Qijs de Peur C.B.T.B. -ers bezochten bedrijf te Kapelle- Biezelinge Raad voteert f 200.000 voor de bouw van een instructiebad Uitreiking diploma's Chr. Nijverheidsschool te Bruinisse Leerzame excursie Q4 v i ZIERIKZEE, 28-6. De afdeling Schouwen-Duiveland van de C.B.T. B. maakte een studietrip naar het bedrijf van de N.V. D. J. van der Have te Kapelle-Biezelinge. De veer tig deelnemers aan de excursie wer den rondgeleid door de heer G. D. van d^r Kuyl. Gebruik makend van een elek trisch schakelbord, werd de lange weg van de zaaigranen in het be drijf uitgelegd. Het graan wordt voorgereinigd. gewogen, gedroogd, opnieuw gereinigd, gemengd en ont smet. Via opvangbunkers komt het tenslotte in de diverse opslagmaga- zjjnen. Zeer interessant bleek het machi naal schonen van gras- en bieten zaad èn het onderzoekingswerk in het; laboratorium. Bij het bedrijf wordt voor de bie ten gewerkt met het z.g.-n. pillen- zaad, een gelijkmatig rond gemaakt zaad door middel v.an een omhulsel, dat aan verschillende eisen moet SPORT KORFBAL In de le klasse van de S.D.K.B. begint het Zierikzeese All-Ready er steeds beter in te komen en na drie achtereenvolgende overwinningen, meest pek kampioen D.F.S.- er za terdagavond op eigen terrein met. 4-6 aan geloven. In het begin kregen de Zierikzee- enaren al direkt enkele aardige kan sen; cp de openingstreffer, doch me vrouw Kioet-van Nieuwenhuize wist hieruit niet te doelpunten. Aan de andere kant liet Joop Hanse een strafworp onbenut terwijl bij enke le gevaarlijke D.F.S.-aanvallen, de korf van All-Ready ternauwernood aan een doorboring ontsnapte. Er waren reeds 25 minuten gespeeld, toen All-Ready de leiding nam. Evenals destijds in Zierikzee, was het ook nu weer Henk Vermeide, die hier voor zorgde. Een ingeschoten; bal van Vermeule kwam op de rand van de korf terecht, stuitte af doch viel er toch weer door (0-1). D.F.S. had het antwoord echter al klaar want nauwelijks twee minuten la ter kreeg Jan van Nieuwenhuize een kans en via een ver schot w:as de gelijkmaker geboren (1-1). De meeste doelpunten vielen echter in de twee de helft te noteren. Reeds 1 minuut na de hervatting speelde mevrouw N. Overbeek- Bouwman zich geheel vrij' en doel puntte vrij onverwachts voor de gasten (1-2). Hierna ki-eeg vooral mevrouw J. Krijnse-Locker-van dei- Weel diverse opgelegde kansen, doch dat leverde geen doelpunten op voor de rood-zwarten. Toen André Wurth door J. Hanse van de bal werd ge- DUIVENSPORT P.V. „Zierick" te Zierikzee Wedvlucht uit Noyon. Afstand 239.320 'km. In concours 62 duiven. M. M. v. d. Wielen 1, 2, 9; I. v. d. Maas 3, 7; J. v. d. Sande 4; Fr. Maijs 5; A. M. Berrevoets 6, 8, 14; P. Flik- weert 10; C. J. Dalebout 11; Jac. Verwijs 12, 13, 15, 16. Snelheid eerste duif 1787,40 meter per minuut. Wedvlucht uit Chateauroux op 22 juni 1968. In concours 76 duiven. Af stand 562.306 km. P. Flikweert 1, 11, 19; Jac. Stout- jesdijk 2, 4, 17; H. Slagboom 3. 6. 8, 14; Jac. Verwijs 5, 10, 18; A. B. Flik weert 7; B. Visser 9; A. M. Berre voets 12, 15; Fr. Maijs 13; A. J. Stoutjesdijk 16. Snelheid eerste duif: 1511,23 meter per minuut. Wat biedt de BEELDBUIS? NED. 1. Na de gebruikelijke maan dagse trits: Barend, journaal en re clame, de kerkelijke actualiteiten rubriek Kenmerk. Daarna de Vara met een aflevering van Dregriet. Uit de archieven van de politie van Los Angeles diepten de makers een eigenaardige zaak op. Verder veer tig minuten met het cabaret Tingel Tangel. Sieto Hoving, de gebaarde Groninger, zal ongetwijfeld voor ve len een openbaring zijn. Van Tingel Tangel naar het Wilde Westen, Gill Favor en zijn mannen hebben weer heel wat beleefd. Een spannende zaak. Het laatste programmaonder deel wordt verzorgd door Herman Wigbold's Achter hei Nieuws. Het gaat deze keer om de werking van huwelijksbureau's. Hoewel sommige van deze beviiddelingsinstituten goed werk doen, voelen velen zich toch bij de neus genomen. Ook op dit gebied zijn er misstanden. NED. II. De Vara brengt op het eerste net cabaret en de KRO wil niet onderdoen. Zij zendt het tweede deel uit van de serie Toen en Nu en Wim lbo en Rik Gyles. Co'rry Brok ken zingt en The Shepherds laten de Vier Wèverkens horen. Herman Tholen komt met Mens durf te le ven. Marie Cecile Moerdijk zingt vanachter de kar en de Belg Miel Cools laat Boer Bravo 'opdraven. Verder is er een dansgroepje. Het leven begint bij honderd vult de rest van het voorprogramma. Daarna de bijna 30 jaar oude rolprent The Phi ladelphia Story, niet Gary Grant, James Stewart en Katherine Hep burn. Ze zijn de drie punten van de driehoek. Aan liet slot de derde af levering van de Duitse, Oostenrijkse, Belgische, Zwitserse en Nederlandse co-produktiè de Eerste eeuwen van het christendom. De schijnwerper ditmaal op de doopkerk. voldoen. Met het pillenzaad wil men de dubbel^ vullingen van het preci- siezaad voorkomen. Kweekbed rijf Tijdens een maaltijd te Kruinln- gen, deed ir. G.eling enkele algemene mededelingen over het kweekbedrijf van dè N.V. te Rilland-Bath. In de middaguren werd een be zoek gebracht aan het kweekbedrijf in de Fredericapolder. Hier werden de proefvelden met bieten en gra nen en het laboratorium bezichtigd. De toekomst voor de boer gaat het bittenras Solorave vorjnen, dat 99- 100 éénkiemig moet zijn. Het kwe ken van een nieuw ras kost het bè- drijf 1' 600.000. Twee veelbelovende winterrassen zijn de Caribo, een Duitse tarwe en de Jos Cambier. een tarwe van Noord-Franse afkomst. De C.lB.T.B.-voorzitter de heer J. A. van der Bijl sprak - na de excursie - dankwoorden aan het ontvangend bedrijf voor de ondervonden gast vrijheid. zet leverde dat een strafworp op, welke echter door Wurth niet werd benut. Na 16 minuten spelen vuurde Piet de Ronde van D.F.S. een schot af, dat gelukkigerwijze in de Zierik zeese korf verdween (2-2). Na dit doelpunt kwamen de gasten sterk in de, meerderheid cn vooral het aan- valsvaki was zeer gevaarlijk. Reeds een- minuut na de gelijkmaker van De Ronde bracht Boy Simmers met een afgemeten treffer de stand op 2-3 voor All-Ready en weer twee minuten later was het dezelfde spe ler (met veel maatgevoel in z'n, ar men), die de bal in de D.F.S.-korf schobt. Hét leek er even op, dat de ze er weer uit zou rollen doch al draaiende leverde het toch een doel punt vopr de Zierikzeeënaren op (2-4). D.F.S. was er nu tot aal-uit en niet wat meer schotvaardigheid van de gasten waren de oranje-zwarten een ware debacle tegemoet gegaan. Weer twee minuten later schoot Henk Vermeule met een ver schot raak, hetgeen 2-5 betekende. D.F.S. kwam er nu echter toch weer wat beter in en Jan van Nieuwenhuize bracht de stand op 3-5. Toen Hanse tegen Wurth andermaal een straf worp veroorzaakte wist Wurth deze niet te benutten. Na een half uur spelen steeg de spanning ten top, teen P. Tangeman, de achterstand tot 4-5 terugbracht. All-Ready zag het gevaar tijdig in en toen André Wurth verdediger Hanse weer eens te vlug- af was schoot Wurth fraai in (4-6). De laatste dag BRUINISSE, 28-6. Te Bruinisse had de diploma-uitreiking plaats op de Chr. Nijverheidsschool voor meis jes. Vele ouders waren aanwezig cm deze laatste dag voor de vakantie mee te maken. De vergadering werd geopend door de voorzitter van het schoolbestuur de heer J. op 'tHof. Deze las enkele verzen uit de tweede brief van Johannes en ging voor in gebed. Na een welkomst woord van de directrice van dé school, mej. J. Quant volgde de ge bruikelijke modeshow;. De leerlin gen showden, wat zij in het afgelo pen jaar aan kleding hadden ge- DEN HAAG. Nederland telde aan het begin van dit jaar 202.199 vreem delingen, van wie 28.099 Duitsers, 19.934 Belgen, 18.433 Spanjaarden, 14.236 Italianen, 13.945 Indonesiërs, 12.587 Marokkanen en 12.324 Turken, aldus blijkt uit een overzicht dat de minister van justitie," prof. mr. C. H. F. Polak, de Tweede Kamer heeft voorgelegd. YVESTENSCHOUWEN, 1-7. Te midden van al die geparkeerde toe- ristéüauto's stonden zondagmiddag in de brandende hitte burgemeester Èverwpn en wethouder v. d. Kloos ter tesamen met enkele leden der Rijkspolitie te beraadslagen hoe of aan de chaos een einde gemaakt kon worden. Wat snel gecharterde jongelui wa ren bereid om de aan- en afvoer van Bomontploffing in Saigon O SAIGON, 30-6: In een winkel'-, straat in Saigon is zondag een aan een fiets bevestigde bom ontploft, waarbij twee Vietnamezen om het leven kwamen en 12 werden ge wond, zo hebben Amerikaanse func tionarissen meegedeeld. Het inci dent gebeurde tijdens de vierde luchtalarm-proef die dit weekeind in de hoofdstad is gehouden. Gevechten in Ziirich ZURICH. 1-7. In de Zwitserse stad Zürich is het dit weekeinde tot felle botsingen gekomen tussen jon gelui en de politie. Zaterdagavond en -nacht leverde de politie met gummiknuppels zeven uur lang slag met emlcéle honderden jongeren, die een jeugdcentrum in de stad: wensten en niet het daarvoor bestemde ge bouw buiten, de stad. De jongelui wilden een gebouw bij het stations plein bezetten, en gingen toen de po litie in actie kwam met straatstenen, flessen én messen gooien. Vierender tig mensen werden daarbij gewond. De politie verrichtte 169 arrestaties. Een kind dat in een ziekenauto werd vervoerd, stierf doordat de wagen door de menigte werd opgehouden en het ziekenhuis niet kon bereiken. Catastrophale boerderijbram! MIDWOLDA, 1-7. In Midwolda, oost Groningen, heeft een felle brand zondagmiddag een groot gedeelte van een kapitale boerderij, bewoond door I-I. J. Ebbekink, én staande aan de Hoofdweg 245 verwoest. De scha de bedraagt eëri kwart miljoen gul den. Het woongedeelte kon doordat een brandmuur aanwezig was be houden blijven, maar kreeg zeer veel waterschade. 16 varkens en een aan tal kippen konden ternauwernood uit de vuurzee gered worden. Een vrachtauto, een combine landbouw- wagen, landbouwwerktuigen en een partij stro werden een prooi der vlammen. De brand is ontstaan doordat een 6-jarig zoontje met vuur speelde. Gevaarlijke flirt SAO GONCALO, 1-7. De 105-ja rige Maria Rodrigues da Conceicao is door de jaloerse vrouiv van de 64-jarige Orlando de Oliveria zo af geranseld dat ze nu in ernstige toe stand in het ziekenhuis van de Bra- ziliaanse stad Sao Goncalo ligt. Oli- veira's vrouw, Maria Marte (60), ver telde de politie dat ze Maria Rodri gues al verscheidene malen had ge vraagd „mijn man 'met rust te laten" Toen ze haar rivale betrapte op een nieuwe flirt metOrlancló had ze haar er met een stok van langs ge geven. maakt en dat was heel wat. Nacht kleding. blouses, rokken, dusters, schorten enz. Velen hadden een pop bij zich die ze zelf hadden gemaakt, meestal een dier vervaardigd tijdens hét lesuur handenarbeid. Na deze show werden de aanwe zigen getracteerd cp thee met eigen gemaakt gebak. Mejuffrouw Quant sprak de scheidende leerlingen toe, de hoop uitsprekend, dat het bezoek aan de school blijvend zou nawer ken, wat betreft het geleerde op het gewone terrein van het dagelijks le ven, maar ook op het geestelijke vlak. Daarna vond de diploma-uitrei king plaats: getuigschrift assistent N werd behaald door Annemieke van den Berg', Nelly van den Bos, Cor- ry de Graaff, Ina de Jonge, Paula van Papering, Willy Verwijs, Lies Verwijs. Saartje Verwijs en Ina Wil- lemse allen le Bruinisse, Klara van den Bos, Oosterland, Aj-ny van Dom melen, Diny van Dijke en Leaone Faasse allen St. Philipsland, Nelly Flikweert, Janny Flikweert, Marian Flikweert, Nellie van Klinken en Cato Rotte, Nieuwèrkerk; Trijnie het grote parkeerterrein te Westen- schouwen te regelen. Ook de bur gemeester en de wethouder moesten noodgedwongen ingrijpen. Afge wacht dient te worden hoe een nog groter wordende automassa hier verwerkt moet worden. Bij een eventueel volgeraken van alle cam pings in de Westhoek zal bij de Ha ringvlietbrug een bord geplaatst worden, waarop hier van mededeling zal worden gedaan. Gemeenteraad Duiveland DUIVELAND, 28-6. De raad de zer gemeente kwam in een openbare zitting bijeen in het gemeentehuis te Nieuwerkérk onder voorzitterschap van burgemeester Van Eeten. De voorzitter opende de vergadering, waarop alle leden aanwezig waren, met het ambtsgebed. Bij de ingeko men stukken zijn een aantal goed keuringen van Ged. Staten betref fende in voorgaande vergaderingen genomen besluiten, die voor kennis geving worden aangenomen. Verder wordt hierin een aanvraag voor een éénmalige bijdrage van f 500,- ge daan door de Stichting Padvindsters- en Padvinderskampeercentrum Zee land voor de stichtingskosten van een kamphuis, toegewezen. Een jaar lijkse contributie van f 75,- wordt toegekend aan het Nederlandse Nor malisatie-instituut. Als vertegenwoordiger van de Stichting Streek-V.V.V. Schouwen- Duiveland wordt voor de gemeente aangewezen de heer A. Stoutjesdijk, wethouder. In verband met de ont wikkeling van hetsalarispeil sinds 1 januari j.l. ligt het in het voorne men de. wethouderjjsalarissen te her zien. Beslpten wordt deze te verho gen van f '2640,- per jaar tot f 2772,-. Ook hiertegen is geen bezwaar. Ver der komen aan de orde de .vaststelA ling van' een 12de wijziging van de gemeente-begroting over het dienst jaar 1967, betreffende dë aanpassing van verschillende posten op de ge wone dienst. Idem dé 13de wijziging betreffende enige posten van de ge- De „Van Harte"-actie AMSTERDAM, 29-6. De Griekse zaakgelastigde in Nederland heeft onlangs het comité Vrij Griekenland via een tussenpersoon laten" weten, dat de militaire junta in Griekenland sympathiek staat tegenover de op 1 juni gehouden VARA-actie „Van harte", ten bate van de slachtoffers van het nieuwe Griekse regime en wei wilde bemiddelen bij de verde ling van het geld. Dit zei de secretaris van het co mité, het Tweede Kamerlid H. Wie- benga, bij de officiële bekendmaking van de opbrengst van de' actie in het Apcllopaviljoen in Amsterdam. Onwelkome kampeerder DOETINCHEM. 27-6. Bij-een nor- male registercontrole in de camping de Wrange te Doetinchem bleek dat als gast genoteerd stond de in diver se landen gezochte Westduitse op lichter dë 24-jarige W. R. M. met vrouw er. kind woonde hij in een gestolen caravan. In Duitsland 'kocht M. een auto met ongedekte cheques. In Roosendaal stal hij- kampeerar- tikelen en de caravan terwijl ook de in zijn bezit zijnde auto vermoede lijk van diefstal afkomstig is. Hoogeveen, Oude Tonge en Wilma Neele, Sirjanslanid'. Be geslaagden Getuigschrift primaire opleiding kregen: Nelleke van Bemden, Zie rikzee; Lenie van den Berg,'Henhy de Leeuw en Janny Hoogeveen, Ou de Tonge; Hanny van den Berg St. Philipsland; Jenny ten Brinke. Mie- neke Hage, Jean net ten Hove; Mar ja 'en Hcve en Marian Siesse, Nieuwer ker k; Janny van Damme, Ouwer- lcerk; Greta Wesdorp, Anna Jacoba- pol'der; Rina Bal, Krientje van der Have, Tea Houkamp, Diny de Jon ge, Anita van Tuyl, Paula de Waal, Ineke van Ast en Lies van Popering, Bruinisse; Janny Bolle, Mieneke 'de Bruine, Corrie Dooge, Jo van Driel, Lenie Koster, Nelleke de Later, Han- na Gtte en Janny Otte, Oosterland. Feuilleton door J. G. J. Bax Verwonderd keek Marietje haar moeder aan: „Wat dacht u dan, dacht u dat) ik anders met -hem mee ging?" „Nee, natuurlijk niet, maar ik ben zo bang, dat je je -laat verblinden. Rinus kan je niet met 'hem verge lijken. Rinius mag dan in jóuw"'Ogen een brave Hendrik zijn, maar je vergeet, -dat -hij geen geld en geen tijd heeft om de meisjes het hoofd op hol te brengen." „Zo, u denkt dus, dat ik mij dat door Jacob heb laten doen en dat hij ;het anderen ook gedaan heeft? Gced, denkt u maar wat u wilt als ik dan maar weet, dat hij van mij en van- niemand anders houdt." „Goed dan, kind, ik beweer niets, je hoeft hem voor mij niet te ver dedigen, dat zou ik maar voor va der bewaren." „Vader," zei Marietje zacht, nu haar opwinding gezakt was. „Weet vader het ook?" De moeder knikte. „Zij hebben het hem zelf gezegd, gister bij Ver hoeven." Zij durfde Marietje nog niet te zeggen, dat hij ook wist dat zij daar met Jacob geweest was. Zij wist nu genoeg en toesloot er voorlopig niet over te spreken. „Wij zullen. wel zien, wat er van terecht komt, maar ik verwacht er niet veel goeds van. Ik zou nu ma-ar gaan, anders kom je te laat." Zij ga-f nu zelf haar dóchter een zoen, die haastig verdween, blij, dat het pijnlijke onderhoud was afgelo pen. wone dienst, n.l. de sociale lasten en de andere materiële uitgaven. Idem de 14de wijziging, die enige correc ties inhoudt van de controle, toege past op alle, in de loop van 'het dienstjaar vastgestelde wijzigin-gén. Verder een 15de wijziging, die in hoofdzaak achterstallige posten be vat. En tot slot nog -een 16de wijzi ging, bevattendè de aanpassing van de begroting aan d.e werkelijke situ atie in verband niet het kleuteron derwijs' te Ouwèrkerk. Zoals uit de post van onvoorziene uitgaven blijkt levert deze wijziging een voordeel op van f 1263,81, wel voordeel echter nog groter wordt n.l. f 2159,71. Hier mede kan worden opgemerkt dat het kleuteronderwijs, zoals dit momen teel is georganiseerd, eën voordeel oplevert boven de,vroegere situatie. De wijzigingen worden alle z.h.s. goedgekeurd. Aan de heer L. W. Boogert te Oos terland wordt een perceel grond verkocht, liggende naast een reeds door hem in.bezit zqnd perceel aan dë Suzan na Maria Loncquestraat te Oosterland, groot 400 ca voor de Pfijs van f 6.000,-. De heer Boogert wil op dit per ceel,.-dat g'elegen is naast de ratiowo- nin-gen. te Oosterland, een dubbel woonhuis bouwen. Van de kerkera- dën der Herv. Gemeenten te Nieu werkerk en Ouwèrkerk is' een ver zoek ontvangen om tot subsidiëring ovér te gaan van het godsdienston derwijs op de O.L.-scholen in die DEN HAAG. Twee personen wer den i-n ide zeer vroege zondagmorgen bij even zovele schietpartijen in Den Haag -gewond. De politie arresteerde de beide daders. Op Sardinië zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee bandieten doodgeschoten bij ëeri poging eën in genieur onder bedreiging van „zwa re represailles" ruim 50.000 gulden afhandig te maken. ZOET VOLKJE DEN HAAG, 29-6. De Neder landers zijn zondermeer de grootste zoetekauwen van Europa. Uit de süikerbalans die door de Europese Gemeen schap gepubliceerd is, blijkt dat in Nederland het verbruik van suiker per hoofd van 40,8 in 1958 steeg tot 44,8 kg. in 1967. Het gemiddelde verbruik in Europa steeg van 27,2 tot 31 kg. In de rij van de (van) zoethouders komt België in de Gemeenschap op' de twèedè plaats. Bevorderd van klas la naar Ha: Oosterland: Tanny Bierings, Gre de Bruine, Hanna de Bruine, Jozien Dooge, Tarm-ie van der Have en Maat'je Otte; Nieuwerkerk; Janny Bom, Conny van Dijke, Ina van Een- ennaam, Corrie Geuze, Loura Goud zwaard, Heieen Hofman, Lia Hoo- gerland, Willy Kik, Mieneke van .der Male en Ria van der Wielen. Bevorderd van klas Ib naar Iïb: Ria Bal, An-nelies van den Berg, He- leen Boller, J. van 'dén Bos, Ineke van der Have, Ella de Jonge, Addy Kik, Janny Okkerse, Janny Padmos, Willy van Poperihg, Ineke Echot, Ria van Strien, Ellen Versendaal, Willy Verwijs en Ciska Wanst, allen Bruinisse en Marjan Fase, Oude Tonge. Trijny Hoogeveen uit Oude Tonge bood namens de scheidende leerlin gen aan de leraressen en leraren een bloempje aan. lederë leraar(es) kreeg een plant, die in -dank werd aanvaard. Nadat mej. Quant met dankzeg ging had geëindigd, kregen de aan wezige ouders nóg een hartig hapje, natuurlijk ook hu weer eigen fabri kaat' van de teerlingen! HOOFDSTUK 4 „Hoop v-léit 'den landman" stond er met gouden sierletters te lezen op het inrijhek, wahhe'er dit ten minste gesloteh was, anders stond er op de éne' helft' alleen „Hoop vléit" en op de ander „d'èn Land man"'. Deze naam k'warh ook voor op eën zwarte plaat in de top van de gevel, eveneens in gouden letters. Goud was ook de afbeelding van een koe in het fraai smeedwerk aan de deur en goud was ook de afgod van. de landman. Van goud was voorts -het hart van de boerin. Met de landman die hier g.eyleid werd, was boer Vermeulen bedoeld, de rijke Vermeulen, ter -on derscheiding van zijn broer. Zij woonden beiden op hetzelfde erf, al leen de „rijke" had de fraaie hoeve, die aan het. einde van de lange op rijlaan lag, terwijl dè arme het zon der oprijlaan moest doem; deze zat in. een vroeger bij de boerderij toe horend huisje, dat vlak aan de weg lag en. waar, toen de oude boer nog leefde, een knecht woonde. De omgeving.was hier zeer water rijk, aan allé 'kanten water en wui vende rietvelden,-een dorado voor vogels, vissers en watersporters. Er woonden hier maar weinig dorpe lingen, er. stonden slechts hüisjès tussen boezem èn plas, waar ook Hoos woonde. Aan hét einde van de grote plas lag vroeger een oud bui tenverblijf, eigendom van ééh der dorpen, welk verzoek wordt inge willigd. Er zal een subsidie worden toegekend van f 360,- per lesuur. Het gaat hier om twee lesuren per week in Nieuwerkerk en één, te Ou wèrkerk, 'alzo een totale subsidie van f 1080.- 'sj aars. De kerkeraden der Herv. gemeenten van Oosterland en Sirjansland steunen het voorstel wel, doch geven in een schrijven te kennen dat zij subsidiëring van het door hen verrichte godsdienstonder wijs te Oosterland en Sirjansland niet vóefhands nodig achten. Ter ta fel komt vervolgens een pas ontvan gen kaart van het nieuwe recreatie- plan Ouwerkerk, dat door de raads leden bezichtigd wordt en over het algemeen de goedkeuring kan weg dragen., Het zal ter visie worden op gezonden naar de Planologische dienst te Middelburg, voor voorover leg. Verder komt in behandeling de bouw van het instructiebad te Nieu- \ver:kèrk, zoals bekend- i-n de voor malige lahdbouwschuur van. de heer Gaanderse. De voorzitter herinnert aan het feit dat de burgerij, voor wat betreft de financiering voor dit object, zich van de goede kant heeft laten zién, en dat er nu van deze zijder op spoed wordt aangedrongen om met de bouw van d-it bad te be ginnen.'De hoop op' een subsidie van het Rijk kan volgens de voorzitter onmogelijk worden verwezenlijkt. Er is op alle manieren over gepraat, doch. men kwam tot de slotconclusie dat er geen uitzondering voor de ge meente kan worden gemaakt. Daarom kemt het college van b. en w. thans met, het voorstel de zaak zelf te financieren en een krediet te rerlenen van f 200.000,-, teneinde zo spoedig mogelijk met de realisatie van hpt instructiehad te kunnen be ginnen. De heer Romeij-n kom-t het voor- ste^l wel wat plotseling op het lijf vallen en hij vindt dat voor zo'n grote stap toch wel enige studie no dig is. Daarom informeert hij naai de mogelijkheid het plan aan te hou den tot een volgende vergadering, hetgeen de voorzitter nu juist weer zou betreuren. „Dan komt het weer op de lange baan", zo zegt hij. De finapciële konsekwen-ties voor de ge meente besprekend, toont de-secre taris aan dat de gelden voor het plan nietbehoeven te worden geleend, zulks mede op het betoog van de heer Boogert (S.G.P.), die de vrees uitsprak'dat andere objecten, d-ie z.i. urgenter zijn, door deze transactie, in het gedrang zullen komen. Zijn partijgenoot Bolle ziet andere pro jecten die hij nodiger vind-t dan het instructiebad te Nieuwerkerk. Hij1 wijst o.ni. op een nieuw dak op de Herv. kerk te Oosterland, een nieu we school aldaar, of een nieuwe to ren voor het dorp Nieuwerkerk. Na enig re- en dupliek wordt tenslotte z.h.s. besloten de twee ton voor het instructiebad te voteren. De rondvraag Bij de rondvraag vraagt de heer Overbeeke (ARP) aandacht voor de straatverlichting in de gemeente en wijst vooral op de wenselijkheid om de -aan- en toevoerwegen naar de hoofdwegén een eind te verlichten. Verder hoopt hij dat in het komende winterseizoen er wat meer straat lampen zullen blijven branden, voor al in de morgenuren omdat er dan reeds vroeg een druk verkeer kan zijn. Wethouder Kuijper (PvdA) deelt mede het voornemen te hebben te gen het winterseizoen samen met de heer Schuiling de straatverlichting in de avond- en nachturen in de gemeente in ogenschouw te gaan ne men, teneinde et kunnen constateren waar het nodig is- dat straatlampen de hele nacht of enkel in de avond, c.q. morgenuren blijven branden. De heer Boogert attendeert op een paar straatlampen in de Lage Rampertse- weg die defect zijn. Tenslotte wijst de heer Bolil-e nog op het feit dat de onderhoudsgraven op de begraaf plaats te Oosterland z.i. niet best onderhouden worden en vraagt hier in verbetering. Di-t zal worden be zien. 14 grote reders uit de stad. Bij dit 'bui tenverblijf met landgoedallures be hoorde een tamelijk uitgestrekt be bost terrein. Bos was wel een weid.- sé benaming voor het geboomte, een speling der natuur in deze anders aan bomen zeer arme omgeving. Bonten stondën er overigens alleen maar a'ari de landwegen, rond de boerderijen, -langs -de sloten en hier en daar nog een enkeling in een Weide, daar destijds geplant ten ge rieve van het vee, tegen de zon en tegen de jeuk. Toen de vroegere eigenaar het tij delijke met het eeuwige had ver wisseld en geen -dér erfgenamen lust gevoélde zich hier af te zonderen, was het ruime la-ge huis in han'den gekomen varn een café-exploitant in de stad, die er een grote uitspanning van had -gemaakt. Het aa-n de plas gelegen huis was- geheel verbouwd, er was een grote kinderspeeltuin en een flinke serre aan 'het .water gekomen, terwijl de verschillende aanlegplaatsen voor zeil- en motorbootjes waren uitge groeid tot een behoorlijk jachtha- veritje. Een gedeelte van het bos, waar de weg later dwars door-heen getrokken was, bleef voor het .„PlaSbo.s", zo als de uitspanning gen-aamd was, behouden. De exploitatie was voor de ondernemer, dié zelf een gedeel te van het -huis aa-n de wegkant be woonde,. een groot succes geworden. (Wordt vervolgd) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). All-Ready versloeg D.F.S. (4-6) B. en W. bij vol parkeerterrein te Westenschouwen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 6