Vier Nederlanders onder acht doden bij botsing in dep. Aisne MORRIS Opnieuw geweldmisdrijf te Rotterdam Zeven doden bij verkeersongeluk Honger in de wereld zal niet verdwijnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 8 juli 1968 124stc jaargang Nr. 20023 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 ce'nt - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Siualstad Brouwershaven krijgt galerij Rampzalig auto-ongeluk in Frankrijk i LA CAPELLE (Aisne), 6-7. Vier Nederlanders behoren tot de acht slachtoffers, die op slag werden ge dood bij een rampzalig verkeerson geluk in La Capelle, departement Aisne, op de autoweg nr. 2 Parijs- Brussel. Bovendien werden nog vier anderen, onder wie een Nede.rlandse jongens, zeer ernstig gewond. De Nederlandse slachtoffers waren een echtpaar, hun 14-jarige dochter en een mede in hun auto zittende jongen van 17 jaar. Een 20-jarige zoon werd zeer ernstig gewond en iu het ziekenhuis te Fourmies opge nomen. De andere omgekomen slachtoffers waren twee Spanjaarden, en een Spaanse meisjes-tweeling van 17 jaar. Twee andere Spanjaarden wer den eveneens zeer ernstig gewond, evenals een vrouw van onbekende nationaliteit, die uit haar auto werd geslingerd. Volgens het onderzoek zou de Ne derlandse personenauto, waarin het echtpaar, hun dochter en zoon en een andere jongen gezeten waren, tijdens een verkeerde inhaalmanoeu vre in een bocht in botsing zijn ge- Veryanging voor „Karei Doormail" DEN HAAG, 6-7. Ter vervan ging, van het vliegend potentieel aan boord van de eerstdaags af te dan ken „Karei Doorman" zal de Marine Luchtvaartdienst de beschikking krijgen over het largeafstands pa trouillevliegtuig van het type „Bre- guet Atlantic". Het kabinet besloot negen van de ze toestellen te bestellen. Deze order beloopt ca. 185 miljoen gulden. De Breguet Atlantic werd in eerste aan leg in Frankrijk ontwikkeld, maar kan het best als een Atlantisch pro- dukt worden beschouwd. Tsjecho-Slowakije en West-Duitsland BONN, 6-7. Professor Andrej Ziak, vice-voorzitter van de natio nale vergadering van Tsjecho-Slo wakije, heeft er in een vraaggesprek met het Westduitse blad „Kieler Morgenzeitung" bij de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Willy Brandt, op aangedrongen naar Praag te komen en daar openlijk te verklaren dat het in 1938 gesloten verdrag van München, waarbij het tot Tsjecho-Slowakije hehorende Sudetenland aan Duitsland werd af gestaan, van het begin af van nul en generwaarde is geweest. Titel voor H.T.S.-ers? DEN HAAG, 6-7. Het is op 1 ju li urgent geworden, dat er een wet telijke regeling komt van de inge nieurstitel voor afgestudeerden van de hogere technische scholen (H.T. S.-en), vooral met het oog op de ver houdingen in de Europese Economi sche Gemeenschap. Dit is minister dr. G. H. Veringa van onderwijs en wetenschappen nog eens onder het oog gebracht door het Niria, het Nederlands Instituut van Registeringenieurs en Afgestudeer den van H.T.S.-en. Per 1 juli van dit jaar is het recht van vrije vesti ging en de vrije uitoefening van het beroep van kracht geworden in de E.E.G.-landen. Mislukte ontsnappingspoging CHICAGO, 6-7. Vijf gevangenen, onder wie twee moordenaars en een verkrachter, zijn' op het terrein van een gevangenis in Chicago twee uur lang in een vuurgevecht met politie gewikkeld geweest, maar zij zijn er niet in geslaagd te ontkomen. De uitbrekers hadden een bewaker overmand en drie andere cipiers ge dwongen hun -uniform uit te trekken. Op de gevangenismuur aangekomen, werden de vijf door politie verrast.- komen met een vrachtauto met aan hangwagen. De vrachtauto maakte na de botsing een slag in de rondte, waarbij de aanhangwagen losraakte. Deze laatste botste vervolgens tegen twee andere personenauto's, waar van één uit Duitstand met zes Spaan se passagiers. De nationaliteit van de tweede auto kon nog niet worden vastgesteld. De identificatie der slachtoffers was zeer moeilijk. Zij moesten uit de verwrongen wrakstukken van de auto's worden gezaagd. Tijdens deze werkzaamheden werd het verkeer op deze drukbereden route geheel stil gelegd. De bestuurder van de (Belgische) KORTGENE. In Kortgene is een bejaarde fietser, toen hij de provin ciale weg 10b overstak, aangereden door een personenauto. Hij was op slag dood. Het slachtoffer is de 74- jarige heer C. Vogelaar uit Kortge- Een kwalijke collecte WEINFELDEN, 6-7. De 62-jarige Italiaanse Addoloerata la Porta, is in 'het Zwitserse Weinfelden tot twee en een half jaar gevangenis straf veroordeeld, gevolgd door een verbod zioh gedurende tien jaar in Zwitserland op te houden. Zij heeft, als non verkleed, ge collecteerd voor (kinderen van in de oorlog omgekomen zeelieden en de opbx'engst, 120.000 gulden, in eigen •zak gestoken. De 28.000 gulden die zij 'bij haar aanhouding nog over had, zijn aan een weeshuis geschon ken. Ongenode gasten STOCKHOLM, 6-7. Achttien Ame rikaanse deserteurs zijn ongemerkt verschenen op een tuinfeest in Stockholm, dat gegeven werd dooi de Amerikaanse ambassadeur Wil liam Heath 'ter gelegenheid van on afhankelijkheidsdag (4 juli). Toen „The Star-spangled banner" werd gespeeld, bleven de achttien demon stratief zitten en nadat Heath een toespraak was begonnen, schreeuw den zij: „Amerika moet weg uit Vietnam". Daarop greep de politie in, die acht deserteurs na een kort gevecht overmeesterde. De andere tien wa ren inmiddels uit de tuin gevlucht. Zeven deserteurs worden door de politie vastgehouden. Man de wist van Kennedy-aanslag dood CIUDAD JUAREZ, Mexico, 6-7. De Amerikaan Crispin Curiel Gon zales, die beweerd heeft af te heb ben geweten van een komplot om Robert Kennedy te vermoorden, is opgehangen aangetroffen in een cel in Ciudad Juarez, aldus de politie. De 17-jarige Gonzalez werd sinds 17 juni door de politie vastgehouden nadat in zijn dagboek, dat hij ver loren had, passages waren aange troffen over een komplot tegen het leven van senator Kennedy. Hij had onder andere geschreven dat hij eni ge dagen voor de moordaanslag in een openbare bibliotheek in Los An geles Sirhan Sirhan, de vermoedelij ke moordenaar van Robert Kennedy, had ontmoet en dat deze hem van zijn plannen op de hoogte had ge steld. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Oarage iSTA Oosferland Telefoon (01114)495 Mail schedel ingeslagen ROTTERDAM, 7-7. De Rotter damse politie is voor de tweede maal dit weekeinde geconfronteerd met een ernstig geweldsmisdrijf. Dichtbij de straat waar vrijdagavond de 24- jarige Marokkaanse gastarbeider Mohammed Den Ahmed door mes steken om het leven werd gebracht is zondag een 54-jarige Rotterdam mer de schedel ingeslagen. Hij is met ernstig hersenletsel naar het Dijkzigtziekenhuis overgebracht, waar hij werd geopereerd. Zijn toe stand is volgens de politie zeer ern stig. De recherche van het bureau Boezemsingel had zondagmiddag wel enkele personen onder verhoor, maar een arrestatie was nog niet verricht. Het slachtoffer werd met een in geslagen schedel gevonden in een huis aan de Hooglandstraat. Volgens de politie had de man zaterdagavond een aantal café's in de volksbuurt Zwaanhals bezocht samen met de hoofdbewoner van het bewuste huis aan de Hooglandstraat. Het slacht offer zelf woonde daar niet. Hij huis de sinds enige tijd in een slooppand aan de Stoopweg in Rotterdam- noord. Het slachtoffer zou de nacht van zaterdag op zondag volgens af spraak doorbrengen in het huis aan de Hooglandstraat. vrachtauto bleef ongedeerd. Als na men van de Nederlandse slachtoffers zijn opgegeven: de 53-jarige heer W. Wassinck, zijn 48-jarige echtgenote en hun 14-jarig dochtertje Marjo- laine, benevens de 17-jarige Jean van der Meyden Bart, allen vermoe- delijk uit Amsterdam. Gewond werd de 20-jarige Michel Wassinck. Twee doden bij bromfietsongeluk HEESCH, 8-7. Zondagavond zijn op de Nistelrodeseweg te Heesch twee personen bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Een bromfietsbestuurder, de 18-jarige M. Kleynbeld uit Heesch, met als duopassagier de 17-jarige J. van Buul uit Oss, wilde linksaf de Wyst- straat inslaan op het moment, dat uit de richting Heesch een personen auto naderde. De bestuurder van de personenauto kon de bromfietser niet meer ontwijken. De duo-pas sagier is ter plaatse overleden, de bromfietser werd ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis in Oss, waar hij na aankomst is over leden. Hyena's doodden kinderen BAREILLY, Oettar Pradesj, India, 6-7. In dorpen in een district in de omgeving van Bareilly, Oettar Pra desj, hebben hyena's in tien dagen tijd meer da,n twintig kinderen ge dood. Zijspanpaar bij races omgekomen FRANCORCHAMPS, 7-7. De mo torwedstrijden om de grote, prijzen van België, die zondag voor de 41ste keer op het circuit van Francor- champs zijn gehouden, hebben twee slachtoffers geëist, de Westduitse Johann Attenberger en Josef Schil - linger. Zij raakten in de laatste ron de van de slotrace, die van de zij spannen, met hun BMW van de weg en botsten tegen een huis. Attenber ger, de coureur, en Schillinger, de passagier, waren op slag dood. Het ongeluk gebeurde kort nadat de voorlaatste ronde door het duo was afgelegd. STUTTGART. 7-7. Zondagavond zijn bij een verkeersongeluk in de buurt van Neckartenzlingen in Ba- den-Württemberg zeven mensen om het leven gekomen, twee zwaar ge wond en een licht, na een botsing' tussen twee personenauto's. In Europa heeft Frankrijk de meeste auto's PARIJS, 6-7. Frankrijk telt vol gens een mededeling van de Econo mische commissie van de Verenigde Naties meer auto's dan enig ander land in Europa. Er staan 10,4 mil joen personenauto's geregistreerd, tegen 9.980.000 in West-Duitsland. 9.867.000 in Engeland en 6.322.000 in Italië. De Olympische Spelen MEXICO STAD, 6-7. Ruim drie maanden voor het begin vanv de Olympische Spelen zijn bij de orga nisatoren in Mexico Stad de aan meldingen van 106 landen binnenge komen. Men verwacht dat zekér nog tien landen zullen inschrijven. Pedro Ramirez Vasquez, de voor zitter van het organisatie comité, maakte ook bekend dat atleten, die op de 5000 en 10.000 meter door acht lopers op een ronde achterstand zijn gezet, uit de strijd zullen worden ge nomen. Deze maatregel wordt voor het eerst tijdens de spelen toegepast om het werk van de jury te verge makkelijken. Hevige sneeuwstorm teistert Peru LIMA, 7-7. In het zuidoosten van Peru heeft zaterdag een sneeuw storm gewoed, die als de hevigste sinds het begin van deze eeuw wordt beschouwd. Er is grote schade aan gericht aan te velde staande gewas sen en ook het vee heeft ernstig ge leden. De storm, die achttien uur duurde, ontstond nadat de temperatuur tol drie graden onder nul was gedaald en de regen in sneeuw veranderde. GENÈVE, 8-7. Tegen 1975 zullen waarschijnlijk evenveel mensen in de onderontwikkelde landen honger lijden als nu. Aan de directe be hoefte van deze landen kan alleen worden voldaan met de overschotten die uit de andere landen kunnen wor den uitgevoerd, maar zelfs daar kan niet langer op worden gebouwd. Geen verhoging prijzen op werehlsnikermarkt DEN HAAG. 6-7. Als gevolg' van de schorsing der onderhandelingen over een nieuwe wereldsüïkerover- eenkomst zijn de kansen op verho ging van de prijzen op de wereld suikermarkt verminderd, aldus heeft de minister van landbouw en vis serij ir. P. J. Lardinois, dn antwoord op vragen van het Tweede Kamer lid mr. J. F. G. SchiLingemann (VVD) meegedeeld. Men streeft naar voortzetting van de conferentie tegen het begin van de herfst. Drie Amerikaanse soldalen doodgestoken KARLSRUHE, 6-7. In Karlsruhe zijn bij een twist tussen zes blanke en zes zwarte Amerikaanse soldalen drie negers doodgestoken. De mili tairen behoorden tot dezelfde een heid. Toeristische weg langs Brielse Maas OOSTVOORNE, 6-7. Langs de Brielse Maas wordt dinsdag een nieuwe toeristische weg in gebruik genomen. Deze weg, die langs de Ro- zenburgse zijde van het Brielsemeer loopt, heeft tussen de afsluitdam bij Ooslvoorne en de nieuwe Brielse brug een bijna onafgebroken rij parkeerstroken en bovendien enke le grote parkeerterreinen. Bovendien bevindt men zich op deze weg praktisch aan de oever van het meer en heeft men zeer grote re- creatiestroken langs het binnen- vaartkanaal op Rozenburg ter be schikking. De gruwelen in Nigeria LAGOS, 6-7. Volgens een door hulporganisaties in Lagos besproken rapport va» een Rode Kruisteam heeft een katholieke priester in het dorp Ikotekpene Biafraanse burgers levend zien begraven door Biafraan se militairen. De priester had verteld dat de bur gers waren gedwongen^ de kuilen te graven die hun graf zouden worden en dat hij na het vertrek van de sol daten nog enkele kinderen tijdig had weten uit te graven. Ikotekpene is een Biafraans dorp dat in federale handen kwam, werd heroverd maar nu opnieuw door de federale troepen is bezet. Functiona rissen van het internationale Rode Kruis, die er een onderzoek hebben ingesteld, deelden mee dat op dé binnenplaats van de kleine gevange nis daar 1.500 uitgehongerde burgers zaten samengepakt en dat in een vertrek talrijke kleine kinderen wa ren aangetroffen die huilden van de honger. Dit staat in een verhandeling die is opgesteld voor de jaarvergadering van de Economische en sociale raad van de V.N. (ECOSOC), die vandaag (maandag) in Genève door secretaris generaal Thant wordt geopend. Er moet een wereldvoedselbureau komen en een systeem dat vroegtij dig waarschuwt wanneer ergens voedseltekort dreigt. Het verschil tussen de binnen landse voedselproduktie en het be nodigde wordt voor 1975 geschat op 7,5 miljard dollar (f 27 miljard), waaraan voor slechts de helft met invoer kan worden voldaan. Aanbe volen wordt in de wereld tussen 5 en 8,5 miljoen ton graan en voor 80 a 130 miljoen dollar aan andere le vensmiddelen in reserve te houden. Egyptische standpunt is volkomen star CAIRO, 7-7. Het Egyptische pers bureau voor het Midden-Oosten heeft zondagavond een „rechtzet ting" gepubliceerd naar aanleiding van de verklaringen die onlangs in Kopenhagen door de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken, Mah- mocd Riad, werden afgelegd. Het persbureau zegt, dat de ver klaringen van Riad, zoals zij werden weergegeven door zekere persbu- reau's, „vervormd en voor een groot deel uit hun verband gerukt" zijn. Volgens het Egyptische persbureau is de officiële Egyptische politiek duidelijk en als volgt samen te vat ten: „Geen erkennning, geen vredes verdrag, geen onderhandelingen met Israël en geen koehandel over het Palijstijnse vraagstuk, dat alleen het volk van Palestina aangaat". Vietnam en de verkiezingen in de V.S. WASHINGTON, 7-7. De mededin- ger naar de democratische kandida tuur voor het Amerikaanse presi dentschap, senator Eugene McCar thy, heeft zondag in een televisie vraaggesprek erop aangedrongen, dat de V.S. zich bereid verklaren, een nieuwe regering in Zuid-Viet nam te aanvaarden, teneinde te po gen hierdoor de Vietnam-onderhan- delingen in Parijs vooruit te helpen. In- antwoord op een vraag, zei Mc Carthy geen voorstander te zijn van een eenzijdige terugtrekkking dei- Amerikaanse troepen uit Vietnam. Geschenk voor jubilerende luchtmacht DEN HAAG. 6-7. Ter gelegen- heid van de feestelijkheden rond het 55-jarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht hebben de onder-offi cieren van dit wapen op het hoofd kwartier in 's-Gravenhage aan de bevelhebber der luchtstrijdkrachten een geschenk aangeboden. Uit han den van adspirant-officier, korporaal der eerste klasse, A. J. M. de Ruyter ontving luitenant-generaal A. B. Wolff een groot model girokaart, waarop een bedrag van f 12.500.- vermeld staat. Het bedrag is bijeen gebracht door alle onder-officieren van de Koninklijke Luchtmacht en de aspirant-onder-officieren, leer lingen van de luchtmacht Rader- school te Arnhem. SCHIPHOL. De bekende Neder landse violiste Emmy Verhey is na een vioolstudie van 10 maanden bij de beroemde violist David- Oistrach uit Moskou in ons land teruggekeerd. Op de foto een opgetogen Emmy bij het weerzien met haar ouders. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Er zijn mensen die denken om de zonden van de week WAT 2EQT DE BILT Vrij zonnig Verwachting tot dinsdagavond: Vanavond in het noorden van hel land nog veel bewolking, elders op klaringen. Morgen overdag vrij zonnig en droog weer maar in het zuidoosten tegen de avond meer be wolking en kans op enkele buien. Zwakke veranderlijke wind en» ho gere temperaturen dan vandaag. 9 juli. Zon op 4.31, onder 20.59. Maan op 21.22, onder 2.46. Volle maan: 10 juli te 4.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 9 juli 2.02 v.m. 14.34 n.m. BROUWERSHAVEN 9 juli 1.45 v.m. 14.19 n.m. Springtij: 12 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 8-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een langgerekte vore van la ge luchtdruk strekt zich uit van het zeegebied ten westen van Portugal via Engeland tot boven Scandinavië. Op het westen van de oceaan 'be vindt zich een hogedrukgebied. Tus sen beide systemen staat een koude noordelijke stroming, maar bij ons wordt tussen genoemde lagedruk- voi'e en een hogedrukgebied boven zuidoost Europa met een zuidwes telijke stroming vrij zachte lucht aangevoerd. In deze stroming trek ken storingen afgewisseld door ge bieden met luchtdrukstijgingen over ons lanid, wat het weer een wisse lend karakter geeft. Voor dinsdag kunnen we aanvankelijk droog weer verwachten met weinig wind en ho gere temperaturen dan vandaag. Later op de dag is er een toenemen de kans op meer bewolking en en kele regen- of onweersbuien ten gevolge van volgende storingen af komstig uit Frankrijk waarbij de wind dan een tendens krijgt om naar oostelijke richtingen te draaien. DEN HAAG. Admiraal Auguste Hamann Rodemaker Grunewald, Braziliaans minister van marine, zal tijdens zijn bezoek aan Nederland in de periode van 5 tol en met 10 juli a.s. op dinsdag 9 juli de gast zijn van de Koninklijke Marine.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1