KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE De wetenschap en het vraagstuk van de ouderdom „Pomona"-leden bezochten fruitbedrijven in Duiveland NUTSSPAARBANK - ZIERIKZEE ONZE PUZZELRUBRIEK Het Premiespaarplan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 juli 1968 Nr. 20034 'Advertentie der omdat de grens van de leeftijd van de men!s hoogstens honderd jaar bedraagt met soms nog enkele jaren daarboven. Maar die grens ligt niet altijd op hetzelfde niveau. Een vlieg van ne gentien diagen oud is ook werkelijk oud omdat hij niet veel langer zal leven. Daarentegen kan zelfs dui zend jaar als middelbare leeftijd worden gezien zodra we te maken hebben met een sequoia-boom, die duizenden jaren oud kan worden. Zo is de leeftijdsgrens van alles wat leeft erg verschillend. Ze variëert van een maand voor sommige insecten via vele soorten dieren met de schildpad als recordhouder met 150 jaar tot de eerder genoemde boom voor wie een honderd jaar een onbetekenende pe riode is. Wat is ouderdom? Sommigen menen dat de mens sinds de bestrijding van ziekten en de verbetering van sociale omstan digheden ook ouder wordt. Dat is een misvatting. Er is slechts meer ou derdom, meer mensen bereiken ho gere leeftijden, zodat de gemiddelde levensperiode hoger komt te liggen. Aan de grens, om en nabij de hom derd jaar is niets veranderd! Wiat ouderdom precies inhoudt is evenmin helemaal duidelijk. Het schijnt dat na een bepaald aantal ja ren het leven eigenlijk uitblust, zon der dat een bepaald ziektebeeld aan te wijzen valt. Vaak zijn er vele zie kelijke afwijkingen tegelijk, die elk niet verantwoordelijk zijn voor de dood' maar allen tezamen wél. Ouderdom is overigens niet zo vanzelfsprekend als men wel aan neemt. Het beste voorbeeld leveren dieren hierbij wel. In de natuur treft men zelden werkelijk oude dieren dieren aan. Lang voor ze oud zijn geworden, zijn er al dood door ge vechten, verhongering, infecties en ongelukken. Werkelijk oud worden dieren pas in dierentuinen, waar hun levensomstandigheden veel minder gevaarlijk zijn. Bij primitieve levens omstandigheden geldt hetzelfde voor de mens. Bij onontwikkelde volks stammen betekent ouderdom een hoog aanzien, iets wat wij in onze maatschappij zeker niet meer zo zien. Ingebouwd De mens zóu de mens niet zijn als hij zich met de vele nieuwe weten schappen die zoveel onwaarschijnlij ke resultaten waar maakte, niet af vroeg of er dan geen mogelijkheden bestaan om het leven wat te rekken, liefst met een paar honderd jaar. Al lerlei ziekten die tezamen zorgen voer het verouderingsproces, zouden toch moeten kunnen worden uitge schakeld. Als men altijd maar gezond bleef zou men dan automatisch steeds ou der worden? Het antwoord lijkt nee te moeten luiden, hoewel 'niet duide lijk iis waarom. Maar ondanks het feit dat veel meer mensen de kans hebben om ouder te worden, zijn verhalen over mannen en vrouwen die honderdtwintig of honderdvijftig jaar oud werden niet allemaal con troleerbaar. Ze leven altijd in stre ken waar de burgerlijke stand nu niet bepaald betrouwbaar genoemd mag worden. Het schijnt dat elke diersoort, de mens inbegrepen, een soort ingebouwde leeftijdsgrens in zich heeft. Olifanten worden niet ou der dan tachtig jaar, welke verhalen er ook de ronde doen. Katten wor den nooit dertig jaar, muizen moe ten tevreden zijn met twee of drie jaar. De structuur van een levend wezen schijnt tevens in te houden dat ze niet verder kan leven dan een bepaalde tijd. Waarom? Waarom dat zo is zal voorlopig nog wel eens raadsel blijven, al wordt er hardnekkig naar gezocht. Vele ziek ten die men vroeger verantwoorde lijk stelde voor de ouderdomsdood, Een „ingebouwde leeftijdsgrens" De mens wordt geboren, leeft en werkt, plant zich voort en sterft, zo zou men het verloop van ons leven samen kunnen vatten. Vooral het laatste en minst aangename is on vermijdelijk. Elk levend wezen heeft zich daar bij neer te leggen. Althans, dat heeft men zolang die mens be staat, aangenomen. Maar we leven in een tijdperk van vooruitgang die niet langer allerlei schijnbaar vaststaande feiten zender meer aanvaardt. Zelfs het probleem van de ouderdom valt daaronder en het onderzoek dienaan gaande heeft de wetenschap voor vreemde feiten gesteld, die enerzijds de uiteindelijke dood van het indivi du niet onvermijdelijk maakt, maar aan de andere kant wel de vraag epen laat of die dcod zo vanzelfspre kend is als door de eeuwen heen werd aangenomen. De „International Association of Gerontology" probeert er antwoord op te geven, nader toe gelicht door enkele deskundige le den. Oud worden Gerontologie is de wetenschap die z'ich bezighoudt met de problemen die verband houden met de ouder dom. Wanneer wordt de mens oud genoemd? Zodra men verwacht dat hij niet lang meer zal leven. Iemand die negentig jaar oud is valt daaron- BURGIÏ, 25-7. Een flink aantal „Pomcna"-leden bracht deze week opnieuw een bezoek aan enige fruit- teeltbedrijven in Duiveland. Na het eerste bezoek, dat plaats vond tijdens het greeistadium, bleek thans dat fruit van uitstekende kwaliteit aan de volwassen bomen hangt. Intussen hebben de kwekers ook niet te kla gen ever het kwantum. In eerste instantie bezocht „Porno- na" het imposante bedrijf van de heer J. v. d. Zande te NieuWerkerk, waar de bomen intussen 6 jaar zijn gewerden. Er wordt hier minder dunning toegepast want de DuiVe- landse grond is belangrijk zwaarder dan de zandgrond in West-Schou wen. Het bezochte bedrijf bood een fraaie aanblik voor de bezoekers, die zelf in veel gevallen dagelijks te gen bomen van 20 of 30 jaar aan kijken. Een toelichting gaven de heer v. d. Zande en de bedrijfsleider dé heer Van Haaften. Te Nieuwerkerk werd vervolgens bezocht het bedrijf van de heer W. v. d. Berge, afkomstig uit Haamstede, die in Duiveland een nieuwe boom gaard heeft ingeplant. De kweker nam een groot aantal bomen van zijn vroeger bedrijf mee en dat is duidelijk zichtbaar. De voorsprong die dergelijke inplantin gen hebben op éénjarige bomen kon geconstateerd worden in de oogst die hier hing. Vooral de peren waren zeer goed bezet. Wel is het sortiment wat uitgebreider dan elders, doch de consument (en de heer v. d. Berge vindt die veel in Duiveland) is ko ning. Zo zijn. ©r enkele rassen die niet bij „de grote vier" behoren. Deuk was een pi-oef op Golden De licious waarbij elke schurftbestrij- ding', uitgevoerd met S.M. een kilo Maneb werd toegevoegd. Het man gaan maakt het blad harder waar door het minder snel afvalt. Op deze manier kan de gevreesde bladval voorkomen worden. De voorzitter van Pomona, de heer J. C. de Feiter dankte de beide eige naars voor hun bereidwilligheid om en hij hoopte dat het een goed be de Westhoekers te willen ontvangen taalde oogst mag worden, zonder het nadeel van hagel. Horizontaal: 1. win tervoertuig; 3. familielid; 6. jongensnaam; 9. familielid; 'li. af sluiting; 14. beschouwen; 16. bevel; 17. houding; 18. pers. voornaamw.; 19. dubbelklank; 20. vogel; 22. plaats; 25. heilige '(afk.); 27. grondsoort; 28. plaats in Duitsland; 30. hennep braak; 31. water in Friesland; 32. ti tel (afk.); 34. eveneens; 35. Frans onbep. voornaamw.; 36. reeds; 37. ketting zonder eind met emmers; 40. hijswenktuig; 42. drinkgerei; 43. in- sekt; 44. instrument om richting te geven; 47. boos; 50. Engels voorzet sel; 51. sooi't schip; 52. sportterm; 54. jongensnaam; 55. bolgewas; 57. kwaad; 58. inhoudsmaat; 60. water in Duitsland; 61. soort verlichting (afk.); 62. woede; 64. bijbelse .naam; 66. titel (afk.); 67. Chinese maat; 69. lidwoord; 70. als eerder (afk.); 71. buitengewoon, bijzonder; 74. folte ring; 78. voegwoord; 79. militaire op- diingssohool (afk.); 80. 'bijbelse fi guur; 81. de oudere (afk.). EEN BONDSSPAARBANK hebben gedaan, vraagt Aram, aan de oudé man: „Kunt ge mij ook zeggen waar wij ons hier bevinden? Wij zijn door de storm geheel uit de koers geraakt!" Hakkelend antwoordt de oude: „Ge be vindt u in het land der Dajoslaven. Sinds de dood van de oude koning Harfan, heeft zijn zoon, prins Grubalt, de plaats van zijn vader ingenomen. „Dan zijn we een behoorlijk eind uit de koers geslagen!" valt Sar zijn gastheer in de rede, doch zonder acht op zijn woorden te slaan, vraagt Aram de oude: „Hebt ge de. naam Körban wel eens gehoord?" De grijsaard wijkt terug, alsof hij een zwaardhouw heeft gekregen. Zijn gezicht is vertrokken van vrees. „KoreanKór- ban...." stamelt hij. Het blijkt een echte puzzelzomer, want de stapel inzendingen is elke week maar weinig minder dik dan in het winterseizoen. Het weer is dus kennelijk - zoals we al vaker consta teerden - van invloed op de puzzel drift. De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: de heer P. v. d. Stel, Piet Heijnstraat 26, Zwijndrecht. De tweede prijs gaat naar: mej. J. M. Klaasse, Burg. Lantsheerweg 1, Arnemuiden. De oplossing van 'de puzzel is de volgende Horizontaal: 1. gras; 3. etter; 5. ramp; 7. pos; 9. kee; 11. lei; 13. iets; 15. mond; 16. al; 17. kalf; 19. geld; 21. koren; 23. komma; 27. tel; 28. kegel; 32. ga; 33. ate; 35. arg; 36. si; 37. l.s.k.; 38. sta; 39. n.t.; 41. aap; 43. oma; 45. on; 47. loens; 49. pit; 51. pampa; 53. merel; 54. akte; 57. erts; 60. of; 61. nier; 63. noga; 65. a.g.; 67. inn; 68. roi; 69. geel; 70. tarwe; 71. lens. Verticaal: 1. gil; 2. spil; 3. est; 4. r.k.o.; 5. rede; 6. pil; 8. oef; 10. eng; 12. e.k.; 14. slot; 15. maal; 16. ad; 18. arm; 20. leg; 22. rék; 23. kg; 24. o.a.; 25. ma; 26. atlas; 28. kramp; 29. eg; 30 es; 31. li; 34. esp; 35. a.t.o.; 39. nl.; 40 to; 41. an; 42. oir;. 44. aa; 45. op; 46. na; 48. eek; 49. peer; 50. teen; 52. met; 54. af; 55. tuil; 56. ein; 57. ego; 58. raiïil; 59. s.a.; 60. oog; 62. ent; 64. ore; 66. gras. leven van ophoping van allerlei af- valprodukten van het lichaam die tenslotte de dood veroorzaken. Ook dit schijnt echter niet veel te helpen. Zodat we eigenlijk nog niet weten waardoor ouderdom onstaat. AMSTERDAM. De locoburgemees ter van Amsterdam, dr. P. J. Koets, heeft donderdagochtend in aanwe zigheid van de ambassadeur van de Sovjet Unie, de heer V. S. Lavrov, de fototentoonstelling „Moskou 1917- 1967" geopend. SCHIPHOL. De K.L.M. heeft me degedeeld dat zij overweegt op korte termijn een DC-8-63 bij te bestellen ter vervanging van de onlangs door brand verloren gegane DC-8-50. De K.L.M. beschikt thans reeds over drie van deze verlengde DC-8-63 toestellen en had er reeds vier in bestelling. Verticaal: 1. als volgt (afk.); 2. ordenen; 3. deel v. d. bijbel (afk.); 4. plaats in Italië; 5. als eerder (afk.); 6. zang- noot; 7. kleurstof; 8. insekt; 9. in de meeste gevallen; 10. meisjesnaam; 12. voorzetsel; 13. werpstrik; 14. kle dingstuk; 15. afstandsmaat (afk.); 19. in orde; 20. vogel; 21. deel v.e. Fran se ontkenning23. Frans onbep. voornaamw.; 24. belasting; 26. secon de; 29 zeepwater; 33. min; 35. gewas; 38. sportterm; 39. bloeiwijze; 40. deel v. e. boom; 41. schortje; 44. hard worden; 45. Rusland (afk.); 46. her kauwer; 48. stand der edelen; 49. niet zeker; 50. kloostervoogd; 52. deel van een plant; 53. wijze, stijl; 56. Europeaan; 58. natuurkundeterm (afk.); 59. getij; 63. eerste man; 65. land' in Europa; 68. voorzetsel; 70. uitroep; 71. pers. voornaamw.; 72. pers. voornaamw.; 73. water in Bra bant; 75. geogr. aanduiding (afk.); 76. zoals dé akten getuigen (Lal. afk.); 77. het romeinse rijk (afk.). 13. Doch voorlopig is er geen enkele re den voor Aram's wantrouwen. Zodra hun gids de anderen heeft uitgelegd wie de vreemdelingen zijn, gaan zij naar hun hut ten, om even later terug te keren met grote stukkne gedroogd vlees en bekers licht bier.' die zij hun gasten zwijgend aanbie den. Als de schipbreukelingen zich te goed voor iedere Nederlander in de leeftijd van 21 t/m 59 jaar, mits belastbaar inkomen niet hoger dan 15.000,—. Na tenminste vier kalenderjaren 20 belastingvrije premie De nieuwe puzzel blijken lang niet altijd dodelijk te zijn. Gewrichts- en andere rheuma- tiek, afwijkingen in hart en vaatstel sel zijn soms, maar lang niet altijd1 de oorzaak. Men heeft ook wel ge steld dat ouderdom begint zodra de groei stopt. Daartoe vertraagde men de groei bij proefdieren, om ze daar na meer calorieën toe te dienen. De dieren werden in verhouding inder daad uitzonderlijk oud. Maar dat ging bij andere dieren helemaal niet op. En hier dan de Zierikzeese Appel markt vóór 1914, toen voetganger, fiets en (honden) kar nog het ver- voersbeeld beheersten in het hartje van de stad. De „kinderkopjes" la gen nog ongestoord in deze belang rijke stedelijke straat Een laatste mogelijkheid schijnt het voorkomen te zijn gedurende het

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5