Overleg Tsjechoslowakije-Rusland in Cierna duurt nog voort Cuba-vaarders in honger-stakins Volledig vrij E.E.G.-verkeer werknemers Rode Kruis-hulp aan Biafra opgeschort ,Pueblo'-hemanning komt niet vrij Gesprek wordt voortgezet ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20036 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De toeristen en de Zierikzeese autoehthonen Korte verklaring na eerste dag PRAAG, 29-7. Naar radio-Praag heeft bekend gemaakt is er maan dagavond een zeer kort communiqué uitgegeven ever het Tsjechoslo- waaks-Russische overleg in Cierna aan de Theiss. Hierin wordt gezegd, dat de twee delegaties hun meningen cn standpunten hebben uitgewisseld en dat de besprekingen in de nacht zullen voortduren. De Tsjechoslo waakse televisie toonde maandagavond beelden van de begroeting van Brezjnev door zijn collega Dubcek. De twee partijleiders omhelsden elkaar. De commentator merkte op: ..Het was niet de bedoe ling dat wij deze opnamen maakten, maar wij deden het toch maar". Naar het Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka heeft gemeld hebben pers, radio en t.v. een vertrouwelijk stuk over belangrijke kwesties ont vangen. Bepaalde punten hieruit zouden uit een oogpunt van natio naal belang niet kunnen worden be kend gemaakt, aldus de mededeling van Ceteka. Het Russische jeugdreisbureau „Spoetnik" heeft weer vijf reizen naar Tsjecho-Slowakije geannuleerd, aldus Ceteka. Deze groepen zouden dinsdag in Praag zijn aangekomen. Alle leden van het Tsjechoslo waakse partij presidium waren over eenkomstig het verzoek van Moskou, Te Amsterdam: O O AMSTERDAM, 29-7. De ongeveer honderd overgebleven Cuba-vaar ders, die vorige week op Schiphol zijn gestrand, hebben maandag be sloten tot een onbeperkte hongersta king. Nederlands meisje verdronken in Bodenmeer BREGENZ, 29-7. In 'het Boden- meer, niet ver van Bregenz, is de 10-jarige Joke Adriaanse uit Rot terdam verdronken. Het meisje was met een ouder zusje en itwee Duitse jongens met een bal aan het spelen in het water, waarbij ihet viertal plotseling in een dieper deel van het meer kwam. Twee kinderen 'konden zichzelf redden, een Duits jongetje werd door een reddingboot gered, maar voor het jongste meisje Adri aanse kwam de hulp te laat. Russische manoeuvres ook in Polen en Oost-Duitsland MOSKOU, 30-7. De militaire ma noeuvres die op het ogenblik irn het westen van Rusland worden gehou den, zullen gedeeltelijk in Polen en ocst-Dultsland worden voortgezet, zo heeft het Russische persbureau Tass vernomen van het hoofdkwar tier van d'e oefeningen. Nieuwe harttransplantatie HOUSTON, Texas, 30-7. In hel St.Lucas ziekenhuis van Houston is maandag 's werelds 29ste harttrans plantatie uitgevoerd. Een 49-jarige vrouw, mevr. White Brunk, kreeg het hart van een 40-jarige sexegenote, mevr. Betty O-Neal. Het is de eerste maal dat 'het hart van een vrouw is overgeplant in het lichaam van een andere vrouw en de tweede maal dat een vrouw een nieuwe hart krijgt. Op 7 juni werd in Dallas een harttransplantatie ver richt op de 41-jarige mevrouw Esther Matthews, die vijf uur na de operatie overleed. Twee doden hij verkeersongeluk DEN HAAG, 29-7. De 46-jarifre M. L. van Workum uit Delft en zijn 45-jarige echtgenote J. P. van Wor- kum-Elderkamp, zijn bij een ver keersongeluk in Den Haag zo ernstig gewond, dat zij op weg naar het zie kenhuis overleden. Op het kruispunt Zezuidenhoutse- weg-Hofzichtlaan verleende de heer Van Workum met zijn personenauto geen voorrang aan een melkauto met aanhangwagen. De personenauto, waarmee waarschijnlijk harder dan vijftig kilometer per uur werd ge reden, werd bij de botsing totaal vernield. De heer en mevrouw Van Workum raakten bekneld en moes ten uit het wrak worden bevrijd. Tijdens een demonstratie op de Dam gaven zij pamfletten uit, waar in zonder enige bewijsvoering wordt gezegd dat de West-Europese lucht vaartmaatschappijen wel de moge lijkheden hadden maar weigerden de jongeren naar Havana te vliegen on der politieke en economische druk van de Verenigde Staten'. „Verschil lende westeuropese regeringen heb ben bij het idee dat Europese jon geren van dichtbij de Cubaanse re volutie kunnen meemaken ingegre pen om te zorgen dat deze vluchten niet doorgaan", zo staat er letterlijk, „als de komende dagen geen oplos sing wordt voorgesteld door een luchtvaartmaatschappij, zal een nieuw tastbaar bewijs aan de we reldopinie worden geleverd van de werkelijke toestand die wij aan de kaak stellen". Ongeveer een dertigtal hongersta kende jongeren houdt zich momen teel op bij het monument op de Dam. De rest vertoeft op verschillende plaatsen in de hoofdstad. Tien doden bij vliegtuigongeluk RIO DE JANEIRO, 29-7. Een G.lo- bemaster vrachtvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is zondag avond 40 km van Recife in Brazilië neergestort. De tien bemanningsle den verloren het leven. Het toestel was opgestegen van het Surinaamse vliegveld Zanderij. V.N.-vertegenwoordiger mag naar Nigeria NEW YORK, 29-7. Federaal Nige- ria heeft er geen bezwaar tegen, dat de V.N. een vertegenwoordiger stuurt om de 'hulpverlening aan de oorlogsslachtoffers te controleren. Dit is door het Nigeriaanse staats hoofd Gowon aan Oe Thant meege deeld. Raad en gemeenteiiaren SCHOONHOVEN, 29-7. De ge meenteraad van Schoonhoven heeft maandagavond besloten het publiek in de raadzaal na afloop van de openbare raadszittingen gelegenheid te geven tot het stellen van vragen. Men beoogt hiermee een beter in zicht aan de gemeentenaren te ge ven van het werk van b. en w. en de raad. Overigens draait dit vra genuurtje voorlopig als proef, na melijk tot 1 september 1969. present toen het gesprek om 10 uur plaatselijke tijd in de ochtend begon. Van het Russische politieke bureau lieten echter twee leden - Polyansky en Kirilenko - verstek gaan. Het gaat er bij de besprekingen om, dat Dubcek en zijn medestan ders de Russen er van moeten over tuigen, dat de huidige liberale koers van Praag geen gevaar behoeft te betekenen voor het communistische bondgenootschap in Oost-Europa. Geruggesteund door een grote meerderheid van de bevolking heb ben de Tsjechoslowaakse leiders bij voorbaat verklaard, dat zij geen duimbreed zullen wijken en zullen voortgaan cp de ingeslagen weg. In Tsóecho-SIowakije wa$ het maandag overal rustig. Een voorge stelde .staking uit sympathie met Dubcek en de zijnen ging op advies van de leiders in Praag niet door. Een commentator van radio-Praag' meldde maandagmiddag, dat in. de Russische perscampagne tegen de nieuwe koers in Tsjecho-Slowakije enige matiging kon werden bespeurd. Hetzelfde was volgens hem ten aan zien van de Poolse bladen het geval. Alleen uit Oost-Duitsland „blaast nog steeds een ijskoude wind ons te gemoet", aldus de Tsjechische com mentator. Suiker uit aardolie TOKIO, 29-7. Een Japanse onderneming die zich toelegt op het onttrekken van pro- dukten aan aardolie door mid del van fermentatie, de firma Kyowa, is er in geslaagd sui ker uit olie te vervaardigen, zo werd zondag in Tokio ver nomen. Er worden al amino zuren. nucleïnezuren, vitami nen en proteïnen uit olie ge maakt, maar het is waar schijnlijk voor het eerst dat er suiker aan onttrokken is. Het principe is eenvoudig: men voedt met paraffine, een olie product, een bacterie die ar- thropacta paraffineus heet. De bacterie scheidt glucose af of de polymeer daarvan, trefa- lose. Dr. Harada van de uni versiteit van Osaka heeft_ ge zegd dat de vinding nieuioe perspectieven opent voor de vervaardiging van levensmid delen uit olie ook al kan zij nu nog niet op' industriële schaal wordentoegepast. Dieven in de val gelokt HALSTEREN, 28-7. Door een paar sleutels van de werkplaatsen van de plastic industrie Tavi te Halsteren op het sleu-telbord te laten hangen heeft de rijkspolitie van deze ge meente de daders van een viertal inbraken, de gebroeders H. V. (19 jaar) en I-I. T. V. (34 jaar) in deze fabriek op 'heterdaad kunnen be trappen. Er was reeds verschillende keren ingebroken en vrij veel materiaal en gereedschap gestolen zonder dat de daders gepakt konden worden. Deze opgezette val had succes. In de wo ning van de gebroeders werden vrij wel alle gestolen goederen tot een waarde van ettelijke duizenden gul dens aangetroffen en in beslag ge nomen. Bei'de mannen zijn voor verder on- derzoek ingesloten omdat nog meer inbraken in deze omgeving zijn ge- pleegd. BRUSSEL, 29-7. De ministers van sociale zaken van de E.E.G. heb ben maandag in Brussel een aantal akkoorden bereikt inzake een volle dig vrij verkeer van werknemers binnen de E.E.G., dat medio septem ber van kracht zal worden. Ter voltooiing van regelingen die in de afgelopen jaren op dit gebied GENEVE, 29-7. De aanvoer door de lucht van hulp van het internatio nale Rode Kruis aan de hongeren de vluchtelingen in Biafra is ver scheidene dagen geleden cm tech nische redenen opgeschort. De directeur voor buitenlandse be trekkingen van het internationale Rode Kruis comité, Gallopin, zei maandag in Genève dat de oorzaak van. deze opschorting verband houdt met landingsmceilijkheden voor de vliegtuigen die de hulpgoederen aan voeren. Wanneer de vluchten hervat kunnen worden is niet te zeggen. Gallopin zei dat 600.000 tot een mil joen mensen in Biafra iin grote nood verkeren. Het comité acht de ope ning van aanvoerwegen over land onontbeerlijk bij de pogingen de nood van de hongerende bevolking te lenigen. De regering van Biafra heeft maandag in Lenden bij monde van haar minister van binnenlandse za ken, Christopher Mojekwoe, haar voorstellen voor de komende vredes onderhandelingen in Addis Abeba bekendgemaakt. AMSTERDAM. Een trotse vader met zijn zoon. Tilly, de echtgenote van -Johnnie Kraaykamp, heeft 19 juli het leven geschonken aan Michiel. Tijdens het weekeinde zijn moeder en kind thuis gekomen uit het Diakonessen ziekenhuis. Vier gewonden bij botsing van twee bromfietsers UTRECHT, 29-7. Op de provin ciale weg in Heeswijk (gemeente Linschoten) zijn twee bromfietsers frontaal met elkaar in botsing geko men. De beide bestuurders werden zwaar gewend, hun beide ducpassa- giers licht gewond. d Noordvietn'amese. troepen hebben maandag twee zware aanvallen ge lanceerd op Amerikaanse stellingen op het centrale hoogland van Viet nam in de omgeving van Hoe-e, al dus een Amerikaanse woordvoerder. Kannibalisme op Australiseh-N.-Guinea De 18-jarige monteur W. H. S. uit Den Haag met als duopassagiere de 16-jarige mej. A. G. Aardeman. eveneens uit Den Haag, kwam uit de richting Utrecht. Waarschijnlijk heeft S. geen acht geslagen op de bromfiets uit de richting Montfoort, die werd bestuurd door de 21-jarige chauf feur J- de B. uit Benschop. Deze had als duopassagiere de 17-jarige mej. A. Verdoold uit Hoenkoop. De 18-ja- rige monteur is opgenomen in het academisch ziekenhuis in Utrecht, de overigen zijn vervoerd naar het zie kenhuis van Oudewater. De beide bromfietsbestuurders zijp er volgens de rijkspolitie ernstig' aan toe. In de negerwijk van Gary (Indi ana) hebben manadagavond op nieuw negers wanordelijkheden ge pleegd, ondanks een uitgangsver bod dat de burgemeester van deze staalstad, de neger Richard Hat cher, had uitgevaardigd. Het communisme CANBERRA, 27-7. Regeringspa- trbudilles in Australisch Nieuw-Gui- nea zijn op onderzoek uitgegaan', na dat meldingen waren binnengekomen van kannibalisme in het westen van het land, in de omgeving van. het Murray-meer. Drie mannen van een i», 0<l<ï1-ïlVA stam, waar nog nooit een patrouille "c was geweest, hadden verklaard dat zij hun derp hadden verlaten nadat het was aangevallen door kanniba len. Een oude man deelde mee dat zijn zoon slachtoffer van de aanval was gewerden. De laatste maal dat er melding gemaakt was van kan nibalisme was 14 maanden geleden en wel in het Nomad-district, noord oostelijk van het Murray-meer. DJAKARTA, 29-7. Het Indone sische legerblad Berita Yoedha van maandag schrijft dat Indonesische strijdkrachten een actie zijn begon nen tegen communisten die zich ten zuiden van Blitar op Oost-Java in een netwerk van tunnels naar het voorbeeld van de Vietcong hebben ingegraven. reeds waren ingevoerd, is overeen gekomen dat elke arbeider uit een der zes landen gedurende drie maan- nen in elk ander land van de ge meenschap werk kan zoeken. Als hij werk heeft gevonden, krijgt de arbei der een verblijfsvergunning van vijf jaar en geniet hij dezelfde sociale rechten als de arbeider in het gast land. Als de E.E.G.-arbeider werke loos zou zijn op het ogenblik dat deze verblijfsvergunning verlengd zou moeten worden, krijgt hij dn feite nog een periode van twee jaar toege kend, waarin hij met behoud van. alle rechten op sociale uitkeringen van het gastland ander werk kan zoeken. Heroïnesmokkel NEW YORK, 29-7. De Amerikaan se politie heeft zendag op het New- yorkse vliegveld Kennedy vijf heroï- nesmokkelaars gearresteerd en be slag gelegd op 25 kilo van het ver dovende middel, ter waarde van naar schatting zes miljoen dollar op de zwarte markt. Rode Kruis-zending DEN HAAG, 29-7. Het Nederland se Jeugd Rode Kruis verzendt deze week per schip 4.000 rampenzakjes en 10.000 stukken zeep met een ge zamenlijke waarde van ongeveer 45.000 gulden naar de slachtoffei's van het conflict Nigeria-Biafra. Het Internationale Rode Kruis draagt zorg voor de uitvoering van deze hulpverleningsactie. De goede ren zijn afkomstig uit het rampen depot varu het Jeugd Rode Kruis, waai'van de voorraden door de Ne- dexdandse jeugd bijeen zijn gebracht. MOSKOU, 27-7. Noord-Korea zal „nooit" de bemanning van het opge biechte spionageschip „Pueblo" vrij laten als de Amerikaanse regering niét eerst haar verontschuldigingen aanbiedt en waai-borgen vex-schafl dat „misdaden" als door deze be manning bedreven, niet nogmaals gepleegd zullen worden. Dit heeft de Ncoi-dkoreaanse militaire attaché Zo Nam Zoong vex-klaai'd op een pex's- conferentie op de Noordkoreaanse ambassade in Moskou. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's J Een harde steen, die wet f 4 het ijzer f En harde slagen maken 4 J wijzer, t i t Warm weer Verwachting tot woensdagavond: Zonnig en warm weer, maar in de namiddag en avond kans op een en kele lokale bui. Zwakke tot matige oostelijke wind. 31 juli. Zon op 5.00, onder 20.32 Maan op 12.11, onder 22.38 1 aug. Zon op 5.02, onder 20.30 Maan op 13.37, onder 22.53 Eerste kwartier: 1 augustus te 19.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 31 juli. 1 aug. 6.57 v.m. 7.36 v.m. 19.05 n.m. 19.51 n.m. Er zijn verscheidene tunnels en wapenopslagplaatsen ontdekt, van waaruit moord- en roof overvallen in het gebied werden gepleegd. Het pei-sbureau Antara meldde dat ook op Noord-Sumatra communisti sche cellen zijn ontdekt, en dat arres taties zijn verricht. Arrestaties op Java DJAKARTA, 30-7. Op Midden- Java zijn ongeveer 500 burgers en militairen geaiTesteerd onder ver denking van het voorbei'eiden van een gewapende actie, waarmee de in vloed van de communisten zou moe ten worden hersteld. Dat heeft het legerblad „Angkatan Bersendjata" dinsdag bekendgemaakt. Meer Thailandse troepen in Viëtnam SAIGON, 29-7. In Saigon zijn maandag 1800 soldaten van de Thai landse elite-divisie „Zwarte Panffz" aangekomen, waardoor het totaal aantal in Zuid-Vietnam gestationeer de Thailandse militairen op 3300 is gekomen. In Saigon wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat dit aantal op 'den duur wordt opge- voei-d tot 12.000. BROUWERSHAVEN 31 juli. 6.41 v.m. 19.03 n.m. 1 aug. 7.26 v.m. 19.49 n.m. 4 augustus: Doodtijd HET WEEROVERZICHT DE BILT, 30-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een uitgebreid hogedrukge- bied strekt zich uit van het zeege bied ten westen van de Blitse eilan den tot zuid Scandinavië. Boven Spanje en zuidwest Frankrijk is de druk relatief laag. Tussen beide systemen staat een oostelijke tof nooi'doostelijke luchtstroming, die 'boven een gi'oot deel van west Euro pa in het algemeen di-oog weer bracht. Alleen in zuidwest Frank rijk traden bij temperaturen van omstreeks 28 graden verspreide on weersbuien op, terwijl de oostelijke wind op de oostkusten van de Brit se eilanden voor de aanvoer van vochtige en wclkenrijke lucht zox*g- de zodat het in die gebieden som ber weer was. In de oostelijke lucht stroming bevindt zich boven land in het algemeen weinig bewolking, zo dat de middagtemperaturen waarden tot omstx-eeks 25 graden in onze om geving bereikten. In deze weerstoe- stand komt ook het komende etmaal weinig verandering, zodat opnieuw zonnig en vrij warm weer verwacht wordt. Wel is de mogelijkheid van een enkel buitje in de namiddag ook morgen niet geheel uitgesloten. Vulkaanuitbarsting SAN JOSE30-7. De vulkaan Are- nal, ongeveer 200 km, ten noorden van San José op Costa Rica, is maandag gaan werken. Stukken lava en as werden tot grote hoogte weg geslingerd en hebben drie dorpjes bedekt. Negen mensen zijn geslikt. De dorpjes Nuevo, Arenal en Tila- ran aan de voet van de vulkaan zijn ontruimd. De as valt tot op 150 km. van de vulkaan, die al eeuwen lang als uitgedoofd werd beschouwd. De Russische regering heeft de protesten van Amerika, Engeland, en Frankrijk tegen de nieuwe Oostduit- se bepalingen ten aanzien van, het verkeer tussen West-Duitsland en West-Berïijn van de hand gewezen. LAATSTE NIEUWS PRAAG, 30-7. Radio-Praag heeft dinsdagochtend bekendgemaakt dat de besprekingen tussen de Tsjecho- slowaaksee en Sowjet-Russische lei ders vandaag (dindag) zullen worden voortgezet. Uit dit feit meent men te kunnen opmaken dat de standpunten toch nader tot elkaar zijn gekomen. Een slotcommuniqué jvordt nu. niet eerder dan dinsdagavond of woens dagochtend verwacht. Radio Kosice meldde dinsdagoch tend dat de leidex's van het Kremlin maandagavond naar de Sowjet-Unie waren teruggekeerd en vanochtend weer naar Cierna Nad Tisou zullen komen. De besprekingen werden maandagavond om half elf Ned. tijd gestaakt, een kwartier later waren de Sowjetrussische leiders vertrok ken. Onofficieel werd meegedeeld dat de besprekingen vandaag om 10.00 uur zuilen worden herval.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1