TOCH HERVORMING VAN FRANSE SENAAT IN ZICHT? Steeds meer kampeerders prefereren een vaste standplaats Twee ongewenste bezoekers van club in Den Haag neergeschoten In één maand 1142 overwegzondaars ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 juli 1068 124ste jaargang Nr. 20021 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Va^te, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand I 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Aziatische meisjes in Rode Kruis ziekenhuis PRAAG. Ter gelegenheid van de grote postzegeltentoonstelling „Praga 196S" heeft men 140 kg. post met een viertal ballonnen laten vervoeren. Een van deze vier was de Nederlandse „Nimbus", bemand door het bekende ballon vaarder s-echtpaar Boesman. Op de foto zien we de heer en mevrouw Boes man met de zak post, even voor het vertrek. J- Enorm corruptie schandaal in New York NEW YORK. 3-7. Een „grand ju- ry" in New York heeft in verband met een corruptiezaak 37 personen, on der wie negentien politiemannen en oud-politiemannen, in staat van beschuldiging gesteld. Het is een van de grootste schandalen in de ge schiedenis van New York. Officier van justitie Frank Hog'an vertelde dat politiemannen, perso nen uit de gokwereld en nachtclub eigenaars samen een bende vorm den, waarbij de politiemannen te gen steekpenningen - een miljoen dollar per jaar - waarschuwden voor ophanden zijnde politie-opera- ties. De zaak is acht jaar in onder zoek geweest. GRONINGEN. De 14e lustrumvie ring van de Groningse vrouwelijke studentenclub Magna Pete bereikte woensdagavond in de Groningse stadsschouwburg een hoogtepunt door de aanwezigheid van koningin Juliana. Advertentie Vanavond: GRAANBEURS - ZIERIKZEE „CUBY AND THE BLIZZARDS" Kaarten nog aan de zaal ver krijgbaar vanaf 19.00 uur. Aanvang: 20.00 uur. Te laat geremd: één dode AMSTERDAM, 3-7. De 20-jarige A. P. Muller uit Amsterdam is om het leven gekomen doordat een chauffeur van een met 20 ton stenen geladen trekker met oplegger te laat remde voor een file op de brug Co- lijnweg in Amstelveen naar links uitweek en daardoor frontaal in bot sing met een volkswagenbusje uit de tegenovergestelde richting. Het bus je werd totaal vernield en de be stuurder werd zwaar gewond in het V.U.-ziekenhuis in Amsterdam opge nomen, waar hij kort na aankomst overleed. UTRECHT, 3-7. De totale capa citeit van de Nederlandse kampeer terreinen kan worden geschat op ruim 200.000 standplaatsen (voor on geveer 700.000 personen). Dat bete kent een verdubbeling vergeleken bij 1963. In 1967 werd 27,5 procent van de totale capaciteit op de kam peerterreinen gebruikt vcor seizoen- kampeerders (vaste standplaatsen), in 1966 was dit percentage nog maar 23. Dit blijkt uit een onderzoek dat de stichting Interuniversitair Insti tuut voor Sociaal Wetenschappelijk Onderzoek in Amsterdam in op dracht van de Nederladnse Kam- peerraad heeft ingesteld naar de omvang van het verschijnsel „vaste standplaatsen" (verhuur voor min stens drie maanden). Het rapport is tot stand gekomen met medewerking van de ministeries van economische zaken en van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk. Bij het onder zoek is gebruik gemaakt van de ge gevens van 530 kampeerterreinen, ongeveer een derde van het totaal. De onderzoekers noemen de enquête representatief voor het geheel. Het hoogste percentage vaste standplaatsen is te vinden in het Gooi, de Utrechtse heuvelrug en de Veluwerand (36,5 procent). Noord en oost-Ned'erland, inclusief de Wad deneilanden, hebben het laagste per centage vaste standplaatsen (20,4). Op overheidsterreinen blijkt een „vaste-kampeerder-werende" politiek te worden gevoerd: maar 12,5 pror cent van de standplaatsen op deze terreinen is vast. Seizoenplaatsen worden het meest verhuurd op wa tersportkampeerterreinen (51,4 pro cent van het totaal) en het minst langs de stranden (21,8). De kampeerterreinen kregen er van 1966 op 1967 twaalfduizend standplaatsen bij. In absolute aan tallen was de groei van de toeristi sche standplaatsen en de seizoen standplaatsen gelijk (elk 6.000), maar relatief gezien was de toeneming van het aantal vaste standplaatsen (40,4 procent) ruim driemaal zo groot als die van het aantal toeristische (12,4 procent). Vorig jaar werden er bij het sei zoenkamperen 8073 tenten én 12.972 caravans gebruikt op de bij de en quête betrokken terreinen. In 1963 werden op alle kampeerterreinen nog maar 4680 caravans met vaste standplaats geteld. Alleen al van 1966 op 1967 steeg het aantal „vaste" caravans met 3958 (44 procent), ter wijl het aantal tenten met vaste standplaats toenam met 2139 (36 procent). De caravan is vooral in trek aan de Hollands-Zeeuwse kust en in het merengebied'. In noord- en oost-Nederland weet de tent zich daarentegen nog aardig te handha ven. De enquête heeft voort uitgewezen dat het aandeel van de vaste stand plaatsen van invloed is op het voor zieningenniveau (warme douches, kampwinkel, kantine, sportterrein): terreinen zonder vaste standplaatsen hébben de minste voorzieningen. Russen geven Amerikaans vliegtuig vrij YOKOTA, 3-7. Het Amerikaanse transportvliegtuig, dat op weg van de V.S. naar Vietnam met 231 mili tairen aan boord uit de koers raakte en boven de Koerillen door Russi sche Migs werd onderschept en tot landen gedwongen, is woensdagoch tend van het Koerilleneiland Etoro- fce naar Japan vertrokken. Dit is meegedeeld door een Amerikaanse militaire woordvoerder op de Ja panse vliegbasis Yokota. In Was hington was al eerder bekend ge maakt dat de Sowjet-Unie de DC-8 zou vrijgeven. Pikeur tijdens draverij overleden PARIJS, 3-7. President de Gaulle heeft woensdag nieuw leven gege ven aan geruchten dat hij van plan is de Franse senaat samen te smelten met de economische en sociale raad en dit lichaam een zuiver raadge vende taak te geven. Op de kabinetsvergadering van woensdag sprak de president vol gens minister van voorlichting Yves Guena over het tot stand' brengen van een nauwere band tussen de „or ganen waarin de vertegenwoordigers van economische, sociale en locale organisaties zitting hebben en de be sluiten en daden van de openbare autoriteiten op nationaal en regio naal niveau". De Senaat, een wetgevend orgaan, dat gekozen wordt door leden van de nationale vergadering en leden van gemeente- en departementsra den, wordt beschouwd als vertegen woordiger van de plaatselijke belan gen. De economische en sociale raad, die slechts adviezen kan geven, is samengesteld uit aangewezen verte genwoordigers van vakbonden, werkgevers, boerenorganisaties, za kenlieden, geleerden, economen, con sumenten, gezinsverenigingen en ve le andere groeperingen. Volgens welingelichte zegslieden wordL de rol van de Senaat bestu deerd en is hierover nog geen beslis sing genomen. President de Gaulle heeft echter nooit verhuld dat hij een wetgevend l'ichaam - de natio nale vergadering - genoeg vindt. Voor verandering van de rol van de Senaat is een amendement op de grondwet nodig, wat alleen door een referendum kan worden verkregen. Waarnemers wijzen ex-op dat een dergelijk voox-stel opgenomen kan worden in het referendum over so ciale, economische en universitaire hervormingen dat de Gaulle op 16 juni heeft aangekondigd en dat door het houden van algemene verkiezin gen vooxTopig wex-d uitgesteld. DEN HAAG, 3-7. Twee jonge mannen zijn vanavond bij een rel bij de ingang van een hotel-restaurant en club in de Nieuwstraat in Den Haag neergeschoten. Zij trachtten binnen te komen, ofschoon zij geen lid waren. Een meisje kreeg tijdens de schermutselingen een stenen as bak naar haar hoofd geslingerd. Zij werd evenals de jongemannen naar een ziekenhuis overgebracht. Twee op de Groenmai-kt surveil lerende politiemannen hoorden om ongeveer kwart over acht vijf of zes schoten in. de Nieuwstraat. Zij vroe gen assistentie, terwijl zij enkele mensen over straat zagen wegx-ollen. In zeer korte tijd had de politie het pand met hotel, restaurant en de club „Dizzy Down" bezet. In de club bevonden zich meer dan 40 mensen, het overgrote deel jongeren onder wie meisjes van 13 jaar-. De politie door-zocht het. gehele pand en nam onder meer vijf pisto len, een gummistok en een gx-oot dolkmes in beslag. Van, alle aanwe zigen wex-den de personalia geno teerd. Zodx-a. voor de politie vast stond. dat zij niets met de schietpar tij vandcen hadden gehad, werden zij weggestuurd. De politie hield de 27-jarige R. S„ portier van de club, en de 20-jarige ober R. E, C. K. aan. De beide ge wonde jongemannen bleken afkom stig van Overzeese Rijksdelen. Zij en het gewonde meisje hoefden na me dische behandeling niet te worden opgenomen in het ziekenhuis. UTRECHT, 3-7. De machinisten van N.S. hebben in april bijge houden hoe vaak ze geschrokken zijn omdat weggebruikers vlak voor de trein een overweg passeerden of met grote snelheid naderden en pas op het laatste moment stopten. In be.ide gevallen moet de machinist maar afwachten of er een ongeluk van komt, aangezien het veer hem onmogelijk is zijn trein op tijd tot stilstand te brengen. De machinisten noteerden in totaal 960 „narrow escapes" waarbij 1142 weggebruikers waren betrokken. Dat gebeurde 252 keer op een met automatische halve overwegbomen beveiligde overweg, 487 faal op een overweg met automatische knipperlichten en 221 keer op een niet beveiligde overweg. Bij de ahob's kwam het 196 keer voor, dat het wegverkeer zigzaggend tussen de halve bomen doorging De onvoorzichtigen waren: 498 automobilisten, 236 brommers, 260 fietsers, 102 voetgangex-s en 46 bestuurders van andere voertuigen (tractoren en dergelijke). Mensen omgekomen bij noodweer in Engeland LONDEN, 3-7. Twee vrouwen en een meisje zijn omgekomen bij on weer in Engeland na een hittegolf periode van twee dagen. In Sheffield moesten 21 school kinderen naar het ziekenhuis wor den gebracht nadat de bliksem in een sportveld was geslagen- waar door de kinderen „als kegels" tegen de grond gingen. Bergstroom treft Zwitsers dorp SION, 3-7. Een massa modder, rotsblokken en boomstammen, mee gevoerd door een buiten zijn oevers getreden bergstroom,' heeft dinsdag grote schade toegebracht aan het Zwitserse dorpje Saas Baaien (Hoog Wallis). De 600 inwoners moesten worden geëvacueerd. Vijftien huizen zijn vernield. De rivier was sterk gezwollen doordat als gevolg van de ongewoon hoge temperaturen de gletsjei's gingen smelten. In Parijs doen ook onbevestigde berichten de ronde dat de Gaulle nog een amendement op de grond wet wenst voor de aanstelling van een vice-president die maar Ameri kaans voorbeeld het staatshoofd au tomatisch opvolgt als dat mocht ko men te overlijden of niet langer in staat is zijn functie te vervullen. Directeur Oorlogsgraven stichting in Indonesië c DJAKARTA, 3-7. Drie Neder landse dames zijn dinsdag in gezel schap van mr. P. W. de Hertogh, di recteur van de Oorlogsgravenstich ting in Djakarta aangekomen om de graven van familieleden te bezoeken. Zij zijn door de stichting gekozen als „wegbereidei's" voor een pro gramma om ook andere verwanten' van oorlogsslachtoffers in staat te stellen de graven van hun geliefden in de Indonesische hoofdstad te be zoeken. De groep zal tot zondag blijven en een bezoek brengen aan. twee Ne derlandse begraafplaatsen in Dja karta. Er zijn in Indonesië meer dan 20.000 Nederlandse oorlogsgraven op begraafplaatsen van de stichting. Ernstig geval van kind er ver w aa rlozing BRUSSEL, 3-7. In een Neder lands gezin dat zich onlangs te La- naken, net over de Belgische grens bij Maastricht, had gevestigd, is een ernstig geval van verwaarlozing van kinderen ontdekt. De dood van een jongetje van elf maanden uit het gezin was voor een arts aanleiding aangifte te doen bij het gericht te Tongeren. Bij eën on- derzoek ter plaatse werden onder onbeschrijflijke onhygiënische om standigheden nog drie verwaarloos de kinderen ontdekt: een tweeling zusje van het overleden jongetje en twee kinderen van twee en vier jaar. De kinderen zijn onmiddellijk naar een tehuis overgebracht. De ouders zijn aangehouden. Het niet-verspreidings- verdrag in de „Prawda" MOSKOU, 3-7. De „Prawda" be vat zes pagina's koppen, foto's, re portages en documenten over de on dertekening van het nietversprei- dingsverdrag en de bekendmaking van het Sowjetrussische memoran dum. De tekst van het verdrag en van het memorandum vullen alleen al een hele pagina. Over vier kolom van de eerste pagina staat de kop „het verdx-ag is getekend", boven een foto van de plechtigheid. In een stuik met vette letters wordt gemeld, dat de Sowjet-Unie en de V.S. willen gaan spreken over beperking van de atoombewapening en de stelsels af- weer-rakétten. Proces in Griekenland ATHENE, 3-7. Twee ex-premiers en enkele ex-ministers zijn genoemd als getuigen a décharge in het woensdag begonnen proces tegen 21 Grieken die terecht staan op be schuldiging van poging tot omver werping van het (door de strijd- krachten gesteunde) bewind in Athe ne. Vijftien van de beschuldigden* zijn jonge matrozen die van plan zouden zijn geweest oorlogsscchepen en walinstallaties met tijdbommen op te blazen. Bij de opening van' ihet proces werd bepaald dat twee van de beschuldigden afzonderlijk zullen worden berecht en dat nog een ver dachte aan de lijst zou worden toe gevoegd. Allen zouden hebben be hoord tot de ox-ganisatie „Democra tische Defensie" die direkt na de staatsgreep vair april 1967 werd ge vormd. ZIERIKZEE, 4 juli. Heden (donderdag) vindt te Zierikzee de. Centrale Fok- veedag voor Schouwen-Duiveland plaats. Zie voor de officiële opening van deze dag elders in dit nummer, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WASSENAAR, 3-7. De heer J. Verkade is woensdag op de renbaan Duindigt tijdens de draverij om de Hoox-n-prijs overleden. De heer Ver- kade, die zijn eigen paard David O 2 x-eed, werd enkele honderden meters na de start door een hartverlamming geti-offen. De draverij om de Hoorn-prijs werd onderbroken en daarna gean- nuleei-d. De bezoekers namen een minuut stilte in acht. De heer Verkade, .die de leeftijd' van 57 jaar bereikte, was een be kend eigenaar, fokker en rijder van dravers. Hij beoefende die hobby meer dan 25 jaar. Tentoonstelling van meteorieten PARIJS, 4-7. Tot dusver zijn op het vasteland van de aarde 1700 me teorieten geteld, heeft prof. Jean Or- cel woensdag gezegd cp een pers bij eenkomst ter gelegenheid van de tentoonstelling „De Meteorieten, boodschappers uit het heelal", die morgen (vrijdag 5 juli) in het na tuurhistorisch museum in Parijs wordt geopend. De tentoonstelling duurt tot oktober. De jongste meteoriet in Frankrijk. 300 kilo zwaar, sloeg op 27 juni 1966 in de grond bij St. Severin in Cha- x-entes. De zwaarste in Frankrijk woog 625 kilo, en viel in 1928 in de Alpes Maritimes. Gok uit andere ge bieden vei-schaft de tentoonstelling een gx-ote vei-scheidenheid van gege vens, zoals de jongste schatting dat per dag ongeveer tienduizend ton kosmisch stof in de omgeving van de aarde komt. Maar in tien jaar ruiim- tevaai-t is gebleken dat het gevaar van een botsing tussen een ruimte vaartuig en een meteoriet uitterst klein is. Het duurde verscheidene uren voordat de Sowjetrussische Lu- niks door een meteorietje van nau welijks een miljardste gram wex-d geti-offen en zwaardex-e van ongeveer een microgram werden in het geheel niet gesignaleerd. Wel wei-d enige jax-en geleden een vi'ouw in Austx-alië gewond door een meteox-iet van vijf kilo, die door het dak van haar huis sloeg. De studie van meteox-ieten is de laatste tijd weer opgeleefd met het beschikbaar komen van de radio- actieve methoden van onderzoek. Er zijn mensen die denken f dat de zondag een spons is i om de zonden van de week i uit te wissen. f Verwachting tot vrijdagavond: Iets warmer Di-oog en zonnig weer met een zwakke, later ovex-wegend matige naar oostelijke i-ichtingen di'aaiende wind; iets hogere temperaturen dan vandaag. 5 juli. Zon op 4.27, onder 21.01. Maan op 15.53, onder 0.32. Volle maan: 10 juli te 4.18. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 5 juli 9.58 v.m. 22.21 n.m. BROUWERSHAVEN 5 juli 9.52 v.m. 22.23 n.m. Doodtij: 5 juli.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1