t Vreemde troepen weg, niet weg, toch weg uit Tsjecho-Slowakije Het nieuwe Franse kabinet Sneeuw in Transvaal Bonn publiceert nota's aan Sowjet-Unie mor Identiteit van graf schenner is bekend Marokkaanse vrouw kan niet bij haar echtgenoot blijven Piloot overmeestert revolverheld De betrekkingen tussen Rusland en Bonn De overstromingen in Pakistan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20027 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, poslbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: R.K.-toeristenkerk „De Arkin gebruik Joegoslavië en Roemenië duidelijk achter Praag PRAAG, 14-7. Uit Praag kwam zondagavond het bericht dat - op last van het opperbevel van de strijdkrachten van het Pact van Warschau - het vertrek van de buitenlandse troepen uit Tsjechoslowakije was gestaakt. Dit bericht werd later echter tegengesproken. Het vertrek van de buitenlandse troepen werd - in verband met het drukke verkeer op de weg - tot de nacht uitgesteld. BELGRADO, 14-7. In geval van een crisis tussen de vijf landen die de conferentie in Warschau deelne men en Tsjecho-Slowakije, zal de voornaamste bondgenoot van Praag Zuid-Slavië zijn, zo wordt van wel ingelichte zijde in Belgrado verno men. Men voegt daaraan toe, dat Roemenië zeer waarschijnlijk ook aan de kant van Tsjecho-Slowakije zal staan. Dat land is voornemens een verdrag van vriendschap, samen werking en wederzijdse bijstand met Praag te sluiten. Enkele dagen geleden heeft maar schalk Tito in een gesprek met Egyp tische journalisten een bedekte waar schuwing aan het adres van Moskou geuit. Hij zei teen: „Ik geloof niet dat men in Moskou zo kortzichtig zal zijn te trachten de Tsjechische bin nenlandse kwesties met geweld op te lossen". PARIJS. 13-7. De belangrijkste ministeries in Frankrijk blijven ook onder de nieuwe regeringsleider Maurice Couve de Murville in han den van personen, die al in het na de crisis van dit voorjaar gevormde overgangskabinet van Georges Pom pidou zaten. President de Gaulle hechtte zijn goedkeuring aan de lijst, die formateur Couve de Mur ville hem had. voorgelegd. 'Minister van buitenlandse zaken blijft Michel Debré. Ook Pierre Messmer (defensie), Raymond Mar- celin (binnenlandse zaken), René Ca- pitant (justitie) en Maurice Schu mann (sociale zaken) behielden hun portefeuilles. Maoisten verliezen stad HONG KONG, 13-7. Anti-maoïs ten hebben de stad Woesjau, op de grens tussen de provincies Kwanigsi en Kwangtoeng, veroverd en de be zetting van soldaten die Mao Tse Toeng trouw zijn, bijna geheel ge dood, schrijft de nationalistisch ge zinde „Hong Kong Standard" van zaterdag. Voor de slachtpartij zou den gewapende boeren uit de omge ving verantwoordelijk zijn. Trein gestrand door overstromingen NIEUW DELHI, 13-7. Nabij Jodh- poer op 400 km. ten zuidwesten van Nieuw Delhi kunnen drie treinen met 2000 reizigers hun weg niet ver volgen .als gevolg van wolkbreuken waardoor de spoorbaan en brug dekken volledig onder water staan. Militaire hefschroefvliegtuigen voe ren levensmiddelen aan voor de in zittenden van de treinen. Ook zei Tito, dat, Tsjecho-Slowa kije zijn leger heeft om partij en ar beidersklasse te verdedigen. „Zennwoorlog" PRAAG, 14-7. Iemand van radio- Praag sprak zondagavond van een „zenuwoorlog". Het is een geluk, zei hij, dal onze leiders het hoofd koel houden en dal bevriende landen als Zuid-Slavië en Roemenië en zuster partijen als die van Italië ons moreel KAAPSTAD, 13-7. Deze zomer - winter op het zuidelijk halfrond - heeft Zuid-Afrika een kleine ver rassing gebracht. Het sneeuwde voor de eerste maal sedert 1931 in de bergen in het oosten van Trams- vaal. Heel wat mensen daar hadden van hun leven mog geen sneeuw ge zien. In het algemeen kenmerkte zich -de Zuid-Afrikaanse 'herfst en de aanbrekende winter-1968 door zeer lage temperaturen, ondanks het feit, dat de zon meer dan gewoon lijk zorgde, voor stralende dagen. Pueblo "-bemanning deze maand vrij: WASHINGTON, 13-7. De demo- oratische senator Stephen Young heeft verklaard over inlichtingen te beschikken dat de bemanning van het in beslag genomen inlichtingen - schip „Pueblo" binnen een maand door Noord-Korea gal worden vrij gelaten en dat het incident daarmee gesloten zal zijn. Young is lid. van de senaatscom missie voor de strijdkrachten. steunen. De wil om baas in eigen huis te zijn is naar zijn mening geen ver raad aan de zaak van het socialisme. De commentator sprak er zijn teleur stelling over uit dat de Vijf van War schau niet zijn ingegaan op het Tsje chische aanbod tot bilateraal over leg, dat naar zijn overtuiging de ge moederen wel tot bedaren had ge bracht. De „Prawda", het orgaan van de Slowaakse communistische partij, schreef zondag dat men de gebeur tenissen in Tsjecho-Slowakije op geen enkele wijze kan vergelijken met de toestand die in 1956 in Hon garije bestond. De communistische partij van Tsjecho-Slowakije, aldus het blad. speelt bij het vernieuwings proces in ons land een veel grotere rol dan de Hongaarse partij vlak voorde opstand in Boedapest speelde. Rooipremie voor verouderde boomgaarden DEN HAAG, 13-7. Het bestuur van de stichting Ontwilkkelings- en Sa neringsfonds voor de Landbouw heeft een rooipremie vastgesteld voor appel- en pereboomgaarden, die vóór 1950 zijn. geplant. Het is cje bedoeling met het rooien van ver ouderde boomgaarden de produklie van slechte kwaliteit fruit te ver minderen. De premie bedraagt f 15 per hoog- of halfstam en f 7,50 per struik met een maximum van f 1500 per ha. De premieregeling geld't voor 3 jaar. Twee zeilers gered DOVER, 14-7. De 500 ton metende kustvaarder „Prinses Irene" uti Gro ningen 'heeft zondag in het Engelse Kanaal twee zeilers met 'boot en al aan boord gehesen. Zij hadden een gebroken mast. Voor de zuidoost kust van Engeland is het scheepje weer te water gelaten. Het is door een gewaarschuwde motorboot naar Dover gesleept. De kustvaarder heeft de i-eis naar Casablanca voort gezet. Om de titel Naald prinses GENNEP, 14-7. In het Kurhaus te Baden-Baden is mevr. I. d'e Haan uit Milsbeek bij Gennep tweede ge worden in de strijd om de titel „Naaldprinses van Europa". Mevr. C. van Bergen uiit Gennep werd -tiende. Mevr. de Haan kreeg een reis naar Rio de Janeiro aangeboden alsmede een bedrag van 1500 mark. Bij deze competitie van eigen mo- deontwerpen waaraan 59 dames uit zes Europese landen deelnamen werd een Deense, mevr. Waltraut Ras mussen de eerste. Zij ontving een personenauto. DUALfTY Fll Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 BONN, 13-7. De Weslduitse rege ring heeft vrijdag de diplomatieke dota's gepubliceerd die zij de afge lopen twee jaar aan de Sowjet- Unie heeft gezonden met betrekking- tot het sluiten van een verdrag over het afzien van gebruik van geweld. Eindelijk een spoor HASSELT, 13-7. De internationale graf schenner blijkt de 47-jarige, in Utrecht geboren en in Hasselt wo nende Hans van H. te zijn. Dit is bekend geworden na een jacht, die de Belgische opsporingsbrigade op hem maakte en die geen resultaat had. Wel zal het volgens de B.O.B. nog slechts een kwestie van tijd zijn eer de man wordt gegrepen. Driemaal is scheepsrecht NIJMEGEN, 13-7. Een Marokkaanse arbeider in Nijmegen heeft eindelijk zijn zin gekregen; door bemiddeling van de politie kan zijn 25-jarige echtgenote hem geen gezelschap meer houden. De Marokkaan, die dank zij een Nederlandse werkvergunning de kost verdiende bij een wegenbouwbedrijf in Nijmegen, kreeg enige tijd gele den gezelschap van zijn Marokkaanse, echtgenote. Ofschoon ze nie.t in het bezit was van een verblijfsvergun ning, nam ze haar intrek in zijn pen sion en deelde er de lakens uit. De man kreeg er al gauw genoeg van. Hij bracht een gedeelte van zijn spaargeld naar de politie en verzocht dringend om de terugreis van zijn vrouw te willen regelen. Dal gebeurde. De vrouw werd op Schiphol in een vliegtuig gezet, maar stapte in Brussel uit en keerde spoorslags terug naar Nijmegen, om daar luidruchtig orde op zaken te stellen. De Marokkaan verdroeg het een iveek. Toen leverde hij opnieuw een gedeelte van zijn spaargeld bij de politie af met het dringende verzoek om zijn vrouw met de meeste spoed naar haar moeder te sturen. De po litie beloofde dat aan deze wens zou worden voldaan. De vrouw verdween wederom naar Schiphol en de Ma rokkaan zwaaide haar na. Vervol gens ging hij opgelucht zijn bevrij dingsfeest vieren. Toen hij 's avonds met een zwaar hoofd en een blij ge moed thuis kwam, werd hij daar op gewacht door zijn echtgenote, die hem zeer degelijk de mantel uit veegde en hem tegelijk meedeelde hoe de zaken voortaan in het gezin netje werden geregeld. Het duurde nog een week. De wanhoop nabij stapte de Marokkaan voor de derde maal naar het politie bureau, gaf zijn laatste spaargeld aan de chef van dienst en bezwoer dat voor zijn vrouw nu een vlieg tuig moest worden uitgezocht, dat zonder enige tussenlanding van Am sterdam naar Marokko zou vliegen. Hij ging naar huis om een begin te maken met het pakken van de kof fers. Toen de vrouw dat zag en zich realiseerde dat er opnieuw een reis naar Schiphol was voorbereid, was haar reactie niet mis. Ze greep een pan vet van het vuur en keerde die over het hoofd van haar echtgenoot om. De Marokkaan ligt nu in het ziekenhuis. Er moest operatief inge grepen worden, doch hij verkeert niet in levensgevaar. Hem is door de chef van dienst ter geruststelling meegedeeld, dat hij voorlopig geen bezoek van zijn vrouw heeft te vre zen, aangezien ze in de cel blijft tot een absoluut solide dienstregeling voor haar terugreis is gevonden. Alle grensposten zijn gewaar schuwd, terwijl ook alle opsporings centrales in -Nederland, België en Duitsland is verzocht naar hem uit te kijken. De opzienbarende ontdekking werd gedaan, nadat van verschillen de kanten belangrijke tips waren binnengekomen en de politie zelfs een aantal viltstiften, die door de man werden gebruikt, in handen waren gespeeld. Deze viltstiften werden naar een gerechtelijk labo ratorium gestuurd, om te worden vergeleken met het materiaal dat de laatste twee jaar op tientallen kerkhoven werd gebruikt. De opsporingsbrigade van Hasselt heeft een, huiszoeking verricht in de woning van Hans van H. Daarbij kwamen enkele vreemde zaken aan het licht. Zo bleek de man in zijn huis een complete tempel te hebben ingericht. Ook werd een groot aan-v tal vreemdsoortige religieuze boe ken gevonden. ATLANTA (G.A.), 13-7. De piloot van een Convair-880-straalvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaart maatschappij Delta Airlines heeft een poging tot het kapen van zijn vliegtuig voorkomen door de revol ver uit de hand van de man te wrin gen die hem tot een koers naar Cuba had gedwongen. Het vliegtuig was met 48 passa giers en zes bemanningsleden van Baltimore onderweg naar Houston, toen de man met. de revolver optrad. Nog geen uur later slaagde de piloot er in, hem te overmeesteren. Dat gebeurde even ten zuiden van Tal lahassee in Florida. Het vliegtuig landt nu in Miami. Eerder op de dag werd de piloot van. een Cessna- 210, een particulier vliegtuigje, van Key West gedwongen naar Florida te vliegen. Medicinale lelietjes Een ongewone oogst vindt elk jaar weer in de eerste zomerweken in het westen van de Duitse Bondsre publiek plaats. In de uitgestrekte bossen tussen Keulen en Aken groei en de meeste lelietjes van dalen, en reeds in langvervlogen tijden had deze welriekende bosplant als ge neesmiddel een zeer goede naam. Uit de gedroogde en gemalen bla deren van deze plant wordt het .me disch zeer werkzame convallatoxine als basis voor middelen tegen hart kwalen en storingen in de bloeds omloop gewonnen. Zo begint spoe dig na de bloeitijd het verzamelen van de bladeren, waaraan oud en jong deelnemenWant voor honderd kilogram verse bladeren - door een vlijtige verzamelaar in een dag te vergaren betalen de inleverings centra 45 gulden. Vandaar dat de beste vindplaatsen al sinds mensen heugenis een familiegeheim zijn. Afgesproken was om de contacten over deze kwestie vertrouwelijk te houden, maar de bondsregering acht zich hieraan niet meer gebonden, nu de Sowjet-regering donderdag een memorandum van 12 oktober vorig jaar aan Bonn heeft gepubliceerd. De Westduitse minister van bui tenlandse zaken. Willy Brandt, zei op een persconferentie dat de co nventen een duidelijk beeld geven van het streven van; Bonn naar het scheppen van een nieuwe verhou ding, gebaseerd op wederzijds ver trouwen. met de Oost-Europese landen en speciaal met de Sowjet- Unie. Hij betreurde het dat de Rus sen in hun jongste memorandum van 5 juli in plaats van een rustige en zakelijke benadering van de pro blemen, ongegronde aanvallen op de bondsrepubliek hadden gedaan en zelfs voor zichzelf het recht had den opgeëist ook na het sluiten van een desbetreffende overeenkomst eenzijdig geweld te gebruiken. Onweersbui hield treinverkeer op UTRECHT. 14-7. Zondagmiddag heeft als gevolg van een zware on weersbui de trein Alkmaar-Den Hel der die om 16.39 in Den Helder had moeten aankomen, een vertraging opgelopen van 41 minuten. De trein zelf had te kampen met waterover last, maar bovendien traden in ver schillende seinen storingen op. Het heeft tot ongeveer zeven uur ge duurd voordat alle moeilijkheden war.en opgelost. Tot dat tijdstip lie pen ook vele na deze trein komende treinen tussen Alkmaar en Den Hel der lichte vertraging op. Oude negerslaaf overleden NEWARK (N.J.). Een oude negerslaag Hardman H. Brown is vrijdag in Newark op 124- jarige leeftijd overleden. Vol gens een van zijn kleinzonen was hij in 1S44 te Foules in Louisiana op een katoenplan tage geboren. Zijn vrouw was in 1952 in de ouderdom van 94 jaar overleden. De oude slaaf, die 14 kinderen heeft gehad, laat twee dochters van S3 en 94 jaar achter, 44 klein kinderen, 37 achterkleinkin deren, 26 achter achterklein kinderen en 10 achterachter- achterkleinkinderen. BONN, 14-7. Westduitslands minis ter van buitenlandse zaken Brandt heeft in een gesprek met het blad „Welt am Scnntag" gezegd dat het dwaasheid zou zijn de pogingen op te geven om met de Sowjet-Unie en haar bondgenoten tot een vergelijk te komen. Hij verschilt daarin van mening met de Westduitse minister van de fensie Schroder, die d'e kans op ont spanning tussen oost en west denk beeldig acht. De Sowjet-Unie en de Bondsrepu bliek hebben vorige week memoran da gepubliceerd over Bonns aanbod aan de Sowjet-Unie tot uitwisseling van verklaringen van non-agressie. De dialoog, die twee jaar geleden al begonnen is, toont de laatste tijd een strengere Russische houding jegens de Bondsrepubliek. Brandt zei, dat Moskou een reeks onaanvaardbare voorwaarden heeft gesteld, zoals er kenning van Oostduitstand als soe vereine staat, het laten varen van de aanspraken op West-Berlijn, erken ning van de bestaande grenzen in DACCA, 12-7. Het dodental ten gevolge van de overstromingen in Oost-Pakistan is volgens onofficiële berichten tot 90 gestegen. Vijftien van de 17 districten van Oost-Pakistan zijn door de zware moessonregens, (tie d'e overstromin gen hebben veroorzaakt, getroffen. Duizenden mensen zijn uit hun hui zen verdreven en een groot deel van de jute- en rijstoogst is verloren ge gaan. De regering overweegt voedsel- droppings in afgelegen gebieden te laten verrichten. Tijdhom in Belgrado BELGRADO, 14-7. De tijdbom die zaterdagavond in een bioscoop in Belgrado ontplofte, .heeft 34 mensen verwond, zo is officieel meegedeeld. Van zes 'gewonden is de toestand ernstig, van drie kritiek. Het ergst getroffen is de vrouw onder wier stoel de helse machine was geplaatst. Haar 'beide benen moesten wordien afgezet. Waldeck Rochet, de secretaris generaal van de Franse communis tische partij die zondag in Moskou is aangekomen, gaat over enkele dagen naar Praag om, naar men meent te weten, te bemiddelen tussen de com munistische partijen van de Sowjet- Unie en Tsjechoslowakije. Europa, geen toegang tot kernwa pens en het als ongeldig erkennen van het akkoord van München van 1938, waarbij sudetenland bij Nazi- Duitsland kwam. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Zwakheden liet zodra wij schaden ons Koel weer Verwachting tot dinsdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien; ovei'wegend matige wind tussen zuid west en noordwest; koel weer. 16 juli. Zon op 4.39, onder 20.52. Maan op 23.30, onder 12.22. Laatste kwartier: 17 juli te 10.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 16 juli 7.40 v.m. 19.47 n.m. BROUWERSHAVEN 16 juli 7.24 v.m. 19.45 n.m. Doodtij: 19 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 15-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het afgelopen weekeinde bevond zich onstabiele lucht boven ons land. Er vielen op vele plaatsen buien, die plaatselijk van onweer vergezeld gingen. De grootste hoeveelheid neerslag werd uit het noordoosten van het land ge meld. Zo viel op het vliegveld Eelde van vrijdagavond tot maandagoch tend 36 mm. regen. D'e onstabiele lucht stroomde naar ons land rond een depressie die zaterdag, nabij Ierland lag en maandag boven de Noordzee was aangekomen. Dinsdag zal dit lagedrukgebied zich nabij Denemarken bevinden, waarbij de aanvoer van onstabiele en geleide lijk nog iets koelere lucht voort- - duurt, bij overwegend westelijke winden, in het huidige weertype komt dan ook maar weinig verande ring. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1