Riad neemt afstand van eis tot vernietiging van Israël Boze Brezjnev schiet uit De huurverhoging Aardgas op Schouwen-Duiveland Overeenstemming over West-Irian Veel belangstelling voor liet Paradise Skolekorps Verkeer Zeelandbrug sterk gestegen in eerste halfjaar 1968 STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 juli 1968 124sle jaargang Nr. 20022 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening^ 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Succesvolle Centrale Fokveedag Zierikzee Nasser in Moskou CENTRALE FOKVEEDAG Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MOSKOU, 4-7. President Gamal Abdel Nasser van Egypte is donder dag in Meskou aangekomen voor be sprekingen waaraan veel waarde wordt gehecht. Op het vliegveld werd hij begroet door president Pod- gorny, premier Kosygin en partijse cretaris Brezjnev, die hem omhels den, en door een 300 Arabische stu denten die spandoeken droegen met leuzen. Het is het eerste bezoek van Nas ser aan Rusland sinds 1965 en een van zijn eerste reizen sinds de Ara bische nederlaag in juni 1967. Hij reed rechtstreeks naar het Kremlin voor besprekingen over maatregelen om Israël ertoe te bewegen dat het de bezette gebieden ontruimt. Waarnemers hechten veel waarde aan een uitlating van de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Riad. die woensdagavond in Kopenhagen verklaarde dat de Arabische wereld een grote fout maakt, als zij de vernietiging van n Circa twintigduizend studenten hebben donderdag in Rio de Janeiro betoogd tegen de regering van maar schalk Costa E. Silva. MOSKOU, 4-7. „De Sowjet-Unie kan niet onverschillig staan, en zal dat cok nooit doen, ten aanzien van het lot van de socialistische opbouw in andere landen en van de gemeen schappelijke zaak van het socialisme en het wereldcommunisme. Wij moeten hier over spreken nu de adepten van het Bourgois-regiem onder de leus van „nationale ge daante" klaar staan om te proberen het socialisme aan het wankelen te brengen en het te „verzachten", zo als zij het noemen, en de vriends- schapsbandën tussen de socialistische land ente verzwakken". Deze waarschuwende woorden heeft de Sowjet-Russische partijlei der, Leonid Brezjnev, tijdens een^ Russisch-Hongaarse vriendschapsbij eenkomst in Moskou gericht tot zijn Hongaarse ambtgenoot Janos Kadar, die een officieel bezoek aan de Sow jet-Unie brengt. DEN HAAG, 4-7. Indien een ver huurder reeds voordat het wetsont werp dat voorziet in de facultatieve huurverhoging van vier procent tot wet was verheven het initiatief tot een huurverhoging had genomen, kan hem dit moeilijk worden toege rekend, aldus heeft de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening, ir. W. F. Schut, in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid drs. J. van den Doel (P.v.d.A.) ver klaard. Ook bij vorige gelegenheden is verhuurders nooit het recht ontzegt om vooruit te lopen op aangekondig de huurverhogingen, en er is vol gens de minister geen reden waar om zij dit nu niet zouden hebben mogen doen. Drs. Van den Doel had de minis ter o.m. gevraagd of hij van mening was dat huuradviescommissies, wan neer zij beslissen over een verzoek van verhuurders om gunstig over de huurverhoging te adviseren, hierbij mede dienden te overwegen of de verhuurder x-eeds voor de parlemen taire goedkeuring van het wetsont werp een brief over deze kwestie aan de huurdei-s had geschreven. Israël'eist. „Wij aanvaarden de wer kelijkheid en daarvan maakt Israël deel uit. Wij wensen nu alleen maar vrede". Deze verklaring brengt het Egyp tische standpunt zeer dicht bij de op vatting van de Sowjet-Unie dat er voor de crisis in het Midden-Oosten een politieke regeling moet worden getroffen Vorige week gaf de Sowjet-minis ter van buitenlandse zaken. Gromy- ko. te verstaan dat zijn land bereid is een embargo op de wapenhandel op het Midden-Oosten te overwegen, ais Israël zijn troepen uit de bezette gebieden heeft teruggetrokken. Waarschijnlijk zal dit aanbod een belangrijk onderwerp van gesprek zijn bij het Russisch-Egyptische overleg. Teleurstelling C over Unctad-conferentie STRAATSBURG, 4-7. Het Euro pese parlement heeft donrerdag in Straatsburg een resolutie aanvaard, waarin het zijn teleurstelling uit spreekt over de schaarse resultaten van de tweede Unctad-conferentie in New Delhi. In de resolutie wordt gezegd dat Europa, als hoofdrolspeler in de we reldhandel, een onmisbare bijdrage moet leveren aan een nieuwe inter nationale economische rechtsorde, omadt slechts deze een wereldwijde actie voor de arme landen doeltref fend kan maken. Suriname wil eigen ridderorden PARAMARIBO, 5-7. De Suri naamse regering heeft besloten ei gen ridderorden in het leven te roe pen en een wettelijke regeling te treffen voor het ereburgerschap. Voorts is bekend geworden dat er een „nationale bloem" zal worden gekozen. Binnenkort zal in verband hiermee een prijsvraag worden uit geschreven. Cubaans jongetje vluchtte PUERTO ORDAZ, 4-7. Een 16-ja- rige Cubaanse jongen die vier dagen lang in een binnenband van een au to onder een brandende zon op de Caribische Zee heeft rondgedobberd, is in de Venezolaanse stad Puerto Ordaz aangekomen. Hij is op 70 mijl van Cuba door een Liberiaanse tankboot uit zee opgepikt. De jongen heeft tegen verslagge vers gezegd dat hij naar Miami wil ën dat hij uit Cuba is weggegaan omdat hij van vijf uur 's morgens tot na het invallen van de scheme ring suikerriet moest kappen. Kiesinger getuige in proces tegen oorlogsmisdadgers BONN, 4-7. In een arrondisse mentsrechtbank in Bonn is bonds kanselier Kurt Georg Kiesinger op getreden als getuige in een in Frank fort lopend oorlogsmisdaden proces tegen de 56-jarige Fritz Gebhardt von Hahn, een voormalige legatie- secretaris van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken. Dode bij botsing GASSEL, 4-7. Bij een botsing tussen een vrachtwagen en een per sonenauto in Gassel (gem. Beers) is een inzittende vaji de personenauto, de 82-jarige E. W. H. Janssen uit Beers, om het leven gekomen. Zijn dochter, die de wagen bestuurde, werd bij het ongeluk ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde volgens de politie doordat de bestuurster van de personenauto bij het oversteken van de provinciale weg, een voor- rangsweg, verzuimde de vrachtwa gen voorrang te verlenen. Tweede helft van 1970: ZIERIKZEE, 4-7. Als alles naar wens verloopt zal Schouwen-Duive land in de tweede helft van 1970 over aardgas kunnen beschikken. Na verschillende besprekingen heeft de hoofddirectie van de Ne derlandse Gas Unie het provinciaal bestuur van Zeeland en de Zegam laten weten, dat de transportleiding' vodr het aardgas door het Deltage bied naar Schouwen-Duiveland zal worden doorgetrokken. Volgens de plannen zal de leiding tot Middelharnis op 1 september 1969 gereed zijn. Op Schouwen-Duiveland zal in september 1970 een gasont- vangststation in gebruik worden ge nomen. Er wordt naar gestreefd met de werkzaamheden voor de huis aansluitingen en met de ombouw van het gasnet in Zierikzee op een zoda nig tijdstip gereed te zijn, dat on middellijk nadat het aardgas Schou wen-Duiveland heeft kunnen berei ken, daarvan ook profijt kan worden getrokken. Straaljager neergestort DEN HAAG, 4-7. Om kwart voor één is een straaljager van de ko- ninkijke luchtmacht neergestort bij het luchtmachtschietterrein op Ter schelling. De verongelukte straaljager is een toestel van het type F 84 F, een Thunderstreak, afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Het toestel was op een „range mission" naar het luchtmachtschietterrein op Ter schelling. Tijdens een oefenaanval op dit terrein meldde de piloot tech nische mankementen, waarop hij opdracht 'kreeg het toestel door mid del van zijn schietstoel te verlaten. Deze opdracht kwam waarschijnlijk te laat, want het toestel stortte on middellijk daarop neer op het strand. Om het leven kwam de 37- jarige majoor F. Hoppener uit Uden. Palingdieven gesnapt op Oosterschelcle YERSEKE, 4-7. De laatste maan den worden de werkende palingvis- sers op de Oosterschelde regelmatig de dupe van „sportvissers", die de fuiken van de beroepsvissers leeg ste.len. Het is moeilijk deze „sport vissers" op heterdaad te betrappen, daar zij meestal van speedboten ge bruik maken. De palingvissers be schikken niet over snelle vaartuigen. Twee Belgen zijn echter tegen de lamp gelopen mogelijk door een de fect aan hun motorsloep. De 30-ja- rige E. G., in gezelschap van de 28- jarige mej. M. B„ beiden uit Ant werpen, werd door een van de vis sers op heterdaad betrapt bij het leeghalen van de fuiken van de gebr. Withagen uit Bergen op Zoom. De palingvisser wist hen te verras sen, hun boot op sleeptouw te ne men en de twee Belgen over te ge ven aan de visserijpolitie te We- meldinge, die met een vaartuig in de 'buurt toezicht hield op de Yer- sekebank. Tegen het tweetal werd proces verbaal opgemaakt. De boot met buitenboordmotor wérd in be slag genomen en in Wemeldinge aan de ketting gelegd. DJAKARTA, 4-7. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, Adam Malik, heeft bevestigd dat de Indonesische i-egering vastbesloten is zich te houden aan de overeen komst van 1962 inzake West-Irian, heeft minister Luns meegedeeld ter toelichting van de verklaring dat beide landen het eens zijn over deze kwestie. Minister Malik heeft aan minister Luns gezegd dat de prakti sche regelingen voor het vaststellen van de wensen van de bevolking pas gemaakt kunnen worden nadat de toezichthouder van de V.N.. Ortiz Saenz, in Djakarta is aangekomen. Deze V.N.-functionaris wordt in de eerste week van augustus in- Indo nesië verwacht. Minister Luns zei zijn ambtgenoot van de Nederlandse bezorgdheid over deze kwestie op de hoogte te hebben gesteld. WEERT. De politie van Weeit heeft vanmorgen omstreeks negen uur uit !de Zuidwillemsvaart het lijikje opgehaald van de zesjarige Bea Wiermans, die al sinds woens dagochtend werd vermist. Bij eer dere naspeuring werd gisteren al het fietsje van het- meisje gevonden. Kampioen en ere-kampioen bij de merries werd Connie van Cromstrijen van de heer S. M. v. d. Velde te Zonnemaire. Eimiiy Verliey onverwachts terug uit Moskou SCHIPHOL, 4-7. De jonge Neder landse violiste Emmy Verhey (19 jaar) is uit Moskou in ons land te ruggekeerd. Zij heeft sinds septem ber vorig jaar aan het conservato rium te Moskou gestudeerd met een beurs van f 13.000,- per jaar, die haar was toegekend door het Oscar Backfonds, nadat zij op het gelijk namig concours de eerste prijs had behaald. Zij kreeg in Moskou twee tot drie keer per week vioolles van David Cistrach of van een van zijn assis tenten. Oorspronkelijk was haar toegezegd dat zij ook volgend cursusjaar aan volgen, doch vorige week trok het het conservatorium de lessen mocht Russische ministerie van cultuur de ze toezegging plotseling in. Als reden hiervoor gaf het ministerie op dat ook jonge talenten van andere lan den die kans moest enkrijgen. Emmy deelde bij haar aankomst op Schiphol mee dat er ook nog' an dere motieven waren, doch was niet bereid te zeggen welke. „Ik heb in dat ene jaar enorm hard gestudeerd en veel geleerd. Ook trad ik regelmatig op tijdens interne klasse concerten waarbij vrij veel publiek aanwezig was," vertelde ze verder. Nieuw Vietconsr-oflensief o MOSKOU, 5-7. „Het zou niet ver wonderlijk zijn als 'binnen enkele dagen de bevrijdingstroepen van Zuid-Vietnam tot nieuwe groot scheepse operaties overgaan", zo ■heeft de voornaamste vertegenwoor diger van het Zuidvietnamese be vrijdingsfront in Hanoi een corres pondent van het Russische blad Iz- westia meegedeeld. Hij wees erop dat Ln Zuid-Vietnam het regensei zoen is ingevallen, „een periode die een nachtmerrie is voor de Ameri kaanse agressor". Haamstede Er schijnt grote belangstelling te bestaan voor het optreden van het Noorse Harmonieorkest uit Paradis, een klein stadje bij Bergen. Het is bekend dat velen zich zaterdagavond naar de Beatrixweide zullen bege- Sterkste stijging bij vrachtwagens ZIERIKZEE, 4-7. Het verkeer over de Zeelandbrug is in het eerste half jaar van 1968, in vergelijking met het eerste halfjaar van 1967, met 14,7 procent toegenomen. Dit bete kent, dat 61.678 auto's méér van de brug gebruik hebben gemaakt. De toeneming had betrekking op de drie voornaamste categorieën, te weten de personenauto's, de lichte vrachtwagens en de zware vracht wagens. De absolute cijfers van deze drie categorieën tezamen waren: 480.721 in ihet afgelopen half jaar en 419.043 dn het eerste half jaar van 1967. De stérkste stijging heeft zich ge manifesteerd bij de zware vracht wagens, waar het stijgingspercen tage niet minder dan 53,6 bedroeg. Dit percentage stond voor 5.670 vrachtwagens méér: 10.566 in het eerste half jaar 1967 en 16.236 in het afgelopen half jaar. In de sector der lichte vrachtwa gens werd een toeneming van 17,7 piocent geboekt, betrekking 'heb bend op 5.034 auto's méér (28.488 eerste half jaar 1967, 33.522 eerste half jaar 1968). Wat de personenauto's betreft was er eveneens sprake van een interes sante ontwikkeling. Hier bedroeg de toeneming 13.4 procent oftewel 50.974 auto's. De cijfers waren: 379.989 eerste half jaar 1967 en 430.963 eerste half jaar 1968. Uit al deze gegevens blijkt, dat de Zeelandbrug in toenemende mate haar functie als snelle en vlotte ver- ibindingsschakel tussen Zeeland en de Randstad Holland gaat vervullen en dat de in het laatste kwartaal van 1967 geconstateerde tendens in opwaartse richting zich in het eer ste half jaar van 1968 in versterkte mate heeft voortgezet. Vete mensen, die menen van schilderkunst te houden, hou den alleen maar van plaatjes kijken. Klacht over martelingen in Griekenland ATHENE, 4-7. In het proces te Athene tegen 21 leden van de on dergrondse organisatie „democrati sche defensie" heeft opnieuw een beklaagde verklaard gemarteld te zijn. De 48-jarige advocaat Charalam- bos Protopapas. die in de aanklacht een der vier leiders van een kom plat, tot omverwerping van het mi- litir bewind wordt genoemd, deelde het hof mee dat hij na zijn aanhou ding gemarteld was. „Democratie is, volgens een defi nitie van Churchill, dat als er ge beld wordt, je weet dat. het de melkman 'is", zo zei de beklaagde, „het is niet een lid van de veilig heidsdienst die je aanhoudt, mee neemt naar het hoofdkwartier, je op je voeten ranselt en je geen water geeft, zodat je gedwongen bent het. water van de vloer op te likken dat de schoonmaakster 'heeft achterge laten, zoals mij is overkomen". Dubbele suikeroogst verwacht ETTEN-LEUR, 4-7. De Ver. Co öperatieve Suikerfabrieken zijn deze week in Zevenbergen gestart met de bouw van een nieuwe suikersilo met een capaciteit van 20.000 ton, waardoor de totale silo-capaciteit van de V.C.S. komend najaar 140.000 ton zal 'bedragen. Dit is de elfde silo, die voor de V.C.S. wordt gebouwd. De nieuwe silo zal bij de komende campagne in gebruik worden geno men. De directie van de Ver. Co- operatieve Suikerfabrieken verwacht dit jaar bijna een verdubbeling van de oogstopbrengst in het afgelopen jaar. DEN HAAG. Vier Tweede Kamer leden hebben de ministers van ver keer en waterstaat, van landbouw en visserij en van financiën ge vraagd al het mogelijke te doen om een versnelde en billijke tegemoet koming in de schade van oesterkwe kers te bevorderen. ven om te luisteren naar een harmo nie uit een ander land. Het „Pai-adis Skolekorps" is samengesteld uit le den die in leeftijd varieren van 8-18 jaar. Zaterdagmorgen gaat de Kon. Har monie „Witte avn Haemstede" het Noorse gezelschap ontvangen. De voorzitter, de heer H. P. Verton zal voor de rest van de dag als gastheer fungeren en de jongens en meisjes met hun begeleiders het een en an der van Schouwen-Duiveland laten zien. Daarna gebruiken zij de warme maaltijd bij de leden van Witte van Haemstede om hierna nog' wat in de Westhoek rond te kijken waarbij na tuurlijk het strand wordt bezocht. De „Schutse" zal hen dan des avonds .van brood en koffie voorzien. De meisjes van de huishoudschool zul len hier zeker wat goeds van maken. Des avonds om acht uur begint het optreden op de Beatrixweide af gewisseld door Witte van Haemste de. Zoals bekend is de toegang" gra tis doch wel zal de Haamsteedse mu ziek trachten om veel loten te ver kopen ten bate van de muziekinstru menten voor de 40 jeugdkorpslede. Kans op onweer Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met mor gen kans op lokale regen- of on weersbui; zwakke tot matige wind, aanvankelijk oostelijk, later veran derlijk; in het algemeen iets hogere temperaturen. 6 juli. Zon op 4.28, onder 21.01. Maan op 17.27, onder 0.49. 7 juli. Zon op 4.29. onder 21.00. Maan op 18.59, onder 1.13. 8 juli. Zon op 4.30, onder 20.59. Maan op 20.21, onder 1.50. Volle maan: 10 juli te 4.18 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 6 juli. 11.09 v.m. 23.37 n.m. 7 juli. 12.23 v.m. n.m. 8 juli. 0.53 v.m. 13.29 n.m. BROUWERSHAVEN 6 juli. 11.02 v.m. 23.33 n.m. 7 juli. 12.14 v.m. n.m. 8 juli. 0.42 v.m. 13.17 n.m. Springtij: vrijdag 12 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 5-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen etmaal heeft een hogedrukgebied zich van Frank rijk naar het noorden verplaatst. De as ervan loopt nu van Engeland over de Noordzee naar Denemarken. Aan de noordzijde van het hogedrukge bied bevindt zich ten noorden van Schotland een depressie die verder opvult. Aan de andere kant van dit hogedrukgebied komen boven zuid- Frankrijk en Spanje onweersstorin gen voor, die langzaam naar het noorden opdringen. Morgen zullen deze ook invloed op het weer bij ons gaan uitoefenen en de kans op on weer doen toenemen. De wind zal aanvankelijk nog noordoostelijk zijn maar later veranderlijk worden. De temperaturen zullen nog iets hogere waarden bereiken dan vandaag. GRONINGEN. Aan de Rijksuni versiteit te Groningen is een echt paar gepromoveerd. Een uur na el kaar promoveerden mevr. A. Ab-van Zanten, 35, en de heer G. Ab, 31, bei den in de wiskunde en natuurweten schap. Orgelbespelingen Grote kerk Dinsdag 9 juli a.s., vervolgt de organist Dirk Jansz. Zwart zijn we kelijkse bespelingen op het orgel van de Grote Kerk te Zierikzee. Eerst geeft hij die dag 's middags om 4 uur (tot half 5) een bespeling, waarna hij 's avonds om 8 uur (tot 9 uur) een tweede orgel voordracht verzorgt. De programma's zijn ver schillend en bestaan uit werken van Bach (Passacaiglia), Teleman. Widor (allegro vivace uit de 5e symphonie). Jan Zwart (geestelijke liederen) en de concertgever (koraalbewerkin- gen). BRUINISSE Beker in Ronde van Bru De eerste prijs voor de winnaar van de Ronde van Bru. van zater dag 6 juli, werd weer beschikbaar gesteld door d'e heer Joh. Griep, de eigenaar vair de betonfa'briek van die naam te Bruinisse. Het is een zeer fraaie beker. Radio- en t.v.-belangstelling De feesten rondom het 500-jarig bestaan van Bruinisse krijgen ook aandacht: van radio en televisie. Maandagmorgen 8 juli zal een en ander te horen zijn van 9.30 uur tot. 10 uur in 'het programma Postiljon van Brussel Vlaams: maandagmid dag zal in het N.C.R.V. programma van 'half vier tot vier uur (even eens 8 juli) ook Bruinisse onder de aandacht worden gebracht, terwijl zaterdagavond 6 juli de TROS in het T.V.-programma van 9.15 tot 10 uur eveneens beelden uit het mos seldorp zal uitzenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1