Qijs de Peur Psychologische test is „in" OPINIEPEILERS EN KIEZERS Weerstanden berusten voornamelijk op angst (i) Tienduizenden jongelui hebben dit jaar hun diploma behaald van een inrichting voor voortgezet onderwijs en willen in de maatschappij een be roep gaan bekleden. Anderen zullen reeds direct na de lagere school bij een baas gaan werken. Toch zjjn er nog veel jongeren die neg niet we ten. welk beroe]) voor hen het ge schiktst is ol' welke studie voor hen de meest geëigende zou zijn. In zulke twijfelgevallen kan de mogelijkheid werden overwogen om zich psychologisch te laten testen. De ontwikkeling van de psychologische test is de laatste decennia enorm ge weest. Er bestaan sterke weerstan den tegen deze vorm van psycholo gisch en psycho-technisch onderzoek, maar niettemin heeft de test zich een markante positie veroverd in onze moderne samenleving. Bij het nemen van belangrijke beslissingen wordt in toenemende mate van dit hulp middel gebruik gemaakt. Sollicitan ten. die een belangrijke positie am biëren, worden getest; misdadigers, wier persoonlijkheid voor de rech ter e enraadsel is, worden eveneens aan een psychologisch onderzoek on derworpen, om slechts enkele voor beelden te noemen. Maar wat is pre cies de waarde van deze onderzoe kingen? Test is nooit „het laatste woord" Over de testpsychologie en ook over de psychologen in het algemeen heersen vele misverstanden onder het grote publiek. Vaak ervaart men de psycholoog als een gevaarlijk mens, voor wie niets verborgen blijft en die door middel van allerlei test- proeven dwars door ons heenziet. Een deel van het publiek staat scep tisch en afwijzend, tegenover de test en noemt het allemaal flauwe kul. Maar dikwijls, zo niet altijd berust dit scepticisme al eveneens op angst voor de psycholoog. Mensen, die het meeste te verber gen hebben, schelden altijd het hardst op psychologen en natuurlijk ook op psychiaters. De psychologi sche lest is omgeven met. veel mys tiek en geheimzinnigheden, maar die worden er niet door de psycholoog, maar door de mensen zelf ingelegd. Het is natuurlijk niet zo dat de psy chologische lest ons een exact beeld kan verschaffen van iemands per soonlijkheid en alle facetten, die daarmee zijn verbonden. 1-Iet- wezen van een mens is op deze wijze niet te benaderen en de psychologie pre tendeert dit ook helemaal niet. Testonderzoek toil zeggen: een systematisch onderzoek van een stuk gedrag. Door de test krijgt de psy choloog een beeld van iemands in telligentieniveau, van zijn tempera ment en karakter, en aan de hand daarvan zal hij kunnen concluderen of iemand wel of niet voor een be paalde studie of beroep geschikt is. Met de psychologische lest is dus het laatste woord over een mens niet gesproken, er wordt alleen vast gesteld welke mogelijkheden hij heeft en naar welke richting zich deze mogelijkheden het; best kunnen ontwikkelen. Aan de Franse psycholoog Alfred Bitiet komt de eer toe de eerste test te hebben ontworpen. Dat ivas in 1906 ,toen er op de Parijse scholen zoveel kinderen bleven zitten, dat de overheid wilde weten of deze kinderen te dom waren of eenvou dig niet ivilden. Binet ontwierp toen een test, waarmee de intelligentie van het kind gemeten kon worden. Sommige bestanddelen- van deze test worden thans nog gebruikt, bijvoor beeld het aanvullen van onvolledige zinhen. GOUDA. Voor de eerste maal in zijn eeuwenoude geschiedenis wordt Gouda nu ook garnizoenstad. In de 'tweede helft van augustus zal de tot dusver in Den Haag gevestigde zetel van de territoriaal bevelhebber West, tezamen met die van enige onder diens bevel gestelde staven naar Gouda worden overgebracht. Advertentie Annekes vriendinnetjes en vriendjes vonden haar ver jaardagsfeestje geweldig. Geen wonder! Mamma had voor Franka gezorgd, U weet wel, die échte druiven- limonade waar ze zo dol op zijn. LOS ANGELES. De actrice Jane Russell heeft echtscheiding verkre gen van de oud-voetbal Ier Bob Wa- terfield, met wie zij 25 jaar is ge trouwd geweest. Zij kreeg twee van de drie aangenomen kinderen toege wezen. Jane Russell is 47 jaar. Bella Hage landskampioene wielrennen voor dames Het kampioenschap van Neder land wielrennen voor dames heeft een Zeeuws succes opgeleverd: voor de derde maal in successie wist Bel la Hage uit St. Maartensdijk beslag te leggen op de titel. Zeer actief in deze wedstrijd was Bella's zusje Keebie die steeds opnieuw trachtte te ontsnappen uit het peloton. In de eind-strip met negen dames toonde Bella zich de sterkste. Ze reed de 57 km. in 1.34.21, tweede werd Hen- ny Hondeveld uit Laren, derde Truus Smulders uit Gerwen. Flitsen uit liet buitenland DJAKARTA. Militairen hebben vorige week in de :buurt van Ma king de voormalige communistische jeugdleider Soekalno gearresteerd. BILBAO. In de Spaanse provincie Biscaje zijn zes priesters aangehou den en gevangen gezet, om straffen van eeni tot drie maanden uit te zitten. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, Ma- lik en de speciale vertegenwoordiger van V.N.-secretaris-generaal Thant, Ortiz, zullen van 20 tot 23 augustus West-Irian bezoeken. BOEKAREST. Een uitgeverij in Boekarest heeft een bundel in het Roemeens vertaald proza van Vlaamse schrijvers uitgegeven. MAJORCA. Oud SS-kolonel Otto Skorzeny, bekend om de gedurfde wijze waarop; hij destijds Mussolini uit handen van de geallieerden haal de. verzorgt van Madrid uit. waar 'hij zich als makelaar heeft geves tigd, voor Scandinavische kerkelij ke organisaties voedselzendingen naar Bi af ra. LONDEN. Zeven mannen hebben een 'bank in Londen overvallen. Zij gingen er met een bedrag van on geveer 26.000 pond sterling vandoor. Bij de beroving liepen twee bank bedienden en. een bewaker verwon dingen op. MANILLA. De nieuwe pauselijke encycliek raakt ongeveer 100.000 Philippijnse vrouwen die onder de campagne voor geboortebeperking voorbehoedmiddelen gebruiken. De leider van deze -beweging, dr. Rivera, zei dinsdag te verwachten dat zijn programma „het wat kalmer aan zal gaan doen", nu deze encycliek is ge publiceerd. BLIK DOOR HET WERELD Wasbeer passagierde op Amsterdamse pier AMSTERDAM, 31-7. Een haven controleur heeft een bruin-grijze wasbeer aangetroffen op een pier in de Amsterdamse Coenhaven. De man slaagde erin het beest je te van gen en in een jutezak te sloppen. Het dier, dat zich tamelijk agressief gedroeg) is door de politie naar Ar- tis gebracht. Het is nog niet bekend wie de eigenaar van het beertje is. Het be hoort in ieder geval niet lot de col lectie van Artis of tot die van het circus Sarrasani, dat op het ogen blik in de hoofdstad is. Vermoed wordt dat het beertje, dat volgens Artis in goede conditie verkeert, thuis hoort op een van de schepen in de haven en leans heeft gezien van boord ioeg t.e lopen. Boeken en brochures ZEEUWS TIJDSCHRIFT Het laatste nummer van het Zeeuws Tijdschrift bevat een bij drage van de heren L. W. de Bree en M. P. de Bruin over een geslaag de vaartocht van „Kor en Bot", „een organisatie zonder statuten, zonder bestuur of contributie". Het artikel is in de eerste plaats een eerbetoon aan de Zi-eriikzeese oud-archivaris, de heer P. van Beveren. die er in de vijftiger jaren in slaagde om pa leontologen en archeologen te inte resseren voor een jaarlijkse vistoeht op botten in de Oost-er- en Wester- schelde. De gebroeders Schot varen nu jaar op jaar een bont gezelschap geleerden, amateurs en „pretentie loze belangstellenden". De eerste tocht, zestien jaar geleden ging naai de Pas van Terneuzen, de tocht die dit jaar gemaakt werd echter naai de putten van Domburg, weer met d-e Z.Z, 8.. De „vangst" viel deze dag overigens nogal tegen. De buit be stond uit een fossiele wervel, de at las van een ree, althans van een klein zoogdier, en een schedelfrag ment van een walvis. Het weer met fraaie foto's geïllus treerde Zeeuwse Tijdschrift is dit maal verder samengesteld uit bij dragen van G. A. de Kok („Over het Zeeuwse toekomstbeeld"), M. P. de Bruin („Mr. Janna (Anne) Bolle, 6 mei 1883-7 juni 1968"). W. van den Broeke („De economische ethiek in de preken van ds. Bernardus Smy- tegelt") en mr. A. J. M. Visser („Ohristiaan Cornelissen"). De opinipeilers in de V.S. maken overuren. En de vrucht van hun ar beid is bepaald niet geschikt om. Hubert Humphrey plezierig te stem men. Volgens het Harris-onderzoek zouden de Amerikaanse kiezers als het tussen hem en Nixon zou gaan, hem maar een minieme voorsprong bezorgen. Een maand of wat geleden was die voorsprong nog ruim. En bij keus tussen 'hein en Rockefeller is Humphreys voorsprong omgesla gen in een achterstand. Zijn con current McCarthy daarentegen ligt in de opiniepeilingen behaaglijk voor op zozvel Nixon als Rockefeller. Op 5 augustus begint de republi keinse conventie ïn Miami en Rocke feller is bezig aan een krachtige eindspurt. Nixon maakt nog altijd de beste kansen om de kandidaat stelling in de wacht te slepen. Hij heeft het partij-apparaat door lang en zorgzaam handenschudden en schouderkloppen wel op zijn hand. Maar deze heren kunnen - en dat weet Nixon maar al te goed - op een- gegeven moment wel eens overlopen. Niet omdat ze de ideeën van Rocke feller zoveel beter achten, maar doodeenvoudig om,dat ze belang hebben bij een kandidaat die wint. Het is tot dusver nooit gebeurd, maar het kon dit keer wel eens voor het eerst wezen dat in dit politieke circus de opiniepeilingen een ster kere invloed hebben dan het onder onsje van sigarenpaffende partijbon zen. Deze heren beginnen zich na melijk ook zorgen te maken over hun eigen toekomst. De peilingen Zowel McCarthy bij de democra ten als Rockefeller bij de republi keinen maken de gewone burger duidelijk dat de gewone leden de partij vormen en dat de functiona rissen maar hebben te doen wat de leden wensen en dat het geen pas geeft als het grootste democratische evenement in het staatkundig leven - en dat zijn de presidentsverkiezin gen - door beroepspolitici wordt be disseld op een manier die helemaal niet overeenstemt met de wensen en verlangens der burgers. En iva-t die burgers willen moet dan blijken uit de opinie-polls. Natuurlijk is de reactie van Nixon vooral dat die polls niets betekenen. En graag wordt dan opgerakeld dat Gallup indertijd voorspelde dat De wey zou winnen van Truman. Een fout die hem niet bijtender is inge peperd dan met dit conferenciers- grapje: „Iedereen gelooft heilig in opiniepeilingen iedereen, van de man in de straat tot president De wey toe". Maar sindsdien is wel wat- veranderd en zowel Gallup als Har- ris hebben door ongelooflijk nauw keurige voorspellingen bewezen dat de polls zoel degelijk serieus geno men moeten worden. Dat buit Roc kefeller uit, alsmede die niet te ver waarlozen steun van invloedrijke personen en instellingen, zoals gozi- verneur Percy en de New York Ti mes. Veel hangt er nu van af of het Rockefeller lukt de opiniepeilers te gen de beroepspolitici uit te spelen. Want als het hem lukt stijgen op eens geducht de kansen van McCar thy - niet alleen op de kandidatuur maar ook op het presidentschap. "Verjaardag Humphrey maakt goede kans van Rockefeller te verliezen, McCarthy om van hem te winnen. En omdat winnen voor de gedelegeerden ei genlijk belangrijker is dan hoe hun kandidaat zal heten, geeft dit Mc Carthy kansen. Ook al houdt pre sident Johnson de touwtjes strak in handen bij het organiseren van de democratische conventie eind augus tus. Hij heeft zelfs de datum, keurig zo gekozen dat zijn zestigste ver jaardag er in valt, wat natuurlijk aanleiding geeft tot een hartelijk feest. Dat is een voordeel voor Hum phrey maar ook een nadeel. De be moeienissen van Johnson onderstre pen nog eens hoezeer twee ambts perioden lang Humphrey keurig aan het handje van Johnson lieeft gelo pen en daardoor mede-verantwoor delijkheid draagt voor het beleid van Johnson, waarop deze zoel goed georganiseerd van alle kanten de lof wil laten zingen, maar dat hij bij de kiezers verre van populair is, ook al weer merkbaar in de opiniepeilin gen. Het is dus goed mogelijk dat de nauwe omhelzing door Johnson Humphrey uiteindelijk meer kwaad dan goed doet. Het zijn allemaal factoren die de eindrace voor de presidentskandila- tuzir heerlijk spannend maken. En ook een merkzvaardig voorbeeld hoe de computertechnieken der opinie peilers bezig zijn een stzikje demo cratie terug te brengen in een pro cedure die langzamerhand hei privé- domine dreigde te worden van een paar clubs van beroepspolitici. HONGKONG. Het centrale comité van de Chinese communistische par tij heel't teruggave geëist van in de provincie Kwangsi. geroofde wapens en goederen die voor Noord-Vietnam waren bestemd. MOSKOU. Ter gelegenheid van het feit dat 45 jaar geleden de Indo nesische communistenleider Aidit geboren werd heeft de Prawda van dinsdag een artikel aan hem ge wijd. Aidit werd in november 1965 na een mislukte staatsgreep dood geschoten. TOKIO. In de Heiwa-mijn bij Yoebari op het Japanse eiland Hok kaido is in de nacht brand uitge broken. Zes mijnwerkers zijn daar bij omgekomen, 25 andere zijn in gesloten. Er is weinig hoop dat zij het leven er zullen afbrengen. De rest vain de 360 man tellende .nacht ploeg kon zich redden. De brand duurde vele uren lang. MEXICO. Na de gevechten, die zich tussen duizenden studenten en de politie hébben voorgedaan, heeft het leger ingegrepen en het gezag in de stad Mexico in handen genomen. BEIROET. In de Syrische hoofd stad Damascus zijn uitzonderlijke veiligheidsmaatregelen genomen om het bewind te beschermen tegen een eventueel complot, zo meldt het dag blad „Daily Star'' in Beiroet. SEOEL. Tijdens een kort grens incident met Noordkoreaanse infil tranten in het westelijk deel van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea is één Ame rikaanse soldaat gedood, zo heeft een Amerikaanse militaire woordvoer der meegedeeld. BONN. Indonesië wil verscheidene in Duits-Franse samenwerking ont wikkelde transportvliegtuigen van het type „Tra-nsaLl C 160" kopen. LONDEN. De Beatles hebben be sloten hun „psychedelische'' boetiek „Apple" in de historische Baker- street in Londen te sluiten, omdat naar hun mening de boetiek een ge wone winkel dreigde te worden. EEIROET (Libanon). De iraakse premier, luitenant-kolonel Abdel- Razzak Al-Najef, is verbannen, zo heeft president Ahmed Hassan Al- Bakr over radio-Bagdad meegedeeld MOSKOU. De Sowjetrussische lucht machtoefeningen „Hemelschild" zijn geëindigd, de gestelde doelen zijn bereikt, zo heeft radio Moskou dinsdag meegedeeld. Het hoofd van de luchtmacht maarschalk Paul Ba- tisky, zei dat zijn troepen in staat zijn gebleken onder de moderne om standigheden militaire operaties te verrichten. Een bijzondere prent van landelijke vrolijkheid en intimiteit is deze foto, gemaakt op de 50ste jaardag van wijlen koningin Wilhelmina. In de „corridor" gizig het toen op een rij den aan. Om het Zeeuzose beeld compleet te maken werden ook Zuid -Bevelandse en Walcherse drachten aangetrokken, maar het zvaren echt allemaal Schoziwse meisjes. Droogte veroorzaakt grote schade in Chili IQUIQUI. 31-7. President Eduarda Frei van Chili heeft verklaard dat de reeds negen maanden durende droogte het land bijna 290 miljoen gulden heeft gekost. Op een toe spraak in Inquiqui noemde Frei de droogte de grootste ramp in. de ge schiedenis van Chili. HALVE SPANNING AMSTERDAM, 29-7. Het gebeur de zvoensdag 12 juni 1968, een stra lende dag, mooi zonnig en lekker warm-, zo begint het berichtje in „De Koppeling", maazidblad van het Ge meente Energiebedrijf Amsterdam, Een verbruikster ziit de rivieren buurt \n Amsterdam-Zuid, zo slaat er verder,behoorde tot de gelzikki- gen, die een heerlijke dag aan het strand hadden dóo-rgebracht. Zij kwam 's avonds rond een zizir of negen thuis. Dit alles zou niet in De Koppeling hebben gestaan aldus het maand blad, als zij niet om half tien het licht had ontstokken. Toen zij dit deed bleek deverlichting .namelijk wat zwakjes, en niet. alleen -de verlich ting thuis;-maar - zo constateerde de verbruikster toen zij uit het raam- keek, - ook de openbare verlichting en de-verlichting bij de buren aan de overzij de- brandde-:, zee r matig. Het nummer van de storingsdienst werd snel gedraaid. De ambtenaar aan de storingstafel die mevroziw te woord stond begreep uit haar .verhaal dat er in dit geval waarschijzilijk sprake was: van een.„halve spanning", het geen voor hem aanleiding was de nodige maatregelen te nemen, als daar zijn het derwaarts zenden van een storingmonteur en het inlichten van het schakelcentrum, omdat er mogelijk een kabelstoring was. De storingmonteur arriveerde bij de verbruikster en informeerde naar de aard van de klacht. „Mijn licht brandt zo slecht, kijkt u maar". De monteur zag het niet, het licht brandde normaal. „En de straatver lichting ook, ziet zl wel?" Nee, de monteur zag het niet. De openbare verlichting zvas zoals zij zijn moest: helder. Maar de montezir zag wel wal anders en hij vroeg hoffelijk: „Maar zoaarom zet zi uw zonnebril niet even af?" Feuilleton door J. G. J. Bax Steeds weer wekte het een zekere wrevel op, wel verzoenden zij zich later altijd weer, maar het bleef toch dreigend op de achtergrond van al hun denken staan. Ook nu weer. Zij begreep maar al te goed wat Ja cob met zijn opmerking bedoelde. Natuurlijk dacht zij schamper, zijn vader had er geen belang bij de dochter van een arme visser in zijn familie te krijgen, maar als Jacob soms dacht, dat vader iets om de centen van de rijke Vermeulen gaf of hoopte er beter van te zullen worden, had hij het toch mis. Tame lijk bits ging zij tegen Jacob voort: „Omgekeerd! Je dacht toch niet, dat vader er zo op gebrand is". Schuins keek zij Jacob aan, die haar blik be merkend, geringschattend de schou ders ophaalde. „Trouwen, dat is te zeggen, als het. et* tenminste ooit van komt". „Natuurlijk", nam Jacob ein delijk het woord, „dat is toch een maal afgesproken!" „Ja, tussen ons, maar er zijn ook nog anderen die een woordje meespreken. Voorlopig wil vader al vast niet meer hebben dat ik omgang met je heb". Ongeduldig gooide Jacob zijn si garet weg en trapte ze nijdig uit. ,/Wat doet dat er toe. Als ik het bij mij thuis maar voor elkaar krijg, zal je vader wel bijdraaien". „O. dus wat er bij mij gebeurt, interesseert je niet en dat ik terwille van jou doorlopend met vader overhoop lig, doet er zeker ook niet toe, hé?" „Natuurlijk", draaide Jacob bij voelende dat hij te ver was gegaan. „Kom, je weet dat ik het niet zo kwaad bedoel". Hij legde zijn arm om haar schouder, wat zij mokkend toeliet. Zo gingen zij zwijgend ver der, denkend aan elkaar's moeilijk heden thuis. Zij waren nu voor de tweede maal aan 'het einde van hun wandeling gekomen, gedempt klonk hier de muziek uit heti „Plasbos". „Waar denk 'je aan?" brak Jacob haar gedachten af. „Ik zat zo te denken, hoe het nu tussen ons moet. Vader wil van niks weten, ik mag eigenlijk niet eens met je mee en bij jou thuis is ihet niet veel beter. On derzoekend keek zij hem aan.. „Nee, eerlijk gezegd", sprak hij openhar- Lig. „Ik ben er van .de week nog met vader over begonnen, maar hij dacht er niet aan zijn toestemming te ge ven". „Wat zei hij dan precies?" „Ik moet eert boerin nemen en geen „Waarom toch met alle geweld een boerin, er zijn toch meiden, die het werk doen en alle boeren trouwen toch niet met boerenmeiden?" „Nee, dat wel niet", antwoordde Jacob aarzelend niet goed wetend, hoe hij haar aan het verstand zou kunnen brengen, dat vader wat dat betrof, eigenlijk gelijk had. „Kijk eens" ging hij voort, „het is natuurlijk niet ab soluut nodig, dat je zelf het werk doet, maar de meiden moeten lei ding hebben en zij gehoorzamen eerder aan een boerin, die het be drijf kent 'dan aan een die...." „Is het dan zo'n heksentoer om ihet ock te leren?" vroeg Marietje terneergeslagen. „Ach, moeilijk, maar je moet er eigenlijk in opge groeid zijn, de verzorging van het kleinvee, de rrioectuin, de was, ko ken, ja, wat al niet meer, ik weet hel niet zo gauw allemaal. Bij moe der merk je dat niet zo, daar gaat alles vanzelf". „Kan ik het dan niet leren?" klonk het naief. „Ja, dat zou wel kunnen, maar dan zou je eigen lijk eerst ergens meid moeten wor- .den". „Dait wil ik best!" antwoordde zij met vuur. „Daar is het mi te laat voor: als ik daarop moet wachten.", moest Jacob haar teleurstellen. Hij gaf haar een arn?' en zei: „Nee, het enige is, dat vader toch toestemming geeft en dan moeten we maar zien hoe ihet loopt". „Maar als je vader nu zo halsstarrig blijft weigeren, hoe lang moeten we dan nog wach ten? Als je nou kon zeggen: het duurt een maand of desnoods een jaar, maar wachten zonder dat je weet of het ooit in orde komt?" „Ja, wat dan?" „Wat dan? Maar je hebt toch geen toestemming meer nodig!" „Nee. natuurlijk niet", haastte hij zich ihaar gerust te stellen. Maar dan behoef ik er ook niet op te rekenen ooit de boerderij te krijgen". „Nou en wat zou dat dan nog. „Hoop vleit den landman" is toch zeker de hele wereld niet?" „Nee, natuurlijk niet, maar ik kan toch niet". „Je kan wel! Ais je maar wil: we kunnen toch ook trouwen zon der dat en dan zien wat je vader doet". „Wat bedoel je?" „Dat weet je net zo goed als 'ik, ik hoef hele maal geen boerin ,te worden. Als het niet kan, dan begin je maar wat. an ders, je zal best aan de kost komen". „Natuurlijk, maar wat had' je dan gedacht? Moet ik soms ergens knecht worden? Want als vader zo blijft, hoef ik bij zijn leven niet op steun of wat ook te rekenen". Boos dat hij, weer in de eerste plaats aan geld en aan ziohzelf dacht zei ze: „Je hebt toch zeker zelf wel wat geld?" „Ja. natuurlijk maar toch niet ge noeg om zelf ergens te beginnen". „Maar je hebt toch eon paar handen aan je lijf, dat is mij voldoende". „Dus, knecht worden?" vroeg Jacob weinig enthousiast. „Als het moet, ja, waarom niet? Misschien dat va der dan ook anders tegenover jou zou staan, ik weet zeker, dat hij lie ver zag dat ik een gewone arbeider trouwde dan de zoon van de rijke Vermeulen". „Maar Marietje, dat gaat toch zo maar niét ineens, je zal toch zelf begrijpen. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6