BESLUITEN VAN E.E.G.-MINISTERS VAN LANDBOUW Werd narcosefout gemaakt bij operatie? Toenemende autodichtheid in België Ton schade bij brand in kindertehuis Parade in Parijs Boekje „Bruinisse met vlag en wimpel, 1468/1968" verschenen Grafschender gearresteerd Drie Nederlanders kwamen om het leven „Tegenaanval" van T s j echo-Slo wakij e ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 juli 1968 124ste jaargang- Nr. 20028 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand In dit nummer: Bruinisse tooit zicli voor het feest N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. Begin gemeenschappelijke markt voor zuivel en rundvlees mogelijk op 29 juli BRUSSEL, 15-7. De ministers van landbouw van de E.E.G. hebben maandag in Brussel een twintigtal uitvoeringsverordeningen en regle menten goed gekeurd, waardoor het begin van de gemeenschappelijke markt voor zuivel en rundvlees op 29 juli a.s. mogelijk wordt. Er moesten nu alleen nog wat toe7 passingsregels door de Europese Commissie in samenwerking met de comités van nationale deskundigen tot stand worden gebracht. De mi nisters zelf behoeven daar echter niet meer aan te pas te komen. Aan de ingang van die gemeen schappelijke markt voor 1 undvlees kleeft overigens nog één voorbehoud. Frankrijk en ook Nederland hebben maandag gesteld, dat ze de ingang van de vrije markt in deze sector koppelen aan een gelijktijdig begin van een gemeenschappelijke veteri naire politiek. Door een gemeenschappelijke ve terinaire politiek wil men de moge lijkheid openen, dat bv. Italië niet meer rigoureus zijn grens kan slui ten voor de gehele Nederlandse vleesexport als in ons land enkele haarden van mond- en klauwzeer worden geconstateerd. De Italiaanse staatssecx-etaxls van volksgezondheid heeft er zich maan dag tegen verzet, dat de Europese Gironummer slachtoffers in Biafra DEN HAAG, 15-7. In verband met een hernieuwde dringende oproep van het Internationale Comité van het Rede Kruis om meer hulp voor de slachtoffers van het conflict in Nigeria-Biafra stelt het Nederland- sche Roode Kruis zijn speciale giro rekening 777 voor de honderdduizen den getroffenen in die gebieden open. Het Internationale Roode Kruis draagt zorg voor de uitvoering van de hulpverleningsactie. Op meerdere plaatsen is het mogelijk direct hulp te bieden. Het Internationale comité is op het ogenblik in onderhandeling om ook hulp te kunnen verlenen in die gebieden, waar dit tot nu toe op grote schaal niet mogelijk was. Uit eigen middelen heeft het Nederland- sche Roode Kruis reeds belangrijke bedragen voor de hulpverlening ter beschikking gesteld. Het hoofdbe stuur doet nu een dringend beroep op de bevolking het Roode Kruis in staat te stellen zijn hulpverlening- verder te kunnen uitbreiden. Zeeuwse aanmoedigingsprijs Beeldende kunst MIDDELBURG, 16-7. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben be sloten de „aanmoedigingsprijs jong Zeeuws talent op het gebied van kunsten en wetenschappen" in 1968 toe te kennen in de sector beeldende kunsten voor zever daartoe behoren de schilderkunst, de grafische kunst en de beeldhouwkunst. Voor deze prijs kunnen in aan merking' komen beroepsbeoefenaren van die takken van. kunst die in Zee land wonen en zijn geboren in 1933 of later. Ook lean de prijs worden toegekend aan 'een jong kunstenaar die in Zeeland heeft gewoond. In dat geval moet echter een duidelijke band met deze provincie kunnen worden aangetoond. De aanmoedi gingsprijs zal bestaan uit een geld bedrag van 1500 gulden. Aan de be steding ervan kunnen bepaalde voor waarden worden verbonden. Dit houdt -verband met het karakter van de prijs, die in de eerste plaats is bedoeld als een financiële rugge steun. bij het opbouwen van de loop baan. Gedacht kan worden aan een bijdrage in de kosten van een studie reis, aan het aanschaffen van ge reedschap of materiaal, aan het in richten van 'een atelier enz. In het reglement op toekenning van de aanmoedigingsprijs wordt onder andere gezegd dat Gedepu teerde Staten van Zeeland elk jaar, nadat de Zeeuwse Culturele Raad advies heeft uitgebracht^,het gebied van kunst of wetenschappen zal be palen waarin de prijs wordt toege kend. De toekenning zelf geschied op voordracht van elk jaar in te stellen commissie van drie op het aangewezen gebied deskundigen. De voorzitter van de commissie is dit jaar prof. dr. A. M. W. J. Hamma- cher te Den Haag. Mevrouw dr. J. V. A. Hefting te Den Haag en mr. J. C. J. van Schagen te Domburg zijn benoemd tot leden van de commissie. Het secretariaat berust bij de pro vinciale griffie van Zeeland te Mid delburg. commissie in samenwerking met een veterinair comité bevoegdheden zou krijgen om zulke nationale grens- sluitingen te beoordelen en eventu eel intrekking of verzachting van het invoerverbod 'te verlangen. Volgens de Italiaanse staatssecretaris moest de uiteindelijke beoordeling van zulke maatregelen volledig aan de Europese ministerraad worden voor behouden - een denkbeeld dat stuit te op verzet van de Benelux en Frankrijk. De ministers hebben maandag geen compromis hiervoor kunnen bereiken. Minister Lardinois hoopte echter, dat men er op de volgende raadsvergadering - op 22 en 23 juli - uit zou kunnen komen. Op clie vergadering zal ook een voorstel van de Europese Commissie aan de orde komen om een deel van hel boteroverschot van de zes af te zetten tegen lage prijzen. Het plan van de commissie voor ziet In de afzet van 20.000 ton aan bepaalde groepen consumenten (zo als bejaarden en ziekenhuizen), 40 duizend ton aan de levensmiddelen industrie, 25.000 ton in de vorm van boterccncentraat voor keukengebruik - 40.000 ton voor verwerking tot voe ding voor kalveren en 25.000 ton voor ontwikkelingshulp. Bemanning kustvaarder „Kazan" in veiligheid AMSTERDAM, 15-7. Kapitein A. Remmels heeft maandagavond zijn rederij, het N.V. Scheepvaartbedrijf Gruno, geseind dat de volledige be manning van zeven koppen van de Nederlandse kustvaarder „Kazan" veilig aan boord is van het vracht schip „Indian Stx-englh". De „Indian Strength" zal de zeven man van de „Kazan" vermoedelijk binnen een dag of vier in Bombay van boord zetten. Het is nog niet helemaal zeker of de „Kazan" zelf Ls gezonken. De be richten hierover zijn nogal tegen strijdig. Geboorteregeling in India NIEUW DEHLI. 15-7. Naar hel Indische bureau voor de statistiek meedeelt zijn de afgelopen tien jaar 2,2 miljoen kinderen minder gebo- x-en ten gevolge van het nationale programma voor de gebooi-teirege- ling. Het land heeft daardoor onge veer f 3,5 miljard bespaard. India telt nu ongeveer 500 miljoen inwo- ners, het geboortecijfer is 38,4 per duizend. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WATERVLIET (V.S.). De 12-jarige Patty O'Brien wacht geduldig op redding als zij met haar arm in een afvoerpijp op de bodem van hel pierebad ligt. Zij is waarschijnlijk door zuiging verstrikt geraakt, toen het bad werd leeg gemaakt. Na vijf uren arbeid werden Patty en de pijp van het zwembad gescheiden. Artsen in het ziekenhuis moeten nu trachten de buis van de arm te verwijderen. Patiënt overleden in ziekenhuis te Haarlem HAARLEM, 15-7. Op vermoeden, dat tijdens het toedienen van narco se aan een 35-jarige bewoner uit Lis- se in het „St. Elisabeth's of Grote Gasthuis" in Haarlem een fout is ge maakt, stellen justitie en politie een onderzoek in. Naar aanleiding hiervan heeft de Haarlemse politie meegedeeld, dat op dinsdag 2 juli in genoemd zie kenhuis J. G. van der Poll, los werk man uit Lisse werd opgenomen. Bij een arbeidsongeval had deze een ge compliceerde r ech te ro n de rb ee nb reuk opgelopen. De man leed1 aan een chronische vaatziekte miet als ge volg een slechte bloedcirculatie in a De afgelopen nacht zijn uit een auto drie" revclvei-schoten gelost op het handelsburtau van de Russische ambassade in Rome. Een ruit is aan scherven gegaan. BRUSSEL. 15-7. De autodichtheid van de zwakke ontwikkeling der BRUSSEL, 15-7. De autodichtheid in België blijft gestadig toenemen: ze bedroeg op 1 januari j.l. een wa gen cp elke 4,9 inwoners, tegen 5,3 in 1966, zo blijkt uit de jongste ge gevens van de Sydicale Kamer van Automobielhandel in België. Het Belgische wagenpark telde aan het begin van dit jaar in totaal 1.938.324 auto's. L.w. 1.667.054 perso nenauto's, 262.065 vracht- en bestel wagens en 9.205 autobussen en tou ringcars. De totale toeneming beliep in 1967 8,3 procent, iets minder dan Ln d.e voorafgaande jaren als gevolg Wereldraad van Kerken UPPSALA. 15-7. De conferentie van de Wereldraad van Kerken in Uppsala heeft besloten nog drie mil joen dollar bijeen te brengen voor Nigeria en Biafra. De aangesloten kerken hadden al eerder 3,8 miljoen dollar voor dat doel ingezameld. In samenwerking met andei'e or ganisaties zal men 'trachten een luchtbrug naar Biafra tot stand te brengen. PARIJS, 15-7. De Franse president, Charles de Gaulle, heeft zondag op de Champs Elysees, geflankeerd door het kabinet, de militaire parade af genomen, die in de hoofdstad tradi tiegetrouw wordt gehouden op de veertiende juli, de dag waarop de bestorming van de Bastille feeste lijk wordt herdacht. Ondanks de regen reed de gene raal in een open wagen naar de of ficiële tribune tegenover het stand beeld van Georges Clemenceaiu. De parade began met een indruk wekkend optreden vaq, de „Patrouil le de France", een uit negen Fouga- Magister-straal jagers bestaand stuntteam, dat met een snelheid van 480 kilometer per uur over de „Are de Triomphe" raasde en vervolgens op een hcogte van nog geen vijftig meter over de champs Elysees, waar het drie rookbanen in de kleuren van de Franse vlag achleiliet. van de zwakke ontwikkeling conjunctuur. Van elke tien auto's van het Bel gische wagenpark zijn er zeven van Franse of Duitse makelij. De Belgische montagefabrieken le- vei'den in de loop van 1967 475.150 auto's af, een lichte daling vex-gele- ken met 1966 (476.245 stuks). DEN HAAG, 15-7. Twee slaapza len en een groot deel van een zolder van Huize Groenenstein aan de Loosduinseweg in Den Haag zyn maandagavond door brand verwoest. De brandweer schat de schade op een ton. Het kindertehuis was tegen brand verzekerd. Hoe de brand kon ontstaan is nog' een raadsel. De brand ken worden gelokaliseerd tot de vleugel van de jongensafdeling van het gebouwen complex. Een toevallig geluk noem de de directie van het tehuis het, dat de brand woedde op een afdeling- waar niemand wegens vakantie aan wezig was. De vijf eeuwen van een dorp (I) BRUINISSE, 15-7. In opdracht van het gemeentebestuur, schreef mevr. J. C. Reitsma-d'Ancona, in verband met het dorpsjubileum het boekje: „Bruinisse met vlag en wimpel 1468- 1968". Zoals te verwachten was valt een schat aan Bruse dekumentatie uit dit goe.d verzorgde boekje te peu ren. Het is fraai ge-illustreerd, ge zet uit een prettig lezende letter en gedrukt cp kunstdrukpapier. Me vrouw Reitsma ontving met name veel inlichtingen van de adjunct-bi bliothecaris van de provinciale bi bliotheek te Middelburg, de heer M. P. de Bruin en uiteraard wordt met name de historie in dit werkje uit puttend behandeld. Na een schels van het Bruse Leven en mentaliteit, wox-dt uitvoerig stil gestaan bij het ontstaan van Bruinis se; „uit schorren en slikken bestond de oosthoek van Duiveland: Bruy- nisse-Beoostenduvelandt". Aanvraag tot bedijken van de vruchtbare gron den werd gedaan in 1467 door Adxl- aan van Borsele. Heer van o.a. Brig- darrane, St. Laurens, Popkensburg. Coudekerke, Duveland en Brouwers haven. Al spoedig na de bedijking kreeg de bevolking de kans zich op de vis serij toe te leggen. Met de visvangst kwam de'zoutnering. De eerste be woners van Bruinisse kwamen meest uit de omliggende plaatsen. Bruinisse wei'd een hoge heerlijk heid met hoge en lage jurisdictie, die door baljuw en schepenen werd uit geoefend. Overigens had Anna van Boui'gondië veel met het volkje te stellen, dat ruw wordt genoemd en geneigd tot vechten. Zo .ver-bood zij het dragen van „loode codden, haecx- bijlen, gespannen stalen bagheden" e.d. Een kwade dag viel in 1530, toen de St. Felix vloed het gehele eiland ovex-spoelde. In drie weken echter was de Bruinisser polder weet droog. Jonkheer Paulus van Hertsbeke De vermogende Jonkheer Paulus van Hertsbeke 'kocht de heexiijkheid Bruinisse voor 8000 Cax'olxis guldens (f '20.000) en de helft van het grote Rumoirt en hetgeen het sterfhuis in d'e pacht van het gors Hardemee mee competeert, voor f 3660. Tot 1902 is dit bezit door vererving steeds overgegaan op rechtstreekse familie of zijtakken van dit geslacht. Bij de Allerheiligenvloed van 1 no vember 1570 brak de dijk door en er entstond een strcomgat van vijf va dem diep. Ook deze gaten werden gedicht,' maar eigenaars van onbelastbare grond moesten meebetalen. De visse rij kreeg vele bepalingen opgelegd en kort nadien kwam de Spaanse tijd. met de befaamde oversteek van het Zijpe door de Spanjaarden. Spaanse lijd Velen vluchtten weg, o.w. de am bachtsheer van Bruinisse. Aan de dijken werd tijdens de Spaanse be zetting niet veel gedaan. Te Brui nisse - evenals elders op het eiland - hielden de Spaanse soldeniers huis. Nadien herstelde het dorpsleven zich en in 1590 kreeg Bxaiinisse zijn eer ste predikant. Streng werd gewaakt tegen bijgelovigheid en afgoderij en de kerkelijke tucht wex'd stx-eng ge handhaafd. Nog echter was het land arm en kaal. Te Bruinisse begon het herstel en de opbouw onder moeilij ke omstandigheden. In het begin van de 17e eeuw werden de moeilijikhe- den vergroot door de strenge, winters van 1608 eix 1609, die vele slachtof fers eisten. In de familie Hertsbecke treedt in 1611 op „Joinicker Jan" een actief man, die veel deed aam de wie- deropbouw van Bruinisse. Ook werd door hem het dorp uitgebreid. In 1621 werd de Stoofpolder ingedijkt. Er kwam „vex-gunning bier te drin- ken zonder vergunning" en geld werd vex-diend in de meestoof. Een nieuwe windmolen kreeg Bru van de ambachtsvx'ouwe Elisabeth van Hertsbeke. zuster en opvolgster van „Joncker Jan". Veel slachtoffers van watersnood in Pakistan DACCA, 15-7. De overstromingen in de Oostpakistaanse provincie Dacma hebben zeker aan honderd mensen het leven gekost, zo wordt van officiële zijde vernomen. Bijna gehlel Oost-Pakistan kampt met wa teroverlast. Gelukkig is de mens, die zijn geluk beseft. WAT 2EQT DE BIL T het been. Aangezien er gevaar voor het been bestond, moest opex-atief worden ingegrepen. De operatie werd nog diezelfde dag uitgevoerd. Tijdens het toedienen van de nax-cose is, al dus de politie, een fout gemaakt en hiernaar wordt thans een onderzoek ingesteld. Op de plaats, waar in het instrumentarium een zuux-stofcylin- der had moeten staan, was een cy linder met lachgas gemonteex-d. De patient die in een bepaalde fase van- die operatie zuurstof nodig had, kreeg in plaats daax-van lachgas. Na korte tijd werd dit ontdekt. De patient ontwaakte niet uit de narcose. Op maandag 8 juli is hij in bewusteloze toestand overleden. Monument uit wapens in de Verenigde Staten SAN FRANCISCO, 15-7. Een cam- pagne voor vrijwillige inlevering van vuurwapens in San Francisco heeft jn de vijf weken die verstre ken zijn na de moord op Robert Kennedy meer dan vijftienhonderd wapens opgeleverd, zo melddt de stedelijke politie maandag. Men wil de ingeleverde wapens smelten en het materiaal gebruiken voor1 een monument ter nagedachtenis aan president John Kennedy, zijn bx-oer Robert en dominee Martin Luther King. Schatkist verliest door de mini-mode LONDEN, 15-7. De Britse minister van financiën vindt, ambtshalve, de mini-mode niet prettig. Hij ziet na melijk de omzetbelasting van 12,5 procent zijn neus voorbijgaan wan neer de jurken korter zijn dan 61 centimeter. Zij worden dan als kin derkleding beschouwd en deze is van belasting vrijgesteldDe minirokken zijn echter aanzienlijk korter en de belastingautoriteiten voeren nu be sprekingen met de kledingindustrie over een mogelijke aanpassing van de tarieven aan de veranderde mode. Tijdelijk regen Verwachting tot woensdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen of enkele buien, maar voornamelijk aan de kust later enkele opklaxingen; ovei'wegend matige wind, draaiend naar richtingen lussen west en noord; aanhoudend koel weer. 17 juli. Zon op 4.40, onder 20.51. Maan op 23.41, onder 13.35. 18 juli. Zon op 4.41, onder 20.50. Maan op 23.54, onder 14.48. Laatste kwartier: 17 juli te 10.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 17 juli 8.16 v.itx. 20.27 n.m. 18 juli 9.01 v.m. 21.16 n.m. BROUWERSHAVEN 17 juli 8.04 v.m. 20.27 n.m. 18 juli 8.52 v.m. 21.18 n.m. Doodtij: 19 juli. DORDMUND, 16-7. De 47-jarige Hans van H., die sinds vorige week werd gezocht, verdacht van een groot aantal grafschenderijen, is vannacht in het Duitse plaatsje Werl bij Dordmund gearresteerd. Hij heel'l bekend in Duitsland, België en Ne derland tientallen graf- en kerk schenderijen te hebben gepleegd. Pijpleiding Rottenlani-Antwerpen BRUSSEL, 15-7. De besprekingen tussen het Antwerpse gemeentebe stuur en de Belgische regering over plannen voor een olieleiding van Rotterdam naar Antwerpen zijn ge ëindigd en een beslissing van de re gering kan nu spoedig worden ver wacht. In Antwerpse oliekxlngen wordt vernomen, dat een speciale werk groep een gunstig advies heeft uit gebracht over een project dat drie oliemaatschappijen vorig jaar heb ben ingediend. De pijpleiding zou een capaciteit van 20 miljoen ton olie xrxoeten krijgen en in- 1970 gex-eed moeten zijn. De Belgische minister van buiten landse zaken, Hai*mel. zal heden (dinsdag) bij het parlement een wetsontwerp indienen om de lopen de vergunningen voor wapenleve- ranties van Belgische fabrieken aan Nigeria in te trékken, zo is maandag in Brussel ver-nomen. Ongeluk op Autobahn UTRECHT, 15-7. Op de Autobahn bü Dinslaken (Duitsland) zijn - naar eerst thans bekend is geworden - vrijdagmiddag bij een ernstig ver keersongeluk drie Nederlanders om het leven gekomen. Het zijn de 49-jarige verzekerings inspecteur van de Bovemij. in Den Haag, de heer P. van Beek uit Zut- phen en znij beide dochtex's, de 21- jarige Ineke en de 8-jaxIge Arianne. De vrouw van de inspecteur en zijn 11-jarige dochter Petx-a zijn zwaar gewond in het ziekenhuis te Zutphen opgenomen. Over de ware toedx-acht van het ongeluk tast de Duitse politie bij ge brek aan getuigen nog in het duister. Vex-moèdelijk heeft het slachtoffer bij het opxljden van dg Autobahn bij Dinslaken geen acht geslagen op het verkeer op deze voox-rangsweg. Vast staat dat de Nederlandse pex-sonen- aulo in botsing is gekoimen met een Duitse vrachtwagen. De chauffeur ervan en zijn zoontje, dat naast hexm zat in de cabine, zijn met verwon dingen opgenomexr in een zieken huis in Dinslaken. PRAAG.' 17-7. Een hoge Tsjecho- slowaakse officier heeft in antwoord op het verlangen van sommige Oosl- Europese landen dat Praag meer in'houd moet geven aan iliet verdrag van Warschau, veradnexlng van dit verdi-ag geëist en beweerd dat niets in. het verdrag het verblijf van vretmde troepen rechtvaardigt in een lidstaat van het Wax-schau-pact dat deze troepen niet op zijn gx-ond- gebied wenst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1