Wim Evertse won lastige koers van Beveren-Waas (België) De wedstrijd Zeeland-Sparta te Bruinisse Na Parijse roes... de rekening Biafra weigert hulp over land Plannen van Abernathy Zuidslavisch blad achter Praag Weer vuurgevecht aan de Jordaan Braziliaanse werd Miss Universe MET HET 00G OP DE MODE Succes voor Zierikzeese reiinei ZIERIKZEE, 12-7. De talentrijke Zierikzeese amateurwielrenner Wim Evertse, die de laatste weken met zjjn ereplaatsen te Halsteren, Brui nisse en Oostburg reeds bewees in goede vorm te zijn, is er in het Bel gische Beveren-Waas op schitteren de wijze in geslaagd als eerste te eindigen. Aan de start van deze bij zonder lastige koers, die voor een groot gedeelte over de beruchte Bel gische kasseien ging, verschenen 60 renners aan de start. Reeds in de eerste van de elf te rijden, ronden, stak Wim, Evertse de lont in het kruitvat. Met een scher pe demarrage slaagde hij er in een gat te slaan tussen het peloton en ruim 200 m. voorsprong te nemen. Nadat hij bij de doorkomst van de eerste ronde beslag op de hiervoor beschikbaar gestelde premie had ge legd, zag hij bijtijds in. dat het krachts v ersp il ling was om alleen te gen de sterke wind in rijdend verder te gaan. Wijselijk liet hij zich dan ook afzakken om weer post te vat ten in het peloton. Gedurende de eerste helft van de koers bleven de activiteiten van de coureurs beperkt tot een aantal schermutselingen waarbij de durvers weer snel tot de orde werden geroepen. Toen er 50 km. waren afgelegd zag het er naar uit dat de beslissende fase was in getreden. Tien renners, o.w. A. Wou ters, J. Konings. P. Vonck, P. Kis- ner, R.ibert Ferket, Gijssels en Wim Evqrtse deden een geslaagde uit looppoging. De samenwerking tus sen dit tiental liet evenwel te wen sen over, waardoor het zich fel ver werende peloton weer de gelegen heid kreeg, aansluiting te krijgen. Geheel zonder gevolgen was deze onsn appingspogi ng, waardoor het tempo aanzienlijk werd verhoogd, niet gebleven, daar na 60 km. het pelbton in twee stukken uiteen viel. Evertse, die er na het mislukken van de uitlooppoging min of meer over ging denken de pijp maar aan Maar ten te geven, kwam tot de voor hem verheugende ontdekking dat hij zon der veel inspanningen het tempo in de hoofdmacht kon volgen. Met nog 26 km. voor de boeg deed; Konings een geslaagde uitlo°ppo- ging in de kopgroep. De attente Evertse'was er in gezelschap van de Belg' Martin. Lameire en Adri Wou ters als de kippen bij om zich bij dp vluchteling te voegen. Goed samen- Bruiiiisse heeft zijn middenstandstenlooristelling BRUINISSE, 13-7. De Bruinisscr middenstand is voor geen klein ge ruchtje vervaard. Reeds lang leefde bij enkele vooruitstrevenden de ge dachte eens in een extra tentoon stelling te laten uitkomen wat door de eigen inwoners kan worden ge leverd. Contact werd gezocht met de heer Groels, die ook de middenstandsten- toonstelimg in Zieriikzee verzorgde en het kwam voor elkaar. Jammer dat enkele dorpsgenoten, die toch we], een zaak hebben, 'die voor deze tentoonstelling 'in aanmerking kwam verstek lieten gaan. Naast mensen uit Bruinisse exposeren nu ook en kele middenstanders uit de omge ving, die blijkbaar beter begrip voor het medium i-eclame hebben. We komen op deze belangrijke tentoon stelling nog wel nader terug. SPORT BRUINISSE, 15-7. Een der groot ste evenementen van de feestelijk heden van het 500 jarig bestaan van de gemeente Bruinisse is ongetwij feld de voetbalwedstrijd op donder dagavond 18 juli. Plet eerste elftal van Sparta zal dan op het voetbalveld te Bruinisse uitkomen tegen een geselecteerd Zeeuws elftal; een sportfestijn dat zeker niet zal nalaten toeschouwers te trekken. Het Sparta-elftal is samengesteld als volgt: J. van Beveren (doel); G. Terhorst en M. Peys (achter); Hans Eikenbroek, H. Bentzon, B. Bosma (midden); Th. van Toledo., PI. Heij- PAARDENSPORT ermans, H. Venneker, J. Kleinjan en W. Kleinjan (voor). In het Zeeuws elftal zijn aange wezen: W. Bos, Vlissinigen (doel); A. Delmotte en A. Schoenmakers, Mid delburg (achter); B. van Hulle, Ter- neuzen, J. Vogel, Middelburg en J. Bostelaar, Middelburg (voor); J. van Hooft, Terneuzen, A. Daleibout, Goes. J. Huzer, Vlissingen, H. Weijs, Middelbux-g en T. S. H. Sheelds, Axel (voor). Schei dsx'echter i9 de heer Ver voort, die regelmatig in wedstrijden fluit in de ex-e-divisie. Grensrechters zijn de heren Theo S'ies en D. van der Wekken. Achttal „Schouwse Ruiters" Zeeuws kampioen kl L COSTKAPELLE, 13-7. Zaterdag 13 juli j.I. zijn te Oostkapelle de jaar lijkse kampioenschapswedstrijden 1968 gehouden van de landelijke rui ters in de provincie Zeeland, waar aan ook werd deelgenomen door de „Schouwse Ruitei-s" te Dreischor. Het achttal van de „Schouwse Rui ters" behaalde-ook dit jaar weer het kampioenschap in de klasse L. Het achttal wordt voor de provm- cie Zeeland afgevaardigd naar de landelijke kampioenschapswedstx-ij- den, die op 7 september a.s. in „Berg en Bosch" te Apeldoorn worden ge houden. Verder kwam het achttal van d'e Schouwse Ruiters in de ru briek achttallen-handicap op de eer ste plaats. In de individuele dresseur klasse M 1 behaalde de heer L. J. Klompe op „Zephicr" de tweede prijs. Auto tussen publiek MARNE (Michigan), 14-7. Bij een wedstrijd met oude auto's in Marne in de Amerikaanse staat Michigan is één van de wagens na een botsing met een andere tussen, het publiek gevlogen. Twee mensen vei'loren het leven en 27 werden gewond. Tien van de gewonden zijn er ernstig aan toe. In de individuele dresseur kl'asse L 2 behaalde de heer A. J. Hanse op „Swift" de eei'ste prijs en de heer J. J. de Wilde op „Snip" de derde pi'ijs. In de individuele dresseur klasse L 1 behaalde de heer J. W. van Oe- veren op „Happy" de 4e prijs, me juffrouw H. Moermond op „Ivanhoe" de zesde prijs, en de heer A. M. van Liei-e op „Caballero" de zevende prijs. PARIJS, 14-7. De straatgevechten die zich tussen 6 mei en 15 juni in Parijs voox-deden hebben een schade van meer dan 150 miljoen francs veroox-zaakt. Een miljoen straatste nen, 500 voetgangerslichten, vijftig v e'r keersl ichtinsta 11a ties, honderd bomen, tientallen rustbanken en vuilnisbakken en verscheidene open bare urinoirs moeten vervangen worden. Kosten 2,5 miljoen francs. Daarbij komen dan nog 250 schade claims van bewonex's en winkeliex-s in het Quartier Latin1, die variëren van gebroken ruiten tot etalagedief stallen. De verzekeringsmaatschap pijen 'hoeven niets te betalen omdat de polissen vergoeding van schade door oproer uitsluiten. werkend' slaagde het viertal er in een ruime voorspi-ong op zijn ach tervolgers te nemen waardoor zij onbereikbaar wei-den. Eindsprint Daar Wouters, Konings, Lameire en Evertse elkaar niet de gelegen heid boden om te ontsnappen moest de eindsprint uiteindelijk de beslis sing gaan bx-engen wie van hen met de zege zou gaan strijken. Evertse maakte hierbij niet de fout die hij vorige week te Bruinisse maakte door van vei- de sprint te gaan aan trekken. Tweehonderd; meter voor de finish slaagde Woutex*s er in on geveer 20 m. voorsprong te nemen, met in 2e positie Konings, die Evert se aan het wiel had. De Belg La meire viel al vrij snel terug, maar het duo Kcnings-Evertse liep meter voor meter op Wouters in. Op 100 m .voor de finish sprong Evertse re soluut over Konings heen die gelijk stil viel. In een machtige rush ging' Evertse op Wouters af die hij op 50 m. te pakken kreeg. Na een kort stondig maar fel nek-aan-nek-ge vecht wist Evertse een wieLlengfe voorspi-ong te nemen, welke hij niet meer aftsond. Dat de 'koplopers er in de slotfase bijzonder hard aan. hadden getrokken, moge blijken uit het feit dat Peter Kisner 1 min. en 40 sec. later de sprint van wat nog 'overgebleven was van het peloton, won. Evertse. reeds dolgelukkig met zijn eerste ovei-winning bij de ama teurs, x-eed met een fraaie palm zijn ereronde. De uitslag: 1. Wim Evertse. Zie rikzee, de 100 km. in 2 u. 18 min.; 2. Adri Woutex-s, Zundert; 3. Jac. Konings. Sprundël; 4. Martin La- meire, Belgic; 5. op 1. m. 40 sec. Pe ter Kisner. Heikant; 6. Cop Hen driks (B.)7. André Peirsman' (B.); 8. Guido van Sweefelt (BJ; 9. Leo Huysmans; 10. Frans van Geel (B.); 11. Fx-edien Degrëyte; 12. RLbert Ferket; 13. Johnny Planckaert; 14. Freddy Dhaenens; 15. op 3 m. 10 sec. Hex-nie Wielandt. LAGOS, 14-7. Het Biafraanse be wind heeft zondagavond nogmaals laten weten dat het geen levensmid delen, medicijnen en andere goede ren over land via federaal Nigeri- aans gebied tot Biafra zal toelaten als er niet eerst een einde aan de burgeroorlog is gekomen. Dr. Ikegwoe Eke, d'e man die dooi de Biafraanse autoriteiten met de voorlichting is belast, vex-klaarde dat de vluchtelingen een gevolg zijn van de oorlog en dat er eerst een einde aan de ooi-log' moet komen voor er hulpoperaties op gang kunnen ko men. In Biafraanse kampen zouden zich op het ogenblik 600.000 vluchtelingen bevinden. WASHINGTON, 13-7. Ralph Aber nathy. de leider van de negerbewe- ging voor gelijke burgen-echten die pas 20 dagen gevangenisstraf heeft uitgezeten, heeft verklaard dat hij de campagne der armen in het ge hele land zal hervatten. Maandag zal hij nieuwe i-iehtlijnen geven. Het ligt in de bedoeling in diverse ste den een economische boycot te ox-ga- niseren. Tot nu toe was de campag ne tot de stad Washington beperkt. BELGRADO. 14-7. Het vooraan staande Zuidslavische blad Politika kiest in een hoofdartikel de zijde van Tsjecho-Slowakije en beschuldigt de Sowjetunie, Polen, Oostduitsl'and, Bulgai-ije en Hongarije van directe inmenging in. de binnenlandse zaken van dat land. Het blad noemt de jongste gebeurtenissen een „gesyn- chroniseei-de poging" om het demo cratiseringsproces in Tsjecho-Slowa- kije tot staan te brengen en de oppo sitie aan te moedigen. TE LAVTV, 13-7. Bij een vuui-ge- vecht aan 'de Jordaan is volgens een bekendmaking in Tel Aviv een Ara bier gedood en een andex-e gewond. De Arabieren waren leden van een gx*cep die de rivier was ovex-gesto- ken en een Israëlische pantserwagen had beschoten. Jordaanse posten op de andex-e oever openden het vuur om de aftocht van de groep te dek ken. Drie Israëlische soldaten raakten gewond. Het incident speelde zich 10 km, ten noorden van de Allenby- bx-ug af. Na 2 uur keex-de de rust weer. Explosie in Oostduitse fabriek BERLIJN. 13-7. Het dodental als gevolg van de explosie in een elek trochemische fabriek in het Oost duitse Bitterl'cld is tot 24 gestegen. Naar het Oostduitse persbux-eau A.D.N. meldt liggen nog 83 mensen, in bet ziekenhuis. Over de oorzaak van de ontploffing, die zich in de kunsstoffenafd'eling voordeed, deelde A.D.N. niets mee. Dure diamant gestolen AMSTERDAM, 13-7. Uit de etalage van de juweliex-szaalc van d'e firma Pampus in de Kalvex-stx-aat in Am sterdam is een diamant ter waaide van ongeveer 21.000 gulden gestolen. De diefstal werd 's avonds na slui- i>:ng van de zaak ontdekt. Men heeft tot nu toe geen enkele aanwijzingen ten aanzien van de dader(s). Honden vielen schapen aan UTRECHT, 13-7. Twee honden, die aan de Gageldijk in Utrecht een bloedbad aanrichtten onder 34 scha pen, zijn ter beschikking gesteld van de kliniek voor kleine huisdie ren. De schade, die ze hebben aan gericht, blijkt groter te zijn dan men aanvankelijk aainnam. Van de 34 schapen zijn er slechts zeven zonder letsel gebleven. De overige 27 stuks waarvan er één ter plaatse over- leed, moesten in het abattoir wor den afgemaakt. Rotterdams bedrijf in moeilijkheden ROTTERDAM, 13-7. Veltenaars Havenbedrijf in Rotterdam, een stu- wa'd'oox'sbedrijf met circa zestig wexknemers, gevestigd aan de Twee de Katendrechtse haven, heeft het personeel aangezegd, dat. het bedrijf binnenkort de activiteiten zal be ëindigen. Enige vertegenwoordigers van grotere stuwadoors wai'en op het terrein van het havenbedrijf om wei-knemers in dienst te nemen, maar het ziet er naar uit, dat ex- voor de ouderen direct geen werk- gelgenheid zal zijn. Klimaatsverandering door luchtverontreiniging SCHIPHOL, 13-7. Als gevolg van de door deluchtveronli-einiging steeds troebeler wordende atmosfeer neemt dé zonnestraling die het aardopper vlak bereikt af, hetgeen weer de oor zaak kan zijn van de ever de gehele wereld geconstateerde verlaging van de temperatuur en zelfs van enige klimaatsverandering. De staffunk- tionaris voor milieuhygiëne van het openbaar lichaam Rijnmond, dr. L. A. Clarenburg, die dit bij zijn terug keer dit de Vex-enigde Staten van middag op Schiphol heeft verteld, noemde het ,een alai-merend vei-- schijnsel als het geheel juist is. Pensioenregeling of winstilelingsregeling DEN HAAG, 13-7. „Het Neder- landse bedrijfsleven dient ernstig aandacht te besteden aan de vraag of in de huidige omstandigheden een goede pensioenregeling niet belang rijker is dan een winstdelingsrege- ling". Dit zegt de heer W. Kloppenburg, - directeur Heineken's Brouwerijen Nederland N.V. te 's Hertogenbosch, in een interview in „De Nederlandse Onderneming" van deze week. De hoogte van de pensioenen is in het algemeen gerelateerd aan het loon tijdens de actieve periode. Voor de berekening van de pensioengrondslag echter worden winstuitkei'ingen en gratificaties zoals een dertiende maand gewoonlijk niet tot het loon gex-ekend. Wanneer men inkomens gaat vei-- gelijken zal dan ook vrij groot ver schil optreden tussen het inkomen in de actieve - en dat in de post-actieve periode. Geval van geestelijke onderwerping ROME, 14-7. Een rechtbank in Rome heeft d<e 46-jax-ige leraar, schrijver en filosoof Aldo Braibanti tot negen jaar gevangenisstraf, waar van twee jaar voorwaardelijk, ver oordeeld omdat hij twee jongeman nen „in een toestand van volkomen psychische en fysieke afhankelijk heid" heeft gebracht. De twee jongens, Piercaiio Tos- cano en Giovanni Sanfrattello, had den zich door 'de denkbeelden van Braibanti over gezin, moraal, huwe lijk en sexualiteit aangetrokken. Nederlands sehip in nood NEW YORK, 14-7. De Amerikaan se kustwacht heeft zondag gemeld dat zij een noodsignaal heeft opge pikt van het 393 ton- metende Ne- dex-landse koelschip „Kazan" (re derij m.s. Kazan N.V. Scheepvaart bedrijf „Gruno", Amsterdam). De kapitein, van de „Kazan" liet weten dat de bemannin het zinkende schip, dat zich voor de kust van Somalie- iand bevindt, verlaat. De Ameri kaanse kustwacht meldde voorts dat de Nedei'landse sleepboot „Jacob van Heemskei-ck" op weg is naar de „Kazan". Het is nog niet bekend hoeveel man er aan boord van het koelschip zijn. Dode en gewonden bij botsing MAASTRICHT, 13-7. Om één uur vrijdagnacht zijn op het kruispunt Keimedybrug-Heerderweg te Maas tricht twee personenauto's tegen el kaar gehotst waarbij een dode en vier gewonden vielen van wie twee ernstig. Een auto met drie inzittenden uit Heer reed vanuit de lichting Heer naar Maastricht door het rode stop licht en kwam, in aanraking met een auto die vanaf de E-9 over het kruis punt de Kennedybrug op reed. Van de auto uit Heer werden de heren Jolhay, F. Schepers (41) en J. van Engelshoven (25) zwaar gewond. De heer Schepers is later in het zieken huis overleden. Van de auto uit de richting E-9 kreeg de 28-jarige G. Derks uit Eygelshoven een shock en een beenbreuk en de 25-jarige J. Ernst uit Waubach diverse borstver wondingen. Ze zijn allen opgenomen in het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht. Nog een nagekomen foto van de jubileumviering van de camping „Interna tional" te Renesse. Burgemeester Everwijn feliciteerde mevr. Horst met het tienjarig bestaan van de camping, die het - blijkens de reacties - bijzonder goed doet. (Foto: Ziei-ikzeesche Nieuwsbode). Reddingspoging onnodig: „Vermist" jacht lag te Kats HAAMSTEDE, 13-7. Een Belgisch jacht dat donderdag bij stormweer uit Breskens was vertrokken voor een tocht buitenom naar Zierikzee en daar niet aankwam, heeft heel het reddingswezen aan het werk ge zet. Kennissen die in Zierikzee op het jacht wachtten, kregen weldra de overtuiging dat er iets mis was ge gaan in dergelijk noodweer. Ze maakten alarm en zodoende steeg in de vroege morgen weldra een Nep tune van de Kon. Marine Luchtvaart Dienst van het vliegveld Valkenbui-g op en voeren uit de haven Breskens en Burghsluis de respektievelij'k al daar op station liggende reddingbo ten „Javazee'' en „President Jan Leis" uit om te gaan zoeken. Tevens werden de manschappen van de be- reden politie op Walcheren en op Haamstede te'paai-d gezet om langs het strand te gaan uitkijken naar het jacht dat twee mannen, een vrouw en twee kinderen aan boord had bij vertrek. Vice-president Humphrey van de V.S. heeft met het oog op de ver kiezingscampagne negen man. aan gewezen die samen met hem een program voor de buitenlandse poli tiek zullen samenstellen. Vrijdag zei Humphrey dat de veranderde toe stand in de wereld een nieuw bui tenlands beleid vraagt. MIAMI BEAC, 14-7. Miss Brazilië, de 20-jarige Martha Vasconcellos, is zondag door een uit elf personen bestaande jury tot het mooiste meisje van het heelal, „Miss Univer se", gekozen. Van de vijf finalisten kreeg de vertegenwoordigster van Curasao, Anne Mai-ie Bx-aafheid, de tweede plaats. Dei-de werd miss Finland. Aan het schoonheidsconcours na men 65 meisjes deel. Weldra kwam het ver-lossende be richt binnen dat het bewuste jacht in de werkhaven van Kats was binnen gelopen om te schuilen voor het stormweer en daar veilig gemeerd lag. De schipper van het jacht had evenwel verzuimd om even naar Ziei-ikzee te telefoneren om zijn tij delijke ligplaats te melden met de bovenstaande gevolgen. Vliegtuig, reddingboten en politiemannen te paard hadden een onnodige tocht gemaakt. Geen Russische vliegers boven Nederland DEN HAAG. 13-7. Berichten in een dagblad ais zouden de lucht machten van de Navo-lamden, w.o. colt Nederland, sinds enkele malen honderden pogingen van Russische vliegers om het geallieerde lucht- i-uim te schenden hebben moeten vei-hinderen „missen alle grond van waax-heid", wat de Nederlandse luchtmacht betreft, aldus heeft de minister van defensie, W. den Toom, meègedeeld in antwoord op vragen van het Eei'ste Kamerlid mr. H. van Riel. Over andere 'landen zijn geen gegevens bekend. De moordzaak in België ROERMOND, 14-7. In het onder zoek naar de omstandigheden waar onder het in België gewoond hebben de meisje Eliza Snel om het leven is gekomen is nog geen tastbare vor dering gemaakt. Het meisje dat op 8 juli, half on der plaggen begraven, in de nabij heid van de Duitse grens in een bo9 bij Swatmen werd gevonden moet welhaast zeker vermoord zijn, naai de politie aanneemt, al heeft de pa- tholoog-atonoom dr. Zeldenrust geen concrete sporen in die richting kun nen vinden. Het stoffelijk overschot van het meisje zal dinsdagmorgen worden begraven op het r. 'k. kerkhof van Groot-Temaaien in België. De offi cier van justitie van Roermond, mr. A. Messchaert, heeft inmiddels de leiding van het onderzoek overgeno men van zijn collega mr. J. Delescen, die dit weekeinde met vakantie is gegaan. VOOR DE VROUW Vindt u ook, dat u er op foto's van vijf jaar geleden zo ouderwets uit ziet? Die jurk en dat haar, het zou gewoon niet meer kunnen! En dat is nog maar vijf jaar geleden. Plaat jes van tien. jaar oud zijn nu hele maal lachtertjes. Niet alleen door de kleding die er vreemd uitziet, het komt ook door andere make-up. de andere accessoires. Want die horen net zo goed bij de mode. En die veranderen dus net zo snel. Brillen ook. Je kunt niet begrij pen, dat je met een bril uit de jaren vijftig destijds nog hebt durven lo pen. Toen begreep je het ook niet, maar het moest wel. Omdat er niets anders te krijgen was. Brillen zijn nu belangrijker. Ze nemen in de mode een eigen iolaats in, en hoewel ze lang niet altijd door echte cou turiers worden ontworpen treffen wij toch ieder jaar herkenbare ver anderingen aan in de modellering. Vaak zijn de zonnebrillen in hun extravagantie de voorlopers van de dan wat minder uitzonderlijke maar toch evenzeer moderne kijkbrillen. Onder invloed van de grote mode van dit zomerseizoen zult u nu bij de opticien ook brilmonturen aantref fen met ronde glazen, hoewel de ovale vorm - die immers bij meer gezichten past voor correctiebril- len meer intrek is. Het vlindermodel zien wij alleen nog voor luxe gede- koreerde avondbrillenWant bij een „blote" japon draagt u natuurlijk geen sportbril. Dat combineert niet. Monturen die vrijwel overal bij te dragen zijn, worden gemaakt van doublé - nu veelal in amandelvorm - een zeer geliefd materiaal. Cellu loid monturen worden echter even zeer gevraagd, omdat zij in het mo derne kleurenpatroon kunnen mee spelen. Voor de winter worden zij onder meer gemaakt in de kleuren groen, cognac, havanna en amber. De veren de technische benaming voor de steeltjes die de bril aan het hoofd doen klijven - worden even als vorig jaar laag aan het montuur gezet. ■Een amandelvorimge bril met parelmoereffekt. Bij een avondjapon een flatteuze accessoire.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6