TSJECHEN BLIJVEN BIJ EISEN VAN LIBERALISERING Kanaaltunnel in '76 Boeddhisten Z.-Vietnam Britse stem over Gibraltar Tuinman Zoon Nieuw Iraks bewind contra Israël Ernstig treffen in negerghetto te Cleveland Arabieren geven gekaapt Israëlisch vliegtuig niet terug De kwestie- Ts j echo-Slowakij e Tourwinnaar Jan Janssen werd als een vorst ingehaald ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 juli J968 124ste jaargang Nr. 20033 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakfeur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Geen bloedarmoede voor Rode Kruis-kolonne Gesprek met Russen op komst Dit nummer bestaat uil 10 pagina's PRAAG, 24-7. Een woordvoerder van de Tsjechoslowaakse communis tische partij in Praag heeft woens dagavond meegedeeld dat de Sowjet- russischc delegatie nog niet in het land is aangekomen. Eerder had hij gezegd dat de besprekingen elk ogenblik konden beginnen, meer wist hij niet. In de avond deelde hij mee dat de meeste leden van het Tsjechoslowaakse presidium in Praag met partijzaken bezig waren. Via partijkanalen werd nog van ge dachten gewisseld over de details van de komende bijeenkomst. De Tsjechoslowaakse leiders zien de komende confrontatie kalm en optimistisch tegemoet. Zij zullen echter vasthouden aan bepaalde punten, zoals de verdediging v,an de westgrens van het land, de vrijheid van pers, radio en televisie, en het verdwijnen van de Sowj etrussisChe troepen. „Tsjecho-Slowakije is heel goed in staat zichzelf te beschermen. Wij willen geen compromis over deze kwestie. Wij zijn het niet eens met de Prawda, dat de partijleiding geen controle meer heeft op de voorlich tingsmedia. En wat het vertrek van de Sowjetrussische troepen betreft, komt het er op aan dat de beloften die over de duur van het verblijf ge-1 daan zijn, worden gehouden". De woordvoerder zei ervan over tuigd te zijn dat de bijeenkomst van de twee broederpartijen op voet van gelijkheid en in een geest van weder zijds begrip zal worden gehouden. ..Wij staan op ons recht onze weg te kunnen vervolgen en wij menen dat de Sowjetrussische kamer-aden ons zullen begrijpen. Daarom heeft ons presidium bilaterale besprekingen voorgesteld in plaats van een grote topconferentie". De gesprekken tussen de leiders van beide landen zullen waarschijn lijk in het grootste geheim in Slo wakije worden gehouden. Journalis ten zullen er niet bij zijn. De wereld volgt de gebeurtenissen met argus ogen. In Moskou hebben de meeste ambassadeurs hun vakantie uitge steld, de diplomatieke missies zijn voltallig aanwezig. Geen breuk „Een breuk met de Sowjet-Unie is onvoorstelbaar en zou voor allen een ramp betekenen. Ons land is een so cialistisch land en wil dat blijven", zei de Tsjechoslowaakse minister van buitenlandse zaken, Jan Pud'lak, tij dens zijn bezoek aan Rome. „Zeme- dei^ce Nbviny", een krant in Praag, vindt het feit dat de Russen naar Tsjechoslowakije komen realistisch en redelijk. Men moet er niet .op re kenen dat de ondertekenaars van de brief van Warschau van gedachten veranderd zijn, maar door hun komst wordt de hoop gewekt dat het geschil op basis van niet-inmenging en eer biediging van de souvereiniteit zal worden geregeld. Twee onderwerpen De meeste bladen in de hoofdstad schrijven over twee onderwerpen, de veiligheid aan de grens en het feit dat het land zich als een man achter zijn leiders heeft geschaard. De Russische eis voor het legeren van troepen aan de westelijke grens wordt algemeen verworpen, het is daar rustig en een dergelijke buiten gewone maatregel wordt door niets gerechtvaardigd. „Prace" betreurt dat men het Sowjetrussische volk wil doen geloven dat Tsjecho-Slowakije zich in gevaar bevindt, dat er een contrarevolutie zou zijn uitgebroken' en het westen zich in de zaak zou mengen. Verwarrende naam GENEVE, 25-7. De Zwitserse splin terpartij van pro-Chinese commu nisten heeft vorig jaar een andere naam aangenomen om nu te ont dekken dat zij niet do eerste is die zich „Zwitserse Volkspartij" noemt. Red'eri' voor de samenstellers van het .partijblad om hun lezers er op te wijzen dat de partij niet moet wonden verward met een andere van dezelfde naam, „die eens is op gericht door zekere fascistische ro mantici". Deze partij werd al ver scheidene jaren geleden gesticht, zo dat wij zelfs wiet van 'haar bestaan afwisten, aldus het blad „L'Etincel- le". LONDEN, 24-7. De Britse minis ter van verkeer, Richard Marsh, heeft woensdag in het Lagerhuis meegedeeld dat de tunnel onder het Kanaal in 1976 klaar kan zijn als op grond van de onderzoekingen die thans aan de gang zijn wordt beslo ten het project ter hand te nemen. Engeland en Frankrijk bestuderen op het ogenblik voorstellen van drie particuliere financieringsgroepen voor de bouw van een spoorwegtun nel tussen de twee landen. De mi-- nister zei dat hij hoopt zeer spoedig een besluit te kunnen bekendmaken. Middeleeuws ritueel in Britse Lagerhuis LONDEN, 24-7. Het Britse Lager huis is woensdagavond getuige ge weest van een zelden voorkomend grimmig ritueel. De voorzitter, dr. Horace King, zette een zwarte drie kantige steek op zijn ceremoniële pruik om de 35-jarige Tam Dalyell, een labourlid uit Schotland, terecht te wijzen. Deze werd berispt omdat hij bijzonderheden had verstrekt aan een krant over het Britse program ma van onderzoek inzake bacteriële oorlogvoering. Dalyell onderging bleek weggetrokken de beproeving terwijl de ogen van alle afgevaar digde op hem gericht waren. Na afloop zeiden enige parle mentsleden die het ritueel voor de eerste maal hadden meegemaakt - het was in 1947 voor het laatste op gevoerd - dat het leek op een toneel van middeleeuwse barbaarsheid. Een commissie van onderzoek had tevoren Dalyell schuldig bevonden aan overtreding van de parlementai re regels en minachting van het La gerhuis. Hij had toegegeven ver keerd. gehandeld te hebben door aan de „Sunday Observer" inzage te ge ven van een vertrouwelijk docu ment, dat hem en andere parle mentsleden was gegeven bij een be zoek aan het onderzoekcentrum voor bactiriële oorlogvoering. SAIGON, 24-7. De twee Boeddhis tische groeperingen in Zuid-Viët- narn, die van Tarn Chau, die de re gering steunt en die van de kortge leden vrijgelaten Tri Quang (tegen de regering), hebben besloten samen te gaan, 'zo i§ woensdagmorgen in Saigon vernomen. De twee groepen zijn overeengekomen zich onder de zelfde leiding te stellen en het rege ringsprogramma van president van Thieu en premier Tran van Hoeong te steunen. Benzinebrand na onweer in Italiaans stadje PAIVIA, 24-7. Een benzinebrand in het Italiaanse stadje Rivanazzano, in de provincie Parma heeft één men senleven igeëist. Twaalf personen liepen verwondingen op. De ibrand ontstond doordat de bliksem sloeg in een benzined'epot van het leger. Bijna twee miljoen liter brandende benzine stroomde het stadje binnen door een kanaal. Verscheidene 'huizen raakten in brand. Doordat het spoedig begon te stortregenen, is de schade beperkt gebleven. LONDEN, 24-7. Engeland heeft de bevolking van Gibraltar plechtig be- ioofd dat zij nimimer tegen haar wil aan een ander land1 zal worden over gedragen. Dit iheeft het 'bureau voor het Britse Gemenebest woensdag be kendgemaakt. De belofte is gedaan tijdens besprekingen tussen de mi nister voor Gemenebestzaken, Lord Shephard en autoriteiten op Gibral tar. Zoals bekend maakt Spanje aan spraak op de Britse 'kolonie. STANDING KWALITEIT* COMFORT- LEVENSDUUR natuurlijk bij: woninginrichters Mol 19 Zierikzee telef. 2887 Schadevergoeding voor Nederlander in Australië BRISBANE, 24-7. De 54-jarige Ne derlandse immigrant Jan Dirk Wil schut, de als laborant werkzaam was aan. de universiteit van Queens land, heeft woensdag door een recht bank in Brisbane een schadevergoe ding van nam twee honderd duizend gulden toegewezen gekregen. Het geding was aanhangig ge maakt tegen de uit Hongarije af komstige Frank Saebar die in de voorstad Sherwood van Brisbane tij dens een burenruzie om een hek de echtgenote van Wilschut dood schoot. Hij trof Jan Wilschut in de rug. De ze is voor zijn leven verlamd en ver blijft sinds de schietpartij in april 1966 in een ziekenhuis. Saebar werd indertijd tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. BAGDAD, 24-7. De nieuwe Iraak- se premier, Razzak el Nayef, heeft woensdag de grote lijnen van zijn politiek uiteengezet. Er zullen vrije verkiezingen worden voorbereid, maar de politieke partijen zullen niet onmiddelijk terugkomen. Ten aan zien van die Koerden werkt de rege ring aan een nieuw plan. Wat Pa lestina betreft zei de premier dat Irak zijn leger voorbereidt op doel matig optreden in de „komende slag". Ook voor de oliewinning is een nieuw plan uitgewerkt, dat de be langen van het land dient en de in komsten verhoogt. Britse oud-minister over Tsjecho-Slowakije LONDEN, 24-7. De Britse oud- minister van defensie, Duncan San dys, heeft woensdag gewaarschuwd dal „er strijd en bloedvergieten" zal komen wanneer de Sow,iet-Unie haar poging, haar wil aan Tsjecho-Slo wakije op te leggen, doorzet. De Tsjechen zullen ongetwijfeld worden verpletterd, maar daarmee is de zaak niet beëindigd. De toorn en verontwaardiging van andere lan den zullen niet meer in de hand te houden zijn. „Elke hoop op ontwa pening zal vervliegen en het Maag slechter worden van de verhouding tussen Oost en West zou dan heel ge makkelijk kunnen leiden tot een derde wereldoorlog", meent Sandys. Hij heeft bij de Britse regering- aangedrongen op het snel bijeenroe pen van de Veiligheidsraad, om de kwestie Tsjecho-Slowakije te bespre ken. Humphrey en Kennedy NEW YORK. 24-7. De Ameri kaanse vice-president Hubert Hum phrey, die dingt naar de democra tische kandidatuur voor het presi dentschap heeft maandagavond in een televisie-interview gezegd dat hen Edward Kennedy alleen voor het vice-presidentschap als zijn running mate" zal uitnodigen als deze daar toe de wens te kennen geeft. „Zwarte Leeuw" ergens anders BONN, 24-7. De fel omstreden Westduitse legermanoeuvres die on der 'de naam „Zwarte Leeuw" in september dn de buurt van de Tsje choslowaakse grens zouden worden gehouden, zijn bij besluit van de Westduitse minister van defensie, Gerhard Schroder, verplaatst naar zuidwest-Duitsland. De bemanning van de Nederlandse kustvaarder „Kazan", welke met dyna miet aan boord op 14 juli in de Indische Oceaan is gezonken, keerde dins dagmiddag in Nederland terug. V.l.n.r. zittend: Kapitein Remmels, Stuster, Snijder en v. d. Werken. Staand v.l.n.r. Vermeulen en de portugezen Gomes en Duarte. CLEVELAND (Oh.), 24-7. De na tionale garde van de Amerikaanse staat Ohio is in de afgelopen nacht in staat van alarm gebracht, terwijl in het negerghetto van de industrie stad Cleveland een vuurgevecht woedde, dat tot dusver het leven heeft gekost aan acht personen, on der wie drie politiemannen. Zeven tien mensen, ender wie twaalf poli tiemannen, werden gewond. Advertentie Bloemen maken blij! Méér dan 150 soorten kamer planten in onze bloemenkassen! (Waar U vrij kunt rondkijken!) K Q Enorme keuze tuinvazen O en schalen X en nog volop buitenplantjes. Altijd volop verse snijbloemen! Bloemisterij en tuincentrum C. W. JONKER Hogezoom 20 - Haamstede (300 meter voorbij station R.T.M.) Telefoon (01115) 383 Giftig gas in Charleston CHARLESTON, 24-7. Twintigdui zend inwoners van de Amerikaanse havenstad Charleston zijn woensdag geëvacueerd nadat bij een ontplof fing 'in een. chemische fabriek giftig chloorgas was vrijgekomen. De po litie weet nog niets af van dodelijke slachtoffers, maar zeker 175 mensen moesten in ziekenhuizen worden be handeld voor verwondingen, die meestal het gevolg waren van bloot stelling aan het gas. Het incident begon toen een pa trouillewagen van de politie werd beschoten dooi*--vijf mannen, door ooggetuigen omschreven als „zwar te nationalisten", die opvielen door hun Afrikaanse kleding.' Toen de agenten de vijf mannen wilden on dervragen, werd de politiewagen doorzeefd met kogels, waarop de ne gers een flatgebouw binnenrenden en vandaar met automatische gewe ren vuurden. Even later arriveerden politieversterkingen die met een re gen van kogels werden ontvangen. Meer dan1 honderd politiemannen omsingelden het huis, waarbij zij dekking zochten achter auto's en ge bouwen. Het geweervuur was zo he vig dat men gewonden die op straat lagen niet te huip kon komen. Van uit het huis werd geroepen: „Wij schieten op alles wat blank is". Nigeriaans staatshoofd onverzoenlijk LAGOS, 24-7. Het Nigeriaanse staatshoofd, Ya koeboe Gowon, heeft dinsdag uitdrukking gegeven aan zjjn vastbeslotenheid de uit de fede ratie getreden republiek Bïafra op de knieën te dwingen. Hij zei dat dit veiligheid en zekerheid zou verschaf fen aan alle andere Afrikaanse sta ten met stammengeschillen. Gowon, die sprak bij een af scheidsreceptie voor de ambassadeur van Irak in Lagos, zei dat hij' niet zal toestaan dat enig deel van Ni geria. hoe klein ook, de naam Biafra draagt. Wat ons betreft is de oorlog nagenoeg voorbij, zei hij. Volgens Gowon bleek uit verscheidene front- berichten, dat de leider van het af gescheiden Biafra, kolonel Ojoekwoe, steeds meer alleen komt te staan en dat diens „zogenaamde rijk verbrok kelt. ondanks zijn snode propagan da". „Zij hebben zich gerealiseerd dat hij een leugenaar is", aldus Gowon over Oejoekwoe met wie hij in Addis Abeba onder auspiciën van de or ganisatie voor Afrikaanse eenheid vredesonderhandelingen zal aankno pen. BEIROET, 24-7. „De Arabieren zullen het vliegtuig van de maat schappij El Al, dat door onze com mando's is buitgemaakt, nimmer te ruggeven", heeft woensdagmiddag een woordvoerder van het „Volks front voor de bevrijding van Pales tina" verklaard. De Israëlische Boeing-707 is oor logsbuit. Het toestel is nu. van het bevrijdingsfront, zei hij. Volgens de woordvoerder zullen de twaalf Israëlische pasagiers en elf bemanningsleden als gijzelaars wor den vastgehouden. „Wij hebben een lijst opgesteld van 23 Palestijnse commando's die in Israëlische ge vangenissen zitten. Wij zullen de Is raëlische gijzelaars in Algiers slechts in ruil voor de vrijlating van onze 23 kameraden laten gaan". De Algerijnse regering zal zich volgens de woordvoerder niet storen aan verzoeken van Oe Thant of ver tegenwoordigers van andere interna tionale organisaties cm het vliegtuig en de Israëlische inzittenden vrij te s laten. Israël heeft ter zake om een be middeling gevraagd. Intussen is ge bleken dat alle Israëliërs uit het vliegtuig in Algiers zijn vastgehou den. terwijl de andere passagiers mochten vertrekken. Iets meer zon Verwachting tot vrijdagavond: Enkele opklaringen maar ook hier en daar een buitje; overwegend matige wind tussen noordwest en noord; de zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 26 juli. Zon op 4.52, onder 20.39. Maan op 5.25, onder 21.38. Eerste kwartier: 1 aug. te 19.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 juli 3.59 v.m. 16.16 n.m. BROUWERSHAVEN 26 juli 3.35 v.m. 16.01 n.m. Springtij: 27 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 25-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Nabij de Britse eilanden be vindt zich nu al meer dan een week een krachtig hogedrukgebied. Aan de oostflank ervan stroomt aanhoudend koele lucht van het noordelijk deel van de Noordzee naar ons land. Een storing, die donderdagochtend nabij noord-Denemarken lag, trekt met deze stroming in zuidoostelijke rich ting. Aan de achterzijde van deze sto ring wordt vrijdag iets drogere lucht aangevoerd, zodat enkele opklaringen worden venvacht, waarbij echter hiel en daar mogelijk ook een buitje kan vallen. De wind neemt daarbij af tot overwegend matig en ruimt naar noordelijke richting. De temperatu ren zullen dezelfde waarden bereiken als vandaag of iets hogere. LAATSTE NIEUWS PRAAG. 25-7. - Het Tsjechoslo waakse vakbondsblad „Prace" heeft alle „progressieven die een rol spe len in het politieke, culturele en we tenschappelijke leven van de wereld" een beroep gedaan steun te betuigen aan de Tsjechoslowaakse leiders, die bij hun komende overleg met de Rus sen rekening zullen moeten houden met een.„barse herhaling van de eisen reeds vervat in de brief van de vijf Oosteuropese landen uit Warschau". Het blad verwacht dan ook dat de besprekingen met de Russen zeer moeilijk zullen verlopen. Inmiddels hebben de Russen be kendgemaakt dat zij luchtverdedi gingsoefeningen op grote schaal hou den. Deze oefeningen vallen samen met de „achterhoede-manoeuvres", die de Russen op het ogenblik hou den in een groot gebied in het westen van de Sowjet-Unie, het grensgebied met Tsjecho-Slowakije inbegrepen. UiDENHOUT. In Ud'enhout wordt sinds zaterdag j.l. de 14-jarige Gem ma Adrians. Catharina Maria van Dungen vermist. CHAAM, 24-7. Tourwinnaar Jan Janssen is door tienduizenden wie- lerliefhebbers rond het circuit van de Acht va.n Chaam als een vorst inge haald. Met moeite baande hij woensdag zijn grote witte auto, waarin echtge note Cora en dochter Karin de laat ste dagen, lief en 'leed met de wieier- keizer hebben gedeeld, door de mensenmassa, die slechts node uit eenweek, zelfs voor een luid claxon nerende politiezijspan. Janssen kwam laat, te laat voor de huldiging, die de organisatie hem op het gemeentehuis van Chaam had toegedacht. Maar toch moest hij sa men met oud -w inn a a us Van de Acht van Chaam - onder wie G er rit Schutte, Wout Wagtmans, Karei Kaers, Gerrit Voortuig en ploeglei der Ab Geldermans - op een praal wagen een ereronde maken. Duizen den kregen op deze wijze de kans om de in zijn. gele trui gestoken Neder lander een onthaal te bezorgen, zoals hij zich niet had kunnen voorstellen. Breedlachend zat Janssen temidden van de oud-kampioenen, die eigen lijk door de massa werden vergeten. Men zag alleen maar de glorieuze winnaar van de Tour de France

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1