Boekje „Bruinisse met vlag en wimpel, 1468/1968" verschenen De vijf eeuwen van een dorp III De Engelsen wilden de Nederlan ders graag helpen tegen de Fransen en hun schepen voeren de Ooster- schelde op. Met de burgemeester van Bruinisse, de heer C. v. d. Stolpe, smeedde de burgemeester van Zie rikzee, de heer W. M. de Brauw een plan, contact op te nemen met de Engelse schepen, die bij Colijnsplaat lagen. Het gevaarlijk karwei gelukte aan twee Bruse loodsen; het was het begin van de val der Franse bezet ting van Schouwen-Duiveland. Na de Franse tijd volgde een pe riode van slapheid1 en armoede. Van de 933 inwoners van Bruinisse, wa ren er 31 armpersonen. Iedere arme kostte per jaar 55,-. Daarenboven ontvingen ze 4 tot 5 zakken rogge, een weekgeld van 20 tot 26 stuivers, turf en kleding. Ze woonden vrij in het armenhuis achter de grote kerk. Een rijk inwoner van Bruinisse le gateerde in 1804 al zijn geld aan de armen. Met dit geld verrees het gast huis aan de Deestraat: De Stichting Bad („Den Bal")- In 1900 waren er nog 16 armen, die daar verzorgd werden. Het gebouw werd in de tweede wereldoorlog verwoest. Een beschrijving leert de erbarmelijke toestanden ter plaatse rond 1815; al leen in de meestoot werd nog wat geld verdiend. En natuurlijk was ook de visserij nog een bron van inkom sten. Met 30 hoogaarzen werd gevist op mosselen, oesters, paling, bot; schol en garnalen. De mcsselhandel Na 1825 werden de Zeeuwse stro men publiek terrein en werden de ambachtsheren beknot in hun rech ten op de buitendijkse visserijen. Vanaf 1870 werden de mossel- en oesterbanken verpacht. De Bruse mosselaars verhandelden toen zelf hun mossels (voor £2,- per mossel- ton) in Antwerpen aan de kaay bij de „mosselmeiden". Met de oesters ging het niet zo goed. Er waren tot aan de strenge winter van 1963 nog slechts vijf oesterbedrijven bij Brui nisse over. Tot in het midden van de 19e eeuw nam de armoede nog steeds toe. De kindersterfte lag zeer hoog; het on derwijs was erbarmelijk. De toren (na 1798 eigendom van de gemeente), werd in 1829 gerestau reerd. Verder geeft het boekje dan talrijke bijzonderheden over de ont wikkeling van het onderwijs en. het kerkelijk leven. De z.g.n, Afschei ding van 1834 beroerde de geesten sterk. De uitgetredeneni gingen naai de „Dijfcse kerk" ter preek bij ds. Buddingh. In 1832 werd een kerk gebouwd voor de Gereformeerde Ge meente, na de wereldoorlog vervan gen door het huidig gebouw aan de Schoolstraat. lp 1966 zijn er onge veer 570 leden. Strandingen Interessant zijn mededelingen over strandingen van schepen, waarop ie der te hoop liep, om het nodige 'te bemachtigen. Iedereen deed mee en vond het vanzelfsprekend. Bij de in huldiging van burgemeester Van de Berg in 1939 hing een vreemde vlag buiten, afkomstig van één der ver gane schepen. In. het begin van. de jaren dertig (19e eeuw) en in 1849 nam Bruinisse maatregelen tegen de cholera. In 1862 waren er 1500 Bruë- naren, die feest vierden bij het be zoek van koning Willem III. Sinds Karei V waren er te Bruinisse vrij wel geen vorstelijke personen meer geweest. Indrukwekkend was de vloot, die koning Willem III tege moet voer. De wimpel van de Bruse vloot werd den koning aangeboden. Jarenlang hing hij in het paleis „Het Loo", maar raakte in de oorlog zoek. In 1872 werd de haven vergroot en in 1912 nog eens. In 1890 werd een havendam gebouwd. De stoomvaart was in opkomst. In de 19e eeuw kwam er een raci- ne-fabriek en vanaf 1888 was er een scheepstimmerwerf. Houten hoogaar- sen kostten toen f 1800,-. Het te- waterlaten over „den dielc" was een heel karwei. In 1908 kwam er een nieuwe loods „buitengaats". Later vestigden zich te Bruinisse twee ma chinefabrieken. Als tegenhangervan de Korte Ring, hier de Lange Ring in lang vervlogen dagen. De foto valt wat lastig te dateren, maar met vóór- 14 zitten we wel aan de veilige kant. Flitsen" uit het buitenland HANOI, 18-7. De drie Amerikaan se piloten die de Noordvietnamezen woensdag (tijdens de onderhandelin gen in Parijs hebben beloofd vrij te zullen laten, zijn donderdagochtend op vrije voeten gesteld. Zij zullen worden overgedragen aan „Ameri kaanse pacifisten", die daarvoor naar de Noordvietnamese hoofdstad zijn gekomen .aldus de autoriteiten. COLOMBO. Ongeveer 500 „onaan- raakbaren" zijn begonnen met een zitstaking voor een hindoetempel in Jaffna in het noorden van Ceylon. Zij protesteren tegen het feit, dait zij de tempel, waar vrijdag een hindoe- feest wordt gevierd, niet binnen mogen komen. NEW YORK. Negen kinderen en twee volwassenen zijn omgekomen bij een brand in een woning in de N'ewyorkse wijk Queens. DJAKARTA. Indonesië en Frank rijk hebben in Djakarta een over eenkomst ondertekend 'ter herzie ning van de terugbetaling van de Indonesische handelsschuld aan Frankrijk, die honderd miljoen frank bedraagt (ongeveer f 75 min.). CAIRO. In Cairo is een Sowjet- Russische delegatie aangekomen in hetzelfde vM'etguig waarmee de staf chef van de Egyptische strijdkrach ten, generaal Abdel Mooeim Riad, is teruggekeerd, aldus Al Ahram. AKRON (ghio). Zevenhonderd le den van de nationale garde zijn in staat van alarm gebracht, nadat zich tegen middernacht in een negerwijk van de industriestad Akron ongere geldheden hadden voorgedaan. MOSKOU. Het Sow jet-Russische partijblad „Prawda" heeft stelling genomen tegen de plannen van de Navo voor de vorming van een zee macht van de lidstaten in de Mid dellandse Zee. KAAPSTAD. Tandarts Philip Biaiiberg gaat weer vooruit en heeft weer rechtop gezeten, heeft prof. Barnard meegedeeld. Als hij zo doorgaat mag hij over veertien da gen naar huis. DJAKARTA. Indonesische veilig heidstroepen hebben op oost-Java 'de (belangrijkste leider van het com munistische verzet, Moenir, aange houden, zo meldt het blad van de strijdkrachten, Bertita Yudha. SAIGON. Vietcongstrijders heb ben uit een bergdorp in het centrum van Zuid-Vietnam 95 landarbeiders oimtvoieird, zo heeft de politie in Sai gon meegedeeld. Het gebeurde in de aan Cambodja grenzende provincie Dar Lac. DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 9.30 uur ds. Schoneveld; Gasthuiskerk10 uur ds. Assendorp, 7 uur ds. Jagersma. Kerkwerve: 11 uur ds. Schoneveld. Serooskerke: 2 uur ds. Lam. Burgh: 9 en 10.15 uur ds. Flink. Haamstede: 10.30 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 9 en 10.15 uur ds. J. D. Wuisiter, Schipluiden, 19 uur ds. F. Guillaume, Edmonton (Canada). Scharendijke: 10 uur ds. P. J. Mulders. Brouwers haven: 9.30 uur ds. Feunekes, (Bed. H.A.). Zonnemaire: 11 uur ds. Feune kes, (Viering H.A.). Noordgouwe: 9.30 uur ds. Lam. Dreischor: 11 uur ds. Lam. Ouwerkerk: 10 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Westerhof. Ocsterland: 10 uur (H.A.) en 6 uur (H.A. en dankzegging), ds. Omme- ring. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Cuperus, Ede. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Haitsma, Woerden. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. L. van der Linde, Rijnsburg. Haamstede: 9 uur ds. F. Guillaume, Edmonton, (Canada); 10.30 en 7 uur ds. Eijkelen- boom, Rotterdam. Renesse: 7 uur ds. Guillaume. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur ds. Jansma. Nieuwerkerk: 10 en 5 uur ds. D. Bre'mmer. Ooster- land: 10 uur leesdienst, 3 uur ds. L. v. d. Linde, Rijnsburg. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Veeneman, Groningen. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 9.30, 11 en 3 uur ds. Keizer; Haamstede: 5 uur ds. Keizer, (in de Ger. kerk). Voor 45 jaar... BROUWERSHAVEN. De nieuw gebouwde muziektent is feestelijk in gebruik genomen .„Apollo'' gaf een concert, waarna een grootse lam pionoptocht werd gehouden ZIERIKZEE. Binnenkort wordt een autobusdienst geopend van Zie rikzee óp Zype en tussengelegen plaatsenDe bus kan 18 personen bevatten. ZIERIKZEE .In de gecombineerde vergadering van de Oranjevereni ging en V.V.V. werd aangedrongen met Koninginnedag geen feest te vieren om zodoende te protesteren tegen de schromelijke achteruitzet ting van Schouwen-Duiveland op velerlei gebied. ZIERIKZEE. Opgericht werd de Zierikzeesche Amateurfotografen- vereniging. De vereniging beschikt reeds over een clublokaal en een donkere kamer. HAAMSTEDE. In aanwezigheid van de Commissaris der Koningin werd het nieuwgebouwde gemeente huis officieel geopend. BROUWERSHAVEN. Tijdens een onweersbui sloeg de bliksem in de molen van de heer v. d. H. en richt te nogal wat schade aan ZIERIKZEE (Adv.). Herenhoeden stro v.a. 98 ct.; panamamodel 1,58; slappe hoeden v.a. 98 ct.; overhem den in modieuze streep f 1,75; met piqué borst f 2,90. ZIERIKZEE. De Hanzebank, in stelling van de „Hanze" in het bis dom Haarlem, in de Poststraat al hier, is opgeheven. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur prof. dr. J. van Genderen, Apeldoorn. Kerkwerve,: 10 uur ds. Westerink, 6 uur ds. T. Harder, Hoogeveen. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. Harder; 3 en 7 uur ds. Westerink. Nieuwerkerk: 10 uur leesdienst, 3 uur prof. dr. Van Gem deren. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10, 2.30 en 7 uur ds. C. Harinck, Utrecht. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. Karens. Oosterland: 10 en 2.30 uur leesdienst, 6.30 uur ds. Karens. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 eri 3.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Mallan, Veenendaal. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: dienst. 10 en 5 uur lees- Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdyk: 10 uur ds. Schenck Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiliging'sdienst, 12 uur jeugdsamenkoms't, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond 19 uur, zondag 8 en 10 uur. Haamstede; Eucharistievieringen za terdag 17.00 en 19.00 uur, zondag 8.30, 10 en 19 uur, 11.30 uur Duitse dienst. Renesse: Eucharistievieringen zater dag 17.00 en 19.00 uur; zondag 9.30, 11 en 19 uur. 8 uur Duitse dienst (toeristenkerk De Ark). PARIJS. Anderhalf jaar ongeveer denkt de Franse regering nodig te hebben voor het overwinnen van de economische moeilijkheden, die door de crisis van de afgelopen maanden zijn veroorzaakt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Well en Ammerzoden (toez.): kand. S. T. Baarda, Hilver sum. Aangenomen naar Nijmegen (wijk- gem. Dukenburg): W .J. J. van der Wiaal, Oldenkeppel, die bedankte voor Spijkenisse. 'Bedankt voor Workum (vac. M. van der Leun) en voor Elim: H. M. Boogert, Ophemert. Ger. Kerken Bedankt voor Loppersum: W. Feenstra, Rinsumageest. Chr. Ger. Kerken Beroepen te Ouderkerk aan de Amstelkand. P. Beekhuis, Eem- dijk. OVERDENKING „Het is niet alles goud Dat het in dit leven niet alles goud is wat er blinkt, daar komen we over het algemeen al vrij spoedig achter. Het behoort tot het geeste lijke 'rijpingsproces, dat we leren schijn en werkelijkheid der dingen te onderscheiden. Want er zijn nu eenmaal veel mensen en zaken, die zich op het eerste gezicht anders aan ons voordoen, dan ze bij na dere beschouwing blijken te zijn. En dat geldt wel in het bijzonder van ons, mensen. Wij hebben zo vaak een masker voor, waar we een ander niet graag achter laten kijken. Wij proberen ons vaak anders' voor te doen, dan we in werkelijkheid zijn, en dat natuurlijk ten gunste van onszelf. En dan nemen we een be paalde (houding aan, die dus in feite niet onze houding is. En dan zetten we een gezicht, dat wel bij de gele genheid past, maar niet bij onze ge dachten. Denkt u alleen maar aan de manier, waarop we soms visite begroeten, die helemaal niet welkom is. Schijn bedriegt. Maar waar Ik het nu met u over wilde hebben, dat is, dat wij ons somis ook tegenover de Here God 'een bepaalde schijn proberen op te hou den. En dat is ronduit gevaarlijk omdat we er onszelf wel mee bedrie gen kunnen, maar de Here niet. Ik denk in dit verband aan wat de bijbel ons meedeelt over Rehabeam, de eerste 'koning van Judo. Van die man zijn veel goede dingen te zeg gen, ook in godsdienstig opzicht. Zelfs als God hem straft, noemt hij Hem nog rechtvaardig. En' toch is Gods eindoordeel - het (beslissende - volstrekt ongunstig: „hij deed wat kwaad was". Waardat kwaad dan in bestond, vraagt u? Hierin: „hij had er zijn hart niet op gezet om de Here te zoeken". Dat is de zaak waar het om gaat. God vraagt een hart, dat naar Hem vraagt en dat Hem zoekt. En als dat ontbreekt, dan is al het andere - hoe goed ook op zichzelf misschien - alleen maar een mooi masker met daarachter een ver knoeid leven. Dan is ons leven net als een mooie voorgevel, die een ruïne verborgen houdt, waarini nie mand wonen kan. Het is de Here om ons 'hart te doen, ons 'hart, dat woon plaats moet worden van Zijn Geest. En zolang ons hart voor Hem geslo ten blijft, zijn we met al onze gods dienstigheid' en braafheid precies als Rehabeam; dan geven we koper uit voor goud. Zullen wé er ons leven eens op nagaan om bittere teleurstelling te voorkomen? Dan leren we bidden: „Neig mijn hart en voeg het saam, tot dé vrees van Uwe Naam". WESTERINK. BEIROET. Bij de aankomst vair George Ball, de leider van de Ame rikaanse V.N.-delegatie, in Beiroet hebben zich anti-Amerikaanse de monstraties voorgedaan. TEL AVIV. Een Israëlische pa trouille 'heeft bij Jericho een groep gewapende terroristen onderschept en gedood. De mannen hadden ex plosie ven en ander sabotagemateri- aal bij ziöh en waren gekleed in de camouflage-uniformen van de El Fatah-beweging. BONN. Nederland, west-Duitsland Italië en Groot-Brittamnië hebben besloten gezamenlijk de mogelijk heden te gaan bestuderen voor de bouw van een nieuw 'type gevechts vliegtuig, dat de huidige Starfighter F-104 omstreeks 1975 zou kunnen vervangen. MADRID. In Madrid is een 37- janige Cubaan, Garcia Bango, en een ifot Amerikaanse genaturaliseerde Cubaanse gearresteerd die in hét be zit waren van honderd valse biljet ten van honderd dollar die zeer nauwkeurig nagemaakt waren. Het paar had nog slechts twee van de biljetten kunnen uitgeven. Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 21 JULI. NED. I. In de ochtenduren een eucharistieviering vanuit Noordwijk, alwaar in de grote kerktent jaarlijks kerkdiensten worden gehouden voor katholieken en protestanten. Van middag is er vit diezelfde tent een protestantse kerkdienst. Vooraf aan deze dienst gaat de wegeninformatie en de sport op zondagmiddag, die zal bestaan uit een overzicht van de laatste etappe van de Tour de Fran ce, het landenzwemtournooi te Lei den en de atletiek-zeskamp te Bres cia in Italië, 's Avonds de kerkelijke rubrieken „Woord voor woord" en „Adieu Uppsala". Na het nieuws een. aflvering van de Duitse serie „Stahl- netz", gebaseerd op authentieke po litiegegevens. „Signalement" is van avond gewijd aan de Belgische dich ter Paul van Ostaijen. NED. II. Na Barend de Beer blij ven we nog even in de dierenwereld. Via een aflevering van „Skippy'' en het tekenfilmpje „Felix de kat" ko men we bij Survival terecht en ma ken hierin een tocht naar het natio naal park in Kenia. Na het journaal heeft Henk Neuman in „Silhouet" een gesprek met de Franse diplo maat André Poncet. In de nu vol gende KRO-zomertheater de Duitse klucht getiteld „De Spaanse vlieg". De zesde aflevering van de serie „De eerste eewven van het christendom" behandelt het ontstaan van de eerste kloosters. MAANDAG 22 JULI. NED. Het voorprogramma be staat uit ae kerkelijke rubriek „Ken merk'' en „Sport-panorama", gepre senteerd door Koen Verhoef. Na het journaal de actualiteitenrubriek „Televizier"gevolgd door het twee de deel van de reportage die in de RAI te Amsterdam is gemaakt van het optreden van het Bolsjoi Ballet. Gedanst wordt er op de 'Impromptu van Chopin: Assepoester en Prokof- jef; Kazatsjok van Lysenko; Doorn roosje van Tsjaikowsky; het Eeuwi ge Idool van Oganesian en Violet van Berrison. Tot slot van de avond „High Chaparral". Bij hun aankopen in Tucson stoten John en Victoria op de onverzettelijkheid van een winkelierster. NED. II. De TROS brengt voor achten weer de familiefavorieten. In het kikkerdorp van „Rick de Kik ker" wordt een nieuw zwembad ge opend. „Mr. Ed" moet in een film optreden wat hij helemaal niét wil. In de „Munsters'' luisteren Herman en grootvader per ongeluk een ge sprek af tussen Marilyn en Lily en trekken dan verkeerde vonclusies. Na het journaal wordt het avond programma geopend met de dieren wereld op de Russische toendra. Hoofdfilm is de Spaanse film „Kaar ten op tafel", met in de hoofdrol de superman Eddie Constantine, die van avond de rol speelt van geheim agent Al Pereira. ZONDAG 21 JULI. NED. I: 10.30 Eucharistieviering; 11.15 Einde; 16.00 Nieuws; 16.02 We geninformatie; 16.05 Tour de France 17.00 Vakantiekerkdienst; 17.45 Ein de; 18.55 Barend; 19.00 Woord voor woord; 19.05 Adieu Uppsala; 19.30 Sport: 20.25 Journaal; 20.30 Van maandag op dinsdag; 21.40 Signale ment; 22.25 Journaal. NED. 11: 18.55 Barend; 19.00 Skip py (kleur); 19.30 Felix de kat (kleur) 19.37 Er valt hier niets te beleven (kleur); 20.00 Journaal; 20.05 Sil houet; 20.40 De Spaanse vlieg; 21.50 De eerste eeuwen van het christen dom; 22.15 Journaal. MAANDAG 22 JULI. NED. I: 18.50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.06 Ken merk; 19.31 Sportpanorama; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Televizier; 20.45 Sterren van het Russisch ballet; 21.30 High Chapar ral (kleur); 22.20 Journaal. NED. II: 13 50 Barend; 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Rick de Kikker; 19.08 Mr. Ed; 19.32 The Munsters; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 An- jer-aktie; 20.30 De toendra (kleur); 20.45 Kaarten op tafel; 22.15 Jour naal. DORDRECHT. De 17-jarige C. B. Herwich uit Dordrecht is overleden aan de gevolgen van een verkeers ongeluk op 12 juni. Hij reed toen met zijn bromfiets tegen de achterbumper van een per sonenauto op, waarna hij onder een hem tegemoetkomende vrachtauto terecht 'kwam. Jong en oud(er), in fraaie historische costuums gestoken te Bruinisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6