Kapen en vuren aan de Schouwse Westhoekkust Man poogde zijn vrouw dood te schieten Land- en tuinbouw beheerst door de E.E.G. Fa. W. Gilijamse Fusie tussen Verlome en N.D.S.M. een feit Franse premier Pompidou wordt vervangen door Couve de Murville ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 juli 1968 Nr. 2002S Lichttoren kwam in 1840 (H). Bij deze vuurboeten stond het zg. kaapmanshuisje waarin de stoker overnachtte en vlak daarnaast stond het kolenhok. .Ongeveer oktober be- igon men met de vuren te laten bran den doch in 1774 werd al op 27 sep tember begonnen. Over de prijs der kolen zijn enkele aantekeningen bekend. In 1775 sloeg Zierikzee 375 schalen kolen in a 33 stuivers per schaal. Ze werden te Veere gekocht en te Burghsluis aan gevoerd. In 1778 kocht de stad 350 schalen kolen a 39 stuivers. In '1784 woei een Ider vuurboeten om wat in 1786 nog eens 'gebeurde. Ze werden echter onmiddellijk herbouwd. In 1790 dreigde de noord-oostelijke vuurboet door het afnemen van het strand in te storten waarop de stads- fabriek van Zierikzee een plan voor een. verplaatsbare maakte. Het on derhoud kostte in 1789 aan Zierikzee i" 1343.20. In 1797 beproefde men de vuren op 'de boeten door reverbères (lantarens met spiegels) te vervan gen en gaf daarvan kennis in de kranten. In 1799 werd het kaap manshuisje door gelegerde militai ren gebruikt. In 1802 begon men weer de vuren te stoken en in 1804 werden de vuurboeten overgedragen aan het Departementaal Bestuur van Zeeland. Zolang het behoorlijk onderhoud en het stoken der vuren een voor werp van zorg was van de stedelij ke regering van Zierikzee werd door dat bestuur nog al eens een inspec tietocht naar de vuurboeten ge maakt, wat geen onaangenaam duin- reisje was. Tegelijk werden dan ook zo nodig de rietschuttingen bij die stook plaatsen bezichtigd. Ze waren onge- De rode bessenpluk veer 5 voet hoog en dienden om het stuivende zand tegen te houden. Tot en met de winter van 1839 op 1840 behielp het Rijk zich met deze vuurhaarden, welke gebrekkige in richting in maart 1840 vervangen werd door een kustlichttoren met draaiend licht, waarvan op 7 sep tember 1837 door de vice-admiraal A. C. Twent de eerste steen werd gelegd. Destijds deed' ihet gerucht hier de ronde dat men de ontwor pen lichttoren als nationaal gedenk teken ter ere van de heldhaftige Van Speijk niet te Egmond zou zetten doch op Schouwen. Maar daartoe j:s het niet gekomen. Voor het laatst In de nacht van 24 op 25 maart brandden de kolenvuren aan Schou- wens westkust voor het laatst daar in de avond van 25 maart 1840 het draaiend kustlicht ontstoken werd. Volgens een beschrijving van de toren, voorkomende in de Zeeuwse Volksalmanak van 1840 was de toren 46.90 meter 'hoog boven de- begane grond en 52 meter boven volzee. De middellijk aan de voet was 12.20 meter, van boven 5.55 meter en op het plat 6.90 meter. Een hardstenen trap van 190 treden op bekwame af standen door zes lichtnissen ver helderd en van rustplaatsen bij het beklimmen voorzien, voert naar de top, waar zioh de grote lantaarn bevindt die aan de voet 3.20 meter door9nede heeft. On'der die lantaarn, is het vertrek voor de lichtwachters. „Wij noemen dit schilderen met de bijl" APELDOORN, 16-7. Op de hoge Veluwe moeten meer dan een miljoen vliegdennen verdwijnen. Een groot deel van ons grootste nationale park, dat meer dan 5400 hectare meet, dreigt vol te groeien met dennen. De directeur van het park, ir. H. van Medenach de Rooy, schat het bedreigde oppervlak op ruim 1200 hectare. Toen de familie Kröller Müller 60 jaar geleden zich bij de Harskamp vestigde en perceel na perceel wist aan te kopen, kenmerkte de Hoge Veluwe zich als een letterlijk woest en verlaten landschap met eindeloze zandverstuivingen, grasvlakten en heidevelden. Grote delen van dit oorspronkelijk Veluwse landschap zjjn de laatste 220 jaar met vlieg dennen dichtgegroeid. „Men kan hier inderdaad door de bomen het bes niet meer zien", aldus ir. Van Medenbach, die begonnen is het Otterlose zand in de oorspronkelijke toestand terug te brengen. „Wij noemen dit schilderen met de bijl", zo zegt hij, want niet alle den nen verdwijnen; waar de bomen als dekking voor het wild dienen of waar zij het karakteristiek van het landschap accentueren, blijven zij behouden. De oude boomgroepen geven nu een extra reliëf aan het vrijgekomen heuvelland. Zo hakt een ploeg arbeiders op de Hoge Veluwe thans een totaal nieuw landschap. Het verwijderen van naar schatting een miljoen vliegdennen is uiteraard een kostbare zaak. in volle gang KAPELLE, 10-7. Op Zuid-Beve land is de rode bessenpluk op het ogenblik in volle gang. Vorige week is dat begonnen. Toen hadden de veilingen in Goes en Kapelle-Biezelinge dagaanvoeren van 50 ton van dit produkt. Een deel ging naar d'e binnenlandse markt voor verse consumptie. Daarvoor werden dan prijzen betaald die lie pen tot f 1,- per kg. Deze consump tiebessen worden aangeboden in kratjes met een netto inhoud van 2 kg en ook wel i ndoosjes met een inhoud van 250 gram. De bessen in doosjes liepen tot f 1,50 per kg. Een belangrijk deel van het aan bod, zeker 75 gaat naar de fabrie ken in binnen- en buitenland. Deze betaalden eind vorige week prijzen die lagen tussen f 0,60 en f 0,65 per kg. DEN HAAG, 10-7. De 49-jarige R. W. T. H. uit Den Haag is door de politie ingesloten verdacht van po ging tot moord, c.q. doodslag op zyn 31-jarige vrouw T. H.-S. De man zou zijn vrouw met een pistool hebben willen doodschieten, wat mislukte, omdat de man er niet in slaagde het vuurwapen te laden. De man heeft zich bij de politie gemeld, nadat hij vrijdag de aanslag op zijn vrouw had gepleegd en ver volgens op de vlucht was geslagen. In verband met een echtschei dingsprocedure was het de man niet toegestaan in het huis van zijn vrouw te komen. Vrijdagavond sloeg hij een ruitje van de voordeur in en stapte naar binnen. In de gang pakte hij, volgens de verklaring van de vrouw, die aan gifte bij de politie deed, een1 pistool. Hij trok de slede naar achteren om het wapen schietklaar te maken, wat mislukte. De vrouw vluchtte daarop naar de keuken, waar de man haar vond en opnieuw het wapen wilde gebruiken, wat andermaal door een hapering mislukte. Hij zou vervolgens de vrouw het pistool naar het hoofd hebben gegooid. De vrouw kreeg een hoofdwond, die zij in een ziekenhuis moest laten hechten. Advertentie Tien jaar groei in de E.E.G. (Slot) Zon- en schaduwzijden Dat iemand als de socialist Mans- holt dit een doorn in het oog is be hoeft geen betoog. Mansholt heeft zelfs gelijk. Hij verliest echter uit het oog, dat een linkse overwinning in Frankrijk de moeilijkheden niet opgelost zou hebben. In dat geval zou Frankrijk de laatste banden mét de N.A.T.O. verbroken hebben en stellig een nóg meer anti-Ameri kaanse koers zijn gaan varen. En ook dan zou de toelating van de E.V.A.-landen tot de E.E.G. hoogst twijfelachtig zijn geweest. T- SIMCA1301/1501 Maak een proefrit bij: Automobielbedrijf Lange Reke 2 RENESSE Telefoon (01116) 370 Rotterdamse bakker bekent aanslag ROTTERDAM, 10-7. De Roller- damse recherche heeft één van de twee ernstige geweldmisdrijven, die het afgelopen weekeinde in de Rot terdamse buurt Zwaanshals zijn ge pleegd, weten op te lossen. Na lang durige verhoren bekende de 38-ja rige bakker H. V., dat hij in de nacht van zaterdag op zondag de 55-jarige Rotterdamse havenarbeider Dirk Labrie met een hakmes de schedel heeft ingeslagen. De hakker pleegde het misdrijf in zijn huis aan de Hooglandstraat. De recherche had sinds hij met het misdrijf werd ge confronteerd al ernstige verdenkin gen legen V. Het is ook niet juist dal Frank- rijks economische positie thans net zo slecht is als die van Engeland en dat er daarom geen reden meer zou zijn de E.V.A.-landen buiten de deur te houden. Frankrijk wenst geen be sprekingen over deze kwestie omdat deze landen tot dusver nooit enig teken gaven zich geheel te willen onderwerpen aan de regels die in de E.E.G. gelden. Frankrijk bezit de helft van alle cultuurgrond in de E.E.G. en stelt de landbouwpolitiek centraal. Het neemt wel eens onaangename en zelfs ongemanierde beslissingen, maar men kan rustig stellen dat het weer stabiel is. En zonder stabiliteit in dit grote land zou de hele E.E.G. op losse schroeven komen te staan. Dat is de werkelijkheid en wanneer Frankrijk op eigen houtje maatre gelen neemt om zijn invoer af te remmen dan is dat ongedisciplineerd, maar beter dan ruzie waarbij het gevaar dreigt dat Frankrijk zich tij delijk aan tal van verplichtingen onttrekt. Geduld en volhouden nodig De Nederlandse agrariërs wensen óók staatkundige eenwording in Europa en op zijn minst opening van de onderhandelingen met de E.V.A.- landen. Om dat te bereiken zijn ge duld en taai volhouden nodig. Daar bij zal men echter niet uit het oog moeten verliezen, dat onze land- en tuinbouw staan en vallen met de thans geldende regels: een bescher mend buitentarief en vrije afzet bin nen de Gemeenschap. Maar behalve naar buiten moet men ook naar bin nen kijken. Belastingen, kredietwezen, staats subsidies (inclusief onze voorlich tingsdiensten), het vervoerswezen, de opleidingen en diploma's, het moet allemaal nog geharmoniseerd worden. Het zijn stuk voor stuk on derwerpen die veel arbeid eisen. Want als u bijv .dacht dat de B.T.W. hetzelfde was als belastingharmoni satie bent u mis. België kent voor land. en tuinbouw bijzonder gun stige barema's die op verouderde schattingen berusten en die zelfs door de B.T.W. niet worden aange tast. De warenwetten en diergenees kundige maatregelen moeten, in het belang van onze dierlijke veredeling, óók nog recht getrokken worden. Al dit werk is onvermijdelijk, want er is geen weg meer terug. En zelfs wanneer de E.V.A.-kwestie en de staatkundige eenwording voor lange tijd buiten het gezichtsveld zouden blijven is er nog geen reden tol wan hoop. Ook met de vele geassocieerde landen is tot betere samenwerking te komen. Men kan het kort samen vatten: de toekomst van land- en tuinbouw wordt grotendeels bepaald door wat de E.E.G. doet en gaat doen. Wij zitten in deze schuit en wij moeten meevaren. HOOFDPIJN poeders KIESPIJN poeders <§2? Y- werken verrassend Eerste Kamer aanvaardt financiële hulpverlening aan Indonesië DEN HAAG, 10-7. De Eerste Ka- mer heeft zonder hoofdelijke stem ming een wijziging van. de begroting van het ministerie van buitenlandse zaken goedgekeurd, waarbij 10,7 miljoen gulden, die oorspronkelijk voor technische hulpprogrammas waren uitgetrokken en 27 miljoen gulden, die aanvankelijk voor Ver- eniegde Naties programma's voor hulp aan ontwikkelingslanden wa ren bestemd, voor financiële hulp aan Indonesië worden gebruikt. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Die. P. K. Pilon en zijn echtgenote zullen op 22 juli naar als docont worden verbonden aan de als docent word enverbonden aan de theologische hogeschool in Makas- AM'STERDAM De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" heeft haar s.s. „Rempang" verkocht aan Atlas Enterprise Inc. of Panama. Het schip is 4 juli in Genua aan de nieuwe eigenaar overgedragen. DEN HAAG. De Haagse politie heeft twee mannen aangehouden, die vorige week uit de Prof. Pompekli- niek in Nijmegen wegliepen. In de binnenstad werd de 20-jarige N. V. aangehouden1, 'die op 1 juli uit de open inrichting was verdwenen. De 26-jarige H. H., die op 2 juli er op uit trok kwam bescherming bij de politie zoeken. DEN HAAG. Het vissersvaartuig de Arnemuiden 50 heeft een mijn uit de 'Noordzee opgevist. Een bom- demonteerploeg van de koninklijke marine uit Den Helder is vanuit de Scheveningse haven naar de enkele honderden meters uit de kust van Scheveningen voor anker liggende vissersboot gegaan en heeft" het pro jectiel onschadelijk gemaakt. DEN HAAG. Op dit ogenblik be vinden zich ongeveer 400.000 kam peerders op de Nederlandse kam peerterreinen. Naar schatting is 30 tot 35 pet. afkomstig uit het 'buiten land. Zo meldt de Kampeer infor matiedienst van de A.N.W.B. ZOETERMEER. De graanmaalderij annex veevoederhandel van de fa. A. P. Verhoeff en Co. in Zoetermeer ,is door brand verwoest. Het drie verdiepingen tellende bedrijfspand brandde nagenoeg geheel uit. De schade wordt geraamd op enkele tonnen. FARMSUM. In Farmsum, nabij Delfzijl, heeft zich een verkeerson geval voorgedaan, dat 'het leven ge kost heeft aan de 73-jarige K. Kroon uit Farmsum. DEN HAAG. Het Holland Festi val 1968 i's in Den Haag" officieel ge sloten met een concert in Diligentia, gevolgd door een ontvangst in de raadzaal. Het concert werd gegeven door het Nederlands Kamerorkest onder leiding van Edo de Waart. DEN HAAG. Een wijziging van de werkloosheidswet, die beoogt waarborgen te scheppen voor de fi-< nanciële positie van werknemers bij bedrijfssluitingen is door de eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming aanvaard. DEN HAAG. Mr. P. J. M. Aal- berse en mr. G. A. A. M. Boot. bei den Tweede-Kamerlid voor de KVP, zijn van mening dat al het mogelij ke moet worden gedaan om 'aan d'e onrustbarende toeneming van verbo den wapenbezit paal en perk te stel len. DEN HAAG. Deze maand ver trekken nog 28 Nederlandse vrijwil ligers naar ontwikkelingslanden in Afrika en Latijns-Amerika. Zij wor den uitgezonden door de Stichting Nederlandse Vrijwilligers en zijn be stemd voor Zambia, West- en Oost- Kameroen, Ivoorkust, Boven-Volta, alsmede Columbia. Mail gooide prostituee uil een auto DEN HAAG, 10-7. Dc 25-jarige prostituee L. R.-S. uit de residentie heeft bij de politie aangifte gedaan met stoel en al uit een auto te zijn gegooid. De vrouw zat naast de bestuurder van een autobusje, toen beiden bij het Haagse bos op de Leidsestraat onenigheid kregen. De vrouw sloeg de man met een handtasje in zijn ge zicht. Haar trouwboekje, f 250,-, toi letartikelen en snuisterijen vlogen daarbij door het busje. De man nam dit niet, kiepte de vrouw met stoel en al de auto uit en verdween schie lijk in de nacht. Versieringen worden aangebracht Bruinisse komt in de greep van het grote feest En drie maal dertig dagen lank Was 't ribben, balken, paal en plank En drie maal dertig andere maal Was balken, ribben, plank en paal. BRUINISSE, 10-7. Zoals in Sta- rings gedicht „De hoofdige boer", zich in de vorige eeuw in het Gel derse Almen zich alles concentreerde op de bouw van de brug, zo concen treert zich op Bruinisse nu alles op het komende feest van het 500-jarig bestaan. Een ding staat vast. Dit feest heeft de Bruinissenaars in zijn greep. Zij komen er niet meer van los, voordat alles voorbij zal zijn. Avonid' aan avond zwoegen de di verse buurtverenigingen met het aanbrengen van gekleurde lampjes. PARIJS, 10-7. Premier Georges Pompidou heeft op een bijeenkomst van de Gaullistische fractie beves tigd dat president de Gaulle beslo ten heeft hem te vervangen door minister van financiën Maurice Couve de Murvillc. „Laten wij er niet meer over praten. Het is nu een maal zo besloten", zei hij. Naar van ingelichte zijde wordt vernomen, hadden verscheidene le den van de fractie kritiek op het be sluit van de Gaulle. Zij toonden zich vol lof over het geen Pompidou in de zes jaar en drie Het in de Graanbeurs aangekondigde optreden van Cuby and the Blizzards kon geen doorgang vinden, daar één der „blues"-ers ontbrak. Op hel laatste moment kon de Delftse Tea Set deze eigentijdse muziekavond redden. De foto toont de geïnspireerde teider-zanger van de Tea Set Peter Tettero. Dit wordt het feest waarbij veel meer dan bij vroegere feesten ge bruik wordt gemaakt van elektrische verlichting in allerlei schakeringen. Men richt palen op om ze straks met groen, veel groen, te versieren, of men heeft op andere wijze een ver siering bedacht, zoals in de Prinses Margrietstraat. Overal is men druk bezig. Of men naait aan de kostuums of men maakt rozen, zoals dat al vele jaren bij dergelijke versieringen gebruikelijk is. Maar veel maakt men ook gebruik van levend materiaal. Een kijkje of wandeling over het dorp. wordt door velen gemaakt, om al die drukte en de gedeeltelijk reeds brandende illu minatie te zien. maanden van zijn premierschap heeft gedaan. Een zichtbaar teleur gestelde Pompidou deed zijn best om de verontwaardiging bij sommige af gevaardigden te sussen. In regeringskringen wordt verno men. dat Pompidou het niet eens is met het voornemen van 'de Gaulle de arbeiders medezegenschap in het on dernemingsbeleid te geven. Ook naar aanleiding van de studentenbetogin gen, de straatgevechten en de stakin gen van mei en juni zouden me ningsverschillen aan de dag zijn ge treden. DEN HAAG, 10-7. Over de reeds anagekondigde fusie tussen het Ver- olme-concern en de N.D.S.M. is thans volledige overeenstemming bereikt, zo heeft scheepsbouwer C. Verolme op een persconferentie in Den Haag meegedeeld. De orderportefeuille van het con cern (inclusief N.D.S.M.) omvat thans Trein contra auto LUNTEREN, 10-7. Op een onbe waakte overweg in Lunteren is dinsdagavond een personenauto ge grepen 'door d'e stoptrein Wagenin- gen-Amersfoort. Van de twee in zittenden - een echtpaar werd de 37-jarige mevrouw van Es uit de auto 'geslingerd. Zij moest met in wendig letsel in het Julianazieken- huiis te Ede worden opgenomen. Haar man, die de auto bestuurde, bleef ongedeerd. De trein liep een kwartier vertraging op. Jeugdigen hadden verdovende middelen DORDRECHT, 10-7. De politie van Dordrecht heeft de 19-jarige S. S. en de 23-jarige J. G. van de B. uit Dordrecht aangehouden, die in het bezit 'bleken te zijn van verdovende middelen. 'De jongelui waren reeds lang 'geschaduwd omdat zij ervan werden verdacht handel te drijven in 'hasjiesj en hennep. Zij hadden deze in België van Turken gekocht. In verbanid met deze arrestatie werd ook een 21-jarige jongeman aange houden die 'door het gebruik van verdovende middelen in een zodani ge toestand verkeerde dat een arts het nodig achtte hem terstond in een psychiatrische inrichting te la ten opnemen. HILVERSUM. De Philippijnse re gering heeft een opdracht van f 27 min. aan Philips' telecommunicatie- industrie gegund voor de levering van een modern geïntegreerd lucht vaart communicatienet en -beveili gingssysteem. RECHTSZAKEN Man school op ziju vrouw ROERMOND, 10-7. De arrondis sementsrechtbank in Roemend iheeft de 40-jarige vertegenwoordiger P. J. H. uit Weert veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek plus opname in een psychiatrische inrichting en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De man die d'e afgelopen vier jaar ontucht met zijn dochter pleegde, trachtte op 19 januari zijn vrouw dood te schieten, nadat hij- 's nachts dronken was thuis gekomen. Hij vuurde in de echtelijke woning drie schoten op 'haar af, maar de vrouw werd niet geraakt. Op de terechtzit ting" ver-klaarde verdachte niet te begrijpen -dat hij op een afstand van twee meter ;to.t drie maal toe had gemist. Gel egenheiclsge ve r veroordeeld AMSTERDAM. 10-7. De 43-jarige boekhouder J. van de B. uit Amster dam die in zijn een-kamerwoning meerderjarige en ook mimderrige jongelui met elkaar ontucht had la ten plegen, werd door de Amster damse rechtbank veroordeeld tot. ze ven maanden gevangenisstraf waar van twee maanden voorwaardelijk, en aftrek van het voorarrest. De eis van de officier luidde acht maanden waarvan drie voorwaardelijk. „Ome Joop", zoals de jongelui hem noemden, had zich „ontfermd" over de loslopende provojeugd, die hij in huis opnam tegen een financiële ver goeding. Dè jongens en meisjes von den bij de gelegenheidsgever een vrij tehuis. Ze mochten doen en laten wat ze wilden. opdrachten voor de bouw van acht tankers van meer dan 200.000 ton draagvermogen elk, drie vrachtsche pen, twee c visfabrieken en zes 'be voorradingsschepen voor een waar de van meer dan 650 miljoen gulden. Hiermee heeft het nieuwe concern het leeuwendeel van de Nederland se scheepsbouwproduktie, terwijl het zich internationaal kan meten met werfgroeper-ingen elders in de we reld. In Ierland en Brazilië - Verol- fe werven - zijn nog veertien vracht schepen en één car-ferry in opdracht voor een waarde van ruim 430 mil joen. terwijl de N.D.S.M. belangen heeft bij werven op Guragao en in Lissabon. Caféhouder hij brand omgekomen WINTERSWIJK. 10-7. De 36-jari- ge J. Kiekebosch is 'bij een brand in zijn café op de Grote Markt in Win terswijk om het leven gekomen. Toen de brand, om kwart over vier 's morgens werd ontdekt, stond het café al ini lichterlaaie. Mevr. Kie kebosch en haar beide kinderen 'kon den zich redden door op de eerste etage uit het raam te springen. Zij werden door politiemannen opge vangen. -ér PURE OLD f f A POTSTILL JJotS 1 1 I A.D im] S.O.IV f.T O ISTILLCBV..OU8LI1I inCLANO I J die speciaal met sodawater behouden blijft! IMPORT: SCHAEFERS W0RDEMANN N.V., A'DAM Voor 30 jaar. HAAMSTEDE. De K.L.M. ver voerde met de Pinksterdagen 350 passagiers naar of van de luchtha ven „Haamstede". DU1VENDIJKE. Na een uitvoerig onderzoek is het gelukt de dader van een veediefstal op te sporen. Hel vee bleek op transport te zijn gesteld naar Rotterdam en daar geslacht. BURGH. De gemeenteraad van Burgh besloot in verband met de heersende ratenenplaag extra maat regelen inzake de rattenbestrijding te nemen. De raad stelde f 40 ter beschikking. ZIERIKZEE. Zondagmiddag is hier door verschillende inwoners weer een aardschok gevoeld, echter minder sterk dan die van zaterdag. OOSTERLAND. Voor de eerste maal zal hier de komende winter een E.H.B.O.-cursus worden gege ven. NOORDGOUWE. De bezoekuren van het ziekenhuis zijn gewijzigd. Behalve zaterdags kunnen nu iedere dag de patiënten worden bezocht. NIEUWERKERK. De collecte voor de „Centrale voor Werklozenzorg" heeft een bedrag van f 22,74 opge bracht. DREISCHOR. De mondharmonica- vereniging van hier hield zaterdag avond een geslaagd concert in de muziektent. IIAAMSTEDE. Door het achteruit plaatsen van de zerken palen ron dom de kerk, kon de muziektent recht voor het gemeentehuis worden geplaatst- Er is nu een klein plein tje vrij gekomen, dat kan gebruikt worden als parkeerterrein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 9