Tsjechische leiders vertrokken voor ontmoeting met Russen Toch geen overeenstemming over een „voedselcorridor" Onrust in Zuid-Jemen Geraffineerde juwelendiefstal in de Kalverstraat MORBIS Schrijver Anton v. Duinkerken overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20035 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaafe, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) t 1,25 per stuk. In dit nummer: Zevibel wil inspraak in schadevergoedingsregeling Praag tussen hoop en vrees PRAAG, 28-7. In een geheim conferentie-oord zul len de geliberaliseerde Tsjechische leiders een ont moeting hebben met de Russen, die niets minder hebben gedaan dan de top van hun satellietstaat lei- verantwoording te roepen. In het conferentieoord (in Tsjechoslowakije) zal de complete Russische partij leiding aanwezig zijn. Er breken vcor Tsjechoslowakije - en daarmede feitelijk voor de hele wereld - enkele benauwende dagen aan. Niemand kan voorspellen hoe het allemaal gaat aflopen, maar de zelfverzekerdheid van de Tsjechische bevol king werd tijdens het weekeinde toch aangetast door onrust en vrees. Er zijn - dat is uitgangspunt bij de besprekingen - enkele verworvenheden, die de nieuwe leiders in Praag nimmer zullen prijs geven en men weet nog niet of en met welke ultimata de Russen zullen komen. Zo herhaalde partijleider Dubcek in een radiotoespraak dat zijn. land het souvereine recht heeft zijn eigen lot te bepalen. „Het is onze plicht niet terug te gaan maar ons hernieu- wingsproces voort te zetten. Iedere burger moet de kans krijgen mee te werken aan zijn eigen lot. Wij. wil len onze fundamentele buitenlandse politiek niet veranderen en trouw blijven aan onze vrienden". Hij dankte voor de steunbetuigingen. De voorbereidingen van de besprekingen met de Sow jet-Unie worden „kalm en waardig" voortgezet, aldus Dub- cek. Aangenomen wordt dat dit zijn laatste verklaring is voordat hij Praag verlaat om met de Sowjet- Biafca hongert verder NIAMEY, 27-7. De hoop, dat de onderhandelaars van Biafra en Ni geria ten behoeve van de hongerende mensen in Biafra een wat soepeler houding zouden aannemen ,is niet in vervulling gegaan. Zij beëindigden hun in Niamey gevoerde besprekin gen zonder het eens te zijn geworden ever de instelling van een corridor, waarlangs de zo dringend noodzake lijke stroom van hulpgoederen zou kunnen gaan vloeien naar de gebie den waar dagelijks honderden vluch telingen van honger omkomen. De internationale hulpverlenings organisatie die niet op een mogelijk resultaat wilden wachten en al be gonnen waren op illegale wijze voed sel en medicamenten aan te voeren zullen daarmee in elk geval nog door moeten gaan tot misschien begin au gustus op de Biafraans-Nigeriaanse AMSTERDAM. De 21-jarige R. K. B. uit Amsterdam is dodelijk ver ongelukt toen hij als bestuurder van een personenwagen een verkeerde manoeuvre maakte op de Coentun- nelweg. Eén persoon- werd zwaar, twee werden -licht gewond1. Met gro lt snelheid was de auto tegen de middenbermibeveiliging gereden en over de kop geslagen. leiding te gaan spreken. „Ik ben van mening dat deze besprekingen de verkeerde indrukken zullen wegne men". Steunbetuigingen Intussen blij ven de resoluties, brie ven en telegrammen van steunbetui ging aan Dubcek binnenstromen. Dat verhindert niet dat politici in Praag de komende onderhandelingen met zorg tegemoet zien. Dubcek kan niet ingaan op alle eisen van de Sowjet- Unie. Stationering van troepen van het Warschau-Pakt of controle op pers. radio en televisie zou hem en de partij het zo moeilijk verkregen vertrouwen van dé bevolking kosten. conferentie in Addis Abeba spijkers met koppen geslagen worden. Vrijdagmiddag meldde radio-Bia- fra optimistisch, dat de onderhande laars in Niamey het eens- waren ge worden o-ver een „hulpcorridor" en dat alleen neg verschil van mening bestond over .het toezicht, dat Bia fra door buitenlandse waarnemers uitgeoefend wil zien, maar waar Ni geria niets voor voelt. Korte tijd later kwam de Nige- riaanse radio echter met een tegen spraak. Nog geen oliepijpleiiling Rotterdani-Antwerpen BRUSSEL, 27-7. De havensche pen (wethouder) van Antwerpen, Delwaicle. heeft in een vraaggesprek met de Belgische radio ontkend dat het Antwerpse gemeentebestuur in een brief aan de regering zijn in stemming zou betuigen met aanleg' van een pijpleiding voor olie van Rotterdam naar Antwerpen. Ei- is al leen beslist in een brief aan derege ring' de voor- en nadelen van een pijpleiding te vermelden, zo zei hij naar aanleiding van berichten van uit Antwerpen. v Te Burgh-Haamstede hebben velen deelgenomen aan een geslaagde N.C.R.V. puzzel-wandeltocht. Zoals gemeld ivas hieraan een intressante quiz ver bonden. Op de foto: een groep bij één der controleposten. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Roemenië heeft zich zaterdag in het partijorgaan Scinteia solidair met de hervormers van Praag ver klaard en de andere socialistische landen om „het volste vertrouwen in Tsjecho-SIowakije" verzocht. Daartegenover sprak de Bulgaarse partij van „de diepe bezorgdheid van alle communisten en het Bulgaarse volk over de'alarmerende toestand in Tsjecho-SIowakije". De Sowjetrussi- sche pers liet zaterdag de aanvallen op het land aan de anderen over. De Pravda had de verklaring van het partijblad van Boedapest „Nepsza- hadsag" overgenomen, waarin ge waarschuwd werd dat „wij dat alle maal hebben meegemaakt. Dat leidde tot een tragedie". Ook werden arti kelen uit Poolse, Oostduitse en Bul gaarse kranten overgenomen. De Sowjebrussische manoeuvres werden zaterdag in volle omvang voortgezet terwijl aan de Sowjetbur- ger kortaf werd verteld dat er een anti-communistische opstand in Tsjecho-SIowakije te verwachten is. De oefeningen duren tot 10 augus tus. ADEN, 28-7. De regering van Zuid-Jemen heeft zondag meege deeld dat sinds vrijdag bij Saeed, ongeveer driehonderd km ten noor den van Aden gevechten worden ge leverd met „antirevolutionairen en huurlingen" verdere bijzonderheden over deze.strijd, die als de ernstigste bedreiging van het bewind van pre sident Qahtan Mohammed al-Sjaabi wordt beschouwd, werden niet be kendgemaakt. Baby gestikt in tuigje AMSTERDAM, 28-7. Terwijl groot moeder bij haar dochter in Amster dam-Noord op de kinderen paste, heeft het kleintje van 1 jaar kans gezien zich gedeeltelijk uit het tuig je waarmee het in bed lag vastge bonden los te wringen en over de rand van het bedje te klauteren. Het liel omlaag, maar bleef met het hoofdje in het tuigje hangen, dat zich om het nekje snoerde. Groot moeder. die net een half uur daar voor naar het kind had gekeken trof het kind dood aan. De dochter was met haar man op visite bij familie. Fosforescerenrle postzegels in boekjes In de loop van augustus zal op de postkantoren in de districten Rotter dam en 's-Gravenhage een begin worden gemaakt met de verkoop van postzegelboekjes met fosforesceren- de zegei's. Zoals bekend bevatten de postzegelboekjes 5 zegels van' 20 cent, dan wel 2 zegels van 20 cent en 5 van 12 cent. Een en ander hangt samen met proefnemingen met een z.g. opzet- stempelmachine in het Rotterdamse districtspostkantoor, in verband waarmee reeds sedert februari van dit jaar op de bovenbedoelde kan toren fosforescerende postzegels en briefkaarten worden verkocht. Ten gerieve van postzegelverzame laars buiten de genoemde districten zullen de boekjes met fosforesceren de zegels tevens verkrijgbaar zijn aan de speciale filatelistenloketten. Gedood door vallende kazen ALPHEN AAN DE RIJN. 27-7. Door tot nu toe onbekende oorzaak^ zijn vrijdagmiddag omstreeks half een in het kaaspakhuis van het voed selvoorziening- en in- en verkoopbu reau (V.I.B.), een onderafdeling van het departement van landbouw en visserij aan de Bedrijfsweg te Alphen aan de Rijn, 14 kaasstellingen met ca. 600 ton kaas omgevallen, waar de 42- jarige gehuwde controleur W. Von- hout, wenende te Ter Aar, onder de vallende stellingen en kazen bedol ven werd en op Slag dood was. Twee van zijn helpers, de 18-jarige K. Zui- dam uit Aarland'erveen, en de 28-ja- rige H. Tukker uit Sassenheim wer den licht gewónd. In samenwerking met de arbeidsinspectie stelt de ge meentepolitie te Alphen aan de Rijn een onderzoek in. Reisschema thuis taleu DEN HAAG, 26-7. Gezien het toe nemend verzoek om radio-oproepen, waarbij over onvoldoende informatie over gezochte personen wordt be schikt, verzoekt de A.N.W.B. een ieder, die een buitenlandse reis gaat maken, een reisschema thuis of bij familie of kennissen achter te laten. Indien dit onmogelijk is, verdient hel aanbeveling op regelmatige tijden telefonisch contact op te nemen met de achterblijvenden. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's De Tsjechen drommen samen om een visum te bemachtigen voor een reis naar het buitenland. De nog maar kort durende vrijheid wordt in ieder geval gebruikt voor een poging eens over de grenzen te kijken. Buit f 150.000 AMSTERDAM, 26-7. Vrijdagmid dag hebben enkele onbekenden een geslaagde greep gedaan in een vitri ne van een juweliers winkel (W. J. van Pampus) in de Kalverstraat in Amsterdam. De diefstal blijkt door een goed voorbereid complot succes te hebben opgeleverd. Er zijn bij el kaar vier mannen en twee vrouwen, vermoedelijk buitenlanders bij be trokken. De buit heeft een verkoop waarde van 150.000 gulden. PORTOFOONS VOOR KRUIERS UTRECHT, 27-7. De Utrechtse stationskruierij heeft (volgens N.S. als eerste in Europa) por tofoons in gebruik genomen om een snelle verbinding tot stand te brengen tussen de kruiers op de perrons en het bagagedepot. Dank zij het nieuwe systeem hoeven de rei zigers minder lang op een kruier te wachten en wordt voor de kruiers zelf veel on nodig geloop voorkomen. Men hoeft geen kruier meer te gaan zoeken als er een wordt ge vraagd en omgekeerd hoeven de kruiers niet steeds naar het depot om te vragen, of ze mis schien ergens nodig zijn. Jongens verteerden gestolen geld ARNHEM, 27-7. Vijf jongens van negen tot en met dertien jaar hebben er in een week tijd tweeduizend gul den doorgedraaid met vermaak en het kopen van snoepgoed. Het. geld hadden drie van hen gestolen uit een damestas in een niet afgesloten ge parkeerde auto in Arnhem. In Nij megen. waar zij regelmatig' met de trein heenreisden, konden zij door de spoorwegrecherche in de kraag wor den gegrepen. Van het g'eld was toen echter nog maar 45 gulden over. Militair bij dienstzweminen verdronken NEEDE, 27-7. De 21-jarige dienst- plichtige soldaat G. M. J. Koenniger uit Eibergen is tijdens het zwemmen met zijim peloton in hetzwembad te Neede verdronken. Hij behoorde tot 104 verbindingsondersteuningscom- pagnie in het kamp Holterhoek, te Eibergen. Er werd gezwommen onder toe zicht van een sergeant-sportinstruc- teur en een vaandrig. Daar het bad ook werd gebruikt door talrijke bur ger-zwemmers. werd eerst later op gemerkt, dat het slachtoffer niet bo ven water was gekomen. De autoriteiten hebben de familie cm toestemming verzocht op het stoffelijk overschot sectie te ver richten. Advertentie QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosteriand Telefoon (01114)495 Vaak zijn rijke mensen: arme mensen, die geld heb ben. Rond kwart voor vier vanmiddag kwam dit gezelscap bij de juwelier binnen. Vier van hen, drie mannen en een vrouw, leidden d'e aandacht van de verkoopsters af door naar gouden sieraden te vragen, met na me naar manchetknopen. Terwijl de- dereen bezig was deze vier klanten te helpen, zagen de andere twee kans de deur naar de etalage te openen. Dit was mogelijk omdat, hoewel de deur afgesloten was de sleutel in het slot stak. Uit de etalage hebben deze twee mensen bij elkaar een wit-gou- den armband, 'bezet met 'briljanten en boguettes met een totale waarde van 52.500 gulden, een wit-gouden broche met briljanten, negen losse briljanten en 18 gouden ringen gestolen. Op een gegeven moment kuchten zij luid, en dit was voor hun hand langers een teken dat de buit binnen was. In een snelle rush verdwenen alle zes. Toen pas drong het tot het personeel door wat er gebeurd was en men kon dus toen pas alarm slaan. De zes vreemdelingen hadden zich inmiddels al gemengd tussen het drukke publiek in de Kalverstraat, en waren uit het oog verdwenen. o Door de stationering van grote aantallen militairen uit noord-China in Kantoni is in feite een einde geko men aan de strijd in de Zuidchine- se havenstad ,zo meldt het in Hong Kong verschijnende blad „South China Post". Verwachting tot dinsdagavond: Aanlioudend droog Wolkenvelden afgewisseld door zon nige perioden en droog weer; zwak ke tot matige noordoostelijke wind en weinig verandering in tempera tuur. 30 juli. Zon op 4.58, onder 20.33 Maan op 10.48, onder 22.26 Eerste kwartier: 1 augustus te 19.34. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 30 juli. 6.21 v.m. 18.29 n.m. BROUWERSHAVEN 30 juli. 6.02 v.m. 18.26 n.m. 4 augustus: Doodtij. IIET WEEROVERZICHT DE BILT. 29-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Al dagen lang houdt een ge bied van hoge luchtdruk, waarvan de kern boven Schotland ligt, in onze omgeving een noordoostelijke tot noordelijke stroming in stand waarin wolkenvelden worden afgewisseld door zonnige perioden. In ons land België en noordwest-Duitsland kwa men de temperaturen dan ook niet hoger dan 20 a 22 graden. In zuide lijker streken was het aanmerkelijk zonniger en liepen de temperaturen zondag op tot boven de 25 graden terwijl in de landen rond de Middel landse Zee óp vele plaatsen de tem peraturen stegen tot boven de 30 graden. In midden en Oosteuropa vie len regen en onweersbuien en was het voor de tijd van het jaar aan de koele kant met mid dag temper ature n van 15 tot 20 graden. Het komende etmaal verandert er aan deze situa tie maar weinig. Frontale storingen afkomstig van de oceaan trekken in een wijde boog om het hogedrukge- bied over IJsland naar Noord-Skan- ddnavië en beïnvloeden het weer in onze omgeving niet. In de noordoos telijke stroming, die dus gehand haafd blijft zullen ook morgen wol kenvelden worden afgewisseld door zonnige perioden. Terwijl het op de meeste plaatsen droog blijft. Ook in het temperatuurverloop komt maar weinig verandering. Algerije Iaat Israëlische vrouwen en kinderen los ALGIERS, 27-7. Algerije heeft za terdag tien Israëlische vrouwen en kinderen ,di'e met de gekaapte Boe ing van de El Al reisd'en, vrijgela ten. Zij zijn per vliegtuig naar Ge- nève vertrokken .Van de groep ma ken de drie stewardessen deel uit. Er worden nu nog twaalf mannen, van wie de zeven bemanningsleden, in Algerije vastgehouden. UDEN (N.B.). In Uden is de 21- jarige J. P. M. van der Linden uil Boekei om het leven gekomen toen hij met zijn motorfiets in aanrijding kwam met een auto. waaraan hij geen voorrang verleende. NIJMEGEN, 27-7. Gisternacht is op 65-jarige leeftijd in het St. Rad- boudziekenhuis te Nijmegen overle den prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs (schrijversnaam Anton van Duin kerken). Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, beter bekend onder zijn schrijvers naam Anton van Duinkerken, werd op 2 januari 1903 geboren in Bergen- op Zoom. Van 1915 tot '27 volgde hij achtereenvolgens het klein- en het groot-seminarie van het bisdom Bre da, alvorens in 1929 aan de R.K. leergangen in Tilburg Nederlands te studeren. Willem Asselbergs, die reeds in zijn seminarietijd dichtte en publiceerde, was een van de voor mannen van de zgn. „katholieke jon geren". Het blad van deze groep. „De Gemeenschap", heeft hij tot 1929 me de geredigeerd. Sinds 1927 was hij medewerker aan het dagblad „De Tijd", waarvan hij in december 1929 redacteur werd. In 1933 werd Alnton fan Duinkerken benoemd tot secre taris van 'de commissie voor schone letteren van de maatschappij der Nederlandse letterkunde. Een 'jaar later werd hij redacteur van „De Gids". Op 7 november '37 werd hem het eredoctoraat aan de universiteit van Leuven verleend. In maart 1940 volg de zijn benoeming tot bijzonder hoogleraar in de Vondel-wetenschap aan de Rijksuniversiteit te Leiden vanwege de Vondelstichting. Dr. Asselbergs werd in 1952 be noemd tot gewoon hoogleraar in de Nederlandse en algemene letterkun de aan de universiteit te Nijmegen. In het studiejaar 1964-'65 was hij rector magnificus van de Nijmeegse universiteit.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1