RUSSEN IN DUBIO INGEZONDEN STUKKEN Aantal verkeerszaken diende voor Kantongerecht Zierikzee BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Hoe de Tsjechen hun land inrich ten is op zichzelf niet zo'n grote zorg voor de heren van het Kremlin. Voor hen van belang zijn de konsekwen- ties. Kunnen Dubcek en de zijnen inderdaad hun enorme liberalisatie voor elkaar krijgen, dan heeft dit onvermijdelijke gevolgen voor de rest van het oostblok (om nog even die koude-oorlogsterm te gebruiken). Het idee van een zekere liberali satie is niel typisch Tsjechisch: ten slotte begon Chroesjtsjow ermee in de Sowjet-Unie na de dood van Sta lin. Dat ivas trouwens niet alleen zo maar een idee van hem: het leefde onder de mensen. Dat uitte zich in de befaamde Hongaarse opstand al, ter gelegenheid waarvan bijvoor beeld Russische studenten protes teerden tegen de harde onderdruk king die toen het antwoord van het Kremlin was. De heren Brezjnew en Kosygin hebben echter in vier jaar werk na Chroesjtsjow ook er varen dat liberaliseren een zaak is die men maar geleidelijk en met mate kan toepassen, ivil men niet de basis van het bestel ondermijnen: de leidende plaats van de commu nistische partij. Het vrijer toestaan van kritiek en oppositie in het algemeen is één ding, die ook toestaan jegens de heersende partij is weer heel iets anders. Waarschijnlijk zal men in het Kremlin er niet aan twijfelen- dat Dubcek een goed communist is. Maar men twijfelt er wel aan of hij de krachten kan bedwingen die hij oproept. Waarbij dan ogenblikkelijk wordt gedacht aan het manifest van de tweeduizend intellectuelen, die niet alleen de censuur willen zien verdwijnen, maar zelfs al reppen van andere partijen. Drie wegen Bij de eerste rommelingen in Praag hebben de Russen al vaak dreigend hun macht ontplooid ter ondersteuning van Novotny: de hoop moet zijn geweest dat dit genoeg was om de oude garde weer aan de macht te brengen nadat de voort varende nieuivlichters de moed was ontnomen. Het is een redenering ge weest die niet opging. Daarna waren er maar een paar mogelijkheden. De Russen konden stil verdwijnen en zich verder niet meer bemoeien met de Praagse gang van zaken of een nog harder stand punt gaan innemen. Dat laatste is gebeurd tijdens de Warchause con ferentie met daarop volgende brief wisseling en een verdergaande re gelrechte zenuwenoorlog. Maar ook toen bleven de Tsjechen rustig op hun stuk staan. Het ongelukkige voor de Russen is nu dat ze op dit moment ook moei lijk kunnen overgaan tot geweld of zelfs maar een goede economi sche strafexpeditie. Die laatste zou alleen maar leiden tot wat men nog erger voelt: de Tsjechen zouden gedwongen worden zich tot het wes ten te wenden, een tweede Joego- ■Slavië te worden. En geweld? Dat zou dan haast ook ertoe moeten lei den om eveneens tegen Roemenië op te treden, dat in vele opzichten maar in een wat geleidelijker tempo zich zelf evenzeer heeft losgemaakt van de R^lssische leiband. Nieuwe idee Dat zou dan tevens inhouden dat de Russen hun eigen, politieke lijn sinds rondweg 1956 moeten gaan herzien: toen immers begon de over gang van het onder Riissische tucht staande oostblok, tot de lossere sa menhang van nu waarin elk der le den zijn eigen weg naar het socia lisme zoekt. Natuurlijk is het mogelijk met het Rode Leger Dubceks groep aan de kant te schuiven en Novotny weer in het zadel te helpen. Maar waar is dan het eind? Het is de vraag of aan jongere Russen, Polen, Honga ren, Roemenen en zelfs Oostduitsers een terugkeer naar het starre sy steem van Statins tucht te verkopen is. Het gaat tenslotte niet tegen één meneer Dubcek, maar tegen een ge- dachtengang die bij zeer velen leeft. Nu repressief ingrijpen kan op den duur alleen maar leiden tot het op voeren van de spanning in vele com munistische landen die dan wel eens met een onaangename klap op on gewenste plekken kon uitbarsten. Dit zijn zomaar een paar onaan gename bijverschijnselen die de Rus sische meesters in hun overwinnin gen moeten betrekken als ze hard door ivillen duwen. De bijverschijn selen als ze zich niet krachtig laten gelden als de toonaangevers van het communisme zijn al evenmin prettig. Het is op dit onaangename twee slachtige van de situatie voor de Russen dat de Tsjechische leiders nu ook hun volk attent maken. Zij hopen waarschijnlijk een oplossing te vinden door nominaal iets toe te geven met woorden opdat het Rus sische prestige wordt gered, zonder dat Dubcek daarom zijn experiment moet opgeven. wou» POTsnu. «JcfOtS tra til» SO'.V 3! Wjrumv door veten ontdekt in hun Irish Coffee! iMPORTfSCHAEFERS WURDEMANN N.V.,A'DAM Flitsen uit het buitenland BONN. Albanië heeft de Bul gaarse zaakgelastigde met zes 'leden van de ambassadestaf alsmede de correspondent van het Bulgaarse persagentschap „B.T.A." uitgewezen wegens „vijandige activiteit", zo meldt de radio van 'de Albanese hoofdstad Tirana. CINCINNATI. In Cincinnati (Ohio) is een jongeman gearresteerd, die gewapend met een pistool had kans gezien docr te dringen in het hotel waar de conferentie van gouverneurs van Amerikaanse Staten wordt ge houden. LECCE. In Lecce, Italië, zijn acht mannen tot levenslang veroordeeld, en hebben tien anderen bij elkaar 175 jaar gevangenisstraf gekregen aan het eind van een proces tegen leden) van de Mafia, dat november vorig jaar was begonnen. TEL A'VTV. Zes van de 38 passa giers van het gekaapte El Al-vlieg tuig zijn op het vliegveld Lydda vani Tel AViv aangekomen. De zes passa giers zijn allen joodse toeristen, die niet de Israëlische nationaliteit be zitten. CAGLIARI. Een Belgisch sport- vllegtuig is vlak na het vertrek van het vliegveld van Olbia, op Sardinië, verongelukt. Alle zes inzittenden zijn omgekomen. HAVANNA. De Cubaanse minis ter van buitenlandse zaken, Raul Roa, heeft verklaard dat Antondo Arguedas, ex-minister van binnen landse zaken van Bolivia, naar Cu ba kan komen. JERUZALEM. Minister Luns heeft in Jeruzalem het museum en het ge denkteken voor de joodse slachtof fers van het nazibewind bezocht. In de Hebreeuwse universiteit bewon derde hij zeldzame boeken en ma nuscripten over Nederland. LONDEN. Een aantal Britse intel lectuelen heeft in een aan de „Ti mes' gezonden brief verklaard dat Tsj eohoslcwa kij e het recht heeft over zijn eigen zaken te beslissen zonder inmenging van de Sowjet- Unie. NEWTÖNVILLE. Op een spoor wegovergang bij de Amerikaanse plaats Newt'onviÜe zijn een trein en een autobus met elkaar in botsing gekomen. Negen personen werden gedood en 20 gewond. Alle slachtof fers waren inzittenden van de bus. HANOI. De Nederlandse cineast Joris Ivens is in Hanoi teruggekeerd van een reis 'door de onder controle van de Pathet Lao staande gebieden in Laos waar hij opnamen voor een documentaire heeft gemaakt. LONDEN. De Britse geleerde Sir Henry Dale, pionier op het gebied van de chemotherapie en nobelprijs- winnaar 1936, is op 93-jarige leef tijd in Cambridge overleden. „Angst voor opstanden" •Het is opmerkelijk te zien, hoe zeer de Russische houding t.o.v. Tsjechosiowakije aanleiding geeft tot het schrijven van artikels die qua toon en qua strekking sterk doen denken aan d'e jaren van de koude oorlog. Mijns inziens behoort ook het ar tikel „Angst voor opstanden" uit het nummer van dinsdag j.l. tot deze categorie. Uit, 'dit artikel eerst een citaat: „Het 'internationaal communisme, gecentraliseerd in Moskou is, de ge schiedenis bewijst het, de groot-ex porteur van en in revoluties en wat dit communisme 'd.m.v. haar partij en in de landen van' het nog vrije westen bedrijft, is slechts het voe ren van een door Moskou massief ondersteunde, geheime revolutie". Tot zover dit citaat. Inderdaad zou men de revolutie van Castro een exportprodukt van Moskou kunnen noemen maar het ontstaan van deze revolutie is ze ker niet vanuit Moskou geleid1 (eerst na verloop van tijd verbrak Ameri ka de kontakten met Castro, die toen gedwongen was zijn suiker aan Rus land te leveren). De revolutionaire aktiviteiten in de landen van Zuid- Aimerika (die immers ook tot het „vrije" westen behoren) zijn, gezien de schandalige toestanden daar vol komen te rechtvaardigen. Overigens geloof :ik niet 'dat de geschiedenis al meer revoluties in het vrije westen bewezen heeft. In het 'laatste gedeelte van het ar tikel wordt het nog een graadje er ger: daar wordt geïnsinueerd dat de moorden op John en Robert Kenne dy en op Martin Luther King vanuit Moskou georganiseerd zouden zijn. Net alsof Moskou er belang bij had dat Jöhnson 'de plaats van John en Humphrey die van Robert Kennedy innam! Het moet d'an tevens over tuigend heten dat James Earl Ray (van wie het artikel klaarblijkelijk als vaststaand' aanneemt, dat hij King heeft vermoord, een „fout" die het ook .begaat wanneer het van Os wald verzuimt te spreken als de vermoedelijke moordenaar van John Kennedy) ..geregeld op Cuba ver toefde" en dat Sirhan een Jordaniër is en Meskou de Israëlische zaak ongunstig gezind is. Van een reda'ktie mag men ver wachten 'dat zij de artikels die in haar krant worden geplaatst, ten minste éénmaal 'doorleest. Ik vraag mij af waarom de reda'ktie dit pro pagandistische en demagogische werkstuk 'van P. P. uit Berlijn (de 'bron yam dit artikel) na doorzage niet an de prullenmand heeft ge gooid. Met dank voor de plaatsruimte: JOS D'EN BOER, Haamstede. ('Normaliter worden de buiten landse overzichten inderdaad wat genuanceerder behandeld, dan in het onderhavige stuk het geval is. De enorme drukte van vorige week, heeft ons echter naar een koopstuk doen grijpen, met de tendens waar van we het in het algemeen echter wel eens konden en kunnen zijn. Het werd) geschreven door een corres pondent van het Utrechtse, persbu reau „Persbelangen" en het stamt dus niet uit Duitse (Berlijnse) bron, zoals de schrijver van het „ingezon den" ter. onrechte veronderstelt. In derdaad zijn aan het slot enige min der gelukkige passages geslopen. De schrijver had hier beter enkele sla gen achter de arm 'kunnen houden. Maar Laten we anderzijds in het al gemeen niet itè hard met excuses ko men aanhollen. Niét bet westen, maar helaas Moskou keert - de hui chelachtige en misselijk makende machinaties met Tsjecho Slowakije zijn er. 'het bewijs van- terug naar metheden, die sterk doen denken aan de sfeer van de koude oorlog pur sang. Maar die visie is in het Westen kennelijk niet te verkopen. Zo zien we maar geen enkele optocht - zelfs niet in het 'politiek zo driftige Amsterdam - waarin de moedige Tsjechen eens een hart onder de riem. krijgen geschoven. Welnee, welnee, de exclusieve zondebokken zitten in Washington. Meneer Den Boer lees eens goed de uitspraken van de Moskouse 'havik Bresjnev. Men ontdekt dan fluks, dat men nog altijd wel het grafje van de demo cratie wil. (RED.) WASHINGTON. De Verenigde Staten en Westduïtsland blijven een eensluidend standpunt innemen ten aanzien, van „essentiële" vraagstuk ken de NAVO-verdediging betref fende. Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 18 juli: Marcel Bas- tiaan, z. van Klaus Dieter Przygoda en Engelina de Zeeuw (Zierikzee); 18 juli: Sjoerd Jan, z. van Jan Nauta en Margaretha Meijers (Zierikzee); 19 juli: Johannes, z. van Johannes van den Dikkenberg en Lena Cor- bijn (Zierikzee); 21 juli: Edgar Chris- tiaan, z. van Edgar Christiaan Ruisch en Huiberdina Joanna Maria Schnütt- gen (Zierikzee); 21 juli: René, z. van Andreas Ccmelis Marinus van der Schelde en Tona Jannetje Kristalijn (Zierikzee); 23 juli: Astrid Mathilde, d. van Marinus Cornelis van den Dries en Johanna Jacoba Molhoek (Zierikzee). 'Gehuwd. 22 juli: Jorrit Kikstra, 27 j. (Rotterdam) en Carolina Clara Maria Koper, 25 j. (Zierikzee). Overleden: 13 juli: Sara Mil- lenaar, 86 ,j„ gehuwd geweest met Jan van der Kwast (Zierikzee); 14 juli: Nicolaas Bakker, 88 j. (Brou wershaven);15 juli: Willem Haak. 34 j„ echtgenoot van Maatje Rotte (Zierikzee); 15 juli: Marinus Adriaan Hartog, 42 j. (Brouwershaven); 21 juli: Johannes Kouwenberg. 79 j„ echtgenoot van Anthonia Anna Du- son (Zierikzee); 22 juli: Cornelia Wel tevreden. 67 j.. echtgenote van Her- manus Uijl (Zierikzee). KERKNIEUWS Ned.. Herv. Kerk Beroepen te Renesse-Noordwelle (toez.): kaard. S. T. Baarda, Hilver- Ongerept en prachtig is het eenmaal geweest in de duinen van Haamste de, waarvan deze foto - van vóór 1914 - een overtuigend beeld geeft. De eenzame wandelaar vond nog een rust en stilte, die door toene ming van het toerisme teloor moest gaan. BRUSSEL. In Antwerpen is het vierde en voorlaatste deel van de nieuwe Schel detunnel op zijn plaats gebracht. BRUSSEL. De Europese Commis sie heeft een tiental nieuwe beslui ten gepubliceerd voor giften van in totaal 18 miljoen dollar uit de EEG- pntwikkelingsfonds voor 'de geasso cieerde landen overzee. Gevangenen op de fiets DJAKARTA, 24-1. De ge vangenen in de Middenjavaan- se stad Sleman mogen zelf naar het gerechtshof fietsen, omdat het bureau van de openbare aanklager niet over gemotoriseerd transport be schikt, zo melden Indonesische kranten. De gevangenen kun nen niet zomaar een demarra ge naar de vrijheid onderne men, want op de bagagedra ger zit een gewapende bewa ker. Honderd gulden boete voor autorijden met versleten banden ZIERIKZEE, 24-7. „Het is ei genlijk een verdrietige zaak: deze man had de goede banden in huis liggen in plaats van aan de wielen van zijn auto". Aldus sprak woens dagmorgen de kantonrechter mr. C. J. M. van Hees uit Terneuzen tijdens de zitting van het Kantongerecht Zierikzee in de zaak tegen de koop man P. A. K. uit Nieuwerkerk, die op 't matje was geroepen omdat hij cp 30 april gereden had met een au to met grotendeels versleten voor banden. De officier van justitie, mr. T. Lebret, constateerde dat het rij den met slechte banden dikwijls aan leiding geeft tct ongelukken. De eis was f 150,- subsidiair 15 dagen hech tenis. De kantonrechter wilde ech ter rekening houden met bmstandig- heden en veroordeelde K. tot een boete van f 100,- of 10 dagen. De Nieuwerkerker had de auto een d?g tevoren gekocht. Nieuwe banden lagen gereed om de oude te vervan gen. Hij had de wagen echter ge bruikt voor een ritje naar-Zierikzee, waarbij hij op de Julianastraat. was aangehouden. Conform de eis van de officier ver oordeelde de kantonrechter de land- bouwassistent M. E. T. te Haamstede t'ct'een boete'van f 25,-, subsidiair t-wee dagen, omdat hij niet-had voor komen dat zijn hond achter een haas was aangegaan op een perceel bouw land aan de Koudekerkseweg. „Ik vind het best als de hond losloopt als hij maar niet achter wild aangaat", aldus mr. Van Hees. ~T. verklaarde fiat zijn (kees)hond niet in staat is een haas te vangen en toonde een schriftelijke verklaring van zijn werkgever, tevens „jachtheer" van- het gebied, waarin deze mededeelt geen bezwaar te hebben tegen het loslopen van de hond van T. De kan tonrechter benadrukte echter nog maals: een hond mag het wild niet opsporen of opjagen. De landbouwer J. M. de B. te Se- rooskerke was zelf actief geworden toen de reinigingsdienst het „vertik te" om extra vuil, verpakt in plastic zakken en neergezet bij de vuilnis emmers, mee te nemen. De B. ver zamelde het afval op een wagen en deponeerde de zakken op de vuilnis belt aan de Stolpweg! Hij deed dat echter op een verkeerde dag en werd daarom veroordeeld tot een boete van f 15,- of 1 dag. De eis van de officier was f 30,- of 3 dagen. H. de J., 'rijksambtenaar te Leiden hoorde zich veroordeeld tot een boete van f- 7,50 omdat de achterspatschermen var zijn auto niet in: orde waren, hetgeen was geconstateerd in de ge meente Middenschouwen. De eis luidde f 15,- of 1 dag. Voor fout par keren aan het Havenpark NZ te Zie rikzee werd J. v. d. V. te Scharen- dijlce een boete van f 5,- of 1 dag in rekening gebracht, eis: f 8,- of 1 dag. Mej. J. Z. K. uit Brouwershaven had geen acht geslagen op het stopf gebod cp de kruising Hogemolen- straat-Schuithaven-L. Nobelstraat te Zierikzee, toen zij op een bromfiets de Hogemolenstraat uitgereden kwam. De eis van de officier was f 25,- of 3 dagen. Mej. K. wilde ech ter plechtig beloven voortaan de stcpgebodën goed in' acht te nemen en dat had een gunstig gevolg voor de uitspraak: f 15,- of 1 dag. KOREAN DE VERSCHRIKKELIJKE 12. Als Aram de oude man vertelt, dat zij slechts verdwaalde schipbreukelingen zijn, wordt diens houding wat vriendelijker. „Ge zijt welkom, heer!" prevelt hij, hoewel ik vices dat we weinig voor u kunnen doen!" .."Waarom niet?" vraagt Aram. „Onsschip meet slechts hersteld worden en wij willen onze voorraad water aanvullen...." De oude man schudt het hoofd. „Water kunt ge krijgen, zoveel ge wilt, heer", is zijn antwoord, „doch uw schip kunnen wij niet herstellen. Wij zijn hier slechts met oude mensen, wien de kracht reeds lang verlaten heeft. Doch gaat met mij mede, ge zult ongetwijfeld dorstig zijn en honger -hebben!"' Aram en Sar volgen de oude naar de paar schamele hutten, die tegen de rots wand zijn aangekleefd. Wanneer zij dich terbij komen, verlaten nog enkele oude mannen en vrouwen hun schamele woning, cm nieuwsgierig naar de vreemdelingen te gapen. „Hij heeft gelijk!" fluistert Aram tot Sar. „Ik heb neg geen jonge vent en geen kind gezien! Dit is een vreemd dorp. Ik vertrouw het niets!" Niet zodra het weer'vërslechleYt (en wat verslechtert het vaak deze zomer) en liet strand niet .meer. aanlokkelijk is, of_ de drommen auto's verschijnen ih cle dorpen van de Schóurvse Westhoek .Vaak is Hél er mudje vol, met alle narigheid hieraan verbonden. De foto toont het be-auto-de centrum van Hactmstcdv. -(Fo'tbr Zierllczeesdhe' Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 10