Nieuwe voorstellen tot stopzetting van bewapeningswedloop Vliegtuig onder dwang naar Cuba 800 Amerikaanse tieners in Europa Metro (oververhit) middag stilgelegd Verlies Spoorwegen 94 miljoen gulden Aardbeving treft Mexico City 7 Mensen van verdrinkingsdood gered Voorzitter Politieke Partij Radicalen legt zijn functie neer ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20020 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110)2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2.38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Vaste Commissie voor hulp aan mosselkwekers MOSKOU, 1-7. De Sowjet-Unie heeft maandag een nieuwe reeks voorstellen gedaan om een einde te maken aan de bewapeningswedloop en aangekondigd, dat besprekingen met de Verenigde Staten over be perking van de ontwikkeling van methoden tot het afweren van aan vallen met raketten spoedig zullen beginnen. De overeenkomst dienaangaande is bekendgemaakt in een korte vijfre gelige verklaring van het officiële persbureau Tass, uitgegeven enkele minuten na een dergelijke verkla ring door president Johnson in Was hington. De ontwapeningsvoorstellen zijn vervat in een memorandum, dat werd uitgegeven bij de onderteke ning van het verdrag tegen de ver dere verspreiding van kernwapens in Moskou door de Russische minis ter van buitenlandse zaken, Gromy- ko, de Amerikaanse ambassadeur Thompson en de Britse ambassadeur Harrison. De Russische premier Kosygin, die de verzending van het memorandum aan alle regeringen ter wereld be kendmaakte, zei, dat Rusland „zeer veel betekenis" hecht aan de stuk ken. In het memorandum, dat uit ne gen belangrijke punten bestaat, wordt aangedrongen op bespreking Advertentie ter Geneefse ontwapeningsconferen tie, die 16 juli wordt hervat, van maatregelen variërend van een vol ledig verbod van kernwapens tot het sluiten van bases in het buitenland. De Sowjet-Unie zegt met het me morandum „een nieuwe stimulans" te willen geven aan het Geneefse overleg, na de tostandkoming van de overeenkomst over het verdrag tegen de verdere verspreiding van kernwa pens. In het memorandum zegt de Sow jet-Unie verder, dat zij de bewape ningswedloop in het Midden-Oosten gaarne gestaakt ziet maar dit zou slechts overwogen kunnen worden als de Israëlische troepen geheel uit de bezette Arabische gebieden terug getrokken zouden worden en als de gevolgen van ..de Israëlische agres sie" zouden zijn opgeheven. Nadat Gromyko en de ambassa deur van de V.S. en van Engeland het verdrag tegen de verdere ver spreiding van kernwapens hadden getekend, werd dit voorbeeld gevolgd door vertegenwoordigers van 33 an dere landen. Lijntoestel incl 85 passagiers ATTENTI s Woensdagavond a.s. openings- bal wijnfeesten 1968 met Trio Piet Daalhuisen en zang van 5 BEN CRAMER Verder verkiezing van Miss Tourist en flonkerend kaars- licht met koele parelende wijn! MONDRAGON - ZIERIKZEE Meisje verdronken 's-HERTOGENBOSCH, 1-7. In de Oosterpias te 's-Hertogenibosch is maandagmorgen het stoffelijk over schot .gevonden van; het achtjarige Bossche meisje Astrid Jansen. Zon dag tegen de avond waren de kleer tjes van het meisje in. de buurt van de zwemigelegenheid gevonden waar op de 'brandweer terstond is begon nen met duiken, en dreggen, hetgeen rond middernacht nog geen resul taat had opgeleverd. Maandagoch tend werden die pogingen voortge zet en werd vrij spoedig het stoffe lijk overschot gevonden. MIAMI, 2-7. Opnieuw is maan dagavond een Amerikaans vliegtuig gedwongen naar Cuba te vliegen. Dit maal betreft het een lijntoestel van „Northwest Airlines", dat met 85 passagiers op weg was van Chica go naar Miami. Toen het vliegtuig zich op 55 km van Miami bevond meldde de piloot dat een gewapende passagier hem dwong koers te zetten naar Havan na. Nog maar enkele uren tevoren was een Amerikaans vliegtuig dat zater dag gedwongen werd op Cuba te landen, uit Havanna in Florida te ruggekeerd, maar zonder de oor spronkelijke piloot, een tot Ameri kaan genaturaliseerde Cubaan. Hij wordt door de Cubaanse autoriteiten ervan beschuldigd, in 1960 met een Cubaans vliegtuig naar de V.S. te zijn gevlucht. Ook de kaper van het Jongetje na val overleden BERGEIJK, 1-7. Maandagochtend is de 8-jarige P. Sengers op de St. Gerardusweg in zijn woonplaats Bergeijk (N.B.) na een val van een aanhangwagen van een tractor om het leven gekomen. De jongen viel met zijn hoofd op 'het wegdek en overleed ter plaatse. Stelen op hestelling UTRECHT. 1-7. De Utrechtse po litie heeft de 21-garige expeditie- knecht M. uit Utrecht in verzekerde bewaring gesteld. De man werkte bij een meubelzaak, waar hij in de afgelopen maanden „op bestelling" vaste vloerbedekking stal. Hij liet kennissen en vrienden staaltjes zien en zorgde er dan voor, dat zij het tapijt van hun keuze kregen. De „af nemers", tien in totaal, waren te goeder trouw. Zij betaalden M. de prijs die 'hij vroeg. De politie heeft inmiddels voor 8500 gulden aan ge stolen vloerbedekking achterhaald. toestel is op Cuba achtergebleven. Met het vliegtuig keerden terug de vijftien passagiers en de overige be manningsleden. Zes doelen en vele gewonden bij spoorweg ongeluk in Frankrijk LYON, 1-7. Een trein met Franse vakantiegangers is maandag bij een snelheid van 120 km. per uur op 25 km. ten noorden van Lyon uit de rails gelopen. Volgens officiële cij fers 'kostte dit ongeluk aan zes men sen het leven en werden er ongeveer 60 'gewend. 'De uit 14 wagons be staande trein was op weg van Parijs naar Marseille. Onder de honderden passagiers bevonden zich vele kin deren die naar zomerkampen reis den. De oorzaak van de ontsporing is nog niet bekend. Het reddings werk werd bemoeilijkt door het bij zonder warme weer. DEN HAAG, 1-7. Achthonderd Amerikaanse tieners zijn maandag in ons land gearriveerd. Zij zullen zich over diverse Europese landen verspreiden om plaatselijk het dage lijkse leven grondig te leren kennen. Van de groep blijven 24 jonge Ame rikanen in juli en augustus in ons land. Negen van hen gaan daarna ook nog een jaar naar een Neder landse school. Zij krijgen in augus tus een tweeweekse stoomcursus Nederlands. De Amerikaanse tieners worden bij families ondergebracht. De orga- UTRECHT, 2-7. De Nederlandse Spoorwegen hebben het jaar 1967 na aftrek van de rijksbijdrage van f 35 miljoen in de bedrijfsvreemde, lasten, afgesloten met een verlies van f 94 miljoen. In 1966 was het nadelig sal do f 79,1 miljoen. In het jaarverslag over 1967 noemt de directie het bedrijfs-economische resultaat teleurstellend. Zij voegt hier evenwel aan toe, dat het verlies niet mag worden opgevat als enige maatstaf voor de betekenis van het spoorwegbedrijf in de huidige sa menleving. Die betekenis verandert weliswaar, maar volgens de directie is juist in het afgelopen jaar de me- Ver. Sla ten signaleren Russische kern-proef WASHINGTON, 1-7. De Ameri- kaanse commissie voor kernenergie zegt signalen opgevangen te hebben die er op duiden, dat de Sowjet- Unie een ondergrondse kernproef tot stand beeft gebracht ten noor den van de Kaspische zee, waarvan de kracht wordt geschat op 20.000 a 200.000 ton t.n.t. Amerikaans-Russische besprekingen op komst WASHINGTON, 1-7. President Johnson heeft meegedeeld dat Ame rika en de Sowjet-Unie „in de naaste toekomst" besprekingen beginnen over beperking van offensieve en de fensieve strategische kernwapensys temen. Hij zei dit cp een bijeenkomst op het Witte Huis van diplomatieke vertegenwoordigers van het niet- verspreidmgsverdrag'. Het gaat om de intercontinentale raketten en de raketten als verde diging daartegen. hing verstrekt, dat het spoorvervoer onmisbaar blijft. Ze constateert, dat door de verplichtingen van openbare dienst in het reizigersvervoer en an derzijds door ongelijke concurrentie voorwaarden in het goederenvervoer, tekorten onvermijdelijk zijn. Het sterk groeiende autobezit was opnieuw een van de oorzaken van een verder teruglopen van het reizi gersvervoer. MEXICO CITY, 2-7. Een krachti ge aardbeving heeft vannacht' Mexi co City getroffen, waardoor het grootste deel van de stad zonder stroom kwam, telefoonverbindingen uitvielen en ruiten aan scherven gingen. De beving, die tien seconden duurde, was vermoedelijk de zwaar ste sinds die van 28 juli 1957, toen aanzienlijke schade werd aangericht. ROTTERDAM, 1-7. Het metro- verkeer in Rotterdam heeft maan dagmiddag van twee uur tot onge veer half vijf stil gelegen in verband met een storing in het hoofdseinhuis bij de Hilledijk. De oorzaak van de storing was een door het zeer warme weer oververhit geraakte spoel in de stroomverdeling van de lange af standsbediening. Op het ogenblik dat de storing op trad reden zes metrotremen op het baanvak Centraal Station-Zuid Klein. Drie van de treinen konden op het station tot stilstand worden gebracht. De drie andere treinen stopten plotseling in de tunnels. De reizigers moesten via het looppad in de tunnel naar de stations lopen. De door de storing gestrande rei zigers werden later met 22 bussen Jongeman verdronken in Scheldebad Terneuzen TERNEUZEN, 1-7. Maandagavond om zeven uur ontdekten zwemmers in het Scheldebad te Terneuzen een lichaam op 'de bodem van het diepe bassin. Nadat bet op de wal was ge bracht bleek het de 20-jarige L. F. Kaiser uit Terneuzen te zijn. Direct toegepaste kunstmatige ademhaling en 'vervoer naar het ziekenhuis mochten niet baten. Nederlandse ballon won in Praag PRAAG, 1-7. De wereldtentoon stelling' van postzegels te Praag is opgeluisterd met de start van e'fcn internationale ballonrace voor grote ballons. Noordpoolreiziger generaal Umberto Nobilo igaf het startsein. Als eerste vertrok de Tsjechische ballon „Praga 1968" met vijf perso nen 'aan 'boord, gevolgd door de Ne derlandse ballon „Nimbus". Een oude postkoets met vier paarden en een hoornblazende postiljon had 40 kg post aangevoerd die door de pi loot Jan Boesman in de ba bonmand was geplaatst. Hij wist de eerste prijs te behalen. van de R.E.T. naar de stations van bestemming gebracht. Technici slaagden erin om de metrotreinen juist voor het spitsuur weer aan het rijden te krijgen. ZO WARM BRUSSEL, 2-7. In Brussel was het maandagmiddag zo warm, dal in enkele straten het as falt smolt. Overstekende da mes bleven er mei haar schoe nen vastkleven. Wagens met grint moesten uitrukken om gaten te dichten, die het weg dek hier en daar ging verto nen doordat het asfalt aan de autobanden bleef kleven. a In Salisbury Beach in de Ame rikaanse staat Massachusetts zijn maandagavond bijna honderd men sen gewond toen een plotseling op gestoken storm langs de kust trok. Vierentachtig kampeerwagens en 66 tenten werden omver geworpen. Grote zilverdiefstal BRUSSEL, 2-7. Uit een opslag plaats van de Gevaert-Afga-fabriek te Mortsel (Antwerpen) is een hoe veelheid van 500 kg zilver ter waar de van 140.000 gulden ontvreemd. De dieven moeten in het afgelo pen weekeinde kans gezien hebben via een dak de opslagplaats te be reiken. De diefstal werd maandag pas ontdekt. Het zilver wordt in de fabriek ge bruikt voor het vervaardigen van zilvernitraat voor rolfilms. nisatie van een en ander geschiedt door de American Field Service. Het doel is om door middel van persoon lijk contact de basis te leggen voor wederzijds begrip tussen de volke ren. Ratten in Mexico MEXICO. 2-7. De Mexicaanse hoofdstad wordt geteisterd door een enorme rattenplaag. Volgens de open-bare gezondheidszorg zijn er in de stad zeker zo'n 20,5 miljoen ral ten, drie op elke inwoner. De schade die daar jaarlijks wordt veroorzaakt wordt op twee miljard peso ge schat (f 630 miljoen). Saharastof over Londen LONDEN, 1-7. Daken, auto's en bomen in Londen zijn maandag be dekt met een laag rode, witte of gele stcf die afkomstig moet zijn uit de Sahara. Duizenden telefoontjes werden di rect ontvangen door de Londense kranten en de „Automobielvereni- ging". Sommige mensen dachten aan radio-actieve neerslag. Een woordvoerder van de meteo rologische dienst in Londen gaf de verklaring: het zand en de stof wa ren door een recente wervelwind in de Sahara tot zes km hoogte opge zweept. De wolk is over Spanje en de Atlantische Oceaan naar Enge land gewaaid, waar de neerslag door afkoeling van de lucht ontstond. HOOGELOON. De 16-jarige H. van de Ven uit Casteren, is tussen Hoo- geloon en 'Casteren met zijn brom fiets van de weg geraakt en tegen een boom gereden. Hij werd dood in een sloot langs de weg aangetrof fen. DEN HAAG. Maandag is ter ge legenheid van het feit, dat het 55 jaar geleden is, dat de militaire luchtvaart in Nederland werd opge richt, op de vliegbasis Soesterberg een herdenking gehouden van de ge vallenen van de koninklijke lucht macht. ASSENDELFT. De 16-jarige brom fietser C. R. van 't Veer uit Assen- delft is in het Juliana ziekenhuis te Zaandam overleden aan verwondin gen -die hij opliep, toen 'hij maan dagmorgen bij het oversteken van de provinciale weg te Krommenie gegrepen werd door een auto die uit de richting Uitgeest kwam. ZANDVOORT. 1-7. Zeven perso nen zijn maandag in. Zandvoort van de verdrinkingsdood gered. In de ochtend werden twee meisjes van LELYSTAD, 1-7. De heer P. C. VV. M. Bogacrs heeft, op medisch ad vies, met ingang van maandag zyu fuivktic als voorzitter van de politie ke partij Radikalen neergelegd. De maandagavond door de politie ke partij Radikalen uitgegeven ver klaring luidt ais volgt: „De heer P. C. W. M. Bogaers heeft-, aan zijn medebestuurders van de po litieke partij Radikalen medegedeeld, dat hij zich op medisch advies, zeer tot zijn spijt, genoodzaakt ziet met ingang van vandaag zijn funktie als voorzitter van de partij neer Ie leg gen. Het bestuur van de P.P.R. betreurt schap, dat de heer Bogaers bereid is deze tegenslag voor de heer Bogaers torn in de toekomst, als zijn conditie 7plf pn vnnr Hp nartii Hip 7.ii« pnpr- *h<=t tnpslant nn ppn nf anHpi-p uni7.p zelf en voor de partij, die zijn ener gieke inbreng in de top moeilijk kan missen. Men begrijpt echter, dat de heer Bogaers, zoals vanzelf spreekt, de dringende raad van zijn arts niet in de wind kon slaan. De heer Bogaers heeft zich in de voorbije maanden voor de volle hon derd procent aan de opbouw van de P.P.R. gewijd, en zich aldus vanaf het eerste uur voor de voorspoedige ontwikkeling van de partij ingezet. In deze omstandigheden voelt het bestuur zich gesterkt door de weten- het toestaat, op een of andere wijze weer aan het werk van de P.P.R. te gaan deelnemen. De P.P.R. blijft in tussen, graag in toenemende samen werking met anderen, volop streven naar de politieke vernieuwing in Ne derland. waarvoor de heer Bogaers zich als voorzitter zo hevig heeft in gespannen. De beide ondervoorzitters, de heer W. van Dam te Renkum en de heer E. Jurgens te Amsterdam, zullen de taak van de heer Bogaers voorlopig zoveel mogelijk waarnemen". vijf en zes jaar en een meisje van negentien jaar op verschillende plaatsen op het laatste nippertje be wusteloos uit het water gehaald. Na toepassing van de mond-op-mond- beademmgsmethode werden zij in allerijl naar een Haarlems zieken huis overgebracht. Hun toestand was maandagavond redelijk. Een 30-jari- g'e moeder met een 5-jarig dochtertje en een 30-jarige Duitser met zijn 6- jarig zoontje, werden door leden van de Zandvoortse Reddingsbrigade in veiligheid gebracht. Zij dreven op luchtbedden kilometers ver uit de kust. Bijna niemand van de dren kelingen was de zwemkunst machtig. OIRLO. In Oirlo ben Venray is het 5-jarige jongetje Martinus Clas sens 'door stroom gedood. Waar schijnlijk is het ongeluk gebeurd, toen het 'knaapje van een elektrische grasmachine de stekker in het stop contact wilde steken. LONDENHet Londense Victoria- station vanwaar normaal op zondag tienduizenden mensen vertrekken om een dag aan het strand te gaan doorbrengen lag er zondag volkomen uitgestorven bij als gevolg van een langzaamaan actie van de Britse spoormannen Dit nummer bestaat uit 8 pagina's f Men heeft iemand nog niet f overtuigd wanneer men hem het zwijgen heeft opgelegd. Belangrijke temperatuur-daliiig Verwachting lot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien; naar west tot zuidwest ruimende wind en belangrijk lagere tempera turen. 3 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 12.59, onder 0.07. 4 juli. Zon op 4.26, onder 21.02. Maan op 14.24, onder 0.19. Eerste kwartier 3 juli te 13.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 3 juli 8.10 v.m. 20.24 n.m. 21.17 n.m. 4 juli 9.00 v.m. BROUWERSHAVEN 3 juli 7.58 v.m. 20.24 n.m. 4 juli 8.51 v.m. 21.19 n.m. Doodtij: 5 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 2-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Het front 'dat de scheiding vormt tussen zeer warme continen tale lucht en belangrijk koelere oce- aanlucht dringt geleidelijk verder naar 'het oosten op. Morgen zal ons land zich in deze veel koelere lucht bevinden, waarbij enkele regen- of onweersbuien voorkomen. De wind draait na de frontipassage naar wes telijke richtingen. Inmiddels breidt een nieuw hogedrukgebied zich over de Golf van Biscaye naar west Eu ropa uit. DEN HAAG. Prinses Beatrix en prins Claus zijn vandaag in gezel schap van hun zoon naar Porto Er- cole vertrokken vcor een vakantie van ongeveer vier weken. ZAANDIJK. De 50-jarige mevr. G. J. Schilp-Noom, uit Zaandijk, werd maandagmiddag overreden door een vrachtauto ,toen zij lopend de Guisweg wilde oversteken. Ze was op slag dood. UTRECHT. De 67-jarige mevrouw Th. van Hamersveld-Hilhorst uil Eemnes is in het Academisch zie kenhuis in Utrecht overleden. Zij liep een schedel'basisfractuur op toen ze in haa'r woonplaats het voor 'haar verboden links van de Laar- derweg gelegen fietspad opreed en daar in botsing kwam met een an dere wielrijdster.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1