De Gaullisten schreven een enorme overwinning op hun naam Minister Luns vertrokken naar Indonesië Verkeerschaos in Engeland MORRIS „Wilde Indianen" ontdekt? Russen dwingen V.S.-toestel (231 passagiers) tot landen zierikzeesche sb nieuwsbode! Maaiiilag 1 juli 1968 124ste jaargang Nr. 20019 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per maand f 2,38. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Duiveland voteert tivee ton voor instructiebad Verkiezingsuitslag in Frankrijk PARIJS, 1-7. De Gaullisten heb ben in de Franse parlementsverkie zingen een enorme overwinning be haald. Zij voerden zondag in de tweede stemmingsronde volgens de gegevens van het persbure.au A.F.P. hun zetelaantal in de 487 zetels tel lende nationale vergadering cp tot zeker 357 (de zetels van de nauw met hen samenwerkende onafhanke lijke republikeinen van Giscard d'Estaing meegerekend), terwijl ze het in het oude parlement met slechts 242 zetels moesten doen - wat twee te weinig was voor de absolute meerderheid. En wat meer is: ze kunnen nu ook gemakkelijk zonder de „Giscardis- cardisten" regeren. Zonder de steun van de 64 afgevaardigden van 'die groep beschikken de Gaullisten over 2B3 zetels. Deze meerderheid geeft hun de vrije hand om de harde po litiek" uit te voeren die nu volgens president de Gaulle noodzakelijk is. ..De toekomst zal ongetwijfeld moei lijk zijn", zo waarschuwde premier Pompidou na het bekend worden van de uitslag. „Nimmer in de geschiedenis van de republiek is in een kamer van volksvertegenwoordigers zo'n grote meerderheid ten deel gevallen aan een politieke groep", juiste minister van binnenlandse zaken Marcellin toen de omvang van de gaullistische zege vaststond. Harde slag De slag die de tegenstanders was toegebracht kwam hard aan. De Hittegolf in Italië ROME, 1-7. Aan de Italiaanse stranden, waar zich als gevolg van een hittegolf miljoenen mensen ver drongen, zijn zondag zestien perso nen verdronken. Florence was de warmste stad van Italië met 35 gra den, Advertentie J ATTENTIE! 5 Woensdagavond a.s. openings- *5 bal wijnfeesten 1968 met Trio i; S Piet Daalhuisen en zang van 5 BEN CRAMER 5 Verder verkiezing van Miss n Tourist en flonkerend kaars- s s licht met koele parelende wijn! s J MONDRAGON - ZIERIKZEE J rrrr/rrr/////////////////////////I LONDEN, 30-6. In Engeland is het verkeer in het afgelopen weekeinde op talrijke plaatsen danig in de knoop geraakt. Duizenden vakantie gangers en dagjesmensen bevolkten de overvolle wegen terwijl in het hele land het treinverkeer stil log. Alle diensten moesten voor 32 uur worden gestaakt, doordat de werk nemers weigerden overuren te ma ken of op zondag te werken. Een gekaapt vliegtuig HAVANNA, 30-6. De Cubaanse autoriteiten hebben zondag via de Zwitserse ambassade in Havanna la ten weten dat het Amerikaanse vliegtuig, dat zaterdag met vijftien passagiers en twee bemanningsleden aan boord werd gedwongen tot een landing cp Cuba, slechts zal worden teruggegeven in ruil voor de Cu baanse vliegtuigen en schepen die in de Verenigde Staten worden vastge houden. linkse oppositie verloor meer dan de helft van het aantal zetels- dat zij in de oude parlement bezette (194), zij telt nog slechts 90 afgevaardig den, te weten de linkse federatie van Mitterrand 57 en de communisten 33! I-n de ontbonden nationale vergade ring beschikte de federatie over 121, de communisten over 73 zetels. De uiterst-linkse socialistische eenheids partij (P.S.U.) van oud-premier Men- des-France verloor al haar drie ze tels. De centrumpartij viel terug van 42 op 27 zetels. Opmerkelijke feiten Andere opmerkelijke feiten: 27 van de 28 leden van het kabinet die kandidaat stonden werden gekozen (de Gaullistische staatssecretaris van sociale zaken, Morandat, vormde de enige uitzondering) en Parijs telt geen enkele linkse afgevaardigde meer. In de 31 -kiesdistricten werden 29 Gaullisten, een aanhanger van Giscaard d'Estaing en een centrum- kandidaat gekozen. Giscard d'Estaind verklaarde in commentaar op de verkiezinlgsuit-' slag dat de kiezers 'de les uit de re cente gebeurtenissen hadden getrok ken. Zijn groep zou blijven trachten nieuw bloed in de meerderheid te brengen maar behield zich het recht van kritek voor. De eerste hervor ming waartoe de regering moest overgaan was uitbreiding van „de dialoog in het openbare leven", met meer inspraak van het volk in re geringsbesluiten. Geen censuur meer op gevangeiiispost DEN HAAG, 29-6. De minister van justitie heeft besloten een proef te nemen met het geheel achterwege laten van de censuur op binnenko mende en uitgaande post van de ge detineerden in enkele gevangenissen. Naar zijn mening past een volledige eerbiediging van he briefgeheim bij het karakter van die inrichtingen. ZIERIKZEE, 29-6. Vrijdagmiddag ontstond op de rotonde alhier een enorme ravage toen een lading sta len kratten met volle flessen dag melk op de rijbaan terecht kwam De lading werd vervoerd door een vrachtwagen van het transportbe drijf Noordhoek voor de melkfabriek te Zierikzee en was bestemd voor de Westhoek. Flessen en-kratten vielen van de wagen toen in de bocht, rich ting Westhoek, het'touw brak waar mee de lading was vastgezet. Even later was de weg bezaaid met glas scherven, een grote stroom melk vloeide breed uit de weg over de berm in, kratten lagen her en dei- verspreid. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voox-gedaan en met behulp van de politie, die er voor zorgde dat een gedeelte van de weg snel werd afgezet, werd in. de stro mende regen met man en macht aangepakt om de weg weer te zui veren. Daarbij moest het glas met grote scheppen tegelijk worden ver wijderd. (Foto's Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHIPHOL, 30-6. Hoewel hij er zijn voldoening over uitsprak, dat de betrekkingen met Indonesië zoveel zij-n verbeterd en hoewel hij er zich over zeilde te verheugen het land na een onderbreking van vier jaar te rug te zien, maakte minister Luns er zondag-middag bij zijn vertrek op Schipihol in antwoord op een hem gestelde vraag geen geheim van, dat hij ibeslist van plan is met zijn ambt genoot van buitenlandse zaken, Adam Malik, te spreken over de be schuldigingen, die het oud-Kamer lid Scheps van de P.v.d.A. gericht heeft aan- het adres van ide huidige Indonesische regering over wreed heden, die op West-Irian worden gepleegd tegen politeyk-actieve Pa poea's. „De Indonesische regering heeft in Djakarta destijds toegegeven, dat er zich -betreurenswaardige dingen hebben afgespeeld", aldus de heer Luns' „ik zal deze zaken zeker met mijn ambtgenoot bespreken, ook al is het uiteraard grotendeels een in terne aangelegenheid van Indonesië" N°g geen spoor vau roofovervallers te Hilversum HILVERSUM, 29-6. De politie van Hilversum heeft nog geen dii-ecte aanwijzingen, die eventueel zouden kunnen lei-den tot de opsporing van de daders, die betrokken zijn ge weest hij de roofoverval op de cor respondent van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid, waax-bij f 117.000 werd buit gemaakt. De politie is tot 's nachts vier uur in touw geweest. Ze is met een van dfe getuigen naar Amsterdam gegaan voor 'het natrek- leen van foto's. Deze getuige haalde weliswaar een foto uit een serie, maar al gauw bleek dat de getuige zich hiermee had vergist. Drie dodeu iu het verkeer op huwelijksreis NAALDWIJK, 1-7. Terwijl de be- stuuxder van een tankauto op de Buigemeester Elsenweg in Naald wijk bezig was een voor hem rij dende zandauto te passeren, botste een. uit tegenovergestelde richting naderende personenauto i-n volle vaart tegen de tankauto. De gevol gen waren verschrikkelijk. De be stuurder van de personenauto, d'e 38-jarige J. G. Wentel, diens vader, de zeventigjarige J. G. Wentel, 'bei den uit Den Haag en een zuster van de bestuurder, de 45-jarige mevrouw M. G. Carrol-Wentel uit Glasgow werden op slag gedood. Zwaar ge wond werden de echtgenote van de bestuurder, de 31-jarige mevrouw D. Wentel en de vijftienjax-.ige zoon van mevrouw CaiTol, J. G. Carrol. De gewonden zijn naar het zieken huis „Joannes de Deo" in Den Haag overgebracht. Hun toestand is rede- lijk. Vlissingen ongerust over tie Moerdijk VLISSINGEN, 29-6. Tijdens het bezoek van het gezelschap van de interparlementaire Beneluxraad aan Vlissingen heeft de loco-burgemees ter van Vlissingen, de heer Gillissen Verschage, zatei'dagochtend medege deeld, dat het Vlissingen gemeente bestuur zich ongerust maakt over een eventuele vestiging van een groot chemisch bedrijf (Shell) aan de Moerdijk. Hij zei, dat dit bedrijf, volgens publikaties, grotere verlan gens heeft dan met de huidige vaar wegen bevr-edigd kunnen worden, waardoor ook aan de Moerdijk een zeehavenirdustrie van groot formaat tot ontwikkeling moet worden ge bracht. Advertentie QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Dit nummer bestaat uit Er zijn eeuwen nodig een J een populaire misvatting te f veranderen. j Vier touristen omgekomen MARSEILLE. 30-6. Vier Neder- landse toei-isten zijn zondag bij Manglieu op de autoweg Esterel- Cote d' Azur 'bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. De wagen (een DAF), sloeg door onbekende oorzaak over de kop. De vier 'inzit tenden, afkomstig uit Leiden, wer den uit de wagen geslingerd. Drie van -hen, de heer D. Derksen met echtgenote en de echtgenote van J. Derksen, vonden de dood. De heer J. Derksen overleed later op de dag eveneens. Verongelukt AKEN, 30-6. De 23-jarige Go- vert Stiphout uit Geldrop is zondag bij Echweiler op de autoweg tussen Aken en Keulen tijdens zijn huwe lijksreis verongelukt. Het echtpaar kwam met hun scooter in botsing met een personenauto. De man over leed in het ziekenhuis -van Eschwei- ler aan zijn verwondingen. Zij 20-ja rige echtgenote is zwaar gewond, maar Ibuiten levensgevaar. Het paar was vorige week vrijdag getrouwd. Nog staking aan St. Laurens-waterweg OTTAWA, 1-7. Besprekingen over beëindiging van de staking aan de St. Laurens-waterweg zijn zondag op niets uitgelopen. De staking, die de scheepvaart op de voarweg heeft verlamd, brak uit op 21 juni, toen 1.300 arbeiders het aanbod van het Waterweg-bestuur om de komende twee jaar twee loonsverhogingen van zes proces te geven, verwier pen. De bijeenkomst van zondag tus sen het bestuur en de vakbond was belegd nadat de Canadese premier Trudeau beide partijen had opgeroe pen, het contact te hervatten. PARAMARIBO, 29-6. In opdracht van de minister van binnenlandse zaken, J. A. Pengel, zal binnenkort een expeditie worden gezonden naar het binnenland van het Marowijne- district, om contact te zoeken met „wilde" Indianen, die daar in de buurt zijn gesignaleerd. Volgens be richten zouden enkele Wajana's na bij de Warremapankreek (Boven-La- wa) enkele „wilde Indianen" heb ben ontmoet, die vermoedelijk tot de stam der legendarische Wayarikoeles behoren. In wetenschapskringen neemt men aan, dat er nog Wayarikoeles leven in de Surinaamse bossen, maar men heeft totdusver geen persoonlijk con tact met deze Indianen kunnen ma ken. Verwachting tot dinsdagavond: Kans op buien Aanvankelijk warm tot zeer warm, later toenemende kans op een regen- of onweersbui, gepaard gaande met afkoeling. Zwakke tot matige wind in 'hoofdzaak zuidoostelijk, later veranderlijk. 2 juli. Zon op 4.25, onder 21.03. Maan op 11.37, onder 0.00 Eerste kwartier 3 juli te 13.42. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 2 juli 7.26 v.m. 19.38 n.m. BROUWERSHAVEN 2 juli 7.10 v.m. 19.36 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 1-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Om een hogedrukgebied waarvan de kern boven oost Europa ligt, stroomt warme continentale lucht naar het noorden. Een front dat de scheiding vormt tussen deze lucht en koelere oceaanlucht be vindt zich boven de Britse eilanden en beweegt langzaam in oostelijke richting. Daardoor n'eemt de kans op een regen- of onweersbui toe. Aan vankelijk zal Nederland zich in de zeer warme lucht bevinden. Later kan er van het westen uit koelere lucht binnenstromen Explosie op (oiule) Schiphol SCHIPHOL, 29-6. Op hei oude Schiphol hebben vijf K.L.M.-mon teurs brandwonden opgelopen bij een hevige explosie in een DC-8, waai-aan werkzaamheden werden verricht in hangar 10. Als gevolg van de ontploffing, die zich volgens oog getuigen voordeed in een van de brandstoftanks, ontstond brand in de hangai', waar naar schatting 150 ar beiders aan het werk waren en nog zes K.L.M.-machines waren ondex-- gebracht. Zeer dure Van Gogli LONDEN, 29-6. Een Amerikaan. S. Hahn, heeft op de Londense kunst veiling Christie voor een schilderij van Van Gogh - portret van zijn moeder - 115.500 pond (ongeveer 995.000 gulden) betaald. Een „Gezicht op de Seine bij Ver non", dat Claude Monet in 1893 ge schilderd heeft, bracht 44.000 pond op, terwijl een i-n 1875 door Cézarme geschilderd landschap voor 27.300 pond in andere handen overging". WASHINGTON, 1-7. Russische vliegtuigen hebben een Amerikaans chartervliegtuig met 231 Amerikaan se militairen aan boord onderschept en het gedwongen op het eiland Itoercep, dat deel uitmaakt van de Kccrillcn, te landen. Twee doden hij auto-ongeluk HILLEGOM, 29-6. Op de weg Haai"lem-Leiden, tussen Lisse en Hil- lègom, is een auto-ongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven heeft gekost. Een pei-sonenaulo reed door zonder onmiddellijk aanwijs bare oorzaak tegen een lantaarnpaal. De bestuurster, de 47-jarige mev. C. I. Isden-Main uit Rotterdam, en haar nicht uit Ierland, waren op slag dood. De overige inzittenden - twee jongens - zijn ernstig gewond naar de Maiiastichting te Haarlem overgebracht. Het gezelschap was een dagje uit. Dit heeft het Amerikaanse minis terie van defensie zondagavond be kendgemaakt. Het vliegtuig, gehuux-d door het Amerikaanse leger was volgens het pentagon op weg naar Japan uit de koers geraakt. De Koe- rillen liggen ten noordoosten van Ja pan. Na de oorlog moest dat land ze ■afstaan aan de Sowjet-Unie. Het toestel, een DC-8 straalvlieg tuig van de maatschappij „Seaboard World Air-lines", was onderweg van de vliegbasis Machoi'd in Tacoma (staat Washington) naar Yokota in Japan. Het Amerikaanse ministerie van defensie maakte bekend dat het vliegtuig „kennelijk uit de koei-s is geraakt en zondag" om kwart over zeven 's avonds (12.15 uur Ned. tijd) In de Californische universiteits stad Berkeley is zondag de noodtoe stand afgekondigd nadat de politie, gewapend met traangasgranaten en knuppels'in de nacht felle gevechten had geleverd met ongeveer 1000 de monstrerende studenten. De studen ten richtten barricaden op en gooi den met Molotov-cocktails. werd ondei-schept door Russische vliegtuigen", die het lieten landen. „Er zijn geen berichten over schade of gewonden", aldus het pentagon. Het ministerie van buitenlandse za ken heeft contact opgenomen met de Russische ambassade in Washington, zo werd meegedeeld. Twee Russische vliegtuigen hebben de DC-8 opge- bi-acht. Twaalfjarige jongen bij brand omgekomen FINSTERWOLDE, 29-6. Een brand die in de nacht van vi-ijdag op zater dag omsti-eeks twee uur uitbrak in het woongedeelte van een boerderij in Finstei-wolde, bewoond door het gezin Knoop (man, vrouw en acht kinderen), heeft een slachtoffer ge- eist. De bewoners, die in de slaap door het vuur werden verrast, wis ten zich op één na ternauwernood in veiligheid te stellen. Een jongen van 12 jaar kwam in de vlammen om. Het kind, dat boven sliep, werd later in de keuken gevonden bij zijn hond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1968 | | pagina 1