SUPRA SUPRA „Sterna" brengt markante vogelgegevens BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Radioprogramma „speelt" in Westhoek Het einde van de mars der armen Eigen bank wordt mogelijk in de duinen t"'*" ':-4ï Pensioen in zicht? NUTSSPAARBANK voor Zierikzee en geheel HET OOG VAN SIVA 500 JAAR BRU1ISISSE (I) „Sterna" het blad van de Vogel wacht, verstrekt weer verschillende interessante trek- en andere vogel gegevens in het jongste nummer. Het afgelopen voorjaar was in de Westhoek van Schouwen een vreem de eend te zien. Het betrof een ,ca- sarcaeend" die op 15 april door na tuurvrienden werd waargenomen in de Koudekerkse inlaag. Een zelfde soort vogel (vermoedelijk dezelfde) werd door ons op 8 april waargeno men in het natuurreservaat bij de „Oude Hoeve" te Renesse. Tevoren waren meerdere casarcaeenden ge zien op de slikken bij de Grevelin- gendam bij Bruinisse. Op 20 maart werd te Schudde- beurs een appelvtnk waargenomen en op 12 april te Haamstede. De eerste gele kwikstaarten wer den het afgelopen voorjaar gezien op 24 maart. Op 15 april hielden zich veel gele kwikstaarten (op doortrek?) op in de Zoute -Haert te Noordwelle. De eerste boerenzwaluw werd in de Westhoek op 6 april-gezien. Op die datum verbleef te Renesse nog een beflijster. Ook daarna werden nog enige beflijsters waargenomen. Óp 14 maart vond de landbouwer C. J. v. d. Panne te Haamstede op zijn akker een dode stormmeeuw. Het dier bleek op 1 juli 1957 als nestjong te zijn geringd te Kanga- sala Keso in Finland. Onze asylhouder, de heer Bakker te Burgh ontving een geringde vo gel. Het betrof hier een zieke „alk" die was gevonden aan de zeedijk bij Burghshxis. Enige dagen later stierf deze vogel. De van het Museum te Londen afkomstige ring werd opge zonden maar bericht daarover werd nog niet ontvangen. De koekoek werd voor het eerst gehoord op 17 april te Renesse. De nachtegaal liet zich op 18 april reeds te Burgh horen. Een hop werd op 22 april waarge nomen bij de kreken te Ouwerkerk. De huiszwaluw werd op 18 april te Renesse bij de oude nesten gezien. Op 23 april vlogen oeverzwaluwen, tesamen met boerenzwaluwen boven een sloot aan de Meeldijk te Burgh. Ook later werden zij waargenomen. Gezien de vele gegraven holen in zandverstuivingen in het Zeepe (niet allemaal beze) schijnt deze soort hier uit te breiden. Regelmatig werd bij de Tempel- put te Haamstede de zang van de Politieke moord te Atrecht ATRECHT, 1-7. In Atrecht, de hoofdstad vna het Franse departe ment Pas de Calais, is een militante linkse jongeman vermoord. Het slachtoffer, de 18-jarige Mare Lavin, zat met- twee politieke vrienden in een auto die werd klem gereden door een bestelwagen van waaruit Lavin werd doodgeschoten. De be stelwagen was door de gaullistische partij voor 'd'e verkiezingscampagne gehuurd. Overstroming in Kwantoeng HONGKONG, 1-7. In de provincie Kwantoeng in het zuiden van China hebben zich volgens reizigers ern stige overstromingen voorgedaan, waardoor een half miljoen mensen van huis en haard zijn verdreven. In de hoofdstad van de provincie, Kan ton, is het verkeer verlamd, de trei nen naar het noorden van China kunnen niet meer rijden. Kinderen dood door giftig water in Chili SANTIAGO, 1-7. In de Chileense stad Antofagasta zijn twintig kinde ren overleden na het drinken van leidingwater dat arsenicum bleek te bevatten. Vijftig anderen tonen ver giftigingsverschijnselen. Het drink water van de stad komt van enige honderden kilometers verder uit de Cordilleras de Los Andes. Het schijnt onderweg met minerale zouten te zijn besmet. Muntdiefstal op antiekbeurs DELFT. 1-7. Uit een open vitrine op de Oude Kunst- en Antiekbeurs in het stedelijk museum „Het Prin senhof" te Delft is een munt gesto len ter waarde van f 1250. De munt, een twintig dollarstuk, behoorde tot de collectie van de heer A. Schul- man, die vorig jaar de bekende muntenschat van Serooskerke veil de. De diefstal is waarschijnlijk jl. donderdag gepleegd. Advertentie Camping, caravan, zomerhuis, bergen, bossen, zee, neem - kant en klaar - van thuis ECHTE KOFFIE mee! kant en klaar gemalen altijd vacuumversóók op reis VAN NELLE KWALITEIT „fluiter" gehoord (ook nog op 21 mei op dezelfde plaats). Daar deze vo gelsoort begin juni ook is gezien in een tuin te Haamstede bestaat de kans. dat hier van een of meer btoedvogels kan. worden gesproken. Een boomkruiper broedde o.m. tus sen de bast van een oude knotwilg te „Biesterveld". Gedurende het broedseizoen wer den verschillende braamsluipers ge zien, o.a. bij het Verklikkerpad en langs de duinovergang bij de vuur toren. De grauwe klauwier werd - even als voorgaande jaren - weer op de oude plaats gezien in de buuit van „Biesterveld". De familie(s) Oranje SOEST, 29-6. Enkele honderden Nederlanders met de naam Oranje hebben dezer dagen in de brievenbus een boekje aangetroffen, getiteld: „Or-anje als burgerlijke familienaam ender het Nederlandse volk", dat ge schreven is door een naamgenoot, de heer P. B. Oranje uit Soest. Het eerste exemplaar van deze „publikatie ten dienst van Oranje- naamdragers" heeft de heer Oranje toegezonden aan koningin Juliana, pi-inses van Oranje. Van de koningin kreeg de heer Oranje ook toestem ming het boekje te openen met de volgende opdracht: ^.Met eerbiedige betuiging van hulde, in eeuwenoude familietraditie geworteld, opgedra gen aan Hare Majesteit Juliana, ko ningin der Nederlanden, prinses van Oranje". Beeld op afsluitdam Veersche Gat DEN HAAG, 29-6. Op de afsluit- dam bij Walcheren zal op 4 juli een beeld van de Amsterdamse beeld houwer Carel Kneulman worden ont huld, dat bedoeld is om de herinne ring aan de werken tot afsluiting van het Veersche Gat levendig te houden. Carel Kneulman heeft het beeld vervaardigd in gezamenlijke op dracht van het ministerie van C.R.M. en van de N.V, Dijksbouw te Den Haag, de aannemingsmaatschappij die in de jaren 1958-1961 de werken tot afsluiting van het Veersche Gat heeft uitgevoerd. Na de onthulling op 4 juli zal het beeld door de opdrachtgevers aan de beheerder van de dam, de Rijkswa terstaat, worden overgedragen. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft aan alle landen een memorandum doen todkomen waarin wordt voor gesteld het gebruik van atoomwa pens te verbieden en de produktie van -deze wapens te beëindigen. MOSKOU. In Moskou is maandag door de V.S., de Sowjet-Unie en En geland 'het nietverspreidin'gsverdrag ondertekend, dat uitbreiding van het kernwapen bezit moet voorkomen. HONGKONG. Een Chinese ka nonneerboot is 4Ó0 meter diep de Britse terretoriale wateren bij Hongkong 'binnengedrongen om een Chinese jonk bij te staan, die 14 sampans met vissers op sleeptouw had genomen. LONDEN. De Britse Sunday Ti mes schrijft dat een Chinees paar uit Engeland naar een geheime ver blijfplaats in Amsterdam gevlucht is uit vrees naar Peking te worden teruggezonden. LONDEN. De Britse minister van energie, Ray Gunter, is afgetreden. Hij wordt opgevolgd door Roy Ma son, minister van posterijen. Dit is zondag op een inderhaast belegde persconferentie officieel meegedeeld. DJAKARTA. Indonesische studen ten hebben een gloednieuwe casino in Djokjakarta (midden-Java) ge plunderd en de meubelen en kans- speluitrusting in brand gestoken. CHICAGO. Het noorden van de Amerikaanse staat Illinois is getrof fen door een zomerstorm die in on geveer een 'half uur voor drie mil joen dollar schade aanrichtte op het vliegveld van Roekford. Bij wind stoten van 150 km. per uur werden vliegtuigen omver geworden en ge bouwen zwaar beschadigd. WASHINGTON. Ook aan onge veer 100 burgers van de Sowjet- Unie, die in de Ver. Staten hebben gewerkt zullen sinds 1952 bevroren sociale uitkeringen worden gedaan, indien zij daai*om vragen. NIEUW DELHI. De president van India, Zakir Hoesain, heeft de staat Bihar, in hét noorden van het land, iru afwachting van verkiezingen, on der zijn onmiddellijk bestuur ge plaatst. BRUSSEL. De Europese Commis sie heeft aan de ministerraad van. de Gemeenschap enkele maatregelen voorgesteld om de burgers van de zes gemeenschapslanden direct te later, delen in de voordelen van de douane-unie, die maandag 1 juli van kracht werd. TEL AVIV. Een Israëlische woord voerder heeft meegedeeld, dat twee geïnfiltreerde Arabieren door een Israëlische patrouille op 2 km. ten oosten van Jericho zijn gedood. MAR DEL PLATA. De Sowjet- Unie heeft langs diplomatieke weg bij het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken geprotesteerd te gen het 'beschieten van de Russische treiler „Golfstrim", zo wordt uit welingelichte bron in Mar del Plata vernomen. HONGKONG. De Chinese partij leiding heeft een beroep «gedaan op alle revolutionaire kaders in het land, zioh nauw aan te sluiten bij het volk en de dictatuur van het proletariaat uit te oefenen zonder onderdrukking van de massa, zo meldt radio-Peking, beluisterd in Hongkong. Een wandeljmzzeltocht De politie in Washington heeft de triplex Stad der Verrijzenis ont ruimd, een actie waarbij ook domi nee Abernathy werd gearresteerd en vele van de overigens maar weinige doorzetters die nog in het verregen de kamp waren gebleven. Dat is het wel wat onglorieuze einde van de Mars der Armen, die dominee Martin Luther King aan het organiseren was toen hij werd vermoord. Zijn opvolger Abernathy heeft er aan gedaan wat hij kon, maar het is niet de gigantische demonstratie der geweldloosheid geworden die was bedoeld. Zelfs de grote bijeenkomst op 19 juni trok met moeite een veer tigduizend demonstranten wat niet veel is vergeleken met de honderd duizenden die aan de eerste mars op Washington deelnamen, toen King zijn beroemde rede hield: 1 have a dream - ik heb een droom. Minder Al voor de mars begon waren er vege tekens: de eerste mars was ook gekenmerkt doordat zowel blank als zwart eraan deelnamen. Dit keer was het vrijivel uitsluitend een aan gelegenheid der negers. En zelfs nog maar van een beperkte groep. Het principe der geweldloosheid- dat King voorstond, slaat nu minder aan. Logisch, want de acties van King en de zijnen hebben wel het een en ander bereikt, maar de laat ste jaren was dat voornamelijk op het gebied van de wetgeving op en kele punten, zonder dat het lot van de sociaal achtergestelde neger er veel door verbeterde. De reactie der blanken op de op roeren in de negerwijken was trou wens ook dat men eerder dacht aan onderdrukking van dergelijke uit barstingen dan aan het wegnemen van de oorzaken die ertoe leidden. Het gevolg daarvan is weer geweest dut onder de negers meer en meer de overtuiging algemeen wordt dat slechts met vertoon van kracht wat te bereiken valt. Be laatste? Abernathy's mensen hebben de re gering ook voorgehouden dat dit wel licht de laatste grote geweldloze ac tie zou zijn: als nu niets gebeurde zou dat helemaal de overtuiging on der de armen versterken dat ze maar moesten zien te pakken wat ze kon den pakken als het hun toch niet werd gegeven. Daarbij komt dat de mars eigen lijk op een allerongelukkigst mo ment is gehouden. Net voor een pre sidentsverkiezing denkt het parle ment er niet aan om ingrijpend de gedragslijn van de overheid te ver anderen: dat is het werk voor de nieuwe president en het congres dat met hem. in functie komt in novem ber. Betekent dit dat de hele Mars der Armen dan een grote mislukking is geworden? Toch niet. De-vele publi citeit die Abernathy en de zijnen kregen heeft toch wel de Ameri kaanse burger met de neus gedrukt op het feit dat in de sociale omstan digheden van vele miljoenen in het rijkste land ter wereld nog veel mnakeert. Een bewustzijn dat niet diep genoeg door kan dringen. Ten slotte moet eerst de mentale bereid heid ontstaan voor daden gesteld worden. En in dat opzicht heeft de zielige toestand in het triplex-dorp waarschijnlijk meer overtuigings kracht gehad dan de vele onlustven in de steden konden hebben. Op donderdag 25 juli zendt de N. C.R.V. in een rechtstreeks radio programma van 20.10-21.55 uur via Hilversum 2 een toeristen-streek-al- lerleitje uit onder de titel „Landlo pen". (Eerder vermeldden we dit programma onder de naam „Vossen jacht", doch dit was een abuis). In dit programma is o.a. een quiz op genomen met vier plaatselijke deel nemers aan de eraan verbonden wandeltocht. Verder worden enkele bekende figuren uit de plaats en de streek ontvangen. Een belangrijk onderdeel van het programma is een wandelpuzzel- tocht die reeds om half zeven start en waaraan door iedereen tegen een kleine vergoeding kan worden deel genomen. Men dient een transistor- radio en een pen mee te nemen. De wandelpuzzel tocht is opgezet in de vorm van een routebeschrijving met opdrachten, terwijl bovendien tijdens de radio-uitzending rechtstreeks en kele opdrachten aan de deelnemers zullen wox*den gegeven. Een verslaggever van de N.C.R.V. houdt op een bepaald punt van de route vraaggespx-ekjes met enkele deelnemers. Ook deze gesprekken zullen in „Landlopen" worden uit gezonden. Na afloop van de tocht kunnen de invulformiüiëren die bij de routebeschrijving zijn gevoegd werden ingeleverd. Er worden twee prijzen beschikbaar gesteld voor diegenen die hun formulier niet al leen foutloos, maar ook het best ver zorgd hebben ingeleverd. Deze prij- zen bedragen resp. f 50,- en t 25,-. De twee prijswinnaars worden in de volgende uitzending van „Land lopen" bekend gemaakt. Voor meer gedetailleerde inlichtingen over deze tocht verwijzen we naar de V.V.V.- kantoren. DENVER (Colox-ado). Bij een een- jarig meisje uit New York is in een ziekenhuis in Denver (Colorado) de lever overgeplant van een jongen. De operatie duurde vijf en een half uur. Het meisje maakt het redelijk goed. Namen werden niet vrijgege ven. Advertentie Terreur op Oost-Java SUIKER DUURDER SOERAfBA'JA, 1-7. In, een half jaar tijd zijn op oost-Java naar schatting 'honderd mensen gedood in een golf van ontvoeringen, moor den en roofovervallen. De gouver neur van d'e provincie, Mohammad Noer, heeft daarvan in een officiële verklaring de verboden communis tische partij de schuld gegeven. De communisten willen huni politieke tegenstanders en partijleden die het communisme hebben afgezworen, uitschakelen onder het mom van ge wone misdaden, zei hij. DEN 'HAAG, 1-7. De prijs van suiker is met ingang van maandag verhoogd van f 1,24 tot f 1,28 per kilogram. De prijsverhoging is tot stand gekomen in het kader van de nieuwe E.'E.G.-regeling voor suiker. Vakantie zonder ECHTE KOFFIE Is als een zee zonder zon. kant en klaar gemalen altijd vacuumvers: óók op reis VAN NELLE KWALITEIT Zitkans in Domein Advertentie \vv.*ï"£-v<' o -si--"*»; Geheel kosteloos en op een tijdstip dat U verkiest, kunt U beschikken over uw pensioen en AOW. Laat dan de NUTSSPAARBANK de U toekomende bedragen incasseren Telefoon (01110)2310 Schouwcn-Duivcland BURGH, 1-7. Natuurminnenden en andere bewonderaars van het prachtige Domeingebied die tot nu tce sporadisch een niet bezette zit bank konden vinden om even uit te rusten van een fikse wandeling kun nen in de nabij'e toekomst verzekerd zijn van meer „zit"-aanbod op een flinke bank waarbij ze dan gevrij waard zyn voor de enorme massa's mieren die een meer „natuurlijke" zit zo goed als onmogelijk maken. Er is thans een idee geboren, dat tot nu toe uniek is in de Domeinwereld. Ieder die veel in dc Domeinen wandelt kan voor f 15,- een bank bestellen die dan nog op een door de koper aan te wijzen plaats door het Domeinpersoneel wordt neergezet. Dit kan gebeuren in de Domeingebieden te Westen- schouwen, te Renesse, te Haamstede en omgeving Verklikker-, Midden-, en Vuurtorenpad. Zij die hier aan meedoen moeten er natuurlijk reke ning mee houden dat het een ge- meenschapsbank wordt en dat het mogelijk zal zijn dat bij een bezoek aan hun eigendom er andei"en op zitten. Dit is niet te voorkomen. Wel krijgt elke deelnemer een genum merd diploma waarop staat dat zij of hij behoort tot de grote kring van „Vrienden van de Schouwse West met de R.T.M. (bielsen) terwijl "even- banken geschiedt in samenwerking met de R.T.M. (bielzen) terwijl even tuele deelnemers of inschrijvers zich kunnen wenden tot V.V.V. Burgh- Haamstede die voor de verdere door gave naar de Domeinen zoi'gt. Het Doirxeinpersoneel zal de banken ver vaardigen en op de plaats zetten waar de eigenaars deze willen heb ben. 78. Nog enkele dagen blijft Aram als gast van keizer Saladin op het paleis. De rust in het land is volledig teruggekeei'd en de keizer weet niet wat hij doen moet om zijn dankbaarheid te tonen. Hij is niet langer onkundig van de gevoelens van zijn doch ter voor de moedige, jonge vreemdeling en in zijn hart hoopt hij dat haar wens in vervulling zal gaan. Doch hoeveel sympathie Aram ook voor het meisje voelt, hij wordt slechts beheex-st. door één gedachte: zo spoedig mogelijk naar huis lex*ug te keren. De keizer heeft een schip en tien man te zijner beschikking gesteld om hem naar Napels terug te brengen en ras nadert het uur van afscheid. Aram kan zijn ontroe- ring nauwelijks verbeigen als Indra hem onder tranen otnhelst en. wanneer het schip de riviermond uitglijdt, blijft hij op het achterdek staan en staart nog lang naar het kleine figuurtje in de verte, dat blijft wuiven, tot zij niets aan boord meer kan onderscheiden. Een beeld van de haven omstreeks 1.91G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 5