Qijs de Peur Een eeuw lang Chr. Bewaarschool-kleuteronderwijs Oosterland GUEVARA HEEFT TOCH SUCCES RIJDT NUCHTER,DRINK.. GRAPILLON Jubileum jaar 1968 Advertentie (Slot) Behalve het eerste hoofd, mejuf frouw van Larseu, hebben nog ver schillende dames de school geleid, al dan niet bijgestaan door een help ster. Lang heeft dienst gedaan (zij was waarschijnlijk de opvolgster van mejuffrouw Van Laaren) mejuf frouw Dient je van As. De heer Joh. Goudzwaard (82) hier woonachtig en wellicht wel de oudste leerling van de school weet juffrouw Dient je van Ag nog zeer wel te her inneren en sprak nog met waarde ring voor de goede zorgen die ze had voor de kinderen. Wel ging het toen tertijd er zeer primitief naar toe vol gens onze bejaarde zegsman. De kin deren liepen gewoon vrij door het lokaal en het onderwijs bepaalde zich in hoofdzaak in het zingen van een psalm-vers of een 'kinderliedje. Op vierjarige leeftijd mocht de heer Goudzwaard eens met zijn moeder naar Rotterdam, hetgeen toentertijd gelijk stond met tegenwoordig een reis naar Amerika of Canada, en het was juffrouw van As die aan de vooravond van de reis kwam vragen om toch vooral goed op de kleine Johannes te letten. Dit pleit wel voor de goede zorgen d'ie deze juffrouw voor haar pupillen aam de dag legde. Verder noemen we nog, zonder volledig te zijn, dat als hoofd Advertentie van de bewaarschool hebben gefun geerd mejuffrouw Martina Matthijs- se, later mevr. Westenbrugge, mej. Marie Boogert, later mevr. Kok. wo nende te Bruinisse, Lena van 't Hoff, thans mevrouw Stouten en hier woonachtig en mejuffrouw Grietje Varne Jd, overleden. En zoals gezegd in 1950 kwam mejuffrouw Beije uit Zierikzee hierheen als hoofd van de kleuterschool, welke functie zij nog steeds waarneemt. Bijzonder jaar Het jaar 1901 was voor de vereni ging een bijzonder jaar. Het mag tot één der verdiensten van de 'toen malige burgemeester van Ooster land, de heer J .C. van der Have, worden gerekend dat hij ervoor ij verde de vaak schrale kas van de bewaarschoolvereniging te verbete ren. Het was door zijn toedoen dat van de nalatenschap vani d'e heer C. Hendrikse, voorheen landbouwer alhier, een bedrag van f 1000,- aan de school werd gelegateerd. Dit was op 16 januari 1901. Op 3 april van hetzelfde jaar werd nog eens f 10.000,- gelegateerd uit de nala tenschap van de heer Joh. L. van Vessem, in leven landbouwer en groot grondbezitter hier ter plaatse. Ook in deze schenking had de bur gemeester de hand. Het voor die tijd kapitale bedrag van f 11.000,- werd besteed tot aankoop van gron den in Schouwen, n.l. wei- en bouw land. De opbrengst van de pachten gebruikte men om met de kinderen der school Sinterklaasfeest te vie ren en Kerstfeest, waar behalve tractatie, ook elk jaar iedere leerling een kledingstuk ontving. De jongens het ene jaar een pakje en het an dere jaar een winterjasje. De meis jes respectievelijk een jurk of een manteltje. Uiteraard zeer nuttige geschenken dn een tijd van kinder rijke gezinnen en geringe inkomens. Nog steeds trekt men profijt van deze legaten doch daar de pachtop- brengsten van de gronden miniem werden besloot men deze te verko pen en de opbrengst in meer winst gevende objecten te steken. Bij de watersnoodramp in 1953 was de school danig gehavend en was vooral ook veel meubilair verloren gegaan. Er werd na terugkeer van de evaku- a'fcie nog een tijdje school gehouden in de Conferentiekamer en latei-, toen deze moest worden hersteld, in de consistoriekamer van de herv. kerk. Radda Barnen Het is aan de Zweedse vereniging „Radda Barnen", die hiervoor gel den bijeen bracht, te danken dat de Chr. Kleuterschoolvereniging een keurige, tweelokalige school kreeg aangeboden, compleet met meubilair. Deze kon op tien november 1954 door de Zweedse gezant, de heer Dahlman, onder grote belangstelling van verschillende autoriteiten wor den geopend en op 15 mei d.a.v. dooi de vereniging in gebruik genomen worden. De capaciteit van deze school, die volgens sommigen wel wat beknopt is, is 34 leerlingen per lokaal dus totaal 68 leerlingen. Er heeft geruime tijd een wachtlijst be staan voor deze school, doch omdat er een aantal kleuters van Sir Jans- land de school verliet 'is deze' nu voorlopig vervallen. Ook is met de nieuwe situatie de financiële positie veel verbeterd, want, de notulen navorsend komt men tot de conclu sie dat vroeger vaak een beroep op de milddadigheid van de burgerij moest worden gedaan om de eind jes aan elkaar te kunnen knopen. Eenl jarenlange traditie was dat de hervormde predikant hier ter plaatse voorzitter van het schoolbestuur was. Sinds 1901, het jaar waar de nog voorhanden zijnde notulen be ginnen, zagen we als voorzitters dr. G. Smit, dr. W. H. Weeda, ds. C. L. van den Broek, waarna in 1950 de heer Joh. Boogert de voorzittersha mer opnam. Als secretaris-penning meester hebben vooral de heren J. J. Hendrikse, Joz. Beije, A. F. Schoof hun sporen verdiend. Het huidige bestuur van de jubilerende vereni ging bestaat uit de heren A. Bal Az. voorz.; Matth. Bal Pz. secr.-pen- ningmeester; C. Goudzwaard, Jac. van den Houten, Jac. van 't Hoff, W. van den Bos en A. J. Rotte bestuurs leden. L.A.C. Geen veelzeggender bloem dan de Roos. Nu ruiine aanvoer. Tal van variëteiten. Voor een leuke prijs. Rozen brengen sfeer! KERKNIEUWS Ned .Herv. Kerk Beroepen te Hijkersmilde en Kloosterveen (toez.) W. A. de Pree te Hindeloopen - te Sint-Nicolaasga en Tjerkigaast (Fr.) Th. P. Pol te La- gè Zwaluwe N.B.). Aangenomen naar Rhoon (vac. H. C. van Itterzon) (toez.) L. Lingen te Middelburg. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Culemborg P. Beek huis, kandidaat te Eemdijk. Bedankt voor IJmuiden J. Weste rink te Kerkwerve. BLIK DOOR HET WERELD Castro's strijdmakker Ché Gue vara heeft niet veel succes gehad bij zijn poging de Cubaanse revolu tie te exporteren naar Bolivia. Zijn dagboek is een verdrietig relaas van falen. De bevolking was niet in be weging te krijgen en er werden zul ke fout engemaakt door zijn eigen groep - met name door een agente Tania - dat Guevara gegrepen kon worden en doodgeschoten. Het merkwaardige is nu dat het succes dat Guevara tijdens zijn leven niet kon bereiken althans aardig na bij gebracht wordt door zijn dag boek. De Boliviaanse regering was al druk aan het onderhandelen met uit gevers toen plotseling op Cuba het boek openbaar werd gemaakt. Dat was een onaangename verrassing en niet alleen omdat nu de uitgevers geen behoefte meer hadden veel geld voor het dagboek neer te tellen. Corruptie Erger ivas dat dus iemand een kopie van het dagboek naar Cuba had laten gaan. Die iemand bleek een persoonlijke vriend van presi- Een kantoorbediende uit Würzburg is er achter gekomen hoe met sloopma teriaal van een autokerkhof wapensmid te worden. Met het genoemde materiaal vervaardigde hij reeds veertig wapenuitrustingen met borstpantser, arm- en dijharnassen en schoenen. Deze uitrustingen zijn geheel volgens oude afbeeldingen nagebootst. Intussen heeft de wapensmid alweer vijftig opdrachten van antiquairs. De foto toont het passen van een voettoernooi- harnas uit de 16e eeuw, met een gewicht van 27,5 kg. De echtgenote van de smid staat model voor deze gewichtige „japon". dent Barrientes te zijn, zijn minister van binnenlandse zaken Arguedas, die het ook maar veiliger vond schie lijk het land uit te vluchten, corruptie die in Barrientes regime Als Arguedas uit castristische sympathie Cuba de kopie heeft ge leverd is' dat al heel naar voor Bar rientes. De luchtmacht-generaal is na een staatsgreep officieel tot pre sident gebombardeerd door die groepen die van hem verwachtten dat hij het krachtigste alle linkse stromingen, vooral de 'communisti sche zou weten te bedwingen. Van rechts wordt dus al niet erg vrien delijk meer naar hem gekeken. Ver moedelijk echter heeft Arguedas doodgewoon uit zucht naar geld het boek verkocht, waarmee hij dan een zeer fraaie illustratie geeft van de coruptie die in Barrientes regime heerst. Oproer Misnoegde politici, arbeiders en studenten zijn al regelrechte opstan den begonnen, die Barrientes nood zaakten de staat van beleg af te kondigen. Er kwamen regelrechte oproeren, radiostations werden bezet, er braken gevechten los, doden en gewonden lagen op straat. Niemand rekent erop dat presi dent Barrientes - nu gehaat zowel door links als rechts - zijn ambts periode vol maakt; de militairen zul len waarschijnlijk wél weer een coup uitvoeren, waarin ze zo geroutineerd zijn. Het communistische bewind ivaarvan Guevara droomde ligt be paald niet in het verschiet, zelfs niet een sociaal wat progressievere rege ring dan er mi is, althans niet op korte termijn. Op de langere termijn kan men misschien iets optimistischer zijn. Het dagboek van de dode Guevara heeft tenslotte op onverwachte wij ze een volk verrassend laten ontwa ken uit een politieke lethargie, iets waarop lang gewacht is in Zuid- Amerika en dat grotere gevolgen kan hebben dan nu is te voorzien. Zo heeft Guevara toch meer bereikt dan hij zelf heeft geweten. Weekeinde ARTSENDIEN ST Zaterdag 27 en zondag 28 juli Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113)-280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter L, J. v. d. Zande, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 388, neemt waar voor dokter Vleugels Schutter. Zuster J- Compagne, Oosterland, tel. (01114) 273, neemt waar voor zuster Risseeuw. Zuster A. K. Werkman, Kerkwerve, tel. (01110) 2309, neemt waar voor zuster Steutel en zuster Van Beveren. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, tel. (01110) 2180, neemt waar voor dierenarts Kalkman. De weekeinde-diensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. GEBR. STEUR SCHIEDAM ROOD EN WIT ALCOHOLVRIJ DRUIVESAP DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. E. P. Kuin, Apeldoorn. Gasthuiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 9.30 uur ds. Theunissen, Middelburg. Sercoskerke: 11 uur ds. Theunissen^ Middelburg. Burgh: 9 en 10.15 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur ds. Hui zing, 7 uur ds. Guillaume, Ger. pred. te Edmonton (Canada). Renesse: 9 uur ds. C. den Engelse, Voorburg; 10.15 uur ds. C. Bolijn, Terwolde; 7 uur ds. Den Engelse. Noordwelle: 11 uur ds. Lam. Scharendijke: 10 uur ds. Roodenburg, Hoek van Holland; 7 uur interk. dienst in de Gei-, k'erk (d's. Roodenburg). Brouwershaven: 11 uur ds. Feunekes. Zonnemaire: 9.30 uur ds. Feunekes. Ncordgouwe: 11 uur ds. Schoneveld, Hooge Zwaluwe. Dreischor: 9.30 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber, bed. H. D. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Wester hof. Oosterland: 9.30 uur ds. Omme- ring (H. D.); 6 uur ds. J. van Woer den, Middelburg. Sirjansland: 11 uur d's. Ommering (H. A.), 2.30 uur ds. A. Vroegindewey, Veenendaal. Brui nisse: 10 uur ds. Zimmerman, Schie dam, 5 uur ds. Feunekes. Lutherse Kerk Zierikzee: 10 uur ds. Smeets, Zou- lande. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. K. J. Arwert, Balk. Haamstede: 9, 10.30 en 7 uur ds. F. Guillaume, Edmonton (Canada). Renesse: 7 uur ds. C. den Engelse, Rotterdam. Scharendijke: 9 en 10.30 uur ds. Kamper, Zoeter- meer, 7 uur ds. Roodenburg (inter kerkelijke dienst). Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonne maire: 10 en 2.30 uur de heer Jans- ma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur ds. Na- wijn, 3 uur dr. Becker. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Bremmer. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. J. M. Smeli'k, Overschie. Haamstede: 5 uur ds. Srnelik (in de Ger. kerk). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. T. Harder, Hoogeveen. Kerkwerve: 10 uur prof. dr. J. van Genderen, 6 uur ds. Wes- terink. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. Westerink; 3 en 7 uur prof. dr. Van Genderen. Nieuwerkerk: 10 uur lees- dienst, 3 uur ds. Harder. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 2.30 uur ds. J. v. d. Noord. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10, 2.30 en 6.30 uur ds. J. van Vliet, Aagtekerke. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 3.30 uur lees- di'enst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10.30 uur ds. H. D. van Hoogstraten en ds. L. Schenok (Ge zamenlijke dienst met de buitenge wone wijkgemeente in wording). Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholiekc Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede: Eucharistievieringen za terdag 17.00 en 19.00 uur, zondag 8.30, 10 en 19 uur. 11.30 uur Duitse dienst. Renesse: Eucharistievieringen zater dag 17.00 en 19.00 uur; zondag 9.30, 11 en 19 uur, 8 uur Duitse dienst (toeristenkerk De Ark). Flitsen uit het buitenland LONDEN. Prof. Andreas Papan- dreou, zoon van de Griekse oud- premier, heeft -in Londen gezegd dat het militaire regiem in Athene on wettig aa'n de macht gekomen is en steun heeft gekregen van de Ame rikaanse militaire spionagedienst. LONDEN. Engeland heeft het nieuwe bewind in Irak officieel er kend, zo heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken woensdag bekend gemaakt. BERLIJN. In de in Oost-Berlijn gepubliceerde nieuwe uitgave van het Oostduitse Bruinboek over „oor- logs- en nazimisdadigers in d'e Bondsrepublek en West-Berlijn" worden de namen genoemd van 2.300 mensen die „ondanks hun mis dadig verleden belangrijke functies bij de overheid of in het bedrijfs leven vervullen of een hoog staats pensioen krijgen". ROME. Een Romeins gerechtshof heeft de 33-jarige Italiaanse film ster Sophia Loren en haar echtge noot, de filmproducent Carlo Ponti, niet schuldig bevonden aan bigamie. De uitspraak viel na een proces van vijf jaar. TEL A'VIV. Israëlische en Jor daanse militairen hebben elkaar be schoten in de omgeving van Neve'n Ur, in de vallei van Beit Sjean. ISTANBOEL. In Istanbul zijn der tig studenten aangehouden na ge vechten met de politie naar aanlei ding van het overlijden van een stu dent die vorige week bij een anti- Amerikaanse betoging werd gewond. PARAMARIBO. Naar vernomen wordt zal de heer Ludwig C. Zuiver- loon worden benoemd tot handels- commissaris en economisch adviseur op het kabinet van de gevolmachtig de minister van Suriname in Neder land. De heer Zuiverloon zal eind van deze maand naar Nederland reizen. DJAKARTA. De stoffelijke res ten van vijf voormalige leden van de Nederlandse luchtmacht zijn don derdag met volle militaire eer ter aarde besteld op de Nederlandse oorlogsbegraafplaats Menteng Poe- lo in Djakarta. BEIROET, Libanon. De nieuwe Iraa'kse minister van cultuur en voorlichting, dr. Taha Al-Haj Elias, heeft volgens Radio-Bagdad de sinds de revolutie van 1958 bestaande perscensuur opgeheven. De minis ter heeft de pers echter gewaar schuwd, geen misbruik te maken van de vrijheid. ROME. De Italiaanse politie heeft een 38-jarige Romeinse advocaat ge arresteerd, die er van verdacht wordt betrokken te zijn geweest bij de aanslagen op de woning van d'e Russische ambassadeur in Italië en andere gebouwen waar Russische instanties gevestigd' zijn. BELGRADO. De 24-jarige Ivan jelic die twee maanden geleden twee tijdbommen in het hoofdstation van Belgrado plaatste, is donderdag in de Zuidslavisohe hoofdstad ter dood veroordeeld. TRAViEMUNDE. Het Amerikaan se jacht „Ondine" is donderdagmor gen als eerste van de drieendertig deelnemers aan de Trans-Atlanti sche zeilrace van de Bermuda ei landen naar Travemünde de haven van laatst genoemde stad binnenge lopen. LAND- EN TUINBOUW Mininniniprijsregelin» voor appelen en peren DEN HAAG, 25-7. Maandag 29 juli treedt op de Nederlandse veilin gen een nieuwe minimumprijsrege ling voor appelen in werking. Deze is vastgesteld door het Centraal Bu reau van de Tuinbouwveilingen en geldt voor alle aangesloten veilingen. De minimumprijs voor appelen is vastgesteld op f 15,- per 100 kg maar voor rode appelen bedraagt deze f 10,- per 100 kg. Tot de rode appelen worden gere kend de rassen Stark Earliest, per zikrode zomerappel, Zigeunerin, Sterappel, Jonathan, Keulman, Ko- ninigsrood, Lents Rood en Rode Klumpke. Het vorig jaar was 'de ophoudprijs voor alle rassen f 15,- per 100 kg Appelen die niet voor de minimum prijs verkocht kunnen worden, moe ten vervolgens voor de industrie worden geveild. Daarbij geldt dan een minimumprijs van f 6,- per 100 kg". Het vorig jaar was de minimum prijs voor industrie-appelen f 10,- per 100 kg. De teler krijgt bij doordraai voor consumptie uitbetaald de prijs die de industrie betaald en draait het pro- dukt ook op f 6,- per 100 kg nog door dan wordt het uit de markt genomen en krijgt de teler geen vergoeding. Het vorig jaar kreeg de teler bij het uit de markt nemen een vergoeding van f8.- per 100 kg. Er zal dit jaar een heffing ver schuldigd zijn van f 0,40 per 100 kg. Voor peren geldt een minimumprijs van f 6,- per 100 kg en van f 3,- per 100 kg voor de industrie. Ook voor peren die doordraaien en uit de markt genomen moeten worden, krijgt de teler geen vergoeding. Er is over peren geen heffing verschul digd dit seizoen. Einde prijsregeling van vroege aardappelen DEN HAAG, 25-7. Op 27 juli ein- digt de periode waarin voor het pro- dukt vroege aardappelen op de Ne derlandse veilingen een prijsregeling geldt, uitgaande van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen. Vanaf het begin van het seizoen heeft voor dit produkt een ophoud prijs gegolden. Deze lag de laatste weken op 12 cent per kg. Na 27 ju li komt deze te vervallen en mjogen de aardappelen weer voor 'elke prijs worden verkocht. De prijs van de middel kwaliteit ligt de laatste tijd' tussen 12 en 15 cent per kg. De grote maat aardap pelen noteren rond en iets boven 20 cent per kg. Vooral op de Thoolse veilingen en Ln Noord-Holland is een ruim aanbod van aardappelen. Feuilleton door J. G. J. Bax Met hun rust was het gedaan, wanneer 'die boot 'op de plas ver scheen. Het was een zogenaamde glijboot, 'die met een kolossale vaart en zwaar motorgeronk ,een diepe voor trekkend, over het water scheerde, zo nu en dan er zelfs uit opwipte en meer vloog dan voer. Heftig dobberden de bootjes aan de stokken en wanneer, de glijboot dicht- langs zo'n bootje scheerde, moest de hevig te keer gaande visser zich snel vastgrijpen om er niet uit te rollen .Door zijn snelheid was de boot in een ommezien de plas af gejakkerd, zodat noch het water, noch 'de vissen, noch de vissers een moment tot rust kwamen. OP een avond hadden de vissers in 'het Baarsje beraadslaagd welke maatregelen dienden te worden ge nomen en er werd besloten om de eerste de beste keer, dat de boot weer verscheen, tegen de tijd dat de eigenaar naar huis moet, het haven tje hij de villa, waar de boot lig plaats had, te blokkeren. Gewapend met aardkluiten, aard appels, stenen en stokken zouden zij hem wel aan bet verstand brengen, dat zijn aanwezigheid niet gewenst was. Zo lag dus de armada op een mooie zomeravond gereed om slag te .leveren, telkens op en neer 'dei nende wanneer de geen onraad ver moedende vijand langs de kant voer waar zij lagen. Hij had nu de ruimte en maakte er ook een gretig gebruik van. Ais een pijl schoot hij opge wekt 'door het water, in volle vaart nam hij vrolijk de bochten, een hoge kam van 'golven en schuim opwer pende. Toeni hij voor 'de zoveelste maal de 'kleine inham, waar 'de bootjes uit bet gezicht lagen, passeerde, kreeg hij ze eindelijk in het oog en begreep hij, 'dat ergens iets haperde. Hij had geen gelegenheid zijn motor snel genoeg af te zetten en maakte daarom nog een ererondje; een flink stuk voor het haventje zette hij zijn motor af en stuurde zijn boot tot op veilige afstand van de ver zamelde vissers, die, nu het uur dei- wrake was gekomen, als één man in hun wankele bootjes opstonden. „Wat moet dat?" riep de sportief geklede jongeman, die eveneens was gaan staan. Een ogenblik schreeuwden allen door elkaar, totdat één zich tot woordvoerder opwierp en uitriep: „Stilte mannen", en zich tot de jonge man wendde, begon hij: „Na mens ons allen zou ik u willen ver zoeken in het vervolg met je boot ergens anders 'te gaan vliegen. Wij willen bier rustig vissen en geen schipbreuk lijden. Wat jullie man nen!" Luidruchtig gaven de mannen hun instemming met deze rustige inleiding- te kennen. Hierna vervolg de een opgewonden uiteenzetting en verschrikkelijke dreigementen en verwensingen, maar nog was het bij woorden gebleven en men was nog niet tot handtastelij khecCn overge gaan, totdat het jongmens, dat het nog niet met zichzelf eens was of hij kwaad zou worden of het humo ristische in deze zaak zou zoeken, tot het eerste besloot. „En nu 'allemaal uit de weg, an ders torpedeer ik jullie!" en met de ze woorden sloeg hij de motor aan. Hiermede goot hij echter olie op het smeulende vuur en daar kwamen de vissers in aotiie. Een regen van projectielen, voorlopig nog onschul dig, de gekookte aardappelen (bun voex-tje, dat zij toch niet hadden kunnen gebruiken) en aardkluiten daalden op zijn hoofd neer. Even plotseling als het lawaai in de bootjes was begonnen, hield het op. Door de heftige golfslag werd de gehele vissersvloot opgenomen en door elkaar gesmakt. De vissers zakten door de schok door hun kni- en en vielen languit in hun bootjes, sommigen struikelden over de bank jes en lagen met 'hun benen in de lucht te spartelen. Toen de orde was hersteld, vroeg de aanvoerder: „Wat nu?" Eenparig werd besloten rustig af te wachten, het was nog vroeg en hij moest toch op de een of andere manier de haven opzoeken. De glij boot had regelrecht koers gezet naar het Baarsje, waar de jonge man zijn boot meerde en Sivous riep, wie hij het geval voorlegde. Deze stond uit de aard 'der zaak aan de kant van de vissers en probeerde hem te kal meren. Hij wees er op, dat het toch zeer begrijpelijk was, dat de man nen 'gebelgd waren en het beslist niet zo kwaad meenden, hij moest ook niet zo over de plas jakkeren, wat had dat nu eigenlijk voor zin? Het hielp echter niet, hij zou zijn recht zoeken en zich 'door die stom me vissers, d'ie hele dagen stomp zinnig op zo'n dobbertje zaten te tu ren en wachtten op iemand, die zij nog nooit hadden gezien, niet de les laten lezen. Hij wilde de politie halen en Si-vous stelde voor de water schout te waarschuwen, dan kon mijnheer zo lang wachten. „De wa terschout?" vi-oeg deze verbaas'd. Ja, dat was de veldwachtex-, die belast was met het toezicht op de plassen en die zo werd genoemd. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6