BRuinisse 500 JAAR Qijs de Peur PRISMA STREEKNIEUWS 3 V DUIMSCHROEF VOOR NASSER elke tijd is tijd voor VAN NELLE thee 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 juli 1968 Nr. 20025 Was men dus in 1673 al bezig zich weinig aan te trekken van wat was voorgeschreven en verordineerd, honderd jaar later zou nog veel dui delijker blijken, dat men zich niet wenste te schikken naar reglemen ten of verordeningen, die men na delig achtte voor zijn bedrijf. ■rrr/r/rrrrrrjjrrTrff7rr/rrrrrr/r/r HET MOSSELOPROER i rr/rrrrr rr rrrrrrrr rrrr We doelen hier op het mosselop- ro er van 1773. De aanleiding tot het mosselop- •roer waren de Ordinantiën op de Mosselnering', zoals die in 1771 was opgesteld (9 sept.), nog datzelfde jaar aangevuld en nogmaals aange vuld, 10 augustus 1772. Voor insi ders betekent dat, dat ze werd aan gevuld met het oog op het nieuwe seizoen, terwijl nog een jaar later, in september 1773, de gehele veror dening' buiten werking werd gesteld'. Er waren in 1771 veel klachten, dat het in de mossel visserij een wil de bende was. De brutaalsten voer den de meeste mosselen aan. Vreem den, die hier kwamen om te vissen, werd dat vissen onmogelijk gemaakt en ook de goedwillenden moesten het onderspit delven. Men besloot een „regeling" te la ten maken en ieder moest „op de beurt viaren". De havenmeester Jo hannes 'de Waal, moest een lijst aan leggen en zorgen dat ieder een beurt kreeg', maar ook dat niemand voor zijn beurt ging. De man was diep te beklagen, want de jongste geschie denis (1967) is daar om te bewijzen, dat „om beurten varen" iets is, dat geen enkele schipper wil. Zo nu, zo toen. Zoals gezegd, moet binnen 14 da gen de ordinatie al veranderd wor den en loerden „de van elders ko menden" op een aparte lijst ge plaatst De verdere geschiedenis is bekend. In 1772 een aantal bepalingen die even zovele concessies betekenden; in 1773 barst de bom. Het bijna dol geworden schippersvolk eist op hoge toon van de Ambachtsvrouwe Maria Magdalena Stavenisse, weduwe van de heer Jacob de Witte van Eiker zee, dat de verordening moest wor den ingetrokken. Vrouwe Maria had alleen de heer Anthony de Koning verlof gegeven haar op haar lusthof bij 's Heeren weel (Riekes weel), op te zoeken, maar men liet de Koning" ■niet alleen gaan. Ze gingen allen samen, roepende tot cle Ambachts vrouwe, die de zaak op de lange baan wilde schuiven: „Als wij an ders geen besoheyt krijgen, dan zul len wij met onze zaken maar door gaan". Zij trokken toen naar de bal juw, er. toen ook deze beloofde de zaak aan de Staten voor te leggen, riepen zij: „De intrekking van de mosselverordening moet nu terstond geschieden". Toen de baljuw zich in huis begaf, zich verder van hun geroep niets aantrekkend, namen zij een mast, die voor een timmermanswinkel lag en dreigden de deur open te stoten. „Met de Staten hebben wij niets te maken", was deroep, die men de verschrikte baljuw toeschreeuwde, dezelfde roep die men herhaalde toen de baljuw, op hevel van de woordvoerders der opstandige me nigte, de Schepenen bijeen riep. Er schoot toen niets anders over dan later aan de Staten te schrijven, dat het niet mogelijk was, de Ordi nantie op de mosselnering weer in; te voeren, omdat niemand er zich aan hield. De gehele geschiedenis van het mosseloproer staat uitvoerig en smeuïg verteld in de archiefboeken van Bruinisse opgetekend en er is al eens een toneelstuk van geschre ven terwijl de geschiedenis zelf des tijds uitvoeriger in deze courant is beschreven. ZIERIKZEE Inbraak in bedrijf Gisternacht hebben onbekenden zich toegang verschaft tot het be drijf van de Elektrotechnische In dustrie en Handelsonderneming W. Hagen aan het industrieterrein te Zierikzee. Via een goot is de inbre ker of zijn de 'inbrekers op het dak gekomen. Een ruit werd geforceerd en een bezoek werd gebracht aan het kantoor. Een stalen bureau werd opengebroken en een geldkistje met f 1000 werd meegenomen. Ook bij Superdam bleek een ruit ingedrukt, maar de politie kon niet met zeker heid zeggen dat ook aar dit pand zich onbevoegden hebben opgehouden. YVESTENSCHOUWEN Modern telefoneren In de telefooncellen te Burgh- Haamstede (Schouwenplein) en Re- nesse (nabij Dorpshuis) zijn moderne telefoontoestellen aangebracht waai de gebruikers hun gesprekken auto matisch (dus niet via de telefoniste) mee tot stand kunnen brengen. De nieuwe toestellen zijn geschikt voor het gebruik van dubbeltjes en kwartjes. BRUINISSE Verkeerde rijbaan gepakt Toen mejuffrouw S. ut Steenber gen vorige week van de veerpont te Anna Jacobapolder reed, pakte zij (niet goed met de situatie ter plaat se bekend) de verkeerde rijbaan. Zij kwam tegen een paal terecht en be schadigde haar auto. Toch nog botsing De heer Dietrich Wolf uit Aurich (D.) reed niet zijn auto in de rich ting van de veerpont, toen op rijks weg 18, uit tegenovergestelde rich ting een file naderde. De automobi list V. uit Roosendaal kwam uit de file, met het gevolg dat de Duitse automobilist ternauwernood een PRISMA ®(§)[LP&«22® 1) 100% waterdicht - incahioc shockproof - onbreekbare veer - plat model - edelstaal 125.- V PRISMA dameshorloge 2) incabloc shockproof -100% waterdicht dus óók bestand tegen (nat) huishoudelijk werk 99.- Niet anders was het in de tijd van de Franse revolutie. Er waren hier zeker oudtijds ook nogal wat Oran- jegezinden, maar Bruinisse was de eerste plaats op het eiland waar de vrijheidsboom werd geplaatst. Dat gebeurde allemaal in februari 1795. Twee partijen Van het planten van de Vrijheids boom zelf lezen we, 'dat men zich in twee partijen verdeelde, waarbij de ene partij een boom ging uitzoeken in het bos, de andere partij ging de put in de Oud'estraat, voor het oude gemeentehuis graven, om de boom in tè plaatsen, „waarbij ieder zich beijverde om er ook aan te helpen". Rond de middag kwam de boom aangereden op het dorp. Onder een groot gejuich er. bij de put waar hij staan moest, werd hij van de wagen gehaald en „na den eeten" gereed gemaakt. „Een steng omslingerd met de „nationale couleuren" en daarop staande een „Muts der Vrijheid" met een nationale strik en a-oos voorzien in dezelven vast gemaakt". Onder kiokg'elui werd de boom aldus ge tooid en geplant, en toen men zover was, werden twee personen: Jacob Kik en Jan van Zorgen naar de bal juw en naar de predikant gezonden om hen uit naam dei- burgers te verzoeken onder de boom te komen. Predikant en baljuw konden niets anders doen, dan de uitnodiging dhr burgerij aanvaarden. Men had te voren al schriftelijk een stuk opge steld, waarbij de eed op de Consti tutie van 1787 werd herroepen, de baljuw (burgemeester) had niets Na de eerste wereldoorlog werden de schepen gemotoriseerd. De foto geeft een bijna arcadisch beeld uit de zeilentijd. Bij het Bruse haven hoofd was het een en al kalmte en rust. anders te doen dan „ja" te zeggen. Vervolgens vroeg men de dominee een toepasselijke aanspraak te hou den en de boom „als de eerste be ginselen der Vrijheit God toe te wij den", welk den Ouden Herder zeer gepast deede", en met een ge bed tot God om Zijn zegen en goed keuring over dit werk werd beslo ten. Schoolmeester las psalm De schoolmeester werd verzocht „den geheelen Psalm 126 den volke voor te lezen (zijnde daartoe een paaltje met een soort van plankje als lessenaar onder de boom 'in de grond gestoken en dezelve met de burgers te zingen. Denzelven gele zen zijn'de, begonnen twee hoboïsten denzelven te speelen en de geheele vergadering met dezelven te zingen en dezelven 'geëindigd zijnde deed een driemaal herhaald hoezee de lugt 'weergalmen". Het was helemaal niet naar de zin van Oosterland. dat op BruLniisse de verandering van regering zo vlot was verlopen. Baljuw de Graaf was van zijn eed op de constitutie van 1787 ontslagen en was „door het volk" weer aangesteld. Zo vlot ging dat op de andere schouwse dorpen niet. Anthony de Koning, herhaaldelijk genoemd bij het mosseloproer, speel de ook bij de ui troep mg van de Ba taafse Republiek weer een rol. We komen dan echter nu al veel nog bekende namen tegen. De naam Adriaan van der Weel komt te Brui nisse nu niet meer voor, de naam Witte alleen nog in herinnering van nog levende personen, wier moeder die naam droeg. Wel de naam Goud zwaard en Okkerse en Cornells Bal. Wie in deze oude geschriften leest en anno juni 1968 vergaderingen meemaakt van mosselkwekers, waar het bij gaat om „op beurte" te varen, dus een zekere regeling te brengen in de aanvoer van mosselen, con stateert 'dat er nog weinig veranderd is, wanneer de hartstochten los bre ken. Zeker, de aanleiding om de zaak los te gooien, om de mossel- kwekers vrijheid te hergeven, ze zijn aanwijsbaar en liggen builen de Bruinissenaars om, maar de vrij heidsdrang leeft nog sterk. Zij deed dat alle eeuwen door en doet dat ook vandaag nog! BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Het klonk eerst zo goed: de Egyp tische minister van buitenlandse za ken Reiad verklaarde dat het be staan van de staal Israël aanvaard moest worden als een niet ongedaan te maken feit. Terstond begonnen vooral de Palestijnse Arabieren van uit het Jordaanse Amman in Cairo zelf te foeteren. Tenslotte is voor hen juist de drijvende gedachte dat Israël opgeruimd moet worden - en dan spreekt de sterkste Arabische staat op zo'n manier dat het vrijwel een erkenning van de Joodse staat inhoudt. Dit moest snel rechtgezet worden., een karwei die president Nasser persoonlijk opknapte nog tijdens zijn verblijf in Moskou. De Russische regering is doorgaans niet al te vriendelijk voor Israël maar had tevoren nog ten aanhoren van de Egyptische gast verklaard dat Israël zo goed als de Arabische landen recht op bestaan had. Niettemin bleef van die gedachte weinig over in Nassers speech. De Egyptische president besloot nog een paar dagen langer in Mos kou te blijven. Aangezien hij niet zozeer komt om te brengen dan wel om te bedelen, mag men aannemen dat de Russen er prijs opstellen dat hij wat langer blijft. En waarschijn lijk wel om zijn les nog iels beter te leren. Zo goed als Amerika pressie uit oefent op Israël, zo doen de Russen dat op Egypte om tot een of ander akkoord te komen, waardoor de toe stand in het midden-oosten wat op klaart. Dal Nasser een terugkeer van een V.N.-macht wil toestaan is daarop al een eerste reactie, die overigens weinig verheugenis heeft gewekt. Tenslotte mag men zich wel herinneren dal kort voor de juni- oorlog van vorig jaar die V.N.-macht abrupt het land uitgestuurd werd. En waarom zou, dat niet weer eens gebeuren als de vechthist. de Ara bieren weer te machtig wordt? Redenen Waarom willen zowel Moskou als Washington graag dal de situatie tussen Israël en zijn buren wat ge normaliseerd wordt? Amerika denkt aan zijn belangen in de Arabische wereld, vooral de oliebelangen. Zo lang als Israël beslaat wordt de V.S. in Arabische ogen beschouivd als de grote vriend van de Joodse staat, die zonder de Amerikaanse steun allang onder de voet zou zijn gelo pen. En nu wordt indirect: op de Ame rikaanse regering bij geboekt dat al zolang zoveel Arabisch gebied door Israël is bezet. Dal is schadelijk en daar willen de V.S. graag vanaf. De Russen van hun kant hebben er bij zondere last van dat het Suezkanaal al die tijd gesloten is. Dat noodzaakt hun schepen met voorraden voor Noord-Vietnam bijvoorbeeld de lan ge omweg om de Kaap ie maken en dat hakt er aardig in. Bovendien is het in China weer eens zover dat. het met de spoorweg verbindingen mis is in de aan Viet nam. grenzende provincies, zodat de scheepvaart nog meer transporten moet verzorgen. Tweemaal een eigenbelang om een oplossing te forceren, met daarbij de algemene overweging dat een nieuwe strijd in het midden-oosten eenvoudigweg gevaarlijker is en altijd de kans in houdt dal de twee grote kernmach ten tegenover elkaar komen te staan, iets wat geen van beide op prijs stelt - er hoeft maar wat ongeluk kigs te gebeuren en men is aan de rand van een kernoorlog. De twee landen hebben beide goe de pressiemiddelen. Israël is inder daad voor vele leveranties en voor al voor kredieten aangewezen op de V.S. en Egypte kan niet zonder steun die dan alleen uit de Russische hoek kan komen. De pressie der twee groten zou waarschijnlijk al lang resultaat hebben gehad als de Israëlisch-Egyptische vete niet ook vol zat met allerlei emotionele ele menten. Wal nu in Moskou gebeurt draagt er alle kenmerken van dat Nasser ditmaal de Russische duim schroef nog eens wat steviger aan legt. o Frankrijk heeft op de eerste Eu ropese conferentie na de onlusten en verkiezingen in eigen land officieel laten weten, dat het zijn mening ever een toetreden van Engeland tot de gemeenschappelijke markt niet heeft gewijzigd. AFTERNOON BUILTJES Feuilleton door J. G. J. Bax frontale botsing 'kon vermijden. Hij wist zijn auto echter door sterk naar rechts te sturen in de kerm te rijden, maar hij werd toch nog door de V. geraakt. Dit 'betekende grote schade aan beide wagens. De auto varn de heer Wolf moest worden wegge sleept. Dronken achter het stuur Bij :een nachtelijke patrouille met de surveillance-auto zag de rijkspo litie in de nacht een auto op de Grevelingendam die rare capriolen maakte. Het bleek de automobilist de V. uit Goedereede te zijn, £ie sterk „onder de invloed was". Tegen hem werd proces verbaal opge maakt. De Belgische filmster Catherine Spaak heeft gezegd dat zij is ge scheiden van de Italiaanse acteur Fabrizio Capucci. In een vraagge- sprek met het Italiaanse weekblad „Gente" zei zij het nieuws van haar advocaat uit Parijs te hebben ver nomen. Nadat Jacob zich aan de pomp in de deel had opgefrist, nam hij in de keuken aan de lange tafel voor de grote ramen plaats. Zijn moeder, een rijzige boerin met een rustig gelaat, waaraan 'het strak gekamde, iets grijzige haar iets strengs gaf, was aan de ruime schouw, waar het gro te fornuis stond, bezig het middag maal te bereiden, met behulp van Anne de ondermeid. De andere meid was met zijn zuster Jaamtje bij het hooien. Gerda, die doende was de tafel te dekken, had hij met een blij „Ha! die tante" begroet. Hij kon het met haar altijd 'best vinden en vond het steeds weer prettig wanneer zij voor enige dagen op de hoeve was. Het was of haar aanwezigheid een ge heel andere sfeer schiep, of alles er direct vrolijker uitzag. De onder linge verhoudingen op de hoeve lie ten weliswaaa' weinig te wensen over, maar toch mankeerde er iets aan. Ieder ging stil zijn garag, er. werd alleen over het weer, het wenk of bijzondere 'gebeurtenissen in het dorp gesproken: zij leefden langs elkaar heen. Weinig spraakzaam van aard als de meeste boeren zijn, heerste er altijd een min of meer gedrukte stemming. Vader was door zijn verschillende functies bij de kerk, de gemeenteraad, het polder bestuur en de coöperatie veel van huis en moeder leefde rustig haar zorgend leven van een boerin op een grote hoeve, slechts bedacht op het welzijn van beesten en bewoners. Zij werd hierin bijgestaan door zijn vijf jaar jongere zuster Jaantje, die nu twintig was en de beide meiden Greet de bovenmeid en Anne de ondermeid. Het 'bedrijf eiste alle aandacht en hun gehele leven stelden zij in dienst van de grond en de dieren. De hoe ve was er nu eenmaal en de grond diende bewerkt te worden, men was boer en daarmee uit. Als enige af wisseling spaarzaam familiebezoek en de zondagse kerkgang. 's Ochtends melken, daarna ont bijten en verkleden in de onwenni ge donkere kleren en de heldere overhemden, dan naar de kerk. Na het kerkbezoek koffiedrinken met de eigen gebakken koekjes. De ouderen bleven dan tot het eten wat praten over het land, de beesten en het weer. de preek van de dominee werd nog eens doorgenomen, terwijl de kinderen gingen speLen. Na het eten opnieuw naar de kerk, de avond werd dan verder gevuld met orgel - spel en zang, of met voorlezen uit de bijbel of een ander stichtelijk boek. In de zomer werd 's avonds nog vaak een wandeling gemaakt door de landen. Gemakkelijk was hel leven dei- boeren niet en niettegenstaande alle ijver en zorg bleef het een zeer wis selvallig bestaan, afhankelijk van de weersomstandigheden en de onze kere opbrengst van de produkten. Ondanks dit alles bleef hij zijn plicht doen, het land wist niets van crisis, goedkopere invoer, dumping, rege ringsmaatregelen, invoerrechten of steunverlening, 'het land lag daar door God geschapen en verlangde te worden bewerkt. En de boer, hij ploegde en egde, hij mestte en zaai de, hij pootte en oogstte, zoals zijn voorvaderen hadden gedaan en zo als zijn kindskinderen zouden doen. Dit alles overdacht Jacob, terwijl hij over 'het vertrouwde, zonovergo ten erf keek, waar alleen een paar 'kippen voor de machtige tas rond scharrelden op zoek naar verdwaal de graankorrels. Het eigen erf, bees ten, die geheel van hem afhankelijk waren, dat is de bekoring van het boerzijn, rijkdom noch macht zijn hiermee te vergelijken. Hij voelde, dat dit ook zijn bestemming was en dat hij eens de gebieder over dit alles zou zijn, met naast zich Ma- netje. Marietje? Hier moest hij on willekeurig aan moeder denken, die, hoewel in wezen geheel niet heers zuchtig van aard, toch rustig in huis en hof de heerschappij voerde. Dit was haar aangeboren en het sprak als het ware vanzelf, dat zij zonder morren of tegenspraak door de mei den werd gehoox-zaamd. Nee, Ma- rietje in haar plaats, daarvan kon hij zich geen juiste voorstelling ma ken, een ander dan? Anna soms, Anna van „Niets zon- dwer God's zegen", op wie vooral moeder veel prijs scheen te stellen. Ja. die zou hier inderdaad beter op haar plaats zijn, dat moest hij eerlijk- bekennen. Maar Anna ais yrouw. nee, daarvoor kwam alleen maar Marietje in aanmerking en wanneer zij eenmaal als zodanig was erkend, zou de rest vanzelf wel in orde ko men. Zo ver was het echter nog lang niet. Tante Gerda in de arm nemen, die was vroeger ze,If met oom -FransNee, geen hulp van anderen, als het er op aan kwam was hij mans genoeg om zijn boon tjes zelf te doppen. Alsof ze zijn gedachten had gera den, stootte Gerda hem aan, om een bord voor hem te plaatsen. Speels streek zij hem met de hand door het haar. „Schiet op en kijk eens even of je vader nog niet in zichl is. het eten is zo gaar. Dromen doe je maar in je eigen tijd, ze moet toch niets van je weten". Jacob dook snel onder haar hand door en stond op. ..Hij zal zo wel komen, maar ik zal even gaan zien". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5