Gijs de Peur Voor ons is sparen opeens een stuk aantrekkelijker... dank zij het Premie Spaarplan! PREMIE SPAARPLAN 20 senoritas iKïgfl 1.80 Mi Raad Bruinisse accoord met rapport recreatieplan Bruinisse Feest op de Europa-brug te Straatsburg Dierentuin-directeur wist het oerrund „terug te fokken" Ondanks veel gesignaleerde onzekerheden BRUINISSE, 29-6. In de vrijdag avond gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse waren alle leden aanwezig. Voorzitter was burgemeester C. H. van de Linde. Nadat wethouder Jumelct verslag had uitgebracht van een door hem bijgewoonde vergadering van de rei nigingsdienst Schouwen-Duiveland werd overgegaan tot behandeling van de volgende punten: bespreking van het rapport inzake de ontwik kelingsmogelijkheid voor zeehavens in het Deltagebied. Bespreking van het rapport inzake de ontwikkeling van Schouwen-Duiveland, bespre king van de structuurschets van de Stichting Recreatieplan Grevelingen- bekken. Het zeehavemrapport gaf weinig stof itot bespreking. Bruinisse wordt er niet in genoemd. Wel Zierikzee, de haven van Zierikzee wordt be dacht met 50 ha. havengebied. Daar tegen heeft men geen bezwaar, wel tegeri het feit dat Bruinisse, met een betere en aan diep water, gunstiger gelegen haven, niet wordt genoemd. Men zal daarop de aandacht vesti gen bij de samensteller van het boekje. De heer van de Velde had een alinea gelezen over de tolhef fing in het Deltagebied, dat ongun stig voor de ontwikkeling van het gebied wordt genoemd, een uit spraak waarmee hij het eens is. Hij wil aandringen op onderhandelingen voor het afschaffen van de tollen, maar daar is men volgens burge meester van de Linde al mee bezig. De heer Becu is niet tevreden over het rapport inzake de toekomstige ontwikkeling van Schouwen-Duive land. Het is te negatief of anders gezegd niet positief genoeg, teveel onzeker, wat hem niet prettig aan deed. „Eenzijdig" De heer van de Velde vindt dat nogal eenzijdig over de gemeente Zierikzee als ontwikkel ingskem ge schreven wordt in genoemd rapport. Ook Bruinisse zou faciliteiten moe ten kunnen aanbieden aan zich ves tigende industrieën. Bruinisse kent geen werkloosheid, maar die kan gauw komen als pendelaars naar de Rotterdamse havens zouden worden ontslagen, in verband met overcom pleet als gevolg van het container vervoer. Over het plan Stichting Recrea tieplan Grevelingenbekken wordt weinig gezegd, maar des temeer over het dan volgend rapport Recreatie plan Bruinisse. Dit door de Gront Mij, ontworpen plan is donderdag avond aanleiding geweest tot het houden van een haering. De daar aanwezige landbouwers waren fel tegen, omdat 1/4 deel van de polder Bruinisse, het gehele gebied weste lijk van de Groene weg, begrensd door Molenweg en Oude dijk een recreatiebestemming krijgt. Wethouder van Gilst is niet en thousiast, hij vreest dat het allemaal jachthavens zullen worden, als hiji niet alleen de plannen van Bruinis se leest, maar ook die van andere gemeenten. Dit is een zeer ingrij pend plan, waarvan hij wel een beetje is geschrokken. Alle leden verklaren achtereenvolgens dat men de belangen van de betrokken boe ren, die hun land 'kwijt raken niet mag veronachtzamen. Burgemeester van de Linde is niet bevreesd dat e rte veel jachthavens komen. De belangen van de boeren zijn bij het gemeentebestuur in goe de handen. De heren Becu en de Koning me nen dat men de boeren benadeelt als men diit plan verwezenlijkt. Burgemeester van de Linde is van het tegendeel overtuigd. Het recre atieplan is voor Bruinisse van grote betekenis. Het helpt niet als men zegt ik ben er tegen. Hij houdt een vurig pleidooi voor aanneming van het plan, uitgaande van dë volgen de punten: a. Het recreatieplan is voor Brui nisse van grote betekenis, omdat het compensatie geeft voor het wegval len van de mosselcultuur. b. Het Grevelingenbekken is voorbestemd recreatiegebied te wor den. Dat is ook door hogere organen in Nederland] bepaald. Men heeft het ook nodig voor de recreatie. c. Er lis een plan Santema, dat de aankleding van de Schouwen-Dui- velandse oever in grote trekken re gelt. Als we niets doen zal het plan Santema worden uitgevoerd en zul len we misschien later zeggen, we hadden het zo of zo gewild. De Gront Mij. heeft nu voor d'e gemeente Bruinisse een plan ontworpen, dat in het plan Santema wordt inge past. Over ons eigen plan hebben we zeggenschap. d. Dit plan getuigt van bréde vi sie, maar het ós een plan dat voor vele jaren is gemaakt .Als er wal gelbeurt, gebeurt het in fasen. Dit STRAATSBURG, 1-7. In kermis achtige sfeer, onder het oorverdo vend lawaai van claxons en gejuich, slceg te middernacht op de Europa- brug in Straatsburg het uur van de douane-unie tussen de E.E.G.-landen, waarmee de laatste douanerechten op industrieprodukten vervielen. Drie vrachtwagens met opleggers-, behorend tot een brouwerij uit de Elzas, reden als eersten over de grens, zich moeizaam een weg zoe kend door de menigte die zich mid den op de brug had verzameld en glazen bier hief. Bier kregen ook de eerste automo bilisten aangeboden die Frankrijk na middernacht via de Europa-brug binnenreden. Tweehonderd meter verderop werd alles echter weer bij het oude. Daar wachtte de Franse douane, die geen speciale instructies voor deze historische nacht had ont vangen. We sparen. En hoe! Mijn man en ik doen mee aan het Premie Spaar plan en kopen nu jaarlijks samen voor 500 gulden spaarbewijzen. Straks krijgen we dat bedrag terug mét de rente en... daar boven op dan elk jaar nog eens 100 gulden premie van dit nationale plan. Belastingvrij! Reken maar dat we met dat geld direct weer verder sparen... Misschien is het Premie Spaarplan ook iets voor Even een briefkaartje aan Premie Spaarplan, Postbus 51, Den Haag en u ontvangt vrijblijvend een brochure over alle mogelijkheden (spaar- en effectenbewijzen, levensverzekeringen, hypo theekaflossingen,spaarkasinschrijvingen, garantiekredietaflossingen). Wilt u persoonlijk advies? Spaarbanken, Boerenleenbanken, Raiffeisenbanken, Postkantoren, Banken, Borgstellingsfondsen, Hypotheekbanken, Bouwfondsen, Spaarkassen, Levensverzekeringmaatschappijen, assurantie-tussenpersonen en de Sociale Verzekeringsbank zullen u graag alles over het Premie Spaarplan vertellen. Basis voor persoonlijk bezit alleen kost geld (25 miljoen), zonder de aankoop van grond. Dit stelt de overheid niet zo maar beschikbaar. ■e. Als het plan wordt gerealiseerd dan zal het in fasen zijn, blij kleine stukjes tegelijk. f. Hij kan heel goed begrijpen, dat de 'betrokken landbouwers daar niet weg willen. Maar het is moge lijk dat zij, wanneer zij met de re creatie wat meer vertrouwd zijn, toch niet meer zo afwijzend daar te genover staan. Recreatie brengt meer geld in het laadje dan aard appelen of andere lanidibouwprod.uk- ten. De 'mogelijkheid dat er een mertta'ïilteitsverandering komt van de betrokkenen is zeker niet denk beeldig. Een dergelijke mentaliteits- verandering ziet hij ook in de West hoek zich voltrekken. g. Als de landbouwgronden in beslag genomen worden, dam zal een niet gering onteigeningssom worden betaald, c.q. compensatie worden gegeven, maar veel beter is dat de grondeigenaren zelf de handen in een slaan om voor hun kinderen, want zo lang duurt het nog wel, mo gelijkheden te scheppen in de re creatieve sector. De raadsleden dringen nogmaals aan op meer zekerheid voor de be trokken landbouwersde voorzitter wijst er op, dat het recreatieplan Grevelingenbekken toch komt, ho gere instanties maken dat uit, de be- trokenen krijgen zekerheden genoeg en het plan kan door de raad niet worden tegengehouden. Aanvaardt men dit plan dan mag men er over mee praten, verwerpt men het dan zal men „zonder ons over ons'' be schikken. Nadrukkelijk wordt gesteld, dat men zich uitsprekend voor dit plan, geen bestemming op de gromden legt. Men 'kan nog alle kanten uit. Alleen de heer C. Kik houdt ten slotte voet bij stuk. Boerenleend in boerenhand reciteert hij, hij heeft het meege maakt, dat in de parken van Rot terdam aardappelen werden geteeld. Zo'n tijd kan terugkomen, hij vindt ■niet de vrijheid zoveel grond aan de landbouw ten behoeve van de re creatie te onttrekken. Wat men bui ten de dijk doet, daar is hij voor, binnen de dijk moet de landbouw voorrang hebben. Ook de andere raadsleden had den ai gesteld', dat men 'beter eerst buiten de dijk in de Grevel'ingen kon beginnen, maar volgens de voorzit ter was het onlosmakelijk met het ander verbonden, verwijzend naar de op de tekening voorkomende parkeerplaatsen binnendijks. Met 6-1 stem verklaart de raad zich ten slotte voor het plan. In verband1 met het gestelde in een vorige raadsvergadering heeft men nog' voor 1 juli aan de P.T.T. te kennen gegeven, dat men het op prijs zou stellen te zijner tijd, de be schikking te krijgen over de ruimte die nu als postkantoor dienst doet, teneinde dit in te richten als raads zaal. Ook aan de politie zal de huur worden opgezegd. B. en w. benoemden de voorzitter en de heer M. J. van de Velde als vertegenwoordiger en plv. vertegen woordiger in de Streek V.V.V. Bei den namen hun benoeming aan. De rondvraag Bij' de rondvraag vraagt de heer Van de Velde naar een eventueel voorstel van b. en w. betreffende het bouwen van een instructiebadje voor de kinderen naar het voorbeeld van Wissemkerke. Besloten wordt het plan Wissenkerke in handen te geven van de Sportraad voor advies. De heer Becu vraagt naar de aan besteding van de Jachthaven in de werkhaven, de heer Bal wijst op stormschade aan de bomen langs de Dorpsweg, hij heeft eveneens op het sportveld het een en ander gezien dat verbetering behoeft onder meer de inventaris van het schaftlokaal ontbreekt geheel. In het schaftlo kaal liggen palen opgeslagen. Ook wijst hij op het wegdek langs de ge meentehaven. dat pas behandeld is met een laag split en koud-asfalt en dat op sommige plaatsen gebreken vertoont. De heer De Koning vraagt naar de parkeergelegenheid op de haven, de heer Kik wijst op de desolate toe stand van het mekanieke windmo lentje voor de ijsbaan, hij comple menteert het gemeentebestuur met de fraai verzorgde bloembakken voor de muizektent en waarschuwt ervoor al te veel aandacht te beste den aan het herleggen van de nog te behandelen straten. De aardgasvoor ziening begint thans op Flakkee, wellicht is binnen afzienbare tijd Schouwen-Duiveland (via de Greve- lingendam) aan de beurt. Veel geld uitgegeven aan herstratingen zou dan weggegooid geld kunnen zijn. Hierna gaat de raad over in besloten zitting. b De autoriteiten van de Zwitserse stad Zürich hebben maandagavond alle openbare betogingen verboden na twee nachten van felle botsingen tussen politie en jongelui. Een puzzelmaniak UTRECHT, 1-7. De 42-jacrige chauffeur W. W. van R. uit Utrecht is zo gek op puzzles, dat hij de af gelopen maanden tientallen kranten heeft gestolen. Zijn voorkeur ging uit naar de vrijdagpxizzle in de Te legraaf, waarvan hij zoveel moge lijk oplossingen wilde insturen. Om dat dit een vrij duur grapje werd, ging hij vrijdags morgens in alle vroegte op rooftocht en haalde veer tig kranten op die door 'de expedi tie van de krant bij een boekhandel op de stoep waren gelegd: en nog eens twintig bij een benzinestation. Hij zond de puzzle dan ook steeds zestig keer inDe boekhandelaar zette afgelopen vrijdag een kennis op de uitkijk. Deze betrapte de puzzlemaniak op heterdaad, volgde hem naar zijn huis en waarschuwde de poütie. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „De Bruse Trekker" Wedvlucht uit S. Dénis (Fr.). Af stand plan. 328 km. Gelost om 6.30 uur; laatste prijswinnende duif om uur .Aankomst 1ste duif om 10.55 11.16 uur. De uitslag luidt als volgt: A. de Koning 1, 18, 19; J. de Jonge 2, 13, 14; T. M. Dalebout 3, 9; P. Steketee 4, 6, 12; J. Quist 5, 7, 11, 15; C. Zan- dijk 8, 16; B. de Ruiter 10, 17; A. IJzelenberg 20. Junioremuitslag: A. Dorst 1, 2; J. Kik 3; J. van Baven 4. „De Reisduif" - Brouwershaven Wedvlucht vanaf Chateauroux. Afstand 570 km. A. J. Flikweert 1, 3, 4, 8, 9, 10; Joh. Flikweert 2, 5; J. M. Kloet 6, 7, 11. Dinsdag 2 juli a.s. dnkorven voor Angoulême, 729 km. Vrijdag 5 juli: inkorven voor Duf fel, jonge duiven. P.V. Gevleugelde Vrienden Zierikzee Wedvlucht uit Beaumetz; afstand 179 'km., met jonge duiven: 216. Ge lost 7.30 uur. Eerste duif 9.53. Feleus-Westenbrugge 1, 8, 9, 11, 14, 29, 40; A. C. Stoutjesdijk 2, 5, 31; J. Krijger 3, 16. 18, 19, 34, 35, 37; Gebr. Wesdorp 4, 10, 32, 38, 43; W. Blom 6, 20, 22, 36, 41, 46; C. Bou- man 7. 39; C. Barrevoets 12, 21, 44, 51, 53; Wesdorp-Heijboer 13, 50; C. Kristelijr. 1'5, 28, 47; J. Verwest 17, 45; J. Berrevoets 23; M. Wesdorp 24, 25; A. Ravia 26; Abr. Stoutjes dijk 27, 48, 49, 54; J. Kaaisteker 30; L .Fonteine 42, 52. DEN HAAG. Uit de Laakhaven in Den Haag is in een plastic zak het stoffelijk overschot geborgen van een waarschijnlijk enkele dagen oude baby. De politie stelt een on derzoek in. Advertentie Grootste vliegtuig OEN HAAG, 1-7. De Lockheed C-5a Galaxy, het grootste vliegtuig ter wereld, heeft met succes zijn eerste vlucht gemaakt. Invlieger Leo Sulli van kreeg het 225 ton wegen de vliegtuig na een aanloop van 1.300 meter van de grond los en bleef er een uur en 34 minuten mee in de lucht. Hij bereikte op deze eerste vlucht een hoogte van 3.300 meter en een snelheid van 360 km. per uur. De Galaxy is 75 m. lang, heeft een vleugelspanwijdte van 68 m. en een 20 m. hoog opstekend staartvlakHet ma ximum gewicht is 360 ton. Het vrachtruim is langer dan de afstand die in 1903 door het eerste vliegtuig van de ge broeders Wright werd afge legd: 43 meter. Er kan maxi maal 100 ton in xoorden ver voerd. Met een kruissnelheid van 800 km. per uur kan men met een lading van 45 ton aan boord zonder tussenlanding van San Francisco naar Rome viiegen en met volle belanding kan non-stop New York-Lon- den worden afgelegd. DEN HAAG. In mèi zijn volgens gegevens van het Centraal Bureau voor 'de Statistiek 10.689 nieuwe wo ningen gereed gekomen. CUYK. De 17-jarige W. H. van der Vorle uit Cuylc is bij het zwemmen in de Maas verdronken. De jongen was de zwemkunst maar gebrekkig meester. Geslaagd experiment In het jaar 1627 stierf in een Pools dierenpark de laatste oeros. 300 jaar beperkte zich de kennis van de dui zenden jarenoude voorvader van onze koe tot meer of minder nauw keurige beschrijvingen. Thans, in het jaar 1968, loopt de oeros op eens weer in de Munchense dierentuin Hellabrunn rond, is in een uitste kende conditie en vermeerdert zich zoals het z'n soort betaamt. Een zo- clogisch wonder? „Het verheugende resultaat van een genetisch experi ment", antwoordde de directeur van de Münchense dierentuin, Heinz Heek. Door terugfokken schijnt direc teur Heek 'er inderdaad in geslaagd te zijn, het reeds lang uitgestorven oerdier weer te laten herleven. Heek ging daarbij van de gedachte uit, dat de talrijke en onder eikaar dik wijls zeer verschillende runderras sen door fokken en spontane muta tie ontstaan zijn, dat echter ieder huisrund nog een behoorlijke portie oeros-erfmassa in zich draagt. Door een veelvuldige kruising van alle levende runderrassen moest dit erf goed weer tamelijk zuiver te isole ren zijn. Reeds in 1925 begon Heinz Heek samen met zijn broer aan het krui singsexperiment. Het succes was verbluffend. Reeds in 1932 werd; een rund geboren, dat erg veel op de oeros leek. Het aanzien van de oeros kent men door skeletvondsten en voorstellingen uit de .tijd, dat het dier leefde, tamelijk nauwkeurig. De oeros had langere poten, zwaardere horens en was vermoedelijk ook groter dan de getemde nakomelin gen. De volwassen stieren waren zwart en hadden een geel-zwarte streep op de rug; de koeien waren roodachtig-bruin gekleurd. Beide geslachten hadden witte bekken en droegen zwarte punten op lichte ho rens. Al deze kentekenen zijn bij Hecks runderen weer duidelijk te voor schijn gekomen. Ook in temperament onderscheiden zich de Hellabrunner oerossen aanzienlijk van het huis- rund. De stieren zijn ongewoon agressief en prikkelbaar, de koeien kunnen als zij 'kalveren hebben, be paald levensgevaarlijk worden. Maar nog een andere eigenschap is ver bluffend: de oerossen zijn tegen ziekten veel beter bestand dan het hedendaagse vee. Feuilleton door J. G. J. Bax Het was weliswaar een seizoenbe- drij'f, uitsluitend op de zomer aan gewezen, maar het werd dan zo druk bezocht, dat de 'kosten voor het gehele jaar ruimschoots werdén gedekt. In de stad kende iedereen het „Plasbos", in het dorp natuur lijk ook, maar het werdi door de dorpelingen angstvallig vermeden. Er was 'iini ihet dorp en in de gemeen- teraad nog wel het een en ander te doen geweest, alvorens het verzoek tot exploitatie van het voormalige k buitenverblijf als uitspanning was toegestaan. Het conservatieve deel der gemeente, was ten zeerste be vreesd voor een invasie uit het Oos ten. Zij zagen 'het als hun christen plicht te waken voor het zieleheil der ingezetenen en verweerden zich met hand en tand tegen de dreigen de zonde-vloed. De meesten van hen kenden de verleiding, waaraan men in de gro te stad was blootgesteld, maar al te goed en (hadden die zelfs vaak aan den lijve ondervonden. Hoe licht men hier tot zonde ver viel bleek het meest op de markt dagen. Je ging dan na het sluiten der markt een borreltje drinken, even d'e stad in, vaak met de beste bedoeling de terugtocht naar huis zo spoedig mogelijk 'te aanvaarden en daar had de duivel ineens in' de kraag. De zonde binnen te halen, zou gelijk staan met een vrijwillig verbond met de duivel en had men die eenmaal binnen de muren, dan zouden God en Gebod hem er mis schien wel weer uit kunnen krijgen, maar dit zou wel eens een langduri ge procedure kunnen worden. Beter zich schrap te zetten en Ihemel en aarde te bewegen om de exploitatie van het landgoed ten bate van Beël- zebul te verhinderen. Hemel en aarde werden inderdaad heftig bewogen; de eerste door 'be middeling van de dominee, die van de kansel G'ods toorn over dit dui vels plan krachtig over de deemoedig gebogen hoofden d'er boeren heen tot in de verste hoeken der kerk slin gerde. De boeren, in dit opzicht toch heel wat van hun 'herder gewend, waren zo getroffen door d'eze aan duidelijkheid niets te wensen over latende vermaning, dat zij zich als één man ten strijde gordd'en. De aar de werd op niet minder felle wijze bewegen door de kerkeraadsleden en ouderlingen, die op vergadering, op huisbezoek en waar dan ook, wel iswaar niet zo afdoende als de do- minee, maar toch met minstens' evenveel vuur stred'en tegen het verlenen van toegang aan de dui vel. Het had echter niet mogen baten, want de oppositie had' toch, waar schijnlijk geholpen door duistere machten, de overwinning behaald. Zo was de uitspanning „Het Plas bos" er dan toch gekomen, tot heil van de natuur- en watex-sportmin- nende mensheid. Tot heil natuurlijk slechts van de mensheid uit de stad, want voor de 'dorpelingen viel hier niet veel heil te verwachten. Toen de toestemming er eenmaal was, werd het grootste deel van het bos eigendom der gemeente, die de ze gronden daarna tot bouwterrein bestemde, ook weer op aandringen van dezelfde oppositie, die vooruit strevend1 was en slechts het welzijn der gemeente beoogde, hetgeen ech ter de anderen niet wilden, inzien. Zo was een moderne villawijk ont staan, villa's die uitsluitend werden gebouwd voor rijke mensen uit de stad, 'die aan het rustig wonen bij de mooie plassen de voorkeur ga ven. De bomen had men zoveel mo gelijk gespaard1 en zij sierden nu de fraai aangelegde tuinen en de mooie lanen. Eén ding had de oppositie echter niet kunnen verhinderen en wel eni ge nieuwe gemeentebepalingen, het verbod om zich in badcostuum of -mantel te bevinden op of nabij de plassen, bepalingen, die men later noodgedwongen had moeten wijzi gen. Men mocht nu in het openbaar muziek maken of dansen op woens dagen en zaterdagen, terwijl de tweede bepaling thans zo luidde: „Het is verboden 'zich in de gemeen te te bevinden gekleed' in badcos tuum of badmantel, tenzij op het water en dat minstens 10 meter van de wal". Deze grens was eerst na de benoeming van vele studiecommis sies op 10 meter gesteld. Eerst wenste men. de verleiding nog verder van de kant te hebben, maar hiervoor bleek de rivier, waar op toch 'ook gevaren wend, te smal te zijn en zouden alle bootjes pre cies in het midden hebben moeten varen. Na nauwkeurig onderzoek ter plaatse was gebleken dat 10 meter, hoewel niet ideaal, toch afdoende was. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 8