OVERHEID STELT ZICH GARANT VOOR BOUW VAN MAMMOETDOK DOOR VEROLME N.V./N.D.S.M. Blaiberg veel beter Minister Luns in Koeala Loempoer Naar oprichting Z.O.-Aziatische markt? Nigeria akkoord met voedseltransporten naar deelstaat Biafra De W.EX'.-mimstersconferenlic te Bonn Naar nieuwe „Conferentie van Dresden?" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20024 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaale, iel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Ziedkzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Engels koor komt naar Schouwen-Duiveland Belangrijke beslissing gevallen Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG, 8-7. De minister van economische zaken heeft besloten een overheidsgarantie te verlenen voor 75 mil joen gulden bij de financiering van een repa- ratie-nieuwhouwdok voor zeer grote schepen in het Botlekgehied door Verolme Verenigde Scheepswerven N.V./N.D.S.M. De voorwaarden waaronder deze garantie wordt verleend zijn onder meer: V.V.S. zal een officieel bod uitbrengen op de aandelen van de N.D.S.M. Dit bod zal door het be stuur van de N.D.S.M. gunstig moe ten werden geadviseerd. De overname mag niet leiden tot een wezenlijke vermindering van de werkgelgeniieid bij de N.D.S.M. te Amsterdam en V.V.S./N.D.S.M. die nen bereid te zijn overleg te plegen met de Rijn-Scheldegroep (Rotter damse Droogdokmaatschappij N.V. en Koninklijke Maatschappij De Schelde N.V.) en de Dok- en werf- maatschappij Wilton Feijenoord N.V. over een regeling van het gebruik het het reparatiegedeelte van het dok. ten drie personen te doen aanwij zen, hetzij in onderling overleg, het zij door de president van de arron dissementsrechtbank te Rotterdam. Deze drie personen zullen over de inhoud van een regeling advies uit brengen, dat bindend zal zijn voor partijen. De verplichting tot deze bereidheid zal gelden tot 1 januari 1969. Het doel van het overleg resp. van bet advies van deze drie personen dient te zyn het treffen van een zo danige regeling van het medegebruik inclusief het beheer van het repara tiegedeelte van het te bouwen dok. dat zij een basis is voor goede sa menwerking. Bindend advies Gezill bij bi aild Bij een ontbreken van overeen stemming - aldus het communiqué van het ministerie van economische zaken verder - dan wel onmiddel lijk - dienen V.V.S./N.D.S.M. bereid te zijn voor gemeenschappelijke kos- ACCRA. In een gebied ten wes ten van Accra, waar circa 30.000 mensen 'door overstromingen dak loos zijn -geworden, zijn hulpploe gen en helikopters ingeschakeld. Vrouw zat drie dagen dood in stoel AALSMEER, 8-7. De 84-jarige mevrouw J. J. Rinkel in Aalsmeer heeft drie dagen lang dood in haar stoel gezeten, voordat haar overlij den zondagavond werd ontdekt. Buren, die van afwezigheid gedu rende het weekeinde terugkeerden, zagen melkflessen voor de deur van de woning der alleenstaande oude vrouw staan. Zij stelden een onder zoek in en zagen de vrouw dood in haar stoel zitten. Aan de hand van brieven en cou ranten in de bus kon worden vast gesteld, dat mevrouw Rinkel drie dagen geleden moet zijn overleden. Lijkschouwing wees 'een natuurlijke doodsoorzaak aan. Verdachten van Heiloo worden voorgeleid ADKMAAR, 8-7. De vier mannen, die ervan worden verdacht betrok ken te zijn geweest bij de overval op de Boerenleenbank an Heiloo, vo rige week, zullen vandaag aan. de officier van justitie in Alkmaar jhr. mr. A. Reigersman, worden voorge leid. Maandag hadden zij nog geen bekentenis afgelegd. De vier mannen, allen bekenden van de politie in Heiloo, werden in de nacht van donderdag op vrijdag jl. na een tip aangehouden in een leegstaand huis in Amsterdam. Zij werden ingesloten in het hoofdbu reau van politie te Amsterdam. omgekomen CARBGNEAR, 8-7. Een 59-jarige vader en zes van zijn acht kinderen zijn om hett leven gekomen bij een brand in Conception Bay, die hun huis in de as legde. De 37-jarige moeder van het gezin en twee doch ters zijn in ernstige toestand in een ziekenhuis opgenomen. Westherlijnse kinderen naar Nederland UTRECHT, 8-7. Op 16 juli komen met twee extra treinen 1300 west- Berlijnse kinderen in Nederland' aan. Ze zullen op uitnodiging van de afdeling Achterhoek van de Pax Christi beweging zes weken vakan tie houden in ons land. De kinderen worden ondergebracht bij pleegge zinnen, verspreid over 'het land. De Pax Christi beweging organiseert deze reizen al sinds 1962. Vorig jaar brachten 450 jeugdige west-Berlij- ners zes weken in Nederland door. KAAPSTAD, 8-7. Dr. Philip Blaiberg wil een biefstuk en eieren hebben en praat opnieuw over bui tenlandse reizen, aldus heeft zijn dochter Jill gezegd. Blaibergs dochter vertelt ook, dat haar moeder een bezoek aan Blai berg heeft gebracht en hem gezegd heeft, dat hij niet gemist kan worden en moet genezen. Daarna is de ge zondheidstoestand van de beroemde man met een nieuw hart vooruit blij ven gaan en volgens Jill komt daar nog bij, dat in de gehele wereld voor Blaiberg gebeden wordt. Na het bezoek, dat zij maandag aan haar man heeft gebracht, heeft mevrouw Blaiberg gezegd: „Het is een wonder. Hij maakt het veel be ter". Het commentaar van Barnard: „Men kan natuurlijk niet zeggen, dat dit een wonder is. Maar het gaat on getwijfeld beter, veel beter". Wanneer t.z.t. de behoefte aan re paratiecapaciteit de bouw van een tweede reparatiedok in het Nieuwe Waterweggebied wenselijk maakt, zullen V.V.S./N.D.S.M. een desbe treffend plan van Rijn-Schelde en/ol' Wilton-Feijenoord steunen, waarbij zij recht zullen verkrijgen op een evenredig deel in dit dok, zulks in samenhang met de regeling voor het gebruik van het dok aan de Botlek. Gezien liet feit dat de stichting van een tweede reparatiedok onder de huidige omstandigheden onver antwoord lijkt, heeft de minister een dringend beroep gedaan op alle par tijen, om zich tot het uiterste in te spannen alsnog een voor allen aan vaardbare samenwerking tot stand te deen komen en te voorkomen dat op korte termijn twee reparatiedokken worden verwezenlijkt. Boiirlen sturen telegram aan wevfdireeties UTRECHT, 8-7. De drie werkne mersorganisaties in de metaalnijver heid (aangesloten bij N.V.V.. N.K.V. en C.N.V.) hebben een gezamenlijk telegram gestuurd aan de directies van de combinaties Verolme-N.D.S. M. en Rijn-Schelde/Wilton Fijenoord Hierin dringen zij er naar aanleiding van de regermigsbeslissing inzake het scheepsbouwproject en het ad vies van de minister, op aan, dat de ze samenwerking zo spoedig moge lijk tot stand wordt gebracht. Man gooide vrouw en kind uit een raam WIESBADEN, 8-7. Een 30-jarige man in Wiesbaden heeft zijn vrouw en kind het raam uitgegooid. Daar na sprong hij er zelf uit en liep ernstige verwondingen op. De een jaar oude zoon heeft enige ribben gebroken en de 25-jarige vrouw is na een behandeling in het zieken huis naar huis gezonden. Wat het motief voor de daad is, is nog niet bekend. KOEALA LOEMPOER, 8-7. Mi nister van buitenlandse zaken Luns is uit Singapore in Koeala Loempoer aangekomen. De minister zal drie dagen in Maleisië blijven. Bij zijn vertrek uit Singapore zei minister Luns dat hij premier Lie Kwati' Joe en minister van buiten landse zaken S. Radjaratnam voor een bezoek aan Nederland had uit genodigd. Een datum hiervoor is nog niet vastgesteld. Minister Luns heeft de universi teiten van Singapore wetenschappe lijke boekwerken ter waarde van on geveer 22.000 gulden geschonken. MILAAN. Vijftien man, die een „mislukte" opstand in een Milanese gevangenis 'geleid hebben, zijn naar andere gevangenissen overgebracht. BONN. Westduitslands minister van defensie Gerhard Schi-öder, meent dat de hoop op een ontspan ning tussen Oost en West bedriege- lijk is gebleken. SAUNiEt U5SBS wfl PARIJS. Onmiddellijk nadat de politie in Parijs het gebouw van de Medi- cche Faculteit ontruimd had, is de Parijse gemeentelijke reinigingsdienst begonnen aan een grote schoonmaakbeurt van het gebouw, dat het laatste was, dat nog door studenten bezet was sinds de revolutie van afgelopen maand mei. SINGAPORE, 8-7 Minister Luns heeft maandag, tijdens zijn bezoek aan Singapore, voorgesteld in Zuid oost-Azië een gemeenschappelijke markt naar voorbeeld van de E.E.G. op te richten. t44444444*44444444444444<l Fabriek voor kunstrijst DJAKARTA, 8-7. In Ban- t J doeng is in het afgelopen 4 4 weekeinde Indonesië's eerste kunstrijstfabriek geopendDe J J fabriek .uitgerust met Itali- 4 4 aanse en Japanse machines, vervaardigt kunstrijst uit zoe- J te aardappelen, bonen en 4 4 graan, met een voorlopige 4 maandproduktie van 50 ton. De prijs van het produkt is 4 ongeveer S0 procent van na- 4 4 turrijst. De minister van co- j J ordinaüe voor economische, financiële en industriële za- 4 4 ken, sultan Hamengkoe Boe- wono IX, sprak bij de ope- ning van de fabriek de hoop 4 4 uit dat de kunstrijst het Indo- nesische rijsttekort. - voor dit J J jaar geschat, op 700.000 ton - 4 4 zal kunnen aanvullen >44444444444444444444444 MOSKOU. Volgens het Russische persbureau Tass heeft een Russische deskundige voorspeld dat Oezbekis tan in de naaste toekomst wat de produktie van goud betreft op de eerste plaats zal komen. Johnson in San Salvador SAN SALVADOR, 8-7. Enkele eieren en verscheidene „verfbom- men" zijn geworpen naar de auto van president Johnson, die van het vliegveld van San Salvador op weg was naar de stad. De auto van de Amerikaanse president werd echter niet geraakt, wel een andere auto in 'de stoet, waarin de presidenten van vijf Middenamerikaanse repu blieken meereden. Klassieke race old-timers AMSTERDAM8-7. Deelne mers uit Groot Brittannië, west-Duitsland, Italië, Tsje- cho Slowakije, Zweden, Zwit serland, België, Frankrijk en Nederland zullen van 15 tot en met 22 september uitkomen in de maratonrit Amsterdam- Parijs-Amsterdam voor oude automobielen. Deze reünie wordt gehouden ter gelegen heid van het feit, dat zeven tig jaar geleden de wedstrijd Parijs-Amsterdam-Parijs ge reden werd, die een zege op leverde voor de Fransman Charron met een Panhard. Hij draaide een gemiddelde van iets meer dan 43 km., welke snelheid dit jaar zal gelden als maximum. NEW YORK. 8-7. De federale Nigeriaanse regering heeft maandag in een advertentie van twee blad zijden in de „New York Times" be kendgemaakt dat zij he tRcde Kruis en andere hulporganisaties op vry- willige basis zal toestaan levensmid delen, medicijnen en andere goede ren via de federale linies naar de lijdende bevolking van Biafra te vervoeren. De federale regering voegt hier echter aan toe dat de economische sancties tegen Biafra „niet opgehe ven kunnen worden voor er een ein de is gekomen aan de rebellie". De economische oorlogvoering, aldus de federale regering, is helaas bij elke oorlog een integrerend deel van de militaire operaties. De regering - Gowon doet dan in de advertentie een beroep op de ..vrienden van Ni- BONN, 8-7. De Westduitse minis ter van buitenlandse zaken Willy Brandt heeft op de opening van de ministersconferentie der Westeuro- pese Unie (W.E.U.) erop aangedron gen, in toekomstige akkoorden met Rusland ove.r vermindering van de bewapening gebruik te maken van de ervaringen van de W.E.U. op het gebied van bewapeningscontrole. Volgens Brandt zal de kwestie van vermindering van de bewapening in de komende jaren een beslissende rol spelen in de betrekkingen tussen, oost en west. De Westduitse bewindsman toonde zich ook voorstander van uitgebrei der en diepgaander overleg tussen de leden van de W.E.U.. waarvan de zes E.E.G.-landen en Engeland lid zijn. De W.E.U.-ministersconferentie duurt twee dagen. Nederland is vertegenwoordigd door de staatsse cretaris van buitenlandse zaken, mr. H. J. die Koster. geria" om de Biafraanse leiders over te halen het idee van de afscheiding op te geven en aansluiting bij Nige ria te zoeken omdat dit de enige op lossing is. De advertentie, door de Nigeriaan se regering geplaatst om het Ameri kaanse volk ..voor-te lichten", heeft circa 5.000 dollar gekost. UTRECHT. De tarieven van de Nederlandse Spoorwegen voor het vervoer van en het afhalen en be stellen van stukgoederen als vracht goed en expresgoed gaan met ingang van 1 augustus aanstaande met 12,5 procent verhoogd. o Egyptische troepen hebben maan dagmiddag met automatische wa pens en artillerie over het. Suezka- naal geschoten op Israëlische mili tairen die het vuur beantwoordden, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger meegedeeld. Volgens de Nederlandse bewinds man zou een dergelijke economische gemeenschap de belangen van de deelgenoten beter kunnen behartigen in de betrekkingen met de Euro- markt en andere economische blok ken. Minister Luns had zijn voorstel geopperd in een onderhoud met de premier van Singapore, Lie Kwan Joe, minister van buitenlandse zaken S. Radjaratnam en minister van fi nanciën dr. Goh Keng Swie. De be langrijkste gespreksonderwerpen wa ren de problemen in de E.E.G. en de gevolgen daarvan voor zuidoost-Azië en andere zaken van gemeenschap pelijk belang. Amerikaan veroordeeld in de Sowjet-Unie MOSKOU, 8-7. Do 32-jarige Ame- rikaan Dale Reed Warren is veroor deeld tot vijf jaar gevangenisstraf door een Russische rechtbank, we gens pogingen, om hasjiesj via de Sowjet-Unie te smokkelen. Warren werd 12 mei gearresteerd, toen hij op weg was van Kaboel in Afghanistan naar west-Europa. Vorige maand werd in Rusland een Canadees en in het begin van het jaar een Engelsman wegens het zelfde delict veroordeeld. Inbrekers gearresteerd UTRECHT, 8-7. De gemeentepo litie van Voorburg heeft vorige week de 21-jarige F. J. K. uit Nijmegen aangehouden. De jongeman heeft be kend tal van inbraken te hebben ge pleegd in onder meer Rotterdam, Den Haag, Rhenen, Veenendaal en Tiel. Zondag arresteerde de rijkspolitie in Ochten de 31-jarige J. de R„ met wie K. de meeste inbraken pleegde. De Ochtenaar, die eveneens heeft bekend, werd al sinds 18 april van dit jaar gezocht. Hij was op die da tum ontvlucht uit de Prof. Pompe- kliniek in Nijmegen. Jacques Aiiquetil zaterdag in Ronde van Yerseke DEN HAAG. 7-7. De veelvoudige Franse tourwinnaar, Jacques An- quetil, zal zaterdag 13 juli uitkomen in de Ronde van Yerseke, een prof wedstrijd over honderd 'kilometer. Behalve de Fransman starten onder meer de Belgen Primo en Van der Flaes, de Duitsers Junkermann en Kemper en de Nederlandse renners Peter Post, Gerben Karsten, Jo de Roo, Dies Kosten, Rienus Hooger- land, Bart Zoet, Harry Steevens, Cees Haast en Rini Wagtmans. 15.29 n.m. 16.22 n.m. Zonnige perioden Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met zonnige perioden; dezelfde of iets hogere temperaturen dan vandaag en een zwakke tot ma tige noordoostelijke wind. 10 juli. Zon op 4.32, onder 20.58. Maan op 22.02, onder 4.02. 11 juli. Zon op 4.33, onder 20.57. Maan op 22.28, onder 5.31. Volle maan: 10 juli te 4.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 10 juli 3.03 v.m. 11 juli 3.59 v.m. BROUWERSHAVEN 10 juli 2.42 v.m. 15.14 n.m. 11 juli 3.35 v.m. 16.07 n.m. Springtij: 12 juli. IIET WEEKOVERZICHT DE BILT. 9-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Tengevolge van geleidelijke drukstijgingen boven Engeland en de Noordzee zijn de drukverschillen in enze omgeving afgenomen en is de wind die aanvankelijk zuidwestelijk was zwak geworden en naar richtin gen tussen noord en west gedraaid. Hierdoor zijn wolkenvelden van de Noordzee landinwaarts gedreven, maar deze lessen voor een belangrijk deel overdag weer op. Door deze ontwikkeling zal in het temperatuur- verlcop nog weinig verandering ko men terwijl de regenkansen klein blijven. In Midden en Zuid-Europa blijft het nog fraai zomerweer met tempe raturen omstreeks 30 graden in de middag waarbij in Frankrijk nog en kele onweersbuien kunnen voorko men. In Scandinavië zijn de tempe raturen aan de lage kant, maar de depressie die daar de laatste dagen vrij slecht weer bracht is weggetrok ken, zedat het weer ook daar een geleidelijke verbetering ondergaat. Gesol met Australische wezen SCHIPHOL, 6-7. Na uren van intensief overleg heeft men zater dagmiddag omstreeks half een be sloten dat drie ouderloze kinderen uit Australië voorlopig noch aan hun familie, noch aan het echtpaar Aal- ders zullen werden toegewezen. „Er wordt een beschikking ge maakt door de raad voor kinderbe scherming, die door de officier van justitie van. Haarlem is ondertekend. Op grond daarvan gaan d<e kinderen naar een kindertehuis, waar men aan de hand van een milieubepaling zal beslissen bij welke partij de kin deren zullen komen. Dit is in dit soort situaties de gebruikelijke gang van zaken", zo deelde de heer Ver- heus mee. Zolang de kinderen in het tehuis verblijven, mogen de beide partijen hen niet zien. DEN HAAG. De Turkse minis- ter van buitenlandse zaken, Ihsan Sabri Sjaglayangil, brengt een offi cieel bezoek aan de Sowjet-Unie. Hij heeft een onderhoud gehad met zijn Russische ambtgenoot Andrei Gro- myko, aldus meldt het. Russische persbureau Tass. PRAAG, 7-7. De Tsjechoslo waak se communistische partij heeft brie ven ontvangen van de centrale par- lycomité's uit de Sowjet-Unie, Polen en Oost-Duitsland. Dit heeft de voorzitter van het Tsjechoslowaakse parlement, Josef SmrkovsKy. op een partijbijeenkomst in Praag onthuld. Wat er in die blie ven stond, zei hij niet. Het partijbe stuur zal bijeenkomen zodra alle le den in Praag zijn teruggekeerd van de buitengewone regionale conferen ties, welke het afgelopen weekeinde in het land werden gehouden, ter voorbereiding van het landelijk par tijcongres in september. Westerse waarnemers denken aan de mogelijkheid van een nieuwe „conferentie van Dresden". In die stad kwamen begin van dit jaar. na de liberale „machtsovername" in Tsjecho-Slowakije, Oosteuropese partijleiders bijeen om hun Tsjecho slowaakse collega's ter verantwoor ding te roepen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1