Miss-toerist „van-de-week" werd zestienjarige scholiere Overstromingen in India STREEKNIEUWS Weer hooggestemde kunstavond in Herv. kerk te Brouwershaven Zeeland's commissaris ontving eerste „boekje van Bruinisse" Bruinisse kreeg zijn sfeer- en stijlvolle Oudheidkamer 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18 juli 1368 Nr. 20028 Telle Put nit Ulrwlil: „Het is maar eeu geintje" ZIERIKZEE, 18-7. De „Miss-Toe- rist" van de week - de derde in de voorronde van dit seizoen - is gis teren na veel „keuren en kiezen" door de met een bepaald niet ge makkelijke taak bedeelde jury, ge kozen uit een tiental jeugdige naar de titel dingende deelneemsters. Zo als iedere woensdagavond vormde ook nu weer de miss-verkiezing het „grote moment" van het zomer- avondwijnfeest in „Mondragon", waar zeer veel belangstellenden de dansvloer vrijwel non-stop bezet hielden. De „miss-van-de-week", gekleed in donkerblauw cocktail-mini met witte kraag, is tot nog toe de jongste van de drie voor de finale op 21 augustus a.s. uitgekozen missen. Het is de 16-jarige „teener"-miss met de merkwaardige naam Telle Put, leer linge van de vierde klas van de h.b.s. in Utrecht. „Wat een naam al niet kan doen" zei de heer Piet Daalhuizen, leider van het orkestje, maar die er ook voor zorgt dat de adspirant-missen op een vlotte manier aan de jury worden gepresenteerd. Overigens was die opmerking zeker niet on aardig bedoeld want Telle had de ronde met duidelijke cijfers gewon nen. De uitslag van de verkiezing werd bekend gemaakt door de voor zitster vani de jury, mevrouw v. d. Ende-Timmerman, die haar taak verrichtte bijgestaan door mej. W. Holty en de heren A. Smallegange en R. Kotoun. Scholiere Telle Put kreeg dus de titel van deze verkiezing, na rijp beraad van de jury, maar de jeug dige miss uit Utrecht, die als hobby's heeft gekozen pianospelen en ten nissen, kwam van dit alles niet al te veel onder de indruk: „Ik vind het hardstikke leuk al is het dan puur een geintje", aldus Telle. De heer B .v. d. Lelie overhandigde namens de Zierikzeese V.V.V. de aantrekke lijke prijzen, o.a. een met kostelijke vloeistof gevulde „grote fles" en vele andere aardige geschenken voor de spontane mej. Put. De deelneemsters aan deze ge slaagde voorronde kwamen o.a. uit steden als Den Haag, Nijmegen en Rotterdam. De tweede prijs was naar het oordeel van de jury bestemd voor een kleuterleidster uit Zwijn- drecht: de met twee blonde staart jes toegeruste Joke Zwaa'ns. Zij kreeg eveneens een flink aandeel Concert Nederlands Kerkmnziekensemble BROUWERSHAVEN, 16-7. Mochl de eerste VVV-avond in de ncd. herv. kerk te Brouwershaven ge slaagd genoemd worden, het kerk- ccncert dinsdagavond door het Ne derlands Kerkmuziekensemble o.l.v. Meti Smit Duyzentkunst-Veerman en de. organist Jean W. Telder en violist Ad Rombouts overtref de vo rige avond nog voor wat betreft het bezoekersaantal, daar dit nog ruim 100 meer bedroeg. Een gunstig teken dus voor de Brouwse VW om op deze weg voort te gaan, daar deze avonden voor de inwoners en in het bijzonder voor de op Schouwen-Duiveland vertoevende vakantiegangers bijzonder worden gewaardeerd. Ook deze avond werd weer een welkomstwoord gesproken door ds. J. Feunekes namens het be stuur van WV. Spreker sprak zijn waardering uit voor het organiseren van deze avonden en adresseerde een dankwoord aan de kerkvoogdij, die wederom zo bereidwillig was het monumentale gebouw af te staan. Bijzonder welkom heette hij het en semble en de solisten. Zowel het koor a capella als de so listen brachten een programma, dat op een zeer hoog niveau stond. On der intense stilte werd genoten van deze stijlvolle avond. In de pauze werd de kaarsverlichting ontstoken, wat weer een bijzonder cachet gaf aan het geheel. Na afloop brachten alle aanwezigen staande een ovatio- De burgemeester geloofde dat dit werkje zijn weg wei zal vinden en hij dankte de samenstelster voor het vele werk, hieraan besteed. De heer Van de Linde wees op de goede ver standhouding tussen de gemeente en het provinciaal bestuur, iets wat in hoge mate waardevol is in deze be langrijke periode van de Bruse ge schiedenis. „Ik ben er van overtuigd - alhoe wel ik het boekje natuurlijk nog niet heb ingezien - dat het goed is, gelet op degenen, die aan de samenstel ling hebben gewerkt", aldus mr Van Aartscn, die meende dat er deze avond "al een boekje was openge daan over Bru". Vooral het klokkenverhaal van oud-burgemeester Van den Berge uit door Zierikzeese zaken, door V. VV. en dour „Mondragon" beschik baar gestelde prijzen. Er was ook bij deze ronde weer gedacht aan troostprijsjes voor de niet met een titel bedeelde meisjes. Het trio Piet Daalhuizen zorgde, voor honderd procent musicerend, dat ook dit derde wijnfeest bijzon der gezellig verliep: uitstekende mu ziek voor de danslustigen maar ook voor de tevreden „kijkers en luister aars", die liever rustig hun wijntje genieten. Er was bovendien deze avond weer een extra attractie met het .optreden van een zangeresje neel applaus waarbij de heer J. C. A. Koster n amens het W V-best uur de dirigente een fraai boeket bloemen overhandigde. Ds. Feunekes sprak een algemeen dankwoord tot de kerkvoogdij, de kosteres en „last not least" tot de medewerkenden, die de Koningin Juliana-boom geveld in Kopenhagen KOPENHAGEN, 18-7. Een groep jonge Deense anarchisten heeft don derdag de „Koningin-Julianalinde". die in een park in Kopenhagen stond, omgehakt. De linde werd in 1948 ge plant ter gelegenheid van de troon bestijging van koningin Juliana. De groep heeft een anonieme brief aan de pers geschreven waarin staat dat „een groep boze en gekke anarchis ten donderdag door een dappere daad een harde slag heeft toege bracht aan de gemeenschap en het Koninklijk huis - de Koningin-Julia nalinde is omgehakt - de troon is omgehakt - en andere tronen zullen ook worden omgehakt". Aldus het Deense persbureau Ritzau. Hoewel er van officiële Egypti sche zijde nog geen commentaar is gegeven op de staatsgreep in Irak, hebben Egyptische deskundigen op het gebied van Arabische aangele- enheden verklaard dat het in Irak een „pro-westerse staatsgreep be treft. op touw gezet door de rechter vleugel van de Baath-partij". intrigeerde hem en dan „al die op roerigheid" en het „te biecht gaan te Zierikzee", zo grapte de commissaris. „Nee. we kunnen al niet meer zeg gen, we komme van Bru, in me we- te van niks". Meer klaarheid Zeeland's commissaris onderstreep te de moeilijke omstandigheden van toen en nu. Bruinisse wil uiteraard wei weten waar aan toe te zijn. „Er zijn lieden die zich zeer druk maken over het jaar 2000, maar voor Brui nisse is het al belangrijk te weten hoe het over enkele jaren zal zijn. Er moet wel meer klaarheid komen. Duidelijk vond de commissaris dat voor Bruinisse nog een goede toe komst is weggelegd, gelet op de re- Ditmaal verscheen vooo* de micro foon de jeugdige Rudy Barend, die ongetwijfeld haar weg naar „de buis" wei zal weten te vinden en vrij kwistig was met het zingen van liedjes in 't populaire genre, maar ook haar vocale kwaliteiten liet ho ren zoals bijv. in „Ave Maria". Intussen: nog twee verkiezingen en dan dient zich reeds de finale aan. Voor de gekozen meisjes is dat trouwens altijd nog lang genoeg om in 't onzekere te blijven. Het gaat immers om de titel van het jaar, die door bijzonder mooie prijzen - o.a. een „hotel-weekeinde" te Zierikzee - zal worden omlijst. aanwezigen een onvergetelijke avond hebben bezorgd. Het derde evenement van WV be helst de traditionele ballonwedstrijd, lampionoptocht met muziek en het kampvuur op zaterdag 3 augustus aanstaande. GILZE-RIJEN. De 39-jarige chauffeur A. Achten uit Reuver (L.) is ten gevolge van een verkeerson geluk op de rijksweg Breda-Tilburg in de gemeente Gilze-Rijen om het levèn gekomen. NIEUW DELHI, 18-7. Meer dan honderd mensen zijn tot nu toe ver dronken in de overstromingen waar door verscheidene streken in India de laatste tien dagen zijn getroffen. Het ergst hebben Radjastan in het noordwesten, Kerala in het uiterste zuiden, West-Bengalen en de Gan- gesvlakte te lijden. In Bihar, waar het de laatste twee jaar buitenge woon droog is geweest, heeft het in vier jaar niet zo hard geregend. Vol gens de meteorologische dienst ech ter is de moeson over het hele land genomen minder sterk dan gewoon lijk. Scheepvaartberichten Attis, 16-7 San Ju an. Echo, 16-7 110 m. w. Kreta. creatieve mogelijkheden, die het Grevelingenbekken gaat bieden. Een plu9 vond mr Van Aartsen hert dat Bruinisse zo precies weet, wanneer het allemaal begon met het dorp. „Bij jubilea van andere plaatsen wil dat neg wel eens anders zijn. Met de wensen voor een goede feestweek en het uitspreken van de hoop dat het Bru in alle opzichten goed mag gaan, besloot de commissaris zijn speech. Geschenkjes Geschenkjes bij de vleet tijdens deze receptie. Mevrouw Reitsma ont ving enkele boekwerken en de heer De Bruin een antieke plaat. De voor zitter van de visserijvereniging „Al gemeen Vissersbelang", de heer Schot, bood de burgemeester een op gezette vogel aan. Hij werd gevolgd door de voorzitter van V.V.V., die een fraaie sigarendoos aanbood. Het lijkt er op dat beide attributen voort aan de tafel in de raadszaal zullen sieren. Fraai uitgedoste 15c ceuwsc meis jes gingen tussentijds rond met sma kelijke drankjes en toen was er al een basis gelegd voor de feestelijk heden, die, in zo sterke mate deze weck Bruinisse verder in de ban houden. Jaarvergadering „Zevibel" te Middelburg De algemene ledenvergadering van de Ver. tot Bevordering der Zeeuw se Visserij belangen „Zevibel" zal ge houden worden op zaterdag 27 juli a.s.. in het restaurant „De Brasse rie'' te Middelburg. In deze verga dering zal over het onderwerp „Structuurbeleid zee- en kustvisse rij" worden gesproken door de heer A. Thurmer, verbonden aan het mi nisterie van landbouw en visserij. Vertegenwoordiger bij verkeersongeval omgekomen Bij een verkeersongeval dat om streeks één uur in de nacht van woensdag op donderdag heeft plaats gevonden op de Provinciale weg na bij Serooskerke, richting Haamste de, is de 22-jarige gehuwde verte genwoordiger L. van R. uit Maassluis om het leven gekomen. De door de vertegenwoordiger be stuurde auto moet omstreeks ge noemd tijdstip uit de bocht zijn ge vlogen. Een voorbijganger vond he den (donderdag)-morgen omstreeks kwart voor zeven de auto, liggend in de sloot naast de weg. De be stuurder was uit de wagen geslin gerd en lag drie meter verder in het water. Hij is door verdrinking om het leven gekomen. Burgemeester C. H. van de Linde - hij moet deze week wel een feestelijk „geplaagd" man zijn - opende met enige zwier, die in overeenstemming was met zijn fraai historisch cos- tuum, de deur van de Oudheidkamer en sprak daarna een dichte drom tb- De politie telt een onderzoek in naar de oorzaak van dit tragische ongeval, waarbij geen getuigen aan wezig waren. Intussen is de politie uit het onderzoek reeds gebleken dat de vertegenwoordiger op de dag van het ongeluk in overspannen toe stand zou hebben verkeerd .Het on derzoek wordt voortgezet. SCHARENDIJKE Tussen wal en schip Woensdagmiddag viel bij het verlaten van de R.T.M.-boot „Frisia" een bejaarde vrouwelijke passagiere tussen wal en schip. Met vereende krachten werd de onfortuinlijke passagiert op het droge gebracht. Zij bleek veel water te hebben binnen gekregen .Dokter Terpstra te Brou wershaven verleende de eerste hulp en achtte overbrenging naar het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee noodzakelijk. Optreden Boerenkapel Zaterdagavond a.s. zal de Boeren kapel te Zonnemaire in de muziek tent een bont programma ten beste geven. Voor dit -jaarlijks terugke- icnd - evenement, wordt weer grote belangstelling verwacht. DREISCIIOR Vlasroterij niet gegund De gebouwen van de voormalige vlasrooterij Dreischor, gelegen aan de dijk tussen Dreischor en Schud- debeurs zijn onlangs weer opnieuw te koop aangeboden. Hoewel zich mensen toe, die rond deze plaats zich ophielden, met dominerend de fraai uitgedoste Bruse dames en heren, al lemaal „klantjes" van mejuffrouw L. Quant, directrice van de Chr. Nij verheidsschool voor Meisjes, die zo verschrikkelijk blij is dat iedereen „zijn pakje" aan beeft. enkele adspirantkopers via inschrij ving hadden aangemeld, was het hoogste bod dermate laag, dat de op 11 juli jl. gehouden algemene leden vergadering besloot niet tot verkoop over te gaan. Enkele jaren geleden werden serieuze gegadigden gevon den voor koop van gebouwen en terreinen en achtereenvolgens wilde zich er een constructiefabriek en een conservenfabriek vestigen. Later werd nog een bod gedaan van 75 mille voor het stichten van een bun galowpark doch alle aanbiedingen moesten van de hand woiden gewe zen omdat men van de desbetreffen de instanties geen vergunning kreeg. Derhalve komt het er op neer, dat gebouwen en terreinen voorlopig niet in andere lianden zullen over gaan. Voor de heren aandeelhouders van de Vlasroterij weinig bemoe digend omdat de dividenden toch al jaarlijks worden gepasseerd. BRUINISSE Rektificatie In het verslag: „Stijlvolle her denkingsbijeenkomst aan vooravond van feest" - elders in dit nummer - heeft een tekstomzetting plaats ge had. Men gelieve na de zin: „te dan ken aanDe slotzin van het preekverslag begint met ,iEn - zo vroeg de predikant - Party aan boord mijnenvegers Aan boord van de twee mijnen vegers, die Bruinisse tijdens de feestelijkheden zullen bezoeken, zal vrijdagavond 19 juli een cocktail party worden gehouden voor geno digden. Een dankwoord kon in deze toe spraak niet ontbreken. Het ging uit naar degene, die zich met de inrich ting van deze Oudheidkamer hebben belast, een reuzenwerk dat inventi viteit, historische zin en smaak heeft gevorderd. En ook nog vorderen zal, want men lean met de inrichting - op grond vani het aangevoerde mate riaal - in de toekomst weer aan wij zigingen toekomen. Aan gevaar ontsnapt „Twintig mensen per keer" was het quotum dat de heer J. v. d. Ber ge toestond om de Oudheidkamer te betreden. Enorme pré van dit bescheiden1 dorpsmuseum, is de ontsnapping aan het gevaar het hele huis vol te stou wen met allerlei - op zichzelf mis schien wel aardige - attributen, maar die toch zonder een logische - op his toriciteit berustende - rangschikking niet tot zijn recht zouden komen. Dat is nu precies in deze Oudheid kamer niiet gebeurd. De ruimten ade men sfeer en de fraaiste stukken ko men uiteraard voor in de „pronkka mer". zeker hier niet zó pronkerig, want bescheidenheid en eenvoud was de sier van velen, die ons voorgin gen in de geslachten en zeker het 19e eeuwse Bru was verre van welva rend. Met de oude kachel, een bureau, dé gezellige petroleumlamp boven de ronde tafel, waarlangs de „rieten" stoelen heeft men een intiem won dertje van sfeer weten op te roe pen. Dat geldt ook wel voor de keuken en het „achteruus", waarin de pri mitieve attributen, die aan de was automaat van nu vooraf zijn gegaan. Een aparte ruimte is ingericht voor de attributen, die bij de meekrapcul tuur te pas kwamen. Ah. bij elkaar is dit een „lief dingetje" te Bru en - al zal straks het feest alweer lang verleden tijd zijn - dan is dit een blijvertje van waarde, want hoe zul len we ooit iets kunnen begrijpen van het nu, als het „toen" ons niet zo duidelijk mogelijk voor ogen staat. Een spijtigheidje is het „lege gat" naast de Oudheidkamer in de gevel rij. Zo ergens dan zal hier toch wel een aangepast geveltje moeten ko men. Een kijkje in de „pronkkamer'' van het „Oudheidshuis" aan de Oude straat. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Staande voor de zo juist door hem geopende deur van de Oudheidkamer, spreekt een fraai geklede burgemeester C. H. v. d. Linde de burgerij toe. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Receptie in Verenigingsgebouw (Van onze redakteur) BRUINISSE, 16-7. Een eerste exemplaar van het pittige boekje „Bruinisse met vlag en wimpel - 1468/1968", is tijdens een receptie in het Ned. herv. verenigigsgebcuw - volgend op de plechtige herdenkingsdienst - aangeboden aan Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen. De hoogste magistraat mocht het boekje in ontvangst nemen uit handen van burgemeester C. H. v. d. Linde, die - nu het boekje op tafel ligt - het een goed besluit van de gemeenteraad noemde om dit werkje te doen sa menstellen. Een tweede exemplaar (voor haar een koekje van eigen deeg) was voor de schrijfster mevrouw J. C. Reitsma-d'Ancona en een derde voor de heer M. P. de Bruin van de Prov. Zeeuwse Bibliotheek. Na hel feest een blijvertje (Van onze redakteur) BRUINISSE, 17-7. Iloe feestelijk actueel ook het Bruse heden, woensdag kwam toch het verleden heel nabij, want het jubilerende dorp heeft van deze dag af gerekend zijn Oudheidskamer, of liever moet men spreken van een Oudheidshuis, een huis zoals het eertijds was. Een intiem landelijk interieur vanaf „de spinne" tot de kelder, van de bedstede tot de mooie kamer en de keuken. In het pand Oudestraat 27 heeft de tüd stil gestaan en de roerloze poppen hier staande en rustend in een antiek milieu, dat eenvoud en harmonie ademt, geven reliëf aan de (bescheiden) ruimten, want dit streekmuseumpje beschikt natuurlijk niet ever zalen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 3