Het Tsjechische volk en zijn regering AKKOORDEN NA EEG-VERVOERMARATHON IN BRUSSEL Praag vastbesloten beleid voort te zetten De sterfte in Biafra Irak heeft nieuwe regering Linkse activiteit - bedreiging voor V.S. Partij geschaad door in vijftiger jaren gemaakte fouten ZIERIKZEESGHEm nieuwsbode!! Vrijdag 19 juli 1968 124ste jaargans; Nr. 20030 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Sparl<i voetbalde in Bruinisse tegen Zeeuwse elftal Basis werd gelegd Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een opinie-onderzoek DEN HAAG. 18-7. Achtenzeventig procent van de Tsjechen zou ver trouwen hebben in de communisti sche partijleiding en 91 procent van de bevolking zou voor een zo spoedig mogelijke terugtrekking van alle buitenlandse troepen uit Tsjccho- Slcwakije zijn. Dit blijkt volgens het persbureau C.T.K. uit een opiniepeiling, ver richt 'door het instituut voor opinie onderzoek yan de Tsjechoslowaakse academie van wetenschappen, ver richt op 13 en 14 juli. Voor het on derzoek werden 1.771 mensen onder vraagd, 1.306 in de Boheemse gebie den en 466 in Slowakije. Op de vraag of men vertrouwen heeft in de nieuwe communistische partijleiding onder Alexander Dub- celc antwoordde 78 procent der on dervraagden bevestigend, zeven pro cent ontkennend en had 15 procent geen mening. Gevraagd of men het juist vond dat alle troepen van de bondgenoten hebben deelgenomen aan oefeningen van het Warschaupact in Tsjecho- Slowakije het land zo spoedig moge lijk zouden verlaten zei 91 procent ja, twee procent nee en had zeven procent geen mening. BRUSSEL, 19-7. De ministers van vervoer van de zes E.E.G.-landen hebben op een zware vergadering in Biussel, die tot vrijdagochtend kwart vcor vier duurde, een aantal akkoor den bereikt, waardoor een begin gemaakt wcrdt met een wezenlijk gemeenschappelijke vervoerpolitiek van de E.E.G. De ministers zijn het na uitvoerige discussies, die donderdagochtend om tien uur begonnen, eens geworden over toepassing van de anti-kartel bepalingen van de E.E.G. op de ver- voersector, over gelijktrekken van rij- en rustlijden in het wegvervoer, over een stelsel van E.E.G.-vergun ningen voor vervoersondernemers en een stelsel van margetarieven voor het wegvervoer. De Nederlandse staatssecretaris Keyzer verklaarde na de vergade ring, dat nu eindelek een flinke stap in de richting van een gemeenschap pelijke vervoerpolitiek was gezet. Er blijft echter nog heel wat op dit ter rein te doen, zo voegde hij hieraan toe. De staatssecretaris, die niet onver deeld gelukkig was met alle compro missen, achtte het uit sociale over wegingen bijzonder plezierig dat de regels voor harmonisatie van rij- en rusttijden voor het E.E.G.-wegver voer waren getroffen, ook al ver heelde hij zich niet dat dit econo misch consequenties kon hebben als gevolg van kosten verzwaring voor de vervoerondernemers. Hij kwalifi ceerde de vergadering als „een be langrijke nacht voor het Europese vervoer". Er was nu eindelijk een aantal regelingen getroffen, die reeds lang - en soms al te lang - op een oplossing hadden moeten wachten. De beslissingen van de ministers hebben allereerst tot gevolg, dal met terugwerkende kracht tot 1 juli jl. (de ingangsdatum van de E.E.G.- douane-unie) de bestaande verorde ning- inzake de. vrije concurrentie (no. 17) in wat gewijzigde vorm ook van toepassing wordt op het ver veer. De wijzigingen houden o.m. in. dat groeperingen van vervoerders in de binnenvaart, zonder aanmelding of speciale toestemming, zijn toege laten lot een maximum van 500.000 ton (mits de grootste partner niet meer dan 50.000 ten bezit) en in hel wegvervoer tot een maximum van 10.000 ton (met een maximum van 1.000 ton voor de grootste partner). Al te blijd f Duurt geen tijd! a Vermiste medailles MANILLA, 19-7. Uit een pakhuis van het PhiPippijnse leger worden 400.000 medailles ter waarde van 520.000 gulden vermist. Zij waren be stemd om aan veteranen uit de twee de wereldoorlog' te worden uitge reikt. Tevens zijn voor zes miljoen gulden aan tabletten voor drinkwa terzuivering verdwenen. Een en an der is door een brigade-generaal aan een parlementaire commissie van on derzoek meegedeeld. Wandelaars begonnen aan de laatste dag NIJMEGEN, 19-7. Vrijdagmorgen zijn 15.680 wandelaars gestart voor hun tocht op de vierde en laatste dag van de Nijmeegse vierdaagse. Het weer was minder zonnig dan de vorige dag en tot zes uur in de mor gen regende het. In totaal zijn tot nu toe 984 wandelaars uitgevalen. van jongen opgevist uit Oosterschelfle COLIJNSPLAAT, 18-7. De vissers- hcct Kortgene 2 heeft in de Ooster- schclde het stoffelijk overschot op gevist van een jongetje. Australisch fruit in Vlissingen aangevoerd Dé ScllOolvérlatérS én (Ié bijstand Koel weer Verwachting tot zaterdagavond: Vrij veel bewolking en hier en daar een bui; matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind en weinig ver andering in temperatuur. 20 juli. Zon op 4.44, onder 20.48. Maan op 0.11, onder 17.16. 21 juli. Zon op 4.45, onder 20.46. Maan op 0.35, onder 18.26. 22 juli. Zon op 4.47. onder 20.45. Maan op 1.07, onder 19.27. Nieuwe maan: 23 juli te 12.49. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 20 juli 11.05 v.m. 21 juli 12.15 n.m. 22 juli 0.39 v.m. BROUWERSHAVEN 20 juli 10.59 v.m. 21 juli 12.07 n.m. 22 juli 0.33 v.m. Doodtij: 19 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 19-7. Het K.N.M.I. deell mede: Een gebied van hogeluchtdruk strekt zich uit van de Golf van Bis- caye over de Britse eilanden naar het zeegebied ten westen van Noor wegen. Met winden uit noordelijke richtingen stroomt lucht over de Noordzee naar onze omgeving. Deze lucht is vochtig, zodat er vrij veel bewolking in voorkomt, waaruit plaatselijk enkele regenbuien vallen. Kleine storingen in de bovenlucht verplaatsen zich over onze omgeving naar het zuiden, zodat de buiigheid tijdelijk wat groter wordt. Boven de Balkan is de luchtdruk laag en is het onbestendig weer. Het ziet er naar uit dat in de luchtdrukverdeling het komende et maal maar weinig verandering komt. De aangevoerde lucht wordt echter iets droger, zodat er bij noordelijke winden geen neerslag van betekenis wordt verwacht. De temperaturen zullen maar weinig verschillen met die van vandaag. n.m. 13.15 n.m. 23.28 n.m. n.m. 13.06 n.m. Na identificatie in Colijnsplaaf bleek dat het de tienjarige Emil Ull rich uit BochoLt in West-Duitsland te zijn. die sinds 5 juli werd ver mist. Het jongetje was toen met een rubberboot afgedreven. De boot werd diezelfde, dag nog gevonden. Het stoffelijk overschot werd in Colijns- plaat geïdentificeerd door een oom en tante van het jongetje, die met hem op vakantie in Nederland wa ren. VLISSINGEN, 18-7. De haven van Viissingen heeft een kans oin zich, behalve op de invoer van Austra lische wol, ook te specialiseren qp de invoer van Australisch fruit. Deze week heeft het Zweedse schip „Wai- tara" van de „Transatlantic Lines" de eerste partij Australische sinaas appelen, die ooit in Nederland zijn geïmporteerd, in Vlissingen gelost. Het was een partij van tachtig ton. Volgende week zal de „Attrevida" van de Deense „East Asiatic Lines" nog een paar honderd ton Austra lisch citrusfruit in Vlissingen bren gen. DEN HAAG, 18-7. Staatssecreta ris Van de Peel van C.R.M. heeft - n.a.v. vragen die hem van verschil lende kanten hebben bereikt - de ge meentebesturen zijn zienswijze mede gedeeld inzake schoolverlaters die nog geen werk hebben en bjjstand vragen op grond van de rijksgroeps regeling werkloze werknemers. In beginsel beoordeelt het ge meentebestuur de omstandigheden van iedere individuele aanvrager., Een schoolverlater is echter voor de voorziening in het bestaan niet in hoofdzaak aangewezen op arbeid in Dubcek voor televisie PRAAG, 18-7. „Wij zjjn vastbeslo ten - en wij rekenen op uw verdere steun - het beleid voort te zetten dat wij na de vergadering van het cen traal ccmité in januari hebben aan genomen en door het Tsjechische en Slowaakse volk gewenst en gesteund wcrdt", zo heeft öe Tsjechoslowaak se communistische partijleider Ale xander Dubcek donderdagavond voor de televisie verklaard. „Na vele jaren is in ons land een atmosfeer ontstaan, waarin ieder openlijk, zonder vrees, vaak en waar dig zijn mening kan geven en zich er zo van kan overtuigen dat de zaak van ons land en het socialisme een aangelegenheid van ons allen is. Op het ogenblik is er geen andere weg STOCKHOLM, 18-7. Twee- a drie honderd mensen sterven iedere dag van honger en ziekte in het kamp van het Rode Kruis in Biafra, waar 80.000 Ibo's - van wie 65 procent kinderen - opeengepakt zijn. Dit is meegedeeld door Magnus Ehrenström, secr. van de Zweedse vereniging voor kinderhulp. 1-Iet Mosselfeest in Bruinisse is van morgen van start gegaan. Op bij zonder spectaculaire wijze arriveer de de mosselkoningin. Om half twaalf daalde een helicop ter neer op het havenplateau waar de charmante eregaste uitstapte. Zij werd verwelkomd door de Com missaris der Koningin, mr. J. van Aartsen en de burgemeester van Bruinisse, de heer C. H. v. d .Linde. dan met het volk van dit land de in grijpende democratische en socialis tische veranderingen van ons leven te vervolmaken. „De communistische partij steunt op de vrijwillige ondersteuning van het volk. Zij ziet in haar leidende rol niet het heersen over.de maat schappij, maar een met volledige overgave dienen van de vrije, pro gressieve, socialistische ontwikke ling", aldus Dubcek Vader en zoon ii il zee gered DEN HAAG, 18-7. De 35-jarige badman op het Scheveningse strand, J. Haasnoot, heeft in een kwartier eerst een jongeman en toen diens vader van de verdrinkingsdood ge red Om half vier kwam de 19-jarige Paul Thissen uit Nieuwen'hagen in een muistroom terecht, ongeveer 40 me'ter van het strand verwijderd. De jongeman, die nauwelijks kon zwem men ,had de afzetting van het bad- ibedrijf veriaten omdat hij naar zijn mening Ie vaak door de badman te ruggeroepen werd. De heer Haas noot redde Paul. Een kwartier later kwam Pauls vader, de 46-jarige P. G. J. Thissen, die 75 meter uit de kust zwom, in een muistroom terecht. Opnieuw rende de badman het water in. ITij werd bijgestaan door de 30-jarige Schevening'er G. Beekhuizen en de 28-jarige hoofdagent K. Munnik. Ook vader Thissen kwam met de schrik vrij. dienstbetrekking, zo lang zijn ouders te zijnen behoeve (meervoudige) kin derbijslag en belastingaftrek ontvan gen. In het algemeen strekt zich dit voor studerende kinderen uit tot 1 oktober. Het. recht op die bijslag, respektiev.elijk aftrek, blijft name lijk bestaan tot en met het kalender kwartaal waarin het einde valt van het schooljaar (met inbegrip van de laatste vakantie). Voor schoolverla ters beneden 16 jaar kan een latere datum gelden dan 1 oktober, omdat voor hen kinderbijslag en belasting aftrek wordt genoten tot het einde van het kwartaal waarin zij 16 jaar worden. Indien metteraad niet in de nood zakelijke bestaanskosten wordt voor zien, kan uiteraard met ingang van een eerdere datum bijstand worden verleend. BEIROET, 18-7. Kolonel Abtlel- Razzak Al-Nayef heeft, donderdag in Irak een uit zesentwintig leden be staande regering gevormd, die het woensdag bij een militaire staats greep afgezette kabinet van generaal Taher Yehia vervangt. Achmed Has san EI-Bakr volgde de naar het bui tenland gevluchte president Arif op. De nieuwe regering word't geleid door Al-Nayef. Minister van buiten landse zaken is Nassir El-Chani. mi nister van defensie, generaal Ibra him Abderrahman El-Daud en mi nister van financiën Salih Koebba. Het kabinet bestaat volgens Radio- Bagdad geheel uit gematigde figu ren van de rechtervleugel van de (socialistische) Baas-partij, die dooi de nieuwe president, El-Bakr wordt LONDEN. Abdel 'Rahman Aref, de afgezette president van Irak, is in Enge land aangekomen. Na de staatsgreep ivas hij eerst naar Islanbóel gevlogen, ivaarna cle reis werd voortgezet naar Londen. WASHINGTON, 18-7. De directeur van de Amerikaanse Federale Re cherche, J. Edgar Hoover, heeft in een donderdag gepubliceerd jaarrap port verklaard dat een groot deel van de huidige studentenonlusten in de V.S. door een nieuwe linkse stro ming zijn aangestookt. Deze stroming wint aan kracht en strijdbaarheid en heeft als kern de organisatie die zich „studenten voor een Democratische Gemeenschap (S.D.S.)" noemt. Zij wordt geken merkt door de opvattinig dat geweld gebruikt mag worden om de bestaan de sociale orde omver le werpen, „dezelfde filosofie als de communis ten van de oude stempel hadden die jarenlang gewerkt hebben aan het van binnenuit ondermijnen van dit land". Dat is vooral gebleken op de conventie die de S.D.S. in juni heeft gehouden. De deelnemers bespraken daarop sabotage, het gebruik van ex- plosieven en verscheidene soorten bommen om strategische gebouwen aan te vallen en het afvuren van benzinebommen met behulp van ge weren, zegt Hoover. Waf de extremistische nationalis tische negergro'eperingen betreft zegt hij dat vele daarvan haat prediken tegen de blanken, geweld voorstaan en zich aan geen wetten wensen te storen. De activiteit van deze orga nisaties en hun leden vormt een ern stige bedreiging van de binnenland se veiligheid van Amerika, aldus het rapport. deze vijf, omdat de ingewikkelde kwesties waar het om gaat moeilijk schriftelijk kunnen werden afgedaan. Dit staat in een verklaring, die donderdag door het Tsjechische persbureau C'eteka en Radio-Praag is verspreid. Op IS juli komt het voltallige par- tijccmité bijeen om zich uit te spre ken over het door het presidium op gestelde antwoord aan de vijf. Het partij presidium ziet geen re den om de toestand in Tsjecho-Slo- waikije contra-revolutionair te noe men. Het vindt ook niet dat de grondslag van het: socialistische stel sel in gevaar zou zijn, noch dat een breuk met de socialistische gemeen schap op til zou zijn. Stoffelijk overschot Het Tsjechische partijpresidium wijst er cp dat de vooraanstaande pesitie van de partij erg is geschaad door de in de jaren vijftig gemaak te fouten en de onvoldoende zuive ring in de toenmalige leiding, met Antonin Novotny aan het hoofd. Elke neiging tot terugkeer naar de methoden van de vroegere leiders zou verzet oproepen bij de overgrote meerderheid van de actieve partij leden, bij arbeiders, boeren en in tellectuelen. Juist dan zou de partij een conflictsituatie scheppen en haar leidende rol, de socialistische ver worvenheden en het gemeenschap pelijke front tegen het imperialisme in gevaar brengen, aldus de verkla ring. De leidend'e rol van de partij kan immers niet worden opgelegd, maar moet een opdracht van het werkende volk zijn. PRAAG, 18-7. Het presidium van het Tsjechoslowaakse centrale par tij ccmité deelt de bezorgdheid over de gemeenschappelijke zaak van het sccialisme zoals die tot uitdrukking is gebracht in de brief van de War- chause vijf. Daarom wil het afzon derlijke besprekingen met elk van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1