V matrassen Partijleider Dubcek zou politieke nederlaag hebben geleden Gevangenisstraf voor Bredase jongens Winst voor de K.L.M. Zware gevechten in Chinese stad Amerika en Biafra Tuinman Zoon Minister Luns terug uit Israël De verliezen in Vietnam Rassenrellen in Chicago Man in Londen aan kruis geslagen nar pi bilt v C3 Aanleg pijpleiding Rotterdam-Antwerpen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20024 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Begin herfst schadevergoeding voor kwekers Stemming in partijpresidiuni over politiek tegenover de Sow jet-Unie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's PRAAG, 25-7. In Praag deden donderdagavond onbevestigde ge ruchten de ronde, dat partijleider Dubcek bij een stemming over zijn politiek tegenover de Sowjet-Unie, in het partijpresidium een nederlaag zou hebben geleden. Volgens een communistische bron was de stem verhouding vijf vóór en zes tegen Dubcek. Hoewel deze berichten niet konden worden bevestigd, bleken zij alar merend genoeg voor verscheidene communistische groeperingen in de stad om bijeen te komen en petities naar het communistische hoofdkwar tier te zenden, waarin werd aange drongen op steun voor Dubcek en zijn progressieve medestanders. Het presidium kwam donderdag avond bijeen om de voorbereidingen te bespreken voor het in september te houden buitengewone partijcon gres. Een door het persbureau Ceteka verspreid communiqué spreekt van een aanzienlijke verschuiving in de partij naar de sinds het aan de lei ding komen van Dubcek ingevoerde progressieve denkbeelden. Het com muniqué bevat geen aanwijzingen, die duiden op ernstige moeilijkhe den voor de pairtij leider en zijn vol gelingen. In het verleden was het presidium bij stemmingen steeds ver deeld in zes leden die Dubcek door dik en dun volgden en vijf die tegen waren of een middenpositie innamen. In de afgelopen dagen lieten de meeste communistische bronnen ho ren dat onder de Russische druk de partijverdeeldheden op de achter grond geschoven waren, ten gunste van de eenheid in het licht van de bedreigingen van de nationale soe vereiniteit. Het communqué legt de nadruk op deze soevereiniteit, maar kondigt een bel an gr ij ke verandering in de poli tieke leiding van het leger aan, het geen een concessie aan de Sowjet- Unie schijnt te zijn. De door de Rus sen scherp gekritiseerde generaal Vaclav Prchlik, hoofd van de admi nistratieve stafafdeling in het cen trale-partijcomité, is weer met lou ter militaire zaken belast. Zijn afde ling is opgeheven. De buitenlandse troepen Van de buitenlandse eenheden die aan de manoeuvres van het Pact van Warschau hebben deelgenomen, BREDA, 25-7. Acht Bredase jon gelieden hebben donderdag terecht gestaan wegens openlijke geweldple ging, mishandeling en vernieling. In de nacht wan 15 op 16 juni waren zij betrokken bij relletjes in de Hal straat en bij het hoofdbureau van politie. De wanordelijkheden waren ontstaan, nadat aanhangers van twee jeugdsociëteiten met elkaar slaags waren geraakt. Bij de sociëteit St. Malo werd een bromfiets tegen de deur gegooid en werden x*uiten inge slagen. Toen de politie ingreep en drie knapen meenam naar het bu reau. was de rest ook naar het po litiebureau getrokken en had daar vrijlating geëist van de gearresteer den. Zij drongen de binnenplaats van het politiebureau op en gooiden rui ten in. Met enkele charges werd de binnenplaats door de politie ont ruimd. De belhamels trokken toen weer door de binnenstad overal ver nielingen aanrichtend. Ook mishan delden zij nog de barkeeper van de St. Malo soos. Tegen ieder van dé verdachten - zeven van de acht wa ren gedetineerd ,- eiste de officier DEN 'HAAG, 25-7. Over het eerste kwartaal van het boekjaar 1968-'69 heeft 'de Kon. Luchtvaart Maat schappij NV (K.L.M.) een netto winst behaald van 19,2 miljoen gul den, 'dat wil zeggen f 7,67 per ge woon aandeel van honderd gulden, tegenover 18,4 miljoen (f 7,39 per aandeel) over het eerste kwartaal 1967-1968. Jongetje met luchtdruk pistool beschoten DEN HAAG, 25-7. Een 19-jarige jongen heeft donderdagmiddag uit 't raam van zijn woning aan de Trek- weg in Den Haag met een luchtdruk pistool geschoten op een 5-jarige buurjongen, die in de rechter dij ge troffen werd. De knaap schoot om dat het kind aan een oor stond te trekken. De kleuter, die geen ern stige wond kreeg, werd in het zie kenhuis behandeld. De jongeman, die geestelijk niet helemaal normaal is, is aangehouden. van justitie gevangenisstraffen va riërend van een maand tot zes we ken. Het vonnis luidde voor zes ver dachten een maand gevangenisstraf met aftrek. De andere twee werden veroordeeld tot een geldboete van resp. 50 en 100 gulden, en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Slechte haringvangst C O DEN HAA'G, 25-7. De voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten drs. D. J. van Dijk heeft in.- de 'donderdagmiddag ge houden vergadering van het pro duktschap de aandacht gevestigd op de slechte ontwikkeling van de ha- rlngaanvoer. Waren de vangsten vorig jaar al bijzonder slecht, dit jaar is er tot .nu toe nog belangrijk minder gevangen. De aanvoer van gezouten haring -bedroeg sedert het begin van de teelt tot 17 juli 36.613 kantjes, tegen 49.523 in 'dezelfde pe riode van de teelt 1967. HONGKONG, 24-7. In de Chinese stad Nanning is zwaar gevochten tussen twee elkaar bestrijdende groepen rode gardisten, zo valt te lezen in een blad van de rode garde dat men 'in Hongkong heeft ontvan gen. Bij dit gevecht dat veel doden heeft geëist werd zelfs van artillerie gebruik gemaakt. De strijd ging lus sen voor- en tegenstanders van, Mao Tse Toeng. WASHINGTON, 25-7. - Amerika probeert Biafra ervan te overtuigen dat de afscheiding van Nigeria is mislukt en dat hét met de federale regering in Lagos tot een vergelijk moet zien te komen, opdat verhonge ring op grote schaal kan worden af gewend, zo is van officiële zijde in Washington meegedeeld. STANDING KWALITEIT. COMFORTLEVENSDUUR natuurlijk bij: woninginrichters Mol 19 Zierikzee telef. 2887 zijn nog slechts twee gemotoriseerde regimenten, in totaal ongeveer vier duizend militairen, op Tsjechoslo- waaks grondgebied. Dat is uit ge woonlijk betrouwbare bron in de Tsjechische hoofdstad vernomen. Deze troepen zouden zich in het ge bied van Zilina, in Slowakije, be vinden en er voorlopig ook blijven. Bovendien wordt de komende da gen de doortocht verwacht van Sow- jetrussische troepen uit de Oekraïne, die de troepen in Oost-Duitsland zul len gaan aflossen. Dit wordt in het kader van het Pact van Warschau een normale zaak genoemd en kan door het land van doortocht niet ver hinderd worden. Maar tot dusver gingen de aflossingen bijna altijd door Polen. Brandweer redt drie kinderen op het nippertje DEN BOSCH, 25-7. De brand- weer van Den Bosch heeft donder dagmorgen met grote moeite drie kinderen van het gezin Sluiters uit hun brandende woning aan de Vo gelstraat gered. Twee andere kinderen van het ge zin waren reeds samen met hun moeder naar buiten gevlucht, d'e va der was niet thuis. De brandweermannen zijn via ladders de eerste etage binnenge gaan. gewapend met persluchtmas kers en natgespoten door hun col lega's. Zij brachten eerst twee kin deren naar beneden maar hoorden toen dat er nog een kind werd ver- mist. Opnieuw gingen zij hierop het fel brandende huis binnen waarna zij ook dit kind wisten te redden. In de G.G. en G.D.-auto werden de kinderen met kunstmatige ademha ling weer bij kennis gebracht. Op een van hen moest ook hartmassage worden toegepast. Van dit kind is nog niet zeker of het buiten gevaar is. De processen tegen oorlogsmisdadigers AMSTERDAM, 25-7. Donderdag ochtend heeft in het Anne Frank huis in Amsterdam dr. Robert M. W. Kempner een toelichting gegeven op zijn onlangs verschenen boek „Edith Stein und Anne Frank", waarin het naziproces tegen Harster, Zopf en Slottke wordt behandeld. Dr. Kempner, die na de opkomst van Hitier naar Amerika geëmi greerd is, was als plaatsvervangend officier van justitie van de Verenig de Staten bij de processen tegen oor logsmisdadigers in Neurenberg. Hij houdt zich nu al 38 jaar bezig met de nazi-misdaden, 't Is volgens hem nog steeds noodzakelijk om te wijzen op het gevaar van het doorwerken van het nazisme. Ontploffing in fabriek bij Antwerpen BRUSSEL, 25-7. Een ontploffing in een aluminiumfabriek te Duffel (bij Antwerpen) heeft donderdagmid dag aan een arbeider het leven ge- kost. Twee arbeiders werden ern stig gewond. De ontploffing deed zich voor in een oven in het midden van een grote werkplaats, waar tientallen arbeiders werkten. Prinses Margriel opent internaat schipperskinderen DEN HAAG, 25-7. H.K.H. prln- ses M'argriet zal op maandag 28 ok tober het nieuwe internaat voor schipperskinderen „Koningin Julia na" van de Stichting Hervormde Internaten voor schippersjeugd in huis „De Blauwe Hoeve" in Hulst officieel openen DEN HAAG. De directie van N.V. machinefabriek en constructiewerk- plaats A.W.O. te Den Haag heeft be sloten de machinebouw-afdeling te sluiten. Bij deze sluiting zijn onge veer 28 werknemers betrokken. NIEUWERSCHANS. Het wapenarsenaal dat in de woning van de 26-jarige A. B. werd aangetroffen. Kisten met geweerkolven, lopen en andere onderde len voor het in elkaar zetten van geweren, pistolen en machinepistolen wer den naar Nederland vervoerd met het opschrift „sportartikelen". B., die een bekentenis heeft afgelegd, inaakte de wapens bedrijfsklaar en de kisten wer den naar Duitsland teruggezonden, aan een handlanger-wapensmokkelaar, die eerder werd gearresteerd. „Geen sprake van ontvoering" SCHIPHOL, 25-7. Tijdens een persconferentie na zijn aankomst uit Israël op Schiphol heeft minister Luns donderdagmiddag in antwoord op vragen gezegd dat „er geen sprake was van een ontvoering, dat is erg overdreven". ONDERWIJS Examen vakdiploma „aannemer" Voor het examen vakdiploma „Aannemer" 1968, uitgaande van de Stichting Raad van Bestuur Bouw bedrijf, slaagden van Schouwen-Dui- veland de volgende kandidaten: de heren D. J. v. d. Velde uit Dreischor en J. J. v. d. Velde uit Brouwersha ven. Zeven Nederlanders in Zuid-Slavië in moeilijkheden DEN HAAG, 25-7. De Nederlandse ambassadeur in Zuid-Slavië, M. F. Vigeveno, is van plan met de ver antwoordelijke Zuidslav'ische auto riteiten te gaan praten naar aanlei ding van het vasthouden door de Zuidslavisohe politie van zeven Ne derlandse vakantiegangers. Er heeft zich nl. een vechtpartij voorgedaan waarbij de zeven Nederlanders be trokken zouden zijn geweest en waarbij een Zuidslaaf ernstige ver wondingen heeft opgelopen. SAIGON, 25-7. Amerikaanse mi litairen hebben in de buurt van de Zuidvietnamese stad Hue een groot vijandelijk wapendepot ontdekt waarin dertien ton mortiermunitie, mijnen, t.n.t. en andere explosieven was opgeslagen. In een gevecht op 40 km van die stad sneuvelden woensdag elf guer rillastrijders en zeven Am'erikanen. Twee Phantom-bommenwerpers, ge raakt door grondvuur. stortten woensdag neer in de Zui'dchinese Zee. De verliezen die de Amerikanen vorige week in Vietnam leden, waren de laagste van het jaar tot dusver, zo is in Saigon bekendgemaakt. Er sneuvelden 157 militairen en 2.014 werden gewond. In totaal zijn in de Vietnamese oorlog sinds januari 1961 26.097 Ame rikanen gesneuveld en 164.044 ge wond, terwijl er 1.187 als vermist te boek staan. Volgens de bekendma king zijn in die zeveneneenhalf jaar 372.636 Noordyietnamese militairen en Vietcongstrijders gesneuveld. CHICAGO, 26-7. In Chicago heb ben zich in de nacht van donderdag op vrijdag rassenrellen voorgedaan, waarbij een twaalftal personen werd gewond en tenminste vijftien negers zijn gearresteex*d. Een menigte van 300 negex"s pro beerde een supermai"kt te plunderen. De politie wist hen snel te vex-drij- ven. Niettemin wex'd voor hondei"- den dollars schade aangericht. De bewindsman vertelde dat hij, op weg naar de door Nederlandei-s gestichte kibboets Sedeh Nehenia, met een vliegtuigje was geland in het noorden van Israël. De autorit die volgde voerder over een weg, die, aldus de bewindsman, bleek te be landen op voox-malig Syrisch grond gebied. De minister werd verzocht even uit te stappen en het uitzicht te bewonderen en eex-st toen bleek hem dat hij zich op de GoTan-hoogvlakte bevond. Mr. Luns is tóen „fluks naar beneden" gegaan. Gevraagd of het juist is dat hij ontstemd was, antwoordde de heer Luns „niet te hebben staan juichen". Hij verklaax'de dat er echter geen sprake was van een incident. Op de vraag waax-om hij wel het voormalige Jordaanse deel van Je ruzalem heeft bezocht, tex-wijl hij in hel algemeen niet naar bezette ge bieden wenste te gaan, zei minister Luns dat hij als NedexTands minister van buitenlandse zaken geen uit drukkelijk bezoek wilde brengen aan de grote stukken door Israël bezet gebied. Hij leeft tweemaal, die van zijn herinneringen kan ge nieten. W'AT LONDEN. 25-7. In een park ten noordwesten van Londen heeft een parkwachter donderdag een half bewusteloze man aangeti-offen die met ontbloot bovenlijf aan een twee en een half meter hoog houten kruis was geslagen. Het bleek de 30-jai-ige schilder Joseph Richard de Haviland te zijn. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht en nu buiten levens gevaar. De politie heeft de vex-moe- delijke dadei", de 41-jax-ige Bric Les ley Leach, gearresteerd. Leach is eveneens schilder. De hospita van De Haviland ver klaarde „Joseph is een zeer, zeer godsdienstige jongen". Een paar maanden geleden had de man haar gezegd dat het „onvermijdelijk" was dat hij gekruisigd zou worden. „Hij wist zelfs 'de juiste plaats en datum en het juiste tijdstip", aldus de hos pita. Zonnige perioden Vei'wachling tot zaterdagavond: Droog weer met wolkenvelden, maar geleidelijk meer opklaringen en mor- gen overdag flinke zonnige perioden; tot matig of zwak afnemende wind. ruimend naar noox-d tot noordoost; in het algemeen iets hogex-e middag- témper a turen. 27 juli: Zen op 4.54, onder 20.38. Maan op 6.46, onder 21.52. 28 juli: Zon op 4.55, onder 20.36. Maan op 8.06, onder 22.04. 29 juli: Zon op 4.57, onder 20.35. Maan op 9.27, onder 22.15. Eei*ste kwartier: 1 aug. te 19.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 27 juli: 4.40 v.m: 16.53 n.m. 28 juli: 5.15 v.m. 17.25 n.m. 29 juli: 5.48 v.m. 17.56 n.m. BROUWERSHAVEN 27 juli: 4.15 v.m. 16.38 n.m. 28 juli: 4.50 v.m. 17.13 n.m. 29 juli: 5.25 v.m. 17.48 n.m. Springtij: 27 juli. HET WEEROVERZICIIT DE BILT. 26-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied, dat vrij dagmorgen boven Noord-Duitsland lag, trekt vex'gezeld van buien, naar het zuidoosten in de richting van de Balkan. Achter een bijbehoi'end koufront, dat zich over west- en midclen-Europa verder naar het zui den verplaatst, voei"en noordelijke wiinden tamelijk koele lucht aan. In deze l'uchtmassa kwamen de tem peraturen in het algemeen niet bo ven de twintig graden. In gebieden, waar van de Noordzee afkomstige wolkenvelden zich wisten te hand haven, bleef de temperatuur nog enkele graden lager. Deze noordelijke stroming wordt in stand gehouden door boven genoemd lagedrukgebied en een gebied met hoge bai'ometerstanden boven de Britse eilanden. Dit hogedrukgebied heeft een uit loper naar midden Scandinavië, wel ke zich in zuidoostelijke richting verplaatst. Verwacht mag dan ook worden 'dat de wind boven onze om geving naar noox-d tot noordoost zal ruimen, en verder afnemen, waar bij dan iets drogere lucht wordt aan gevoerd. Zodat er meer zonnige pe rioden zullen voorkomen. De mid- dagtemperatureni zullen daarbij in het algemeen iets hoger worden. Scheepvaartberichten Abiba, pass. 24-7 Socotra naar Mena al Ahmadi. Atys, 25-7 Curagao naar Point Fortin. Acmaea. 24-7 700 m. OZO Bermuda naar Curagao. Alchiba, 24-7 505 m. OZO Fernando naar Charleston. Ameland, 25-7 25 m. W Guernsey naar Satander. Caiamares, 25-7 te New York. Camitia, 25-7 fce Punia Cax'don. Geeststar, 25-7 te Dominica, Ganyrnje'des, 26-7 te Cristobal. Kara, 25-7 130 m. WZW Miri naar Singapore. Kelletia, 24-7 420 m. ZW Acapulco naar Honoloel'oe. Kenia. 24-7 435 m. ZZW Ascension naar Trinidad. Skadi, 24-7 120 m. NO Pto Rico naar Svannah. BRUSSEL, 25-7. Een speciale com missie van de Antwerpse gemeente raad heeft donderdag op een verga dering met het college van burge meester en wethouders, een brief aan de regering in Brussel goedgekeurd, waarin het gemeentebestuur - naar verluidt - akkoord gaat met aanleg van een pijpleiding voor ruwe olie van Rotterdam naar Antwerpen. Plannen voor zo'n pijpleiding zijn vox-ig jaar opgesteld door dx'ie olie maatschappijen, ter bevoorrading van hun raffixiaderijen in het Ant werpse havengebied dat xxiet door mammoet-tankers bex'eikbaar is of kan worden gemaakt. De Belgische eerste-ministex-, Evs- kens, zond eind vox'ige week het Ant werpse gemeentebestuur een brief met een aantal vragen over deze plannen, waarop hij een antwoox'd wilde hebben alvox'ens de i'egex'ing een beslissing zou nemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1