NA DE ENCYCLIEK VAN DE PAUS Allerwege beroering SOLOTHURN, 31-7. Prof. dr. An ten Meinrad Meier, docent in de so ciale ethiek aan het priestersemina rie in het Zwitserse Solothurn, heeft na de pauselijke encycliek zijn func tie als leraar neergelegd omdat de encycliek geheel in strijd is met de fundamentele opvattingen volgens welke hij tpt dusver les gaf. Hij is van mening dat de biologische wet ten onderworpen zijn aan het men selijke verstand. Dit werd gemeld door het Bwitserse persbureau SDA. AFP meldt uit Canberra dat de encycliek, dn Australië een golf. van ongelovige ontsteltenis heeft ver wekt. Het merendeel van de Austra lische kranten spreekt van een „be rekenende minachting die driekwart van de mensheid treft". „De Austra lische katholieken zien in het besluit van de paus een tijdelijke afwijking van de leer van de kerk", schrijft „Catholic Worker". Naar een schat ting van de pharrpaceutische indu strie in Australië gebruikt 75 tot 85 procent van de Australische vrouwen voorbehoedmiddelen, in het land zijn meer dan 50 verschillende mei-ken van „de pil" te koop. GENEVE, 31-7. De secretaris-ge neraal van de Wereldraad van Ker ken, Eugene CarsoX Blake.' noemde dinsdagavond d'e pauselijke encycliek teleurstellend voor vele christenen, ook rooms-katholieken. „De rooms- katholieke kerk is hiermee weer te ruggekeerd naar het moment, waar op in 1964 de hernieuwde bestude ring van dit probleem is begonnen". Vergroting geschillen De aartsbisschop van Canterburry, Michael Ramsey, gaf als zijn mening dat door de encycliek de menings verschillen tussen de Anglicaanse en de Rooms-Katholieke Kerk nog zul len worden vergroot. „De Anglicaan se Kerk beschouwt al sinds tien j aai de geboorteregeling en de middelen daarvoor als zaken van het indivi duele geweten". De Israëlische opperrabbijn, Ytz- LAND- EN TUINBOUW Zeer levendige handel DEN HAAG, 31-7. Er is op het ogenblik sprake van een zeer leven dige uienhandel. Da oogst van de z.g.n. plantuien is in volle gang en hiervan wordt een goede produktie verkregen waarvan het grootste deel wordt geëxporteerd. Volgens de gegevens van het Uit voer Controle Bureau voor Tuin- bouwprodukten bedroeg de Neder landse uienexport in de week van 15 tot 20 juli niet minder dan 4496 ton. Hiervan ging bijna de helft of wel 2158 ton Nederlandse uien ver laden en verder 230 ton naar Afri kaanse landen, 218 ton naar België en Luxemburg en 31 ton naar enkele andere landen De prijs van de export-geschikte uien is de laatste weken vrij stabiel. De middel kwaliteit klasse I noteert rond 17 cent per kg. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 23 juli Theunis Willem, z. van Jacob Wesdorp en Lena van der Have (Bruinisse); 29 juli Adriana Maria Wiilemina, d. van Bartholo mew Arie Antonie van Achterberg en Maria Martina van 'der Schans (Zierikzee); 30 juli Ruben, z. van Johannes Barend' Stam en Hilde van Ruiven (Zierikzee). Overleden. 23 juli Cornelis Abra ham de Vos, 67 jr., echtg. van Janna Wilhelmina Cashoek (Ziexdkzee); 26 juli Johanna Cornelia' Geluk, 77 jr., geh. gew. met Adriaan van Oost (Zierikzee). De inkomensverdeling DEN HAAG. 31-7. Het C.B.S. heeft cijfers gepubliceerd over de inkomensverdeling 1964. De gegevens zijn ontleend aan de loonbelastingkaarten en de de finitieve aanslagen in de in komstenbelasting. Naast een indeling voor Nederland naar grootte-klasse van het totaal inkomen, zijn gegevens opge nomen over de inkomensver deling per sociale groep, geru briceerd naar grootteklasse van het zg. kern-inkomen (loon, salaris, enz.) waaraan vergelijkende cijfers over 1962 zijn toegevoegd. Uit de procentuele cijfers blijkt dat zich in de periode 1962-1964 een duidelijke verschuiving in de inkomensverdeling heeft voorgedaan. Zo had in 1962 45 procent van de belastingplich tigen een totaal inkomen be neden f 5~.000; in 1964 is dit percentage gedaald tot 35 pro cent. Het aantal personen met een inkomen tussen f 5.000 en f 10.000 bleef - absoluut en procentueel - vrijwel constant t.w. 2,2 miljoen of 42 procent. Boven f 10.000 steeg het aantal van 650.000 tot 1.200.000 of ivel van 13 tot 23 procent. Uit gaande van het totaal inko men, blijkt dat dit inkomen gemiddeld voor de zelfstandi gen is toegenomen met f 3.590 (30 procent), gevolgd door de werknemers met f 1-440 (26 procent). Onder het algemeen gemiddelde van 25 procent liggen de gepensioneerden met f 1.090 (23 procent) en de directeuren N.V. met f 1.870 (5 procent), terwijl het gemid delde van de personen zonder beroep met 2 procent of f 80 is gedaald hak Nissim, heeft in Jeruzalem uit drukking gegeven aan een opvatting, die sterk met die van de paus over eenkomt. „Geboorteregeling is im moreel en in strijd met de Joodse leer", aldus de opperrabbijn. „Dramatisch dilemma" De secretaris van de Italiaanse vereniging van R.K. artsen zegt dat de encycliek de artsen voor een „dra matisch dilemma" heeft geplaatst. „De artsen kunnen op grond van hun geweten zich niet gebonden voelen aan de uitspraken van de paus, om dat ze in dat geval het vertrouwen van hun patiënten zoud'en verraden. Het document werkt zeer verwar rend. De artsen begrijpen niet hoe men twee zo tegenstrijdige dingen als verantwoord ouderschap en pe riodieke onthouding heeft kunnen combinei-en, temeer daar de ritme periode. die de kerk toestaat, aller minst betrouwbaar is. Voor 50 jaar.... RENESSE. Het Toelaagfonds voor werklieden besloot aan de leden, bij ziekte wekelijks een bedrag van f 7 (vroeger 5) uil te keren. ZIERIKZEE. Een 23-jarige schaap herder wierp zich bij het oude „Ti- voli" onder de daar passerende tram- Ernstig gewond werd hij naar hel ziekenhiüs gebracht. BRUINISSE. Van de 710 kiezers zijn 647 opgekomen .Het heeft bij zonder de aandacht getrokken dat in deze gemeente 60 stemmen op kandidaten der soc. dem. arbeiders partij werden uitgebracht. ZIERIKZEE. De Zierikzeese Bri kettenfabriek werd officieel geopend Hiermee doet een nieuwe industrie, die aan een 20-tal gezinnen een le- vensbestaan verschaft, haar welko me intrede in deze gemeente. DUIVENDIJKE. Hat pas gekozen eerste vrouwelijke Kamerlid, mej. Groenewegxoas van 1S93 tot 1897 in deze plaats onderwijzeres. ZIERIKZEE .B. en w. hebben er bij de Prov .Staten op aangedron gen dat, met het oog op de onzekere kolenvoorziening, nog in deze zomer de aansluiting tussen de electrische centrale te Geertruidenberg en Schouw en-Duiv eland tot stand komt. BRUINISSE. Zaterdag was er, wat in lange tijd niet gebeurd was, rundvlees te koop, verkregen uit een noodslachting. De toeloop was bui tengewoon groot, zodat de politie regelend xnoet optreden. ZIERIKZEE. Op de Dam was een groot aantal vrouwen samenge schoold, die protesteerden tegen het feit dat een winkelier daar stiekum een voorraad zeeppoeder had en niet wilde verkopen. Het bleek een misverstand. BRUINISSE. Een verzoek van de kerkeraadsleden der verschillende gezindten, om dit jaar geen kermis te houden, werd met 6 tegen 1 stem ingewilligd. De suikerbieten- campagne ROERMOND, 31-7. De suikerbie- tencampagne in cns land zal dit jaar een verwachte opbrengst tellen van 4.840.000 ton, hetgeen een goed bie tenjaar zal gaan betekenen. De campagne zal duren van om streeks 22 september tot rond 15 de cember. Volgens steekproeven van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be draagt de uitzaai 103.000 hectare te genover 99.983 hectare in 1967. De landelijke opbrengst per hec tare wordt geraamd op 47 ton. Wat d'e kwaliteit en het aantal suiker bieten betreft, zijn de vooruitzichen i>n beide gevallen gunstig. De eerste proefi-ooiingen zijn verricht op maandag 29 juli j.l. Explosie in kabel ruim te van de Vrije Universiteit AMSTERDAM, 31-7. Rend half twaalf woensdagmorgen heeft zich in de hoogspannimgsruimte van de •medische faculteit van de Vrije Uni- versi'teit aan de Boelelaan in Am sterdam een fikse explosie voorge daan, gevolgd door brand. De Amsterdamse brandweer die met groot materieel uitrukte, wist de brand echter snel te blussen. Het enige gevolg was dat een deel van de universiteit tijdelijk zonder stroom kwam te staan. Er gebeurden geen persoonlijke ongelukken. Chaotische toestanden in luchtverkeer New York NEW VORK, 31-7. De toestanden in het Newyorkse luchtverkeer gren zen aan het chaotische. In de „par keerruimten" boven het vliegveld Kennedy botsten zondag twee sport- vliegtuigen tegen elkaar, acht per sonen vonden daarbij de dood. Bij het aanvliegen op dezelfde luchthaven verloor kort geleden een straalverkeei-svliegtuig het radiocon tact met de controletoren. De ge zagvoerder van het met honderd pas- sa giex-s uit Londen komende toestel miste een aanwijzing van de ver keersleiding om zich in de parkeer- baan in te voegen en koerste daar door fi'ontaal op de file toestellen in die wachtten op toestemming om te kunnen landen. De manouevre liep wonder boven wonder goed af. In de laatste weken zaten de pai'- keerbanen boven de drie vliegvelden van New York vol met honderden vliegtuigen. Wat biedt de BEELDBUIS? VRIJDAG 2 AUGUSTUS. NEDI. Na. Barend, de reclame en het eerste journaal een debuut: VA- RA's nieuwe tiener- en twenrubriek „Puntje puntje puntje Regisseur Lex de R.ooi kreeg carte blanche om hiervan iets bijzonders te maken. Presentatoren zijn Sonja Barend en Kees van Kooten. Gas ten zijn o.m. The Flirtations, the Time Box en de Klisjeemannetjes. Verder zal de Tsjechische film „Happy End" van voren naar ach teren worden afgedraaid1 hetgeen bijzonder komische effecten ople vert. Na het tweede journaal brengt de VARA alleen nog maar „Zomaar een Zomeravond", het programma met van alles wat voor iedereen. De quiz - wie gaat met wie op reis - een handjevol cabaret, wat actuali teiten, wat hatelijkheden van Rinus Ferdinandusse, een beetje muziek en zo meer. NED. II. In het voorprogramma het uieekjournaal voor gehoorge stoorden en de rubriek Open Oog" met tips en reportages overvoor en naar aanleiding van het weekeinde. Na het journaal zet de KRO het pro gramma voort met „Lumpazi Vaga- bundus", een voor de televisie be werkte klucht van Johann Nestroy. In het elfen- en feeënrijk heerst gro te ongerustheid. Een boze geest Lumpazi Vagabundus is het rijk binnengedrongen en probeert via slinkse wegen ieclereen tot een leven van losbandigheid te verleiden. Ter afsluiting nog een aflevering van „Bonanza". In „De Redding" gaan de jongens op jacht naar een stel letje boeven. Pa moet thuisblijven, vinden ze. Later moet hij er toch weer aan te pas komen wanneer de jongens in grote moeilijkheden ge raken. BATERDAG 3 AUGUSTUS. NED. I. Het AVRO-pro gramma voor de middag begint met een afle vering van The Thunderbirds" waarin een ruimteschip moet wor den gered. Aansluitend de derde af levering van „Stuif-es-in". Annabet Tausk is voor deze jongeren-Vuist naar Valkenburg getrokken. Het avondprogramma brengt een nieuwe AVRO-uitzending en wel „Festi- film", waarvoor Gerard Smit een selectie maakte uil korte films, die op internationale festivals zijn ver toond. Na het journaal een Ameri kaanse show. rond de bekende trom petlist Ray Anthony, die niet alleen maar zijn orkest aanvuurt, maar die zelf ook in sketches meespeelt en zo. In de „High Chaparral'' belangrijke problemen voor John Cannon en z'n jongens. Buck wordt hopeloos ver liefd op een mooie maar gevaarlijke weduwe. Tot slot een herhaling van de Supremes-show van maart. De drie Supremes traden in januari in de RAI op, hetgeen Jef de Groot met de camera vastlegde. NED. II. In „Rodeo" zal een groot aantal nog onbekende amateurs en semi-profs het beste beentje voor zetten om zo lang mogelijk' te mo gen zingen, dansen e.d. Als gast- jurylid ditmaal de Belgische orkest leider Francis Bay. H de Lucy-show zien we een zieke Lucy waarvoor meneer Mooney een verpleegster heeft gelvuurd, die niemand anders dan Vivian Vance blijkt te zijn. In „Zeskamp" vanavond de halve eind strijd. In het Belgische Brugge tre den de twee best geplaatste Belgi sche teams aan tegen de twee beste. Nederlandse ploegen. In de dagslui ting spreekt ds. P. J. Boendermaker over Mattheus 16 13-19. VRIJDAG 2 AUGUSTUS. NED. I: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Punt jepuntje puntje 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Zo maar een zomeravond; 22.40 Journaal. NED. II: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Weekjournaal; 19.25 Open oog; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Lumpazi Vagabundus (kleur); 21.45 Bonanza (kleur); 22.35 Journaal. ZATERDAG 3 AUGUSTUS. NED. I: 16.00 Nieuws; 16.02 The Thunderbirds (kleur); 16.50 Stuif- es-in17.30 Einde; 18.50 Barend; 18.56'Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Festifilm; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Ray An thony-show 21.05 De High Chapar ral (kleur); 21.55 De Supremes; 22.50 Journaal. NED. II:- 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Rodeo; 20.00 Journaal; 20.16 Ster: 20.20 Lücy- shoiv (kleur); 20.45 Zeskamp; 22.05 Evangelie; 22.10 Journaal. Daelicli! om tie vier seconden Slechts twee maal zo groot als een lucifersdoosje is de „Tickytron 16", een nieuw flitsapparaat, dat echter enorme prestaties levert. Om de vier secon den levert het een krachtige flits en wel 60 achter elkaar. Als le flitsappa raat ter wereld heeft de „Tickytron 16" een flitsbuis, voorzien van een gele filterlaag, waardoor d$ gezichten er niet meer zo wit uitzien, maar meer natuurlijk gekleurd zijn. Net als bij daglicht (om de vier seconden). Jongens waren er met geld van ouders vandoor VENLO, 31-7. Aan de doorlaat post aa« het. station te Venlc heeft de Koninklijke Marechaussee drie jon gens uit Halsteren aangehouden. Het waren- de vijftienjarige G. D. L., de veertienjarige P. can de K. en de. dertienjarige P. E.. die van huis waren weggelopen. Twee van de jon gens hadden van hun ouders en een zusje een bedrag van f 400,- gesto len, waarmee ze op stap waren ge gaan. Bij de grens in Venlo gekomen werd' hun het avontuur blijkbaar te machtig'. Toen ze samen overlegden of ze al dan niet de gx*ens zouden overgaan, trokken ze de aandacht van een Marechaussee, die hen inre kende. Het drietal is op transport gesteld naar Halsteren. Haven van Le Havre door staking bedreigd LE HAVRE, 31-7. De ihaven van Le Havre dreigt met ingang van 5 augustus volkomen verlamd 1e wor den. De vakbonden van het sleep- bootpersoneel hebben gewaarsch uwd dat zij een staking voor onbepaalde tijd zullen afkondigen als voor maandag geen regeling is bereikt in het geschil met de directie van een groot sleeijvaarübedrijf over de in krimping- van personeel. BRUSSEL. De ministerraad van de Europese Gemeenschap heeft dinsdagechtend in Brussel besloten in cktcber een nieuw diepgaand debat te wijden aan de toetredingsverzoe- ken van Engeland en andere kandi daten voor de E.E.G. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht met jonge duiven van af Quiévrain (B.); afstand plm. 140 km .Gelost om 10.50 uur; aankomst lste duif 13.29 uur; laatste 13.51 uur. De uitslag luidt als volgt: P. Ste- ketee 1. 6. 7, 10. 24; J. de Jonge 2; B. de Ruiter 3, 13; C. Bal 4, 5. 8; B. IJzelenberg 9. 20, 22; A. de Koning 11, 12, 14, 18; J. Folmer 15, 16, 17; B. Schot 18; T. M. Dalebout 21; H. van Nooi'den. Junioi-en: J. van Boven 1. 2, 3. EMMEN. De politie van Emmen heeft de 29-jarige ongehuwde J. H. S .uit Nieuw Amsterdam aangehou den. .De man woixlt verdacht van het plegen van onzedelijke hande lingen met tien tot twaalf mindex-- jai-ige jongens in leeftijd variëx-end van 14 tot 16 jaar. NIJMEGEN. Het stoffelijk ovex-- schot van d;e in de nacht van vrij dag op zaterdag overleden schrijver prof. dr. W. J. M. A. Asselbex'gs (An ton van Duinkerken) is woensdag middag onder zeer grote belangstel ling op de Rooms katholieke be graafplaats Jonkerbos in Nijmegen ter aarde besteld. DEN HAAG. De vierjarige Johan Marcus uit Den Plaag is in de Co- pernicusstraat in Den 1-Iaag bij een verkeersongeluk gedood. De kleuter stak onvoorzichtig de weg .over. Hij werd aangereden door een personen auto, bestuurd door de 21-jaxdge automobiliste mej. K. T. I-I. I. uit Leidsohendiam. De kleuter overdeed ter plaatse. ROTTERDAM. Gedurende de eer ste zeven maanden van dit jaar heeft de Euromast in Rotterdam 31.000 bezoekers meer ontvangen dan tij dens dezelfde periode van het nogal teleurstellende jaar 1967. NEDERWEERT. Bij een verkeers ongeluk op de weg van Roermond naar Weert in de gemeente Neder- weert is de 21-jarige in Budel ge legerde Duitse militair L. Esser om het' leven gekomen. Amsterdamse in Frankrijk verongelukt ARR.AS, 31-7. In Beaumetz-les- Loges in de Pas-de-Calais in Frank- ï'ij'k is, volgens een AFP-bericht, de 57-jarige Nederlandse leraar N. O. uit Amsterdam, de heer H. R. Klui ver, na met zijn auto door een rood licht te zijn gereden, in botsing ge komen met. twee andere wagens en een motorrijder. De dochter van de bestuurder, de 21-jarige Annie Klui ver, weid tengevolge van de aanrij ding zo ernstig gewond dat zij tij dens het vervoer naar het zieken huis in Ara-as aan. haar blessures ovei'leed. Haar ouders zijn in ern- stige toestand in het ziekenhuis op genomen, evenals de 44-jarige mo torrijder M. Michel Marette uit Ri viere (Pas-de-Calais), die eveneens verwondingen opliep. AGENDA Donderdag 1 augustus Renesse Bouwterrein aan de Kromme Reke, 4 uur, Schouwse Ringrijderij. Vrijdag 2 augustus Ziei'ikzee Concertzaal, 8 uur, dansavond mei „The Jerry Jox Six" Duyvelant's Koffyhuys. 8 uur, alg. vex'gadering voetbalvereniging Zie rikzee. Renesse De Ark, 8 uur, cabaret-dansant. Kampeei'terrein „De Vier Bannen", concert „Nieuw Leven", lampionop tocht, kampvuur en gondelvaart. Brouwershaven Hotel Jac. Cats. 2 uux*, veiling van vier woonhuizen te Zonnemaire. Frankrijk achter Biafra PARIJS, 31-7. Het conflict tussen Biafra en; Nigeria dient opgelost te worden op ibasis van het recht van de volkeren op zelfbeschikking, zo wordt gezegd in een woensdag be kend gemaakte verklaring van de Franse regering. Fx-ankx-ijk meent dat het bloed dat het volk van Bia- fx-a gedurende meer dan een jaar heeft vergoten en het lijden dat het heeft ondergaan een bewijs vormen van de wil zich als zelfstandig voile te manifesteren. Volgens de verkla ring dienden, de desbetreffende in ternationale px-ocedux-es in werking te werden gesteld. Landmijn hindert spoorweg-verkeer COEVORDEN, 31-7. Tijdens grond werkzaamheden langs de Gramsber- gerstraat bij Coevorden hebben ar beiders een uit de meidagen van 1940 daterende landmijn ontdekt. De treinen op de spoorlijn die er vlak langs loopt, rijden sedert die tijd stapvoets langs de vindplaats. De mijnopruimingsdienst zal het oorlogstuig onschadelijk maken. Vermoed ivordt dat in deze omge ving nog enkele landmijnen liggen. V ulkaanuitbarsling in Costa Rica: 52 doden SAN JOSE, 31-7. Een zware uit barsting van de vulkaan Arenal, op 17G km ten noordwesten van de Cos- taricaanse hoofdstad' San José heeft maandag zeker aan 52 mensen het leven gekost, terwijl nog 82 mensen worden vermist. De 1.600 meter hoge vulkaan was sinds mensenheugenis niet actief geweest, toen de berg on- verwaahts lava en gloeiende as be gon uit te stoten. Het zwaarst getrof fen werd de op de helling gelegen plaats Pueblo Nuevo. Zelfs op steden die 250 km van de vulkaan verwij derd zijn daalde as neer. De zware regenval die met de uitbarsting ge paard ging heeft tot ovex-strormngen geleid. De Verenigde Staten hebben woensdag Ncord-Vietnam beschul digd van voortdurende schending van het in 1962 in Genève gesloten akkoord inzake de neutraliteit van I aos-. Eigenaar pakte verdachte AMSTERDAM, 31-7. Dinsdag avond zag een 22-jarige man in Amsterdam een onbekende rijden op zijn bromfiets, die zaterdag in de Kalverstraat gestolen was. De eigenaar zet te met behulp van enige jon gens de achtervolging in en slaagde erin de jongeman die op zijn bromfiets reed te pak ken. Voordat de te hulp ge roepen politie arriveerde, ruk te hij zich echter los en sprong in de Nieuwe Vaart. De in middels aangekomen politie haalde de vluchteling bij het Entrepotdok uit het water en rekende hem in. De verdach te, de 21-jarige N. H. T., die ingesloten is, beweert dat hij de bromfiets van een onbe kende heeft gekocht. KORBAN DE VERSCHRIKKELIJKE - - 16. De bewonei's van het kleine dorp ren nen bij het vernemen van deze Onheils tijding naar alle kanten de bergen in en in een ogenblik is ei", behalve Aram en zijn mannen geen levende ziel meer te beken nen. „We moeten maken, dat we wegkomen!" fluistert Sar hem toe, doch Aram trekt hem terug. „Doe wat ge wilt," zegt hij. „doch ik blijf hier! Ik wil weten wie Korban is!" Een ogenblik aarzelt de roerganger, doch als de roeiers opgewonden tegen hun mak ker beginnen te schreeuwen, volgt hij hen tussen de i'otsen. Even later staat Aram al leen tussen de hutten. Hij begrijpt wel, dat hij tegen een bende rovers alleen niets kan beginnen. Zoekend speurt hij om zich heen en plotseling ziet hij vlakbij een nauwe rotsspleet. Met één spi'ong is hij erbij en wringt zich tussen de vochtige steen. Hij is net op tijd, want een ogenblik later stor men een aantal ruitex-s op kleine berg- paax'djes het dorp binnen en beginnen links en x'echts de schamele hutten te door zoeken en daarna in bx'and te steken!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2