Vooi marken peseta's en lires en voor u E.T.I.-rapport over economische perspectieven te Zierikzee de bank waar ook zich thuis voelt STREEKNIEUWS 1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 2 juli 1968 Nr. 20020 BRUINISSE Slotbijeenkomst bejaardensociëteit De bejaardensociëteit te Bruindsse hield Ihaar slotbijeenkomst en deze laatste middag van het seizoen kreeg een feestelijk karakter, niet aüleen door de koffiemaaltijd waarvan ge noten werd, maai' ook dooi' de bij dragen yan leden en medewerksters (helpsters). Na de opening door mevrouw Be- zerner, volgde een voordracht van mevr. Kleyberg-de Korte. De help sters voerden een toneelstukje op: „Op Theevisite", terwijl ook de heer J. M. Otte een prozastuk voordroeg. De heer L. Capelle draaide films van mosselfeesten en andere festivitei ten, in de loop der jaren te Bruindsse gehouden, alles afgewisseld met tractaties. De hoog bejaarde heer L. van der Weele sprak een dank woord tot het bestuur van de be- jaardenbijeenkomstende dagslui ting werd' verzorgd door de heer J. M. de Waal. Drukke Grevelingendam Het aantal auto's dat in de maand juli de teller bij de Grevelingensluis passeerde was 169.578. Dagelijks passeerden dus tussen de vier a vijfduizend auto's_ de dam. Een uitschieter was zaterdag 29 juni (begin van een aantal vakanties) met 10.035; zondag was het 9.414. DODELIJKE ONGELUKKEN DEN HAAG. Onder Achterkars- pelen, op de weg van Buitenpost naar Surhuisterveen, ds de 60-jarige O. van der Woude uit Oud Woude (gemeente Kollumerland) om het le ven gekomen. De man reed op een bromfiets en werd van achteren aangereden door een personenauto. AMSTERDAM. Op de rijksweg E-10 ter hoogte van Monniken dam1 heeft zich een auto-ongeluk voorgedaan, waarbij de bestuurster van de personenwagende 43-jarige mevrouw C. P. van Workum en haar moeder, de 66-jai'ige mevrouw C. H. Kors, beiden uit Amsterdam om het leven 'kwamen. MARKNESSE. Bij Marknesse in de Noord Oost Polder zijn twee per sonenauto's uit Zwartsluis en Sneek frontaak op elkaar gebotst. De 37- jarige aannemer W. Westerhuis uit Zwartsluis en een vrouw uit de Sne- ker auto kwamen hierbij om het le ven. BUURMALSEN. Waarschijnlijk misleid door de plaatselijke mist is op de Oude Rijksweg onder Buur- malsen de 25-jarige A. van Hienen uit Wijk bij Duurstede dodelijk ver ongelukt. Zijn auto raakte in een bocht naast de weg en botste tegen een boom. HOGELOON. De 16-jarige H. J. M. van de Ven uit Hogeloon is met zijn bromfiets verongelukt. Hij werd dood aangeti'offen in de berm vair de weg. Hij bleek tegen een boom gebotst te zijn. Bestemmingsplan West ter visie gelegd NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK 235 vestigingen in Nederland AVONDEN IN „DE ARK" De directie van motel „De Zeeuwse Stromen'' heeft beslag weten te leggen op de grote zaal van „De Ark" voor het organiseren van kleinkunstavonden, die „in het seizoen" de toeristen de nodige avondontspanning op niveau zullen geven. Het zijn cab ar et-dansant-avonden, waarvan de eerste plaats vindt op vrijdag 5 juli a.s. en daarna wekelijks. De eerste avond wordt ver zorgd door Ted de Braak. Wij komen nog uitvoeriger op de andere pro gramma's terug. De eerste avond (5 juli) treedt ook op de vokaliste Rita HovinkDe muziek wordt verzorgd door „The Entertainers". welke al jaren aan een flinke op knapper toe is, zal binnenkort wor den gerestaureerd. Namens de dienst gemeentewerken van Brouwersha ven zijn de werkzaamheden inmid dels 'opgedragen aan Aannemingsbe drijf L. C. Bom te Burgh voor f 26.500. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 2 JULI. NED. I. Het eerste half uur is voor de Monkées. Een van hen lijkt zo sprekend op een boef, dat de po litie hem als „stand-in'' gebruikt als de echte boef gevangen zit. Even gak zijn de belevenissen van de vliegende non Bertrïlle. Ze snelt dit maal de oude zeerob te hulp, die zulke mooie verhalen kon vertellen over zijn leven als zeeman. Na het journaal een programmaatje, dat Joop Scheltens maakte van de fes tiviteiten rond het vierentwintigste lustrum van het Delfts Studenten Corps. Hoogtepunt van de avond moet de televisieregistratie zijn van Lucille de Mul voor het optreden tussen Kerst en Nieuwjaar 1967 van Josephine Baker te Rotterdam. Een one-woman-show in optima forma. Tot slot een Amerikaans toe risten filmpje, dat beelden laat zien van enkele vensters van het Verre Oosten. Aardige beelden van be zienswaardigheden en viensen. NED. II. Na de Verrekijker, van Gewest tot gewest, het Holland Fes tival Magazine. Daarna een repor tage van een opvoering van Lucelle, het door Brederode bewerkte blij spel van Louis de Jars in het Circus theater te Scheveningen. Het is een echte, maar onbekende Brederode, gebracht onder regie van Johan de Meester. Acht acteurs en twee ac trices bezetten de rollen. Lucelle is ontstaan in een overgangstijd tussen rederijkerskamer en de toneel schouwburg, zoals wij die thans ken nen. Lucelle is een deugdzame titel heldin dochter van een bankier in Lyon. Zij verliest haar hart aan As- cognes, de kamerdienaar van haar vader. Brederode's stuk maakt vele mooie typeringen mogelijk en is vaak mausant. WOENSDAG 3 JULI. NED. I. De V.A.R.A. herhaalt een aflevering van Pipo de Clown. Na de bekende drie (Barend, reclame, jour naal) begint een nieuwe serie voor de kinderen, die de Drie Muskettiers moet opvolgen. Het is een herhaling van de Canadese serie Bosbriga- diers. In Persoonlijkricht Peter von Zahn de schijnwerpers op Yen Chia Kan, premier en vice-president van de republiek China. Dat wil zeggen Formosa, -waar Tsjank Kai Tsjek nog altijd regeert. Na een Sobutera filmpje de hoofdfilm „Druiven der Gramschap", naar de roman van de Nobelprijsivinnaar John Steinbeck. Het is én van de grote Amerikaanse klassiekers (1940). De filpi wordt beschouwd als één der moedigste sociale films, die in Amerikazijn 'gemaakt. De. hèrvèr- toning kan men beschouwen-als één der hoogtepunten van. de t'pl'evisie- week. NED. II. Tussen 7 en S in het Va- raprogramma over naar Coronation- street, waar de voorbereidingen voor kerstmis ih volle gang zijn. Nog'voor het joutnaal. een kort Joegoslavisch tekenfilmpje. -Na Achter het nieuws het programma Röod-ibit-blauw van Frans Boelen.Het programrhg. is overigens in het algemeen bij de cri tici -niet erg aangeslagen. Daarna krijgt Henk de By gelegenheid om een film van vijftig minuten te laten zien van de Amerikaanse jazzorga- nist Jimmy Smith. Smith blijkt een bijzonder introverte figuur, die eigenlijk alleen maar belangstelling heeft voor zijn muziek. Het heeft heel lang geduurd voordat hij er kenning vond als jazzorganist, maar tegenwoordigwordt hij vrij alge meen geaccepteerdHet is een heel bijzondere man, ook in het gewone leven. lié^ ZIERIKZEE, 1-7. Bij een „normale" ontwikkeling wordt voor Zierikzee. in de periode 1966-1980 een bevolkingsgroei van 7.530 tot 10.900 geraamd. Het aandeel van Plan West hierin bedraagt 10.900-7.450 is (plm.) 3.500. In deze prengnose is geen rekening gehouden met eventuele bijzondere ontwikkelingsfactoren, zoals bijv. het actieve betrekken van Zierikzee in het overheidsbeleid tot spreiding van de bevolking en de werkgelegenheid. Der gelijke bijzondere stimuleringsmaatregelen zouden echter juist voor Zierikzee zeer wenselijk zijn. Voor een eilandverzorgend centrum biedt een bevol kingsniveau van 11.000 zielen een te smalle basis voor de instandhouding c.q. uitbreiding van de economische en sociaal-culturele verzorgingsfuncties. Bovenstaande prognose en (bijbe horende) opmerking zijn ontleend aan een rapport van het Ec. Techn. Instituut voor Zeeland over de eco nomische perspectieven voor Zie rikzee. Gelijktijdig is verschenen een rapport dat werd samengesteld door het Provinciaal Opbouworgaan van de Stichting Zeeland'. Beide rapporten zijn een uitvloeisel van de nieuwe voorschriften op het gebied van de ruimtelijke ordening waar door het noodzakelijkds geworden aan de voorbereiding van bestem mingsplannen een onderzoek vooraf te deen gaan dat betrekking heeft op de natuurlijke gegevens van het gebied1, de bevolkingsontwikkeling, de ontwikkeling van de welvaarts bronnen en de sociale en culturele ontwikkeling van de samenleving. De door de twee organen opgestelde uitvoerige rapporten hebben als ba sis gediend waarop de stedebouw- kundige ir. V. R. A. van Hezik het bestemmingsplan West heeft ont worpen. Dit bestemmingsplan I, II en III ligt met de daarbij behorende voorschriften en toelichting voor een ieder op de gemeente-secretarie ter inzage. Hieronder laten wij, kort samen gevat, enkele van de belangrijkste punten volgen uit het E.T.I.-rap port: In de laatste jaren zijn de ont wikkelingsfactoren voor Sch.-Dui- veland en in het bijzonder voor Zie rikzee, verbeterd. De aanwijzing van Zierikzee tot ontwikkelingskern', in 1959, heeft een stoot gegeven aan de industrialisatie. Van zeer grote betekenis moet de verkeerstechnische ontsluiting wor den genoemd, die de laatste jaren heeft plaatsgevonden. De „ontsluiting" vormt een extra- stimulans voor het verblijfs- en dag- toerisme, een spectaculaire groeifac tor in het nieuwe ontwikkelingska der voor Sch.-Duiveland. De te verwachten -recreatieve ont wikkeling in de Westhoek en in de toekomstige watertransportgebieden (Grevelingen, Zeeuwse Meer) zal krachtige impulsen geven aan het bedrijfsleven met name aan de ide- tfcaiUhand'el- en horecabedrijven en de bouwnijverheid .Vooral Zierikzee zal zijn verzorgende functie kunnen uitbouwen. Uitbreiding van de werkgelegen heid te Zierikzee zal voornamelijk moeten plaats vinden in de indus trie en in de verschillende diensten sectoren. Land- en tuinbouw De '(verwachte) afvloeiing uit de landbouw kan enigszins gecompen seerd werden door omschakeling op de tuinbouw. Op Sch.-Duiveland zal dit echter niet in sterke mate het geval zijn. Er zijn wel incidentele voorbeelden van geslaagde omscha keling op fruitteelt of glastuinbouw, maar echte tudnboujwconcentraties worden niet verwacht. Oinder deze omsta r.dighedien moet voor de peri ode 1964-1980 een teruggang worden verwacht tot circa 1.000 a 1.200 ar beidsplaatsen. Door de geraamde grote terug gang in de agrarische arbeidsbezet- ting op het Schouwse platteland ivordt de wenselijkheid van de uit breiding van de arbeidsplaatsen in andere sectoren extra onderstreept. Deze uitbreiding zal voor een be langrijk deel in Zierikzee moeten plaatsvinden. Industrie Volgens de huidige regeringsplan nen zal Zierikzee tot 1968 als se cundaire kern blijven fungeren. Hoe de situatie zich daarna zal ontwik kelen, valt moeilijk te voorspellen. Verdere industrialisatie van Zie rikzee kan bereikt worden door: uit breiding van bestaande bedrijven, •industrialisatie van „binnenuit", aantrekken van nieuwe vestigingen. Zierikzee zal de eerstvolgende jaren wellicht minder profiteren van het officiële industrie-spreidingsbeleid De mogelijkheid van spontane ves tigingen, los van overheidsfacilitei- ten blijft echter 'bestaan. Een voor '14-foto van het toenma lige St. Cornelia-Liefdehuis, met rechts nog het geheel intacte mos selpoortje. Dominant in het verkeer toen kennelijk de handkar en de Voor Zierikzee zal waarschijnlijk de hoogste wervingskracht uitgaan van een verkeerstechnisch gunstig gelegen droog-industrieterrein, voor al wanneer de grond tegen een re delijke prijs kan wordien aangebo den. Het accent van d'e recreatieve ont wikkeling ligt weliswaar buiten Zierikzee, maar toch zal deze stad in sterke mate kunnen profiteren van de toeristische bestedings- en investeringsstromlen die op Schou wen zullen ontstaan. Woningbouw Bij een gemiddelde bezetting van 3,3 personen zullen in 1980 bij een bevolking van 10.900 zielen plm. 3.300 woningen nodig zijn, dus 1.100 meer dan de huidige voorraad. De vervangingsbehoefte voor slechte woningen dn de saneringswijkèn en elders 'kan geraamd worden op plm. 450 woningen. In totaal zullen dus in 1980 1.100 en 450 is 1.550 woningen gebouwd moeten worden of wel ruim 100 per jaar. In het ruimtelijk en sociaal-cultu reel beleid van de verschillende re geringsinstanties dient een accen tuering van de positie van Zierik zee te worden nagestreefd. Met het oog op de gewenste be volkingsontwikkeling zou het zeer toe te juichen zijn, indien het indus- RENESSE, 2-7. De te Renesse gevestigde Outward Boundschool gaat met goedvinden van het ge meentebestuur van Westerschouwen op e.en gedeelte van het badstrand te Renesse een proef nemen met het in stellen van een Strandreddings- dienst. Een aantal cursisten van deze school zullen o.l.v. een instructeur gedurende het tijdvak van- 2 tot en met 21 juli a.s. een gedeelte van, het strand „bewaken" tijdens de uren waarin het zwemmen het gevaar lijkst is, t.w. de uren dat er ebstroom gaat. Het strandvak dat voor dit doel gekozen is, beslaat 1 km west en 1 km oost van de duinovergang ein de Laöne. De jongelui die deze be wakingsdiensten verrichten zullen een oranje-shirt dragen met het op schrift „Strandwacht". De centraalpost zal worden geves- ZIERIKZEE, 1-7. Delta-Sporl- atlcet Harry Dost heeft in een inter nationaal gezelschap cp de 400 me ter horden een nieuw Zeeuws record gevestigd. Bij dezer dagen te Brus sel gehouden wedstrijden, .waarin Dcst met de Nederlandse nationale ploeg uitkwam tegen België en Grie kenland, wist de Schouwse atleet zijn eigen reeds eerder gevestigde Zeeuwse record nog 0,1 sec. scher per te stellen. Met 54,7 sec. is Dost nu de beste Nederlander op de 400 meter horden. In het afgelopen weekeinde was een kleine ploeg jongeren van Del ta-Sport present bij regionale atle tiekwedstrijden te Rotterdam geor ganiseerd door de afdeling Rotter dam van de K.N.A.U. Isolien Hage werd eerste bij het hoogspringen meisjes D met een sprong vair 1.20 meter. Nelleke Verbeke uit Brou wershaven kwam uitstekend voor de UTRECHT. De spoorwegen heb ben op 'de warme maandag extra treinen moeten inzetten voor het stran'dvervoer. 15.000 piensen reisden per 'trein naar 'Zandvoort en 6500 naar Hoek van Holland. President De Gaulle heeft in een radio- en televisietoespraak opnieuw gepleit voor nationale eenheid. trialisatiespreidingsbeleid ten aan zien van Zierikzee gehandhaafd zou blijven. Het gemeentelijk beleid moet in zijn taakstelling voor de bevolkings ontwikkeling een zekere marge ver disconteren. Voor 1980 zou het ge meentebestuur zich kunnen richten op een bevolkingscijfer van 15.000. Voor 2.000 zou het een bevolkings cijfer kunnen aanhouden van 3.000. Bij een ontwikkeling tot plus mi nus 11.000 iniwoners is voor Zierik zee een netto-uitbreiding van de mannelijke industriële arbeidsplaat sen geraamd van 600. Bij een gemid delde bezetting met 40 mannelijke arbeidskrachten per ha zal hiervoor 15 ha nodig zijn. Rekening houdend met uitwijking van bedrijven dn de binnenstad naar het industrieter rein, 'terreinreservering voor niet industriële bedrijven, komt heb E.T.I. tot een globale raming van minimaal 50 ha netto industrieter rein. Neemt het inwoneraantal onder invloed van bijzondere factoren toe tot 15.000 dan zou de reserverings norm op plus minus 100 ha komen. Uitgaande van de huidige 'beste dings- en rendementsnormen kan de netto-uitbreidingsbehoefte voor- het winkelareaal in de binnenstad op plus minus 3.250 m2 winkelvloer- oppervlakte (verkoop- en overige bedrijfsruimten) worden gesteld. Gezien de bestaande saneringsplan nen in de binnenstad moet het mo gelijk worden geacht de gewenste expansie vao het winkelapparaat op te vangen. Plan West zal volgens de huidige opzet plus minus 8.000 inwoners kunnen omvatten. Bij een dergelijke inwonertal zal plus minus 2.000 m2 aan winkelvloeroppervlak te nodig zijn. (Voor een overzicht van het rap port van het Provinciaal Opbouw orgaan verwijzen wij naar een vol gend nummer.) tigd bovenop het duin, bij de voor noemde overgang. Gedurende de uren dat de strandwacht aanwezig is, zal vanaf die plaats een gemeen- tevlag wapperen. Bij deze centraal post kan men ook terecht voor E.H. B.O.. opgaaf van zoekgeraakte kinde ren en dergelijke. Aanwijzingen en waarschuwingen van het „personeel" van deze Strandwacht dienen door het publiek in eigen belang in acht te worden genomen. Het gemeentebestuur is verheugd dat door deze belangeloze medewer king van de directie van de Outward Boundschool een bescheiden begin met een strandbeveiliging kan wor den gemaakt, en hoopt gaarne dat het mogelijk zal.zijn 'om door het op bouwen van een vrij wil Ligersf-korps binnen enkele jaren alle druk be zochte strandgedeelten te doen be veiligen. dag met twee tweede prijzen. Bij het verspringen meisjes C sprong zij de fraaie afstand van 4.77 meter (een sprong die in jaren niet door een meisje C in Zeeland werd behaald); de 60 meter liep ze in 8,4 sec. Bart Mouthaan wist een derde prijs te bemachtigen bij het hoogspringen jongens C met een sprong van 1,45 meter. KORFBAL NOAD-pupillen- SVOWK-pupilIen 4-0 Ondanks het minder goede weer slaagden' de NOAD-pupillen er in om de Ouwerkerkertjes met een 4-0 nederlaag naar huis terug te sturen. Na 5 minuten spelen wist Wim Overweel de openingstreffer voor NOAD te scoren (1-0). Met deze stand ging ook de rust in en 3 mi nuten daarna was het wederom Wim Overweel. die de stand cp 2-0 voor d'e blauw-witjes bracht. Enke le minuten later maakte dezelfde speler er ook 3-0 van. Na dit doelpunt zat het er voor de gasten niet meer in om n'og een deel van de winst mee naar huis te nemen of een te- genpunt te maken. Wel streden de bezoekers er hard voor. doch NO- AD bleef baas in eigen huis. Toen Peter van 'der Linde 3 minuten voor- het einde de stand op 4-0 brachLwas het pleit in het voordeel van NOAD beslecht. Naar grotere veiligheid Proef met Strandreddingsdicnst in de Westhoek SPORT ATLETIEK H. Dost snelste Nederlander op 400 meter horden Zonder zorg op reis! De NMB zorgt voor uwbuiten- lands geld. Voor uw ba gageverzekering. Snel en accuraat. Even snel is de NMB met alle diensten. Hebt u al het gratis NMB/PS Pakket? Het pakket met de Per soonlijke Service van de NMB. Vraag 't aan. Een briefkaart naar postbus 853 - Amsterdam-is vol doende. Advertentie NOORD WELLE Comité reis bejaarden Anjers zijn er nu volop, 'n Aantrekkelijke bloem. Voor 'n bescheiden prijs. Ze wachten op u. Pronkend met hun fijne kleuren. Anjers brengen sfeer! 81-t Een dezer dagen kwam het comi té reis bejaarden weer bijeen. Be sloten werd om een lijst te doen circuleren ter bestrijding van de te maken kosten en dit jaar half au gustus weer een reis te maken. De tocht gaat vermoedelijk naar Bra bant. SCHARENDIJKE Kerkconcert Zaterdagavond 6 juli- a.s. zal in de hervormde kerk te Scharendijke een kerkconcert gegeven worden, waar aan medewerken de Chr. Gem. Zangvereniging „Sursum Corda" uit, Scharendijke en het Herv. Kerkkoor- uit Haamstede, beide onder leiding van de-heer Jac. Schouls uit Zierik zee ZONNEMAIRE Dorpstoren wordt gerestaureerd De Dcrpstoren van Zonnemaire,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 7