TSJECHO-SLOWAKIJE WIL GEEN OVERLEG IN RUSLAND Conferentie in Honoloeloe geëindigd Drie doden bij frontale autobotsing MO! Kinderen vonden inbraakbuit in park Anti-Russische betoging in Nieuw-Delhi Tsjechen zijn bereid tot gesprek maar niet tot toegeven ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Mauiidag 22 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20031 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Bruinisse beleefde zonnig visserijfeest PRAAG, 21-7. Het centrale co mité van de Tsjcchoslowaakse com munistische partij gaat niet akkoord- met het Russische voorstel om het bilaterale overleg over de politieke meningsverschillen tussen beide communistische partijen op Russisch grondgebied te houden. Dit heeft een ccmmentatcr van radio-Praag zon dagmiddag meegedeeld. Het antwoord van Praag op het Russische voorstel, waarover in be ginsel overeenstemming is bereikt, is intussen nog niet gepubliceerd. De Russen hadden Moskou, Kiew of Lwr.w éls plaats van samenkomst voorgesteld. De commentator van ra dio-Praag merkt naar aanleiding hiervan op dat „onze vrienden van de plaats waar deze besprekingen gehouden zullen worden een presti- gezaak schijnen te maken". Als ie mand zich interesseert voor de ma nier waarop wij onze maatschappij opbouwen, dan behoeft hij maar hierheen te komen, aldus de com mentator. die waarschuwde dat iede re interventie in Tsjecho-Slowakije tot ..een nieuwe, waarschijnlijk on- uerstelbare, splijting van de progres sieve beweging zou leiden". Het schijnt overigens dat de Rus sische militaire autoriteiten de da tum van de volledige ontruiming van Tsjechoslowaaks gebied door de Sowjet-troepen, die aan de jongste oefeningen hebben deelgenomen, op nieuw hebben verschoven, en wel van 21 naar 25 juli. Een eenhejd Russische pantserwagens, in een kamp op zestig kilometer van Praag, maakte zaterdag nog geen enkele aanstalten om te vertrekken. De Tsjechoslowaakse pers en radio maken melding van duizenden nieu we resoluties, telegrammen en bood schappen waarin steun wordt be tuigd aan de houding van het cen trale partij comité. Veel Chinese vluchtelingen omgekomen DJAKARTA, 19-7. Ongeveer 1800 Chinese vluchtelingen zijn in de loop van het laatste half jaar omgekomen in overbevolkte kampen langs de kust van de Indonesische provincie West-Borneo, voornamelijk tengevol ge van tropische ziekten, zo heeft een woordvoerder van het Indonesi sche Rede Kruis vrijdag meegedeeld. Uit Djakarta en andere gebieden zijn medicamenten, 'levensmiddelen en een groep van zes artsen naar de kampen gestuurd, waardoor de toe stand van de vluchtelingen is verbe terd, aldus de woordvoerder. MEXICO CITTY; De 20-jarige En- roqueta zal de eerste vrouw zijn, die als laatst'e de Olympische vlam zal ontsteken voor de Zomerspelen 196S. Zij is in Mexico recordhoudster op de SO meter horden. i"-, - President Ludvik Svoboda van Tsjecho-Slowakije verklaarde zondag op een bijeenkomst ter gelegenheid van een plaatselijke festiviteit, dat zijn land verder zal gaan met de hervormingen, maar hij wees met nadruk op de vriendschap die Tsje cho-Slowakije met do Sowjet-Unie verbindt. „Wij kunnen ons program slechts uitvoeren in het kader van een krachtig bondgenootschap met de Sowiet-Unie en do andere socia listische landen". De soevereiniteit van .Tsjecho-Slo wakije kan in een verdeelde wereld slechts worden gegarandeerd door de militaire, politieke, economische en culturele allianties met de socialis tische landen, allianties die wij nog willen versterken, aldus de presi dent. Hij waarschuwde tevens dat de vijanden van het socialisme de jongste ontwikkelingen willen ge bruiken om de eenheid der socialis tische landen te ondergraven. „Wij verklaren hun dat zij zich zwaar vergissen en dat zij met dergelijke speculaties bedrogen uit zullen ko men". President Svoboda zei tenslotte er van overtuigd te zijn dat Tsjechoslo- wakije's socialistische bondgenoten begrip zullen hebben voor de nieuwe ontwikkelingen in zijn land. „Er kunnen meni n gsv e rsc h il 1 e n zijn, maar deze kunnen door openhai-tige discussies worden opgehelderd". De Tsjechoslowaakse leiders heb ben inmiddels nieuwe steun gekre gen van zusterpartijen. De Noorse en Zwitserse communistische partijen veegden zich in het weekeinde bij degenen die al hun sympathie voor het liberaliseringsproces hebben be tuigd. De commentator van radio- Praag verklaarde zondag dat Tsje cho-Slowakije nu al de steun heeft van de Roemenen, Zuidslaven, Ita lianen. Belgen, Noren, Finnen „en anderen". Minister Luns in Israël TEL AVIV. 21-7. Minister Luns heeft zondagavond bij aankomst in Tel Aviv de hoop uitgesproken dat zijn besprekingen in Israël „instruc tief" zullen zijn en er toe zullen bij dragen dat er een door de betrokken partijen overeengekomen oplossing voor de crisis in het Midden-Oosten zal worden gevonden. Beroep op Noorcl-Vielnam HONOLOELOE. 20-7. President Johnson en president Hgoejen Van Thieu van Zuid Vietnam doen in een communiqué dat zaterdag na hun overleg in Honoloeloe is uitgegeven, een beroep op Hanoi de beperking van de Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam te beantwoor den en over te gaan tot ernstige vre desonderhandelingen. De presidenten verklaren dat de Noordvietnamese onderhandelaars in Parijs van een „negatieve"houding blijk hebben gegeven. Zij achten een nieuw militair offensief van de te genstander in de komende 'twee maanden waarschijnlijk. De V.S. en Zuidvietnam blijven vastbesloten de republiek Zuid-Viet- nam te verdedigen tegen agressie. DIEPENHEIM, 20-7. In Diepen- heim zijn bij een frontale botsing tussen een personenauto en een truck met oplegger (in de nacht van DUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 vrijdag op zaterdag) om half drie, drie inwoners van Bathem om het leven gekomen. De slachtoffers zijn de 25-jarige houthakker J. Everts, de 31-jarige textielarbeider D. J. van Ark en de 22-jarige fabrieksarbeider E. H. Poesse. Alle drie waren ge huwd. De personenauto reed op het mo ment van de botsing met hoge snel heid aan de linkerkant van de weg. De klap was zo hevig, dat de voor wielen onder de truck vandaan wer den gereden. De vrachtautochauffeur en de bijrijder, in dienst van de fir ma T. van der Schie uit Katwijk, mankeerden niets. Het verkeer on dervond vertraging. BERGEN OP ZOOM, 20-7. Drie kinderen van de familie Dietvorst uit Bergen op Zoom, Pierre (10), Ro nald (8) en Elsje (5), hebben vrij dagmiddag een gedeelte gevonden van de buit van een inbraak, welke enkele weken geleden in het Sint Catliarinagesticht in Bergen op Zoom werd gepleegd. Uit de kluis was een bedrag van, 5.000 gulden meegenomen, o.a. en veloppen voor missen en rolletjes geld. Pierre liep tegenover zijn ou derlijk huis in het park toen hij op een gegeven moment de punt van een bankbiljet van tien gulden uit de grond zag steken. Zijn broertje bleek ook wat biljetten te hebben gevonden. Ze vonden, na de grond te hebben omgewoeld, enkele honder den guldens aan bankbiljetten en enkele enveloppen van het gesticht. De politie werd direct gewaar schuwd. Intussen zochten de kinde ren verder, waarna ze nog een groot aantal kwartjes in rolletjes vonden, eveneens voor een bedrag van enkele honderden guldens. v Assemblee Wereldraad van Kerken geëindigd UPPSALA, 20-7. De laatste dag- van de assemblee van de Wereld raad van Kerken in Uppsala is voor een groot deel besteed aan politieke onderwerpen, zoals de oorlog tussen Nigeria en Biafra. Vietnam en het middenoosten. Vrijdagavond is de bijeenkomst met een speciale kerk dienst in de kathedraal van Uppsala gesloten. De assemblee heeft diepgaande, soms zeer emotionele discussies een resolutie over de kwestie-Nigeria aangenomen waarin wordt gezegd dat de Wereldraad geen partij wil kiezen in het conflict, maar er na drukkelijk bij de partijen op aan dringt de vijandelijkheden te be-ein- digen, de vredesonderhandelingen te hervatten en naar passende oplos- Malmradja in ballingschap gestorven LONDEN, 20-7. De vroegere ma- haradja van Baroda, eens als zowat de rijkste man ter wereld beschouwd is vrijdag op 60-jarige leeftijd te Londen in ballingschap gestorven. De man, die onbeperkte macht heeft uitgeoefend over drie miljoen In diërs, was in 1951 door premier Neh- roe afgezet en verbannen. Daarmee verloor hij niet alleen zijn troon, zijn paleis en het grootste deel van zijn enorme juwelenschat, maar ook een belastingvrij jaarinkomen van circa twee miljoen gulden. singen te zoeken. De Wereldraad vraagt alle regeringen in de wereld mee te werken aan vrede en verzoe ning in het conflict en zich van el ke actie te onthouden die de oorlog kan laten voortduren. Mislukte greep in kassa BERGEN OP ZOOM, 20-7. Twee mannen met een donker uiterlijk hebben in Bergen op Zoom gepro beerd het geld uit de kassa te roven van de juwelier Van Broekhoven. De mannen hadden iets gekocht en betaalden met een biljet van dui zend Belgische franken. Toen de juwelier de kassa opende om er wis selgeld uit te halen, deed een van de mannen een gi*eep naar de bank biljetten in de kassa. De heer Van Broekhoven gaf de man een klap en wist juist op tijd de kassa dicht te slaan. Hij ging de mannen, die de winkel uitvluchtten, achterna, maar moest de achtervolging spoedig op- géven. Men is er niet :.n geslaagd hen te achterhalen. NIEUW DELHI, 21-7. In de In dische hoofdstad Nieuw Delhi is de politie zendag slaags geweest met zeker vijfduizend betogers, die het kantoor van de Russische voorlich tingsdienst wilden bestormen uit protest tegen het beweerde Russische besluit om wapens aan Pakistan te verkopen. De politie verspreidde de menigte met traangas en verrichtte honder den arrestaties. Er werden maar en kele betogers licht gewond. Ook de verwondingen van de politiemannen zijn niet ernstig. Premier Indira Gandhi verklaarde zondagavond dat India wel bezorgd is over de Russische plannen, maar dal het versterking van de vriend schap met de Sowjet-Unie in de eerste plaats belangrijk acht. Bromfiets rijdt tegen muur: twee doden NIEUWE PEKELA, 20-7. Zater- dagavond zijn in Nieuwe Pekela de 28-jarige J. Wijsbeek die een brom fiets bereed, en zijn duopassagier, de 45-jarige J. Bonsema, beiden uit Ou de Pekela, tegen de muur van een woning gereden. De beide mannen waren vrijwel op slag dood. PRAAG, 20-7. Alexander Dubcek heeft van het centrale comité van de Tsjechoslowaakse Communisti sche Partij volledige toestemming gekregen het hervormingsprogram voort te zetten en dit te verdedigen tegenover de Oosteuropese landen die daar bmeducht voor zijn. Het voltallige centrale comité, in bijzondere zitting bijeengeroepen, keurde het. antwoord van het partij presidium op de brief van de vijf oosteuropese partijleiders goed, en gaf de partijleider daarmee toestem ming om met de andere communis tenleiders bilaterale besprekingen te voeren over de bestaande problemen maar gaf duidelijk te kennen dat het niets voelt voor inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van Tsjecho-Slowakije. Gok het Russische centrale comi té heeft ingestemd met het voeren van bilaterale onderhandelingen. Deze moeten volgens de Russen ech ter volgende week in een Russische plaats - Moskou Kief of Lwow - worden gevoerd en wel tussen het voltallige, 11 man sterke Russische Politburo en het presidium van de Tsjechoslowaakse Communistische Partij, of anders tussen delegaties die zo ruim mogelijk zijn samenge steld. Dc Russen Het Russische partijorgaan „Praw- da" intensiveerde de zenuwenoorlog tegen Tsjecho-Slowakije door te sug gereren dat arti-communisten in hel land een gewapende opstand voor bereiden. Naar aanleiding van de vondst van een wapenarsenaal in het voormalige Sudetenland bèweerde het blad dat de wapens bestemd wa ren voor de uitvoering van een Na- voplan voor ondermijnende acties in Tsjecho-Slowakije, die de inleiding zouden moeten vormen voor recht streekse agressie. Het plan was vol- YOKOHAMA. Proefvaart van de grootste tanker ter wereld. De mam moet - op de boeg prijkt Universe Ireland" - zal 15 augustus gedoopt en 24 augustus overgedragen worden. De lengte van het schip bedraagt 346 meter, de breedte 53,3 meter, hol te 32 meter, diepgang 24,1 meter. Stoomturbines van 37.400 pk, snel heid 14,6 knoop, lading 339.600 m'1 Het schip zal opereren tussen Koe weit en Ierland (Gulf Oil Bantry Bay Terminal) via de Kaap en Koe weit. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's f IJvert niet tegen elkander. f r maar met elkander. 4 UTRECHT. Bij K. B. van 8 juni 1968 is aan de Utrechtse universiteit benoemd prof. mr. I. A. Diepenhorst - voormalig minister van onderwijs en wetenschappen - tot lid van het college van curatoren. Tevens is hij per 1 juli 1968 benoemd tot lid en voorzitter van het bestuur van de Stichting Academisch ziekenhuis in Utrecht. Tijdelijk gens de „Prawda" uitgewerkt dooi de Cia. In een hoofdartikel in het blad werd beweerd dat door de li- beraliseringspolitiek van de Tsjecho slowaakse Communstische Partij een steeds sterker wordende oppositie gevormd werd, bestaande uit „over blijfselen van de vernietigde uitbui tende klasse, rechtse nationalistische en revisionistische elementen en le gale en illegale groeperingen die te gen het communisme strijden. Dubcek werd gewaarschuwd dat „uit de ervaring van de geschiedenis blijkt dat het ten toon spreiden van besluiteloosheid, inactiviteit en traagheid in het mobiliseren van de partij en het volk voor de strijd te gen de dolle anti-socialistische krachten als deze het voortbestaan van de volksmacht zelf bedreigen., het land tot anarchie brengt en tot een politieke catastrofe leidt". „De sleutelvraag is thans of Tsjecho-Slo wakije socialistisch zal blijven of niet", aldus de „Prawda". Verwachting tot dinsdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen of motregen: overwegend matige wind uit westelijke richtingen; wei nig verandering in temperatuur. 23 juli. Zon op 4.48, onder 20.44. Maan op 1.54, onder 20.17. Nieuwe maan: 23 juli te 12.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 juli 1.41 v.m. 14.11 n.m. BROUWERSHAVEN 23 juli 1.30 v.m. 13.59 n.m. Springtij: 27 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-7. Het K.N.M.I. deelt mede: In grote delen van West-Eu ropa wordt het weer beheerst door een hogedrukgebied, dat zich van he zeegebied ten westen van de Azoren over de Britse eilanden tot de Alpen uitstrekt, langs de oost flank van dit luchtdruksysleem wordt met noordwestelijke winden vrij koele lucht aangevoerd. In ons land werden zondag middagtempe- raturen van 17 tot ongeveer 20 gra den bereikt. In de omringende lan den was het niet veel warmer. In Zuid Frankrijk en Italië werden daarentegen maxima van 25 tot 30 graden gemeten. Het komende et maal verplaatst een oceaanstoring zich over Schotland in de richting van ons land. In verband daarmee wordt, er meer bewolkink verwacht en neemt de kans op regen toe. In het temperatuurverloop komt wei nig verandering. NIAMEY. Nigeriaansc en Bia- fraanse afgevaardigden hebben zon dag in Niamey, de hoofdstad van Niger, overeenstemming bereikt over een agenda voor de vredesonderhan delingen, die in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba zullen wor den gehouden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1