Springer stoot nog meer af SUCCESJES varkensvlees HEINTJE Steun voor paus van westelijk halfrond De Amerikaanse buitenlandse hulp In één nacht kreeg vaderlandse onderwijs een nieuw gezicht Sensatie van een laan Dé sensatie op een tocht als deze is de Dreischorse Zuiddijkweg. Langs de ,,Lindenhoeve" garandeert die „laan" - want dat is hel - een gulle inkijk; bosjes aan de uiterste rand van de berm en stevig omhoog geschoten populieren op de voorgrond. Zuiddijkweg een naam om te onthouden voor een zomermiddag- of avondwandeling. Zo mooi en zo dicht „bij huis". De sfeer van een verweerd dorpje aan het Gardamecr is te vinden in het Sirjansiandse, aan de binnenkant van het dijktalud, dat eenmaal een waterkerende funktie had. Wegschietende salamanders zijn er nog niet, maar wel korstmossen over het aangetaste grijs van het beton en een gescheurde dijkmuur onder de wortelkracht van een boom, die daar maar slaag tegen het werend beton staat aan te drukken, maar zijn kruin al levensgroot boven de muur omhoog steekt. Het dode oog van de haven van Stevensluis en het plasje, waterhoentjes en eenden zwemmen er in, dat vroeger de haven „De Staart" was, is men dan al gepasseerd. Ui en bol Wie niet van verweerde dingen houdt, ziet bij de ingang van het dorp de drukte rond ui en bloembol. De eerste treedt nog het meest naar buiten; in lange rijen liggen de zakjes uien netjes als turven opgestapeld, wachtend op transport. Huilt men niet van aandoening bij de tekenen, die de tijd kerfde in de oude, versleten dijkmuur, dan grient men wel een beetje van de uienlucht, die we hebben weggespoeld in de nog (even) open Grevelingen, aan de dijk onder het (goede) Sirjansland. Alles v/as daar: stilte, helder water dat zacht liefkozend omhoog klom tegen het basalt en zich weer bescheiden terug trok na elk golfje, op dit uur vergetend, dat het zoveel woeste en beangstigende voorgangers heeft gehad. Intussen - maar dat heeft u al begrepen - werd de grondslag voor dit verhaal gelegd op die ene zomerse (dins)dag, die ons deze week werd gegund. Laten we moed houden. Het weer wordt weer wel (veel) beter en dan is er lijd om na te trekken of het verhaal nog (of weer) klopt! sensatie, van de Zuiddijkweg liggen de zakjes uien netjes opgestapeld (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). VAN BRIJINISSE NAAR VIRGINIA Johan van Gilst gaat een jaart je Amerika doen BRUINISSE, 31-7. Morgen (vrij dag) vertrekt het Nederlandse passa giersschip Waterman van Rotterdam naar New York met aan boord 50 jongens en meisjes uit Nederland, maar ook jongeren uit andere lan den, voor een verblijf van een jaar in Amerika, alles op kosten van de American Field Service. ..Dat is vast iets voor jou en ik ga je daarvoor opgeven", zei de rector van het Prof. Zeemanlyceum in Zie- rikzee, toen hij omstreeks Kerstmis formulieren kreeg van genoemde Amerikaanse organisatie, tegen Jo han van Gilst uit Bruinisse, één van zijn beste leerlingen uit de vijfde klas. Johan van Gilst stond in het begin wel wat onwennig tegen over de ge dachte een jaar in de Verenigde Sta ten te gaan doorbrengen. Hij was van plan om na zijn eindexamen voor leraar Frans te gaan studeren en die studie zou er dan in 1968-'69 zeker bij inschieten. Maar toen uit Amerika van het' leraarsgezin waar hij zou terecht ko men, aardige brieven kwamen met geruststellende mededelingen aan het adres van zijn ouders ging hij er toch wel wat voor voelen. Voor het leren van de Enselse taal is het natuurlijk best, zo'n jaartje Amerika en bovendien zag hij ook de mogelijkheid geopend de Spaan se taal te leren. Want al is Johan in alle vakken best (hij behaalde het einddiploma lyceum met een cijfer- gemiddelde var. 8V2 voor talen) hij heeft toch een bijzondere voorliefde. Echte waterrat Johan van Gilst is een echte wa terrat. All's hij 's avcndg naar bed gaat of 's morgens opstaat, kijkt hij :;ver de wijde watervlakte van Gre velingen. Krammer en Zijpe. Zijn ou ders wonen in een huis juist binnen de dijk, dat met zijn zolderramen over de dijk heen ziet en dat heeft zijn invloed niet gemist. Johan zwemt als de beste. Is het daarom dat men als plaats waar hij zal ver blijven het stadje Seafort heeft uit gezocht. Uit de naam is immers reeds af te leiden dat het aan het water ligt in de Amerikaanse staat Virgi nia, waar de beroemde tabak van daan komt, dus in de zuidelijke sta len. Het gastgezin heeft drie kinderen Ze zullen best met elkaar kunnen op schieten, maar Johans zusje Teuntje zal haar iets oudere broer thuis toch wel missen. Maar zo'n kans krijg je nooit meer, dus dit mocht geen over weging zijn om thuis te blijven. ONDERZOEKINGEN PETROL MIJ. Mosselkwekers bezorgd over explosies BRUINISSE, 31-7. Door een aantal mosselkwekers die percelen hebben op de Grevelingen is gepro testeerd tegen het doen van bodem onderzoek door de Chevron Petrol Mij, een dochter van het Caltex con cern. Dit bodemonderzoek gebeurt door middel van explosieven. Bij elke ont ploffing gaat een waterzuil de lucht in. De mcsselkwekers vrezen, dat door deze ontploffingen schade zal worden toegebracht aan de op hun percelen aanwezige voorraden mos selen. doch van de zijde van de Che vron Petrol Company wordt aange- jacht op gevaarlijke hond ROTTERDAM, 31-7, In Alexander- stad en Terbregge bij Rotterdam heeft de pclitie zonder resultaat ge zocht naar een losgebroken éénjarige herdershond, die volgens de eigenaar zeer agressief en gevaarlijk is. De eigenaar had het dier enkele dagen geleden uit een asiel gehaald met de bedoeling hem als waakhond te gebruiken op het terrein van zij 11 autosloperij. Dinsdagavond wist de hond uit zijn hok te ontsnappen. De eigenaar en enkele broers openden onmiddellijk een jacht op het ge vaarlijke dier, zonder het beest ech ter te vinden. Woensdag waar schuwden zij voor alle zekerheid de politie, die toen ook aan de speur tocht deelnam. Een gewapende bos wachter en enige burgers sloten zich bij de groep aan. Even heeft het er woensdag op geleken dat de jacht op de ontsnapte waakhond succes zcai hebben, teen een politieman het dier zag. De agent vuurde met zijn pistool een schot af. dat de hond juist miste. Het beest verdween daarna spoorloos. De eigenaar heeft toestemming ge geven, om de hond, als hij wordt ge vonden. 7.0 nodig dood te schieten. „Het is een gevaarlijk beest, dat iedereen aanvalt die hem nadert". „Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, heeft op een perscon ferentie opnieuw met grote beslist heid een volledige stopzetting van de luchtoorlog tegen Noord-Vietnam afgewezen .zolang Hanoi niet duide lijk laat weten let welke tegenpres taties het bereid is. ATHENE. In Athene 'is achter ge sloten deuren een proces begonnen tegen een bisschop, twee archiman drieten, een priester en drie leken, die ervan werden beschuldigd de primaat van de Grieks-Orthodoxe Kerk, Hieronymos, en negen bis schoppen in geschrift van homo- sexualiteit te hebben beticht. DJAKARTA. Ruim 200 commu nistische guerillastrijders zijn bij re cente zuiveringsoperaties van het Indonesische leger in het gebied van Salatiga in midden-Java gevangen genomen, zo meldt het blad „Api Pantjasila". v LA PAiZ. De spanning in de Boli viaanse hoofdstad La, Paz is sterk toegenomen. Tegenstanders van pre sident B'arrientos zeggen, dat deze van plan is het parlement naar huis te sturen en zich dictatoriale macht toe te eigenen. HONGKONG. Volgens een pam flet van de rode gare, in, Hongkong ontvangen, worden in de aan Noord- Vietnam grenzende Chinese provin cie Kwangsi spoorlijnen gesabo teerd en voor de Noordvielnamezen bestemde wapens en munitie geroofd SAIGON. Premier Tram Van Hoe- ong van Zuid-Vietnam heeft woens dag een onderzoek gelast naar plun deringen waaraan Amerikaanse mi litairen zich in de stad Cam Ranh schuldig zouden hebben gemaakt. GARY. Voor de derde achtereen volgende nacht hebben zich in de Amerikaanse staalstad Gary (Indi ana), rassenonlusten voorgedaan. Groepen jonge negers beschoten de politie, gooiden benzinebommen in warenhuizen, bekogelden auto's met stenen en plunderden. Er zijn voor zover bekend geen slachtoffers ge vallen. voerd, dat de ontploffingen plaats vinden op het wateroppervlak, zodat op de bodem aanwezige mosselen geen schade zullen ondervinden. BERLIJN, 1-8. De Wesldüitse kranlenkoning Axel Springer heeft o.a. „Bauwelt" en „Echo", overge daan aan het Bertelsmann-concern. Het is niet bekend, hoeveel geld met de transactie is gemoeid. In. juni stootte Springer een aantal ge- illustreerde bladen af. Hij heeft ech ter nog altijd negentien kranten in handen. LAND- EN TUINBOUW Het bietenaaltje 'Men schrijft ons van de zijde van het Rij kslandbouwconsulents'chap voor de Zeeuwse eilanden onder staand. Bij de vruchtcpvolging van de ge wassen sP^elt, naast andere factoren, het al of niet besmet zijn van de grond met aaltjes een grote rol. Vooral het bietencystenaaltje is in onze streek erg berucht. Deze komt het sterkst voor in lichte grond. De mate waarin dit aaltje in de grond voorkomt, bepaalt, welk percentage van de oppervlakte grond men met bieten kan betelen. Tot voor kort was de enige manier om deze para siet te bestrijden, geen bieten te ver bouwen totdat de aaltjesbezetting voldoende was afgestorven. Dit kon op zwaar besmette percelen beteke nen. dat men op dat perceel 6 of 7 jaar geen bieten kon verbouwen. De laatste jaren heeft, men cok er varing gekregen met de chemische bestrijding van aaltjes. Het bestrij dingsmiddel, dat kortweg de naam DD gekregen heeft, moet op ongeveer 20 cm diepte in de grond gebracht worden. De DD. die aQ;s vloeistof in gebracht wordt, gaat in de grond over in gasvorm. Daardoor kan het in de grond indringen en de aaltjes doden. De meest geschikte tijd om de grond ontsmetting toe te passen is eind september. Hiermede zijn in de veenkoloniën goede resultaten geboekt bij de be strijding van het aardappelcysten- aaltje en in de Wieringexmeer bij de bestrijding van vrijlevende wortel aaltjes. Ook voor onze omstandighe den Liggen hier go ode mogelijkheden. Niet alleen dat men na ontsmetting van de grond met DD meer bieten in het. bouwplan kan opnemen, maai de opbrengst per ha zal op besmet te percelen ook kunnen stijgen. Om de mogelijkheden, die er voor Schouwen-Duiveland zijn, toe te lichten, heeft de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting een voorlich- tings-vergadering belegd op dinsdag 6 augustus a.s. in het „Huis van Nas- sou" te Zierikzee. Hier zal de heer ir. J. A. Hoender ken de algemene en de bedrijfseco nomische aspekten van de grondont- smetting behandelen en de heer J. T. Andringa de technische aspekten. Hierbij is iedere belangstellende van harte welkom. Met grote blijdschai^pn dank baarheid geven van de geboorti dochtertje en zu: w A. ROON J. J. ROGN- STGUTJESDIJK JACQUELINE Bruinisse, 29 juli 1968 j Zaterdag 3 augustus a.s. hopen onze ge^iefjje ou- A. C. v. (L^pNDE J. J. v. d. LINDE-VIS j hun 25-jarige echt ver- eniging le viei-en. Hun dankbare kinderen: LOU KEES TOON MARIANNE 'f Zierikzee, 1 aug. 1968 Sint Domusstraat 94 Gelegenheid tot. felicite- j ren van 17.00-18.00 uur L in de bovenzaal van het „Huis van Nassau". Personeel gevraagd: Bijverdienste. Bureaa^voor opinieenderzoek vraag® da mes en heren (met'Wcw vrije tijd) voor het houden van vraaggesprekken met huis vrouwen. Br. nr. 2404 a-'h bu reau van dit blad. Te koop: Eén paar valkpjjJJrifSlten en een stalen kooi tésa^ien voor f 35,Te bevraj^n: Korte Nobelsti'aat 16, Zierikzee. Vers J** vrijdagmorgen vanaf 10.00 uur in de noodslachtplaats Hem te Zierikzee H. Stouten J- Gevraagd:^ te huur of in hnurk«op: een boerderijtje op Sch.-Duiveland Inlichtingen: agent De Glop- per, Scharendijke. !eh bau dir ein Schloss weer uit voorraad leverbaar Singleplaal 4,25 Langspeelplaat 11,90 Aanvullend werk gelegenheidsprogramma DEN HAAG, 31-7. Ter bestrijding van de werkloosheid in, de gebieden met een relatief /groot aantal werk lozen heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid een extra aanvullend werkgelegenheidspro gramma 'goedgekeurd. De totale kosten van de in dit programma opgenomen werken be dragen f 75.000.000, waarin een 'werkgelegenheidssubsidie van f 40 miljoen zal worden verleend. Kleuters worden niet van school gehouden DEN HAAG, 31-7. Het aantal schoolgaande kleuters bedroeg cp 1 april 1966 486.839. Dit aantal steeg het jaar daarop met 10.852 en gedu rende het tijdvak 1 april 1967-1 april 1968 nam het aantal met nog eens 12.055 kleuters toe, zodat op laatst genoemde datum 509.746 kinderen een kleuterschool bezochten. Deze getallen geven geen aanlei ding tct de veronderstelling dat het met ingang van 1 januari 1988 ver hoogde schoolgeld voer kleuterscho len in het algemeen een remmende invlcsd heeft gehad op het aantal schoolgaande kleuters. Staatssecreta ris mr. J. H. Grosheide (enderwijs) heeft dit aan de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen uit de Tweede Kamer meegedeeld. Hem zijn geen incidentele gevallen be kend. waarin het verhoogde school geld vcor de ouders aanleiding is ge weest hun kleuters thuis te houden. Voetganger verongelukt RHENEN, 31-7. De 79-jarige heer J. Meijer uit Rhenen is, toen hij plotseling vanachter een geparkeer de auto op eer. zebra de drukke rijksweg Utrecht-Arnhem overstak, aangereden door een autobus van1 de B.S.M. De chauffeur remde krach tig, maar kon de plotseling voor hem verschijnende voetganger niet meer ontwijken. Zwaar gewand werd de iheer Meijer overgebracht naar hei Julianaziekenbuis te Rhenen. waar hij in de namiddag overleed. WASHINGTON, 1-8. Het Ameri kaanse episcopaat heeft woensdag avond de katholieken in het land op geroepen, gehoor te geven aan het pauselijk verbod van kunstmatige middelen tot geboorteregeling. Het verklaarde zich bewust te zijn van de moeilijkheden die het verbod veel echtparen zal bezorgen, maar vond dat „wij het feit onder ogen moeten zien dat de strijd om naar Gods wil te leven, vaak offers mee brengt". De bisschoppen bepleitten „een waarlijk christelijk antwoord" op de geruchtmakende encycliek van maandag, die in de hele wereld een storm van protest deed opsteken. Steun kreeg de paus woensdag be halve uit Amerika ook uit Canada en Uruquay. In Ottawa prees aarts bisschop Plourde het verbod en vanuit Montevideo wenste kardinaal Antonio Maria Barbieri de paus te legrafisch geluk met diens besluit. WASHINGTON, 1-8. De Ameri kaanse senaat heeft woensdagavond een bedrag van 1.946 miljard dollar vastgesteld als plafond voor de bui tenlandse hulp, 'het laagste in de 20- jarige geschiedenis van het Ameri kaanse hulppro'gram. Het betreffende wetsontwerp, dat met. 46 tegen 28 stemmen werd goed gekeurd, gaat nu naar een congres commissie die een compromis moet zien te treffen met. de eerder deze maand door het Huis van Afgevaar digden aangenomen versie. Het door de senaat vastgestelde plafond ligt circa 28 miljoen dollar onder dat van het Huis van Afge vaardigden, en meer dan een mil jard dollar onder het bedrag, dat president Johnson voor de buiten landse hulp had gevraagd. DE MAMMOETWET DEN HAAG, 31-7. De Wet op het voorgezet onderwijs, de Mammoet wet, treedt vandaag, 1 augustus, in werking. Zij werd 5Vi jaar geleden door de toenmalige minister van on derwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. L. M. Th. Cals, in veilige ha ven geloodst, nadat het wetsontwerp in oktober 1958 bij de Tweede Ka mer was ingediend. De Mammoetwet luidt een nieuw tijdperk in voor het Nederlands onder wijs. Ze regelt al het onderwijs tussen de lagere school en het wetenschappelijk onderwijs. Dit enderwijs wordt op dit ogenblik in ons land gevolgd dcor naar schat ting 1,2 min. kinderen. De of gelopen jaren zijn er tal van experimenten geweest, clie de invoe ring van de Mammoetwet moesten voorbereiden. Ook een overgangswet, die op 1 augustus van het vorige jaar van kracht werd, diende er toe, de omschakeling soepel te laten ver lopen. Wat gebeurde er vannacht door het in werking treden van de Mammoet wet? Alle scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs (V.G.LO.) werden scholen voor huishoudonder- wijs, voor lager economisch en ad ministratief onderwijs (L.E.A.O.) of voer lager algemeen vormend onder wijs (L.A.V.O.) Alle U.L.O.-scholen werden scholen voer middelbaar al gemeen vormend onderwijs (M.A.- V.O.). Sommige U.L.O.-scholen ver anderden in instituten voor M.A.V.O. en hoger algemeen vormend onder wijs (H.A.V.O.). Weer andere U.L.O.- scholen werden opgenomen in een scholengemeenschap. H.B.S. weg De oude hogere burger-school (H. B.S.) is vandaag verdwenen. Deze schoolsoort blijkt te zijn. omgezet in een H.A.V.O.-school of in een Athe neum, of in een combinatie van deze twee. Het Atheneum behoort tot het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs (V.W.O.). de sectie waar ook het gymnasium onder valt. Alle mid delbare scholen vcor meisjes (M.M. S.) werden H.A.V.O.-schelen. Ook bij het beroepsonderwijs ziet vandaag de zaak er heel anders uit. Er zullen meer soorten opleidingen zijn. Bovendien zal de verdeling in de drie categorieën: lager, middel baar en hoger beroepsonderwijs, con sequenter zijn doorgevoerd. KERKNIEUWS Ned. Ilerv. Kerk Ouwerkerk In de maand juli is in de Ned. Herv. Kerk als volgt gecollecteerd: voor de diaconie f 113,06; voor de kerk f 161,65 en in de busjes f 69,78.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3