CHAOS DOOR STORM LANGS DE ZEEUWSE STRANDEN DADDY'S ACT 5 Weer stijgende auto-verkoop De hongersnood in Biafra Indiër offerde vijfjarig zoontje De mogelijkheden tot loonsverhoging in 1969 Moskou en Bonn botert niet Honderd gewonden door orkaan in Baden-Wiirttemberg Storm met overstromingen in Europa De hulp voor Biafra Het ontslag van oudere werknemers Hartklep van varken in mens Ontploffing bij schoonmaken van tanker ZIERIKZEESCHE»™ NIEUWSBODE Vrijdag 12 juli 1968 124sle jaargang Nr. 20026 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Mosself eest slaagde ondanks storm Zomer met windkracht 9 Twee Duitse schepen gezonken op de Ooslerschelde DEN HAAG, 11-7. In vijf kwartier tijd zijn donderdagmiddag bij de Haagse politie en brandweer veertig meldingen binnengekomen over om gewaaide bomen, losgeslagen ramen, afgerukte antennes en windwijzers een en ander het gevolg van de storm die over het land raasde. Aan het Scheveningse strand moesten de daken van een aantal strand tenten het ontgelden, terwijl vele andere tenten nog gevaar liepen. Ook pclitieposthuizen meesten het ontgelden. Eén ervan ten noorden van de Scheveningse boulevard, moest worden ontruimd. De noordwester storm met wind kracht 8 en uitschieters van' wind kracht 9, in combinatie met spring tij, heeft grote schade aangericht aan de strandhuisjes op de Zeeuwse stranden. Op de stranden van Koudekerke en vooral van Zoutelande werden honderden huisjes weggespoeld of kapotgeslagen. Er wordt zelfs ge schat dat er in deze plaatsen 60 tot 70 procent van de strandhuisjes be schadigd is. Vele kampeerders heb ben in allerijl de campings achter de duinen verlaten. De camping bij Dis hoek op Walcheren is bijna geheel ontruimd, omdat de meeste tenten door de storm wegwaaiden. Op de Oosterschclde is het Duitse motorschip „Anglia" op een zand bank gelopen en gezonken. Alle op varenden kenden worden gered. Na bij Stavenisse is het ongeveer 900 ton metende Duitse schip „Dctmar", dat met kunstmest geladen is, op de Oos- terschelde gezonken. Alle opvaren den konden ook hier worden geredf De sleepboot „Walrus" heeft de geredden in Wemeldinge aan wal ge zet. Ze zijn later ondergebracht in een hotel te Hansweert. Het ber gingsbedrijf Van der Tak uit Rotter dam heeft pogingen gedaan om de schepen vlot te trekken. Ravage aan werkhaven In de in aanleg zijnde werkhaven voor de deltawerken nabij Wisse- kerke op Noord-Beveland, is door de woeste golven een grote ravage ont staan. Een zandzuiger van de firma Van Oisterwijk is niet gezonken, zo als men aanvankelijk dacht, maar is Advertentie 5; Zaterdag a.s. J Graanbeurs - Zit s Kaarten vanaf 19.00 uur aan de n s zaal verkrijgbaar. AMSTERDAM, 11-7. De personen- autoverlkoop in Nederland is in het afgelopen eerste halfjaar weer ge stegen, aldus een mededeling van de R.A.I. Volgens de 'kenteken-registra tie van de R.A.I. werden dit jaar tot en met juni 194.261 personen- en combinatie-auto's verkocht tegen 151.952 in dezelfde periode van 1967. Deze hernieuwde groei van de personenautoverkoop volgt op een periode van drie jaar, waarin de verkoop na correctie van het zg. „Vondeling-effect" - vrijwel con stant is gebleven. WASHINGTON. 11-7. President Johnson heeft er bij alle bij de bur geroorlog liin Nigeria betrokken par tijen op aangedrongen voedsetzen- dingen voor de hongerende bevol king van Biafra door te laten. „Het Amerikaanse volk ziet met toene mende smart en afgrijzen het ver schrikkelijke verlies van mensenle vens en het lijden in Nigeria", zo zei de president in een donderdag uit gegeven verklaring. Volgens de Amerikaanse functio narissen is de oproep voornamelijk gericht tot cle Biafraanse autoriteiten die de aanvoer van internationale hulpgoederen via door de federalen bezette -gebieden hebben geweigerd. BOMBAY. 11-7. Een 28-jarige In dische ambtenaar is donderdag tot levenslange gevangenisstraf veroor deeld omdat hij zijn vijfjarig zoontje aan de Hindoe-god Siddja Baba had geofferd. tegen de dijk gesmeten. Persoonlijke ongelukken deden zich hierbij niet voor. De schade aan deze werkhaven, die aangelegd wordt voor de bouw van de Oosterscheldedam, kan nog niet worden vastgesteld. Zecuwsch-Vlaaudereii BRESKENS, 11-7. Ook langs de west-Zeeuwsch-Vlaamse kust is veel schade aangericht aan de vele strand cabines, die door het hoog opzwe pende water werden losgerukt en weggespoeld. Vele mensen zijn hun bezittingen verloren. Op de campings is veel schade aangericht aan tenten, die omver ge waaid zijn. Van de in de haven te Breskens liggende jachten zijn de masten afgebroken als luciferhoutjes. Op het strand te Nieuwvliet is het onderste gedeelte van een lijk aan gespoeld, dat zover in slaat van ont binding was, dat het niet meer te identificeren is. Veel campinggastcn zijn vertrok ken in verband met schade en ook door de vele regenval. Recreatietent vernield HILVERSUM, 11-7. Donderdag middag te vijf uur is de grote re creatietent van Jeugland, op de heide bij Hilversum, bij zware rukwinden volledig vernield. Ook de houten toi letten, alsmede enige kleine tenten, werden door de wind gegrepen. De schade wordt tot nu toe geschat op f 10.000,—. Aan de door de kinderen gebouwde schepen werd weinig of geen schade aangericht. Deze schepen waren een onderdeel van het jeugdkamp. Per soonlijke ongelukken deden zich ge lukkig niet voor, daar de kinderen reeds naar huis waren. Manschap pen van het marine-opleidingskamp in Loosdrecth hebben assistentie ver leend. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DEN HAAG, 11-7. Het verbond van Nederlandse Ondernemingen is het niet eens met de recente uitla tingen van het N.V.V. over mogelijk heden tot loonsverhoging in 1969. Toen de regering onlangs in haar „loonnota" maatregelen voor het vol gende jaar aankondigde, waren de centrale organisaties van werkgevers en werknemers het erover eens dat pas in het najaar voldoende inzicht in de feitelijke sociaal-economische ontwikkeling van dit jaar kon be staan om te bepalen wat in 1969 wel of niet mogelijk zal zijn, aldus het bestuur van het V.N.O. Het bestuur acht de interpretatie die het N.V.V. geeft aan het cijfer van de industriële produktie voor het eerste kwartaal van 1968 onjuist. Bovendien wjordt naar het ooi-deel van het bestuur in de gegeven be schouwing geheel voorbij gegaan aan de ontwikkeling in andere sectoren Kardinaal Alfrink naar Tanzania UTRECHT. 11-7. Kardinaal Al- frink is naar Tanzania vertrokken, om op uitnodiging van de bisschop pen deel te nemen aan het eeuw feest van het intreden van het Chris tendom in dat land in 1868. Tanzania telt ruim twee miljoen katholieken op een bevolking van elf miljoen. Er werken in Tanzania bijna 230 Nederlandse priesters. Nederlands jongetje vermist in Frankrijk PERIGUEX, 11-7. Al negen dagen lang worden nasporingen verricht naar het 9-jarige zoontje Nicolaas van ir. N. P. H. J. Roorda van Ey- singa uit Delft, dat met zijn ouders en zusjes kampeerde in Cenac. aan de rivier de Dordogne. Het kind speelde met twee zusjes op een eilandje in de Dordogne en werd eerst tegen de avond vermist. Dreggen door politie en brandweer in de rivier leverde geen resultaat op. AI teveel met zilver in de weer UTRECHT, 11-7. Een niet straf baar maar wel opvallend feit, name lijk het inwisselen van tienduizen den Duitse marken tegen losse zil veren guldens, -heeft geleid tot de aanhouding van. een Oostenrijker en drie Duitsers, die In Duitsland ge zocht worden wegens inbraken en autodiefstallen. De Utrechtse politie werd een paar dagen geleden gewaarschuwd door twee taxichauffeurs, die het verdacht vonden dat zij steeds voor dezelfde Duitsers allerlei banken en postkantoren in Utrecht en omge ving moeten afrijden om daar brief jes van duizend mark in te wisselen voor harde zilveren guldens. De be dragen liepen in de tienduizenden, maar de chauffeurs kregen voor hun gesjouw met jute en linnen zakken met elk 500 guldens, maar een paar gulden fooi. De „opdrachtgevers" hadden zidh tegenover de chauf feurs laten ontvallen, dat zij thuis wel 30 procent „winst" maakten als zij de munten, waarvan het daarin verwerkte zilver meer waard is dan een gulden, smolten. van het bedrijfsleven. In de N.V.V.- publikatie wordt het totaalbeeld daardoor aanmerkelijk gunstiger voorgesteld dan het in werkelijkheid is en worden verwachtingen gewekt die wellicht niet'vervuld zullen kun nen worden. Het V.N.O.-bestuur handhaaft dan ook ten volle zijn standpunt dat over de mogelijkheden van 1969 pas in het najaar op een verantwoorde manier kan worden gediscussieerd. MOSKOU. 11-7. De Sowjet-Unie heeft donderdag het voorstel van west-Duitstand om verklaringen uit te wisselen waarin het gebruik van geweld wordt afgekeurd van de hand gewezen. In een artikel in het officiële Russische Mad Izwestia be schuldigt het Kremlin de regering in Bonn ervan dat deze met dit voor stel poogt een rookgordijn te leggen voor 'haar „wraakzuchtige en milita ristische politiek". NIJMEGEN. Nijmegen bereidt zich voor op de komende vierdaagse. Op de bovenste foto het kamp Heumensoord waar de meelopende militairen een onderdak zullen vinden. Onder de mobiele badinstallatie (uit 1922) in dit kamp PFORZHEIM, 11-7. In de streek Pforzheim, in de Westduitse deel staat Baden-Wiirttemberg, zijn hon derd mensen gewond geraakt door een orkaan. Zij moesten in hel ziekenhuis op genomen worden. Vele daken zijn weggerukt en een groot aantal ge parkeerde auto's is vernield of ern stig beschadigd. .De gemeenten Iltersbach en Otten- hausen, bij Pforzheim, alsook de plaats Neubaerental zijn door ont wortelde bomen en door het uitval len van de elektrische stroom voorlo pig van de buitenwereld afgesneden. In Neubaerental zijn 114 huizen beschadigd, waaronder 50 ernstig. In DEN HAAG, 11-7. Een zware storm heeft donderdag in verscheidene lan den van Europa aanzienlijke schade aangericht. In zuidwest-Duitsland kwam een echtpaar om het leven toen de wind het dak van hun huis blies. Meer dan driehonderd mensen liepen ver wondingen op. Volgens voorlopige schattingen bedraagt de schade ruim honderd miljoen mark. Ontwortelde bomen blokkeerden de wegen en vele inwoners van dorpen in dit gebied zijn dakloos geworden. Alleen al in Pforzheim, in het Zwarte Woud, lie pen ongeveer duizend woningen aan zienlijke stormschade op. Ontwortehle boom stagneerde treinverkeer UTRECHT. 11-7. Hel treinverkeer tussen Leeuwarden en Hardegarijp (op de lijn Leeuwarden-Groningen) is donderdagavond van half zeven tot acht uur gestremd geweest. De oorzaak was een zware eikeboom die als gevolg van de storm was ont worteld en op de spoorlijn terecht kwam. De Nederlandse spoorwegen heeft enige 'tijd bussen ingelegd om de reizigers tussen Leeuwarden en Hardegarijp te kunnen vervoeren. Ook vrouwen in het Portugese leger LISSABON, 11-7. Krachtens een donderdag in Lissabon gepubliceerde wet kunnen ook Portugese vrouwen zich nu aanmelden voor militaire dienst. De periode waarover dienst plicht moet worden vervuld, is ver hoogd tot max'imaal vier jaar, waar van twee jaar overzee. Tot dusver was dat anderhalf jaar met de moge lijkheid van twee jaar dienst overzee (in Angola, Mozambique en Guinea bevechten momenteel ruim 120.000 Portugese militairen Afrikaanse guerrillastrijders). In Engeland verloren zes mensen het leven bij door zware regenval veroorzaakte overstromingen. Hon derden moesten hun woningen ver laten. Militairen, hefschroefvliegtui- gen en amfibievaartuigen verleenden hulp aan geïsoleerde gezinnen. De reddingsacties werden door de zware storm verhinderd. In Bristol verdron ken drie mensen toen hun auto door het water van een gezwollen rivier werd meegesleurd. Iiidentiteit vastgesteld van gevonden meisje SWALMEN, 11-7. De identiteit van het dode meisje in de bossen van Boukoul bij S walmen staat sinds donderdagmiddag definitief vast. Het is inderdaad het 16-jarige Ne derlandse meisje Lila Snel, dat in het Belgische Klein-Ternaayen ten zui den van Maastricht woonde, en se dert 28 oktober van het vorige jaar werd vermist. Haar lichaam werd maandagmiddag jongstleden gevon den in een greppel van een bos te Boukoul, op honderd meter afstand van de Nederlands-Duitse grens. DEN HAAG, 11-7. Op de confe rentie van de Westeuropese Unie, die begin van deze week in Bonn is gehouden, heeft de Nederlandse staatssecretaris van buitenlandse za ken, II. J. de Koster, vrijblijvend de gedachte geopperd de bevolking van Nigeria - w.o. ook het deel dat zich onder de naam Biafra heeft afge scheiden - humanitaire hulp te ver lenen in het kader van het voedsel hulpprogramma. Deze suggestie zal wellicht via de gebruikelijke diplomatieke kanalen worden besproken, aldus is in Den Haag vernomen. Zolang een mens nog kan t t lachen is hij niet arm. Iets hogere temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige regen of een buL Zwak ke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Iets hogere temperatu ren. 13 juli. Zon op 4.35, onder 20.55. Maan op 23.00, onder 8.29. 14 juli. Zon op 4.37, onder 20.54. Maan op 23.11, onder 9.50. 15 juli. Zon op 4.38. onder 20.53. Maan op 23.20, onder 11.07. Laatste kwartier: 17 juli te 10.11. HOOGWATERSTANDEN 13 juli 14 juli 15 juli 5.39 v.m. 6.20 v.m. 7.00 v.m. Wurmberg zijn nood-onderkomens ingericht voor daklozen. In de gemeente Ottenhausen eis te de wervelstorm twee mensenle vens. Een 59-jarige man en zijn vrouw .kwamen om het leven toen de storm de bovenste verdieping van hun huis vernielde. DEN HAAG, 11-7. De nieuwe be paling volgens welke de termijn van opzegging door de werkgever ten minste zoveel weken moet bedragen als de dienstbetrekking, na meer derjarigheid van de werknemer, ge hele jaren heeft geduurd, met een maximum van 13 weken, zal 15 juli in werking treden, aldus deelt het ministerie van. justitie mee. Door de wetswijziging, die bin nenkort van kracht wordt, zal deze termijn moeten worden verlengd met een week voor elk vol jaar dat de werknemer na het bereiken van de leeftijd van 45 jaar bij d,e werk gever in dienst is geweest. Ook deze verlenging heeft weer een maximum van 13 weken. KAAPSTAD. 12-7. Professor Chris Barnard heeft een hartklep van een varken op een niet-blanke man, de heer M. W. M. Cloete, d'ie vader is van vijf kinderen, overgeplant. De operatie werd verricht in het ziekenhuis „Groole Schuur" en is de eerste in haar soort in Zuid-Afrika. De toestand van de patiënt is „be vredigend". 17.53 n.m. 18.33 n.m. 19.10 n.m. 17.41 n.m. 18.25 n.m. 19.07 n.m. BROUWERSHAVEN 13 juli 5.14 v.m. 14 juli 5.57 v.m. 15 juli 6.41 v.m. Springtij: 12 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 12-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een storm'depressie. die zich donderdag in noordoostelijke rich ting langs onze kust naar Denemar ken verplaatste, trekt nu over de Oostzee naar het oosten weg. De de pressie heeft koele oceaanlucht naar het Europese vasteland doen stro men. Het binnendringen van deze lucht, waarvan de voorste begren zing donderdagavond noord-Italië en de Balkan had bereikt, ging gepaard met regen en onweer. Achter de de pressie veroorzaakte een zwakke rug van hoge luchtdruk, die over Frank rijk naar het oosten trekt ook in onze omgeving voor opklaringen. Het komende etmaal zullen nieuwe oceaanstoringen het weer in onze omgeving beïnvloeden. Er wordt voor zaterdag daarom veel bewol king verwacht, waaruit plaatselijk wat regen of een bui kan vallen. De winiden draaien naar zuidelijke rich tingen. Studenl verdronk door kramp DELFT, 11-7. Een medisch onder zoek heeft uitgewezen, dat de 22- jarige medische student E. Akuffo uit Ghana, die de vorige week tij dens een zwempartij in de OostsLn- gel in Delft verdronk, in het water door kramp werd bevangen. Zijn hulpgeroep werd door zijn vrienden niet begrepen, zij dachten aan een •grap. Toen hij echter onder water verdween en niet meer boven kwam, gingen zij naar hem duiken. Het lijk kon pas na enige tijd dreggen wor den opgehaald. ROTTERDAM, 12-7. Een onplof- fing aan boord van het Panamese schip „Agua Clara" (35.890 dwt.), liggende bij de „Tankercleaning" N.V. aan de Nieuwe Maas te Schie dam, heeft vermoedelijk het leven gekost van enkele personeelsleden van deze N.V., belast met het ont gassen van dit tankschip. Voor zo ver nu bekend zijn elf personen min of meer ernstig gewond en worden er nog zes vermist. De explosie vond plaats vanoch tend om veertien minuten over vijf. Een werkploeg, die juist een half uur had geschaft, was bezig de werk zaamheden te hervatten, toen de ex plosie gebeurde. Een ooggetuige zei: „Hel was even stil ;toen hoorden we een ontzettend geschreeuw". Enkele mensen zijn overboord gesprongen of geslingerd en door sleepboten op gepikt. Ambulance-auto's, maar ook par ticuliere wagens brachten gewonden naar ziekenhuizen in Schiedam, Rot terdam en Vlaardingen. Record aantal deelnemers Nijmeegse Vierdaagse NIJMEGEN. 11-7. Dinsdag 16 juli zal voor de Nijmeegse vierdaagse een record aantal deelnemers van start gaan. Donderdag waren bij het orga nisatiecomité reeds 16.476 aanmel dingen binnengekomen en er zijn zeker nog 200 inschrijvingen, onder meer uit de Ned. Antillen, onderweg. Het Nederlandse contingent is het grootst: 9.700 wandelaars. In tegen stelling tot andere jaren doen nu meer burgers dan militairen mee. Er zijn in totaal 19 landen vertegen woordigd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1