Schouwse ringrijderij te Renesse Bisschoppelijke brief aan priesters STREEKNIEUWS KOELBLOEDIG Vlotte en vroege verzending kenmerken voor mosseljaar 1968 Boeiend kijkspel: ZIERIKZEE, 2-8. Heden (vrij dag)mor gen omstreeks elf uur stegen in de Nobelpoort en omgeving scherpe dampen van de straatstenen omhoog, af komstig van een groot aantal liters zoutzuur uit een lekkende mandfles, die werd vervoerd in een vrachtwagen van de fa. Uzelenberg, lijndienst Brui- nisse-Zierikzee. De dienst gemeentewerken kwam in actie om de stroom zoutzuur, die hier en daar plassen had gevormd, met zand in te dammen en de straat te reinigen. De rijkspolitie zorgde er voor dat de Nobelpoort voor al het verkeer werd afgezet, omdat de bijtende vloeistof uiteraard gevaar opleverde voor auto- en fietsbanden. Omstreeks hal ftwaalf van morgen was men nog druk in de weer met het opruimingswerk. Foto: een rijkspolitieman bekijkt de gevolgen van de inwerking van het zuur op de achterband van de vrachtauto. (Foto: Zienikzeesche Nieuwsbode). RENESSE, 1-8. Bijzonder attrac tie!' was gisteren (donderdag)middag een echte Schouwse ringrijderij met paarden, die door V.V.V. „Renesse Vooruit" werd georganiseerd op een zeer geschikt terrein aan de Emma- weg. Er bestond een zeer grote be langstelling voor dit boeiende kijk spel, waaraan werd medegewerkt door een flink aantal ruiters en ama zones. Een actieve commissie, bestaande uit de heren J. H. Ranft. L. C. Hoo- gerhuis en L. Verseput, hebben met de organisatie van deze ringrijderij een goede greep gedaan. De wedstrijden werden in twee klassen verreden: een klasse voor se nioren en een jeugdklasse. Na een spannende strijd om het bezit van ZIERIKZEE/BRUINISSE, 31-7. Iets wat tot dusver voor onmogelijk werd gehouden, is gebeurd met de mos selverzending in de maand juli. Nu de opening van het mosselseizoen niet meer door het Productschap wordt geregeld, begon reeds half ju ni een min of meer geregelde verzen ding, terwijl begin juli de mosselin- leggerijen begonnen. Nu mag' men de vlotte verzending tegenover andere jaren zeker niet wijten aan het Mosselkantoor. De re den van de bijzonder goede afzet zal in de eerste plaats wel de goede kwaliteit mosselen zijn die worden aangevoerd en die onze zuiderburen, de Belgen stimuleren tot een groter het grootste aantal ringen ging bij de senioren de eerste prijs naar de heer A. Verseput Gz. Hij kwam hier mee in het bezit van de door de plaatselijke V.V.V. beschikbaar ge stelde wisselbeker, alsmede een dooi de gemeente Westerschouwen be schikbaar gestelde wisselplaquette. De tweede prijs kwam in bezit van Joh. Hoogenboom te Noordwelle, die een beker kreeg aangeboden, be schikbaar gesteld door de firma M. Krijnse Lokker; derde werd A. Pad mos; 4e N. Beije Jzn.; 5e Karei Wen- nink; 6e Jolien van Hoorn. In de jeugdklasse ging de over winning naar Monique Kohschulte, die een beker, beschikbaar gesteld' door de firma L. C. Hoogerhuis, werd overhandigd; 2e werd Eduard Koh- schulte; 3e Ingrid Peters. verbruik. 31 juli waren er te Yerseke niet minder dan 41 kwekers die een vracht mosselen aanbrachten en die via het veiling-systeem toch allen werden verkocht, naar gelang van de kwaliteit van f 12,1 tot f 20,- per ton. De meeste goede partijen gingen weg in de middenklasse (f 13,- tot f 16,-). Ook vorige week was er een ruime aanvoer, zodat al enige tijd gevreesd wordt, dat de prijzen zullen instor ten en veel mosselen onverkocht zou den blijven. Dit is echter nog slechts in één zaak gebeurd. De Waddenzee-mosselen blijken niet alleen uitstekend vaia kwaliteit Verborg vrouw zich in opbergruimte voor het neuswiel van vliegtuig? PARIJS, 1-8. Een piloot van Air France heeft donderdagmiddag op het Parijse vliegveld Orly uit de verte gezien dat een vrouw zich ver borg in de opbergruimte voor het neuswiel van een driemotorig straal vliegtuig van de Portugese maat schappij T.A.P. dat op het punt van vertrek stond. Hij waarschuwde de verkeersto ren, maar het toestel was inmiddels opgestegen. De piloot meldde, dat hij grote moeite had gehad met het op trekken van het neuswiel. Op de rotbaan is een handtas ge vonden, waar verschillende dingen uit waren gevallen, o.a. een pas poort op naam van een Zuidslavi- sche. Ook waren er bloedvlekken op het beton te zien. Het vliegtuig is norma all in Lissa bon geland, nadat de piloot de ver keerstoren had verzocht uiilt te kij ken of ihet neuswiel goed naar bui ten 'kwam. Op het vliegveld zei men niets bijzonders aan het neuswiel te hebben gezien, ook geen bloed. Oost- en West-Duitsland HAMBURG, 1-8. Met ingang van donderdag mogen Oosfcduitse kran ten vrij dn west-Duitsland worden verkocht. Dit is mogelijk door een wijziging van de Westduitse wet op de politieke misdaden. Oostduditsers mogen nu ook naar de bondsrepu bliek komen ter bijwoning van con gressen e.d. Westduitse communis ten mogen naar politieke vergade ringen in de D.D.R. Schrijver P. de Zeeuw overleden NIJKERK, 2-8. Donderdagavond is op 78-jarige leeftijd te Nijkerk overleden de heer P. de Zeeuw J. Gz., bekend als schrijver van ver scheidene kinderboeken, speoiaal op historisch gebied. Ook schreef hij een boekje getiteld „Nijkerk in de greep der nazi's". De heer De Zeeuw heeft 37% jaar het gereformeerd onderwijs gediend en bekleedde talrijke functies op kerkelijk en maatschappelijk gebied. UTRECHT, 2-8. In de brief aan hun priesters, welke de Nederlandse bisschoppen tijdens hun spoedberaad op woensdagavond jl. over de ency cliek „Humanae Vitae", waarin paus Paulus VI zijn visie geeft op het pro bleem van de geboortebeperking, ge zamenlijk hebben opgesteld, wordt o.m. gezegd, dat een katholiek eer bied verschuldigd is aan het gezag en het woord van de paus, en dat „wij katholieken geloven in de pau selijke onfeilbaarheid". „Al is deze encycliek geen onfeilbare, dogmati sche uitspraak, toch is zij een waar pleidooi voor de waardigheid van het leven en een oproep tot verantwoor delijkheid in geslachtelijkheid en hu welijk, die voor onze samenleving van zeer groot belang is". Bliksem geslagen in boerderij DA'LFSEN, 1-8. Donderdagmid dag omstreeks vijf uur is tijdens een hevige onweersbui de bliksem inge slagen in de boerderij van landbou wer T. Broeks in Hoonhorst, ge meente Dalfsen. De brand werd be streden door de brandweerkorpsen van Dalfsen en Heino. D:e boerderij werd totaal verwoest, terwijl van de inboedel vrijwel niéts kon worden gered. Een direct aangrenzende var- kensschuur en hooiberg konden be houden blijven. De schade zou 100 duizend' gulden bedragen. Scheepvaartberichten Ameland, 1-8 1000 mijl o Bermuda naar Curagao. Aludra, 1-8 530 m zw. Karachi naar Beira. Atys, 31-7 835 mijl n. Natal naar Monrovia. Camitia, 31-7. 330 mijl z. Panamacity naar Valparaiso. Calamares, 1-8 30 mijl Key west naar Almirante. Echo, 1-8 130 mijl z.z.w. Ouessant naar Pointe Noire. Esso Amsterdam, 31-7 Port Evergla des naar Charleston. Geestland, 31-7 350 mijl z.w. Azoren naar Barbados. Koratia, 1-8 440 mijl n.w. Freetown naar Walvisbaai. Maasdam, 31-7 100 mijl o. Belle Isl. naar Montreal. Philippia, pass. 1-8 Dakar naar Li verpool. Slamat, 31-7 van Hamburg naar Rot terdam. Zafra, 1-8 25 mijl n. Masira eilanden naar Kharg eilanden. met een hoog visgewicht, ze schij nen ook nog goed bestand te zijn te gen warm weer, want men hoort weinig of geen klachten over mosse len, die door de warmte teveel heb ben geleden. Uit deze optimistische berichten mag men niet afleiden dat het alle mosselkwekers nu voor de wind gaat. Velen zijn nog niet aan d'e le vering toe. Er zijn hier en daar nogal wat mosselen met zeepokken bezet en er beginnen weer berichten bin nen te komen van zaadvat in 'de mosselen. Gelijk bekend kan zaadval in de mosselen enorme stroppen opleveren. Het mosselzaad gaat groeien en ver stikt de consumptiemosselen, waar door soms duizenden tonnen verlo ren gaan. Het verkeer over de Grevelingendam De maand juli 1968 sloeg wat het verkeer over de Grevelingendam betreft alle records. Er passeerden namelijk in deze maand aan het tel- apparaait bij de Greveiingensluis 228.508 auto's over de snelweg, dat is ruim 25.000 meer dan het' vorige jaar in deze maand. Het daggemid- delde ligt regelmatig boven de 6000 met uitschieters op zaterdagen en zondagen. De totaalstand vani de automatische teller was op 1 augus tus 's morgens 3.879.070. ZIERIKZEE „Miss" uit Ouddorp en niet uit Oude Tonge Het was bepaald niet de bedoeling om de lezers met een speciale be langstelling voor de „Miss"-verkie- zing om de tuin te leiden, maar de winnares van de vijfde voorronde, mejuffrouw Els van Ginneken, is niet zoals in het verslag van de ver kiezing werd gemeld - afkomstig uit Oude Tonge. Mejuffrouw Van Gin neken woont nl. in OUDDORP. Ui teraard doet dit weinig af of toe aan de verschijning van de nieuwe „Miss", maar toch was er uiteraard alle aanleiding om de gemaakte fout te herstellen, hetgeen bij deze is ge schied. Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart In ide komende week geeft de or gelist Dirk Jansz. Zwart bespelingen -op he 'torgel van de Grote Kerk te Zierikzee op dinsdag 6 en zaterdag 10 augustus. Op beide dagen hebben deze orgelbespelingen 's middags om 4 uur en 's avonds om 8 uur plaats. De programma's bestaan uit werken van Bach, Krebs, Widor, Guilmant, Thours, Muddle, Jan Zwart en an deren. SCHARENDIJKE Concert muziekverenigingen Heden (vrijdagavond) zal door de Brouwershaven en „Con Amore" uit Noordgouwe een concert worden gegeven. Na afloop hiervan zal met muzikale begeleiding een lampion- optocht worden gehouden. Zaterdagmiddag a.s. zal bij gun stig weer op het strand bij de Koe pel het uitgestelde strandfeest wor den gehouden voor kinderen tot 16 jaar. Lijk jongeman gevonden Donderdagmorgen werd bij de perszuiger voor de zeedijk aan het Baken, het lijk drijvende gevonden van een jongeman. Door personeel van de Rijkswaterstaat werd het stoffelijk overschot in de vl'ethaven aan land gebracht. Het lijk werd ge ïdentificeerd als dat van de 20-jarige jongeman J. H. M. A. van R. uit Reuzel (Noord Brabant), die vorige week aan het strand te Renesse ver drenk. BURGH Ongelukken op rijwielpad Het fietspad 'langs de Hogeweg van Bungh naar Westerschouwen blijft gevaar opleveren. Woensdag avond hebben zich opnieuw twee on gelukken voorgedaan met bromfiet sen, met het gevolg dat twee per sonen ini 'het ziekenhuis moesten op genomen worden. HAAMSTEDE Concert „Witte van Haemstede" Morgen (zaterdag) a vond zal door de Kon. Harmonie „Witte van Haem stede'' een concert worden gegeven op de Beatrixweide, aanvang 8 uur. Tijdens ihet programma zal de uit slag van de loterij worden bekend gemaakt. DUIVELAND De regenval in juli 1968 De maand juli 1968 was een natte maand. Er viel in oostelijk Duive- land 108% mm neerslag, het gemid delde voor juli (toch ai hoog) is 83 mm. De eersteweek 'tot zaterdag viel 'er al 13.3 mm, maar zaterdag 6 juli (wielerwedstrijd te Bruinisse) viel er niet minder dan 35.7 mm. en 's woensdags daarop nog eens 31.5 mm. Gelukkig was het in de feestweek droog (de laatste dag, za terdags) 'viel er 3.6 mm. De derde week (22-27 juli) was de neerslag 10.9 mm.; de laatste dagen van juli viel er nog 6.6 mm. Juli telde twee erg warme dagen met a-esp. 30 en 32,5 gr. C., nadat het op 30 juni al 26 gr. was geweest. BRUINISSE Gevonden voorwerpen Als het druk is te Bruinisse (en het' was druk, vooral in de feestweek). wordt er veel verloren en veel ge vonden. Van de gevonden voorwer pen resulteerden eind juli nog: een groen suède jasje, een bruine porte- monnaie, een driewielig kinderfiets je, een bel (scheepsmodel), een gou den armband, een gewoon sleuteltje, een Lips 'sleuteltje, een hamer, een sleutel met hanger, een rod'e porte- monnade, een bruine portemonnaie, een brilmontuur met glazen en zak- kam, .een marine pet (Sea Scout), een paar kinderschoentjes, een Rhonson aansteker samen met een zakmes. Tienduizendste op „Urk duizend jaar" URK, 1-8. In verband' met het dui zendjarig bestaan van Urk wordt het voormalige eiland dagelijks door vele mensen uit binnen- en buiton land bezocht. Vandaag ontving de expositie „Urk duizend jaar" d'e tienduizendste bezoeker. Het was d'e heer Veldink uit Diepenveen, die door de burgemeester werd verwel komd en toegesproken. Namens het bestuur „Duizend jaar Urk" bood de heer Koffeman, de supervisor van de herdenkingsfeesten, hem enige geschenken aan. ZIERIKZEE Groep jongelui naar Engeland Woensdagmorgen is weer een groep van vijftien jongelui van hier vetrokken naar Hatfield voor een vakantieverblijf van veertien dagen. De groep staat onder leiding van de heer J. W. Roskam, leraar aan de l.t.s. te Zierikzee. De groep wordt op woensdag 14 augustus a.s. (rond 7 uur) 'te Zierikzee terug verwacht. DIVERSE BERICHTEN GENEVE. August Lilndt, di ebelast is met de coördinatie van de hulp- actiés voor de slachtoffers van de burgeroorlog in Nigeria, is in de nadht van woensdag op donderdag naar Biafra gevlogen, zo heeft het internationale comité van het Rode Kruis in Genève donderdag bekend gemaakt. LA PAZ. President Barrientos van Bolivia heeft de boeren in zijn. lanid', onder w.ie hij veel aanhang heeft, gevraagd hem in geval vani een po ging tot omverwerping van zijn be wind gewapenderhand te steunen. De president sprak van wijdverbrei de geruchten als zou een staats greep op handen zijn. MADRID. Generaal Franco heeft een uit zes leden bestaande commis sie gevormd, die op 11 augustus in de Spaanse gebieden Rio Muni - ge legen tussen Kameroen en Gabon - en op het Spaanse eniland Fernando Po voor de kust van Nigeria een re ferendum moet organiseren over een eerder op een conferentie in Ma drid opgestelde tekst voor de grond wet voor de twee gebieden, die naar men verwacht op 12 oktober onaf hankelijkheid zullen verkrijgen. KIRUNA. De Europese organisa tie voor onderzoek van de ruimte (ESRO) heeft op haar proefterredn bij Kiruna in het noorden van Zwe den een „Centaur"-raket gelanceerd. De met de door de universiteit van Stockholm ontwikkelde apparatuur uitgeruste raket bereikte een hoog te van 135 kilometer. AMSTERDAM. In overspannen toestand is Johnny Kraaykamp woensdagnacht van zijn woning in Amsterdam naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij een absolute rustkuur ondergaat. b 204 vooraanstaande Slowaken - communisten en partijlozen - hebben donderdag in een manifest „De Tsje chische Broeders" gevraagd Slowa kije gelijkberechtiging te verlenen in een Tsjechoslo waakse federatie. BREDA. Na veel moeilijkheden en een wilde achtervolging is de poli tie van Breda en Tilburg er in ge slaagd de 32-jarige arbeider P. L. uit Breda aan te houden. De man wordt verdacht van poging tot dood slag op zijn ex-verloofde, de 20-ja- rige Marianne B. uit Breda. BREDA. Twaalf maanden gevan genisstraf, waarvan vier voorwaar delijk, eiste de officier van justitie bij de Bredase rechtbank, mr. E. B au wens, donderdag tegen de Til- burgse boekhouder T. H„ die op 15 januari lin Tilburg f 20.000 heeft ver duisterd. AMSTERDAM. Aan de Amster damse Ballast Maatschappij is het beheer opgedragen van het water leiding- en rioleringssysteem in Damman (Saudi Arabia). KERKNIEUWS (Verbeterde opgave) Oud. Ger. Gemeente - Oosterland Zondag 4 augustus: 9.30, 2 en 6 uur, ds. L. Gebraat St. Philipsland. DELFZEIJL. „Ik doop u Johanna Louisa en wens u behouden vaart en succesvolle reddingen". Met deze woorden is donderdagmiddag in Delfzijl de nieuwe reddingboot van de K.N.Z.H.R.M., de „Johanna Loui sa", gedoopt door mevrouw M. H. Knijtijzer-Seijlhouwer en daarna, hangend in de takels van een drij vende bok, in het water gezet. ROTTERDAM. De nieuwste aan winst van L. Smit Co's interna tionale sleepdienst, de motorsleep boot „Rode Zee", heeft donderdag middag met ongeveer driehonderd genodigden een geslaagde proeftocht op de Noordzee gemaakt. DEN HAAG. Het Katwijkse vis sersschip KW-14 is donderdag de ha ven van IJmuiden binnengelopen met een Duitse mijn aan boord. Dit is volgens de Marinevoorlïchtingsdienst een van de gevaarlijkse soorten Duit se mijnen. De opgeviste mijn werd later in volle zee tot ontploffing ge bracht. Van Amerikaanse militaire zijde in Saigon is vrijdag vernomen, dat voor de vijfde augustus, de dag waarop de republikeinse conventie in de V.S. begint, een aanval op de hoofdstad werdt verwacht. Dit op grond van buitgemaakte documen ten en mededelingen van gevange nen. De koelbloedigheid van de Tsje chen gaat spreekwoordelijk worden in deze tijd, maar in Nederland le ven ook nog mensen, die niet snel overstuur raken. Er is een recent voorbeeld van. Opgetekend door een buspassagier, die van Haamstede naar Rotterdam reed. Hij zat daar een beetje peinzerig aan het. raam van de bus, zoals passagiers dat kunnen doen. Maar - als waarnemer - reed hij. zonder het te weten, een complete sensatie tegemoet, die zich voordeed op de Grevelingendam. Op die dam, kwam een auto - waaraan gekoppeld een aanhangwa- gentje - de bus tegemoet. Om on verklaarbare reden begon de auto te slingeren en het aanhangwagen- tje raakte los van het moedervoer tuig. Het vloog als een raket de lin kerberm in en de buschauffeur was mooi blij dat dit projektiel geen doel trof. Intussen gebeurde er met de auto ook van alles. Er zaten zes mensen inAuto plus mensen gingen over de kop en daarna nog eens, zo dat de wagen weer netjes (nu ja, netjes) op zijn wielen stond. Maar deze capriolen voltrekken zich natuurlijk niet straffeloos. Het dak van de auto ivas geheel ver nield, al de ruiten waren er uit en het vehikel was indrukwekkend verfomfaaid. Maar wat is de tvaarde van een auto als er mensen inzitten? Niets. De zes bleken slechts onbe duidende schrammetjes te hebben opgelopen. De buspassagier was door het gebeuren wreed uit zijn gepeins gewekt. Hij rende naar het wrak, bang voor tegenliggers en bang ook voor de mogelijkheid dat het wrak in brand zou vliegen. Maar geluk kig, er kwam geen brand en er wa ren ook geen tegenliggers, zodat „de zes" zich uit de gehavende doos be gonnen te wurmen. Moe kwam het eerst naar buiten. Ze stond op de rijweg, keek eens even naar de ravage en zei toen te gen haar echtvriend, die bleek en stil nog achter het stuur zat: „Dat zal je centen kosten Piet". Een kor daat „wijf' dachten we, geschoold in economisch denken en handelen om het zo goed mogelijk te doen voor pa en vier kindertjes. Ook één die het hoofd koel zou houden onder alle omstandigheden. Echt een vrouw om in de buurt tg hebben als er op hoog niveau gepraat wordt en de grond in de verte dreunt van vreem de. tanks. Je zou zo'n mens bijna een tijdje aan Praag uitlenen. SCHIEREILANDMAN. fraaie paarden trokken de aandacht van meer dan duizend toeristen (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Gevaren: Zeepokkeu en zaadval op de mosselen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 18