De en toeristen de Zierikzeese autochthonen Andere toeristen namen plaats van de bouwvakkers weer in elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee Versperren ZIERIKZEE, juli. Dit is de maand, het seizoen van de vele mensen in Zieriikzee. De zaak ligt duidelijk; vo rig jaar was het zo mooi en zo warm, dat het merendeel van de badgasten zich bezatte aan zon en zomer. Mis schien wordt het nog wel zo in1 de resterende weken, maar wat voor afging was gestempeld door klima tologische onduidelijkheid, om geen erger woord te gebruiken. meters kunnen en willen lopen en dit doende proeven ze een vleugje sfeer van deze oude stad, waarover straks - maar gelukkig is het zover .toch nog niet - weer de stilte van de herfst daalt. Dan is alles weer „gewoon", maar dat betekent toch ook duidelijk opgenomen zijn in een durende ritmiek, die alle ver halen over een droomstil, slapend stadje (vroeger ging dat zo) tot sprookjes maakt. Maar iets meer onder ons zijn we dan weer. Dat wel! Minder gunstig tot slecht weer mag ook en velen weggewaaid uit „ons aller" Westhoek kwamen hier wat oude-stadjes-sfeer proeven. Dat konden de autochthonen goed mer ken. Veel mensen in de zaken, veel vreemdelingen in het museum (Zie- rikzees' archivaris: „dit is een top jaar tot nu toe") en veel mensen op straat, die soms aan collectief ver sperren deden en doen, want Zie- •rikzee heeft weliswaar geen loop trottoirs, maar dat betekent nog niet dat het Wegenverkeersreglement een clausule zou bevatten op grond waarvan iedereen maar vrijelijk in het midden van de straat mag gaan staan en zeker groepsgewijze niet. Maar goed, laten we aan Henriëtte Roland Holst denken en haar raad opvolgen: „laten we zacht zijn voor elkander kind", want de toerist weet het allemaal zo niet en hij is ken nelijk zo in de ban van onze hier en daar nog middeleeuws aandoende schoonheden, dat hij de moderne verkeersregels er bij vergeet. De autochthonen de kijkers op de bankjes KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND NIEUW BUINEN. De 20-Jarige B. Smith uit Nieuw Buinen is in het. academisch ziekenhuis te Groningen overleden aan verwondingen die hij vorige week woensdag opliep bij een verkeersongeval op de weg Onnen- Zuidilaren. Hij is het tweede slacht offer van dit ongeval. BOBKEL. In Boekei is de pas een half jaar geleden in gebruik geno men proefboerderij van de heer Lankveld gedeeltelijk verbrand. De bedrijfsruimte is verloren gegaan, alsmede vijf kalveren en 12 bunder hooi. APELDOORN. Bij de „Internatio nale Stock- cair races" in Epe is tij dens de laatste manche van de finale een der auto's ingereden op een wedstirijdcornmissaris. Deze, de 37- jarige W. van Win su m uit Warmond werd levensgevaarlijk gewond naar een ziekenhuis in Apeldoorn over gebracht. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie zoekt naar de identiteit van een naar schatting 70-jarige man, die op de hoek van de Jan Pieter Heijestraat-Wilhelminasbraat in el kaar zakte en overleed. MUSSEL. Door onbekende oor zaak brak brand uit in een grote sOhuur achter de woning van de landbouwer en expeditiebedrijf G. H. Weinans aan de Mussel weg in Mussel. De 'brandweer van Stads kanaal kon niet verhinderen dat de schuur totaal werd verwoest. BERGEN. In Vianen bij Cuyk is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in de boerderij van de heer Th. van Eist. Het gehele be- drijfsgedeelte met de oogst en de machine-iinventaris ging hierbij ver leren. VENLO. Op uitnodiging van de „Royal Air Force Escaping Society" zullen 27 Nederlandse „pilotenhel- pers" uit de jaren 40-45 een week gratis vakantie in de Engelse hoofd stad doorbrengen. Deze pilotenihel- pers, waaronder zeven dames, ver trekken woensdagmiddag van de vliegbasis „Ypen'burg" met een „Co- met" van de R.A.F. HEERLEN. Op de autoweg Heer len-Neerbeek onder Nuth is de heer M. Meens uit Spaubeek om het leven gekomen. Zijn wagen slipte en raak te van de weg. Een mede-inzittende eveneens uit Spaubeek werd zwaar gewond naar het Heerlense zieken huis overgebracht. UTRECHT. De 63-jarige lasser C. A. de Vente uit Utrecht is op het kruispunt Quatre Bras in Wouden berg bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. ZANDVOORT. De Britse coureur Chris Lambert is zondagmiddag overleden aan de gevolgen van een ongeluk tijdens een race met formu les-wagens op het circuit van Zand- voort. De Brit reed in een Brabham Ford. DEN HAAG. Evenals vorig jaar zal „Het Huis ten Bosch" in Den Haag ter bezichtiging opengesteld worden vanaf heden tot en met 30 augustus. KAPELLE. Sinds enkele dagen worden er op de fruitveiling in Ka- pel'le-Biezelinge weer bramen aan gevoerd. Het zijn nog maar erg klei ne hoeveelheden, maar het is het be gin van een oogst die weer rijk be looft te worden omdat het gewas er goed voor staat. DEN HAAG. Op de weg Warga- Wartena in de Friese gemeente Idaarderadeel ging de 15-jarige K. Halbersma uit Wirdum in de nacht van zaterdag op zondag even op de weg liggen. Hij werd door een auto, waarvan de bestuurder moest dim men voor een tegenligger, overreden en was op slag dood. WONSERA/DEEL. Op de afsluit dijk bij Wonseradeel reed een per sonenauto tegen een rechts van cje weg staand ijzeren hek en schoot vervolgens over de rijbaan tegen de links staande muur van de spul- sluizen. Van de drie inzittenden overleed de 19-jarige Groningse bankwerker Pieter Mulder op weg naar het ziekenhuis. UTRECHT. Vijf van de twaalf K.V.P.-ers in de Utrechtse gemeente raad hebben met ingang van maan dag hun lidmaatschap van de Ka tholieke Volkspartij opgezegd. Wet houder W. J. Vergeer heeft boven dien zijn functie van wethouder ter beschikking gesteld. DEN HAAG. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in de eerste helft van dit jaar 1.272 faillissemen ten uitgesproken. Dit betekent in vergelijking met het le halfjaar 1967 (1.198) een toeneming met 6 procent. HOGESCHOOL DER WETENSCHAP Om weg te gooien Zweedse technici zijn er in ge slaagd een nieuw typeweggooifles te vervaardigen die belangrijke voor delen biedt op de huidige. Deze wa ren vaak van glas, die eenmaal weg geworpen hinderlijk afval vormden dat niet verging en bovendien in ge vaarlijke scherven uiteen kon vallen. Plastic exemplaren bleken niet te verteren en waren evenmin een ideale oplossing. De nieuwe types zijn van kunststof en vergaan na verloop van tijd door grondzuren en verdwijnen volledig. Bovendien is deze nieuwe verpakking veel lichter dan glas. Calorieën Fietsen is voor mensen die af wil len vallen te verkiezen boven wan delen. Een wandelaar verbruikt tij dens één minuut wandelen 1,5 ca lorieën, als men daarentegen lang zaam fietst loopt dit verbruik al op tot 4, met tegenwind tot 6 en trapt men dan nog flink door dan loopt het calorie-verbruik op tot 8 per minuut. Hygiëne In Chicago wordt een proeffabriek gebouwd die rioolwater en -slijk be handelt met gammastralen. Om ra dio-activiteit te vermijden is de in stallatie diep in de grond ingegra ven. Het gereinigde water blijkt niet radio-actief te zijn, de behandeling doodt de cyaniden en virussen beter dan chloor en bevorderen een snel lere bezinking van de vaste stoffen. Tandpasta Naast de soorten tandpasta die wij kennen en die vaak als „verbeterd" worden aanbevolen is men er in Zweden in geslaagd een werkelijk nieuwe tandpasta te maken waarin inplaats van de conventionele slijp- poeders die het natriumfloride of fluor bindt, plastic artikelen ge bruikt, die het fluor loslaat en aldus een beschermende invloed op hel gebit heeft. WILLEMSTAD (Curasao). Ruim 3000 leden van de Curagaose bond van overheidspersoneel hebben in Willemstad een bijeenkomst en een mars gehouden als protest tegen de weigering van de overheid een sa larisverhoging van tien procent te geven wegens de gestegen kosten van levensonderhoud in de afgelo pen tien jaar. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ede (vac. J. v. d. Heu vel): C. Vos, Gouda. Bedankt voor Sirvt-Nicolaasga en Tjerkgaast (Fr.): Th. P. Pol. Lage Zwaluwe (N.B.). Ger. Kerken Beroepen te Ommen (vac. J. D. B. v. d. Meuten): drs. R. Fernhout, Waardhuizen, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Bedum (vac. K. Reenders): B. G. de Valk, Heeren veen. Ger. Gemeente RENESSE. Donderdag 1 augustus: ds. J. Panwekoek (7 uur). d De Surinaamse overheid over weegt stappen om het dragen van messen te verbieden. Dit in verband met het toenemend aantal steekpar tijen van de laatste tijd. Zeven Oostduitsers zijn eind vo rige week via Tsjecho-Slowakije naar west-Duitsland uitgeweken, zo deelt het Beierse ministerie van binnenlandse zaken mee. VLAM IS UIT j AMSTERDAM, 27-7. De „eeu- 4 l wige" vlam van de Mobil raf- 4 4 finaderij in het Amsterdamse 4 f havengebied is op het ogen- 4 blik uit en dat heeft in wijde 4 4 kring de aandacht gelrokken. 4 4 Het commentaar van Mobil is 4 4 simpel: men is nog doende de 4 4 raffinaderij te testen en dat 4 4 betekent dat er nog geen con- 4 4 tinu produktieproces aan de J 4 gang is. Op geregelde tijden f 4 worden onderdelen van de f 4 raffinaderij stil gelegd om de f 4 zaken te controleren en dat f 4 kan - zoals nu - betekenen f 4 dat dan ook de vlam dooft, f r Overigens kan dit ook voor- f 4 komen als het produktieproces f wel volledig op gang is geko- f 4 men en ook dan hoeft niemand f 4 ongerust te worden - zo zegt f f een woordvoerder van de olie- 4 4 raffinaderij. 4 4 De officiële opening door 4 4 Z.K.H. prins Bernhard in aan- 4 4 wezigheid van o.m. minister 4 4 De Block en burgemeester 4 4 Samkalden is bepaald op 24 4 4 september in de morgenuren. 4 4 4 Wisseling in Westhoek Maar intussen moeten de autoch thonen ook leven. Ze bewegen zich on-Zierikzees' haastig tussen de drommen en zijn in het bellen, toe teren (en soms foeteren), claxone ren en als-'t-u-blieft roepen al een ein'dweegs gevorderd. Zo leven we ergens toch nog gelukkig met el kaar, maar helemaal de hoogste wijsheid hebben de kijkers op de bankjes ontdekt. Zij prolongeren de rust van de oude dag temidden van het 'toeristisch tumult en krijgen vi sueel allerlei variaties op het dage lijks kijkmenu voorgeschoteld. Ze vinden dat heel best die bejaarde kijkmannen, want - laten we eerlijk zijn - er is soms allerlei interes sants te zien en hun commentaar op de Zierikzeese invasies is dan ook positief. De jeugd Opmerkelijk evenwichtig en van zelfsprekend houdt zich ook de jeugd, die naar buiten trekt of - als dat eens niet gebeurt - naar de „kaaikanit", ondanks de waarschu wingen van de moeders, die mis schien niet eens weten „waar ze uit hangen". Dat water is altijd boei end en op de Havenpias is trouwens van alles te zien, voorop de jachten met het kleurig zeilers volkje. De grootste drukte - dat even tus sen haakjes - concentreert zich na tuurlijk in het stadscentrum, maar er zijn ook toeristische fijnproevers, die in de achterstraten worden ge signaleerd. Vleugje sfeer Het zijn nog mensen die enkele honderden (en misschien duizenden) en waar ze hard voor gespaard heb ben. Mogelijk zullen de gevolgen van dit slechte weer een volgend jaar pas gévoeld worden want een vakantie wordt pas goed met uitstekend weer en dat ontbrak eraan. Inmiddels is een nieuwe groep va kantiegangers de Westhoek binnen getreden om de plaatsen die de bouwvakkers openlieten in te nemen. Een globale schatting wijst dan ook uit dat er nog niet veel verandering is gekomen in het aantal toeristen. Zondag was het op de stranden voor al die uit de wind lagen, weer bij zonder druk. De gevolgen hiervan waren weer overvolle parkeerter reinen. Ook die bij de vuurtoren en bij het Midden- en Verklikkerpad konden het aanbod nauwelijks ver werken. Mogelijk dat de weersver- betering nog een aantal gasten naai de Westhoek doet trekken. Inbraak bij dagblad UTRECHT, 29-7. Enkele onbe kenden hebben ingebroken bij het Utrechtse dagblad „Het Centrum". Aan de achterkant van het krantege bouw werd een raam geforceerd, waardoor men zich vrije toegang tot vrijwel alle ruimten verschafte. De „bezoekers" hebben flink huisgehou den, want toen de concierge vanmor gen arriveerde, was het kranitege- bouw herschapen in een enorme chaos. Tientallen schrijfbureaus wa- van op de grond gesmeten. Ook van van de grond gesmeten. Ook werd nog een sigarettenautomaat vernield. Het is nog niet bekend wat de inbrekers hebben p'nfvreemd. dat water is altijd boeiend toeristische fijnproevers WESTHOEK, 28-7. De bouwvak arbeiders zijn vertrokken. In grote getale pakten ze hun spullen weer in, nadat reeds donderdag en vrij dag een aantal van hen door het slechte weer voortijdig was vertrok ken. Grote files auto's verlieten de Westhoek, richting Zuid-Holland en Noord-Brabant. Al jaren doet de leu ze hier opgeld dat de bouwvakkers het met het weer altijd treffen, doch dit jaar ging dit niet op. Veel koude dagen, weinig zon en een paar re gendagen dat was het gene waarvoor ze naar de Westhoek waren gekomen AFTERNOON BUILTJES

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 15