Q'js de Peur EEN STAATSGREEP ALS VANOUDS Ook kier vleesetende planten Vierdaagsekruisjes vonden gretig aftrek BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Veilige hliksemtcnl Persoonlijk testte de directeur van het Instituut voor Hoogspannings- en Installatietechniek van de Technische Hogeschool in München de nieuwe ontwikkeling van zijn medewerkers: een tegen bliksem beveiligde éénmans- tent. Deze weegt vier kilogram, bestaat uit een vierdelig stalen raamwerk met een gemetaliseerd tentdoek, is 1,30 m. hoog en moet weg-, spoor-, bos- en veldarbeiders, maar ook militairen en leden van de bergpolitie bescher men tegen de dodelijke gevaren van een blikseminslag. De tent is opvouw baar en derhalve gemakkelijk te transporteren. Bij de beproeving dopr professor dr. Hans Prinz werd in het instituut een kunstmatige bliksem geproduceerd. Van een staatsgreep in Bagdad kijkt niemand meer op: om de twee, drie jaar gemiddeld is er daar weer een. Deze werd trouwens al enige tijd door gerommel aangekondigd. Opvallend is alleen maar dat de af gezette president Aref eenvoudig met pensioen het land uit is gezet - zijn meeste voorgangers schoten bij de staatsgrepen steevast hun hachje in. Voor het overige weer de bekende geluiden: we gaan het probleem der Koerden - sinds jaar en dag in op stand in het noorden des lands - op lossen. De verdere klachten over het regiem.-Aref zijn de gebruikelijke: corruptie, domheid enzovoort. Waarschijnlijk spreken deze fei ten voor de in opstand gekomen offi cieren het meest uit de nederlaag die de Arabische legers ook door Arefs toedoen leden tegen Israël. In elk geval is het gebruikelijke pro grammapunt om de strijd tegen Is raël te intensiveren opnieuw gelan ceerd. EL BAKR Wie El Bakr, de nieuwe president, precies is kan niemand nog zeggen. Bekend van hem is voornamelijk dat hij al in vele staatsgrepen een hoofd rol speelde. En dat hij tol de Baalh- partij behoort, wat vrijwel een ga rantie is dat zijn relatie met Egyptes Nasser niet zo heel hartelijk zal zijn - hun twee soorten eigen Arabisch socialisme liggen al sinds jaren met elkaar overhoop. Overigens moet men niet alleen op de naam van de Baath-partij af gaan. Die is in Syrië ook aan de macht en doel daar wel zeer krijgs haftig maar ziet weinig kans ook sociaal de toestand in het land te verbeteren. Wellicht doet El Bakr het in Irak wat beter - in elk geval heeft hij voor dat het land door zijn Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ruslc, heeft besloten een re servefonds van een miljoen dollar te stichten dat het Internationale Rode Kruis naar goeddunken kan aanspre ken om de ergste nood onder de slachtoffers van de burgeroorlog in Nigeria te lenigen. LONDEN. De Britse regeringsver ordening' over verscherpte sancties tegen Rhodesië is donderdag door het Hogerhuis zonder hoofdelijke stem ming' goedgekeurd en daarmee ein delijk formeel van kracht geworden. De ..tweede passage" was nodig ge worden doordat de lords met hun conservatieve meerderheid vorige maand de sancties hadden afgewe zen. PRETORIA. Zuid-Afrika heeft la ten weten dat het zich weer het recht voorbehoudt tot de verkoop van goud op zowel de officiële als de vrije goudmarkt. UPPSALA. Vier blanke Ameri kaanse geestelijken zijn in het cen trale comité van de Wereldraad van Kerken vervangen door Negers. Dit is gebeurd naar aanleiding van het verwijt van een Amerikaanse neger bisschop dat er onderscheid naar ras werd gemaakt. Onder de'19 Ameri kanen in het 120 leden tellende co mité was geen een neger. BRUSSEL. De Europese Commis sie heeft Frankrijk laten weten dat verscheidene maatregelen die het, heeft genomen om zijn fruit- en groenteproducenten tegen buiten landse concurrentie te beschermen niet in overeenstemming zijn met de marktregelingen in de Europese Eco nomische Gemeenschap. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 23 JULI NED. I. De K.R.O. vult het voor programma met de avonturen van Christobal. In het gedrang is hij de kinderen kwijtgeraakt en na veel ge zoek vindt hij hen bij gangsters. Na het joitrnaal een Italiaans showpro gramma, dal heeft meegedongen naar de Gouden Roos te Montreux. Voor een aanwezig publiek brengen internationaal bekende artiesten een wervelende show. „De Wrekers" speuren naar een breiende tante die haar slachtoffers met een breinaald vermoordt. Voor het laatste journaal nog een C.B.S.-documentaire over de honger in Amerika zelf. NED. II. De N.T.S. brengt ..Van ge west tot gewest", de „Verrekijker" en een aflevering van de sene „Wij Europeanen"Vanavond zijn de Bul garen aan het woord. In Dubbel spion worden Kelly en Alexander uitgenodigd om de spionnenschool in San Fransisco te bezoeken. De avond wordt besloten met een uit voering van de vijfde, symfonie van Antonin Dworsjaak, getiteld„De Nieuwe wereld". De Berliner Philha- moniker staan onder leiding van Herbert von Karajan. DINSDAG 23 JULI NED. I. 1S.50 Barend: 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Avon turen van Christobal; 19.56 Ster; 20.00 Journaal: 20.16 Ster; 20.20 Sa- bato sera; 21.10 De Wrekers; 22.00 Honger in Amerika; 22.50 Journaal: NED. II. 18.50 Barend: 18.56 Ster: 19.00 Nieuws; 19.03 internationaal agrarisch nieuws; 19.15 Van gewest- lot gewest; '19.35 Europeanen; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Dubbel spion (kleur); 21.10 Uit de nieuwe wereld; 22.15 Journaal. olie potentieel rijk genoeg is om zijn bevolking welvaart te verschaffen. Een verwijl van de nieuwe heren aan Aref; dal hij „wegens geldge brek" een order aan Franse straal jagers annuleerde, doet echter ver moeden dat voor de Irakezen weinig gaat veranderen. MARKTBERICHTEN Ccöp. Vcluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 617.730 stuks. Stemming redelijk. Prijzen in guldens per 100 stuks. Eieren van 52-53 gr. f 9,25- 9,30, 56-57 gr. f 9,95-10,36, 60-61 gr. f 10,42-11,13, 64-65 gr. f 11,39-12,27. Eierveiling Barneveld Aanvoer 345.268 stuks. Stemming rustig. Prijzen in guldens per 100 stuks. Eieren van 52-53 gr. f 9,01- 9,32, 57-58 gr. f 10,18-10,70, 62-63 gr. f 11,87-12,16, 66-67 gr. f 12,50-13,20. Kruishoutum (België) Aanvoer 151.200 stuks. Stemming traag. Prijzen in guldens per 100 stuks. Eieren van 52-53 gr. f 8,40- 8,82, 57-58 gr. f 9,55-9,64. 62-63 gr. f 10,73-10,90. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ongeveer 2.000.000 stuks. Handel vlug. Eieren van 50-58 gr. f 8,80-10,70 per 100 stuks, kg-prijs f 1,76-1,84; eieren van 59-65 gr. f 11,00-12,50 per 100 stuks, kg-prijs f 1,86-1,92. Voor 25 jaar.... (oorlogsjaar 1943) ZIERIKZEE. Deze week zijn er 5.210 kg sinasappelen in 177 kisten aangekomen. De vruchten zijn be stemd voor de kinderen van de lage re scholen. ZIERIKZEE. De jaarlijkse gei tenkeuring, aan de Balie gehouden, was heel matig bezet.Slechls 75 die ren werden aangevoerd. ZIERIKZEE. Vijf distributieamb- tenaren zijn gearresteerd. Zij hadden zich o.a. grote hoeveelheden rant soenen boter en tabak toegeëigend. ZIERIKZEE. De uildeling van vlees bij de noodslachtinrichting zal voortaan met behulp van een nummerkaart geschieden. Op deze manier komt een ieder aan de beurt. SIRJANSLANDDe houten schuur van de plaatselijke bakker is van nacht afgebrand. De inboedel ging verloren terwijl van de nabij staan de huizen de ruiten sprongen. ZIERIKZEE. Daar de aanvoer van aardappelen onverwacht groot is, is het mogelijk eenmaal een extra rant- soen aardappelen van 1 kg beschik baar te stellen. ZIERIKZEE. Op het zogenaamde „Groentje" tegenover de Nobelpoort is' de jaarlijkse veulenkeuring gehou den. BRUINISSE. Vorige week werden uit de Waddenzee ongeveer 2000 ton mosselzaad aangevoerd. De bliekvangsl was zeer gering. Ze be droeg slechts 1000 kg. BRUINISSE. Van een stuk bouw land aan de Straatweg werd een hoeveelheid aardappelen ontvreemd. Een tuinder miste een grote party bloemkolen. Dergelijke diefstallen komen tegenwoordig vaak voor. KERKNIEUWS Geref. Kerk Scliarendijke üs. II.Scholing met emeritaat Naar wij vernemen heeft de clas sis Zierikzee der Geref. Kerken aan ds. H. Scholing te Scharendijke m.i.v. 1 oktober eervol emeritaat verleend. Hij werd 1 januari 1900 geboren te Hollandscheveld, waar zijn vader landbouwer was. In diens bedrijf was hij eerst 10 jaar werkzaam. Hij be zocht vervolgens de christelijke H.B.S. te Hoogeveen en studeerde aan de V.U. te Amsterdam. Op 25 juni 1931 deed hij zijn kandidaats* examen theologie. Hij diende de ker ken van Araemuiden, Kamperland, Zuidland. Culemborg en Scharen dijke. Tijdens zijn ambtsbediening in Arnemuiden was ds. Scholing o.a. secretaris van de kring Zeeland van de Vereniging voor Calvinistische Wijsbegeerte. Hij was secretaris en later voorzit ter van de Kring Walcheren en van het provinciaal comité in Zeeland veer de V.U.. penningmeester v.an de Arjosclub in het gewest Zeeland. In de oorlog nam hij actief deel aan het verzetswerk. In Kamperland was hij o.a. voorzitter van de vereniging tot stichting van de christelijke ULO- school voor Noord-Beveland te Wis- sekerke. Ds. Scholing .maakte bij herhaling deel uit van de particuliere synode van Zeeland en had ook zit ting in het moderamen. Deze provin cie koos hem verschillende malen als afgevaardigde naar de generale sy node. Ook van de jongste synode te Lunteren was hij lid. Nad. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam-Zuid (wijk- gemeente Zuid wijk) Joh. Dijkstra te Kampen - Te Domburg (toez.) N. H. J. E. Boomer, kand. te Utrecht. Aangenomen naar Strijen (vac. J. A. Talma) (toez.) B. Albada te Em- meloord. Christ. Geref. Kerken. Bedankt voor 's-Gravendeel A. W. Drechslei" te 's-Gravenhage-Zuid. NIJMEGEN, 20-7. Enthousiast zin gend en klappend veroverden 15.620 wandelaars vrijdagmiddag de .kei zer Karelstad. De vierde en laatste etappe van deze 52e vierdaagse die nog 63 slachtoffers eiste, heeft alle voorgaarde records geslagen. Nim mer werden 17.498 deelnemers in geschreven en nog nimmer vonden een groter aartal vierdaagse kruis jes een bestemming. „De sterksten der sterksten" maakten een triomf tocht over de Sint Annastraat cf zo als de officiële vierdaagsegids spreekt ever de „yia triomfales". Dat Nederlandse steun voor school in Guatemala DEN HAAG, 19-7. Nederland heelt uit fondsen voor ontwikkelingshulp ruim 140.000 gulden beschikbaar ge steld voor de bouw van een huis houdschool te San Juan Ostuncalco, gelegen in het bisdom Quezaltenango in westelijk Guatemala. Het bisdom zelf draagt 57.500 gulden bij voor de grond, de bouwmaterialen en de inrichting. Christenen gevlucht C1 in Indonesië DJAKARTA, 20-7. Meer dan 250 christenen zijn uit hun woonplaat sen op de overwegend Mohamme daanse Banak-eilerden. voor de westkust van Sumatra, gevlucht naar het nabijgelegen eiland Nias, waar ze zijn ondergebracht in inderhaast gebouwde kampen. Dit hebben le den van de gemeenschap van Nias in Djakarta verklaard na terugkeer van een bezoek aan hun eiland. De Christenen waren gevlucht vanwege de druk die de Moslems de laatste maanden op hen uitoefenden. Enkele vluchtelingen werd' na de overtocht wellicht vermist. Een Ncordsumatraanse leider van da kleine Moslempartij „Psii" heeft eerder ontkend dat de Mohamme danen druk op ds Christenen uitoe fenen. Volgens hem waren de Chris tenen er niet in geslaagd zich aan te passen. en slijm en Velen zullen het niet geloven, maar ook in ens land leven planten die „vlees eten", cf liever gezegd vlees verteren. Zij deen denken aan roofdieren, maar dan in plantenge- daantc. Door een vernuftige inrich ting zyn zij in staat om dieren, die c-p de een of andere wijze op hun bladen cf bloem zijn gekomen, te vangen en vast te houden, waarna deze worden verteerd en hun stoffen de plant tot voedsel dienen. Tot deze groep behoren ongeveer vijfhonderd planten, waarvan we er verschillende in onze naaste omge ving aantreffen. De manier waarop deze planten „vlees eten" is niet gelijk. Er zijn verschillende systemen volgens wel ke ze hun prooi verslinden. Derge lijke planten komen ook buiten onze grenzen vcor, al is dat soms in een iets andere vorm clan hier. Het blaasjeskruid Als eerste noemen we een plant die in het water voorkomt en die dë naam draagt van „blaasjeskruid". De plant zweeft los in het water en wortelt niet. Wanneer zij aan de op pervlakte drijft, steken soms de gele bloempjes boven het water uit. De naam van deze plant vertelt al wat voor bijzonderheid wij aantref fen. De plant vormt blaasjes en dit zijn kleine ingenieuze bolletjes, die kieine waterdiertjes zoals water vlooien, kleine wormen en larven vangen. Zo'n bolletje heeft een klei ne ingang, afgeschermd door borstel haren en afgesloten door een veer krachtige lip, die de indringer wel naar binnen, maar er niet meer uit laat. Het diertje, dat op die manier bin nenkomt, is onherroeppelijk ten dode opgeschreven. Het leeft nog een poesje om dan te sterven en tot ont leding over te gaan. De produkten die dan ontstaan, worden door de plant opgenomen. Het vetblad Op moerassige veengrond en in de duinen vinden we het vetblad met viooltjes-blauwe bloemen, die twee- lippig zijn en een spoor dragen. El ke bloem staat op een slanke steel, die ontspringt midden in een op de grond liggende rozet van bladren. De zijranden van die bladei-en krullen iets omhoog, zodat er een soort goot ontstaat. Deze is van bin nen met een kleurloos, kleverig slijm bedekt. Komt er b.v. een insect op dit blad terecht, dan wordt het door het slijm vastgehouden. Duidelijk scheidt de plant nu meer slijm af alsmede een zure stof, die in staat is de levende cellen op te lossen. Het blad krult langzaam op, zo dat de prooi ingesloten wordt en ge heel in slijm en zuur terechtkomt, waar het slachtoffer wordt aange tast en verteerd. De stoffen worden door de plant gebruikt. Is het pro ces teneinde, dan ontrolt het blad zich weer, totdat er een nieuwe prooi komt, waarna de handeling zich herhaalt. De zonnedauw Bekend als vleesetende plant is in ons land onder andere de zonne dauw, het plantje, dat men vindt op de heide en bij onze vennen. Opvallend is bij deze plant, dat op de bovenzijde en aan de rand van het blad zich een soort wimpers be vinden, het lijken wel honderden haartjes, die aan het boveneinde een knopje hebben, waaruit een kleve rige vioeistof drupt, waarvan de betekende dat het record van de gouden vierdaagse (1966) naar de ge schiedenis moest verhuizen. In dat jaar bereikten 14.084 deelnemers het afmeldingskantoor in „De Vereni ging"- LAND- EN TUINBOUW Rooi demonstratie in vroege aardappelen Cp woensdag 24 juli a.s., 's mid dags om 14.00 uur, zal er een rooi- demonstratie in vroege aardappelen gegeven worden. Gedemonstreerd wordt er in een perceel aardappelen van de heer A. P. Jonkers uit Kloos- terzande. Dit perceel aardappelen ligt op het „Grote Eiland" (omgeving Hulst). Eerst zal er gerooid worden met een vcorraadrcoier, die twee rijen tegelijk meeneemt. Deze rooier is speciaal geschikt cm vroege aard appelen mee te oogsten die nog niet goed afgerijpt zijn, zodat ze nog ge makkelijk vervellen. Daarna komt een éénrijige rooier, die de aardappe len rechtstreeks in kisten of zakken rooit. Tenslotte wordt ook gedemon streerd met een tweerijige wagen rooier. Pluk van zure morellen begonnen KAPELLE. 20-7. Op Zuid-Beve- land is de afgelopen week een begin gemaakt met de pluk van zure mo rellen. een kersenras dat uitsluitend geschikt is vcor verwerking in een fabriek en in binnen- en buitenland zeer gevraagd is. Zuid-Beveland is een belangrijk produktiegebied van deze kersesoort. Vorig jaar was er op veel bedrijven sprake van een misoogst, maar nu hangen de struiken vol en de oogst belooft dit jaar groot te worden. Voor de telers is het belangrijk dat het de komende weken droog weer blijft, want bij aanhoudende regen gaan de vruchten dikwijls scheuren. Tijdens de eerste veilingdagen werd voor dit produkt tussen f 1,10 en f 1,20 per kg betaald. zuur verteren het dier druppeltjes schitteren in de zon en die de plant de naam hebben gege ven, die zij draagt. Komt er nu een diertje op die blaadjes, dan wordt het door het slijm vastgehouden. Het spartelt, maar verstrikt zich steeds meer in de kleverige draden, totdat het de strijd opgeeft. De wimpers krom men nu naar het midden van het blad en na enkele uren is de prooi geheel ingesloten. Na enkele dagen is doorgaans de prooi verteerd. Dan herneemt het blad met de wimpers weer de oude stand en de resten van het verorber de diertje hangen verdroogd aan de „haren" en worden later door de wind er af geblazen. Komen er twee diertjes tegelijk op het blad, dan verdelen de wimpers de taak en in twee groepen pakken ze ieder een prooi. Is de prooi groot, dan vormt het blad een ondiepe kom, waarin de prooi wegzinkt en de verterende stoffen haar snel oplossen. Andere vleeseters We zien dat, de planten hun prooi op verschillende manieren bemach tigen, doch het principe is gelijk, namelijk vasthouden en verteren door zuren. In het buitenland vin den we nog andere variëteiten, zo- Feuilleton door J. G. J. Bax Onderweg kwam hij al verschil lende arbeiders tegen, die zich even eens voor het middagmaal maar huis spoedden, de meesten ook op de fiets. Populair als Gijs was, hadden allen een vriendelijk woord voor hem en toen hij bij het einde van de dorpsstraat was gekomen, waai de hol naar de brug begon, reden hem twee boerenknechts achterop, die ieder aan een kant de stuurstang grepen en hem met vereende krach ten de brug opduwden. Gijs had zijn beentjes op zijn gemak vóór zich op de stand geplaatst en keek glunde rend van de een naar de ander. Op de brug' aangekomen, wilde hij de kerels uitvoerig bedanken, die echter geen tijd hadden en lachend verder reden. Hij zocht zijn pedalen weer op. bromde onlogisch „die salaman ders", trapte de brug verder af en sloeg rechtsaf de smalle landweg in. Een weg was het eigenlijk niet, meer een smalle dijk. die tussen boe zem en plas liep en nergens heen voerde. Bij het sluisje aangekomen, moest Gijs weer afstappen, want het draai'bruggetje was maar juist breed genoeg cm zijn driewieler door te laten. Een heftig bellen spoorde hem aan een beetje voort te maken en om kijkend zag Gijs een jonge arbeider, die op de fiets zittend met één been op de grond, hém toevoegde: „Toe Gijs, maak een beetje vort, want mijn maag begint te jeuken." „Ha, die Rinus!" riep Gijs ver heugd uit. „Hoe gaat het, jong, waar hang je tegenwoordig uit?" Hij had intussen de bakfiets over het bruggetje gekregen en zij liepen nu gezamenlijk verder. Rinus, die in een van de laatste huisjes even voor bij Hóóg woonde, met zijn fiets aan de hand. als de bekerplantjes. Deze bekers zijn dikwijls felgekleurd en over- 'vloedig van honing voorzien. Het insect, dat er zich in waagt, is be slist verloren. Het komt in een diepe kom, waar de wand zo glad is, dat het er nooit meer uit kan komen en waar trouwens naar beneden gerich te spitse punten hem het ontsnappen beletten. Onder in de beker bevindt zich de verterende vloeistof, die kor te metten met de prooi maakt. De grootte van de bekers kan sterk varieren. Op Borneo komt de groot ste voor. die een lengte van onge veer vijftig centimeter heeft en een opening van 10 centimeter. De prooi komt in de holte met een doorsnee van ongeveer 16 centimeter. Dit zijn dus de ware reuzen onder de vlees etende planten. In Amerika vinden we bijvoor beeld 'n plant, die bladeren heeft die tot een soort pijpen zijn opgerold en waarin wij slijm en verterend vocht aantreffen. Het diertje dat in zo'n pijp kruipt, is ook onherroepelijk ten dode opgeschreven. Stikstof Men zal zich afvragen of voor der gelijke planten het vangen van die ren beslist noodzakelijk, is. Het ant woord moet luiden: „Nee!'! Het hangt namelijk geheel van de om standigheden af waaronder de plant leeft. Het vangen van de dieren heeft tot. doel de plant van stikstof te voorzien. Bevindt de plant zich dus op een plaats waar zij voldoende stikstof kan opnemen, dan is het vangen van dieren beslist geen le venskwestie. De natuur heeft ech ter deze planten niet voor niets zo Rinus was een flinke, gezonde ke rel met een knap gelaat, donker van uiterlijk met een gevoelige mond. Hij maakte, zelfs in zijn werkkleren, een eenvoudig manchesterpak, een ver zorgde indruk. Op Gijs' vraag ant woordde hij: „Uithangen overal en nergens, ik werk. ik eet en slaap, wat kan een mens nog meer verlangen?" „Maar, Rinus, hoe heb ilc het nou met je, een mens is toch geen, 'beest, je mot toch een beetje afleiding heb ben? Hoe is het met de studeerderij en hoe gaat het met je luizen en je vlooien?" Rinus was tuindersknecht en leef de samen met zijn moeder. Zijn va der, die ook knecht was geweest op dezelfde tuin waar hij. werkte, was al vroeg gestorven. In hem stak 'ech ter meer dan een knecht en, eer zuchtig als hij was, streefde hij er naar eens een eigen tuin te hebben. Hij had een grote liefde voor het vak en besteedde al zijn spaarduitjes aan leerboeken en aan zaai- en pootgoed, kunstmest. verdelgingsmiddelen, spuiten en andere dingen, die hij voor zijn proeftuin nodig had. Bij de huisjes van Hoos en Riniis behoorde een flinke lap grond. Hoos had deze grond voor zijn bedrijf dn gebruik, met uitzondering van een klein, gedeelte op zij van het 'huis, waar hij een moestuin had. Rinus daarentegen had alle grond benut voor de moestuin. Hier experimen teerde hij en toetste hij de theorie aan de praktijk. Hij teelde op de koude grond en onder broeibakken, maar ook in kassen, hij had zelfs een warme kas, waarin hij. eeru ver nuftig- verwarmingssysteem had. aan gebracht, door middel van een kachel, die in de bijkeuken stond. ingericht, want wij vinden ze meest al op plaatsen waar zij weinig of geen stikstof kunnen bemachtigen en dan behelpen ze zich op de manier als beschreven. We zien trouwens, dat de vangsten zich beperken tot kleine dieren, als insecten en dergelijke. Verhalen over planten, die in moordende omstren geling grote zoogdieren of zelfs men sen trachtten tot hun prooi te ma ken, berusten derhalve op pure fan tasie. De vleesetende plant is een won derlijk stukje natuur, waarvoor wij alleen maar bewondering kunnen hebben, omdat deze plant zo geheel van de gebruikelijke flora afwijkt. Twee «loden bij auto-ongeluk HAREN, 20-7. Om twee uur vrij dagnacht is in Haren (Gr.) een ver keersongeluk gebeurd, dat twee slachtoffers heeft ge-eist. Een dooi de 37-jarige gehuwde E. J. Hijlkema uit Hoogezand bestuurde auto, met als mede-inzittende zijn plaatsge noot J. Brommer (31), geraakte bij het uitgaan van een flauwe S-bocht, vermoedelijk door te hoge snelheid, van de weg en wrong zich na eerst tegen, een andere boom te zijn ge botst, om de daarnaast staande boom. De bestuurder was op slag dood. De heer Brommer overleed op weg naar het academisch zieken huis te Groningen. 26 Het was wel primitief, maar hij: kon tóch de 'lucht in de 'ka's op de ver eiste' temperatuur brengen en hou den. In de kas, die hij van een oud wa renhuis dat bij zijn baas moest wor den gesloopt, gefabriceerd had, had hij een grote thermometer opgehan gen, zó, dat hij er van de keuken uit de temperatuur kon aflezen. Iiet was natuurlijk maar een miniatuur wa renhuis, hij kon er niet in staan en het was maar drie meter breed en vijf meter lang, maar er was toch voldoende plaats om proeven te ne men. Hij had er zich speciaal op toe gelegd witlof te telen, een groente die nog weinig bekend en zeer kost baar was, omdat 'de teelt bijzonder veel zorg en werk vereiste. Alleen 'de rijke mensen konden deze groente bekostigen en het was Rinus' eer zucht de teelt ervan uit te breiden en te trachten ze groter van stuk te trekken, om zodoende van 'hetzelfde aantal knollen een hogere opbrengst te krijgen. De prijs zou dan lager ge steld kunnen worden en hij' hoopte dat dan ook de mindere man deze gezonde groente zou kunnen kopen en leren waarderen. Omdat hij zelf de gehele dag op de tuin was. zorgde zijn moeder voor de verwarming, wat zij binnenshuis kon doen: van de keukenuit kon zij de ventilatie regelen, hiertoe had Rinus .handig enige ijzerdraden aan twee tuimel raampjes' verbonden, die uit de keu ken door middel van een paar hand grepen naar believen konden worden geopend en gesloten. Moeder hoefde dan in de winter niet het huis uit en Rinus gaf elke morgen en middag, voor hij naar de tuin ging, de nodi ge. aanwijzingen. (Wordt vervolgd) Bladeren sluiten zich om hun prooi

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6