Russische troepen (nog versterkt) blijven in Tsjecho-Slowakije Humphr trey wil steun aan Israël De grote verbindingsweg tussen Rotterdam en Zeeland Bloedige strijd in en om Kanton Biafra wil wapenstilstand De strijd tegen de honger ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 11 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20025 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE ËN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Ziprikzeese mosselfeest (vochtig) van start Melding uil Praag PRAAG, 10-7. De Russische troe pen, die hebben deelgenomen aan de manoeuvres in het kader van het pact van Warschau, zullen in Tsje cho-Slowakije blijven en zelfs nog worden versterkt. Dit is woensdag vernomen in kringen, die in nauw contact staan met de leiding van de communistische partij in Praag. De bevelhebber van de strijdkrachten van het Warschau Pact, de Russische maarschalk Jakoebowski, zou gewei gerd hebben zijn troepen na de ma noeuvres uit Tsjecho-Slowakije te rug te trekken. Hij baseert zijn houding op een vroegere toezegging Van het voorma lige staatshoofd. Novotny, dat in het najaar verdere militaire oefeningen zouden plaatsvinden. Dinsdag bevon den zich nog So wj et-eenheden tot een totale sterkte van 27.000 man in Tsj ech o - S1 Oiwaki j e. Volgens genoemde kringen zou het Kremlin in een onlangs aan de lei ders van de Tsjechoslowaakse com munistische partij gezonden brief een „aanbod" hebben gedaan omdat naar de mening van de Russische leiders het land „op de grens van een contra-revolutie staat". Typografenstaking in Italië ROME, 10-7. In Rome en Milaan zijn woensdagmorgen geen kranten verschenen ais gevolg van een sta king, uitgeroepen door de typogra fenbonden die meer loon voor de ty pografen willen en waarborgen eisen tegen de 'kans op ontslag die voort vloeit uit de invoering van techni sche vernieuwingen en toenemende concentratie in de krantenwereld. Nederlandse Alpinist gewond GRENOBLE, 10-7. De 20-jarige R. •B. te Pas uit Delft, die in Grenoble elektronica studeert, is woensdag bij de beklimming van Le Meije in de Franse Alpen aan de rug gewond geraakt. Hij maakte een val van vijftien meter, waarna hij bleef han gen aan 'het touw waarmee hij met andere alpinisten verbonden was. Een helikopter van de reddings dienst heeft hem naar beneden ge bracht. De jongeman is in La Be- rarde in een ziekenhuis opgenomen. WASHINGTON, 11-7. Vice-pre sident Hubert Humphrey heeft woensdag gezegd dat hij voor het voortzetten van de Amerikaanse hulp aan Israël is. totdat in het Midden- Oosten een blijvende vrede is be reikt. Het ware antwoord in de crisis ligt echter in een ontwapeningsovereen komst, zei hij. De vice-president wilde niet zeggen of hij voorstander is van levering van de 50 F-4 Phan- lom-straaljagers die Israël wil heb ben. Israël krijgt momenteel de 48 subsone A-4 Skyhawk-straaljagers. De overeenkomst daartoe dateert al van voor de oorlog van vorig jaar. Een indirecte bevestiging van het blijven van de Russische troepen gaf woensdag de Tsjechoslowaakse ge- neraal-majoor Vaclav Prchlik. Voor de televisie merkte hij op dat „een nieuwe toestand is ontstaan". De Prawda van 11 juli heeft de Tsjechische leiders verweten, niet krachtig genoeg op te treden tegen „anti-communistische krachten" in het land. Jongens verrast door opkomende vloed PAESENS - MODDERGAT, 10-7. Drie jongens uit Paesens-Moddergat in Friesland, in leeftijd variërend van elf tot veertien jaar, zijn op de Engelsmanplaat onder Ameland aan de verdrinkingsdood ontsnapt. Vanaf de Friese kust waren zij naar de zandplaat gelopen, waar ze door de o pkomende vloed werden verrast. De plaat werd geheel over spoeld, alleen het sinds jaren niet meer gebruikte reddinghuisje stak nog boven water uit. De jongens wis ten het huisje te bereiken en klom men naar binnen. Toen de jongens' 's avonds nog niet thuis waren, bel den him ouders schipper S. Zeeman van de reddingboot Gebroeders Lu- den uit Oostmahorn. Deze voer uit met de i-eddingboot, vond de jongens op de Engelsmanplaat en kon ze vei lig aan wal brengen. Aanklacht tegen arts ROTTERDAM, 10-7. De Rotter damse politie heeft op een klacht van een in Hoek van Holland verblijven de Amerikaanse toeriste proces-ver baal opgemaakt legen de huisarts Q. W. L. te. Hoek van Holland omdat deze haar zoontje mishandeld zou hebben. De politiearts heeft inderdaad een paar rode plekken in het gezicht van het kind ontdekt. De arts had het kind een tik gegeven omdat het bij behandeling van keelklachten onge- zeggelijk en erg onhandelbaar was gebleken, iets waarin ook de moeder geen ver-betering wist te brengen. „Het werd me direct duidelijk dat deze tik wat harder was aangeko men dan bedoeld", aldus de arts, die vooi-ts verklaarde de vrouw zijn ex cuses te hebben aangeboden. De vrouw had dan ook bij het afscheid nemen geenszins gezinspeeld op een klacht bij de politie. De arts - die zei liever een tik te geven dan een injectie, gezien de leeftijd van het kindje - staat in Hoek van Holland zeer goed bekend. Het beste bewijs daarvoor is het feit dat het „manifest van 2000 woorden" in vier kranten kon ver schijnen. Dat is volgens de Prawda geen op zich staand geval maar'n be wijs van de activiteit van reaction ai - re en contx-a-revolutionaii-e krachten, 't Artikel wordt beschouwd als een openlijke aanval op de Tsjechoslo waakse communistische partij en d'e communistische staat. De volken van de Sowjet-Unie en andere commu nistische landen begi-ijpen heel dui delijk dat bepaalde anti-communis tische la-achten ernstige schade kun nen toebrengen aan de toekomstige ontwikkeling van Tsjecho-Slowakije. aldus de Prawda. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's uossKi rv OM MEE TE NEMEN GOUDEN MOSSEL hanger of bedel 35, ZILVER MOSSEL als bedel 3, ZILVER MOSSEL hanger met collier 5,75 ZILVER HANGER trosje mossels 39, (zeer apart!) Alléén bij JUWELIER naast 's-Gravensteen ZIERIKZEE Havenplein 1 Sterilisatie in India NIEUW DELHI, 10-7. Krachtens het geboorten regelingsprogram van de Indische regering zijn 4.300.000 mannen en vrouwen in India geste riliseerd1, zo is woensdag in Nieuw Delhi bekend gemaakt. Iedereen die de 'operatie vrijwillig ondergaat, krijgt 8Vz gulden. Voorts zijn er bij 2.410.000 vrouwen kunstmatige voor behoedmiddelen ingebracht. SWALMEN, 10-7. De politie in Swalmen en de justitie in Roermond hadden woensdagavond nog steeds geen definitieve zekerheid omtrent de identiteit van het jonge meisje dat maandag in de bossen van Swal- men-Boekoul dood werd gevonden in een greppel. Wel bestaan er zeer sterke aanwijzingen dat het eèn Ne derlands meisje is, dal sinds zater dag 28 oktober van het vorig jaar wordt vermist vanuit haar woon plaats Klein Tcrnaien in België, en kele kilometers ten zuiden van Maastricht. Dit meisje is.Lili Snel, leeftijd 15 jaar. Haar vader is werkzaam in een bedrijf in Maastricht. Het meisje was die dag in de moi-genuren gaan win kelen per autobus naar Maastricht, doch was sindsdien spoorloos. Een tweetal Belgische muntstukken, die op het lichaam van het dode meis je werden gevonden bracht de re cherche op het spoor van Lila Snel in Klein Ternaaien. Herkend is in- tussen een ring aan de vinger van het dode meisje. Deze ring had het meisje verleden jaar van een vrouw cadeau gekregen. Woensdag wei-den in België de ouders van het meisje met haar kleding geconfronteerd, terwijl een Nederlandse tandarts, die met vakantie is, werd geroepen om aan de hand van haar gebit vast te stellen of het lichaam inderdaad van Lili Snel is. Deze onderzoeken waren woens dagavond nog niet helemaal afgeslo ten. De justitie is wel haast zeker dat Laatste tuimelstuk in Oude Maas afgezonken OUD-BEIJERLAND, 10-7. In de Oude Maas tussen Barendrecht en Heinenoord is het laatste element af gezonken van de nieuwe tunnel, die daar volgend jaar deel zal uitmaken van de grote verbindingsweg tussen Rotterdam en Zeeland. Het vijfde en laatste tumwelstuk werd woensdag op zijn plaats ge bracht. zes weken nadat het eerste gedeelte was afgezonken. Dat eei-ste tunnelelement (115 meter lang) werd op 30 mei aan de Barendrechtse zij de in de rivier geplaatst. Daarop aansluitend volgden in de maand ju ni het afzinken van het tweede en derde gedeelte, respectievelijk 115 en 111 meter lang en begin juli het plaatsen van een weer 115 meter lang tunnelstuk aan de Heinenoordse oe ver van de Oude Maas. Mosselfeest le Zierikzee Het mosselfeest is weer gestart. Prinses en hofdames, gezeten op een wagen, voor het stadhuis, gereed boor cle tocht door Zierikzee op weg naar het Luitjewaar de vloot gereed lag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). HONGKONG, 10-7. De in Hong kong verschijnende „China Mail" meldt dat er in Kanton een aantal Chinese soldaten zijn gedood die in een hinderlaag waren gevallen, ge legd door de groepering van rode gardisten diezich „oostenwind" noemt. Hoeveel er om het leven zijn ge komen is niet bekend. Het blad had een en ander gehoord van iemand die pas twee weken in China was ge weest. In Kanton is de afgelopen tijd gevochten tussen twee elkaar bestrij dende groepen rode gardisten. De ene groep heet „i*ode vlag" en de an dere „oostenwind". Bij deze vecht partijen zouden vele jonge mensen cm het leven zijn gekomen. „China Mail" zegt dat de „rode vlag" gardisten, na het neei-schieten van de soldaten van het volksleger die ge poogd hadden zich buiten de strijd tussen de twee groepen te houden, een tegenaanval op de gardisten van „oostenwind" deden. Bij deze aanval zouden vele leden van „oostenwind" om het leven zijn gekomen. Het sluitstuk van ook 115 meter werd vandaag aangebracht tijdens een nieuwe vlotte operatie van Rijks waterstaat, waarvoor al vanmorgen om half vier de scheepvaart op de Oude Maas volledig werd gestremd. Tegen vijf uur vanmiddag konden de tunnelbouwers de sluitdeur naar het nieuwgeplaatste tunnelde el openen. Over enkele weken zal het enig of ficieel vertoon de verbinding tussen het vierde en vijfde tunnelstuk tot stand woi-den gebracht. Verongelukt na slip AMSTERDAM. 10-7. De 24-jarige A, Röllig uit Schoorl, die op de Zui- derweg te Amsterdam met zijn per sonenauto in een slip geraakte en op een tegenligger botste is bij dit on geluk om het leven gekomen. De man reed met hoge snelheid. De be stuurder ,van de tegenligger K. Beij uit Amsterdam kon na behandeling in het WiJhelmina Gasthuis naar huis terugkeren, evenals zijn beide zoons. De vierde inzittende de heer H. Blok is ernstig gewond in het W. G. opgenomen. LAGOS, 10-7. Het van overig Ni geria afgescheiden Biafra heeft aan gedrongen op een wapenstilstand in de oorlog met het federale Nigeria als de enige manier om een einde te maken aan het lijden van de bur gerbevolking in Biafra. In een door radio-Biafra omgeroe- pen verklaring werd gezegd de hulp goederen tot een bedrag van 250.00 pond sterling die Engeland heeft aangeboden niet zullen worden aan vaard zolang de Britse regering wa pens aan de federale regering in La gos blijft leveren. De roeping van de mens is f mens te zijn. V/AT 1EQT DE bilt WASHINGTON. In gezelschap van haar 13-jarige zoon heeft mevr. Warren Hayes, moeder van een van de opvarenden van het Amerikaanse inlichtin genschip „Pueblo", een demonstratie gehouden voor het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken. Zij vertelde dat hel haar liever was dat haar zoon bij een reddingspoging om het leven zou komen, dan langzaam in Noord-Koreaanse gevangenschap te sterven. Links ds. Paid Lindstrom van het „Herinner de Pueblo"-comité. Vrijwel zekerheid over identiteit vermoord meisje de identiteit van het slachtoffer is vastgesteld, maar voor een defini- ieve vaststelling moet elk ondex-zoek zijn afgesloten en dit zal wellicht donderdag plaats vinden. Duiken naar schip? J PERTH (Australië), 10-7. Een groep duikers in Perth is van plan kostbaarheden ter waar de van naar schatting vijf miljoen Australische dollar (twintig miljoen gulden) op le halen uit hel wrak van een Oost-Indië-vaarder. Zij heeft evenwel niet de toestemming van de regering. De duikers riskeren hoge boetes of gevan genisstraf als zij dingen uil de Zuytdorpweghalen, die in het jaar 1712 800 km. ten noordwesten van Perth ver ging. o De New. Yorkse politie heeft woensdag charges met de gummi knuppel uitgevoerd om 1500 negers en Par.toiri.canen te ver-spreiden die voor het stadhuis demonstreerden voor werkverschaffing voor 20.000 mensen in de armenwijken. Rond 150 man van de Vietcong zijn er woensdagmorgen vroeg in ge slaagd de buitenwijken van C.holon, het deel van Saigon waar de Chine zen wonen, binnen te dringen, zo is van welingelichte zijde in Saigon meegedeeld. GENEVE, 10-7. De directeur-ge neraal van de voedsel en landbouw organisatie (FAO), de Nederlander A. H. Boerma, heeft op een ("bijeen komst van de economische en socia le raad (ECOSOC) van de V.N. in Genève verklaard, dat een door braak op het gebied van het kweken van graansoorten die een hoge op brengst geven de mens een reële kans heeft gegeven de strijd tegen de hnoger als gevolg van de toene ming van de wereldbevolking door een grotere yoedselproduktie te win nen. Maai-, zo waarschuwde hij, om het probleem te kunnen oplossen zal er evenveel moeten worden gedaan aan bevolkingsplanning als aan ver groting van de voedselproductie. Soekarno moet zomer paleis te Bogor verlaten DJAKARTA, 10-7. Ex-president Soekarno van Indonesië heeft voor goed het zomerpaleis te Bogor, op 60 km van Djakarta, verlaten. Hij woonde sinds vorig jaar in dat paleis en leefde er zeer teruggetrokken. In Soekarno heeft zich thans ge ïnstalleerd in een bungalow bij Bo gor, voor de bouw waarvan hij zelf aanwijzingen gegeven heeft. Het vertrek van Soekarno uit Bo gor heeft nieuwe veiligheidsmaatre gelen nodig gemaakt. Hij zal nu be waakt worden door militaire politie, bij al zijn gangen. Soekarno kan zijn auto niet laten stilstaan tussen Djakarta en zijn bungalow in Batoe Toelis. De men sen, die hem willen spreken moeten een vergunning hebben van de mili taire politie. De vier vrouwen van Soekarno en leden van zijn gezin zijn hiei-van uitgezondei-d. Morgen afnemende wind Verwachting tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele buien. Van avond stormachtige tot krachtige, morgen geleidelijk afnemende wind tussen noord en noordwest. Koel weer. 12 juli. Zon op 4.34, onder 20.56. Maan op 22.28, onder 5.31. Laatste kwartier: 17 juli te 10.11. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 12 juli 4.53 v.m. 17.13 n.m. BROUWERSHAVEN 12 juli 4.28 v.m. 16.58 n.m. Springtij: 12 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-7. Het K-N.M.I. deelt mede: Een actieve depressie, die van de ingang van het Engelse Kanaal naar Zuid-Engeland is getrokken, beweegt nu in noordoostelijke rich ting over de Noordzee naar Dene marken. Vooral in Engeland is daar bij veel regen gevallen. Gp enkele plaatsen viel er in 24 uur tijds onge veer 90 mm. Het frontensysteem van de depressie is in de nacht van woensdag op donderdag met regen en onweersbuien ons land gepas seerd. De depressie nam donderdagmor gen nog voortdurend in diepte toe, zodat in het komende etmaal in ons land vooral aanvankelijk nog veel wind verwacht wordt met plaatselijk buien. Latei- zal de wind uit richtin gen tussen nooi-d en west echter gaan afnemen en zullen enkele opklarin- zullen aan de lage kant zijn. aan de lage kant zijn. President Nasser van Egypte heeft woensdagavond gezegd dat de Arabische landen genoeg mor-ele en materiële reserves hebben om de overwinning in de strijd met Israël te 'behalen .Een oplossing die niet aan het Palestijnse volk zijn rechten verzekert zal niet worden aanvaard. Duur wonen voor ambassadeur DEN HAAG, 10-7. Een Neder- landse ambassadeur, die begin 1964 op een nieuwe standplaats een func tie had aanvaard, woonde bijna drie jaar in een hotel, hoewel de in 1960 voor een kwart miljoen gekochte ambtswoning voor hem beschikbaar was. Het feit, dat de extra kosten, zijn de 72.682 gulden werden vergoed, was voor de algemene rekenkamer aanleiding om een ondei-zoek in te stellen. De ambtswoning, zo heeft minis ter Luns de kamer meegedeeld, was qua ruimte en inrichting niet ideaal. In afwachting van de verbouwing kreeg de ambassadeur toestemming in een hotel te gaan wonen. Dat het vei-blijf in het hotel langer duurde dan de bedoeling was, was een ge volg van het feit dat het ontwer pen van een verbouwingsplan veel tijd vergde, en dat ten slotte uitvoe ring van dit plan zo kostbaar bleek - 300.000 gulden - dat van verbbu-, wing werd afgezien. Pogingen om tot een goedkopere oplossing te ko men mislukten. Vermiste toerist hing boven r; avijn LEYSIN, 10-7. In de buurt van •het Zwitserse Leysin heeft een po litiepatrouille op duizend meter hoogte de 75-jarige Nederlander J. van Dijk uit Heveadorp gevonden, die al drie dagen vermist werd. Hij hing aan het hengsel van zijn brood zak in een boom. boven een honderd meter diep ravijn. De heer van Dijk heeft kneuzingen opgelopen en is naar een ziekenhuis gebracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1