w i i Gesprek met Praag op 25 juli op een nog onbekende plaats Bezorgdheid voor overschot melk en melkprodukten in de E.E.G. Veertien vakantiegangers gewond bij verkeersongeluk Staat van beleg in Bolivia afgekondigd joen mensen in Nigeria en Biafra verkeren in nood r -«PSUtj i Regeling inzake overtollige E.E.G.-boter Vietcong-aanval op Danang Auto maakte val van vijftien meter v Sowjet-Unie nestelt zich stevig in liet Midden-Oosten Vreselijke gevolgen van wervelstorm Blaiberg weer opgeknapt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20032 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797- 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 15 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Ook postale vakantiedrukte in Westhoek Moskou geeft toe Vast Russisch leger aan zuidgrens? MOSKOU, 22-7. De Sowjetrus- sische en Tsjechcslcwaaksc leiders zijn het maandag eens geworden over een onderhoud tussen Brezjnev en Dubeek, die elkaar op 25 juli op niet nader genoemde plaats zullen ontmoeten. Inmiddels is uit Praag gemeld dat de grootste Sowjetrussische eenheid tot dusver het land bij Naehod heeft verlaten. Deze bestaat uit verbin- ilingstrcepen met bijna duizend voer tuigen. Een andere eenheid met 140 voer tuigen is bij Zinnvvald naar Oosl- Duitsland gegaan. Ook de uittocht van Sowjetrussische troepen bij de grensovergang van Lubovka in Noot d-Moravië gaat voort, aldus het Tsjechische persbureau Ceteka. Sinds zaterdag 20 juli waren op partijniveau gesprekken gaande tus sen beide landen. Het nu bereikte akkoord1 schijnt het eerste resultaat te zijn van een lange serie geheime voorstellen en tegenvoorstellen. Vol gens de zegsman in Moskou had' de Tsjechische leiding eerst voorgesteld, op 20 juli in Praag bijeen te komen. Maar op 19 juli kwam de Sowjet- Unie met een tegenvoorstel: een ont- Rappor) F.A.O. moeting op 22 of 23 juli in Moskou, Kiew of Lwow. Wat de Tsjechoslowaakse partij leiding daarop geantwoord heeft is niet bekend, radio Praag zei slechts dal het Sowjetrussische voorstel was verworpen. Bij de geheime onderhandelingen die zaterdag waren begonnen is men het nu eens geworden over het prin cipe dat een gesprek nuttig is, en dat het 25 juli zal worden gehouden. Over de plaats waar dat zal ge beuren is men het volgens de zegs lieden nog niet eens. De Sowijet-U.nie schijnt niet vast te houden aan de eis, dat dit op Russisch grondgebied moet gebeuren, het kan ook in Praag of in de hoofdstad van een commu nistisch buurland, werd er aan toe gevoegd. Bliiv ij veil Ru ssen ROME, 22-7. Blijkens een maan dag gepubliceerd rapport verwacht de Voedsel- en Landbouworganisatie (F.A.O.) van de Verenigde Naties, dat in de jaren tot 1975 in de economisch ontwikkelde landen bij de producen ten overschotten zullen ontstaan aan melk en melkprodukten. De produk- tie zal de vraag en de exportmoge lijkheden overtreffen. Het jaarlijkse verbrüik in de ont wikkelde landen ter wereld is het verzadigingspunt nabij en varieert van 300 kg per hoofd in de Ver. Sta ten tot 700 kg per hoofd in Finland. In west-Europa wordt een geringe stijging van het verbruik per hoofd verwacht, maar men rekent op een vermindering in de Ver. Staten, Ca nada, Australië en Zweden. Daarentegen wordt in het F.A.O.- rapport de verwachting uitgesproken dat in de ontwikkelingslanden de vraag naar melk en melkprodukten als gevolg van de bevolkingsaanwas sneller zal toenemen dan de produk- tie ervan. EMMELOORD, 22-7. Bij een verkeersongeval cp de Frieseweg, even buiten Emmeloord, zijn veer tien personen gewond geraakt. Een Duitse bestelwagen, bestuurd door de heer M. Buchholz (28) uit Wuppertai wilde een trekker met aanhangwagen passeren, terwijl van de andere kant enkele auto's nader den. Toen hij dat zag, probeerde hij weer in te voegen met het gevolg, dat hij een andere auto de sloot in drukte en nog een andere van voren in elkaar reed. De ravage was enorm, maar de aard van de verwondingen bij de betrokken personen, allen va kantiegangers, viel mee. Uit de be stelauto werd, behalve de bestuurder de heer Buchholz ook diens vrouw en drie kinderen gewond. De auto, die van voren geraakt werd, werd bestuurd door de heer J. H. G. Ger ritsen uit Utrecht. Hij, zijn vrouw en drie kinderen moesten ook naar een ziekenhuis worden overgebracht. De auto die de sloot werd ingereden werd bestuurd door de heer A. Nij- land (46) uit Enter (gemeente Wier- ilen). Deze brak het bekken en een been .Zijn vrouw brak een nekwer- vel en zijn twee dochters werden eveneens gewond. Zijn schoonzoon, de heer J. W. van Losser (22) was de enige, die ongedeerd bleef. De drie auto's werden totaal vernield. LA PAZ, 22-7. De Boliviaanse re gering heeft maandag voor het ge hele land de staat van beleg afge kondigd. Zaterdag jl. werden hevige gevech ten geleverd tussen aanhangers van de oppositie en de politie, waarbij één persoon werd gedood en zes beschieting van vliegtuigen die voe ding en medicamenten naar Biafra brengen door de federale troepen verhevigd. Sinds april zijn in het ka der van de Caritasactie vierendertig vliegtuigladingen naar Biafra ge bracht. Men wil binnenkort elke nacht minstens twee vliegtuigen met goederen sturen. LONDEN, 22-7. Een miljoen men sen verkeren in Nigeria en vooral in Biafra in grote nood. Dit heeft lord Ilunt, leider van een Britse commis sie van onderzoek maandag in zijn rapport aan de regering in Londen meegedeeld. Lord Hunt, die pas uit Nigeria te rug is. zegt dat dagelijks tweehon derd tot driehonderd Biafranen de hongerdood sterven. Naar mededelingen van een spre ker van de Rooms-Katholieke lief dadigheidsorganisatie „Caritas" is de BOLOGUA. De Italiaanse schrij ver Giovanni Guarescbi, de geeste lijke vader vart dorpspastoor Don Camillo, is in Bologna aan een hart aanval overleden, zo is door zijn fa milie bekendgemaakt. Guareschi is zestig jaar geworden. op een (ll ama Nog een beeld uit het feestelijk Bruinisse van vorige week. Voor de tiende maal lag de versierde, vloot in slagorde gereed in de haven om uit te varen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). AMSTERDAM, 22-7. Hoezeer de gevolgen van een echtelijke ruzie kunnen uitlopen bleek maandag voor de rechtbank in Amsterdam. Daar eiste de officier van justitie, mr. J. II. Bergsma, tegen de 29-jarige straalreiniger-op-proef J. C. L. uit de hoofdstad wegens „het met voor bedachte rade toebrengen van zwaar lichamelijk letsel" twaalf maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdachte had volgens de ten lastelegging op 19 februari van dit jaar in zijn woning aan de Gibral- tarstraat in Amsterdam zijn 26-ja- rige echtgenote, die hij vier dagen tevoren had verlaten, geslagen, ge stompt en getrapt en, terwijl zij op de grond lag, met de nagels in de ogen gekrabd. Daarbij had de ver dachte. zo verklaarden zijn vrouw (zij is inmiddels een echtschei dingsprocedure begonnen) en haar vriendin,, gezegd, dat hij haar blind zou maken, dat zij hun drie kinderen nooit meer zou zien. Bij' de vechtpartij was het voor vlies van een der ogen van de vrouw beschadigd. Teen de door de buren gewaarschuwde politie kwam bloed de de vrouw hevig uit dat oog. De verdachte ontkende het krab ben en de aankondiging dat hij haar blind zou maken. Maar volgens ge tuigen had hij twee dagen tevoren dat laatste voornemen ook al geuit bij een bezoek aan de woning van de vriendin. i Intussen hebben welingelichte Tsjechische communisten maandag avond gezegd dat de Sowjet-Unie opnieuw heeft geëist, Sowjetrussi sche troepen in Tsjecho-Slowakije te legeren aan de grens met West- Duitsland. Een nota met deze eis' zou maandagochtend aan de Tsjechoslo waakse autoriteiten zijn overhan digd. De nota zegt dat de nieuwe leiding van de Tsjechoslowaakse communistische partij de defensie van het Warschau-Pakt heeft ver zwakt en de veiligheid van de com munistische landen ernstig bedreigt. De nota herinnert er aan dat ex-pre sident Novotnv, die zeven maanden geleden is afgezet, aan het Kremlin heeft beloofd dat Sowjetrussische divisies het land konden binnenko men wanneer dat nodig zou zijn. Dat is nu het geval, er moet een leemte gevuld worden in de defensie van het Warschau-Pakt, ontstaan door de veranderingen in de partij en de le- gerstructuur. TILBURG. In een ziekenhuis in Tilburg is de 76-jarige J. van lei sel uit die plaats overleden. Op 15 juli j.l. werd hij, toen hij met de fiets aan de hand' de Ringbaan- noord in zijn woonplaats overstak, door een passerende a*uto aangere den. Hij liep daarbij ogenschijnlijk niet ernstig letsel op. mensen werden gewond. De oppo sitiepartijen, waaronder de revolu tionaire nationalistische beweging van ex-presdent Victor Paz Estens- soro, eisen het aftreden van presi dent Barrientos. Vrijdag vluchtte de inmiddels ver vangen minister van binnenlandse zaken, Antonio Arguedas. naar Chili, nadat hij ervan was beschuldigd fotokopieën van het dagboek van de guerillaleider Guevara in handen van de Cubanen te hebben gespeeld. Ar guedas gaf dit later tijdens zijn ver blijf in Chili, waar hij politiek asiel heeft gevraagd, toe. President Barrientos zei zondag dat een onderzoek zal worden inge steld naar de infiltratie van Castro- gezinde elementen in de staatsorga nen. Echtelijke ruzie liep uit 150 miljoen kg op de markt BRUSSEL, 23-7. De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben maandag in Brussel besloten 150 miljoen kg boter uit de overtollige vooraden van de gemeenschap tegen verlaagde prijzen op de markt te brengen. Zij hebben zich voorgenomen vóór 1 oktober a.s., aan de hand van na- HARDERWIJK. Uit de nieuwe haven werd, nadat bijna de gehele nacht door de politie en bewoners van aldaar liggende schepen was gedregd, het stoffelijk overschot op gehaald van de 8-jarige Robert Mar lijn Klomp uit Haarlem. VASTE KLANT CELLE, 22-7. In de gevan genis van het Westduitse Celle is op S2-jarige leeftijd een ge detineerde overleden die ge durende 62 jaar achter de tra lies heeft gezeten. De man. Adolf Bergeest, ging in 1905 de gevangenis in wegens moord op een vrouw. In 1920 kwam hij vrij maar nog in hetzelfde jaar vermoordde hij wederom een vrouw. Hij kreeg de doodstraf, maar het vonnis werd gewijzigd in levenslang. Met 62 jaar nagenoeg onon derbroken gevangenisstraf is Bergeest recordhouder in de geschiedenis van het West duitse gevangeniswezen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's j t Een langslaper is in eigen f dienst en dagdief. i Een late Kerst. Kapitein John Black, een van de drie Amerikaanse piloten die in februari door Noord Vietnam vrijgelaten werden, tuigt hier met zijn vrouw Carol de kerstboom op, om alsnog het Kerstfeest in huiselijke kring te vieren. dere voorstellen van de Europese commissie, de preciese voorwaarden hiervoor vast te stellen. Gedacht wordt aan afzet van koelhuisboter aan speciale groepen consumenten (bejaardentehuizen, ziekenhuizen en leger), aan verwerking van grote hoeveelheden boter tot boterconcen- traat (een soort bak- en braadvet), aan het beschikbaar stellen van bo ter voor ontwikkelingshulp en aan verwerking van boter tot voeder voor het vetmesten van kalveren. De totale hoeveelheid van 150 mil joen kg komt overeen met het reeële E.E.G.-boteroverschot op 1 april jl. De' kosten van de verkoop tegen ver laagde prijzen komt voor rekening van het gemeenschappelijk land bouwfonds. SAIGON, 23-7. Dc Victcong en Noordvietnamezcn hebben vanmor gen (dinsdag) de grote Amerikaanse basis bij Danang en omgeving, ruim 500 km ten noorden van Saigon, met raketten en mortieren beschoten. Vietcongstrijders hebben dinsdag morgen vroeg ook een grootscheepse aanval gedaan op de noordelijke pro vinciehoofdstad Kwang Nai, waar het hoofdkwartier van de tweede di visie van het Zuidvietnamese leger is gevestigd. De stad werd met mor tieren onder vuur genomen, waarbij militaire en regeringsgebouwen wer den getroffen, zo deelden Zuidviet namese functionarissen mee. Daarna verschenen de guerilleros zelf in de stad, waar zij een aantal belangrijke gebouwen beschadigden met plastic- bommen. Er vonden ook straatge vechten plaats. Meer zou! Verwachting tot woensdagavond: Opklaringen maar ook een plaatse lijke bui; overwegend matige wind uit noordelijke richtingen; dezelfde temperaturen als vandaag of iets ho gere. 24 juli. Zon op 4.50. onder 20.42. Maan op 2.54, onder 20.53. 25 juli. Zon op 4.51, onder 20.41. Maan op 4.06, onder 21.19. Nieuwe maan: 23 juli te 12.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 24 juli 2.33 v.m. 14.55 n.m. 25 juli 3.16 v.m. 15.36 n.m. BROUWERSHAVEN 24 juli 2.16 v.m. 25 juli 2.55 v.m. Springtij: 27 juli. 14.40 n.m. 15.21 n.m. BERGEN OP ZOOM, 22-7. Tc Bergen op Zoom is een auto, waarin zaten de 30-jarige Branko Kranjue en diens vrouw en. zoon van een 15 meter hoge stalen brug op de spoor lijn Bergen op Zoom-Zeeland geval len. De auto reed vermoedelijk met te grote snelheid met het gevolg dat hij botste tegen de stenen balustrade van d'e brug, die over een afstand van tien tot vijftien meter brak. De auto met inzittenden viel op de vijf tien meter lager gelegen spoorbaan. Door de klap werden omwonenden gealarmeerd. Een van hen zag in de verte een trein naderen en wist niet signalen de aandacht van de machi nist te trekken. De trein kwam tot -stilstand op enkele tientallen meters van het autowrak. Geen der inzit tenden van de auto werd ernstig ge wond. Het treinverkeer met Zeeland liep meer dan een uur vertraging op doordat de treinbovenleiding to taal vex-nield was. SANTANDER. In Islares bij San tander is een Belgische autobus met Spanjaarden die in België werken in een vijf meter diep ravijn gere den. Een meisje van 14 jaar verloor het leven en 34 inzittenden liepen verwondingen op. Zes zijn er ern stig aan toe. Middellandse zee een „rode zee" WASHINGTON, 22-7. Oc Russen hebben momenteel een troepenmacht van achtduizend man in Egypte, Sy rië en Algerije, waar bases worden aangelegd voor straalbommenwer- pers van het type TU-16, schrijft het republikeinse congreslid Bob Wilson uit Califcrnië in een brief aan de minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk. AKYAB, 23-7. De wervelstorm, die op 10 mei de kust van Bii'ma teisterde, heeft naar wordt gevreesd aan minstens 2300 personen het leven gekost. Het officiële dodencijfer is 1316, maar van meer dan duizend van de 2000 personen die na de storm, die gepaard ging met vloed golven, wordt thans aangenomen dat zij zijn omgekomen. Wilson zegt een en ander verno men te hebben uit „gezaghebbende bronnen". Algerije zou volgens zijn inlichtingen van plan zijn de voor malige Franse lucht- en vlootbasis Mers-El-Kebir ter beschikikng van de Sowjet-Unie te stellen. „Terwijl de regering van de Ver. Staten zich op Vietnam concentreert en ontspanning met Moskou na- Minister Luns heeft maandag een onderhoud gehad met minister-pre sident Esjkol en zijn Israëlische ambtgenoot, Abba Eban. Onderwerp .van het gesprek waren de spanning in het Midden-Oosten en de verhou ding tussen Israël en de Europese Economische Gemeenschap. Philippijnse boer maakte amok MANILLA. 22-7. Een Philippijn se boer van 25 jaar heeft zaterdag' vrouw, schoonouders en zijn vier kinderen doodgestoken alvorens de hand aan zichzelf te slaan. Het ge beurde in de stad Cotabato. streeft, wordt de Middellandse zee veranderd in een rode zee", meent Wilson. Hij wil dat Rusk het Congres onverwijld inlicht over de Russische penetratie in het Midden-Oosten en meedeelt wat de regering daartegen denkt te ondernemen. De afgevaar digde wil tevens weten waarom de Ver. Staten weigeren „Phantom"- bommenwerpers te leveren aan Is raël. „een van de weinige bondgeno ten die ons in dal gebied resten". KAAPSTAD, 20-7, De lorugcomipli- catie, die de Zuidafrikaanse hart- transplantatiepatiënl dr. Philip Blai- berg kortgeleden aan de rand van de dood bracht, is geheel overwon nen en de levercomplicatie waaraan hij leed is eveneens vrijwel verdwe nen. Dit is zaterdag in een commu nique van het ziekenhuis „Grootc Schuur" meegedeeld. Hierin wordt nog gezegd dat Blaiberg'. indien zijn toestand blijft verbeteren, zo spoe dig mogelijk uit het ziekenhuis zal worden ontslagen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1