„Vaste Commissie" maakt reis langs Zeeuwse visserijplaatsen Afs(',u'i<l b'j »I,,sPect,e Hoofdinspecteur-tit. drs J. J. Mottier verlaat Zierikzee Wim Evertse tweede om kampioenschap van Zeeland STREEKNIEUWS Overtuigd van noodzaak tot hulpverlening BRUINISSE, 1-7. De heren van Bennekom (a.r.) Van der Peyl (c.h.u.) Verwcerst (r.k.) en Van Rossum (s.g.p.) hebben maandag 1 juli een reis gemaakt langs de vissersplaat sen Yerseke, Tholen en Bruinisse, om nader te worden geïnformeerd over de daar levende problemen be treffende de visserij. Genoemde he ren behoren tot de vaste commissie vcor de visserij in de Tweede Ka mer. Na afloop van de reis, (geconfe reerd werd met de vissers en de ge meentebesturen in genoemde plaat sen) heeft de groep in de raadszaal van het gemeentehuis te Bruinisse een persconferentie gehouden. De heer Van Bennekom, spreken de ook namens de andere heren, zei, dat de indruk was versterkt, dat 10 jaar lang de door de Deltawet ge troffen, met pijn en moeite, op de regeling ex art. 8 van de Deltawet, het artikel waarin de schade wordt geregeld heben moeten wachten. De vertraging, van de bekendma king van de schadevergoedingsnor men heeft wel verschillende oorza ken (kabinetswisselingen), de ziekte en het overlijden van minister Suur- hof enz. De gedupeerden echter, dat bleek duidelijk bij alle samenkomsten, wil len weten waar ze aan toe zijn. De wet zal in de eerste plaats de individuele schade regelen, gehoopt wordt echter dat ook de gemeen- schapsschade zal worden vergoed. Gevreesd wordt dat dit niet het ge val zal zyn, al is indertijd, door een amendement van Dongen aan art. 8, toegevoegd „en daarmee gelijk te stellen groepen". Het wordt wel billijk geacht dat, waar leefgemeenschappen worden aangetast, er compenserende maat regelen genomen moeten kunnen worden, om die schade te herstellen, door b.v. het bij voorrang verstrek ken van kredieten om recreatie of industrialisatie te kunnen bevorde ren, uit apart daarvoor te vormen fondsen. In Bruinisse wordt een derde van de bevolking direct of indirect door het wegvallen van de mosselvisserij op de Grevelingen en straks uit Zee land, getroffen. Op Yerseke is dit persentage nog groter, maar ook in Tholen en Zierikzee worden wel vaartsbronnen weggenomen. Men wilde verder inspraak in de uitvoerende maatregelen, door vis sers die worden getroffen, c.q. door het bedrijfsleven. Schelde-Rynkanaal Op Tholen en ook wel door de vis serijverenigingen uit Zierikzee (die door Bruinisse was uitgenodgd aan- wezg te zijn) was er op gewezen, dat er in visserij kringen weinig begrip voor bestaat, dat men de schadever goedingen, die moeten worden be taald, aan de mosselkwekers, die door aanleg van het Schelde-Rijn- kanaal hun percelen kwijt raken, wil onderbrengen in genoemde scha devergoedingen ex art. 8 van de Del tawet. Het graven van het Schelde-Rijn- kanaal valt niet onder de Deltawet, de landbouwers, die hun grond kwijt raken, door het graven van genoemd kanaal hebben al schadevergoeding ontvangen. Zierikzee en Bruinisse Zierikzee dat zucht onder de last van zijn monumenten zucht ook over een ander probleem, de bouw van nieuwe woningen, voor de groeien de bevolking en de urgentie van dé krotopruiming. Meer woningwetwoningen was hier misschien de oplossing. Gok het beschikbaar stellen van extra bouw- kredieten. Bruinisse is de gemeente die de eerste klap opvangt door dé sluiting van de Grevelingen. Men zoü hier faciliteiten willen ontvangen voor het wegvallen van de mcsselcultuur door recreatieve mogelijkheden vlugger te kunnen uitvoeren, het verkrijgen van nieuwe gronden in de Waddenzee, het saneren van de mos- selcultuur, door het scheppen van plm. 70 bedrijven, inplaats van de 150 die nu bestaan. Men zou ook de mogelijkheid wil len zien geopend percelen te ver krijgen in Gosterschelde en Volke rak, om onverkochte en afgekeurde partijen mosselen op te deponeren (tot dusver geschiedde dit op de Grevelingen). ONDERWIJS Professor-Zeemanlyceum Zierikzee Bevorderd naar de 2e klasse: Christine van Ahnenkerk, Jan van den Berge, Jeannet Carelsen, Rinus Dooge, Trudie van den Hoek, Mieke Holty, Bram Jagersma, Carolien van Leeuwen, Kees van Liere, Martijn Mulder, Piet Priemis, Tomy de Ron de, Hennie Schot, Margje Slinger land, Co Stols, Jan Stoutjesdij'k, Leen Stoutjesdijk, Ria Uitdewilligen, Kees van Westenbrugge, Koert Rouw, Marlies Assendorp, Marianne den Boer, Piet van Donge, Jaap van Dijke, Gerthar Ensinig, René van Geesbergen, Marjo Hage, Anton van der Hu 11e, Aad Huneman, Joop de Koeyer, Petri Lems, Anneke Mom, Jellie Pamper, Annelies van der Stel, Rudie Stoel, Ina Vis, Bas de Vos, Hans Wiebols. Niet, bevorderd zeven. Bevorderd naar de 3e klasse(hbs. afd.): Dick de Bakker, Ingrid Co- venton, Leo van Gastel, Tony Gil- jam, Jöhan Kappetein, Jozien de Koeyer, Marianne Lievense, Johan van der Linde, Peter van Oost, As- tridi Ranft, Laura van Schelven, Leen Smits, Peter Stoutjesdijk, Gilles Straijer, Jan Huibert Tieleman, Bram van. den Berge, Jan Bergmans, Joke Boogerb, Conny Geluk, Joke Langenberg, Tonnie Merle, Bart Mouthaan, Rob de Raat, Bertus Renshof, Ger den Reijer, Krijn Sa- man, Marcel Schiettekatte, Ben Schot, Huib Uil, Wdebren Vis. Niet bevorderd: 17. Herexamen: 1. Bevorderd naar de 4e klasse (hbs- afd.): Wilima Blom, Cisca Carelsen, Piet Dalebout, Adrie Geelhoed, Ca rolien Hack, Gilles Hoogenboom, Ada de Jonge, Lia de Jonge, Irma de Jonge, Sam Klaasse, Dick Kooman, Trudie Kristelijn, Joop Roos, Leen Steenpoorte, Hans St'enger, Mieke Stouten, Piet Bliek, Kees Blokpoel, Erna Enzlin, Loes van Geesbergen, Guus van Hoofstadt, Ineke Huisman, Tonie Kristalijn, Marja Langenberg. Paula Ornée, Attie Postma, Mari anne Sinok, Fridus van Velthoven, Jeanne Verheijen, Piet Verkaart, Hans Zwart. Niet bevorderd: 8. Bevorderd naar klasse A5 (hbs- afd.): Marian Dalebout, Theo den Haan, Piet Hack, Rogier Hage, Jo llen van Hoorn, Marja van der Hulle, Ronald Hulshof, Pia Kappetein, Hans Koopman, Tonnie Kraak, Ca- rola Lems, Kees de Raat, Piet Sa- man, Diana van Staalen, Anneke Steketee, Hans Verspoor, Han van der Vet, Peter Vorwerk, Fred Vos, Kees de Vos. Niet bevorderd: 3. Bevorderd naar klasse B5 (hbs- afd.): Elsbeth van Bakel, Joke Becu, Theo Boender, Peter Flikweert, Piet Francke, Kees Laurense, Peter Renshof. Bert Schuilingh, Klaas Steur, Kees Stoutjesdij'k, Johan Uit dewilligen, Tom van der Wekken, Marja van der Mark. Niet bevor derd: 5. Gymnasium-afdeling Bevorderd naar klasse III: Leo de Feller, Bert Leeuwe, Kees Ste ketee, Anja van de Weg'e. Niet be vorderd: 1. Bevorderd naar klasse IV: Freddie Bongerd. Niet bevorderd: 2. Bevorderd naar klasse V: Liesan de Muynck, Benno Wiebols. Her examen: 1. Bevorderd naar klasse VI a: Kees Postma. Bevorderd naar klasse VI b: Hans Béfcker, Jos den Boer, Bert van Slo ten, Maria Swenne, Hans Vorstheu- vel Labrand. Herexamen: 2. De Zierikzeese wielrenner Wim Evertse heeft zich te Oostburg in het kampioenschap van Zeeland voor amateurs bijzender onderscheiden. Op het Kroonwijkparkoers (110 km) kozen Guido Paridaen, Waldy v. Campen, Wim de Willde, Peet Ver- schuure, Jaap Moelker, Bertus Fran se en Wim Evertse al zeer snel' het. hazenpad. Ko de Vrieze, Peter Kis- ner, Charles de Smit, Peter Vonck, Jan de Schipper en de Zwitser Er- nest Guindali die de achtervolging inzetten stelden alles in het werk om de vluchters weer tot de orde te roe penpen. Ondanks het feit. dat Peet Verschuur uit de kopgroep wegviel bleven de vluchters er een hoog tem po in houden. Steeds verder liepen zij van hun achtervolgers weg en toen er 35 km onder de wielen waren weggedraaid waren zij erin geslaagd alle deelne mers op 1 ronde achterstand te zet ten. In een hoog tempo bleven de renners hun rondjes draaien; waar bij alle uitlooppogingen schipbreuk leden. Toen er 70 km waren afgelegd plaatste Wim do Wilde een scherpe demarage welke door de attent rij dende Wim Evertse en Jaap Moelker en Bertus Franse prompt werd be antwoord. Jaap Marijs, die reeds een ronde achterstand had, wist nog aan sluiting te krijgen. De vijf koplopers trokken er zo geweldig aan dat zij zeer snel uit het gezicht van het pe loton verdwenen. Als een sneltrein raasde het vijftal over het parcours waarbij zij er in slaagden alle ren- Winnaar Wim de Wilde. Expositie in de Visstraat Zierikzee heeft ook dit seizoen weer een expositie van jonge beel dende kunst te bieden. De exposant heeft ditmaal niet alleen voor de kunstwerken gezorgd maar ook voor een eigen expositiegelegenh'eid. Nog een bijzonderheid: het is een „eigen man" die hier overigens niet voor de eerste maal - zijn werk toont en de gemaakte vorderingen na een nieuwe jaar academie laat zien. Het is dan ook een verheugende zaak om te kunnen constateren dat Frans Hage, de Zierikzeese kunststudent in het „hoge noorden", de verwach tingen honoreert met een bijzonder aardige tentoonstelling van voor het merendeel tekeningen en studies. Bij elkaar zijn het zo'n twintig stuks tekeningen en twee schil ,erstukken die Hage in de tot expositiezaal in gerichte (pakhuis) ruimte van. het pand Visstraat 12, dus in het cen trum van de stad, heeft verzameld. Het zijn deze tekeningen die de keu rig verzorgde tentoonstelling het ge zicht geven van een jong kunstenaar „in de groei", toegerust met een krachtig handschrift, dat vooral aan spreekt in een reeks krachtige en overtuigende figuurstudies. De figu ren vinden we terug in een tweetal olieverven, die naar onze mening echter een wat „gewild" surrealis tische indruk maken. Intussen mag ZIERIKZEE, 1-7. In verband met zyn benoeming- tot hoofd van de in spectie der directe belastingen te Gees nam de hoofdinspecteur-titu lair drs. J. J. Mottier, vergezeld van zijn echtgenote, afscheid van het ge zamenlijke personeel, waartoe in het gebouw van de inspectie een der kantoren tijdelijk geschikt was ge maakt. Adjunct-inspecteur mr. G. Kaai, tijdelijk benoemd tot waarnemend hoofd van de inspectie der directe belastingen te Zierikzee gaf na de heer en mevr. Mottier te hebben ver niers nog eens te dubbelen. Evertse probeerde hierna nog ver schillende malen zich van het ren- neisveld af te zonderen, maar hij slaagde er niet in een beslissende voorsprong te nemen. Een prachtige solo liet de Zwitser Guidali nog zien door alleen een ronde van zijn ach terstand weg te werken. Doordat Wim de Wilde. Bertus Franse, Jaap Moelker en Wim Evertse elkaar angstvallig in de gaten bleven hou den moest de eindsprint uiteindelijk de beslissing brengen. Tot aan de laatste (scherpe) bocht voor de eind streep zat Evertse in uitstekende po sitie aan het wiiel van Wim de Wil de. In deze bocht werd hij evenwel door Franse tegen de stoeprand ge drukt waardoor enige kostbare me ters verloren gingen. In de laatste 1G0 meter zette Evertse nog een ver woede eindspurt in waarin hij een klein half wiel te kort kwam tegen Wim de Wilde. Door deze fraaie prestatie is Wim Evertse erin ge slaagd zich te plaatsen voor deelna me aan het kampioenschap van Ne derland voor amateurs op het par cours te Heerlen. De uitslag luidt: 1. Wim de Wilde, Ellewoutsdijk; 2. Wim Evertse, Zie rikzee; 3. Bertus Franse 'sHeeren- hoek; 4. Jaap Moelker, Wemeldinge} 5. Ernest Guidali, Zwitserland; 6. op 1 ronde Waldy v. Campen, Hulst; 7. cp iy2 ronde Jan de Schipper, Bres- kens; 8. Adrie v. Sprundel, Yerseke; 9. op 2 ronden Ko de Vrieze, Sou burg; 10. Han de Smet, Hansweert. Verwen met goud in uw vakantie Bloedkoraal- of granaat-ringen Zeeuwse sieraden Gouden horlogebanden Gouden armbanden Havenplein 1 - Zierikzee Telefoon (01110) 2443 naast 's-Gravensteen welkomd het woord aan de hoofd- controleur de heer A. P. den Reijer, die namens het personeel de schei dende functionaris toesprak. In een originele toespraak gaf de heer Den Reijer een schets van de heer Mottier,. zoals het personeel hem gedurende bijna 10 jaar heeft leren kennen, waarbij ook diens ac tiviteiten buiten de dienst onder de leupe werden genomen. Goede samenwerking De ontvanger der rijksbelastingen, de hoofdcontroleur P. Mom, bracht zijn dank uit voor de bijzonder pret tige samenwerking die tussen in spectie en ontvangkantoor bestond. Vervolgens bood de heer Kaai, na mens het gezamenlijke personeel, enige geschenken aan, terwijl mevr. Mottier bloemen in ontvangst mocht nemen. In zijn dankwoord sprak de heer Mottier zijn waardering uit over de wijze waarop tijdens zijn. verblijf te Zierikzee door het personeel is ge- De „Polka" finishte in de haven van Zeebrugge, waar ook de start plaats vond, met een voorsprong van. niet minder dan 8 uren (acht), op het als nummer twee aankomende jacht. Aan de race werd door bekende jachten, o.a. de „Arpèges", deelge nomen. ZIERIKZEE Waterpolo-wedstrijd in het zwembad „De Val" Woensdag om acht uur aanstaan de zal in het zwembad „De Val" te Zierikzee een waterpolowedstrijd gestreden worden tussen twee teams van „De Zeepaardjes" en S.Z.V. uit Souburg. Deze wedstrijd is een on derdeel van de polokringcompetitie voor aidspiranten. Twee zilveren medailles voor Zierikzeese zwemmers Bij de zaterdag j.l. in het ver warmde zwembad te Middelburg gehouden, zwemwedstrijden om de Zeeuwse kampioenschappen (eerste gedeelte) heeft Roel Verbeek van de Zierikzeese zwemvereniging „De Zeepaad'jes" een fraaie prestatie ge leverd door als tweede te eindigen op de 100 meter rugslag, waarvoor hij een tijd liet afdrukken van 1 mi nuut 21,3 seconden, dat wil zeggen dat hij zijn persoonlijk .record nog 5 secenden scherper had gesteld. Roel eindigde op dit nummer op de twee de plaats met slechts één armlengte verschil met nummer één en mocht voor dit fraaie resultaat een zilveren medaille in ontvangst nemen. Sipke Dekker, eveneens een zwemmer van „De Zeepaardjes" wist eveneens een zilveren medaille te veroveren na een winter intensieve training. Voor hem was de tweede plaats op de vijftig meter rugslag. Optreden Down Town Jazz Band Het optreden van de Down Town Jazz Band, in het kader van. een serie klassieke dansavonden, te Zie rikzee is een groot succes geworden. Uiteraard stond de kwaliteit van de gepresenteerde muziek op het ver wachte niveau en als gevolg daar van 'kwamen zeer velen een dansje maken in de van stoelen, ontdane grote zaal. Zowel „eigen mensen" als toeristen troffen elkaar hier in 'een ■gezellige sfeer. Mocht 'deze eerste avond graad meter gaan vormen voor de volgen de (vrijdag)-avonden, dan is dit horeca-V.V.V.-initiatief op weg naar een succesje. Afscheid bij belastingen In verband met zijn verplaatsing per 1 juli 1968 naar het Centraal Bureau Motorrijtuigenbelasting te Apeldoorn nam de adspirant-schrij- ver A. J. Geleijnse vrijdagmorgen in één van de ruimten van de in spectie der directe belastingen te Zierikzee afscheid van het gezamen lijke personeel. Het hoofd: van de inspectie, drs. J. J. Mottier, sprak hem waarderende woord'en toe en bood namens het personeel een af scheidscadeau aan. De heer Geleijn se dankte superieuren en collega's voor de steun en samenwerking die hij had mógen ontvangen. Onze vroegere stadgenoot de heer P. van der Hulle, thans te Hul zen (N.-H.), slaagde aan. de H.T.S. te Amsterdam vcor het diploma Bouw kunde. RENESSE Onze dorpsgenoot Cornells Wil lem Bouman slaagde aan de Chr. detailhandelschool te Middelburg voor de l.e- en 2e klas, alsmede voor het Engels typen met lof. DREISCHOR Bungalow verkocht De bungalow in Dreischor, staande aan de Nieuwe Schoolstraat no. 2, aldaar en enkele jaren geleden ge bouwd voor rekening van Oliehan del Fa. Maljers, is dezer dagen in andere handen overgegaan. Nieuwe eigenaar is geworden het Aanne mingsbedrijf Fa. J. v. d. Velde Zonen te Dreischor. NIEUWERKERK Rondgang Wandelvereniging Daar de leidster van de wandel vereniging „De Vierbannen", mevr. Lodewijk afgelopen zaterdag wegens familieomstandigheden niet aanwe zig kon zijn, werd maandag een rondgang gehouden door het d'orp, dit ter viering van de verjaardag van prins Bomhard. Na de rondgang werden de kinderen door d'e heer R. Gaanderse getracteerd, wat ten zeer ste op prijs werd gesteld. werkt, waarbij diverse herinneringen uit de bijna 10-jarige periode werden opgehaald. In het bijzonder werd door hem de opkomst van enige ge pensioneerde en een aantal inmid dels naar elders verplaatste ambte naren gewaardeerd. AGENDA Dinsdag 2 juli Zierikzee Grote kerk, 4 en 8 uur, orgelbespe ling door Dirk Jansz. Zwart. Haamstede Hervormde kerk, 8 uur, zangdienst. Pompstation, 19.00 uur, excursie naar de broedkolonies. Woensdag 3 juli Zierikzee Mondragon, 8 uur, wijnfeest, Miss verkiezing. Zwembad De Val, 8 uur, waterpolo wedstrijd. Donderdag 4 juli Zierikzee Centrale Fokveedag, 9 uur aanvang keuringen, 10 uur officiële opening. Brouwershaven Ned. Herv. kerk, 8 uur, kerkconcert. het - nogmaals - een verheugende zaak worden genoemd dat de jonge kunst in Zierikzee een eigen weg weet te vinden als het er om gaat te exposeren. De expositie van Frans Hage toont immers opnieuw aan zoals ook anderen eerder heb ben laten zien - dat ondanks het ontbreken van een „echte" exposi tieruimte waar jonge kunstenaars met initiatief „vrij entree" hebben, het hier mogelijk is - dankziji de medewerking en gastvrijheid uiter aard van de particulier, die bereid willig een anders „nutteloze" ruimte belangeloos afstaat - met een ten toonstelling voor de dag te komen. En dat lijkt ons een welkome aan vulling op 'de andere zaken die Zie rikzee in het seizoen te bieden heeft. Rest nog te vermelden dat op de tentoonstelling twee schilderstukken worden getoond van de uit Amster dam afkomstige, thans te Zierikzee woonachtige heer Jacques Turk. J. Fraai resultaat voor zeiler Kesteloo De heer W. Kesteloo uit Nieuwer- kerk, bekend lid van de Zierikzeese Watersportvereniging, heeft met zijn jacht „Polka", (ontwerp v. d. Stadt), een bijzonder mooi resultaat behaald bij de zaterdag en zondag j.l. gehou den Lichtsohepenrace over een af stand van 90 zeemijlen: hij eindigde op de eerste plaats in de klasse IV. Advertentie A.s. donderdag (4 juli): CUBY AND THE BLIZZARDS Graanbeurs Zierikzee Er zijn nog kaaltjes verkrijg baar bij: Peter C. Vorwerk Poststraat 52 - Zierikzee. Uitsluitend na 6 uur. En wellicht ook nog aan de zaal van 19.00 uur a.s. donder dag. Mad Productions International Rotterdam BRUINISSE Gevonden voorwerpen Op het bureau van de groepscom mandant ider rijkspolitie te Bruinisse zijn nadere inlichtingen te bekomen over de volgende in juni 1968 te Bruinisse gevonden voorwerpen: Een gouden ring met steen; een zonnebril; een halsbandje voor een hond; een padvindersriem; een da mesfiets; een herenfiets; een jas- schort; een duimstok en een. zilveren schakelarmband j e. WARM Waarover nu feitelijk anders te schrijven dan over de warmte, die overigens (voorlopig?) alweer ten einde loopt. Kijk, dat gebeurt nu niet zó vaak in (ons aller) „Holland". U en gindse puffende mevrouw en van zweet druipende meneer en ik waren er eenvoudigweg niet klaar voor. Heel toevallig zaten we vorige week nog met bijverwarming te modderen, want de lucht was dicht geplakt met leigrijze wolken en we zagen weer maar eens hoe mooi het regenen kan. En dan ineens dit. We deden, voelden en sjouwden nog te winters, totdat de deur van de oven - zonder ivaarschuwing bijna - werd opengezet. Zelden heb ik - maar dat zal u niet interesseren - daar last van, maar vooral gistermiddag was het happen om lucht te krijgen. In die omstandigheden aardig Chinees meisje ontmoet en haar voortdurend lastig gevallen met kli matologische vragen .Ze komt uit de buurt van Koeala Loempoer Malei siëen - onthutsende mededeling voor ieder, die meent „dat we niets kennen" - daar is het lang zo warm niet. Het lieve kind had het dan ook verschrikkelijk heet. Ze poogde zich op alle mogelijke manieren aan de zon te onttrekken; schaduwkant op zoeken, parasolletje gebruiken, hoofddoekje aanleggen, hoedje op zetten. „Nee, dan het weer van vo rige weekVon ze veel prettiger en „spannender"Zo ziet men hoe de klimatologische grillen langs de zee kant, hun dosis relativiteit hebben. Omgekeerd zijn er voor tropenkin- deren, die naar hier komen twee mogelijkheden; óf ze hebben het (deze dagen uitgezonderd) voortdu rend koud, óf ze kunnen koude ver dragen op een manier waar wij zo geen weet van hébben. In ijldunne jurkjes stappen ze naar buiten en doen hun ervaringen af met „not cold". Helemaal onbegrijpelijk. Terug naar de warmte dan nog even (erger dan in Singapore), met er aan vastgeplakt de mededeling dat we helemaal niet zo op die calo rische extremiteiten zijn ingesteld, met onze in de rug schroeiende stoelleuningen, onze kokende bed den en vooral (mannen)-kleren, die aan het af gezwoegde lijf plakken. Een vriend van mij heeft met een zweetnatte rug (even) in de wind gestaan en is mooi gepakt door de spit, die even grappige als ellendige rugziekte (is het!), een andere heeft hoofdpijn en een derde eet Norit- tabletjes. Ach mensen, we zijn er niet op ingesteld, behalve de geluk kigen, die ge-zwem-slipt zich langs de koele waterlijn ophouden. En die moeten nog oppassen voor verbran den! SCHIEREIL ANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 2