Qijs de Peur Op het spoor van resten van vroegere bewoning en schepen Burgeroorlog dreigt in Verenigde Staten Jeugdigen sparen met „De Zilvervloot" NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 juli 1968 Nr. 20036 Flevoland viel droog SCHOKLAND. 29-7. In het pas drooggevallen Zuidelijk Flevoland (54.000 ha) komt binnenkort het on derzoek op gang naar sporen van vroegere bewoning en resten van vergane schepen en hun inventaris. Het wachten is op een verdere ver laging van het grondwater en het op komen van riet, waardoor het vlakke polderland begaanbaar wordt, zonder gevaar van wegzakken in de slappe bodem. Aldus de heer G. D. van der Heide, archeoloog bij de rijksdienst voor de IJsselmeerpclders, die de leiding heeft van het oudheidkundig onderzoek. De eerste vondsten waren te voor spellen: wrakhout en huisvuil. Ver rassend was de vondst van ca 600 plavuizen (tegels) die naar alle waar schijnlijkheid bij storm overboord zijn gezet of geslagen. Er is namelijk nog geen wrak aangetroffen bij deze plavuizen. In veel oude boerenwo ningen in oost-Nederland werden met deze tegels vloeren gelegd. Het is moeilijk een prognose te ge ven van de vondsten die te verwach ten zijn. Een dikke kleiaf zetting (1 meter) bedekt grote delen van de nieuwe polder en slechts de cultuur technische werken waarmee volgend jaar een begin wordt gemaakt, kun nen uitsluitsel geven. Door diepploegcn, aanleg van drai- nagebuizeiï en greppels kan tot een diepte van een paar meter onderzoek werden verricht naar de aangetrof fen voorwerpen. Op basis van de vondsten in de N. O.-polder en Oostelijk Flevoland is het wel mogelijk, enigszins van te voren te weten, wat in de grond aan wezig lean zijn. Scheepswrakken Het meest spectaculaire onderzoek is dat naar de scheepswrakken. De ze opgravingen dragen veel bij tot de Vrouw overlijdt na flauwte op kerkhof UTRECHT, 29-7. Op de derde al gemene begraafplaats in Utrecht is een tot nu toe onbekende vrouw van middelbare leeftijd - waarschijnlijk een weduwe - onwel geworden èn later is zij in het academische zie kenhuis aan een hartverlamming overleden. De politie heeft de identiteit, van de vrouw aan de hand van haar be zittingen niet kunnen vaststellen. Voor 55 jaar SCHOUWEN. Ongekend groot is de hoeveelheid gras, die de weiden opleveren. Op de velden ziet men dit jaar steeds meer de moderne maaimachines aan het werk. NOORDGOUWE. Uit het tiende jaarverslag van de Vereniging Zie kenhuis voor Schouw en-Duivel and blijkt het ledental 856 .Van de 87 patiënten ondergingen er 41 een operatie. KERKWERVE. De zeer ingrijpen de verbouwing van de openbare school is aanbesteed en gegund aan de laagste inschrijver voor 5.845. ZIER1KZEE. Aan de gemeente raad is een door 152 gasgebruikers ondertekend adres ingediend, waar in gewezen wordt op de bijzonder slechte kwaliteit van het gas. KERKWERVE. Bij een landbou wer te Moriaanshoofd heeft een kip een ei gelegd met het kolossale ge wicht van 118Vi gram. ZIERIKZEE (Adv.). Belegen wijn van eerste kwaliteit f 30 tot 43 per anker; Algierse wijn f 27 per anker. RENESSE. In de schouwburgtent op het Kerkplein zullen gedurende de kermis de volgende stukken wor den opgevoerd: „Maria Stuart", „De twee weezen", „Lazaro de veehoe der", „Op hoop van zegen" en „Mot tige Janus". ZIERIKZEE. De vrijzinnigen van dit eiland hebben de bij de stem busstrijd behaalde overwinning feestelijk gevierd. kennis van de scheepsbouw in vroe ger tijden en de eventueel aanwezige inventaris geeft een indruk van de toenmalige levensomstandigheden. In de oudere polders zijn tot nu toe ca. 180 wrakken gevonden. Desondanks is de heer Van der Heide niet opti mistisch omtrent de verwachtingen in Zuidelijk Flevoland. Het zuid-wes telijk deel van de Zuiderzee heeft grotendeels buiten de vaarroutes ge legen en dit heeft zijn Weerslag op de hoeveelheid wrakken. Men schat het aantal wrakken op 40 a 50. Een voordeel is dat de meeste na het zin ken snel zullen zijn weggezakt in de slappe bodem en beschermt zijn te gen de golfslag. Dit houdt de moge lijkheid in, dat misschien enkele gave exemplaren met de inventaris gevon den kunnen worden. De meeste op gravingen dateren uit de laatste vijf honderd jaar. Tot. nu toe zijn de ar cheologen teleurgesteld in de vond^ 9ten van oudere datum, in het bij zonder uit de Romeinse tijd. Staal en beton bieden guerilla's te goede bescherming (Van een correspondent). Na de moord op dominee Martin Luther King, de daarop gevolgde rassenonlusten als sinistere bekro ning het neerschieten van senator Robert Kennedy, waart in de Ver enigde Stalen het spook rond van een op handen zijnde burgeroorlog. Bevreesd voor een zich toespitsen de guerillastrij d tussen blank en zwart heeft de Amerikaanse rege ring voorbereidingen getroffen om een burgeroorlog te voorkomen of bij een onverhoeds uitbreken daar van alle noodzakelijke maatregelen te kunnen nemen. De Amerikaanse luitenant-kolonel Robert Rigg, expert in strategische studies heeft zijn regering een aan tal adviezen aan de hand gedaan ter voorkoming van een te verwachten burgeroorlog in the States. Rigg blijkt van mening dat een burger krijg niet meer te voorkomen zal zijn. Er ligt nu al teveel conflictstof opgestapeld in de vorm van rassen discriminatie; de rechteloosheid van kleurlingen, de ontoegankelijkheid van veel betrekkingen, de moeilijk heid een huis te huren fintevreden heid tengevolge van armoede en van werkloosheid en de onamerikaanse houding van een steeds groter wor dend aantal lieden als gangsters, dienstweigeraars, conihnunisten en [oro-communistisch georiënteerden. Rigg is ervan overtuigd, dat indien het tot opstand(en) komt, deze in de grote steden Chicago, New York, De troit, Newark en Oakland zullen uitbreken om zich daarna als een olievlek over hel gehele land uit te breiden. Voorts, dat grote stadsde len daarvan vernielingen zullen ver tonen als eens in Stalingrad tijdens de tweede wereldoorlog, temeer daar de opstandelingen in die ste den van staal en beton zich doeltref fender kunnen verdedigen dan de Vietcong in Vietnam. Langdurige strijd In de oudere stadscentra van bv. New York, Los Angeles en Chicago, waar de armoede gelijke tred houdt met het groeiend aantal inwoners, geven de beton- en staalmassa's een betere bescherming aan sluipschut ters en partisanen. Het laat zich aanzien, aldus Rigg, dat tegen de grote-stad-guerillastrij der s alleen met succes kan worden opgetreden door middel van bliksemsnelle acties van (gepantserde) legereenheden, versterkt met onderdelen van de na tionale garde en politie, waarbij de nadruk moet vallen op gerichte snelheid van handelen, samenwer king tussen onderdelen der gewa pende macht en een uitstekende plaatselijke bekendheid. Bij het ont breken van- het een of ander zal op langdurige strijd moeten worden gerekend. Straatgevechten, aldus overste Rigg, kende men al in de oudheid, doch twee nieuwe gezichts punten doen zich thans voor. De staal- en betonjungle verwor den tot ware getto's, in wijken die zijn betrokken door de a-sociale ele menten en desperado's. Hoe groter deze wijken zijn des te groter is ook het aantal van de ene dag in de an dere levende lieden, de opstandigen, de licht- en werkschuwen. Juist uit die wijken komen de grote-stad- partisanen voort, die zich gewapen derhand verzetten tegen de politie. De beton- en staalmassa's waaruit deze getto's bestaan bieden een uit stekende tactische bescherming en vormen vanuit verdedigingsoogpunt Zeer in trek dit jaar zijn ook weer reisjes naar Brugge. Het blijkt telkens weer een fotoparadijs. Een tip voor de ama teur-fotograaf: richt bij de antiekwinkeltjes aan het Minne water de lens ook eens omhoog. bezien uitmuntende stellingen, zo dat sluipschutters en grote-stads- partisanen veel meer risico's kun nen aanvaarden dan ongeorganiseer de rebellen in het verleden. In het nabije verleden werd vol doende bewezen welke vernielingen er door oproerige elementen werden aangericht. Wanneer deze ongeorga niseerde opstanden worden geleid door goed getrainde grote-stad-gue rillastrij ders zullen er heel wat le gerkorpsen versterkt door nationale garde en politie jarenlang in actie moeten zijn, alvorens de opstand zal zijn neergeslagen. Zo'n opstand ver lamt echter de gehele Amerikaanse staat. Een goed georganiseerde gue rillastrijd zal voornamelijk worden gevoerd in de achterbuurten van de betrokken stad, vanaf daken, van uit kelders en het reusachtige riool buizennet dat de stad onderaards doorkruist. Daarom moeten, reeds nu in de daarvoor in aanmerking ko mende grote steden sterke eenheden- der nationale garde ivorden geka zerneerd om direct te kunnen ingrij pen. Gebleken is dat de politie al léén de moeilijkheden niet meer aan kan. Burgerwachten De laatste twintig jaren zijn in de getto's van Amerïka's grote steden organisaties ontstaan, waarvan de leden ten dele zijn geüniformeerd en in het georganiseerd opstand ver wekken zorgvuldig worden getraind. Deze organisaties hebben de opzet rassengelijkheid en bestrijding der armoede middels geweld mogelijk te maken. Maar deze groeperingen streven hun eigen ideaal voorbij Een oude Amerikaanse traditie is ook het in bezit hebben van vuur wapens door iedere inwoner, die dat wenselijk acht, waarin nu verande ring komt door dg instelling van een vergunningstelsel voor deze wapens. Een feit is echter, dat ieder wapens kan kopen. De tweede wereldoorlog, de vele oorlogen in aansluiting daar op en de Amerikaanse militaire hulpprogramma's vooral hebben de wereld doen verdrinken in vuurwa pens en munitie. Beide tradities: particulier vuurwapenbezit en het ergens voor willen vechten maken van kwaadwillenden partisanen en guerilla strijders. Daken, hooggelegen wolkenkrab ber-etages, donkere straten waar de verlichting onklaar is gemaakt en de vele doodlopende straten en brand gangen rondom wolkenkrabbers zijn in de nachtelijke uren hinderlagen voor de surveillerende politieman en gardist. De slag om Stalingrad bewees dat een wereldstad uit staal en beton opgebouwd, haar verdedi gers bescherming bood zelfs tegen de zwaarste Duitse artillerie-aanval. Opblazen De guerilla-oorlog in de Ameri kaanse stad- wordt gevoerd vanaf de daken, uit leegstaande wolkenkrab ber-etages en ruïnes. Zuiverings operaties door politie, nationale gar de en legereenheden in wolkxkrab- bers zijn onmogelijk; het te zuive ren gebouw dient te ivorden opgebla zen evenals zulks in Stalingrad plaats vond. In richtlijnen dienen verwerkt te worden de behaalde resultaten dooi de politie in samenwerking met de nationale garde neergeslagen straat gevechten, de daarbij toegepaste stategie, gevechtstaktiek, de inzet van de gebezigde politie- en garde eenheden en de aanwezige bewape ning. De sterkte van de wi te zetten militaire- en garde-eenheden eisen vergroting van mankracht; nieuwe methoden van opleiding en discipli ne. De eenheden moeten ivorden ge traind in het houden van straatge vechten, daken, in kelders en dakgo ten en in het veroveren van kamer voor kamer in de diverse etagewó- ningen. Leger, nationale garde en politie moeten bij het uitbreken derv- geweldacties voor alles begiftigd zijn met een goede plaatselijke bekend heid en in het operatieter rein door tastend tewerk gaan. Gebruik zal moeten worden ge maakt van infiltreren in de gelede ren der guerillastrij der s door vrij willigers, rechercheurs en geheim agenten, omkopen van personen uit die kringen, evenals het opbouwen van een compleet spionage-systeem, vervolmaakt met een net van af- luisterposten in de wijken en getto's, naast het continu schaduwen van personen met het voorbereiden en leiden dier opstand belast. Op deze wijze zal men in staat zijn om deze zeer gecompliceerde lokale oorlog aan het „derde front" te kunnen neerslaan voor het te laat is. Een oorlog overigens, die ongelukkiger wijze het etiket zal gaan dragen „Made in U.S.A." DEN HAAG. Op de hoek van de Melis Stokelaan en de Vrederustlaan in Den Haag is de 33-jarige Harmen Jitten uit het woonwagenkamp Zichteniburg, met zijn motor tegen een op de Vrederustlaan' rijdende auto gebotst. Jitten, die geen voor rang had vexieend, was vrijwel op slag dood. 15 t/m 20-jarigen, voor jullie dit ideale spaarplan 10 EXTRA premie over de gespaarde bedragen spaarbankrente ZIERIKZEE Havenpark 16 SPORT ATLETIEK Delta-Sport-atlete Jannie de Jonge-Schot versloeg de Belgische kampioene op de kogel ZIERIKZEE. 28-7. Zaterdag j.l. heeft de atletiek jeugd van Delta- Sport met succes deelgenomen aan atletiekwedstrijden te St. Niklaas in België. Jannie de Jonge-Schot uit Zierikzee leverde daarbij een bijzon der mooie prestatie door zich bij het kogelstoten duidelijk de sterkste te tonen van de drievoudige Belgische kampioene Coreman. Jannie versloeg de Belgische rivale met rond 12 me ter juist enkele centimeters. Het bleek de Delta-Sport-jeugd bij deze afcletiekmeeting, zoals de wed strijden in België worden genoemd, dat er heel wat aanpassingsvermo gen werd gevraagd. Bij de zuiderbu ren worden in de atietiekwereld heel andere regels, gewoonten en com mando's gebezigd. Bovendien is ex- een totaal andere indeling in de leef tijdsklassen;. In Nederland kent de atletiek vier klassen (A-, B-, C- en D-meisjes), in België slechts drie met andere namen en andere scheidings lijnen. De jongste categorie wordt „miniemen" genoemd, dan volgen de ..cadetten" en vexwolgens' de „scho lieren". Bij het verspringen- voor de „mi niemen" kwamen -de Schouwse meis jes zeer goed voor de dag. De vier eerste plaatsen gingen naar Delta- Sport. Eerste werd Nelleke Verbeke met 4,29 metex; en daarop volgden de meisjes Isolien Hage, TLni Kos ten en Resi Enzlin met slechts en kele centimeters onderling verschil, namelijk van 3,75 tot 3,65 m'eter. Op de 60 meter ging het eveneens goed: Nelleke wex-d eex-ste in 8,8 sec., Tini tweede in 9,1 en Resi vierde in 9,5 sec. Tussen 't. Delta-Sport groep je zat dus maar één Belgisch meisje. Ria Kloet, ingedeeld bij de oude ren. werd tweede bij het vex-spx-in- gen met een uitstekende sprong van 4,50 meter. Overigens, vorige week werd Ria te Viissingen nog eerste met een sprong van 4,52 meter. Toen liep Henny Hage ook een uitstekende 100 meter in 14,1 sec. Nu ging het iets minder goed en wex-d er 14,9 sec. af gedrukt. De resultaten waren over het ge heel bijzonder aardig en gaven de Belgen aanleiding om" Delta-Sport ui't te nodigen voor deelname aan de openingswedstrijden voor de nieuwe sinteibaan te Hamme, een stad van 18.000 zielen. Paus wijst elke vorm van contraceptie af VATICAANSTAD, 29-7. In Vati caanstad is maandag een langver wachte pauselijke encycliek gepubli ceerd over geboorteregeling, waarin cpnieuw elke vorm van contraceptie werdt veroordeeld, die indruist tegen de biologische wetten. De inhoud van de nieuwe ency cliek, genaamd „Himanae Vitae" (Over het menselijk leven) en geda teerd op 25 juli, werd bekend ge maakt door. woordvoerder mgr. Fer nando Lambruschini. Mgr. Lambruschini omschreef het doel van de encycliek als„het gevaar van dogmatisch relativisme te ver mijden gelijktijdig met dat van mo reel relativisme". Het document is vastgeknoopt aan ide „geloofsbelijdenis", die de paus op 30 juni van dit jaar uitgaf ter gel'e- geheid van de sluiting van het jaaT van het geloof, aldus de woordvoer der. Ook de „pil" Vorig jaar werd op een wereldcon gres van roomskatholieke leken aan bevolen de keus van middelen voor geboortebeperking over te laten aan de individu. Een meerderheid van Westduitse bisschoppen heeft hier ook voor gepleit. Daar de nieuwe encycliek worden alle kunstmatige middelen van con traceptie, dus ook de „pil", afgewe zen, zodat als enige middel tot ge- boortebepex-king overblijft de metho de van periodieke onthouding, dié reeds was toegestaan door de pau sen Pius XI en Pius XII. De Oostafrikaanse landen Kenya, Oeganda en Tanzania hebben na meer dan drie jaar onderhandelen een preferentiële handelsovereen komst gesloten met de Europese eco nomische gemeenschap. o Viëtcong-eenheden hebben van nacht een mortieraanval gelanceerd op de Amerikaanse luchtmachtbasis Tuy Hoa, ongeveer 390 km, ten noor den van Saigon. Een straat in het Haamstede in de vóór-'14 tijd. De bomen bewijzen wel dat het hoog zomer is, maar er zijn slechts drie duidelijk autoch- thone Schouwse vrouwen, die op de foto zijn gekomen. Feuilleton door J. G. J. Bax „En wat hebben ze nou eigenlijk gehad?" „Niks bijzonders volgens Rinus, maar er schijnt toch iets gebeurd te zijn". „Weet jij het van Jakob?" Verwonderd keek Gijs de vrouw aan. „Natuurlijk, iedereen weet het toch!" „En wat zei hij ervan?" „Hij dee eerst of het hem niks schelen kon, maar hij heeft later toch gezei'd, dat ie gek op der was". Spijtig zei de vrouw: „Dat het toch zo gelopen is. Ik dacht vast, dat zij ook veel om hem geeft". „Dat doet ze ook, daar ben ik ze ker van. alleen wil ze het voor der eigen niet weten". „Maar waarom hebben ze het dan toch afgemaakt, Gij®. Ze za'l toch niet met Jakob meegaan als ze niks om hem geeft, nee, laten we ons maar geen illusies maken. Ik voor mij ge loof. dat het tussen bun nog best in orde komt, Maxie". „Laten we het hopen Gijs, want zo kan het niet blijven; ik voel dat er vandaag of morgen wat gebeurt". „Kom", troostte Gijs, „zo'n vaart zal het niet lopen, zegt Geruit er nog wat van?" „Nee. dat is het juist, die is mij te stil, op een goeie dag barst de bom, ik ken hem precies. Ik ben zo bang, dat als ze nog langer met Jakob om gaat, 't wel eens te laat kon zijn". „Heb jij dan de laatste tijd nog met haar gepraat?" „Jawel, Gijs, maar ze wil naar geen rede luisteren, als ik er over begin wordt ze kwaad". „Zal ik dQn eens met haar pra ten?", vroeg Gijs, „ik ben er op slot van zaken een vreemde en „Een vreemde?", viel vrouw Ploos hem verwijtend in de rede, „dat wéét je wel beter!" Ja, dat weet ik ook wel, maar ik bedoel maar bij wijze van spreken, misschien dat ze naar mijn wel luis tert; ik kan tochaltijd goed met haar opschieten en ze is toch altijd een beste mei'd geweest". „Je lean het proberen, Gijs, maar het zal wel moeite voor niks zijn". De eerste de beste keer als ze mijn spulletjes weer schoon komt maken, dat is de komende week woensdag, zal ik het er met haar over hebben. Baat het niet. schaadt het niet". „Waar zullen wij vanavond naar toe, Marietje?" „Ik weet het niet, Jakob", anit- wcordde deze lusteloos. „Zeg jij het maar". Het wa® zaterdagavond, haar uit-1 gaansavond en zij hadden elkaar in de nieuwe wijk ontmoet. Haar avond was al bedorven, want toén zij zich aan het kleden was, had vader, die de laatste tijd bijna niet tot haar had gesproken, gevraagd: „Waar ga je naar toe vanavond? Ik waarschuw je. dat je niet met die knul meegaat en dat je niet te laat thuis komt! Half tien binnen, denk er om". Zij had geen antwoord gegeven en moeder had haar toen zij wegging nog toegevoed: „Doe.nou wat je va der gezegd heeft, wat heb je aan- ru zie. Je hebt toch niet met Jakob af- gespx-oken?" Ja, dat had ze wel en moeder mocht het gerust weten, ze deed toch niks slechts! „Ze moest het dan zelf maar we ten, als ze maar zorgde, dat ze op tijd thuis was". Met een zorgelijk gezicht had moe der haar laten gaan. „Doe je blouse van boven een beetje dicht", had zij haar tot afscheid nog toegevoegd, alsof zij hiermee alle moeilijkheden kon buitensluiten. Zij wandelden in een van de wei nige lanen in het zogenaamde dorps park. waar het op zaterdagavond al tijd ei'g stil was en de dorpelingen hooit kwamen. De jongelui zochten hun vertier in het dorp of trokken met de bus naar de stad. Langzaam liepen zij door de stille lanen, dicht tegen elkaar aan. Jakobs arm rond de schouders van Marietje. Zij wa ren het park reeds doorgewandeld én Jakob had nog niets op Marietjes antwoord gezegd. Hij stond stil, trok Marietje naar zich toe en vroeg en kel maar „Marietje?" Zwijgend bleef zij tegenover hem staan, het gezicht naar hem opgeheven. Zij was tot rust gekomen en had het onaangename voorval thuis voor een ogenblik ver geten. „Ja Jakob?" Éven keek hij haar in de ogen. Zij weerde hem echter af en zei: „Hoe kun je dat nu vragen, als ik enigszins kan, kom ik, dat weet je, mijn vader wou het niet hebben". Zij liepen nu weer dooi". „Je vader", zei Jakob geraakt, „wat kan die nou op mij tegen hebben: als het nu omgekeerd was". „Hoe omgekeerd? Wat bedoel je daar mee?" Hun stemming was ineens omge slagen nu de wederzijdse familie weer eens ter sprake kwam. Altijd draaide het, vaak ongewild, op dit voor beiden netelige ondex-werp uit. Het liefst hadden zij er over gezwe gen, het was er echter eenmaal en het was onvex-mijdbaar. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 4