Hoop in Praag dat Russen niet vasthouden aan strenge eisen Silt De geblokkeerde schepen in Suez-kanaal Kind van Siamese tweeling overleden Amerikaanse partijen gaan presidents-kandidaten aanwijzen Nog pauselijk stuk over het huwelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag I augustus I96J5 124ste jaargang Nr. 20037 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 1376 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaafe, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Oogst en zomer schoonheid rond Dreischor Hel Tsjecliiscli-Russisch overleg PRAAG, 31-7. De Tsjechoslowaakse televisieheeft onder het maken van excuses over eerder verspreide berichten over liyt naderend einde van het oveleg in Cierna verklaard dat het overleg woensdagavond her vat is en voortgezel wordt. Een commentator zei: „Er is reden om te geloven dat de besprekingen niet meer gaan over principekwesties, maar over de detailkwesties. Men moet hepen dat onze delegatie vastberaden blijft, ook in deze fase van de onderhandelingen". Waarnemers geloven dal de nieuwe verlenging van het overleg veroorzaakt is door moeilijkheden bij de opstelling van het slot communiqué. Niet-officiële zegslieden hadden vertelaard dat de besprekingen 's middags enige uren onderbroken waren doordat de Russische partij secretaris Leonid Brezjnev ziek was geworden. Volgens radio-Praag nam Brezjnev echter 's avonds weer plaats aan de conferentietafel met Dubcek en enige andere gespreks deelnemers. De overige leden van de delegaties vergaderden elders en waren kennelijk bezig een slotcom muniqué op te stellen. Waarnemers verwachten dat de ccmmuniqué's pas na het vertrek van de delegaties naar Praag en Moskou gepubliceerd zullen worden. Zegslieden in Praag hebben steeds meer hoop dat de Russen niet tot elke prijs vast zullen houden aan hun eisen tegenover de Tsjechen. Troepen? De pers van Rusland en zijn bond genoten in het geschil met Tsjecho- Slowakije heeft de campagne tegen de leiders in Praag enigszins gema tigd, maar nog steeds komen drei gende berichten binnen over het sa mentrekken van Russische troepen rond de Tsjechoslowaakse grenzen. „Rode Ster", orgaan van de Russi sche strijdkrachten, meldde dat de luchtverdedigingsoefeningen afgelo pen zijn. Maar de oefeningen van onder steuningseenheden van het War schaupact in de Oekraïne, Polen en Oost-Duitsla nd worden volgens het regeringsorgaan „Izwestia" steeds uitgebreider in omvang en activiteit. Reuter meldt dat bij de Poolse grensstad Cieszyn Russische pantser en infanterie-eenheden zijn samen getrokken. In Tsjechoslowakije zelf trekt een Russische pantserkolonne van ongeveer 2000 voertuigen in de richting van Kosice en de Tsje- chisch-Russische grens. Wet op het leerlingenwezen in werking De ingrijpendste daarvan zijn naar verluidt wederinvoering van de cen suur op de pers, stopzetting van het liberaliseringsprogram en statione ring van Russische troepen aan de Tsjechoslowaakse grens met West- Duitsland. De berichten dat de Tsjechische leiders niet van zins zijn de hervor mingsplannen op te geven houden aan. Volgens een dezer berichten zou Brezjnev op de openingsdag van de conferentie (maandag) in een gesprek onder vier ogen 'n dringend verzoek op Dubcek hebben gedaan, trouw te blijven aan Moskou en het te helpen weerstand te bieden aan de steeds sterker wordende krachten die naar verbreking van het Oosteuropese bondgenootschap streven. Roemenië boos op Polen Roemenië, dat in het oostelijk blok een nog onafhankelijker buitenland se koers volgt dan Praag, heeft van daag in Warschau fel geprotesteerd tegen verdraaiing van het Roemeen se buitenlands beleid door de Polen. Volgens het Zuidslavische persbu reau Tan joeg was de toon van de nota ongehoord voor een gedachten- wisseling tussen twee leden van het Pact van Warschau. De Roemeense partijleider Nicolae Ceaucescu en president Tito van Zuidslavië wor den kort na afloop van het overleg in Cierna in Praag verwacht. DEN HAAG, 31-7. De wet op het leerlingenwezen treedt vandaag - donderdag - in werking. Voor het eerst is deze vorm van beroepsop leiding in een speciale wet geregeld. Voordien stoelde het leerlingwezen op de nijverheidswet, die uit 1919 dateert. Belangrijke wijzigingen zijn Hondenmeppers aktief in Amsterdam AMSTERDAM, 31-7. Twee wou- wen, die dinsdagochtend op de dijk tussen de Amstelveenseweg en de Parnassusweg Ln Amsterdam hun honden uitlieten, hebben ternauwer nood hun huisdieren kunnen red den uit handen van een paar hon- den'dieven. Zij misten op een gegeven mo ment hun honden, die .los op de dijk liepen. Toen zij verder gingen zagen zij een man en een vrouw die de honden naar zich toe probeerden te lokken. Het tweetal had drie kisten met luchtgaten bij zich. Toen de vrou wen kwamen aanlopen, namen zij snel de 'benen en stapten in een auto. Later zagen de vrouwen de auto verderop weer langs de dijk staan en man en vrouw op de dijk lopen. Een andere vrouw zag later het tweetal twee kennelijk zware kisten of dozen naar de auto dragen. Eerst later in de middag heeft een van de vrouwen d'e politie gewaar schuwd. Zij kon het nummer van de auto geven. De politie, die een on derzoek heeft ingesteld, vermoedt dat het kenteken van de auto vals is. LONDEN. Bij een hotelbrand te likely in noord-Engeland zijn vier mensen om het leven gekomen. De brandweer wist 20 hotelgasten met ladders 'te redden. Uitvoer van land- en tuinbouwprodukten DEN HAAG, 31-7. De uitvoer van land- en tuinbouwprodukten heeft in het tweede kwartaal 1968 f 2.015 miljoen bedragen. Dit betekent een stijging ten opzichte van het over eenkomstige kwartaal 1967 met f 232 miljoen of 13 procent. Volgens mededeling van het Cen traal Bureau voor de Statistiek be droeg de uitvoer van land- en tuin bouwprodukten in het eerste half jaar 1968 f 3.859 miljoen. Ten op zichte van het eerste halfjaar 1967 is dit een stijging met f 436 miljoen, eveneens 13 procent. De uitvoer van land- en tuinbouw produkten van Nederlandse her komst in het eerste halfjaar 1968, geeft een stijging te zien van f 253 miljoen of 10 procent, die van niet Nederlandse herkomst een stijging- van f 183 miljoen of 24 procent. Het aandeel van de land- en tuin bouwprodukten in de totale Neder landse uitvoer bedroeg over het eer ste halfjaar 1968 evenals vorig jaar 27 procent. - ■■■I o.m., dat jonge vaklieden tot 27 jaar een leerovereenkomst kunnen slui ten, voorheen was de maximum leeftijd 21 jaar. De binding tussen praktijk- en schoolopleiding is uil- gegroeid tot een hechte twee-een heid. De consulenten stimuleren en adviseren meer dan voorheen, waar zij aanvankelijk vooral een contro lerende funktie hadden. Van de mogelijkheid om via het leerlingenwezen een beroepsoplei ding te krijgen maken in ons land ongeveer 70.000 jongens en meisjes gebruik. De arbeiders van een machine fabriek in de Tsjechische stad Ko- morany hebben woensdag besloten een „Fonds van de republiek'' te stichten, bedoeld om de nationale economie nieuw leven in te blazen. Zij zullen hun loon van een dag af staan. Brand in laboratorium van Philips Eindhoven EINDHOVEN, 31-7. In het oude natuurkundig laboratorium van de N.V. Philips te Eindhoven heeft zich deze week - tijdens een lunch pauze - een ontploffing voorgedaan. Na de ontploffing volgde brand, die beperkt bleef tot de bovenste etage van de vleugel van het laboratorium -complex. De zich op die verdieping elders bevindende tien personen vonden een vluchtweg op een lager gelegen dak, waar zij korte tijd la ter door de brandweer werden be vrijd. Een laboratorium-assistente, de 19-jarige M. D., heeft daarbij een shock opgelopen. Verder liep nie mand van het personeel enig letsel van betekenis op. De brandweer had de brand die met zware rookont wikkeling gepaard ging, vrij snel be dwongen. De verdieping is groten deels uitgebrand. Tijdens de brand kwamen hon derden telefoontjes bij Philips en andere instanties binnen van mensen die gealarmeerd waren door de eer ste berichten na de explosie. JERUZALEM CAIRO, 31-7. - In Cairo heeft de Egyptische regerings woordvoerder een bericht in de Lon- dense Times bevestigd, dat vertegen woordigers van de Britse verzeke ringsmaatschappij Lloyds met het gezagsorgaan van het Suezkanaal be sprekingen zijn begonnen over de vrijmaking van de vijftien schepen die sinds de juni-oorlog van het vo rige jaar in het kanaal zijn geblok keerd. JOHANNESBURG. 31-7. Een van de Zuidafrikaanse Siamese twee ling, die zeven maanden geleden operatief werd gescheiden, is woens dag overleden. De kinderen, negen maanden oud. waren met de hoofden aan elkaar gegroeid. Het nog in le ven zijnde kind maakt het goed. Baskische priesters veroordeeld BILBAO, 31-7. De Spaanse auto riteiten treden met strengheid op tegen Baskische priesters die open lijk uiting geven aan hun bezwaren tegen het bewind van Franco en sympathiseren met de nationalisten die de drie noordelijke Spaanse pro vincies willen maken tob een on afhankelijke staat Baskenland. In Bilbao werden dinsdag vier geestelijken veroordeeld tot boeten van 5000 tot 37.500 peseta (circa 250 tot 1875 gulden). Zes andere pries ters kregen gevangenisstraffen van een tot drie maanden wegens het niet betalen van eerder opgelegde boeten. De Egyptische woordvoerder zei dat zijn land de schepen niet wil vasthouden, noch gebruiken voor politieke doeleinden. Volgens hem had Israël tot dusver verhinderd, dat er een onderzoek wordt ingesteld naar de vraag, of de betrokken sche pen het best in zuidelijke dan wel in noordelijke richting het kanaal kunnen verlaten. In Jeruzalem verklaarde men in Israëlische regeringskringen, dat de vrijmaking van de vijftien schepen niet mogelijk is zonder toestemming van beide partijen - Israël en Egyp te - en dat Israël alleen maar ak koord kan gaan, als de schepen in zuidelijke richting het kanaal ver laten. De jongste opiniepeiling van het Gallup-fi-nstituut heeft Richard Nix on verrassend aan het hoofd ge plaatst van zowel de republikeinse als de democratische kandidaten voor het Witte Huis. Ergernis maakte vindingrijk ROME, 31-7. De 46-jarige aanne mer Pietro Sulis uit Turijn vond het zo lastig dat hem zijn rijbewijs was afgenomen wegens kleuren blindheid, dat hij in zijn vrije tijd niet rustte voordat hij daar een op lossing voor had gevonden. Hij zegt nu brillenglazen te hebben waarmee hij rood een groen van de verkeers lichten gemakkelijk kan onderschei den. Anderen kunnen er volgens hem voordeel bij hebben omdat men er bij mist en nevel verder mee kan zien. Een commissie van hel Itali aanse ministerie van gezondheid onderzoekt, nu met die bril of dat waar is CIERNA NAD TISOU. Beeld van de besprekingen lussen Tsjecho slowakije en Rusland in Cierna Nad Tisou. Links van de tafel v.Un.r. L. Breznjev, A. Kosygin en M. Suslov. Rechts op de voorgrond partijleider Alexander Dubcek. Dit nummer beslaat uit 16 pagina's Leun nooit tevreden ach terover na een zakelijk suc ces: niisschien is uw stoel door een concurrent gemaakt VJAT UQT PE BILT L V Belangrijke data naderen Op Schouwen-Duiveland is de oogst alweer gestart, een teken hoe snel het jaar voortschrijdt. De gerst en (foto) ook het vlas zijn er aliveer „af". Elders in dit nnmmcr een reportage over de oogst, en de schoonheid rond Dreischor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). DEN HAAG, 31-7. De republikein se en de democratische party van de Verenigde Staten houden respektie- velyk op 5 augustus in Miami (Floc rida) en 26 augustus in Chicago (Illi nois) hun conventies welke de kan didaten zullen aanwijzen voor het presidentschap en vice-president- scliap, waarvoor de verkiezingen op 5 november worden gehouden. De conventies houden zich verder bezig met het opstellen van een politiek Aandacht voor suikerzieken in t.v.-programma In het programma „Samenwerken de suikerzieken" van de HIRO, dat op 13 augustus om 22.20 wordt uit gezonden op Ned. I, wordt aandacht besteed aan de Ned. Ver. van Sui kerzieken. Het aantal suikerzieken in Neder land dat in behandeling is. wordt geschat op 125.000. Verwacht wordt dat het aantal in de komende jaren eerder zal toenemen dan afnemen, enerzijds omdat bij diabetes erfe lijke factoren een rol spelen, ander zijds omdat de stijging van de wel vaart, vetzucht in de hand werkt. program en het tot elkaar brengen van de vleugels binnen de partij om ze te verenigen achter de kandida ten. Voor de republikeinse „nominatie" (kandidatuur) gaat het ditmaal tus sen de 55-jarige oud-vice-president (onder Eisenhower) Richard Milhous Nixon, de 60-jarige gouverneur van de staat New York. Nelson Aldrich Rockefeller, en de 57-jarige gouver neur van Californië Ronald Reagan, om wie velen lachten toen deze ex- filmster zich in 1966 kandidaat voor het gouverneurschap stelde. Op de republikeinse conventie in Miami worden 1.333 stemmen uitgebracht. Wie meer dan de helft van het to taal aantal stemmen behaalt, is ver kozen (667 stemmen dus). Het aantal stemmen per staat is zeer verschil lend. Hierbij geldt als regel dat een staat op de conventie is vertegen woordigd naar gelang van het aan tal inwoners. Zo heeft Californië 86 stemmen en New York 92. Degene die beide staten voor zich wint heeft dus al meer dan vijfentwintig pro cent kans op de kandidatuur. De democratische party Bij de democratische partij gaat het op 26 augustus in Chicago tus sen de huidige vice-president Hubert Horatio Humphrey (57) en de 51- jarige senator uit Minnesota Eugene McCarthy, die zich grote aanhang verwierf door zijn oppositie tegen de Vietnam-politiek van de regering. Er worden 2.622 stemmen uitgebracht, waarvan de democratische kandidaat er tenminste 1.312 op zich zal moeten verenigen. Belangrijk bij de demo craten is de verkiezing vooral ge worden na de moord op de derde gegadigde voor de nominatie, sena tor Robert Kennedy. Humphrey en McCarthy moeten nu trachten zo veel mogelijk stemmen te vergaren onder degenen die van plan waren voor Kennedy te kiezen. Iets koeler Verwachting tot vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met plaat selijk regen of enkele buien; zwakke tot matige wind. in hoofdzaak tussen west en noord; in het algerpeen iets lagere middagtemperaturen. 2 aug.Zon op 5.03, onder 20.28. Maan op 15.07, onder 23.14. Eerste kwartier: 1 aug. te 19.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 aug. 8.20 v.m. 20.37 n.m. BROUWERSHAVEN 2 aug. 8.13 v.m. 20.36 n.m. 4 augustus: Doodtij HET WEEROVERZICHT DE BILT, 1-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een gebied va.n hoge lucht druk strekt zich uit van de Azoren over de Britse eilanden naar Noor wegen. Een gebied met lage lucht druk strekt zich uit van Spanje oveir Frankrijk naar de Benelux. In deze langgerekte lagedrukzone verplaat sen zich stromingen van zuidwest naar noordoost. In deze situatie komt het komende etmaal maar weinig verandering zodat het weer zijn wisselvallig karakter behoudt. President Ahmed Hassan Al- Bakr heeft woensdagavond een nieuw kabinet gevormd, het tweede in twee weken tijd. VATICAANSTAD. 31-7. Wellicht is, als aanvulling op de encycliek „Humanae Vitae" over de geboorte regeling, nog een pauselijk stuk op komst, dat zal handelen over de problemen van het huwelijk. het ge zin en de zeden. Dit is af te leiden uit wat paus Paulus VI woensdag in een toe spraak tot pelgrims in zijn zomer verblijf te Castelgandolfo over de omstreden encycliek heeft gezegd, ml. „dit document behandelt niet vol ledig alles wat betreft het mense lijk bestaan op gebieden van huwe lijk, gezin en betamelijkheid van de zeden, een geweldig terrein, waar mee het hoogste gezag van de kerk zich ongetwijfeld uitgebreider zal kunnen en moeten inlaten". Men wijst er in dit verband op dat de kwestie van de geboorteregeling slechts een onderdeel is van dit gro tere gebied, waarvan paus Paulus de bestudering heeft toevertrouwd aan een bijzondere commissie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1