een minuut aan. waarna een half uur la ter een tweede, zwakkere beving volgde. President Marcos heeft vrijdag morgen vroeg in een radiotoespraak verklaard dat de overheid al het mo gelijke zal doen om de slachtoffers te helpen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1