Bru's Actiecomité pleit voor regeling gemeenschapsschade Renner Peter Legierse won (zesde) „Ronde van Zierikzee fcJSl Geslaagde N.C.R.V.-puzzel-wandeltocht te Burgh-Haamstede Ontvangst in Trèveszaal Wet individuele vergoeding in september Wielersfeer op Julianastraat-cireuit ZIERIKZEE, 25-7. De sfeer was er helemaal donder dagavond op het circuit van de Ronde van Zierikzee, de zesde in successie, die onder zeer dreigende, maar net nog droog blijvende weersomstandigheden werd verreden. Het werd een succes voor de organisatoren, voor de renners en zeker ook voor het publiek, dat intens meeleefde met de snelle verrichtingen van de coureurs. Op dit circuit aan de Julianastraat lieten de amateur-wielrenners sport van hoge kwaliteit zien. Spanning en strijd waren er van de eerste tot de laatste van de 45 te rijden ronden. Burgemeester D. W. Kastelein loste het startschot en na een bikkelhard gevecht wist de renner Peter Legierse te Ben Bommel deze succesvolle ronde te winnen. Bloemen en een zoen voor hem van de kersverse Zierikzeese „miss van de week", mej. Marian v. d. Linden te Leiden. BRUINISSE, 25-7. Kort na het feest dat de aandacht op heel andere zaken richtte, is het Bruinisscr Actiecomité uit de Middenstand op audiëntie geweest bij de Minister van Verkeer en Waterstaat om te bepleiten voor de behartiging van de gemeenschapsbelangen, die door de uitvoering van het Deltaplan in de knel dreigen te geraken. Behalve individuele schade immers, kemt er cok gemeenschapsschade, een regeling waarvan niet valt onder het befaamde art. 8 van de Deltawet. In dit artikel wordt alleen rekening gc- Sicuden met de individuele schade. Het doel van de reis naar Den Haag en de ontvangst in de Trèveszaal waren dus duidelijk. Na de start staken vrijwel onmid dellijk J. den Hartogh en A. van Heemskerk de lont in het kruitvat. Nadat belde renners de eerste, van de talrijke beschikbaar gestelde, pre mies in de wacht hadden gesleept lieten zij zich door het peloton inlo pen. Wim. Evertse was toen reeds, wegens een leeglopende tube, ge noodzaakt van fiets te verwisselen. G. van Dongen, J. de Bruin, B. Fran sen en Ko de Vrieze slaagden er in de volgende ronde in een lichte voor sprong te nemen, terwijl Evertse al les op haren en snaren zette om zijn bij het verwisselen van fiets opgelo pen achterstand weg te werken. In middels had Boerendonk uit Oss reeds iin het peloton moeten lossen. Bij de vluchters moesten B. Franse en Ko de Vrieze afhaken, terwijl P. Legierse na een prachtige achtervol ging toen er 10 km waren afgelegd; aansluiting met de vluchters wist te krijgen. Goed samenwerkend slaagde het viertal erin een voorsprong van 250 m te nemen op het peloton waar uit Leo Embrechts in gezelschap van de Engelsman Moore en H. v. Leeu wen waren weg gesprongen. Toen er 16 km waren afgelegd wist dit drie tal aansluiting met de koplopers te krijgen, waardoor men 7 renners aan de leiding kreeg. Tussen de bedrij ven door had Wim Evertse weer van fiets verwisseld wat opnieuw een exbra krachtsinspanning van hem vergde. Eendrachtig samenwerkend wisten de vluchters een gedegen voorsprong te nemen welke na 26 km koers 25 sec. bedroeg. In het peloton voelde men zich schijnbaar toch niet erg ge rust en verschillende renners pro beerden de klcof te overbruggen. Karei Freijters probeerde het met een eenzame solo, spoedig achterna gezeten door Siep van Dongen en H. Stander. Jacht van 10 km Na een jacht welke bijna 10 km duurde moesten zij zich evenwel ge wonnen geven, waardoor zij weer in het peloton terugvielen. C. v. d. Berge uit St. Maartensdijk ging' hier na in gezelschap van Z. Selles en D. Aardcm proberen om zich bij de koplopers te voegen. Ziji kregen hier- bij spoedig gezelschap van Cees van Dorst die in de kopgroep de pech had om bij een premiesprint zijn wiel les te trappen. Onder aanvoering van Van Dorst won dit viertal zien- deregen terrein op de koplopers, terwijl het peloton constant een ach terstand van 20 sec. boekte. Na een achtervolging van 6 km kreeg' men een kopgroep van tien renners waar door het er naar uit ging zien dat de beslissende slag was gevallen. Met nog 18 km te rijden gingen C. Vriens, Ko de Vrieze, P. v. d. Bergh en Peet Verschure in de achtervolging. Ter wijl' in het peloton de strijd' ook in alle hevigheid begon los te branden, waardoor de afstand tussen de vluchters zienderogen verminderde, wisten Vriens c.s. binnen de 4 km zich in de kopgroep te nestelen. On der aanvoering van Bob Kroonen en Wim Evertse, die weer 'heel wat kop- werk deed. nederde het lang gerekt peloton de vluchters steeds meer. Acht km voor de finish slaagde Leo Embrechts erin om in de kopgroep een 100-tal meters voorsprong te ne men. Met een prachtige sprong wist H. v. Leeuwen zich bij hem te voe gen waardoor er twee renners aan de leiding' kwamen. De strijd die nu was ontbrand gaf een stukje wielersport te zien van de bovenste plank. Terwijl de kopgroep alles in het werk stelde om de twee durvers weer tct de orde te roepen werd achter hen een boeiende strijd geleverd om nog aansluiting te krij gen met de koplopers. Evertse, 'die hierbij bergen werk verzette was een der eersten die zich in de kopgroep wist te neste len juist op het moment dat Em brechts en van Leeuwen hun vlucht poging zagen mislukken. In de voorlaatste ronde kreeg men een 'kopgroep van 21 renners waarbij ziöh in de laatste ronde nog Bob Kroonen, Ad Coppens en H. Stan der wisten te voegen. Terwijl een ieder reeds zat uit te kijken naar een massa spurt wist Piet Legierse met een verrassende demarrage ruim één kilometer voor de finish 50 meter.voorsprong te nemen. Al leen Van Dengen uit Made slaagde er nog in zich bij Legierse te voegen. In de eindsprint tussen dit tweetal toonde Legierse zich op afgetekende wijze de sterkste, terwijl C. van Dorst de sprint voor de 3e plaats won. De winnaar mocht hierna uit han den van 'de dezè week gekozen Miss toerist, Marjan v. d. Linden uit Lei den de overwinningskus en een fraaie palm in ontvangst nemen. De uitslag: 1. P. Legierse, Den Bommel, de 90 km in 2 uur 7 min. KERKNIEUWS Afscheid, bevestiging en intrede ds. A. C. W. ten Cate Ds. A. C. W. ten Cate zal zondag 28 juli 1968 afscheid nemen van d'e Hervormde gemeente van De Krim in de burgerlijke gemeente Grams- bergen en de week daarna, n.l. zon dag 5 augustus 1968. na vooraf in diezelfde dienst te zijn bevestigd door ds. H. J. Ponsteen uit Borne, intrede doen als predikant van de Hervormde gemeente van Usselo in de classis Hengelo in de kerkprovin cie Overijsel, waar hij beroepen is in de vakature van ds. B. M. ter Haar. Ds. Ten Cate werd op 13 april 1912 uit een predikantsgezin, te Wagenin- gen geboren en studeerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat de heer Ten Cate in 1944 door het provinciaal kerkbestuur van Utrecht was toegelaten tot de evangeliebe diening in de Nederlandse Hervorm de kerk en hij als hulpprediker werkzaam was geweest van novem ber 1943 tot juni 1945 eerst ruim an derhalf jaar bij ds. G. Lans uit Am sterdam en daarna tot juni 1946 ook nog ongeveer een jaar bij nu wijlen ds. J. G. Knotbnerus, werd hij op 16 juni 1946 d'oor ds. J. B. Groenewegen bevestigd als predikant van de Her vormde gemeente van Noordwelle op Schouwen en Duiveland en in de classis Zierikzee. Op 24 juli 1949 ver wisselde ds. Ten Cate deze gemeen te met die van Cadzand in Zeeuws- Vlaanderen en op 25. februari 1962 werd hij bevestigd als predikant van de Hervormde gemeente van De Krim in de classis Zwolle. Tijdens zijn ambtsbediening als predikant van de Hervormde ge-, m.eente van Noordwelle was ds. Ten Cate van 1846 tot 1949 ongeveer drie jaar sekretaris van de Noodcommis- sie Schouwen en Duiveland. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). en 40 sec.; 2. G. v. Dongen, Made; 3. C. v. Dorst, Roosendaal; 4. H. v. Leeuwen, 's-Gravenhage; 5. D. Aar- dom, Puttershoek; 6. L. Embrechts, Stampersgat; 7. S. v. Dongen, Mid- delharnis; 8. W. Evertse, Zierikzee; 9. K. de Vrieze, Goes; 10. G. Moore, Klaaswaal; 11. A. Coppens, Moer straten; 12. C. Vriens, Helmond; 13. P. Versdhure, Hansweert; 14. H. Stander, Oude Tonge; 15. J. de Bruin, Sprundel; 16. R. v. Brussel, Meidssant; 17. P. v. d. Bergh, Ruc- phen; 18. G. v. d. Berge St.-Maar- tensdijk; 19. G. Velthuizen, Maas dam; 20. B. Kroonen, Dordrecht. iDe klassements sprints werden gewennen door J. de Bruin voor C. v. Dorst. Ook de prestatie prijs (de meeste ikeren als eerste over de fi nish) een beker, viel ten deel aan J. de Bruin. Voor Piet Legierse die reeds eerder als eerste eindigde te Den Dungen, St.-Michelgestél, Lei den en in België betekende het zijn vijfde overwinning in dit seizoen. a India heeft de uitvoer voor com merciële doeleinden van tijgers, lui paarden en panters verboden, of zij levend zijn of niet, aldus officiële zegslieden in New Delhi. RECHTBANK MIDDELBURG Negen maanden voor vrouw die kind verdronk In de zaak tegen de 38-jarige we- 'duwe M. V. te Zierikzee, die haar pas geboren 'kind, in een plastic zak verpakt, verdronk in de zoete gracht, is door de rechtbank te Middelburg het vonnis bepaald op een gevan genisstraf van negen maanden, met aftrek van voorarrest, waarvan twee maanden, voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar én onder toezichtstelling van het Leger des Heils. In eerste zitting had1 de officier van justitie een gevangenisstraf geëist van vier jaar met aftrek. Tegen het thans uitgesproken vonnis is de of ficier, mr. T. Lebret in hoger beroep gegaan. I BURGH-HAAMSTEDE, 26-7. Gis teren (donderdagjavond, hebben niet meer dan 660 wandelaars deelgeno men aan de N.C.R.V.-puzzelwandel- tocht, die in samenwerking- met de V.V.V.'s Haamstede-Burgh en „Re- nesse Vooruit" en de beide sportver enigingen werd georganiseerd. De tocht ever 14 km werd een groot suc ces. De start vond plaats cm half ze ven. Uit Haamstede togen ongeveer 500 deelnemers op pad, in Renesse maakten 160 wandelaars de start. Dé stoet werd overigens enigszins „afgeremd",wat het tempo betreft, Scheepje voor minister DEN HAAG, 25-7. Hel actie- comité van Bruinisse, dal een bezoek bracht aan de minister van Verkeer en Waterstaat om te pleiten voor een regeling van de gemeenschapsschade, die Bruinisse door de uitvoe ring van het Deltaplan gaat lijden, heeft de bewindsman een fraai model van een hoog aars aangeboden. ^Hel model (de Bru 27) werd geheel met de hand vervaardigd door de heer A. van Popering, ambte naar van de Boordienst van Rijkswaterstaat. Het werd ge tuigd en ingericht, zoals de zeilschepen vóór 1920, tóen de schepen nog geen motoren hadden, de mosselen naar Antwerpen brachten. 'De mi nister - zelf watersportlief hebber en eigenaar van een jacht - was er mooi blij mee. De overhandiging van het scheepsmodel- werd opgeno men door een filmploeg van de t.v. Bruinisse blijft dus wel in het nieuws. Voorzitter van het Actiecomité is burgemeester C. H. v. d. Linde, ter wijl ook wethouder S. A. Jumelet er deel van uitmaakt. Verder hebben zitting de heren P. Maaskant, A. Korstanje (rijksmiddenstandsconsu- lent te Goes), H. Sehot, J. Pleune en de V.V.V.-voorzitter de heer C. Ju melet. De gedachten van het Actiecomité gaan uit naar eenindustrieterrein aan diep vaarwater. De situatie voor het klein industriebedrijf aan Vlucht en vissershaven immers verandert als het waterpeil - door afsluiting van de Grevelingen - wordt verlaagd Voor bedrijven oostelijk van de Gre velingen is dit eerst in 1978, maar reeds thans moeten deze bedrijven gaan uitzien naar een andere vesti gingsplaats. Buitendijks industrieterrein Eenvoudiger - zo is de opvatting van de commissie - zou het zijn als reeds nu (1969 of 1970) de beschik king kon worden verkregen over een buitendijks industrieterrein, aan diep vaarwater. Vestigingsaanvragen (bo- tenbouw), zijn reeds bij het gemeen tebestuur binnengekomen. Een ter rein van b.v. \Vz ha. (de onrendabele top zou voor rekening" van het rijk moeten komen) zou reeds voldoende zijn om aan de verlangens van Brui nisse te voldoen. In dier voege heeft het Actiecomité de minister bena derd en hem de wensen voorgelegd. Individuele schadevergouding De minister ontving de leden har telijk. Hij bleek geen onbekende te Bruinisse, want hij was één der vele bezoekers van. het grote Bruse feest. De bewindsman bleek verrast dat niet gesproken werd over individuele schade, maar over gemeenschaps schade. Van de zijde van het comité werd' opgemerkt dat eerstgenoemde schade reeds vast ligt in de wet. De minister deelde mede dat in diening van de wet betreffende de schadeloosstelling thans zover is ge vorderd, dat deze eind september/ begin oktober kan worden ingediend. De schaderegeling zal analoog zijn aan die van de tegemoetkoming aan de oesterkwekers (vorstschade). Met het opnemen van voorschotten cp de individuele schade vergoeding behoeft niet te worden gewacht tot de wet- de Kamer heeft bereikt of tot deze is aangekomen. Dit kan di rect c.q. binnen enkele weken plaats vinden. Dit geldt voor de getroffenen op de Grevelingen, zowel als die in het Thoolse Gat (Eendracht kanali- satiewerken). Werkgroepje Wat het gevraagde door de com missie betreft (vergoeding gemeen schapsschade) bleek de minister wel de billijkheid van de aanvrage in te zien. Hij achtte dit echter geen zaak voor zijn departement alleen. Mede tegenwoordig waren hoofdambtena ren van de departementen van bin nenlandse zaken, economische zaken, C. R. M. en uiteraard ook van ver keer en waterstaat. De minister bleek met de betrok ken hoofdambtenaren eerst en voor al te hebben gedacht aan de moge lijkheden in de recreatieve sector. Hij bleek bereid een werkgroepje in te stellen cm te onderzoeken of Bruinisse tegemoet kan worden ge komen cp de manier zoals werd ge vraagd. Hij toonde zich ingenomen met de bescheiden eisen die door Bruinisse werden gesteld (VA ha). Uit de besprekingen schemerde wel door dat er sprake zal moeten zijn van verdwijning (sanering) van een aantal bedrijven, als men in Zee- AGENDA Vrijdag 26 juli Zierikzee Concertzaal, 8 uur, dansavond (The Sterk Town Dixie Kidds). Renesse De Ark, cabaret-dansavond (Bob Bouber, The Lazy River Jazzband). Maandag 29 juli Haamstede Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad. Dinsdag 30 juli Zierikzee Grote kerk, 4 en 8 uur orgelbespeling deer Jan Zwart. Woensdag 31 juli Zierikzee „Mcndragon". 8 uur, wijnfeest en ,,miss"-verkiezing'. Vrijdag 2 augustus Zierikzee Concertzaal. 8 uur, dansavond. Duyvelant's Koffyhuys, 8 uur, alg'. vergadering voetbalvereniging Zie rikzee. Ouwerkerk Kampeerterrein „De Vier Bannen", concert „Nieuw Leven", lampionop tocht, kampvuur en gondelvaart. Een leuke quiz (gemeente tegen de recreatie) wees uit dat diverse ge beurtenissen uit Haamstede en om geving niet in het „jaartallen"-boek- je voorkomen. De teams bestonden uit mevr. Bor.gmeijer-Later en de heer S. Ochtman (recreatie) en me juffrouw J. Houtman en de heer D. Vos voor de gemeente. Uiteindelijk won het recreatie-taam en kregen allen boeken- en platenbonnen. Bakker Geleijnse uit Haamstede gaf een overzicht van het aantal' gas ten, uitgedrukt in balen meel, een barometer die nu al aangeeft dat het dit jaar weer drukker is geworden. Tct slot sprak burgemeester Ever- tvijn via deze microfoon nog over het uitblijven van een extra uitkering uit de staatskas voor de gemeente Westersch ouwen omdat steeds ge wacht moet worden met de aanleg van nieuwe broodnodige parkeerter reinen, duinontsluitingen en strand- beveiligingen. De Incoret-subsidies zijn hiervoor tevens te laag. Een prachtig geslaagde avond. De uitslag der puzzelwandeltocht wordt volgende week in het zelfde pro-, gramima „Landlopen", vanuit een an dere plaats bekend gemaakt. land zijn percelen verliest en. niet meer een rendabel bedrijf kan uit oefenen. Door de minister Werd verder ge ïnformeerd hoe lang de mosselcul tuur op de Grevelingen nog mogelijk zou zijn en hij bleek ook wel op de hoogte te z-ijn van de aanvragen van Biuinisse cm percelen op het Volke rak en de Oosterschelde. Nadat deze vragen door de heer Schot waren be antwoord, en de bedoeling van de percelen in Volkerak en Oosterschel de was uiteengezet bleek van de zij de van de minister geen bezwaar te bestaan tegen toewijzing van gron den in genoemde wateren. De toe stemming hiervoor zal echter hoofd zakelijk van Domeinen moeten ko men. Het in te stellen werkgroepje zal hoofdzakelijk bestaan uit hogere departementambtenaren. Overdenking Tot onze spijt is deze week de overdenking van de betrokken pre dikant niet verschenen. Gevolg van de vakantie? RED. Met droefheid geveur wij kennis dat na een affoeile- vcl leven is overieocjryén- ze dierbare lieve rrroeder, behuwd-, groot- en over grootmoeder JOHANNA CORNELIA GELUK (wed. van Adriaan v. Oost) op de leeftijd van ruim 77 jaar. Zierikzee: M. H. v. d. SCHELDE- v. OOST L. A. v. d. SCHELDE Goes: B. v. d. SCHELDE A. M. v. d. SCHELDE- v. DAMME MARGA Zierikzee: J. N. v. d. SCHELDE A. M. P. v. d. SCHELDE M. L. v. d. SCHELDE Zierikzee, 26 juli 1968 Steiltjesstraat 23 Condoleantieadres Bagijnestraat 39 De teraardebestelling is bepaald op dinsdag 30 juli a.s. op de Alg. begraaf plaats te Zierikzee, voor afgegaan door een rouw dienst in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Aan vang 13.30 uur. .Gelegenheid tot condole ren maandag 29 juli van 19.30 tot 21.00 uur Bagij- nestraat 39. RONDÊ Heb anderhalf uur op een paaltje gestaan om te kijken naar de ren ners, die er hard vandoor gingen in de Ronde van Zierikzee. Niet alle mensen zijn gelijkdat blijkt maar weer zonneklaaral ujas het gister avond ver van zonnig. Nu en ik - als we al naar het fietsje pakken - zul len blij zijn als we alvast maar in dg luwte van bosjes komen en we doen het kalmpjes aan, maar ren ners niet hoor. Die gooien de stoer betruide borst tegen de wind en de beentjes gaan als zuigertjes op en neer. En wij maar lui op een paaltje staan, al bleek dat ook nog vermoei- 'end (en koud). Maar ga nu eens een racefiets kopen! Enfin, enorm genoten van drie personen. Ten eerste van de „spre- kert", goed voer één Engelse volzin (steeds dezelfde), want er reed een Brit mee en die wil ook wel weten hoe de stand is en wat hij aan pre- mietjes kan verdienen. Wel begre pen immers dat de tientjes op straat lagen. Eén keer deze volzin van de „speaker": „en inmiddels begint het weerFreudiaans trillinkje in het achterhoofd, wilde hem laten zeggen „te regenen", maar dat ivas nu uitgerekend niet waar. Het pu bliek vulde (bijna) in koor aan: „don ker te worden". Tweede genietmanvoor mij was de man, die het aandurfde met een gewone burgerfiets in tegenoverge stelde richting langs de rijen te rij den. Hij kreeg een ovationeel ap plaus, dat hij een beetje besmuikt in ontvangst nam. Hij had zeker één of ander klusje omhanden, want om- tientjes ging het nu niet. Die zitten doorgaans in zijn welgevulde tas, maar jammer genoeg zijn ze nooit voor hem. Derde in successie xvas natuurlijk de „miss", die een enorme ruiker had voor de man met de beste kuit spieren. De winnaar dus van de 45 rondjes. Die xuerd eerst door de soigneurs van het wielercomité net jes af gesopt en gedroogd en toen was hij rijp voor het miss-kusje, een door de traditie geheiligde ieder heid bij zoveel mannelijke kracht- ontplooïingHet speelde zich echter geheel af achter de in plastic ge hulde bloemenstruik, zodat we dit onderdeel van de ronde niet precies hebben kunnen volgen. Nadien was de miss echter ook bereid tot het geven van een felicitatiehandje en daarmee was de rondekous helemaal afgebreid. Het publiek stroomde weg naar rechts en links en thuis heb ik - na alle doorgestane emoties - toen maar een staalkacheltje aangezet en een cognacje gedronken, om - althans iets warmer - uit het weerbericht te destilleren dat hel vandaag weer „niet zoveel" zou zijn. Maar een ou de boer zei me van de week: 't 's puik vö 't land". En wat zeg je da)i? Niks. SCHIEREILANDMAN om een gedeelte te kunnen uitzenden in het radioprogramma van 8.10 uur. Na het passeren van diverse contro leposten werd nabij :de Breedsteweg' een radiovraag aan de wandelaars voorgelegd', gevolgd <ioor een op dracht. Het vragenprogramma werd voortgezet op het gemeentehuis door reporter Hugo van Rijn. Wachtmees ter D. E. Mooij kreeg hierbij gele- gen'heid iets te vertellen' over de verkeersdrukte, in het seizoen. Voor deze gelegenheid was de bur gemeesterskamer ingericht als stu dio, waar Aart van Bergeijk de scep ter zwaaide. Uit de „studio" werden interviews uitgezonden die al eer der waren opgenomen met o.a. de heren S. Rosmolen, een praatje over het beroep van kooiker en met de heer M. Meganck over het vuurto renleven. De heer S. Ochtman sprak een stukje Schouws dialect terwijl de heer N. Beije uit Renesse een en an der vertelde over een moderne kam peerboerderij. Gesprekken werden ook gevoerd met de directeur van de Zeeuwse V.V.V., de heer J. de Regt, en met de plaatselijke V.V.V.-direc- teur de heer W. Bakker. Leuke quiz

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2