Twee tennisprominenten speelden op particuliere baan Inbraak in wachtlokaal STREEKNIEUWS Vliegveld voor zaken- en sportvliegtuigen bij Arnemuiden Raad Westerscliouwen: herziening streekplan Sch.-Duiveland Aantal prominente katholieken: „Uitspraak niet onfeilbaar" VLIEGVELD Vleugje Wimbledon te Renesse wat aanhouden, want natuurlijk ne men thans nog niet alle kwekers aan de aanvoer deel. RENESSE. 29-7. De teer A. Stee houwer bezit in Renesse vlak bij het motel „De Zeeuwse Stromen" naast een uitgebreid midget-golf pax-k ook een prachtig tennisveld. Dagelijks worden hier talrijke oefenpartijen en ook wel eens wedstrijden gespeeld. Vooral diverse badgasten zijn en thousiast over de kwaliteit van dit prachtige veld. De heer Steehouwer, zelf een uit stekend tennisser, die vroeger in ons land vele triomfen vierde kreeg zon dagavond de kans van zijn leven om eens een paar tennisprominenten bij hem te laten spelen. Na de open kampioenschappen van Hilversum, bekend onder de naam ..Het Melk- huisje" waren twee spelers die al daar hoog geplaatst eindigden bereid om naar Renesse te komen. Het wa ren Edison Mandarino, kampioen van Bi'azilië die tegenwoordig in Madrid woont en die vorig jaar op Wimbledon onze Tom! Okker ver sloeg. Hij eindigde dit jaar op Wim bledon in de kwartfinales. Tevens was hij op de grote Engelse kam- (Foto: Zieriikzeesche Nieuwsbode). In Brasilia is maandag bekend gemaakt dat de Braziliaanse oudpre sident Janio Quadros verbannen is naar de plaats Corumba in de staat Ma to Grosso nabij de grens met Bo livia. Den Hartog kampioen Nederlandse amateurs BEEK. 28-7. Fedor den Hertog is er zaterdag op het circuit te Beek met veel machtsvertoon in geslaagd beslag te leggen op het kampioen schap van Nederland bij de ama teurs. Ruim 10.000 toeschouwers woonden de strijd over 170 km bij, waaraan door ruim 120 geselecteerde renners werd deelgenomen. Fedor begon zijn opmars nadat hij zich ge durende 140 km bijzonder kalm aan de staart van het peloton had bevon den. In een sierlijke stijl ging hij toen naar voren Waarbij geen enkele renner, ondanks verwoede pogingen, in1 staat was hem te volgen. Hier was 'n groot kampioen aan 't werk waar tegen 't rennersveld machteloos stond R. Liebrechts werd als 'n sneltrein ge passeerd. Even leek het er op dat Pijnen uit Woensdrecht bezig was in te lopen op Den Hertog maar de laatste wist de kloof te vergroten. Niettemin ontstond een spannende eindstrijd waarbij Den Hertog met 7 sec. voorsprong op Pijnen de finish passeerde. De sprint van het peloton werd gewennen door de Limburgse belofte Jan Krekels. Van de vijf Zeeuwse deelnemers reed alleen Kees Rentmeester de wedstrijd uit. Wim Evertse verdween na goed 100 km uit de strijd. AGENDA Dinsdag 30 juli Zierikzee Grote kerk. 4 en 8 uur orgelbespeling door Jan Zwart. Woensdag 31 juli Zierikzee „Mondragon", 8 uur, wijnfeest en „miss"-verkiezing, optreden Connie Vink. Donderdag 1 augustus Renesse Bouwterrein aan de Kromme Reke, 4 uur, Schouwse Ringrijdèrij. Vrijdag 2 augustus Zierikzee Concertzaal, 8 uur, dansavond met „The Jerry Jox Six" Duyvelant's Koffyhuys, 8 uur, alg. vergadering voetbalvereniging Zie rikzee. Ouwerkerk Kampeerterrein „De Vier Bannen", concert „Nieuw Leven", lampionop tocht, kampvuur en gondelvaart. Brouwershaven Hotel Jac. Cats. 2 uur, veiling van vier woonhuizen te Zormemaire. ARNHEM. Verdacht van diefstal van een half miljoen sigaretten bij een itabaiksgroofehtndel in de Beek straat te Arnhem zijn drie Amster dammers aangehouden, de 42-jarige boekhouder D. A. de C„ de 38-jarige aannemer W. J. en de 34-jarige F. B., zonder 'beroep. Sclieepvaartberichten Atys, 28-7 260 m. n.n.o. Paramaribo naar Monrovia. Abida, 29-7 van Mena naar Singa pore. Camitia, 29-7 Santa Martha naar Valparaiso. Gulf Swede, 29-7 90 m. o.n.o. Ras- fartak naar Aden. Koratia, 29-7 75 m. z. Las Palmas naar Walvisbaai. Mississippi Lloyd. 28-7 500 m. z.w. Los Angeles naar Cristobal. Maasdam, 29-7 820 m. n. Azox*en naar Montreal. Philippia. 28-7 70 m. w.z.w. Accra naar Liverpool. Vlieland, 29-7 570 m. z.o. Bermuda naar Stanlow. Zafra, 29-7 90 m. o.n.o. Mogadiscio naar Kharg eilanden. pioenschappen 1968 de partner van Tom'Okker in het dubbelspel. De an- dere speler was Eduardo Corost'iaga, de kampioen van Bolivia. Hij woont in La Paz. Hij was het die voxnge week in Hilversum Tom Okker da eerste set afsnoepte doch uiteindelijk werd Okker toch winnaai'. In Wim bledon werd hij 11e. Beide heren zijn de gasten van de familie Smulders uit Tilburg die in Renesse op een camping vei'toeven. Mandarino vertrekt vandaag (dins dag) voor een toernooi naar Bad Neuenaoh terwijl „Pancho" Coros- tiaga voor wedstrijden naar Miin- chen gaat. Jammer dat voor deze propagandawedstrijd maar weinig belangstelling bestond. De oorzaak moet gezocht worden in de te korte reclametijd zodat de couranten hier over niet meer schrijven konden. De buitenlandse tenniisgasten waren vol lof over de toestand van het veld. De heer Steehouwer had dan ook de ge hele dag dit veld in een uitstekende conditie gehouden. Scheidsrechter was de heer J. de Vlieger uit Zierik zee. De uitslag van de wedstrijd was 6-1, 6-2 voor Mandarino. OOSTERLAND Ds. H, M. Boogert naar Bant-Rutten Onze vroegere dorpsgenoot ds. H. M. Boogert, Ned. Herv. predikant te Ophemert in de Betuwe nam een toezegging van beroep aan naar de Herv. gemeente De Noordoostpol'der waar hij te zijner tijd 'tewei'k zal werden gestel'd in de wijkgemeente Bant-Rutten, als opvolger van ds. K. BOks, die naar Wittewierum ver trok. BRUINISSE De mosselexport De mosselexport naar België blijft goed en insiders beweren dat er in totaal al 100.000 tonnen meer zijn ge ëxporteerd dan vorig jaar. Vorig jaar was de kwaliteit minder goed en duurde het lang voor' het mosselsei zoen officieel werd opengesteld. Op 17 augustus wex-d toen het oude stel sel van levering op bestelling afge schaft.. Dit jaar was er geen sluiting en ook geen opening van het nieuwe seizoen. De export begon daarom al heel vroeg, mede in de hand gewerkt door de prima kwaliteit, vooral op de Waddenzee. Het koele weer van de zomer anno 1968 is natuurlijk goed voor de mosselverzending. Ex- blijkt nu een groot aanbod te zijn, maar ondanks dit grote aanbod wer den in de afgelopen week toch goede prijzèn gemaakt. Het is dus moeilijk een voor-spelling te doen over het prijsverloop, daar het ersoms op lijkt dat de wet van vraag en aan bod is uitgeschakeld. Maar intussen hoe beter de export loopt, hoe gx-oter de kans dat de goede prijzen nog In het wachtlokaal van de R.T.M. aan het Veer plein te Zijpe, de z.g. „Milkbar" is in de nacht van zater dag op zondag ingebroken. Er wor- den enkele sloffen sigaretten ver- rnist. De politie heeft de zaak in on derzoek. Vertrek gemeenteraadslid Het staat nu wel vast dat de heer L. Becu, met zijn gezin, binnen enke le weken uit de gemeente Bruimi'sse' zal vertrekken. De heer Becu is hoofdambtenaar techn. dienst bij de Rijkswaterstaat. Hij ,is lid van de gemeenteraad voor de V.V.D. Zijn opvolger op die lijst is de heer M. Verspoor Cz. Volksfront: „Gekaapt vliegtuig nooit teruggeven aan Israël" BEIROET, 29-7. Het „Volksfront voer de bevrijding van Palestina" zal de Boeing 707 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al nooit ^at het een krankzinnige stel- bell Fx-asex-, was dan ook een reactie op een brief mijnerzijds, waarin ik veronderstelde: dat de aanslagen op de Kennedy's, ds. M. Luther King, enz., door (blanke) elementen van buiten cle U.S.A. zijn uitgelokt. Waarom? - Om de U.S.A. te ver- zwakken, en (zooals ik het beestje bij den naam noem) „Rotzooi" te ma ken. En laten wij hier te lande nu toch in 's Hemelsnaam ophouden met dat, zgn. „-genuanceerd denken" en ons voortdurend in bochten van zelfbe schuldiging en „peccavimus"-ge- jank wentelen. Want het. begint ex- bedenkelijk veel op te lijken dat wij dan doen als de „verdachten" in de politieke strafprocessen in Rusland', die zich zelf van allerlei leelij'ks be tichten. - In zake Tsjecho-Slowa- kije: denk „'ongenuanceerd, a.u.b.! Als men, inderdaad, niet „achter iedere heg en struik een Sovjet agent ziet" - ik gebruik een opmer king van de redactie -, dan is men „ziende blind en hcorende doof" - Heg en struik natuurlijk figuurlijk genomen. - En van louter „genuan- ceei'd denken" wordt men 'n onge nuanceerde 'in-slaap-wieger. („Van dewieg tot in het massagraf" van onze burgerlijke „welvaartsstaat"). T enslotte: wat is dat nu weer voor onnoozele „cliché-opmerking" aan Israël teruggeven. Dit heeft een woordvoerder van deze organisatie maandag in Beiroet gezegd. Volgens hem behoort het toestel aam het front en zal 'dit zo blijven. De Isra ëlische Boeing is onlangs 'door deden van deze Palestijnse beweging ge dwongen in Algiers te landen. INGEZONDEN STUKKEN Geen verwarring a.u.b. Of het aan mij ligt, weet ik niet; maar 'de slotzin van mijn stukje in de „Zierikzeesche 'Nieuwsbode" van maandag 29 juli jl. behoort natuur lijk te luiden: „Wie, die niet ziende blind is. bemerkt zulkt niet? (retho- rische vraag; met een vraagteken). Of anders moest het luiden: „Hij, die niet ziende blind is, bemerkt zulks wél! (met een uitroepteken). Vervelend overigens, dat de redac tie van uw blad gemeend heeft een miet-tex--zaike-doend onderschrift on der mijn stukje te moeten plaatsen; want nu moet ik weer van mijn kostbaren tijd besteden om dat ver warring-wekkende onderschrift te corriigeeren. Ik heb het heelegaar in mijn stuk je niet gehad over „rassenonlusfcen", „blanken", „democratie" (een ïn.i. bijkans onzindelijk woord1!), „discri minatie", en wat dies meer zij. Maar wèl sprak ik er mijn ergernis over uit, dat de massa en de meeste pers organen hier te lande met „oog kleppen" rondlopen, of als struisvo gels hunne koppen in het (recreatie-) zand steken, en niet willen of kun nen inzien: dat de ooi-log ('14-T8 en '39-'45) nog steeds voortduurt, en zonder de U.S.A. reeds lang in een éclatante totaal-every/inning van de Sovjet-Rusland in de wereld zou zijn geëindigd. De brief aan mij van mijne nicht mevr. D. Winthrop Wolcott-Camp- ■ldmig is, dat mensen van verschillen de huidskleur niet eender zouden zijn"?. - Neemt u mij niet kwalijk, maar die 'tirade van uw redactie is .krankzinnig. Ik heb het nergens over „huidskleur" gehad, maar wel heb ik, enkele jaren geleden, het volgende geschreven: („Menso Al- tingAssen, 1961): „Het is dwaas heid om - zooals tegenwoordig in ons land wel gebeurt - uit afkeer van alle mogelijke rassen-discrimi natie, elk rassen-onderscheid te wil len 'loochenen. Die ver-schillen zijn er, en ze zijn veelal zeer reëel, even als in het dierenrijk. Ook daar kent men gecultiveerde- en „straathon den" rassen". En een „blank ras" is een even gi-oote leugen als de gelijkheid van alle menschen. Dat laatste is een (kwasie-democratische) fictie. Dr. mr. H. P. SCHAAP. (Dat woordje „eendex-" is mis schien onzerzijds wat te klakkeloos neergeschreven. Natuurlijk zijn niet alle mensen „eender", maar het gang in het bijschrift om een eendere ac ceptering, om eendere kansen, om eendere sociale en economische mo gelijkheden voor blank, zwart, geel, rood of wat ook. Dat heeft echt niets met redaktionele krankzinnig heid te maken. Waren deze zaken in de vrije (nee niet 'helemaal vrij en met alle foutjes) wereld' beter in orde ,dan hadden onze politieke op ponenten van ultra links minder stenen om fnee te gooien. En mis schien was de basis onder de vrede dan nu wel solider. Trouwens U - geachte schrijver - haalt er zelf al les 'bij: Tsjecho-Slowakije, politieke strafprocessen in Rusland en na tuurlijk de „'burgerlijke welvaarts staat" (dat snappen wij nu niet; zo ongenuanceerd op de bres staan en toch een soort Dutschke-jargom ge bruiken). Het was niet nodig ge weest; we weten echt wel waar het om gaat. In de hoop dat het geen verwarring wekt.... - Red.). In Midden-Zeeland MIDDELBURG, 30-7. De „Stich ting vliegveld Midden-Zeeland" heeft van de Rijksluchtvaartdienst offi cieel toestemming ontvangen voor de aanleg van een vliegveld vcor za ken- en sportvliegtuigen nabij Ar nemuiden. Dezer dagen zal reed$ met de aanleg van het vliegveld begon nen worden. Het is de bedoelisg dat het project vóór volgend jaar zomer gereed is. Het vliegveld zal in eerste fase 25 ha beslaan, waai-op een grasbaan voor een- en tweemotorige vliegtui gen komt van 800 meter lengte eh 150 meter breedte. Ten oosten en ten westen van deze baan zullen stro ken worden aangelegd voor zweef vliegtuigen. Deze stroken zulllen 275 de helft door het Zeeuwse bedrijfs- rneter lang en 150 mieter bi-eed' wor- leven. den. Verder zal er een stationsge bouw en eventueel een restaurant gebouwd worden. Hangars? Volgens de voorzite'r van de „Stichting Vliegveld Midden-Zee land", de heer D. F. P. Hoegen. zal het van het aantal gegadigden dat vliegtuigjes op het nieuwe vliegveld wil staticneren afhangen, in hoever re er hangars gebouwd zullen wor den. De kosten van het project, f 300.00 zullen voor de helft door de provin cie Zeeland betaald worden en voor De aanleg van het vliegveld is reeds door het architecten- en inge nieursbureau De Weger uit Rotter dam aan de Nederlandse Heidemaat schappij opgedragen. Voor de aanleg in tweede fase van een verharde startbaan van 1.800 meter lengte is nog geen toestem ming verkregen. Of deze plannen uitgevoerd zullen worden hangt af van de ontwikkeling van' het vlieg verkeer naar Zeeland, waarbij dan bovendien nog de ontwikkeling van het vliegveld Woensdrecht in Nooi'd- Brabant, dat een burgervliegveld zal worden, een belangx-ijke i-ol zal spe len. WESTERSCHOUWEN, 29-7. Op de maandagavond gehouden raadsver gadering waarin de heer J. West hoeve wegens ziekte ontbrak, was bericht gekregen van g.s. dat de 3e begrotingswijziging 1968 moest wor den verdaagd. Daardoor komt het stuk ï-iclering aan de Hogezoom te vervallen en kry'gt de nieuwe school in Renesse voorrang. De gemeente zit in dit geval aan de leentop. De voorzitter, burgemeester H. P. Everwijn lichtte het ontwerp eerste hei-ziening streekplan Schouwen- Duiveland uitvoerig toe. Daarin werd het bezwaar, waaraan door g.s. niet tegemoet gekomen is, m.n. het gebied ten noordwesten van de Ho gezoom een zelfde i-ecreatieve be stemming te geven als het gebied ten zuidoosten van de Hogezoom, op- De encycliek van de Paus ROTTERDAM, 29-7. Een aantal vooraanstaande Nederlandse katho lieken heeft naar aanleiding van de encycliek van paus Paulus VI via het K.N.P. een verklaring uitgegeven. Zij zeggen kennis te hebben geno men van de encycliek en spreken de overtuiging uit „dat deze ingaat te gen het meerderheidsstandpunt van de pauselijke adviescommissie inzake geboorteregeling, tegen het meex-der- heidsstandpunt vain het internatio naal lekencongres en tegen het standpunt van een groot gedeelte van het wereldepiscopaat. De discussie inzake de vragen van huwelijk en gezin blijft dus volko men open en daaraan- wordt geen einde gemaakt door het verschijnen van deze encycliek, welke niet be schouwd kan woi'den als een onfeil bare uitspraak", aldus de onderge tekenden. „Het inmiddels, na jaren discussie algemeen gegroeide pastorale stand punt kan 'dus blijven gehandhaafd, zolang de meningen hierover binnen de kerk verschillen. Te weten: dat beslissingen in deze een zaak zijn van het geweten der .gehuwden zelf'. De ver-klaring is ondertekend door mgr. dr. C. Ruygers,' vicaris-genei-aal bisdom Breda. mgr. drs. J. A. A. van Laarhoven, vicaris-generaal bisdom Den Bosch, pater dr. W. Goddijn ofm., direkteur van het pastoraal in stituut van de Nederlandse kerkpro vincie. drs. C. H. G. M. Kuitenbrou wer. sekretaris directeur van de ka tholieke centrale voor geestelijke volksgezondheid, drs. J. M. Roof ss cc, sekretaris landelijke raad voor huwelijk en gezin, prof. dr. C. T. Sporken, voorzitter van de conciLie commissie huw.élijk en. gezin. nieuw door de raad juist gezien. Het college vond het onbegrijpelijk dat g.s. deze bezwaren naast zich neer leggen en r-iet eens de moeite namen om hierover eens te spreken. Een mondeling gespi-ek zal ter verduide lijking aangevraagd worden. Het volgende voorstel hield voor- schriften in over de bestemming „agrarisch' gebied B". Voor deze landhuizen zou een pex-ceelsbx-eedte van 100 meter in acht genomen moe ten worden, doch g.s. brengen nu een andere regeling te berde, n.l. een straal van 30 meter van de eigenlijke bouwplaats tot aan de gi-enzen van de buitenplaats. Het college en ook de raad hebben hiertegen geen be zwaar. Met de voorgestelde recreatieve bestemming van de waterplas (zwembad) in Renesse ging g.s. ac- coord eveneens met de voorgestelde recreatieweg (Noordweg) lopende van wegencentrum vlasfabriek tus sen Biesterveld en De Duinhoeve door naar het strand aldaar, met in begrip van een groot parkeerterrein. Het waterwingebied Opnieuw kwam het waterwinge bied ter sprake. De gemeente heeft al eerder bezwaar aangetekend tegen het veel te gx*ote waterwingebied zo als g.s. zich dat voorstelt. Voor even tuele bebouwingsprojecten in- de toe komst wordt dit veel te gx-ote gebied een handicap en daarom ging de raad mede accoord met daartegen te protesteren. De heer Hendrikse merkte op dat ongeveer Va grondge bied var Westex-schouwen in dit pi-o- j.ect valt zoals dit door g.s. wordt vcox-gesteld, en dat is veel te veel. Cok de heer Dalebout onderstreepte de opmerking van de heer Hendrik- se. Op de vraag van de heer Kalk man hoe of g'.s. aan ëen dergelijk groot gebied komen, antwoordde de voorzitter dat dit van de waterlei dingsmaatschappijen afkomstig is. Het parkeren Opnieuw is het gebleken dat een aantal'verkeersmaatregelen dringend noodzakelijk zijn. Een gevolg van'het boycotten van het parkeerterrein aan de Jan v. Renesseweg door de ingevoerde parkeei'gelden, was het neerzetten van auto's langs beide zij den van de Jan van Renesseweg. B. en w. stelden dan ook voor om een parkeerverbod in te stellen voor ds oost-zijde van het gedeelte van de J. v. Renesseweg gelegen tussen de grens van de bebouwde kom en de lus aan het einde van de weg. Verder een parkeex-verbod voor beide zijden van de weg gelegen tussen de Jan van Renesseweg en de Oude Mool- weg in het verlengde van de Brem- weg. De raad kon zich hiermede ver enigen (beide verboden van 1 mei-1 september). Ged. Staten nam reeds een besluit op verzoek van het Waterschap om een parkeerverbod aan beide zijden van de Kampweg in te stellen vanaf het Duinpad tot aan de Punt. B. en w. stellen nu voor om dit verbod door te trekken tot aan de Steen weg en dan het gehele jaar door. Ook hiertegen had de raad geen bezwa ren. Eveneens geen bedenkingen tegen een voorstel van b. en w. om een ge deelte van de Burghse Ring gelegen tussen de zelfbedieningswinkel Kloet en de Hogeweg en het aansluitende gedeelte van de Hogeweg tot aan de Dreef, alles aan de huiszijde van een parkeerverbod te voorzien. Tevens een parkeerverbod voor het gedeelte van de Weelde weg gelegen tussen dc Burghse Ring en de Ach- terweg, aan de westzijde. Bij Arnemuiden komt het vlieg veld voor (Midden-)Zeeland. Het projekt gaat f 300.000 kosten, ten dele te betalen door de provincie en ten dele door het Zeeuwse be drijfsleven. We willen dit wel goed nieuws noemen, maar het kan wel bijna niet anders of men denkt in dit verband aan het vliegveld Haamstede, dat voor geschiktma- king voor spoit- en zakenvliegtui- gen na de oorlog wel telkens in het nieuws kwam, maar dat - ondanks de zweefvliegerij - toch echt niet als een Phoenix uit de as van de oorlog is herrezen: Door de zo dui delijk verbeterde communicatie met Midden-Zeeland (Zeeland- brug) hadden wij primitievelijk al tijd nog de hoop gekoesterd dal- het Zeeuwse vliegveld te Haamste de zou komen, o.m. in verband met het feit dat het vliegveld er al ligt. Men gaat dan toch eens kijken of het niet beter en goedkoper zou zijn dat bestaande vliegveld ge schikt te maken voor sport- en za- kenvliegerij. We beweren niet dat zulks niet is geschied, maar we vinden het ronduit teleurstellend voor Schouwen-Duiveland (de der de badplaats van Nederland ligt in de Westhoek) dat het vliegveld hier niet komt, teiwijl het er al is. Het verleden leert hoe goed het kan gaan met een vliegveld op Schouwen-Duiveland en - we her halen - de sinds de oorlog hier doorgevoerde strukturele wijzigin gen, wettigen de grond, dat het - ondanks veranderde omstandighe den - weer zou zijn gegaan. Er bestaan nog altijd wel vage plannen met het vliegveld Haam stede, maar nu Arnemuiden wordt doorgezet, geloven we niet meer zo verschrikkelijk erg in een vlieg veld hier. Dat is wel jammer en naar onze smaak een bitter pilletje voor de regio, dat wel alles moet doen om „speeltuin van Neder land" te worden, maar notabene zijn bevolking ziet achteruitgaan. Plet is feitelijk absurd. Unicef wil crediet voor hulp aan Nigeria VERENIGDE NATIES, 30-7. De directeur-generaal van het V.N.- kinderfonds '(Unicef), Henri Labouis- se, heeft aan de Uunicefrbeheex-s- raad een krediet van een miljoen dollar gevi'aagd voor hulp aan door de hongerdood bedriegde kinderen in Nigeria. 'Het krediet is onmiddellijk nodig, in afwachting van 'de 'hulp die van de V.N.-leden verwacht wordt na de oproep van de heer Labouisse op 11 juli. De Unicef heeft i'eeds voedsel voorraden aangelegd, die naar het getroffen gebied in Biafra zullen worden overgebracht zodra een cor ridor naar het gebied' is gevormd. ra Het blad Hongkong Star van maandag schrijft dat Peking in een geheime brief vorige week aan. pre sident Ho Tsji Mirih van Noord- Vietnam atoomwapens heeft beloofd wanneer deze nodig mochten blij ken. TEKEN „De schimmel staat in mijn tent, ik ga er vandoor". Het werd me eind vorige week bijna fatalistisch toe gevoegd door een uitgebluste kam peerder, die het móói genoeg vond. Maar hij vergat de keiharde waar heid, dat de aanhouder wint en er glorie is voor de volhouder. De hij in het gezin moest wel gaan werken, maar de rest kon nog rustig blijven. „Het wöfdt goed weer" riep ik door lopend, want de meisjes zagen nog zo bleek en ma ivas ook nauwelijks uitgerust. Maar ze zijn weggegaan en zitten nu in de grote stad te puf fen. C'est triste. Misschien steekt er wel een vin gerwijzing in. Behalve verwarmen kan de zon ook wijs maken. De mo raal immers kan geen andere zijn dan.... geduld hebben. Op zoveel dat we graag zouden willen, moet gewacht, maar we willen het ineens en dat hikt zelden of nooit. Als de zon wegblijft moet men - zonder on geduld - wachten tol hij terug komt. En als de zon dan echt eens hele maal weg zou blijven. Nou, dan is men door het wachten wijzer ge worden en boekt men toch nog een winstje, die in het tumult van mop peren en ongeduldig zijn, nimmer zou zijn binnengehaald. We proberen het vanmorgen maar met deze dwaze theorie van optimis me ,want er steekt een element van waarheid in en dat is al heel icat, tegenover de woudzoom van leugens, die telkens opdoemt aan de levens einder. Overigens vrienden, dit gaat le gen alles in, want de (eindelijk ge- kómenzon maakt me altijd tevre den als een poes en helemaal niet peinzerig. De warmte, de klaarte, de blauwe hemel vragen om de last van dit en dat en nog zoveel, even neer te leggen en rond te zien. Ai, ai, wat is de wereld PalUeterig mooi en wat blozen de bloemen en trillen de bo men in een lichte bries van verruk king. Maar zo is het niet overal en dxis blijft het leven een melange van moeiten en schoonheden, van zorgen en verrukkingen. De dichter wist dat al veel eerder. Hij zat ook met dat probleem en loste hel zo op: „Laat één ster, een onaanzienlijk teken; flonkeren boven de rampzaligheid en opnieuw geloven wij in streken, voorbij 't moeras van deze lage tijd". SCHÏEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2